Verplaatsing Leiderdorpse woonwagens is nodig' REGIO c moet een frisse wind zijn 'De dame kiest haar partner met zorg uit' 'Stolp' verrast eigenaars Zoeterwoudse kaasboerderij Politie heeft handen vol aan Leiderdorpse jeugd Oud-dijkgraaf Panman stopt met wethouderschap door Nancy Ubert zoeterwoude - Jan en Coby Versteegen van boerderij Rust- dam in Zoeterwoude zijn afge lopen vrijdag compleet verrast door de mededeling dat voor hun grond voortaan de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) geldt. Het echtpaar moet, als het van plan is zijn bezit te verkopen, als eerste de gemeente een voorstel doen. Niet dat de boer en boerin van plan zijn om hun boeltje op te doeken, maar de WVG heeft wel grote impact op het gezin. De WVG is voor ondernemers met eigen grond een afschuwe lijke wet. Er wordt je niets ver boden, maar op de achtergrond speelt vrijheidsbeperking wel een grote rol. Als je weet dat de gemeente grote interesse voor jouw grond koestert, heeft het maken van andere toekomst plannen weinig zin. De wet houdt projectontwikkelaars en speculanten buiten de deur, maar blokkeert de ondeme- mersvisie, volgens veel onder nemers die ervaring hebben met de WVG. Zoeterwoude ziet geen ander alternatief. Als de provincie toe stemming. verleent en Ver steegen de grond verkoopt, kunnen op de percelen ten zui den van Swetterhage en ten westen van de kleine woonkern Zuidbuurt woningen worden gebouwd. „Onze enige uit- breidmogelijkheid", aldus wet houder Ates afgelopen zaterdag in deze krant. Vanuit de boerderij die in 1877 werd gebouwd, klinken aan vankelijk de woorden 'geen commentaar'. Jan en Coby Ver steegen runnen naast de boer derij ook een zuivelwinkel en een SVR-camping. Afgelopen zaterdag, nadat het nieuws over 'de denkbeeldige stolp over de boerderij' bekend was gewor den, waren niet alle reacties die het paar kreeg even positief. Maar na enig aandringen wil Coby Versteegen wel iets zeg gen. „Het probleem is dat je het nooit goed doet. Als we onze grond verkopen om de ge meente ruimte voor woning bouw te gunnen, wordt ons verweten dat we het landschap verkwanselen en dat we er een slaatje willen uitslaan. Blijven we doorboeren en werken we de gemeente tegen, dan zijn,1 er weer mensen die ons veroorde len omdat we niet meewerken aan woningbouw terwijl de wo ningnood zo hoog is. Diep in zijn hart wil Jan ge woon blijven boeren, vertelt Coby Versteegen. „Hij is boer in hart en nieren. Maar we weten dat we dicht tegen de bewoon de wereld aan zitten en er is al eerder gepraat over Rustdam als bouwlocatie." Toch heeft.de gemeente Versteegen wel ver rast met de WVG. „We wisten absoluut van niets, het is ons gewoon medegedeeld. 'Minst pijnlijke scenario Het bestuur van de Stichting Grote Polder Groene Hart staat niet te juichen, maar het kan begrijpen dat de ge meente Zoeterwoude op de percelen van boerderij Rust dam huizen wil bouwen. D^t zegt voorzitter Ton Pleij. „Strikt genomen wordt na- tuurlijk het landschap aan getast Maar het gebied valt, buiten de contouren waar over wij ons als stichting zor gen maken. Natuurlijk is het jammer dat natuurgebied geofferd moet worden. Maar üc begrijp best dat Zoeter woude behoefte heeft aan meer woningen. In dit geval was het kiezen tussen kwa den. De gemeenteJnest voor het minst pijnlijkö*enario. De neushoornvogel krijgt bij Avifauna de kans om een passende partner te vinden. Foto: Mark Lamers vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - „Heeft de dubbele neushoornvogel eenmaal een partner, dan is dat voor de rest van het leven", zegt Joost Lammers, vogelverzorger bij Avifauna. „Biologen ver schillen van mening als ze het over de paarvorming van deze vogel hebben, maar ik denk dat het vrouwtje de doorslaggeven de factor is bij een match. Per slot van rekening is zij bij het broeden en grootbrengen van de jongen totaal afhankelijk van het mannetje. Ze moet hem kunnen vertrouwen." Misschien is wantrouwen het probleem bij het neushoomvo- gelpaar dat al jaren bij elkaar in Avifauna zit, maar nog nooit voor nakomelingen heeft ge zorgd. De afhankelijkheid van de partner is groot als het