De hele natie lijdt mee met Terri BUITENLAND Rusland deelt straf uit aan Moldavië Amnesty: Afrika moet Strafhof niet omzeilen 'Russische geheime dienst pikt tipgeld in' Nederlander kan straks visum in Jakarta kopen Nationalisme leeft op in Kroatië na EU-besluit Vlaggen voor Harnas Nieuw hoofdstuk in soap tussen Korea en Japan rotocol n marteling De Verenigde Naties gisteren alle landen ter ipgeroepen een proto- ri marteling te ratifice- jnverwachte bezoeken ingenissen mogelijk Ruim twee jaar nadat a protocol werd aange- hebben slechts zes lan- r geratificeerd. Het pro- eedt pas in werking als landen het hebben ge- erd. ot verdacht iftigen Munir De Indonesische po- moedt dat een piloot Garuda achter de vergif - an de Indonesische irechtenactivist Munir 38-jarige Munir werd ar september op een van Indonesië naar Am- n vergiftigd. Vorige meldde de politie dat het gif kreeg toegediend traject van Jakarta naar ore. De verdachte piloot op die vlucht als func- ivoor de luchtverkeers- fcid. il wil geen we kolonisten lEM - Israël heeft zijn gisteren verboden zich ger te vestigen in neder- en in de Gazastrook. De g vreest dat een nieuwe om van kolonisten naar ette gebied de weer- igen de voorgenomen ning van de nederzettin- doen toenemen. Het is uitgevaardigd door :r. In de Gazastrook wo- geveer 8500 joodse kolo- Hun leiders voeren een mpagne tegen het terug- gsplan van Sharon. aïne verkocht tem raketten Jekraïne heeft in periode OOI stiekem achttien mi- aketten verkocht: twaalf i, zes aan China. De ra- verden zonder kernkop- everd. De raketten heb- bereik van 3000 kilo- Het Westen wist niets verkopen af. Oekraïne »eveer 1000 militaire ra- >p zijn grondgebied toen et Unie in 1990 uiteen 1999 gingen 580 raket- ïg naar Rusland. Wat er rest is gebeurd, is on- jk. istijnse PRC bestand zaterdag 19 maart 2005 werpt I Demonstranten tonen protestborden en een foto van Terri Schiavo met haar moeder als steunbetuiging aan de ouders van de comapatiënte. Foto: EPA Kunstmatige voeding Amerikaanse comapatiënte toch gestaakt be Palestijnse militante (beweging PRC verwerpt «and dat de belangrijkste jnse militante groeperin- mderdag in de Egypti- oofdstad overeenkwa- )e PRC dreigt met nieu- ïslagen op Israëlische len zei niet gebonden te n het staakt-het-vuren, de beweging bij de ge en in Caïro niet was uit- igd. Harnas en de Islami- lihad zijn wel akkoord (met het bestand. Iitbank sluit isolini uit Een rechtbank in Rome iet besluit van de kies- issie bevestigd om Ales- 1 Mussolini uit te sluiten elname aan de regionale singen volgende maand, indochter van de voor- dictator Benito Mussoli- t een fors deel van de ikeningen die zij nodig imee te mogen doen, t. De kleindochter van 'II die eerder een carrière rice en fotomodel ambi- zei in hongerstaking te jnhuwelijken ntwerpen «pen - De stad Antwer- eft in 2004 bijna een op n trouwaanvragen ge il, omdat het een schijn- jk leek te betreffen. Het weigeringen (8,3 pro- 'as ruim eenderde hoger orgaand jaar (5,8 pro- da een schijnhuwelijk en illegalen of toeristen lijk aan een verblijfsver- ig te komen. Bijna drie- ran alle Antwerpse an vragen waarbij een lander is betrokken, erdacht. Istaatpremier na debacle De premier van de Duitse deelstaat Slees- olstein. Heide Simonis, isteren haar ontslag fri ll. Ze deed dat, nadat 'alitieregering donder eer stemmingen in het ent telkens een stem te is gekomen om verder te De partij van Simonis, van bondskanselier d Schroder, leed bij de lie verkiezingen op 20 fe- ïen gevoelige nederlaag. miami/anp-gpd - Een rechtbank in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren bepaald dat de kunstmatige voeding van de comapatiënte Terri Schiavo toch mag worden gestaakt. Kort er voor had een andere rechter ge oordeeld dat de voedingssonde voorlopig niet mocht worden verwijderd. De 41-jarige vrouw werd na de uitspraak ook daad werkelijk afgekoppeld van de sonde. Republikeinse leden van het