LEIDE Leiden wacht op noodregel ministerie 'Stop mij maar weer in de gevangenis' Taxatieverslag 'zoek' bij gemeente D66: Geen poortjes op station Leiden REGIO R1 les bij controle loge Rijndijk is parkeren ratis varen :omst van limtevaart Kloosterpoort opener urt vreest 'schaduw dentenflat Omwonenden ergeren zich aan stenen Spaar mee voor f Intratuin! Leidsch Dagblad A 'Ui m dinsdag 22 maart 2005 lelastingen ven gemoed tighouden li mishandeld ir jongeren Een 53-jarige Leidenaar rdagnacht mishandeld en groep jongeren. Hij op de Haarlemmerstraat n vrouw achterop. Toen groep jongens passeer- erd er met glas gegooid, opmerking daarover Leidenaar werd hij ge en geslagen. De man liet it op zich zitten en ach- ;de de groep. Op de Oude ivam het weer tot een ntatie waarbij hij op enklappen kreeg. Toen de arriveerde, waren de gevlogen. De politie heeft giste- iens een controle op de tijndijk 32 bekeuringen eeld. Twaalf bestuurders een boete van 95 euro door rood licht reden auising met de Persant tveg. Ook kregen zeven- tomobilisten een bekeu- lor te hard rijden. Verder en aantal bromfietsers ouden omdat ze geen roegen. ■Bezoekers van het !park&ride-terrein bij de lordhallen kunnen daar ig gratis hun auto kwijt, kche Rederij verzorgt 1.00 en 16.00 uur gratis per schip naar de bin- De beheerders serve- is koffie en thee en iren voor de kinderen. Hoe ziet de toekomst ruimtevaart eruit? Hoofd :happelijk onderzoek eppener van de ESA in rijk geeft woensdag 23 1 lezing bij studenten- g 'Prometheus'. In de mzaal van studenten- 1 Plexus aan de Kaiser- eeft hij uitleg over de happelijke experimen- astronaut André Kui- Europese inbreng in het üonal Space Station de toekomst van de be- uimtevaart, zoals even- ichten naar de planeet •e gratis toegankelijke le- e ;int om 20.30 uur. leiden - De Kloosterpoort is na een grondige opknapbeurt het aanzien weer waard. De doorgang tussen de Hooigracht en de Middelstegracht langs het oude Elisabeth-Zie- kenhuis is opnieuw bestraat. Bovendien zijn er bomen geplant en is er een nieuwe lan taarnpaal geplaatst. De poort is door de veranderingen een stuk opener geworden. Buurtbewoners vinden het alleen jammer dat de nieuwe bestrating regelmatig wordt ontsierd door forse hondendrollen. Zij hebben de gemeente voorgesteld een depo-dog te plaatsen, zodat hondeneigenaars de uitwerpselen van hun huisdier kunnen oprui men. Foto: Henk Bouwman Begeleiding ex-gedetineerden onder de maat Bewoners van de Zoe- Iseweg en de Vrijheids- niet blij met de negen ngen tellende toren die op het terrein van het ijke Sanderscomplex. ta nen wil daar twee stu- ^ats neerzetten. Omwo- zijn bang dat de toren door Maarten van Wijk leiden - Na een jaar in de ge vangenis wil Robert Sow dol graag een nieuw leven begin nen. Maar dat wordt hem door de instanties in Nederland zo moeilijk gemaakt, dat de Leide naar eigenlijk het liefst terug de cel in wil: „Misschien moet ik maar iemand doodmaken, dan heb ik tenminste weer een bed, eten en een baantje." Sinds 1 januari is de reclasse ring afgeschaft voor ex-gedeti neerden die hun hele straf heb ben uitgezeten. „De gevangenis zet mensen na hun straf zonder hulp op straat", zegt Agnes Stapper van de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening in Leiden. Maar als je niets hebt behalve een strafblad is het niet zo makkelijk om weer een nor maal leven op te bouwen. Dat ondervond ook Robert Sow toen hij op 4 februari op vrije voeten kwam. Zijn vruchteloze gang langs CWI, opvanghuizen, woningcorporaties en Sociale Dienst maakte hem uiteindelijk zo kwaad, dat hij bij het maat schappelijk werk de stoelen door de wachtkamer smeet. „We hebben met Robert afge sproken