Erik de Vlieger bedreigd en gesloopt ECONOMIE Dure olie tikt door in onze gasrekening Heineken breidt keuze biertap voor thuis uit TPG vist achter het net met bod op Deense post Gratis wonen op de bouw om diefstal te voorkomen Paardenmelk populair Telecomreuzen slaan handen ineen met EU currentie op wegen gering' rc - De concurrentie ankstations op de fen blijft nog steeds die op lokale en re ewegen. Dit zegt de Ne- i se Mededingingsautori- |a) over de ontwikkelin- de benzinemarkt in e NMa constateert dat jde oliemaatschappijen en BP zich in toene- mate concentreren op i snelwegen, waar de ibilist in het algemeen gevoelig is voor prijs- i. Zij weten zo de winst- op een hoog niveau te oorlog kost rs omzet 'u, g. jam - De supermarkten ivorig jaar een omzet van 24,7 miljard euro. 3 procent minder dan In dat jaar was er nog an een omzetstijging procent ten opzichte 2, meldde marktonder- jreau GfK gisteren. GfK rt verder dat Albert nilie in het najaar van prijzenoorlog begon, fcember 2004 meer over de vloer krijgt. zaterdag 19 maart 2005 werkt tot voor IOC De Frans/Nederlandse itverlener Atos Origin 10k de IT-infrastructuur Olympische Winterspe- 2010 en de Zomerspe- 2012 voor zijn rekening. :ern heeft daarover een bereikt met het Inter- Olympisch Comité erö tos Origin was ook al :id, van het IOC bij de sto che Spelen van 2002 en Turijn (2006) en in Pe- 08) is dat niet anders. In rerken nu al 20 IT'ers aan de levering van de de systemen. ingskorting voor minima' am- Mensen met een >men kunnen niet ten ifiteren van heffings- n waarmee de politiek ipkracht wil repareren, pleit de FNV ervoor dat de kortingen dat niet n worden, om te zetten t te keren toeslag. De ale ziet bij het helpen duizenden mensen bij Hen van hun belasting- r dat de aanvullende irting of alleenstaande rting niet kan worden j betalen te weinig be nt alle kortingen te verzilveren. biedt mee op in Taiwan' im - Tot de partijen die irt een bod uitbrengen wanese Chang Hwa :cial Bank zit ook ING investeerders uit de leeft zakenblad The «f Journal gisteren ge it enige wat een ING- terster gisteren kwijt is dat Chang Hwa rcial Bank in het verle- heeft benaderd. De ise bank is op zoek naar 'e tners die een belang 1 Dcent willen nemen. wa is de op vijf na ie 1 bank van Taiwan, met ;twaarde van 2,5 mil- De Japanse Shinsei 3tie ift ook interesse. —n let.Works problemen im - Het Amerikaanse ledrijf Via Net.Works, lotering heeft op de ef- urs in Amsterdam, ver- tcute liquiditeitspro- De directie overweegt 'erkoop van het hele of 1 van het bedrijf. Het 'gt nog voldoende geld hebben om het op ei- ït tot medio april uit te 'ia Net.Works is mo- net een aantal partijen Mc om snel te kunnen i)t verkoop van activi- ferder voert het bedrijf Jen met potentiële in- Wlrs voor financiering. idingen van loudens dalen ,rcj s - De bestedingen van landse huishoudens n luari teruggelopen. De tdse consumptie lag and 0,4 procent lager aar geleden, zo meld- ntraal Bureau voor de (CBS) gisteren. De nten houden vooral Dp de knip als het gaat ischaf van duurzame zoals meubels en au- luari werd daar 1,5 tinder aan besteed. ligt in dezelfde orde te als die in heel 2004 ent). De consumptie ngs- en genotmidde- januari vrijwel op het- eau als in januari [diensten werd 0,1 heer besteed. gev erré kopenhagen/anp - De Deense regering heeft TPG de deur ge wezen bij Post Danmark. Het Deense ministerie van trans port maakte gisteren bekend dat het exclusief verder gaat praten met de investerings maatschappij CVC Capital Part ners over een belang van 25 procent in het staatspostbedrijf. Volgende maand moet