broedseizoen aanbreekt. Lam mers: „Zoals veel neushoornvo gels broedt ook de dubbelhoor- nige in holle bomen. Heeft het vrouwtje een plek gevonden, dan wordt de ingang met mod der en uitwerpselen dichtge metseld. Op een kleine opening na. Het vrouwtje blijft eerst bin nen om te broeden en daarna om de jongen te verzorgen. Ze kan er ook niet uit, want ze ver liest bijna haar complete veren kleed. Al die tijd moet het man netje voor voedsel zorgen. Ik kan me dus wel voorstellen dat de dame haar partner met zorg uitkiest." Lange tijd werd voor de dubbe le neushoornvogels beslist met wie ze een nestje moesten gaan bouwen. Nu Avifauna een 'da- tmghotel' heeft geopend, krij gen de vogels de kans om zelf hun grote liefde te vinden. In de flirtvolière zijn de manne tjes van de vrouwtjes geschei den. „Zou je alle vogels zomaar in een keer bij elkaar in een ruimte laten, dan krijg je oor log. Deze vogelsoort is te zeld zaam voor een drama met do delijke afloop." Om beurten brengen de vogels een week bij het andere ge slacht door. Een zij kan uit drie kandidaten kiezen, een hij uit vier. Deze week mag de Frangaise daten. Ze verblijft in de ruimte die met gaas van de mannetjes- hokken is afgescheiden. Ze wipt van de ene stok naar de andere. Met de Engelsman heeft ze al een beetje 'gesnaveld'. De En gelse lord en de Arnhemse heer hebben de meeste interesse in haar. Het mannetje van Avifau na kan niet warm lopen voor zijn Franse gaste. De Frangaise flirt vol overgave met haar kandidaten, maar zo dra Lammers binnenkomt, is dat over en krijgt hij al haar aandacht. De dierverzorger brengt dan ook druiven mee. Avifauna boekt goede fokresultaten Avifauna doet aan twaalf ver schillende fokprogramma's mee. Vanwege de goede fokre sultaten met de dubbele neus hoornvogel is het Alphense vogelpark als coördinator voor het EEP (European Endange red Species Programme) aan gewezen. Avifauna registreert elke in een dierentuin geboren dubbele neushoornvogel. De parkleiding beslist naar welke dierentuin de vogels verhui zen, in de hoop dat ze dan uit eindelijk ook voor nageslacht zorgen. door Loman Leefmans leiderdorp - Het Leiderdorpse woonwagencen trum moet weg van zijn huidige plaats. Dat stelt bewoonster Maria van Esch in een brief aan betrokkenen. Ze reageert op de actiegroep Houdt Leiderdorp Groen (HLG) die bij de rech ter de verplaatsing van het centrum naar park De Bloemerd probeert tegen te houden. Volgens Van Esch is de situatie op de plek aan de Persant Snoepweg onhoudbaar. Vracht verkeer dendert langs, zand stuift rond, bo men worden met lawaai gekapt en kinderen en huisdieren kunnen daardoor niet onbe waakt naar buiten. „Mijn woning is door de trilling van het verkeer verzakt en een goede nachtrust kan ik me niet meer herinneren", aldus Van Esch. De gemeente is bezig om op ongeveer 100 meter van de huidige locatie een stuk grond in park De Bloemerd geschikt te maken voor de in totaal zeven woonwagens. Daar is HLG op tegen omdat het park wordt aangetast en er niet serieus naar alternatieven is gekeken. Volgende week doet de rechter uitspraak in deze zaak tussen de groenvereniging en de gemeente. Van Esch meent dat de argumentatie van HLG niet klopt. „Er komt door onze verplaat sing juist groen bij", zegt ze. Hoewel de actie groep regelmatig benadrukt niets tegen het centrum of de bewoners te hebben, vermoedt Van Esch het tegendeel. Ze baseert zich op een gesprek dat ze onlangs per ongeluk hoor de op het gemeentehuis. Daarin lieten enige bezwaarmakers uit de wijk Voorhof zich wel degelijk laatdunkend uit over de bewoners van het woonwagencentrum. Als het alleen gaat over de aantasting van De Bloemerd, waarom is er dan nooit geprotes teerd tegen de grote containers die her en der in het park zijn geplaatst? Of tegen de nieuwe, hoge en permanent verlichte sportschool of de felle lichtmasten van de sportverenigin gen? Dat is pas aantasting." Volgens Vein Esch zijn alternatieve plekken ook niet voorhan den. „Bij de begraafplaats of onder de hoog spanningskabels bij de provinciale weg, dat zijn geen opties. We gaan naar een voormalig voetbalveld, dus bomen hoeven er niet