dat hij niet meer zo boos moet worden", zegt Stap per minzaam. „En hij heeft al les weer netjes opgeruimd." Sow, donker, twee meter lang, met enorme kolenschoppen, zit gelaten op de bank. „Wie gaat mij helpen?" vraagt hij zich af. Wat heeft een mens nodig die uit de gevangenis komt? Aller eerst een adres: post voor Leid- se daklozen gaat naar Oude Rijn 44, oftewel het Diensten centrum van stichting De Bin nenvest. Met dat adres is in schrijving mogelijk bij het CWI - voor een baan - en bij de So ciale Dienst - voor een bij standsuitkering. Voor Robert Sow is de uitkering inmiddels geregeld. Een baan is minder eenvoudig: alleen al het bellen naar een potentiële werkgever levert flinke problemen op voor iemand met bijstand en een dure prepaid mobiele telefoon. Daarnaast zijn de meeste werk gevers niet gecharmeerd van sollicitanten met een strafblad. Nog lastiger is het vinden van een huis. De wachtlijsten voor sociale huur zijn opgelopen tot vijf jaar; bovendien is een ver klaring van goed gedrag vereist. Particuliere verhuurders eisen doorgaans een borg van rond de 600 euro, geld dat Sow niet heeft. En ook die verhuurders hebben liever geen ex-crimine len. „Zeker niet als ze er zo ge vaarlijk uitzien als Robert", glimlacht Stapper. Het maat schappelijk werk kan geen hulp bieden: geen opvang, geen le ning voor de borg, geen rege ling met de woningbouwver enigingen, zoals de reclassering die bijvoorbeeld kan treffen. Nu is er natuurlijk het Leger des Heils, of de daklozenopvang, zoals het Slaaphuis aan de Breestraat. Sow trekt een vies gezicht: „Bah, smerig, daar zit ten alleen maar junks." En dat is het leven waar hij vanaf wil: vóór zijn veroordeling gebruikte hij drugs, maar in de gevange nis is hij afgekickt en gestopt met drinken en roken. Sinds twee weken heeft hij in Den Haag een kamer in onderhuur, bij een kennis die hij had opge daan in de gevangenis. Helaas heeft hij geen eigen sleutel en de kennis is niet altijd thuis. Dus loopt Sow het grootste deel van de dag over straat. „Wij hebben hem al heel wat keren gezegd, dat we niets voor hem kunnen doen", verzucht Stapper. „Toch blijft hij terug komen. En dat is natuurlijk goed, het geeft aan dat hij echt van plan is zijn leven te bete ren. Een ander geeft na de eer ste keer op en vervalt weer in de criminaliteit. Maar als dit nog langer duurt, ben ik bang dat dat met Robert ook gebeurt." In Leiden is er voor ex-gevange nen dan alleen nog Exodus. De ze landelijke stichting heeft in Leiden twaalf opvangplaatsen. Daar wordt het gestructureerde leven uit de gevangenis nog even voortgezet: er zijn slaap plaatsen, gezamenlijke maaltij den en wordt een baan gere geld. De bewoners worden be geleid in hun sociale contacten, ze krijgen sociale vaardigheids trainingen en sollicitatietrainin gen. Maar met de 30.000 men sen die jaarlijks uit de gevange nis komen, zijn deze plaatsen een druppel op de gloeiende plaat. Sow kon vanwege een wacht lijst niet meteen bij Exodus te recht. Inmiddels is hij al begonnen aan zijn eerste recidive: hij stapt bewust zonder kaartje in de trein. Wie weet mag hij bij de politie overnachten. p icht weghoudt, hun uit- derft en dat de waarde huizen daalt. Een toren wordt zeven ver in hoog. Onder het ge- >mt een parkeergarage É>eveer 140 auto's, vv begint waarschijnlijk maar het kan ook 2008 voor de eerste paal de ïgaat. Er is een nieuw ningsplan nodig en er ;er twee jaar overheen rond is, zegt M. Vos- n SLS Wonen, ronenden hoeven zich Voskamp geen zorgen n.,,,We hebben uitge- ar de 'bezonning' van d gekeken. Misschien enkele woning in de herfst schaduw krijgt gebouw. Maar 's zo- an Ginkel plaatst daar ens bij. Hij spreekt na- e