de ver koop zijn afgerond. TPG had ook oren naar het belang. Het post- en logistiekconcern had evenals concurrent Deutsche Post een bod op tafel gelegd. TPG zei gisteren teleurgesteld te zijn over het besluit van de Deense regering. „Onze ambi ties om een leidende positie te verkrijgen op de Europese post markt staan of vallen niet door één transactie", aldus een woordvoerder van het concern. Hij zei dat TPG ook naar moge lijkheden kijkt om bij de Belgi sche en Oostenrijkse posterijen binnen te komen. De privatisering van Post Dan mark was voor bedrijven als TPG en Deutsche Post een van de eerste mogelijkheden om te profiteren van de liberalisering van de Europese postmarkt. TPG had tot dusver vooral zijn vleugels uitgeslagen met de di visies pakketvervoer en logis tiek. In de postsector doet het in grote landen als Groot-Brit- tannië, Italië en Duitsland al wel mee met de bezorging van direct mail en reclamedruk werk, maar dit is commercieel minder interessant dan de be zorging van geadresseerde post. In Nederland is TPG met post uitgegroeid. De verwachting is dat deze activiteiten verder on der druk komen te staan door de opmars van e-mail en ande re postbezorgers. In Nederland timmeren bedrijven als Sandd en Selekt Mail hard aan de weg. Onbekend is wat CVC bereid is te betalen. CVC liet daar giste ren ook niets over los. De on derneming die ongeveer 9 mil jard dollar aan kapitaal onder beheer heeft, verklaarde dat Post Danmark een investering voor de lange termijn is. Als de Deense overheid meer aande len wil verkopen, is CVC naar eigen zeggen daarvoor in de markt. Een beursgang van Post Danmark in 5 tot 8 jaar behoort ook tot de mogelijkheden. De Deense krant Berlingske Ti- dende meldde deze week dat de investeringsmaatschappij een bod van 1,5 miljard Deense kroon (201 miljoen euro) had uitgebracht. Dat zou aanzienlijk meer zijn dan TPG en Deutsche Post voor het belang over had den. Het ministerie van trans port noemde het bod van CVC 'het meest aantrekkelijk'. TPG wilde gisteren niet zeggen hoe hoog zijn bod was. „Wij waren ervan overtuigd dat we een goed voorstel hadden inge diend, zowel financieel als hoe we Post Danmark operationeel verder wilden helpen", aldus de zegsman. Het concern is niet van plan om nog met een hoge re bieding te komen. Deutsche Post verldaarde in een reactie hetzelfde. amsterdam/anp - De boUWSeC- tor wil met luxe wooncabines op bouwplaatsen vandalisme en diefstal van kostbare machi nes en materialen terugdrin gen. De bewoners betalen geen huur, maar wel een maandelijk se vergoeding voor gas, water en elektra. Sinds een paar maanden loopt er een proef met enkele woon cabines die geplaatst zijn op di verse bouwlocaties in Neder land. Vandalisme en diefstal is een groeiend probleem op bouwplaatsen. De schade loopt in de tientallen miljoenen eu ro's per jaar. Camelot Beheer uit Den Bosch, dat de wooncabines levert, denkt dat het wonen op een bouwplaats een gat in de markt is. De wooncabines zijn com pleet ingericht met douche, toi let, verwarming en televisie, zo zei directeur Van der Ark giste ren. De luxe containers worden verhuurd aan bouwbedrijven en projectontwikkelaars. De bewoners, onder wie werk lozen en arbeidsongeschikten, kunnen er tussen een halfjaar en een jaar wonen. Dat is af hankelijk van het soort bouw project. Studenten heeft Van der Ark liever niet. Die zijn vaak 's avonds de deur uit, wanneer de meeste inbraken worden ge pleegd, en gaan in het weekein de naar huis. „De telefoon staat roodgloei end", aldus Van der Ark. Vol gens hem tonen bouwbedrijven en projectontwikkelaars