Amerikaanse parlement wilden Schiavo en haar man volgende week voor een onderzoekscom missie laten verschijnen in een uiterste poging de levensbeëin diging tegen te houden. Schir avo moest in ieder geval in le ven worden gehouden om het Congres de tijd te geven om de procedures en methodes te be grijpen die haar in leven hou den. De zaak houdt de gemoederen in de VS al jaren bezig. Er is ei genlijk niemand die zich er niet mee heeft bemoeid, tot aan president George Bush toe. Die liet gisteren weten 'dankbaar' te zijn voor de inspanningen van het Congres om 'leven te be schermen'. Dat het sterven van Terri Schiavo een zaak van na tionaal belang is geworden, komt vooral door het vasthou dende gevecht van haar ouders - Bob en Mary Schindler - die er tegen zijn dat hun dochter een langzame 'hongerdood' sterft. Na het verwijderen van de maagsonde kan het sterven nog zo'n twee weken duren. Terri's ouders worden gesteund door de krachtige 'recht-op-le- ven'-lobby in de VS, die vindt dat al het leven beschermd moet worden, van ongeboren foetus sen tot comapatiënten als Terri Schiavo. Ook kregen ze steun van gouverneur Jeb Bush, de broer van de president, en het Congres van de staat Florida. Echtgenoot Michael Schiavo, die de wettelijke voogd is, probeert sinds 1998 de behandeling van zijn vrouw te stoppen zodat ze kan sterven. In 1990 raakte Terri na een hartaanval in een perma nent vegetatieve staat. Ze ademt zelf, maar kan niet eten of drin ken. Volgens Schiavo wilde zijn vrouw niet kunstmatig in leven gehouden worden, ook al had ze dat niet op papier gezet. Hij noemt het een principiële kwestie en weigert om de voog dij over te dragen aan de ou ders van Terri. Hulp bij zelfdo ding is verboden in de VS (op de staat Oregon na) maar een medische behandeling kan worden stopgezet als er een wilsverklaring is. Artsen hebben tijdens de rechtszaken verklaard dat de hersenen van Schiavo onher stelbaar beschadigd zijn en dat ze niet kan denken en geen emoties of geheugen heeft. Haar familie bestrijdt dat. Ze hebben videobeelden verspreid (www.terrisfight.org) waarin Terri een soort keelgeluiden maakt en lijkt te reageren met knipperende ogen. Dat zouden reflexen zijn, maar de familie ziet daarin het bewijs dat ze met behulp van therapie kan verbeteren. ,,Als ze naar Was hington wordt gebracht, zullen mensen zien hoe levend ze is", zei broer Robert Schindler gis teren. In 2003 - nadat de maagsonde voor de tweede keer op gezag van een rechter was verwijderd - nam het Congres van Florida een speciale 'Terri-wet' aan, die gouverneur Jeb Bush de be voegdheid gaf haar vocht en eten te laten toedienen. Die wet was echter in strijd met de grondwet van de staat Florida, aldus het hooggerechstshof in die staat vorig jaar. Een nieuw wetsvoorstel strandde donder dag in het staatscongres. jakarta/anp - Nederlanders kunnen in de nabije toekomst een visum voor Indonesië in het land zelf kopen. Zij hoeven niet meer naar de ambassade in Nederland om een visum aan te vragen. Dat meldde de Indone sische krant The Jakarta Post gisteren. Het dagblad baseert zich op uitlatingen van de minister van Cultuur en Toerisme, Jero Wa- cik. Hij sprak over plannen die met het ministerie van Justitie en Mensenrechten worden be sproken. De bewindsman kon geen tijdstip noemen waarop de veranderingen ingaan. Nederland gaat met vijftien an dere landen, waaronder China en India, onder een regeling vallen die al geldt voor bijvoor beeld Amerikaanse en Duitse toeristen. Zij kunnen meteen na aankomst in Indonesië voor tien Amerikaanse dollar een vi sum voor drie dagen kopen en voor 25 dollar een visum voor dertig dagen. Jakarta wil het driedaagse vi sum uitbreiden tot een week. Het visum van een maand moet zestig dagen gaan gelden. Ne derlanders moeten sinds febru ari vorig jaar een visum aanvra gen voor een bezoek aan Indo nesië. aldus een woordvoerder. Meerderheid tegen arrestatie Gotovina Boedapest - Een