bewonersvereniging kaap: het driehoekje rekvliet, spoor en Vrij- i. „Op de artist im- 5 lijken de SLS-flats re posante blokkendozen, licht wegnemen." SLS s nog in onderhande- bedrijven die zich wil len op de eerste twee U. leiden - Bewoners van de Zonneveldstraat en om geving ergeren zich al twee jaar aan de overlast en troep die de verbouwing van het Kamerlingh On nes Laboratorium met zich meebrengt. Momenteel worden de straten rond de nieuwe rechtenfaculteit onder handen genomen. Dat betekent hoge ber gen straatstenen die zijn gestort in de parkeervak ken aan de Zonneveldstraat. „Het neemt behoor lijk wat parkeerplaatsen in beslag waar bewoners voor moeten betalen en het is afzichtelijk", aldus een bewoonster van de Herensteeg. „Het is niet al leen de troep maar ook het feit dat we de auto niet in de buurt kunnen parkeren. De bestrating werkzaamheden op de Langebrug, Zonneveld straat en Nieuwsteeg gaan nog tot juni duren. Misschien kan de gemeente iets netter met de buurt omgaan?" De bewoners van de Zonneveld- straat moeten nog even doorbijten, blijkt uit het antwoord van de gemeente. Begin april wordt be gonnen met het herbestraten en die klus duurt tot midden mei. Voordat de hele omgeving van het la boratorium van nieuwe klinkers is voorzien, is het half juni. Daarna moet alleen het Steenschuur tus sen Breestraat en Garenmarkt nog op de schop. Het is nog onduidelijk wanneer deze klus wordt uitgevoerd. Foto: Henk Bouwman door Eric-Jan Berendsen leiden - Bij de familie Kortlandt aan de Cobetstraat viel zaterdag 26 februari de woz-beschikking van de gemeente op de deur mat. De woz-waarde per 1 ja nuari 2003 bleek 83 procent ho ger dan die op per 1 januari 1999 was en 74 procent hoger dan de taxatie door een make laarskantoor in juni 2003. Nieuwsgierig naar de grote ver schillen werd de gemeente om het taxatieverslag gevraagd. Dat gebeurde maandag 28 fe bruari om half een 's middags bij de afdeling Gemeentebelas tingen. De aanvraag werd hoogstpersoonlijk aan een ambtenaar overhandigd. En mevrouw Kortland kreeg de be lofte dat zij het verslag 'zo gauw mogelijk' zou krijgen. Maandag 7 maart was er echter nog niets ontvangen en mevrouw Kort landt informeerde bij de ge meente. Zij kreeg de verzeke ring dat het taxatieverslag al was verstuurd of nog diezelfde dag op de bus zou gaan en dat zij nog eens moest bellen als dat verslag er drie dagen later nog niet was. Op 10 maart was er nog steeds geen verslag en ging Kortlandt weer naar de betreffende afde ling. Daar werd haar verteld dat zij 'niet in het systeem' zat. Toen zij de ambtenaar aanwees die haar verzoek de week daar voor in ontvangst had geno men, zei deze dat zij 'wel in het systeem zat' maar dat het alle maal nog even zou duren. Kort landt vond dat vreemd omdat het taxatieverslag al klaar was. Zij had tenslotte een kennisge ving gekregen. Maar de ambte naar vertelde haar dat zij 'nog in de computer zat' en dat een en ander 'bewerkt' moest wor den. Kortlandt vermoedt nu dat er helemaal geen taxatieverslag is en dat de woz-beschikking nat te vingerwerk is. Daarnaast moet er bij bezwaar tegen de beschikking binnen vier weken een motivering naar de ge meente maar dat is onmogelijk als er geen taxatieverslag is. Maar het ergste van de hele procedure vindt Kortlandt nog dat zij de gemeente als een idi oot wordt behandeld. „Ik voel me bedrogen en voor gek gezet. De gemeente slijmt wel over transparantie naar de burgers toe maar zet die burgers alleen maar tegen haarzelf op door een sfeer van wantrouwen en irritatie te creëren." Volgens een woordvoerder van de gemeente staat 'nergens ge registreerd dat mevrouw een taxatieverslag heeft gevraagd'. „Blijkbaar