grote belangstelling voor de nieuwe wooncontainers. Met de ge meenten is Camelot Beheer, dat al jaren antikraakbewoners le vert voor leegstaande panden, in gesprek over zaken als woon bestemmingen. Brancheorganisatie Bouwend Nederland bevestigt dat de cri minaliteit op de bouwplaatsen een groeiend probleem is. Zwartwerkers zien deze locaties steeds vaker als een 'bouw markt' waar zij hun gereed schap en materialen vandaan halen. Ook de georganiseerde crimi naliteit is actief op de bouw plaatsen, waarbij soms comple te kranen en graafmachines worden gestolen. Een ander probleem is toenemend ge bruik van bouwlocaties als stor- plaats voor afval. zeeland - Paardenmelk wint in ons land aan populariteit, omdat het drinken ervan onder andere een gunstige invloed heeft op de darm flora. Het komt bijvoorbeeld uit het Noord-Brabantse plaatsje Zee land waar de Orchid's Paardenmelkerij staat. De veestapel bestaat uit bijna 300 paarden waarvan er 80 bijna iedere dag vijf keer wor den gemolken. Dit levert per keer per paard ongeveer driekwart liter melk op. De melk wordt daarna ingevroren. Paardenmelk drinken is niet nieuw. Herodot (500 jaar voor Christus) schreef al: „Zij voedt, versterkt en geeft nieuwe energie." Paardenmelk is niet goedkoop; een liter kost al gauw 8 euro. Foto's ANP/Robert Vos brussel/anp-rtr - Een aantal toonaangevende telecombe- drijven. waaronder elektronica concern Philips, zijn gisteren met een onderzoeksprogram ma begonnen dat de Europese bedrijven moet wapenen in hun concurrentiestrijd tegen Aziatische branchegenoten. De bedrijven steken gezamenlijk 1 miljard euro in onderzoek naar onder meer diverse toepassin gen in de mobiele telefonie. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft ook 1 miljard euro ter be schikking gesteld. De start van het programma komt een week voor de commissie de Lissa bon-Agenda nieuw leven in wil blazen. In de Portugese hoofdstad is destijds afgesproken om de EU in 2010 tot de meest concurre rende economie ter wereld te maken. Economische hervor mingen moeten gericht zijn op technologische vernieuwing en economische groei, wat moet leiden tot nieuwe banen. Tot de toonaangevende tele- combedrijven in Europa beho ren behalve Philips Siemens, Alcatel, Ericsson, Nokia en ST- Microelectronics. De uitkom sten van het programma moe ten het dagelijks leven van de burgers en bedrijven in Europa verbeteren. Op 5 april volgt de formele introductie van het programma tijdens een bijeen komst van meer dan honderd organisaties die erbij betrokken zijn. door Maurice Wilbrink den haag - De bewoner van het jaren dertig-huis weet het nog goed. „De aardgasbel was ge vonden, en iedereen nam af scheid van de kolenkachel. Nooit meer zwarte handen, en het hele huis centraal verwarmd!" Koortsachtig braken hij en veel buurtgenoten hun kamers door. De tochtdeuren gingen eruit. De thermostaat regelde het nieuwe comfort, en energieverbruik was geen item. Het was eind van de jaren zestig. De gasbel is inmiddels half leeg. Ongeveer 15 procent van de jaarlijkse aardgasconsumptie wordt nu geïmporteerd, en de afhankelijkheid van buiten lands aardgas zal de komende decennia toenemen. De gas- prijzen zijn in 30 jaar geëxplo deerd. De welvaart ook, dus lange tijd bleef de energiereke ning geen punt. Maai- dat lijkt voorbij. De topman van elektri citeitsproducent Nuon waar schuwde afgelopen week zijn klanten: „De energierekening gaat dit jaar nog meer tegenval len dan al gedacht." Toch is het nog verbazingwek kend rustig rond de energieprij zen, vindt Paul van Selmst, di recteur van UnitedConsumers, een