REGIO Betalen of niet betalen, dat is de vraag 'E-mailen houdt mij niet ian het werk, het is werk De belastingconsulent heeft eind maart veel vrienden Bob de Bouwer dinsdag 22 maart 2005 VRAAG dernemers besteden per dag gemiddeld anderhalf uur aan hun e- j|. Voor een deel zijn dat productieve uren, maar e-mail veroor- iktook veel bureaucratie en 'overhead'. Toch willen ondernemers [t meer terug, want volgens adviseursbrureau Grant Thornton le veren e-mail en internet ook klanten op. Notaris RIK KAMPS van Leidse advocaten- en notariskantoor TeekensKarstens krijgt da- lijks tussen de dertig en de zestig e-mails. Hij is 'zeker één uur per 5* bezig met het lezen en beantwoorden ervan. roeit het e-mailverkeer u al boven het hoofd? ;mail veel en ik ontvang veel mail. Dagelijks krijg ik er tussen de rtig en de zestig. Als ik een weekje op vakantie ben geweest, irik ik wel als ik mijn e-mailbak openmaak. Dan ben ik even be- 1 Gemiddeld besteed ik ze- r dagelijks een uur aan het werken van e-mail." mt u nog aan werken toe? zie e-mailen niet als iets mij van het werk afhoudt, nailen is werk. Ik maak wel derscheid tussen externe dis en interne. Van colle- krijg je e-mails als: wie eft de sleutels van de voor- Kun je een foto van jezelf opsturen voor de LVI? Ik heb hier aanvraag voor het maken van een schema voor een fusie, zal ik doen of wil jij dat? Op zulke mails zit ik niet direct te wachten. «laatst hadden we hier een ICT-bedrijf met een product dat iten op de hoogte houdt van de voortgang van een akte. Dan inen ze bijvoorbeeld zien of het concept gereed is en of een arborgsom is ontvangen. Dat geeft meer e-mailverkeer, maar is een goede toevoeging op het werk." nkt u dat e-mail en internet meer omzet voor TeekensKarstens roeren? ik geloof het wel, al heb ik daar geen cijfers van. We hebben 1,11 uitgebreide website en daar komen veel vragen en reacties idaan. Voordeel heb je vooral van internet zolang je voor de ute uit blijft lopen, dus dingen kunt die anderen nog niet kun- 1. Niet alle klanten die we via internet krijgen, brengen trou- D as winst op. Wij zijn aangesloten bij www.casus.com, een site arop mensen zelf eenvoudige juridische documenten kunnen stellen. Als ze dat goed doen, hoeven ze alleen nog maar bij ons akte laten passeren. Het idee is dat zelf doen goedkoper is. Als Ie zelf-ingevulde concepten bekijkt, kloppen ze vaak niet. Dan iet je toch weer adviseren. Eigenlijk zou je een naheffing moeten iren voor extra werk, maar dat doe je niet, dat is zo bitter voor mensen." ut: Wilfred Simons publiciteitsfoto UIT DE ARCHIEVEN YO1955, Dinsdag 22 Maart DEN - Hoewel de viering van een gouden bruiloftsfeest in de regel ten de kolommen van dit blad blijft, maken wij vandaag een uitzon- ing. En daarvoor is dan ook alle aanleiding. Men zal dit begrijpen wij vertellen, dat de gouden bruidegom, de heer H. W. de Nie al er dan veertig jaar deel uitmaakt van de Commissie van Zangers sen), die elk jaar in de ochtend van de 3 Octoberdag de Koraalmu- un het Van der Werffpark verzorgt. Bovendien is het de heer De die sinds de bevrijding namens het koor van zangers aan de bur- iter een krans aanbiedt om deze te hangen aan het standbeeld zijn voorganger, P. A. v.d. Werff. Dit gouden bruiloftsfeest, ge- bij de plaats, welke de heer De Nie zovele jaren inneemt in de van deze historische dag, was dan ook voor burgemeester Van ot aanleiding om Zaterdag met zijn echtgenote belangstelling te voor deze halve eeuw van huwelijkstrouw. 