SCHRIJVENDE LEZERS Verlengde tunnelbak verbetert leefbaarheid Leiderdorp nk Overlijdensadvertentie hond Boemer verre van gruwelijk Alleen een zielenpoot van ee minister vervalt tot intimidati E Iedereen in Nederland zou trots moeten zijn op Ayaan Hirsi Ali Hebben de bezorgde ouders uit Leiderdorp die zelf auto rijden wel recht van spreken? Laat de Marekerk maar open en sluit andere drie Blinde ziet dat Marekerk onevenredig veel kost Voor meeste problemen met kinder moet je toch echt bij hun ouders ziju Zoektocht naar woonruimte voor moet Spelregels dinsdag 22 maart 2005 Ouders in Leiderdorp maken zich ongerust over de nieuwbouwplannen van een basisschool langs de A4. Ze zijn bang dat die locatie slecht is voor de gezondheid van hun kinderen. Ik veronderstel dat ook (op z'n minst een aantal van) deze ouders autorijden en heb de volgen de vragen aan hen: - Rijdt u ook wel eens op de A4? - Wist u dat de lucht niet alleen langs autowe gen maar ook in de rest van de Randstad ernstig wordt vervuild door het intensieve autoverkeer in dit gebied? - Wist u dat elke autorit de gezondheid van be woners van de Randstad - ook van uw eigen kinderen met nog schone longen - bedreigt? - Lijkt het u een goed idee uw auto te laten staan als u zo bezorgd bent? - En als u vindt van niet: heeft u dan wel recht van spreken? Thea Pieterse, Leiden. De strekking van het artikel 'Minister Peijs moet Zoeter - woude ontzien' (LD 12/3) geldt evenzeer voor de gemeente Lei derdorp. Ook Leiderdorp moet worden ontzien van de bijdrage aan de financiering van de ver lengde tunnelconstructie. De reden hiervoor is simpel: de beoogde verbetering van de leefbaarheid in Leiderdorp door de verlengde verdieping zal te niet worden gedaan door de beoogde bouw van een bedrij ven en kantorenpark langs de A4. Het effect van autobewegin gen en vrachtverkeer in combi natie met een vestiging van Ikea met haar verwachte verkeers- aantrekkingskracht zal uitein delijk tot verdere verslechtering van het milieu leiden. Voorts zal ook het bouwen in de direc te omgeving door Leiden (on der meer Roomburg) en Zoeter- woude leiden tot een verdere 'Kerken bedreigd door eisen brandweer Leiden' stond in het Leidsch Dagblad van 1 maart. Naar aanleiding van dit artikel en een ingezonden brief heb ik gemeend om ook in de pen te klimmen en mijn persoonlijke mening op papier te zetten. De kerken wear het hierover gaat zijn in alfabetische volgor de: Bevrijdingskerk, Marana- thakerk, Marek erk en Vredes- kerk. Het is wel duidelijk dat ie dereen voor zijri eigen parochie preekt, want niemand wil zijn of haar kerk sluiven omdat..., omdat..., omdat... Ja, zo komen we er natuurlijk nooit. Wat moet er dan wel gebeuren? Er zijn in mijn ogen verschillen de opties denkbaar. Wat te den ken van het volgend'.e: laat de Marekerk open en sluit de an dere drie kerken. Laat de busjes van het Stadsparkeerplan rijden voor de mensen die ge wend waren om naar een van de drie andere kerken te gaan en breng ons dan allen tezamen in de Marekerk. Dit omdat de Mare kerk de meeste ruimte biedt om al de mensen in de kerk te krij gen. De andere kerken zijn wat minder groot, dus dat moe t passen. De Marekerk, een gebouw uit 1649, die gaan we toch zeker niet sluiten, al besef ik ook w.el dat er heel wat praktische zak en om de hoek komen kijken, zo als predikantenplaatsen die dan binnen drie jaar wegvallen. Wat moeten we daar dan weer mee? Kunnen we niet gewoon alles openhouden, zodat eenieder naar zijn of haar eigen kerk kan gaan? Dat schijnt dus niet te kunnen. Of zullen we gewoon alle ker ken sluiten? Is dat misschien niet het handigst, zodat