bedrijf dat collectieve kor tingen bedingt voor particulie ren als het gaat om gas, stroom, benzine en mobiele telefonie. „De energieprijs is in feite gro tendeels onzichtbaar. De mees te automobilisten weten hele maal niet precies hoe hoog de benzineprijs aan de pomp is. Dat stroom en gas meer dan 10 vrijwel de hele Europese Unie. Nu het er op lijkt dat de olie prijs structureel hoger komt te liggen - de vraag neemt toe vanuit China en India, en het wordt kostbaarder om nieuwe olie te vinden en te produceren - wordt ook de aardgasprijs meegetrokken naar een veel hoger peil. Reden van deze koppeling is dat de gasprodu- centen willen concurreren met de olieproducënten. Als gas veel goedkoper wordt dan olie, zullen afnemers wereldwijd voor gas kiezen. Andersom werkt het ook zo. Dat fenomeen doet zich vooral voor in de industrie. Elektrici teitsproducenten kunnen swit chen tussen gas en kolen. Voor huishoudens is dat lastiger. En voor Nederlandse consumen ten is er geen ontsnappen aan aardgas: ons dichtbevolkte landje zat op de grootste gasbel van Europa, en heeft zijn ener gievoorziening daar helemaal op afgestemd. Zelfs al zou de prijskoppeling worden losgela ten en de olie de helft gaan kos ten van gas, dan nog zouden miljoenen Nederlandse huizen met gas worden verwarmd. Volgens energiedeskundige Aad Correljé (TU Delft) zou Neder land alleen in theorie met zijn gasbeleid kunnen afwijken van andere Europese landen. „In de praktijk is er sprake van één gasmarkt in Noordwest-Euro pa." Daarin is Nederland via de Gasunie de grootste producent van aardgas, maar het heeft er geen belang bij om de produk- tie op te voeren, zodat de gas- prijs zou dalen. „Niemand heeft er belang bij om de markt te verstoren." Gasunie bevestigt dat. Het con cern verwacht dat het aanbod de komende jaren achterblijft bij de vraag. Dat steunt de prijs, Dank aan de euro Nederland produceert per jaar bijna 35 miljard kuub gas voor de binnenlandse markt. De prijs die de enige producent, Gasunie, rekent aan de distributeurs is tegen woordig bedrijfsgeheim. Hij zou liggen tussen 15 en 20 eurocent per kuub. Een prijsverlaging zou relatief weinig indruk maken op de consument. Meer dan 90 procent van de gasrekening ligt vast: het zijn de inkoop- kosten, de energiebelasting, de BTW en de prijs van transport. In de overblijven de 10 procent zitten nog de vaste (personeels)lasten van de leverancier. De rest is winstmarge. Nederlandse huishoudens zijn de afgelo pen jaren enigszins be schermd tegen de stijgende energieprijzen door de euro. De euro is sinds drie jaar met meer dan 50 procent in waarde gestegen tegenover de dollar. Eurolanden krijgen dus 50 procent meer olie voor hun euro dan begin 2002. wat gasproducenten in staat moet stellen miljardeninveste ringen te doen om op de lange re termijn gas te halen uit Rus land of het Midden-Oosten. Correljé voegt daar aan toe dat de extra gasinkomsten ook ons land in staat stellen te investe ren: „Nederlands gas wordt re latief goedkoop geproduceerd, maar het wordt duurder om het veld bij Slochteren onder druk te houden. Bovendien moet er worden geïnvesteerd in gasop- slag." Goedkoop wordt het gas nooit meer. ne fust uit de horeca. Zorgt bij de Beertender vooral de zwaartekracht en de lucht druk dat het bier stroomt, de Draft Keg is voorzien van een koolzuurpatroon die het bier constant onder druk houdt. Daardoor blijft het bier langer vers en schuimig. De Draft Keg koelt zichzelf niet, zoals de Beertender en de Cooltap. Het bier moet worden gekoeld door het vaatje 10 uur in de koelkast te zetten. Het blijft