31980, zaterdag 22 maart N - Het dierendagverblijf 'De Hout' in de Leidse Hout is het af- n jaar in alle rust herbouwd. Gisteren werd het gebouwtje op- erd, ter gelegenheid waarvan wethouder Waal van aannemer 1 ezel kreeg overhandigd. Het jonge beestje werd naar hem nd: Cees. Foto: archief Leidsch Dagblad n deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na g 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer .n.v. UDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ilie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl Kantoor wettstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, ïiingstljden van de receptie zijn: lag tot en met donderdag .30 -16.301 30 -12.301 ibrf telt lie fax 071-5 356 415 tentie fax 071-5 356 325 eberichten overlijden, geboorte, jubilea rart iere familieberichten, desgewenst met TVof afbeelding, via www hdcmedia.nl of familieberichten@nhd.hdc.nl. geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 99 itenti everkoop lies m.b.t.: kert 1072-6813661 den tnd goed: 023-5150 543 *el: 075-6813677 e detailhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen 3636 r'7" (gratis) PO72- 5196800 Kmenten «uitbetaling (acceptgiro) fco,20 (alleen aut. ine) K6.70 p/j €216,90 es die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het nentsgeld ontvangen €0,50 korting verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel- 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur, za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) opzeggen Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2.1800 AA Alkmaar. Een foto van een paar jaar terug, toen nog niet het merendeel van de belastingaangiften per computer werd verstuurd, maar in de bekende blauwe enveloppen bij de belastingdienst arriveerde. Archieffoto: Mark Lamers Gerard Baas LEIDEN. 17.00 UUR Hij lijdt aan het Bob de Bouwer-syn droom. Als de lente begint, kan hij eindelijk naar buiten. Waar de zaag mag fluiten. Waar de ladder wacht op bestijging. Waar de schuur een opknapbeurt nodig heeft. Hij moet er uit Geen zaterdag zonder klus. „Ja, een eigen huis hè", zegt hij tegen zijn buurman. Een mededeling die wat hem betreft geen nadere uitleg behoeft. Hij trekt zijn dat-snap-je- toch-wel-want-jij-bent-ook-een-man-ge- zicht. „Het kan altijd mooier." Een verliefde blik dwaalt af naar een stapel tegels voor het toilet „Hebben we in Marokko op de kop getikt. Mooi he?" Vrouwlief bekommert zich niet om hamer, schuurmachine en klopboor. Zodra hij be gint, is zij weg. Met een vriendin naar het strand. Een boodschapje doen. Of naar vi oolles. Ze vindt het allang best, zo'n man. Zelf is ze bepaald niet handig. Bij haar thuiskomst is de tuin veranderd in een slagveld. Hij kijkt volledig verzadigd naar de zojuist geplaatste achterpoort. Is-ie niet prachtig gelukt? Uren is hij er mee be zig geweest en het resultaat mag er wezen. Vindt-ie zelf. Zijn echtgenote waadt voorzichtig door res ten vertimmerd hout. Ze bereikt met enige moeite de laatste aanwinst van hun paleisje. Pakt de klink, maar krijgt de deur niet direct open. Geen nood, zegt manlief. „Moet ik nog even bijstellen. Zo gedaan." Ze gelooft hem op zijn woord. Anderhalf uur later gaat de poort eindelijk open en mag de net gearriveerde visite be wonderend meekijken. Is hij daar nou lang mee bezig geweest? Welnee, zegt de klusjes man. Zo gepiept, zo'n poort. Knap hoor, zeggen de familieden. Zelf zijn ze niet zo handig. 'Bob' glundert. „Ik ga al het buitenhout schilderen", luidt de aankondiging van zijn volgende project. Zijn blik wordt dromerig zacht als zijn ogen de gevel aftasten. Hij kan bijna niet wachten tot het weer zaterdag ochtend is. „Een eigen huis hè, dan blijf je bezig", zegt hij tegen zijn schoonzus. Ema Straatsma men, de spaarsaldi en de hypotheek rente bij de banken, de uitkeringen, zou door de fiscus direct in de aan gifte verwerkt kunnen worden. Het is dan aan de belastingplichtige om te controleren of die gegevens klop pen. Dat zou de aangifte voor de ge middelde Nederlander, met een baan en een eigen huis, veel simpe ler maken. Die mogelijkheid is er al vrij lang, maar om een of andere re den is het nooit echt serieus bespro ken door de politiek. Wellicht dat dat met privacy te maken heeft, wellicht dat de cultuuromslag vooralsnog te groot is." 2. De gemiddelde Nederlander doet zichzelf te kort door zijn aangifte zelf te doen. „Ja, volmondig ja. Het is mijn indruk dat veel