Tijd is nog niet om voor Golden Earring KUNST CULTUUR De Mondriaan van het ballet banaal en liefdeloos Nieuw Imax-theater Amsterdam biedt ook kaskrakers Die Lustige Witwe rp' ||n,j« Zanger Barry Hay: 'We zijn doordouwers' Schilderijen van Bram Vermeulen in Aalsmeer Libris-jury tevreden over aanbod Weinig blokfluitspel voor Praetorius theater recensie Roos van Put Daris. Master Moves door Het Nationale Ballet m.m.v. Holland Symfonia o.l.v. Dieter Rossberg. Symphony in C, choreografie George Balanchine (reprise); Frank Bridge Variations, choreografie Hans van Manen; The second detail, choreografieWilliam Forsythe. Gezien 18/3, Muziektheater, Amsterdam (première). Te zien aldaar: t/m 7/4. De sfeer is nu eens ingetogen, dan weer luchtig of juist plech tig. In de nieuwe choreografie van Hans van Manen, 'Frank Bridge Variations' met als on dertitel 'voor Sol en Paul', be wijst deze grootmeester eens te meer dat hij met minimale middelen, met verdichting en een compositie van strakke lij nen - zowel in beweging als in choreografie - esthetiek in pure vorm weet neer te zetten. Het muziekstuk, 'Variations on a theme of Frank Bridge' van Benjamin Britten bestaat uit losse onderdelen, het is een stuk voor strijkers waarbij elk element een andere stemming herbergt. Die laten zich in de dans terugvinden. Twee hoofd koppels en drie andere dansen in wisselende formaties prach tige solo's, bijtende duetten of een begrafenismars - waarbij de groep als geheel enkele minu ten statig en met gebogen hoofd plechtig over het toneel schrijdt. Hierbij volgen zij allen een patroon waarbij opmerke lijk is hoe logisch de lijnen zijn die hieraan ten grondslag lig gen. Het decor is even sterk als so ber: slechts in de achterwand verschuiven over de hele to neelbreedte doeken over elkaar waardoor een scherp vlakken- spel ontstaat. Mooi zijn de indi viduele bewegingen, als typisch die van Hans van Manen, waar bij de zijwaarts schuin naast het hoofd gestrekte armen met ge opende handpalmen heel sim pel het lichaam een prachtige belijning geven. Met zijn terugkeer als vaste choreograaf bij Het Nationale Ballet bewijst Van Manen op nieuw de Mondriaan van het ballet te zijn. 'Frank Bridge Va riations' is typisch zo'n stuk waar je nooit genoeg van zult krijgen, hoe vaak je het ook ziet. Wat zal Het Nationale Ballet blij zijn dat Van Manen het Neder lands Dans Theater in Den Haag de rug heeft toegekeerd en nu terug is in Amsterdam! Even indrukwekkend is 'The Second Detail' van William For sythe, een stuk uit 1991 dat nu in première gaat bij Het Natio nale Ballet. In een wit grijze omgeving dienen de krukjes voor de dansers om op te zit ten, waardoor een tweeledig ef fect ontstaat: danigs zijn zowel performers als toefthouwers. Het is een stuk dat zich ken merkt door elektronische mu ziek met een plastische waarde, waarbij de bewegingen niet zo zeer of alleen maar de muziek in ritme en sfeer volgen, als wel deze in beweging een zichtbare vorm geven. Hierbij swingen benen enerzijds hoekig uit de heup en is de taal van het li chaam anderzijds sierlijk en puntig, met hoge benen. Drie grootmeesters van de dans: de titel 'Master Moves' dekt als geen ander de lading deze avond. Met als opening 'Symphony in C' van Balanchi ne waarbij patronen ingenieus in elkaar grijpen, het hoogte punt Van Manen in het midden en als sluitstuk The Second Detail' van Forsythe waarbij mechanische bewegingen een volwaardig duet aangaan met de elektronische muziek. ivj en van Royen. Taco van der Eb e')dere uitgever en van Royen haag - Schrijfster Heieen 1 toyen heeft uitgeverij Vas- cci verlaten en is overge- tnaar uitgeverij Pimento tjreign Media Group. Daar ze een eigen imprint waar haar boeken en andere :n< iaproducten zal uitbren- ?ns Naar verwachting ver- kei it in het najaar Van Roy- re( lerde roman, die tegelijker- n ls audio-uitgave op de ig t komt. Na kinderboeken- ta jver Carry Slee is Van Roy- eztweede bestsellerauteur Vi ij Pimento een eigen im- n z krijgt. Volgens