daarna 21 dagen goed. „Het is door dezelfde mensen binnen Heineken ontwikkeld als de Beertender. Het is een tapbiersysteem voor consu menten. Het staat los van de andere biersystemen die Heine ken nu heeft. We zullen er snel meer over horen," a^us de Heineken-woordvoöWer. De Draft Keg is in december 2003 al als 'Tapvat' op kleine schaal in Nederland beproefd. Fust en tap kostten toen bij een geselecteerd aantal supermark ten en slijters 12,69 euro per stuk. Vorig jaar werd een aan gepaste versie, met iets minder inhoud, uitgetest in de VS, in Chicago, Detroit en Columbus. De Draft Keg moet het segment onder de Beertender, waarvan de goedkoopste versie 199 euro kost, veroveren. Heineken wil niet bevestigen dat de introduc tie eerst in Nederland en de VS zal gebeuren. „Daar is nog geen besluit over genomen." De Beertender, die een jaar ge leden werd geïntroduceerd, is een succes. De brouwer heeft inmiddels 1,4 miljoen minivaat- jes (van 4 liter) voor de thuistap verkocht, 40 procent meer dan was verwacht. „We zijn er erg gelukkig mee." aldus Heineken- topman Thony Ruys. door Ton Damen Amsterdam - Met rechtstreekse beschuldigingen is de Amster damse zakenman Erik de Vlieger voorzichtig. Hij is de klap van zijn arrestatie eind januari, toen hij drie dagen werd verhoord op verdenking van afpersing, nog niet te boven. „Ik ben kapot. Mijn bedrijven, ondergebracht in 162 vennootschappen, zijn ge sloopt en mijn gezin zit in de stress." Maar in een interview laat hij zonneklaar blijken wel degelijk slachtoffer te zijn is geweest van bedreiging en afpersing. Nadat hij dit maanden heeft ontkend, komt hij daarmee naar buiten, nu berichten over de afper singszaken en de rechtszaken toch al breed in de publiciteit komen. „De rechtszaken spre ken voor zichzelf." De uitleg van De Vlieger luidt simpel: „De daders vluchten vooruit door zich in de rechtszaal als slachtoffers te presenteren." De Vlieger zegt dat hij daarom overweegt aangifte te doen te- naar de wijkagent', zei hij." „Tien dagen voor mijn aanhou ding was ik geen verdachte. Er was ook geen onderzoek tegen mij. Op hoog niveau, met offi cier van justitie Leo de Wit, is besloten mij toch aan te hou den. Volgens mevrouw Ine van Brenk, de adviseur beveiliging van de burgemeester, was dat een tactische zet om mij te dwingen aangifte te doen tegen Itzhak M., die mij nooit iets ge daan heeft." Hij was juist de lijfwacht van De Vlieger. Emotioneel: „Op basis van deze flutzaak tegen mij ben ik aange houden en in een gekooide bus elke dag naar Amstelveen gere den langs het huis waar mijn vier kinderen lagen te slapen. En Cohen wist overal van. Dit heeft mij en mijn gezin stuk ge maakt." De tweede persoon tegen wie De Vlieger aangifte overweegt, is de vorige week aangehouden vastgoedhandelaar Dennis P. Deze had in 2000 een geschil met De Vlieger over panden in de Spuistraat, maar zei be dreigd te zijn door Itzhak M., optredend namens De Vlieger. De Vlieger wijst erop dat hij via notaris M. Ie Coultre 4 miljoen gulden heeft betaald aan P. De derde tegen wie De Vlieger aangifte wil doen is de Uru- guayaan en oud-profvoetballer Alberto Fernandez, met wie De Vlieger in 2002 ruzie kreeg over café Raffles. Fernandez be schuldigde De Vliegers zaken partner Harm Prins, De Vlieger en Itzhak M. van afpersing. Tijdens de Raffles-procedure werd vervolgens in de Amster damse rechtbank bevestigd dat ene Zion Eny onder meer in op dracht van Fernandez De Vlie ger wilde aanpakken. De Vlie ger: „Eny en Itzhak, die zich op mijn verzoek met de zaak be moeide, hebben met elkaar ge sproken. Onze advocaten