te worden gekapt. Voor het uitlaten van honden zitten we ook niet in de weg, want dat kon in de oude situatie ook niet. Ik hoop dat we op de nieuwe plek in alle opzichten rust krijgen." Minder geweldsdelicten gemeld in 2004 leiderdorp - Illegale hangplek ken, rivaliserende groepen en incidenten rond de jaarlijkse kermis: in Leiderdorp komt re latief veel geweld onder jonge ren voor. Dat blijkt uit jaarcijfer over 2004 van de plaatselijke politie die gisteren in de ge meenteraad werden besproken en toegelicht. Volgens teamchef Aad Grave- kamp is er naast bestaande, ge legaliseerde JOP's (jongeren ontmoetingsplaatsen) een aan tal illegale hangplekken. Daar hebben bedreigingen tussen groepen jongeren onderling plaats. De parkeergarage onder de Winkelhof, de Buitenhoflaan en de Klerkenhof zijn drie plaatsen die als voorbeeld wer den genoemd. Ook als omwo nenden zich met de samenklit- tende jeugd bemoeien, ont staan soms dreigende situaties, meldde de teamchef. Afgezien van de jongerenpro- blematiek presenteerde 'Team Leiderdorp' bemoedigende cij fers. Zo is het aantal geweldsde licten gezakt van 59 naar 49, terwijl straatroof 'slechts' vijf keer voorkwam in twaalf maan den. In 2004 werd in totaal 51 keer in een woning ingebroken en in 11 procent van de geval len pakte de politie de dader, i Op het gebied van verkeer maakte de politie melding van 608 ongevallen, een lichte da ling ten opzichte van 2003. Twee ongelukken liepen dode lijk af, bij 47 gevallen vielen ge wonden. Verder maakte de po litie niet zonder trots melding van het feit dat enkele vooiraf gestelde doelen, zogeheten tar gets, in 2004 zijn gehaald. Er werden 4882 bekeuringen uit geschreven en 2685 boetes op gelegd. Voor een snelheidsover treding werden 6790 procés sen-verbaal opgemaakt en 549 keer werd opgetreden voor het door rood licht rijden. Over de hoogte van de laatste twee getallen merkte Grave- kamp op dat de invoering van een lasergun een toename ver oorzaakte. „En verder telt Lei derdorp veel doorgaande we gen en dat brengt nu eenméal relatief veel overtredingen met zich mee." regio - Oud-dijkgraaf Panman van het waterschap De Oude Rijn stromen legt zijn wethouderschap in Reeuwijk per 1 april neer. Panman is dan precies een jaar wethouder geweest. Tot 1 januari dit jaar was hij dijkgraaf. Hij stopte omdat De Oude Rijnstromen fuseerde met andere waterschappen. Eind 2003 gaf Panman in het waterschap al aan zijn functie van dijkgraaf met die van wethouder van Reeuwijk per 1 april 2004 te willen combineren. Hoewel sommige hoofdingelanden hun twij fels hadden over de combinatie, ging een meerderheid akkoord. Dit vooral omdat Panman nu de kans kreeg wethouder te worden en hij per 1 januari 2005 geen dijkgraaf meer zou zijn. Eind vorige week gaf de WD'er echter aan uit het gemeentebe stuur te stappen omdat hij meer aandacht wil schenken aan zijn boerderij in Rusland die hij er al sinds 1998 heeft. „Er doen zich daar de laatste tijd ontwikkelingen voor die meer aandacht vragen van mij dan voorheen", aldus Panman. morgen Warmond Dagblad-bus trekt naar Warmond. Hoe zit de eigen identiteit van helpen de verkeers maatregelen op de en moeten de 'over- aan Al- worden afgestaan? dat soort gemeentelijke maar ook voor vragen de krant en anekdotes rijdende redactielokaal Dorpsstraat. De blauwe doet Warmond aan tus- en 13.30 uur. «jvaartcentrum en Loman Leefmans dorp - Met een simpele instreek werden zijn be- n tegen de vestiging van 1S uitvaartcentrum aan de 3ei Hoogmadeseweg in juni 510 rpen. Dat zint Holtlant- ner De Wolf uit Leider- nliet. Daarom heeft hij op- a8 een bezwaarschrift inge- tegen de bouw van een rtcentrum bij hem in de he 1 c entrum beslaat 428 vier- V;' meter en kost de firma lkk ta 550.000 euro. Het pand 311 :omen te liggen tussen de F iveerkazerne en de ge- e 1 ewerf, in de directe na- .P'd van de begraafplaats 'ln e Hoogmadeseweg. Wolf n lit via zijn raadsman nog tet de daaraan verbonden ree men voor zijn straat. on iet uitvaartcentrum komt ea er verkeer en dat zorgt neer lawaai, meer lucht- h reiniging en een grotere ip ongelukken. Daardoor "e Ie waarde van de huizen wijkje Holtlant, is zijn JJk i mening. nachtergrond van dit con- 10l peelt mee dat Holtlant rijksweg A4 ligt. Door de daarvan en de di- erI louwplannen en bomen- t daar in Leiderdorp mee hangen, kent de buurt o een reeks van kwesties. zwaren die de bewoner rorig jaar indiende tegen tvaartcentrum deed het ntebestuur zonder toe- t g van argumenten af met dedeling dat 'ingediende ijzen geen aanleiding 11 om op het voornemen ecls komen'. 