udie naar rdubbeling ichtverkeer Relatiebureau voor neushoornvogels Terlouw (D66) kritisch over gekozen burgemeester l veel groei op Schiphol Leidsch Dagblad De geest van Von Siebold is terug Tweede Kamer krijgt prijs voor slechte website Wethouder geeft ouders zorgplicht Speciaal 'datehotel' in Avifauna KIES NU VOOR ADSL MET GRATIS DRAADLOOS MODEM T.W.V. EUR 199,-. IXS4ALLI GOEDKOPER KAN NIET! Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Nieuwe 'politieke' datingsite kijkt meer naar het innerlijk chard Mooyman dam - Het Nationaal n Ruimtevaartlaboratori- studeert op de moge- om het aantal vluchten ihol te verdubbelen. On ers rekenen met een sce- irbij het aantal vliegbe- groeit van ruim nu naar 800.000 in het Dat is fors boven de vluchten die momen- in de milieugrenzen worden geacht. jderzoekers verwachten hoeveelheid vluchten toenemen dankzij dieg- en luchtverkeers- ;chnieken. Zo wordt ht of vliegtuigen bij de l van Schiphol dichter lkaar kunnen vliegen, jfcr de luchthaven aan smeer verkeer kan ver- I Dat bleek gisteren bij ële opening van een ul- luchtverkeersimu- h het NLR. I zeer ruime afstanden Vliegtuigen verplicht in I met gevaarlijke lucht- fgen. Dankzij een nieuw vingsysteem kunnen 1 straks dichter achter [liegen. Bij een stevige zijwind bijvoorbeeld zijn de wervelingen snel verdwenen, waardoor ze geen gevaar meer opleveren. Staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer), die de simu lator opende, zei in een reactie dat er 'nog heel wat groei mo gelijk is' op Schiphol door de inzet van stillere en schonere vliegtuigen en andere vliegrou tes. Volgens de bewindsvrouw komen deze mogelijkheden aan de orde in de aanstaande evalu atie van de Luchtvaartwet. Schultz beklemtoonde dat alle groei binnen de milieugrenzen moet passen. „Er is geen stie kem besluit genomen om de milieugrenzen op te rekken." Het NLR ziet veel mogelijkhe den om het vliegverkeer effici ënter af te handelen. Door na derende vliegtuigen eerder te groeperen in een verkeers stroom zouden luchtverkeers leiders op Schiphol meer vluch ten kunnen afhandelen. Tijd winst kan worden geboekt door betere afspraken over het ge bruik van militair luchtruim in Europa, waarvoor nu veel be perkingen gelden. In de toe komst kunnen vliegtuigen in de bovenste luchtlaag zelfs veilig zonder verkeersleiding vliegen, zo stelden NLR-specialisten. (advertentie) ht aan onze lezers en adverteerders ■T\ i< I Het Leidsch Dagblad verschijnt niet op maandag 28 maart (tweede paasdag). Onze kantoren zijn die dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittijden voor advertenties voor dinsdag 29 en woensdag 30 maart gewijzigd. Voor informatie hierover kunt u bellen (071) 535 6300. Voor het opgeven van een Speurder belt u (072) 5196 868. www.leidschdaqblad.nl COMMENTAAR OMROEPCRISIS e omroepen AVRO en teren in crisis. De be en manage- buitelen over elkaar, ten gaan over de wijze iggeven, onmin over van een vroegere di- slecht communice- zijn grote problemen, itraal staat ook de ;e richting slaan zij infjAVRO vooral voor cul- len, of ook amu- k*oe? Is de 1ól christelijk 8.1 ven afgetreden hi irzitter vond zijn omroep te idee voor een cursus •me schoot de om- in het verkeerde teltfat in de hoogste gele- de NCRVers af in hun voorzitter. Zij bij de omroep binnen beding dat ze het denken 'niet afwe ten diezelfde men- schoolbanken plaats te leren over het le- slaprken van Jezus Chris- was de uitvinder van Isieamusement, maar Jz ip Timmers beperkte zich in de jaren negen tig in grote lijnen tot kunst, cul