daar door niemand wordt bevoor deeld? Gaan we toch gewoon thuis kerkje spelen. Alle schul den kunnen dan betaald wor den, de predikanten geven we dan voor één jaar salaris mee. In die tijd moeten ze dan pro beren om ergens anders aan de slag te komen, als onderwijzer of postbode bijvoorbeeld. Of als verkondiger of brenger van de blijde boodschap. Het is ge woon niet te verkopen om de ene kerk wel te sluiten en de andere niet. Indien mijn voorstel genade mag vinden door alleen de Ma rekerk open te houden wat zou den we dan vinden van het vol gende: dan kunnen we het ge lijk de Hersteld Hervormde Kerk noemen. Dan maken we dit in Leiden ook eens mee. Krijn Schoonderwoerd, Leiden. Henk Vis komt in het LD van 5 maart met goede argumenten waarom de PKN juist de Mare kerk van de hand moet doen. Een blinde kan zien dat juist dit monumentale pand onevenre dig veel kost en het minste geld oplevert aan verhuur. De twee kerkrentmeesters van de Mare- wijk maken zich volkomen be lachelijk als de leuke smoes van kosten brandveiligheid wordt gebruikt om juist andere ge bouwen te sluiten. Waarom moeten andere wijk- gemeenten de dupe worden van deze machtige lobby van de Marewijk-gemeente? Boven dien zou deze wijkgemeente zich inlaten met bedenkelijke praktijken voor fondswerving om een nieuw wijkgebouw te kunnen bekostigen (terwijl een andere wijkgemeente haar kerk moet sluiten). Vorig jaar is in het Leidsch Dag blad namelijk tot twee keer toe melding gemaakt van een heu se coup door de kerkenraad van de Mare op gelden van een stichting. Onder leiding van keirkrentmeester Van Leeuwen is het bestuur van deze stich ting gewipt die legaten beheert. De ouderlingen gingen nota be ne volmachten ronselen bij stokoude gelovigen om een meer derheid hiervoor de beha len. D'e gulle gevers van de lega ten zouden zich in hun graf omdraaien, zo viel te lezen. Ik ben hernieuwd wat Onze Lieve Heer hi er allemaal van vindt. De geda chte van Henk Vis om na afstoting van de Marekerk op zondag te blijven kerken, acht ik niet realistisch. Als je immers voor het symbolische bedrag van 1 euro de kerk over draagt, berv je niet alleen de las- De Marekerk. Foto: Hielco Kuipers ten, maar ook de lusten kwijt. De nieuwe eigenaar zal zijn best moeten doen om de kerk rendabel te exploiteren en kan natuurlijk niet van de oude ei genaar de zondag gaan reserve ren. Of gaat de Maregemeente soms van het vermeend geplunderde stichtingsgeld een huur van 500 euro per dienst (want over zul ke bedragen praatje dan) beta len?! Misschien een leuke vraag voor de twee betreffende kerkrent meesters, lijkt mij zo. Als zij ver standig zijn, kunnen zij zich be ter alvast oriënteren voor een ander dak boven hun hoofd. In de Hooglandse Kerk kunnen zij de hele middag terecht en voor de ochtenddienst is wel een al ternatief te vinden (desnoods om 8.30 uur in de Hooglandse). Voor de twee kerkrentmeesters kan dit geen probleem zijn. zo lang het maar brandveilig is, nietwaar?! Eerlijk duurt het langst, zullen wij maar zeggen. J. van Tongeren, Leiden. 'Gruwelijk, afschuwelijk en respectloos', zijn de kwali ficaties die Mieke van der Put heeft als reactie op de overlijdensadvertentie van de hond Boemer. Deze waardeoordelen lijken, mijns inziens, eerder toepas baar op haar visie, dan op deze advertentie. Natuurlijk is het op deze wijze uiting geven aan je ver driet niet alledaags. Natuurlijk zal de advertentieafde ling van de krant zich even achter de oren hebben ge ?- krabd. Het getuigt juist van weinig respect om de emo tionele beleving bij de dood van een huisdier en de ui ting daarvan te bestempelen als gruwelijk en afschu welijk. En dan de argumenten. 