zijn er vervolgens uitgekomen. „Fernandez heeft overigens aangifte gedaan tegen Itzhak en Prins en niet tegen mij. Waar om word ik dan verdacht?" Hij legt verband met zijn arrestatie. „Men wilde mijn administratie hebben. De Vlieger zegt nu dat hij aangifte zal doen tegen Fer nandez wegens bedreiging via diens handlanger Zion Eny. Dat is de vierde persoon. De Vlie ger: „Het is idioot dat hij is uit gewezen als ongewenst vreem deling en niet gehoord. procent duurder worden in een jaar wordt ook zomaar geac cepteerd. Niemand piept!" De consument, constateert Van Selmst, betaalt altijd. Hij moet wel, want hij is vaak veroor deeld tot de auto voor zijn woon-werkverkeer. Warm wa ter en een warm huis zijn ook geen buitensporige luxe. Uni tedConsumers gaat er van uit dat van de 6 miljoen autobezit ters hooguit 1 miljoen echt prijsbewust tankt. „Twee mil joen zeggen prijsbewust te zijn bij het tanken, maar handelen er niet altijd naar." Intussen is de olieprijs op de wereldmarkt naai- een nieuw record gestegen. Het gemiddel de in het afgelopen jaar is met tientallen procenten omhoog gegaan. Rekende de OPEC twee, drie jaar geleden nog met een prijs die tussen 22 en 28 dollar bewoog, gisteren lag de OPEC-olie net boven de 50 dol lar per vat. Dat heeft zijn uit straling naar de hele economie. Het maakt autorijden duurder, energieslurpende industrieën produceren tegen hogere kos ten, en de energierekening thuis valt hoger uit. Met nog vele honderden miljar den kubieke meters aardgas in voorraad zou Nederland zijn ei gen bevolking een generatie lang van heel goedkoop aardgas kunnen voorzien. Maar die po litiek is al 40 jaar geleden verla ten. In 1963 besloot de toenma lige minister van economische zaken om de gasprijs te koppe len aan de olieprijs. Inmiddels is dat een standaardpraktijk in Gas wordt nooit meer goedkoop. Foto: GPD/Harmen de Jong amsterdam/gpd - Heineken komt nog dit jaar met een nieu we biertap voor thuis: de Draft Keg. Een meeneemverpakking, in een mini-biervat, met tap kraan en koolzuurpatroon. De Draft Keg moet de markt onder de succesvolle Beertender op vullen. Het apparaat is bedoeld als een goedkoop alternatief voor de Beertender en de Cool tap, de meer professionele, ge koelde thuistap, die door Hei neken wordt verhuurd. Hij bestaat uit een plastic tap, die bovenop een biervaatje wordt geklikt. Dat mini-fust is ongeveer 30 centimeter hoog. Vat en tap wegen tezamen 5,5 kilo. Het vat bevat 4,75 liter bier - 21 gemiddelde bierglazen - net iets meer dan in een Beer tender-vaatje zit. Tap en vat worden in een wegwerpverpak king geleverd. De tapkraan en taptuit worden in plastic ver pakking bij het vat geleverd. In tegenstelling tot de Beertender, waar het bier is verpakt in een plastic zak en het geheel in een plastic fust, is de Draft Keg een aluminium vaatje; in feite een mini-uitvoering van een gewo- De Beertender. Erik de Vlieger: „Ga maar naar de wijkagent, zei Cohen." Foto: GPD/Marisa Beretta gen vier personen. Vandaag be reidt hij de zaken voor met zijn advocaat, Frits Schneider. Drie mensen zouden hem hebben bedreigd, en burgemeester Job Cohen, die ervan wist (aldus De Vlieger), heeft hem en zijn ge zin, ondanks zijn noodkreten en 'smeekbeden' niet be schermd. „Ik heb vaak contact gezocht met de burgemeester omdat ik wilde waarschuwen tegen klei ne criminelen die ondernemers afpersen," aldus De Vlieger. „Cohen wist van de bedreigin gen in 2000 en 2002. In mijn doodsangst durfde ik alleen met de hoogste baas te spreken. Maar dat wees hij af. 'Ga maar

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7