directeur 'svi ra Piers van FMG Books de auteur in deze samen- del ing 'een optimale zeggen de over de exploitatie van 1 h werk'. FMG wil naast het )ti en van auteurs ook andere als rerijen overnemen. ;tl cti eke Schouten j cht - Tineke Schouten is in )U( icobi Theater in Utrecht ,zjc emd tot officier in Orde a k Iranje-Nassau. De ,t e htse cabaretière vierde taj [en haar 25-jarig jubileum t0l elschap van familie, er( den en collega's. Lee To- Glennis Grace en Treble n op en uit handen van fa le Leeuw kreeg Tineke iten de dvd's van theater- i Showiesjoo en 'S-Miles uitgereikt. Op dit moment Schouten met haar voor- v ig Spiksplinternieuw in de Luwe plek ir Mona Lisa kil - Het beroemdste schil- wereld, de Mona Lisa kba|a Vinei, verhuist in de ,tei na Pasen. Op 4 april krijgt kjj irtret van de geheimzin- chende vrouw een plek eter verderop in het Lou- Parijs. De nieuwe plaats et schilderij is de Staats- [g^5an het museum, die ge- L1£j( erenoveerd is. Op woens- )rol april kunnen de muse- (I zoekers de Mona Lisa n ien. Het doek heeft dan IC aats in een onbreekbare t-reflecterende vitrine en speciaal soort glas. Amsterdam - Als je centraal in de nieuwe Imax-zaal, (voor heen zaal 14 van Pathé Arena in Amsterdam) plaatsneemt, dan zit je, en dit is niet overdreven, midden in de film. Het doek reikt van de vloer tot het pla fond, van wand tot wand en buigt ook licht naar voren, om het oog geen kans tot ontsnap pen te bieden. Het beeld heeft tot in de verste uithoeken een ongelooflijke scherpte en het geluid klinkt alsof iemand de boxen op je ruggegraat heeft aangesloten. Dat krijg je met een filmbeeld dat 10 maal groter is dan een 35 mm beeld, een digital surround sound system van 14.000 watt en - aldus de Imax-pr-machine - een lichtstraal 'die zo sterk is dat hij vanaf de aarde op de maan zichtbaar zou zijn met het blote oog'. Dit alles moet, in de woorden van Patrice Rochas, de voor de opening van het Amsterdamse Imax-theater aanwezige vice-president van Imax Theatre Systems, de 'wow-factor' omhoog jagen. Het tot Imax-theater omge bouwde Pathé Arena 14 is niet de eerste bioscoopzaal van de ze soort in Nederland. Rotter dam had aan de Leuve-haven een Imax-theater, waar speciaal voor, dit van oorsprong Cana dese, projectiesysteem gepro duceerde natuurfilms werden gedraaid. Maar het bleek toch moeilijk te zijn om een theater louter te laten draaien op films over het leven op Antarctica. En ook het Omniversum in Den Haag draait zijn educatieve na- tuuifilms op Imax. Maar het systeem dat commer cieel veroordeeld leek tot na tuurliefhebbers is sinds een paar jaar weer helemaal terug. Er is een technologie ontwik keld die gewone speelfilms kan omzetten naar diverse voor andra Put sum - Het wordt hét jaar ggjj Golden Earring. Onlangs jchi een 'Naked III' en werd be- mtilat de rockers na 28 jaar ïmt eren Qp pjnkp0p. Maar dat je t( alles. Er verschijnt dit jaar derstgave met daarin 'het ech- haal' en zanger Barry Hay dfl ook nog eens zijn eerste boek. „Het lijkt erop dat ate we ouder worden, we eds drukker krijgen", con- jrt Barry Hay (56). land kan al een aantal v lia niet om de Golden Lc 5 heen. Officieel al veer is niet, al werd de basis ei- in '61 gelegd toen vier ïn jongens - onder wie de gs Rinus Gerritsen en Kooymans - begonnen afTornado's.Ach veertig at beweert onze platen- chappij. Dat is weer een ïe teitsding", gnuift Hay. ouden we ons verre van »emi in d« king zij ie 38 jaar bij de Golden 0 w zit, krijgt het trouwens lenauwd van een jubile- let is beangstigend. Ik nog zoveel herinneren: ligerimerika-trips, het optre- Madison Square Garden rt e Who, mijn beste her ig, en het strandfeest op ningen. Het is zo hard Dat cliché is waar, •e tijd vliegt voorbij." e tijd is nog niet om, Et motto van de Earring. I@hdlr nog, we hebben het of gekxegen. Vroeger En we twee keer in de h liepen we rest van de Jinze neus te vreten. Te- rdig werk ik altijd. Extra aalsmeer - Bram Vermeulen? Dat is de lege mouw van Freek de Jonge. Ziedaar een