'Je zal de advertentie van een dierbare medemens maar aantreffen naast die van een gestorven huisdier', schrijft Mieke van der Put. Dan kan ik nog heel veel advertenties noemen die als moge lijk aanstootgevend betiteld kunnen worden. Juist in deze tijd waarin begrippen tolerantie en het vrije woord volop in de belangstelling staan, is de reac tie van mevrouw Van der Put niet alleen respectloos, maar ronduit griezelig. Bernard Heemskerk, dierenarts, Oegstgeest. druk op de verkeerssituatie bin nen Leiderdorp, want vele extra verkeersbewegingen zullen worden afgewikkeld over de reeds te drukke Persant Snoep- weg (de aan- en afrit van de A4) Was de doelstelling van de ver lengde tunnelbak niet om het verkeer te weren en het milieu te verbeteren? Het uiteindelijke resultaat is het binnentrekken van extra verkeer in met name Leiderdorp in een omgeving die was bedoeld om een verbeterd leefklimaat te krijgen. De overwinning die door de ge meente werd gepredikt door het afsluiten van het convenant met de voormalige minister Ne telenbos is in mijn ogen dus een Pyrrusoverwinning. De slag werd gewonnen maar de oorlog is verloren en resulteert nu al in een grote bomenkap. We kun nen alleen nog de overwinning claimen als de financiering de ongeveer 45 miljoen eu| door de rijksoverheid wore gehoest (daarvoor is budge ruimte genoeg). Dus, gemeente Zoeterwouil Leiderdorp en Leiden doejT best voor het behoud van d| leefbaarheid in Leiderdorp Zoeterwoude en de omgei Koen K Leid Minister Verdonk gaf vorige week in café De Branderij te kennen dat ze de documentai rereeks '26.000 gezichten' een slecht initiatief vindt, omdat het de geportretteerde asielzoekers valse hoop zou geven op een verblijfsvergunning. In deze reeks doen uitgeproce deerde asielzoekers, die op dit moment nog in Nederland ver blijven maar waarschijnlijk bin nenkort worden uitgezet, in slechts één minuut hun verhaal voor de camera. Het doel van deze films is om deze mensen, die nu als een nummer worden gezien en behandeld, een ge zicht te geven. Maar deze films doen meer. Ze wékken een gevoel van schaamte bij de kijker. Schaam te over dat we een minister hebben die een asielbeleid voert dat ze rechtvaardig noemt, terwijl ik bijvoorbeeld een man zie die tien jaar gele den naar Nederland is gevlucht uit Sri Lanka nadat hij is gemar teld. Hij doet hier al zeven jaar vrijwilligerswerk. Hij heeft hier een vriendin, een leven. Ook heeft hij een chronische ziekte. Als hij voet op Sri Lankese bo dem zet, is het zeker afgelopen met hem. Toch moet hij waar schijnlijk terug. Dan hoor ik minster Verdonk zeggen: '...als uitgeprocedeerde asielzoekers de publiciteit gaan zoeken en zich als zielenpoten gaan gedragen om alsnog een verblijfsvergunning te krijgen, vind ik dat ik het recht heb om de gegevens van die mensen openbaar te maken...' Dreigen de taal die bovendien niet strookt met onze wetten voor privacybescherming. Deze zogenaamde zielenpoten zijn niettemin van harte bereid afstand te doen van hun grond recht op privacy. Ik heb het ze vorige week zelf horen zeggen tijdens het zevende Amnesty International Filmfestival in Amsterdam. Gooi die dossiers maar op straat, laat de mensen maar zien wie er naar de maat staf van minister Verdonk een zielenpoot is. En laat dan de maatschappelijke verontwaar diging maar losbarsten. Is het mogelijk dat er in veel van de 26.000 gevallen fouten zijn ge maakt en dat er géén sprake is geweest van een nauwkeurige beoordeling van hun dossiers? De volgende verontrustend iap gedachte kwam vervolgens Né mij op. Moeten asielzoekei nt gebruik maken van