mensen belangrijke posten vergeten. Enerzijds omdat ze er niet aan denken of omdat het te ingewik keld zou zijn. De meest in het ook springende voorbeelden zijn de bui tengewone uitgaven, vooral de ziek tekosten, en de mogelijkheid om lijf rente af te trekken. Vooral bij dat laatste denk ik dat dat in de komen de jaren steeds meer gaat spelen. De overheid trekt zich terug en laat de burger het zelf regelen, bijvoorbeeld zijn pensioen. Wie weet hoe zijn pensioen er uit ziet als hij 65 wordt, en wie garandeert ons dat de AOW over een jaar of twintig, dertig nog dezelfde koopkracht biedt? Het wordt meer en meer zaak dat mensen dat voor zichzelf re gelen. Voor de brengt dat met zich goed moet bekijken of je een pensi oentekort hebt en zo ja hoe groot dat is. Dat kan je zelf doen, maar dat is niet verstandig. De regelingen zijn nogal ondoorgrondelijk. Haal er een onafhankelijke expert bij. De verzor ging van je oude dag is veel meer dan een kwestie van geld. Bij het be rekenen van de buitengewone uitga ven is het sowieso zinnig om eens inzichtelijk te maken hoeveel geld je daar aan uitgeeft. Bij die post word je er eens te meer op gewezen hoe duur alles wordt. Zulke kosten zijn dan wel boven een be paalde drempel aftrekbaar, dat neemt niet weg dat je in mijn ogen beter die ene eu ro kunt besparen dan dat je er vanwege de belastingaf trek 52 procent van terug krijgt. Honderd cent in je portemonnee blijft al tijd meer dan 52 cent." 3. Zonder hypotheekaftrek is de aangifte nauwelijks nodig. Dat is een strop voor belastingconsulen ten. „Nee, niet mee eens. Aan de ene kant moet je altijd aangifte blijven doen. Al was het alleen al dat de bui tengewone uitgaven en de lijfrente het altijd interessant kunnen maken om aangifte te doen. Aan de andere kant zijn die aangiftes met alleen een eigen huis niet interessant voor de belastingconsulent. Zulke aan giftes doen wij nauwelijks. Dus als ze er niet meer zijn, zullen wij ze niet mis sen." Nog een kleine week en het is i april, de dag dat de aangifte inkomstenbe lasting binnen moet zijn bij de fiscus. De een heeft voor zijn aangifte niet meer dan vijftien minuten nodig, de ander zit er avonden op te zwoegen. Om maar geen aftrekpost te missen, om maar geen cent te veel te hoeven afdragen. Betalen of niet betalen, een beetje of iets meer terugkrijgen, dat zijn de vragen van eind maart. Hoe dan ook, de belastingen in het algemeen en de aangifte in het bij zonder, houden de gemoederen flink bezig. Wie daar aan twijfelt, hoeft slechts zijn oor te luister te leg gen op een verjaardag, in de kroeg of bij de sportclub. Fiscaal econoom Tom Kleinpenning is belastingcon sulent bij de Gibogroep, dat onder meer een vestiging in Katwijk heeft. Kleinpenning buigt zich over negen stellingen, die met de fiscus en haar bijna zes miljoen klanten te maken hebben. „De aangifte kan eenvoudi ger, maar dan moet eerst het hele belastingstelsel op de helling." 1. Leuker wordt het niet, dat is waar, maar makkelijker dat lukt ook niet. „De aangifte is in feite de weergave van het belastingstelsel. Je zou dus kunnen denken aan een eenvoudi ger belastingaangifte, maar dat gaat dan niet zonder een eenvoudiger be lastingstelsel. Een manier om het stelsel eenvoudiger te maken is om het aantal aftrekposten fors te ver minderen. Daarbij zou het tarief ook omlaag moeten gaan. Een voorbeeld daarvan hebben we al achter de rug. In 2001, toen het belasten van de vermogensinkomsten onder een vast tarief van 1,2 procent van het belaste vermogen werden gebracht. Een an der voorbeeld zou zijn het afschaffen van de hypotheekrente, maar daar hebben we het later nog over. Ook als het belastingstelsel niet ge wijzigd zou worden, kun je aan een eenvoudiger aangifte denken. De belasting dienst krijgt namelijk van verschillende instanties infor matie over de belasting plichtige. Al die infor matie, over het ar- beidsin- ko- honkvaster geworden. Dat zal voor een groot deel te maken hebben