typering van een niet ai te grote fan van deze vorig jaar plotseling overle den schrijver, zanger, schilder en cabaretier, die met De Jonge tri omfen vierde met Neerlands Hoop. Niet terecht. Want na hun afscheid ontwikkelde Vermeulen zich steeds meer tot een geres pecteerd artiest. Dat hij ook niet onverdienstelijk schilderde kun nen we nu zien in Galerie De Ou de Veiling in Aalsmeer. Galeriehouder Gert de Weerd kreeg op 10 augustus van het vo rig jaar een e-mail van Bram Ver meulen, waarin de cabaretier aankondigde dat hij hem op 5 september zou bezoeken. Dat ging niet door. Een dag daarvoor overleed Vermeulen. Bram Vermeulen begon in 1989 met schilderen. Dat werd eigen lijk uit nood geboren. Vermeulen kon het zijn medewerkers maar niet uitgelegd krijgen, hoe het affiche voor zijn programma 'Dans met mij' eruit moest gaan zien en nam uit arren moede maar zelf de kwast ter hand. Vermeulen heeft een aantal schilderijen gemaakt die refere ren aan het geestelijk avontuur waarmee hij ook in zijn gedich ten bezig was. Op die werken komt hij meestal zelf voor. Aan de andere kant zijn er de schilde rijen waarop hij de mensheid als een lange karavaan voorbij ziet trekken, in al haar wonderlijk heid en armoede. Op sommige doeken ziet hij de samenleving als een vrolijk hossende stoet mensen, zoals Galerie De Oude Veiling in de bijsluiter laat we ten, als een stoet die op een bij na Jeroen Bosch-achtige manier voorttrekt richting dood. 'Ellen de in vrolijke verpakking', noem de Vermeulen dat. Imax ontwikkelde formaten. In de VS draaiden in 2004 Imax- blockbusters als Spider-Man 2, Harry Potter and die prisoner of Azkabahn, en The Polar Ex press. Deze laatste film werd door Imax voor het eerst in 3D uitgebracht. Een kwart van de totale Amerikaanse omzet kwam van deze driedimensio nale versie af, die volgens critici superieur was vergeleken met de ouderwetse 3D-ervaringen. Rochas voorspelt dat er komen de jaren tweehonderd Imax- theaters bij gebouwd gaan wor den in Europa. De Nederlandse markt acht hij goed voor in to taal vijf theaters in de grote ste den. De theaters leasen de technologie van IMAX, dat bo vendien een percentage krijgt van de omzet. De wow-factor leidt dan ook tot een duurder kaartje: twaalf euro in plaats van negen euro. Deze week opent het nieuwe Amsterdamse Imax-theater met het geslaagde animatiespekta kel 'Robots', van de makers van Ice age. Later in het jaar komen er speciale Imax-versies van 'Batman begins' en 'Charlie and the Chocolatefactory' van Tim Burton, met Johnny Depp als Willy Wonka. den haag - Uit de 'rijke literaire productie in het jaar 2004, die het beoordelen tot een genoe gen maakte' heeft de jury van de Libris Literatuur Prijs giste ren zes boeken genomineerd: Casino van Marja Brouwers, Lichtjaren van Stephan Enter, Het logboek van Brandaan van Rob van der Linden, Het onver wachte antwoord van Patricia de Martelaere, De laatste dich ters van Christine Otten en Specht en zoon van Willem Jan Otten. Volgens de jury gaat het uitstekend met de Nederlandse literatuur: ,,Er is een aanzienlijk en aantrekkelijk aanbod van kwalitatief goede literaire boe ken." muziek recensie Susanne Lammers Operette: Die Lustige Witwe van Franz Léhar door het Grote Theater van Lodz o.l.v. Bemhard Steiner. Regie: Annette Wolf. Solisten: Henk Poort, Ulrike Maier, Rolf Scheider, Lauren Francis e.a. Gehoord: 21/3, Schouwburg, Leiden. Nog te horen: 23/3, Stadstheater, Zoetermeer. Precies honderd jaar oud is ze nu, maar toch beschikt Die Lustige Witwe van Franz Léhar nog steeds over een aantal kwa liteiten: het Vilja-lied, 'Da geh ich zu Maxim' en natuurlijk 'Lippen schweigen'. Muziek die tot de operette-canon gerekend mag worden. Daérvan maakt het Theater van Lodz ook werk, maar tot een aansprekende productie komt het helaas niet. In de eerste plaats speelt het or kest te stroef en te stram. Het heeft wel een beetje gevoel voor gezellig knetterende marsen, maar van wervelende, zwelgen de walsen heeft het geen kaas gegeten. Het