hun rei Ier op vrije meningsuiting en 1 ils dels vrije nieuwsvergaring 11 zaak in de publiciteit wetei ijvc brengen, bang zijn dat ze 2 en de ergernis van minister Vi ij I donk op de hals halen en z h hun kans op een verblijfsvi ra gunning verspelen? l di Wie is hier eigenlijk de zie) inj poot? Alleen een zielenpoc 0 een minister haalt het in h we hoofd om te vervallen toti en midatie in een vrij land als vei derland, wanneer zij met k neus op de onfrisse effect! Q| van haar eigen beleid wor< 1 drukt. K Deze paniekreactie kan all komen van een minister di;H1 heel goed weet dat ze fout1CC bang is dat de 26.000 gezicen haar ter verantwoording ki roepen. Misschien is het e :at idee om déze documentaie" eens in de Kamer te vertoi navolging van de gesluieri j®1 monologen. Gl Voorst Een groot deel van de kinderen is of wordt te dik. En wat hoor en lees ik? Voorstellen aan de regering om maatregelen te ne men, voorstellen aan winke liers, aan scholen... Erger nog: blijkbaar zijn er veel kinderen die zelf een beurs met geld heb ben om hun eigen eten mee te kopen. Maar waar blijven dan de ou ders? Het zijn toch op de eerste plaats de ouders die horen te bepalen wat hun kinderen eten. Het is toch van de gekke dat dat aan kinderen wordt overgela ten. Het is natuurlijk wel lekker makkelijk voor de ouders: geen gezeur over dit lust ik niet en dat lust ik niet; lekker gauw klaar 's morgens om naar je werk te rennen; sneller klaar met boodschappen. Het lijkt me al net als met jeugdcriminaliteit. Een deel van de ouders is overal druk mee, behalve met de kinderen. Er moet geld in het laatje komen, hoe meer hoe liever. Helemaal in overeenstemming met wat door de huidige regering met dikke hoofdletters wordt ge schreven: economie. Daar komt het op aan. Kinde ren laat je zo veel mogelijk hun gang gaan. Ze hebben hun ei gen kamer met alles erop en er aan, soms beter geoutilleerd dan kamers van min of meer af gedankte ouderen. Dat kb ren veel te veel zitten in p! van te spelen en te beweg er deert zulke ouders blijkba'3 niet. Zelfs peuters moetenna aan de computer. Wat kin op straat uitspoken, gaat/ ouders niet aan. ®t( Ik denk dat er veel meer n worden geïnvesteerd in of1 ding van vaders en moedim echte ouders. Want zoudfer< wortels van heel veel pro) aP men met en van kinderei niet van al zulke problem Je) niet in de gezinnen gezoc aa moeten worden? G. vai Hierbij wil ik reageren op het artikel uit het Leidsch Dagblad van 12 februari, waarin mijn dochter Corrie Boehlee vertelt over de zoektocht naar woonruimte voor haar moeder. Ik vind het jammer dat mijn dochter ervoor heeft gekozen de privé-situatie van mij en haar moe der hierbij te betrekken. Veelvuldig spreekt zij in haar verhaal van relatieproblemen, de emotione le toestanden van haar moeder, die tevens zon der geld en woonruimte zou zitten. Mede door het plaatsen van haar foto voel ik mij erg in mijn privacy aangetast, want vele mensen (her)ken- nen haar en daarmee ons gezin. Ik heb niet de mogelijkheid gehad in dit artikel mijn kant van het verhaal aan de buitenwereld toe te lichten, maar voelde mij er indirect wel door geraakt. Het is voor alle partijen een heel trieste situatie. Ik waardeer de inzet van mijn dochter vooi moeder, maar betreur nogmaals de wijze v op. Dit had ook op een 'normale' manier g Bovendien sta ik, al is het nog zo verdrietig ter iedere beslissing van mijn vrouw en zal op alle fronten steunen want 50 jaar samei niet weg te denken. $u Ik vind het heel erg dat de kinderen door d r publicatie erbij betrokken raken en spreek wens uit dat iedereen nu na deze hectischi eei een voorlopige