W: Hip in Japan - aflevering 2 Leiden is weer een museum rijker: SieboldHuis opent maandag officieel zijn deuren ZATERDAG 19 MAART 2005 Het allermooiste uit Japan Ad van Kaam ssecretaris Medy van der Laan opent ndag het SieboldHuis aan het Rapen- Leiden legt dan nog meer eer in zijn 53ming Museumstad. Hoewel, een muse- i de klassieke zin mag je het nieuwe Ja- "'Centrum aan de mooiste gracht van Ne- nd eigenlijk niet noemen. I ant een museum heeft als traditionele uit gangspunten dat het verzamelt en beheert. En dat gebeurt daar niet aan het Rapenburg. Dat la ten ze over aan grote broers als het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Naturalis en aan het Rijksherbarium en de Hortus. Wel mag het Siebold Huis ongebreideld putten uit de col lecties van die vier instellingen. Op die manier is het in staat om perma nent het allermooiste uit het Japan van toen en het Japan van nu aan het publiek te laten zien. Iets waar- aan Volkenkunde en Naturalis alleen al vanwege de enor- H T E R f me omvang van hun WOONDE f'y verzameling maar p 14 p p mondjesmaat toeko- st d i men. In die zin is aai SIEBOLD f - het wel een muse- ïdi 832 >1847 um in de ware bete ra-" kenisvanhet N- D LEG G15 R woord. iaal\ N JAPANSE Het SieboldHuis TUDFËN f N biedt dus het mooi- ririPN ste^P311ineen 1 Hollands huis van his torische allure. Het majes tueuze pand aan het Rapen burg werd in de 19de eeuw bewoond door Philipp Franz von Siebold, arts in dienst van de VOC die vanaf het eiland Decima voor de kust van Na gasaki tussen 1823 en 1830 alles ver zamelde wat los- en vastzat. Dieren, planten, vazen, schilderijen, ge bruiksvoorwerpen, kaarten. Een enorme variëteit aan objecten die soms zo uniek zijn dat ze in het land van herkomst vandaag de dag niet meer voorkomen. Het huis aan de gracht, Von Siebold en Japan vormen de drie-eenheid waar het nieuwe centrum op stoelt. Of, zoals directeur Peggy Brandon het stelt: ,,We willen recht doen aan dit prachtige gebouw met zijn mar mer, zijn trappen en zijn schouwen. Von Siebold zelf stelde daar vroeger zijn verzameling tentoon voordat die terechtkwam bij Volkenkunde en Naturalis. We willen nu het gevoel geven dat zijn geest hier in het huis nog rondwaart. Geen ellelange ver Het SieboldHuis aan het Rapenburg. Archieffoto: Loek Zuyderduin In de vitrines van het nieuwe instituut niet alleen het mooiste uit Japan (rechts), maar ook de opgezette hond van de vroegere bewoner Philipp von Siebold. De scheepsarts van de VOC was zo gehecht aan het dier dat hij het ook na de dood voor de 'eeuwigheid' wilde bewaren en daarom prepareerde en opzette. Foto's: Taco van der Eb halen, maar een mooie transparante opstelling van glas waarin de objec ten helemaal tot hun recht komen. Een ongehinderd uitzicht. Ja, zijn hondje is er ook nog. Geprepareerd en opgezet door Von Siebold zelf heeft het een mooie plaats in een vi trine gekregen." Brandon rekent het eerste jaar voor zichtig op zo'n 20.000 bezoekers, van wie een flink deel afkomstig is uit Japan. De summiere tekst bij de objecten is in drie talen: Nederlands, Engels en Japans. Het SieboldHuis komt ook nog met een nouveauté. Bij de entree krijgen de bezoekers een zogenoemde handheld-compu ter aangereikt. Het apparaatje is zo groot als een zaktelefoon en wijst op Idantvriendelijke manier de weg door de zeven zalen over de drie ver diepingen en langs de circa duizend objecten die in de vaste tentoonstel ling staan. Het systeem biedt volgens de direc teur twee voordelen. „Je bent af van die brij aan verklarende teksten. Met een simpele druk op de knop krijg je de tekst bij het object op de display. Daarnaast willen we snel wisselen iri de tentoonstelling zelf. Door een ho ge mobiliteit steeds nieuwe dingen laten zien. Als je dan telkens al de bordjes moet vervangen, ben je veel tijd en geld kwijt. De software daar entegen is in een wip te wijzigen. Of ik niet bang ben dat de computers meteen ook collectors-items wor den? Nee, hoor. Buiten heb je er he lemaal niets aan. En bovendien vra gen we aan de kassa een borg." De plannen voor het Japan Centrum werden geïnitieerd door de voorma lige Leidse burgemeester Cees Goe- koop en door de directeuren van Volkenkunde en Naturalis, de musea die nu fungeren als hofleveranciers. In het jaar 2000 was het zeven maanden open ter gelegenheid van het bezoek van de Japanse keizer aan Leiden en trok toen 11.000 men sen. Nu, na een ingrijpende verbou wing van vijf jaar die bijna 6 miljoen euro kostte, is het