met het feit dat de economie wat trager gaat." 5. De gemiddelde belastingconsu lent mist het 'stoeien' met aftrek posten voor bijvoorbeeld arbeids kosten. „Dat heeft het er zeker niet leuker op gemaakt. Ook hiervoor geldt dat een belastingconsulent daar niet veel mee te maken krijgt. Een groot deel van het gestoei was al door de fiscus ondervangen door de aftrekbaarheid van arbeidskosten op te vangen in een forfaitaire regeling: iedereen kon een aardig percentage van zijn inko men in aftrek brengen zonder met bonnen of bewijzen aan te hoeven komen. Die aftrek was bijna altijd ruim voldoende. Daarmee was het eigenlijk een geslaagd voorbeeld van het eenvoudiger maken van de aan gifte. Zowel voor degene die aangifte doet als voor de belastingdienst, die zich nogal wat nakijkwerk bespaar de. De gemiddelde belastingconsu lent zal dat gestoei echter niet mis sen." 6. De hypotheekrenteaftrek wordt nooit afgeschaft. Dat kan niet eens, de gevolgen zijn veel te ingrijpend. „Ja, de gevolgen zouden zeer ingrij pend zijn. Maar toch heb ik het ge voel dat het op den duur zal verdwij nen. En via de weg der geleidelijk heid. En met goede compensatie. De politiek zal maar moeten uitmaken hoe dat gaat gebeuren. Het 'probleem' van de hypotheek renteaftrek kan worden opgelost door het eigen woning forfait in ge lijke mate te laten stijgen met de waardeontwikkeling van de woning. De renteaftrek kan in zo'n systeem worden beperkt tot een politiek aan vaardbare hoogte. Nogmaals, de po litiek moet maar uitmaken in welke mate en op welke manier het moet gebeuren." 7. De meest vergeten aftrekposten zijn de buitengewone uitgaven voor ziektekosten en de studiekos ten van de kinderen. „Ja, in de praktijk klopt dat hele maal. Ik heb het mijn collega's ge vraagd en zij hebben dezelfde erva ring. Ook weer een zaak om goed te (laten) onderzoeken dus." 8. De slechte telefonische bereik baarheid van de belastingdienst is een zegen voor de belastingconsu lent. „Nee, integendeel. Ook voor de be lastingconsulent is het een ramp. Wij moeten namelijk ook diezelfde belastingdienst wel eens aan de lijn krijgen. Dat is de afgelopen maan den echt bijna onmogelijk geweest, vijftien minuten wachttijden was meer regel dan uitzondering. Ge lukkig hebben de beroepsorgani saties lapmiddelen in het leven geroepen. Op hun initiatief heeft de belastingdienst recht streekse doorkiesnummers in gesteld voor belastingconsu lenten. Dat heeft de pijn een beetje verlicht. De bereikbaar heid is iets verbeterd." 9. Een belastingconsulent heeft eind maart heel veel vrienden. „Ja Dat klopt inderdaad. Je hebt als belastingconsulent het hele jaar door te maken met mensen die je even snel iets willen vragen. Iedereen denkt dat je alles zo even zonder enige moeite uit je mouw schudt, maar dat is een mis verstand. Bij heel gedetail leerde vragen maken ook wij graag gebruik van de belas tingalmanak. En van de be lastingdienst, overigens. Daar is veel informatie te ha len, die op hele heldere wijze is weergegeven. De belasting consulent weet zijn weg op de website van de fiscus. En wat die 'maart-vrienden' be treft. Ja, elk jaar blijven de tele foontjes terugkomen van lang ver vlogen kennissen die net even toe vallig aan jou moesten denken. Is dat erg? Nee, dat valt wel mee. Het hoort er een beetje bij." 4. Het is zeer moeilijk, zo niet onmogelijk, te controleren dat mensen inderdaad alleen de rente voor (verbetering van) het eigen huis in aftrek bren- „Nee, voor de goede belas tingconsu lent gaat dat niet op. Die vragen in zulke ge vallen al tijd naar de fac tuur. Zon der fac tuur krijg je een aangifte waarvoor je als be lastingcon sulent niet je handen in het vuur steekt. Daar neem je geen verantwoording voor. Wat betreft de controleerbaar heid door de fiscus: daar heb ik nog weinig ervaring mee. Ik merk wel dat het speelt bij verhuizin gen. De laatste tijd zijn de mensen echter wat

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17