rustperiode in acht neemt éjat a.u.b. geen overhaaste beslissingen neemt er( het spreekwoord zegt: 'de tijd heelt alle wo Bovendien, laten we ons verdiepen in de t( komst en het verleden laten rusten, anderlga men we er nooit uit. J. van dei, Voors Gi Met toenemende instemming en belangstelling hebben wij kennis genomen van het inter view met Hassan el Massaoui in het artikel 'Is Leiden echt ver anderd?', in het Leidsch Dag blad van 12 maart. Wat jammer echter van die laatste zin, waar in hij Ayaan Hirsi Ali als onrust stoker bejegent. Ayaan spant zich met hart en ziel, en met opoffering van haar persoonlijke veiligheid en leef- comfort, in voor het welzijn en de rechten van miljoenen meis jes en vrouwen die leven in lan den in Noord-Afrika, het Mid den Oosten en Azië met een meestal islamitische cultuur. Landen waar volgens de richt lijnen van die cultuur, vaak zelfs vastgelegd in wetten, de algemene verklaring voor de mensenrechten negerend, deze meisjes en vrouwen vrijwel rechteloos zijn, op weerzinwek kende wijze onderdrukt, gedis crimineerd, verminkt, gemar teld en vermoord worden, zo danig dat dit het voorstellings vermogen van de gemf ddelde Nederlander te boven p.jaat. Dit terwijl nota bene in de jheilige koran staat dat vrouwen geres pecteerd, geëerd en beschermd moeten worden. Hoe weten wij dit? Wel door ge durende een aantal jaren zoveel mogelijk artikelen en program ma's in de media over de mos lim-cultuur te volgen en da ar- naast een dertigtal boeken over dit onderwerp van vele ver schillende mannelijke en vrou welijke auteurs uit buiten- ei .i binnenland te lezen. Wist u dat naast minder indrin gende zaken als het vrouwen autorijverbod in Saoedie-Arabi'ë en het verbod in Iran voor vrouwen om in het openbaar te' zingen op straffe van stokslagen1 of zelfs gevangenisstraf (stel u eens voor dat dit verboden zou worden aan Nederlanse vrou wen), het volstrekte verbod met mannen niet behorend tot de eigen familie te praten of zelfs maar aan te kijken, naast hele erge zaken als vrouwenbesnij denis, vermoord worden door keeldoorsnijding of overgieten met brandende benzine door broer in opdracht van ouders na verkracht te zijn door buur man etc. etc, algemeen voorko mende en geaccepteerde zaken zijn? Ayaan stelt zich hier terecht te gen te weer op een indringende manier, maar die volstrekt toe laatbaar is volgens de Neder landse wet en cultuur. In onze ogen kun je 'onruststoker' dan een geuzennaam noemen en zou iedereen in ons land, dus niemand uitgezonderd, trots moeten zijn op deze dappere, onbaatzuchtige voor de goede zaak strijdende vrouw in ons midden. Gaarne stellen wij voor belang stellenden onze lijst boeken, die praktisch allemaal uit de biblio theek geleend zijn, ter beschik king. Els en Ton Alblas, Leiden. Ayaan Hirsi Ali. Foto: EPA/Christian Hartmann Om in aanmerking te komen plaatsing op de pagina Schrijvende Le moeten lezersbrieven zijn voorzien naam, adres en telefoonnummer vai auteur. Naam en woonplaats van briefschrijver worden - behoudens zonderlijke gevallen - bij de brief 2 drukt. Brieven moeten reageren op een eei1 re publicatie in het Leidsch Dagblad. 1 De bijdrage mag maximaal 400 wi," den tellen. De redactie behoudt zich het recht v bijdragen in te korten en/ofte redigerime Mj Brieven van politieke partijen, geme?6 teraadsleden of -fracties komen in de gel niet voor plaatsing in aanmerking hebben een ander podium waarop zij mening kunnen ventileren. Brieven sturen naar: redactie.ld@hd r of postbus 54, 2300 AB Leiden, of 071 -53 56 415- lan an jor Pi K T at t ba tei >rd

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18