SieboldHuis klaar. „Japan", zo stelt Brandon nog maar eens, „heeft een prachtige cultuur van hoog niveau. Van vroeger heb ben we de mooiste objecten in huis. Maar ook van het Japan van nu gaan we het beste laten zien." Hij ging erheen voor kroonprins Wil lem-Alexander en hij kwam terug met kiekjes van jongeren in het park. Stuur de Leidse fotograaf Taco van der Eb om een boodschap en je weet nooit wat hij meebrengt - is het kaas of is het ham? Maar één ding staat buiten kijf: met welke prenten hij ook op de proppen komt, van hoge kwaliteit en origineel zijn ze. Kijk wat hij heeft gemaakt in Japan. Of beter, wat hij nu weer heeft gemaakt in Japan. Hij was al eens eerder in het Land van de Rijzende Zon - vijfjaar terug - maar toen om de kroonprins en andere bobo's voor de ze krant te fotograferen ter gelegenheid van de viering van 400 jaar betrekkingen tussen Nederland en Nippon. Receptie hier, pers conferentie daar, opening zus, sluiting zo en nog maar een receptie om het af te leren. Niet bepaald een programma waar je je als fotograaf artistiek kunt onderscheiden. Het was vooral een aaneenschakeling van saaie standaard situaties. Het leverde dito plakke rige platen op. Foto's: Taco van der Eb Bij een eigenzinnig type als Van der Eb sloeg de verveling algauw toe tijdens al die plicht plegingen in Tokyo, Osaka en Kyoto. Tijd voor een uitstapje in het park waar hij, van uit de trein, wat opvallende figuren had ont waard tussen de klassieke blauwe blazers van de Japanse zakenman en -vrouw. Zijn gevoel voor wat afwijkt van het normale had hem ook hier niet in de steek gelaten. In de traditionele en gesloten samenleving die Ja pan ook in de 21ste eeuw nog is, liep tussen de grijze muizen ook een stel hippe vogels rond. Uitgedost in de meest opvallende cre aties en voorzien van opzichtige en soms fantastische kapsels. Een Japanner die zijn haar blondeert mag rekenen op unieke tin ten rood. Met handen en voeten - want net als de ou deren spreekt ook de jeugd niet of nauwe lijks Engels - kreeg hij die middag een aantal 'punkers en plateauzolen' zo ver om voor zijn camera te poseren. Aan de meeste kids is duidelijk af te zien dat ze er geen idee van hebben voor wie ze dit doen en waarom ook eigenlijk. Ze kijken wat sip voor zich uit. Of verbaasd. Slechts een enkeling ziet er de lol van in. De weerslag van dit alles werd neer gelegd in een pagina van deze krant. Onder het motto Hip in Japan sprongen de soms bizarre foto's flink in het oog. Zo ook bij Volkenkunde-directeur Steven Engelsman die wel brood zag in de niet alle daagse beelden uit het hedendaagse Japan. Met het nieuwe SieboldHuis in het achter hoofd - en de ruimte daar voor wisselten toonstellingen - stuurde hij Van der Eb afge lopen jaar terug naar Tokyo. Ditmaal in ge zelschap van een tolk en gewapend met vijf vaste vragen, onder meer over de figuur van Von Siebold en over Néderland. Voor het overige was Van der Ebi vrij in zijn keuze. Re search voor Beleid deed ook nog een duit in het zakje. Zodat er later van de verzamelde prenten behalve een expositie tevens een fo toboek gemaakt kon worden. Wat opvalt bij Hip in Japan - aflevering 2 is dat er minder extreme types zitten tussen de jongeren die hij voor de lens heeft gekregen. Van der Eb: „Kom je in Vo Yogi Park dan zie je uitsluitend freaks. Maar dat wilde ik bij nader inzien toch niet. Ik wilde een soort dwarsdoorsnee van de Japanse jeugd. An ders krijg je een vertekend beeld. Denk je dat er daar aan de andere kant van de wereld al leen maar rare vogels rondlopen? Zo is het niet. Het is een kleine groep die zich vooral door middel van extravagante kleding pro beert te ontworstelen aan de traditionele Ja panse maatschappij en aan de grijze massa. Veel filosofie zit er nog niet achter, heb ik bemerkt. Als je vraagt naar hun droom, dan wordt het meestal angstig stil. Vandaar de keuze voor de titel: Life is Confusing. Het is ook een verwarrend land, hoor, dat Japan. Vooral door die'enorme contrasten. Zo ul tramodern aan de ene kant en zo enorm tra ditioneel aan de andere kant. Verwarrend en toch leuk." Tokyo Interviews - Foto's van Taco van der Eb. Van 23 maart t/m 15 juli 2005. Sie boldHuis, Rapenburg 19 Leiden. Openings tijden di t/m zo 10.00-17.00 uur. Life is Confusion - Foto's van Taco van der Eb, tekst Neil Waarlicht. Verkrijgbaar in de Leidse Boekhandels. Met zijn Tokyo foto's won Taco van der Eb in 2005 de Fuji Award op modegebied.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3