tuur en natuur. Dat beleid mis lukte. Ooit waren AVRO en NCRV be langrijke spelers in de Neder landse mediawereld. Technolo gische ontwikkelingen en com mercie lijken nu de boventoon te voeren. Omroepen verliezen steeds meer kijkers en zullen daarom hun gedachten moeten bepalen. Grijpen zij terug op hun roots, zoals de NCRV dat lijkt te wil len, dan kan dat een goede overlevingsstra tegie zijn. Of het de publieke omroep redt, is een tweede. Andere omroepen moe ten wellicht fuseren om het hoofd boven water te houden. Als het aan de raad van bestuur van de Publieke Omroep ligt, kunnen omroepen straks sa menwerken met kranten, bin nen of buiten het bestel. In mei komt staatssecretaris Medy van der Laan met haar toekomstvi sie op het publieke bestel. Zij zal de publieke omroep handvatten moeten bieden om te kunnen overleven. Dagblad dinsdao 22 maart 2005 Colden Earring na al die jaren nog lang niet uitgeblust Patrick Kluivert zet het Nederlands elftal uit zijn hoofd Vanmiddag wat regen den haag/anp - De critici van een gekozen burgemeester heb ben gisteren een opmerkelijke steunbetuiging gekregen uit de D66-hoek, de partij die deze hervorming bedacht. Jan Ter louw, oud-fractievoorzitter van deze partij, zei op AVRO-radio-I dat de kritiek hout snijdt. Hij vindt de plannen nog steeds onhelder over de bevoegdhe den van de burgemeester en diens positie ten opzichte van de politie en de wethouders. „De oppositie zal garanties van minister De Graaf moeten vra gen dat de wetgeving die volgt goed, zorgvuldig en weloverwo gen zal zijn. Men zal ook moe ten vragen aan de fracties van de regeringspartijen om zorg vuldige wetgeving voor een re geerakkoord te laten gaan in dien het op stemmen aan komt", zei Terlouw. Hij maakte duidelijk dat hij niet zo warm loopt voor de staatsrechtelijke vernieuwingsdrang van D66. „Ik ben er niet tegen, maar ik vind dat er belangrijker dingen zijn." Vandaag buigt de Eerste Kamer zich over de burgemeesters kwestie. De 75 senatoren moe ten beslissen over het schrap- pen van de bepaling in de grondwet dat de burgemeester door de Kroon wordt benoemd. Dat moet de komst van de ge kozen burgemeester mogelijk maken. De PvdA-senatoren twijfelen sterk en wachten de antwoorden van het kabinet af. Hun steun is van essentieel be lang voor de tweederde meer derheid die nodig is voor een grondwetswijziging. De Graaf (bestuurlijke vernieu wing) heeft de senatoren er steeds op gewezen dat nu slechts het schrappen van het grondwetsartikel ter tafel ligt en dat de wijze van invoering van de gekozen burgemeester later aan bod komt. De Tweede Ka mer moet zijn wetsvoorstellen leiden - Leiden is een nieuw museum rijker het SieboldHuis aan het Rapenburg. Staats secretaris voor cultuur, Medy van der Laan, en de Japanse ambassadeur Komachi open den gisteren het Japan Centrum waar een steeds wisselend deel van de collectie van Philipp von Siebold te zien is. Deze arts van de Verenigde Oost-Indische Compagnie ver zamelde in de 19de eeuw in Japan alles wat los en vast zat. Van kunstobjecten tot flora en fauna, van gebruiksvoorwerpen tot land kaarten en verder alles wat op zijn weg kwam. Von Siebold, wiens achterkleinzoon de opening opluisterde, woonde na zijn ac tieve periode bij de VOC van 1832 tot aan zijn dood in 1844 op Rapenburg nummer 19. Hij stelde in het majestueuze huis zijn enorme collectie voorwerpen - de grootste buiten Ja pan - open voor het publiek. De verzameling, die eerder rustte bij Volkenkunde en Natura- lis, is nu terug aan de gracht. En de geest van