is er een misver stand. Daarom is het verslag in middels op de bus gedaan." door Erna Straatsma leiden - Burgemeester en wet houders denken dat alle verou derde bestemmingsplannen voor 1 januari 2007 zijn aangepast. Dat schrijven ze in antwoord op vragen van D66. Voorwaarde voor tijdige aanpassing is wel dat de staatssecretaris van Vrom een regeling treft op het gebied van 'luchtkwaliteit'. Leiden heeft in totaal negen bestemmings plannen die verouderd zijn. De strengere Europese regelge ving op het gebied van lucht kwaliteit speelt Leiden parten bij het maken van nieuwe be stemmingsplannen. Een wijzi ging van de Wet Milieubeheer kan een aantal (bouw) blokka des verhelpen. Vooruitlopend op zo'n wetswijziging kan de staatssecretaris van Vrom een 'ministeriële regeling' treffen. Verwacht wordt dat deze in mei 2005 klaar is. De aanpassing van drie be stemmingsplannen is bijzonder krap. Het gaat dan om de ge bieden Leeuwenhoek. Dia mantplein en Lammenschans. Voor deze terreinen moet de gemeente eerst nog 'ontwikke lingsvisies' opstellen. Een be stemmingsplanprocedure kan pas opgestart worden als de ontwikkelingsvisie klaar is. D66 maakt zich zorgen over de grote achterstand die Leiden heeft in het actualiseren van bestemmingsplannen. De frac tie is er altijd vanuit gegaan dat alle bestemmingsplannen op 1 januari 2006 aangepast zouden zijn. Bij het aantreden van het college werd het actualiseren van bestemmingsplannen tot prioriteit verheven. Voor dit doel is extra geld vrijgemaakt De achterstand in werk leidde er in augustus 2003 toe dat de rechter een bouwstop afkon digde voor grote delen van de binnenstad. Die bouwstop is sinds december voorbij. Servies- spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad aantrekkelijke korting bij leiden - De winkelpassage on der station Leiden Centraal moet openbaar toegankelijk blijven, vindt D66. Toegangs poortjes voor gebruik met ov- chipkaarten moeten aan de perrons komen te staan en niet bij de in- en uitgangen van de passage. Raadslid Peter Bootsma roept het college op om zich 'met kracht' in te spannen voor een vrije passage. Winkeliers in de winkelpassage hebben al eerder de vrees uit gesproken dat hun omzet zal dalen als hun bedrijf achter poortjes komt. De NS hebben inmiddels het 'passagerecht' uitgewerkt, dat houders van een ov-chipkaart toestaat om een half uur gratis in het station door te brengen. Wie langer wil blijven, moet betalen om weer buiten te komen. Bootsma is daar tegen. Wie geen chipkaart bij zich heeft, kan het station niet in en dat 'werkt remmend' op de toevoer van klanten naar de winkels, schrijft hij aan het college. Een woordvoerder van de NS wuift die bezwaren weg. De tijd van dertig minuten is ruim be meten, vindt hij. „Bovendien kan je, als je denkt over de tijd heen te gaan, gemakkelijk even naar buiten en weer naar bin nen lopen." D66 vraagt zich af of de ge meente wel is betrokken bij het plan om chipkaartpoortjes te plaatsen. Volgens de NS- woordvoerder worden de ge meentes 'voortdurend' en 'al vanaf het begin' bij de plannen betrokken. De invoering van de ov-chip- kaart laat nog een paar jaar op zich wachten. Dit jaar wordt wel al begonnen met de bouw van de poortjes. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken grat.s! /ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) Naam:DM OV Adres: Postcode/Plaats: Ttelefoonnr: (Iv.m bezorgcontrole Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso. bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice<shdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 lorgvuldig om met persoonsgegeven It u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13