begint energiek aan de ouverture, maar speelt verder op de automatische pi loot. Ramt de muziek eruit, in plaats van het verhaal te onder steunen, richting te geven en te becommentariëren. Dat verhaal is flinterdun - over een rijke weduwe, wier miljoe nen behouden dienen te blijven voor de Pontevedrino, een fic tief Balkan-staatje, en die daar om uitgehuwelijkt moet wor den aan een echte Ponteve- drijn, met wie ze vroeger ook al eens verkering had. Maar onder dat verhaal schemert, naast olijke ondeugendheid ook eni ge satire. En daar komt het The ater van Lodz totaal niet meer aan toe. Zij houden het bij het liefdesverhaal met een meer dan vette knipoog, en dat maakt deze Lustige Witwe een beetje banaal en liefdeloos. De enscenering is nogal druk. Het toch al kleine toneel van de Schouwburg is volgezet met obstakels waarmee de zangers geducht rekening moeten hou den, en dat leidt geregeld tot houterigheid. Bovendien heeft regisseuze Annette Wolf nogal wat reuring bedacht: overdre ven duw- en trek-vechtpartijen, dronken dames die hinderlijk aandacht komen vragen, kort om veel te veel aandacht voor het versieren, veel te weinig voor de grote lijn. Het beslissende duwtje moet dus van de solisten komen. Ul rike Maier als de vrolijke wedu we zingt haar Vilja-lied prach tig, maar verder is ze een wat luie en afwachtende dame. Ze lijkt pas wakker te worden aan het einde van de tweede acte, en zingt vervolgens haar aan deel aan 'Lippen schweigen' precies gepast vervoerend. He laas blijkt dan Henk Poort, die tot dan toe de ironie en de hu mor van het stuk in zijn eentje zowel zingend als acterend droeg, niet in staat haar licht heid te pareren. Ja, en dan wordt zo'n operette haast een beetje tragisch. basso continuo, die bij Praeto rius door een kleine groep uit stekende houtblazers wordt vertolkt. Zeven cantates bezin gen achtereenvolgens de voe ten, knieën, handen, lendenen, borst, hart en gelaat van Jezus. De meeste aandacht voor het drama komt tot uiting in de 6e cantate, waarin het hart van Je zus, centraal staat. De tekst van elke cantate is een passage uit de bijbel (koor), en stukken uit het gedicht "Salve mundi salu- tare' van de 12e-eeuwse dichter Bernard van Clairvaux (aria's). Ook al vermeldt het program ma dat de aria's zowel qua mu ziek als tekst de spil vormen waarom het draait, maken de koren aan begin en eind van ie dere cantate meer indruk. Dat deze jonge studenten met el kaar tot een overrompelend stralend klankbeeld komen, en solerend wat minder diepgang creëren heeft wellicht iets te maken met hun leeftijd. Met name de tweede sopraan arti culeert in solo's onvoldoende; de tenor en de counter-tenor laten te weinig bezieling toe. Het grote contrast in klankkleur tussen vocalisten en instru mentalisten is opmerkelijk. Al dat hout van het Praetorius en semble produceert een veel meer gevoileerd, nevelig palet, dat fraai afsteekt bij de vitaliteit van de vocale kleurenpracht. Al met al een heel bijzondere uit voering waarin met overgave wordt gemusiceerd in een origi nele enscenering. Voor en na Buxtehude begeeft het orkest zich naar een duiste re hoek van de Lokhorst, waar twee wereldlijke composities het daglicht niet kunnen ver dragen; dansen van Johann Ro- senmüller, en Johann Schmel- zers Sonata voor zeven fluiten. Eerlijk gezegd ziet Praetorius juist hier het licht. Alle kleur schakeringen van de zilverlichte sopraanblokfluit tot de loodgrij ze subcontrabas komen won dermooi tot hun recht. druk is het nu door de verschij ning van 'Naked III'." „Het is genoeg zo", zegt Hay over het laatste deel van de akoestische trilogie 'Naked Truth'. „Als we met dat akoesti sche door blijven gaan, zijn we straks in een soort Crosby, Stills en Nash veranderd." 