Von Siebold waart weer rond door de gan gen van het prachtig gerestaureerde pand. Foto: Taco van der Eb hierover nog behandelen. Maar de PvdA-Eerste-Kamer- fractie vindt het haar taak te waken voor onzorgvuldige wet geving. Ze acht de komst van de gekozen burgemeester in alle gemeenten in 2006 onhaalbaar. Bovendien wil ze de bevoegd heden van de eerste burger bij politietaken voorlopig onge moeid laten. PvdA-fractievoor- zitter Noten sloot afgelopen weekeinde niet uit zijn zegen te geven. hilversum/anp - De Tweede Kamer heeft gisteren de 'Web flop 2005' gekregen voor de 'te leurstellende' website (www.tweedekamer.nl). De prijs is in het Tros-programma Radar uitgereikt aan Kamer voorzitter Weisglas. De site van de Kamer slaagt er niet in om de kloof tussen burger en poli tiek te verkleinen. Volgens de jury geeft de website de burger geen antwoord als die wil weten hoe de Kamer denkt over een actueel onder werp als de gekozen burge meester. Weisglas erkende de gebreken en beloofde dat de Tweede Kamer bij de vernieu wing van de website rekening zal houden met de kritiek. Rotterdam - Contracten tussen ouders en school moeten er voor zorgen dat kinderen beter verzorgd naar school komen. De Rotterdamse onderwijswet houder Geluk wil dat ouders schriftelijk beloven dat zij hun kinderen een ontbijt geven, warm genoeg aankleden en aandacht geven. Blijven ouders in gebreke, dan moet de schoolmaatschappelijk werker met hen in gesprek Minister Van der Hoeven (onderwijs) zei Geluks plan 'prima' te vinden. door Nancy Ubert alphen aan den run - Avifau na is een relatiebureau voor neushoornvogels begonnen. Het vogelpark in Alphen aan den Rijn heeft een speciale dubbele volière ingericht waar de dames en de heren, die uit verschillende Europese die rentuinen komen, lekker met elkaar kunnen flirten. Is er na een paar weken een 'match', dan mag het verliefde koppel gaan samenwonen. Gedwongen huwelijken zijn niet vruchtbaar, is de ervaring van de dierentuinen. Tot nu toe werden de dubbele neus hoorns aan elkaar gekoppeld omdat ze genetisch goed bij elkaar pasten. Dat pakte niet overal even goed uit. Zo zitten in Avifauna twee neushoorn vogels met elkaar opgescheept die elkaar niet kunnen luchten of zien. In tegenstelling tot twee andere paren heeft dit hevig ruziënde duo na jaren nog steeds niet voor nakome lingen gezorgd. „Terwijl we hier ook het beste kweekpaar van de wereld hebben zitten", aldus Joost Lammers, die het fokprogramma van de dubbe le neushoornvogel leidt. Avi fauna is de coördinator van het Europese fokprogramma voor deze vogelsoort. Lange tijd werd verondersteld dat neushoornvogels in ge vangenschap niet paren om dat ze hun natuurlijke omge ving missen. Nu begint de ge dachte te leven dat de dieren hun partner graag zelf willen uitzoeken. De vogels zijn mo nogaam en kiezen een partner 'voor het leven'. Naast het stelletje uit Avifauna dat het niet met elkaar kan vinden zijn vogels uit Duits land, Frankrijk en Engeland naar het 'datehotel' gebracht. Burgers' Zoo in Arnhem lever de een mannetje dat meteen hevig verliefd is geworden op een Frangaise. Of zij hem ook boven de andere heren uit het gezelschap verkiest, moet nog blijken. Voor de vogels is een speciaal flirtsysteem ontwikkeld. In een langwerpige ruimte ver blijft de vogel die mag 'daten'. Die ruimte is met gaas van de andere, kleinere, volières ge scheiden. Voor elke kleine vo lière is een gekleurde stok be vestigd. Een camera regi streert het gedrag van de vogel die mag 'uitkiezen'. Op dit moment is dat de