3C*e ïdt de bezwaarmaker te ;n' 'Als zo vaak wordt ook ee er een belanghebbende Acl aar in staat gesteld ziens- kenbaar te maken, doch dn ens worden deze door khtuurders aan de spreek- ive ïlijke laars gelapt' zo 1 te het nieuwe, herhaalde rschrift te lezen. Die vordt vrijdagmiddag 1 ihandeld in de commis- ivaarschriften. Jolanda Nowée nieuwe 'sportvrouw van Leiderdorp' cc oplman Leefmans ijn en orp/zoeterwoude - Een teen probleem? Een £(met een plan? Een school verzoek? De 25-jarige Nowée wordt de spil om :ur port in Leiderdorp en lc^'oude draait en die dit igen moet beantwoor- v crÜgt haar eigen kantoor qnbad De Does in Leider- neemt daarbij de functie 'coördinator servicepunt bewegen'. „Je begrijpt: en nog naar een pakken- emeentehuis in Leider- laa Jowée druk in de weer iut( warming-upZe spelt ïgs gepresenteerde nota rvi plaatselijke breedte- Ie c eid, ze legt contacten halportclubs in de twee t vi n gemeenten en ze dt ch, met plezier, het h k vakjargon eigen, veel hoor, ik moet een us tod zijn. In Leiderdorp op lal enorm veel mensen. Ijn t organisatie betreft iltijd optimaler en ef- aaiDaaivoor moet ik zor- ras een getalenteerde shorttrackster, voormalig natio naal jeugdkampioen, die al op jonge leeftijd aan haar oplei ding voorrang gaf. Ze maakte deel uit van de eerste lichting afgestudeerden aan de Johan Cruyff University in Amster dam, een opleiding commerci ële economie voor (voormalige) topsporters. De Westlandse woont in Stompwijk samen met oud-schaatser Patrick Vergeer en kent de omgeving goed doordat veel toppers uit het shorttrackwereldje afkomstig zijn uit de Leidse regio. Haar baan sluit naadloos aan op haai' studie. „Het is toch Cruijffs bedoeling geweest om sporters op dit soort functies te krijgen", zegt ze. Een goed voorbeeld van wat van haar wordt verwacht, is de vraag die Nowée onlangs van een plaat selijke basisschool kreeg om een sportdag te organiseren. „De school wist niet hoe ze zo iets moesten aanpakken. Hoe komen we aan een sportveld? Wie begeleidt dat? Als een soort makelaar koppelde ik de school aan de hockeyvereniging en het is uiteindelijk een geslaagde dag geworden." Vanuit haar nieuwe onderko men bij zwembad De Does, in september klaar, wordt Nowée ook betrokken bij een verschil lende projecten die luisteren naar vreemde namen als Galm (voor senioren) en WhoZnext (voor jongeren). „Galm is een soort gevarieerde bewegingsles voor 55-plussers. Het is de be doeling dat deelnemers na het project doorstromen naar de verschillende sportverenigin gen. Maar Galm werd zo'n suc ces dat het ook in Zoeterwoude wordt ingevoerd en er in Lei derdorp een 'nagalm' komt." De uitleen van sportmaterialen en club ondersteuning zijn twee taken die ook onder zeggen schap van het sportservicepunt komen. Kortom, in de persoon van 'spelverdeelster' Nowée moeten sportverenigingen, de gemeente, scholen en soms ook het sociaal cultureel werk bij el kaar samenkomen. Over de voorgeschiedenis van het sportservicepunt - onder meer ontstaan als een ant woord op onenigheid tussen wethouder Molkenboer en de Leiderdorpse sportraad - weet de Stompwijkse niet meer dan enkele verhalen uit de overleve ring. Wellicht beter zo voor ie mand die fris en fruitig aan een nieuwe uitdaging begint. „Ik beschouw mijn eigen functie als geslaagd als, na een investe ringsjaar, in 2007 alle betrokke nen me weten te vinden. Uit eindelijk moet ik dan een goed overzicht hebben over wat er speelt. Want je kunt organise ren wat je wilt, er moet wel be hoefte aan zijn." Jolanda Nowée moet de spin worden in het web van de breedtesport in Leiderdorp en Zoeterwoude. Foto: Henk Bouw man

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15