'Na ked 111' bevat net als de eerste twee delen hits van de Golden Earring. Zo zijn op de plaat en dvd nummers te vinden als 'No for an answer' (1980) en 'I've just lost somebody' (1968). Dat laatste nummer is opgedragen aan Louise Donk, de vrouw die in januari overleed nadat jon gens vanaf een viaduct over de A4 een stoeptegel naar bene den had gegooid. „Totaal krankzinnig", zegt Hay furieus. Over Louise: „Ze was een échte fan. Ik ken haar als het goed lachse, lieve meisje dat altijd op de eerste rij stond. Haai' familie vroeg ons het nummer aan haar op te dragen. Wij maakten deel uit van haar leven. Dit is het minste wat we konden doen." Na 'Naked III' is het volgens Hay de hoogste tijd voor 'iets elektrisch'. „Het moet weer lek ker heftig worden, stevig, echte rock-'n-roll. Zo denken de drie andere Earrings er ook over - ze zijn al begonnen met schrij ven." Die eensgezindheid Lijkt de kracht van de Golden Ear ring. Ach, we vinden het leuk en blijven doorgaan", wimpelt Hay het veertigjarig bestaan van de groep weg. „We zijn met z'n vieren nogal makkelijk met elkaar. We komen altijd onze afspraken na. We vergaderen eens in de twee maanden en dan komen alle grieven boven. We zijn regelmatig op de proef gesteld, maar dat schept juist een band. We hebben ons nooit laten tegenhouden, door niks en niemand niet. Dat is de 'Public relations' van Bram Vermeulen. Publiciteitsfoto muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Blokfluitensemble Praetorius o.l.v. Norbert Kunst, m.m.v. studenten van het Kon. Conservatorium. Gehoord: 19/3, Lokhorstkerk, Leiden. slecht is. Het is niet meer te doen. Je neus valt er vanaf als je niet oppast." Misschien dat er van de pure rock-'n-roll - die volgens Hay bestaat uit 'wijven, zuipen en veel lolmaken' - uiteindelijk niet meer over blijft dan de muziek, het pure rockgeluid van de Golden Earring, dat vol gens de zanger ook een versla ving is. „Wat dat betreft ben ik natuurlijk al een vrij brave man geworden", zegt Hay die sa men met zijn vrouw Sandra aan het eind van het jaar ook nog eens heel burgerlijk een kinderboek gaat publiceren. „Ik heb wat tekstjes geschreven bij de illustraties van mijn vrouw. Het gaat over ons gezin, maar dan overtrokken. Ik ben een asociale rock-'n-roll-artiest en Sandra is een Barbie-moe- dertje. De teneur van het boek is dat het kind ons opvoedt." Hay concludeert dat 2005 toch wel hét jaar van de Golden Ear ring mag worden genoemd, want: „Er komt eind van het jaar ook nog een Earringboek uit. Dat bestaat uit meer dan driehonderd pagina's. Joost Zwagerman en Bart Chabot hebben onder meer een bijdra ge geleverd. En er staan inter views met ons in. Het wordt dit keer hét échte verhaal." Wat het Earring-jaar comple teert is het optreden op Pink pop. „Geweldig. Dat festival is voor ons puur jeugdsenti ment", zegt Hay, die met de Earring al in 1971 en 1977 in Landgraaf optrad. „We hebben vijftig minuten om te spelen. En eh, dat kunnen wij best wel, hoor." Binnen de cirkel is het licht, daarbuiten heerst de duisternis. Op beide fronten wordt er ge musiceerd. In de cirkel is het blokfluitensemble Praetorius prominent aanwezig, omlijnd door vijf studenten zang van het Kon. Conservatorium. Hier in het centrum van de kerk wordt Jezus, Licht der wereld beweend; in 'Membra Jesu nos- tri' van Dietrich Buxtehude, een opmaat naar Bachs Passionen. In dit passieverhaal zit maar weinig blokfluitspel voor het héle Ensemble. Buxtehude ge bruikte als begeleiding van de vocalist slechts een vijftal in strumenten; twee violen en een kracht van de Golden Earring: wij zijn doordouwers." Hay is zich, nu hij ouder is, meer bewust van zijn lichaam. De nog immer stoere rockheld - met slechts wat grijs bij de slapen - kwam tien jaar geleden tijdens een optreden de man met de hamer tegen en sinds die tijd is hij regelmatig in de sportschool te vinden. „Het zou beter zijn als ik nóg gezon der ging leven", stelt hij. „Want ik feest nog te veel. Nee, ik ge bruik geen drugs, maar dat komt doordat de kwaliteit zo De mannen van Golden Earring: Rinus Gerritsen, Cesar Zuider- wijk, Barry Hay en George Kooymans: „We zijn met z'n vieren nogal makkelijk met elkaar." Foto: GPD/ Theo Bohmers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19