Frangaise, Lammers turft de komende week met zijn stagiairs hoe vaak de Frangaise ergens zit. Doordat de stokken van kleur verschillen, is dat goed meet baar. Het datingprogiamma, dat live is te volgen dankzij een camera, duurt ruim twee maanden. Volgende week mag een mannetje bij vier vrouwen komen sjansen. Niet alleen de tijd die samen wordt doorgebracht, telt mee. Bij neushoornvogels is het ook een blijk van oprechte liefde als je elkaar voert. Pagina R3 'Ik kan me voorstellen dat de dame haar partner met zorg uitkiest' (advertenties) Bij elk ADSL-abonnement van XS4ALL ontvangt u nu een gratis modem. Hoe hoger de snelheid hoe mooier de aanbieding; bij ADSL Basic en Fast ontvangt u gratis een draadloos modem t.w.v. EUR 199,-. Bovendien betaalt u geen aansluitkosten. Het totale voordeel kan daarmee oplopen tot EUR 273,95. Dit aanbod geldt tot 31 maart 2005. Ga naar Primafoon, t for Telecom of kijk snel op www.xs4all.nl de professionals INTERNET PROFITEER t/m ZATERDAG 26 MAART 2005 ADRESSEN: WWW.KWIK-FIT.NL OF BEL 0900-8698 aio p/m 'Flesje breezer flink duurder' den haag - Mixdrankjes zoals breezers worden vanaf volgend jaar een stuk duurder om het alcoholgebruik onder jongeren te drukken. Per flesje komt er 60 cent accijns bovenop. De meest betrokken ministers overleggen vandaag over een pakket maatregelen. Het is de bedoeling dat ook bier in ac cijns omhoog gaat, twee cent per flesje. In ruil zal de accijns verhoging op sterke drank die in 2003 in werking trad, terug gedraaid worden. Pagina Binnenland 1 Haar lerares in brand gestoken Dordrecht - Twee meisjes van 13 en 14 jaar oud hebben giste ren in een school in Dordrecht het haar van een lerares in brand gestoken. De politie heeft de twee aangehouden op ver denking van mishandeling. De lerares wist het vuur met haar hand te doven, de schade bleef beperkt tot schroeiplekken. De lerares, een 56-jarige vrouw uit Dordrecht, heeft aangifte van mishandeling gedaan. Bloemen uit Lisse naar Vaticaan lisse - Voor de twintigste keer op rij vertrêkt vandaag vanuit Lisse een overvolle vrachtwa gen met bloemen, planten en bomen voor de paasviering op het Sint Pieterplein in Rome. Toch blijft het bezoek aan paus Johannes Paulus II en zijn tra ditionele woorden 'bedankt voor de bloemen' elk jaar weer een bijzondere ervaring, zegt hoofdarrangeur C. van der Voort. Het idee dat het wel eens de laatste keer zou kunnen zijn voor deze paus, spookt bij Van der Voort al een jaar of vier door het hoofd. Groot deel bos Europa is ziek wiesbaden - Tweederde van de bossen in Europa is ziek. Het slechtst is de situatie in Polen. Daar is 92 procent van de bo men aangetast. Het gezondst zijn de bomen in Roemenië en Denemarken. Daar is maar 38 procent van de bossen bescha digd. Dit heeft het Duits statis tisch instituut bekend gemaakt. Het instituut verzamelde de ge gevens voor de VN. In Neder land is 47 procent van de bo men ziek. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ALtijd goed! Altijd voordeel! Ja ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang J de eerste 2 weken gratis! J Ik betaal: D automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/O V 1 Naam: I Adres: Postcode Geboortedatum: Bank/giro* Handtekening: de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v I afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis). 1 E-mail lezersserviceshdc.nl of surf I naar www letdschdagblad nl Deze aan- bieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £$Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1