golf van natio nalisme is over Kroatië gesla gen, nadat de Europese Unie eerder deze week had besloten geen toetredingsonderhande lingen te beginnen. Na de ge ruchtmakende beslissing ver schenen op tal van plaatsen grote portretten van de voort vluchtige oud-generaal Gotovi na in de straten. De vermeende weigering om Gotovina te ar resteren was voor de EU reden om Kroatië voorlopig af te hou den. Uit een opiniepeiling, gepubli ceerd door het dagblad Jutarnji List, blijkt dat 56 procent van de Kroaten tegen de arrestatie van Gotovina is. Slechts 28 procent van de ondervraagden wil Go tovina uitgeleverd zien aan het Joegoslavië tribunaal, dat hem heeft aangeklaagd wegens oor logsmisdaden. Gotovina was de commandant van de troepen die in augustus 1995 de rebellerende Serviërs uit de Kroatische grensstreek Krajina verdreven. Daarbij kwa men 150 Serviërs om en werden tweehonderdduizend anderen verdreven. Voor veel Kroaten is hij echter een held. Zij zeggen dat zijn troepen niet verant woordelijk waren voor de mis drijven. Het verzet tegen de arrestatie van Gotovina wordt aangevoerd door de ultrarechtse partij HSP. Tal van individuele priesters blazen echter ook hun partijtje mee. Zij vinden een willig oor bij een bevolking die steeds sceptischer is over de Europese Unie. Vorig jaar zakte bij een peiling het percentage voor standers van toetreding tot on der de vijftig procent. Niettemin geloven veel analis ten in Zagreb dat de golf van nationalisme snel zal wegeb ben. Premier Sanader reist vol gende week al weer af naar Brussel, en algemeen wordt aangenomen dat de toetreding van Kroatië tot de EU een kwes tie van tijd is. gaza - Aanhangers van Harnas houden vlaggen omhoog van de militante Palestijnse beweging tij dens een optocht in Gaza City. Harnas, dat nog al tijd kan rekenen op grote steun onder de Palestijn se bevolking, is akkoord gegaan met een tijdelijk staak-het-vuren met Israël, maar weigert akkoord te gaan met een formeeel bestand. Foto: EPA Spanning loopt op in ex-Sovjetrepubliek CHISINAU-DEN HAAG/GPD - RUS- land bereidt economische sancties voor tegen Moldavië. Dit heeft de Russische staatsse cretaris van buitenlandse zaken bekend gemaakt. De Russische regering voldoet daarmee aan een verzoek van het parlement, de Doema. Aanleiding vormen "onvriendelijke daden van de Moldavische autoriteiten al dus de bewindsman. Naast economische sancties worden strafmaatregelen in de sectoren landbouw, brandstof en energie voorbereid. De Doema eiste eerder een ver bod op import van wijn en ta bak uit Moldavië en het laten vervallen van de speciale lage gasprijs die het land mag beta len. Bovendien moest voor Moldaviërs een visumplicht worden ingevoerd. In Rusland werken ongeveer 1 miljoen mensen uit Moldavië. Rusland steunt Transdnjestrië, het oostelijk deel van Moldavië dat zich in 1992 afscheidde. Bo vendien heeft men grote moeite met de pro-westerse houding van Moldavië, een ex-Sovjetre- publiek. Voor de parlements verkiezingen van 6 maart wei gerde Moldavië Russische waarnemers de toegang tot het land omdat het volgens de machthebbers ging om provo cateurs. Onlangs hebben eenheden uit Transdnjestrië een dorp in Mol davië aangevallen en bezet. Be woners werden misghandeld en hun bezittingen weggeroofd. De machthebbers in Moldavië vrezen dat aanvallen op andere dorpen en steden zullen volgen. EU-buitenlandcoordinator So- lona heeft inmiddels de Neder landse diplomaat Jacobovits de Seged benoemd tot speciale ge zant voor Moldavië. Jacobovits was eerder ambassadeur bij de VN, de Navo en in Amerika. De president van Moldavië, de communist Voronin, wil bin nenkort met een nieuw plan komen om het probleem Trans dnjestrië op te lossen. Hij heeft daarvoor steun van de VS, EU en de buurlanden Roemenië en Oekraïne. Komende woensdag zal de kwestie Moldavië binnen de EU besproken worden. Ook op hoofd Basajev staat tien miljoen moskou/gpd - Leden van de Russische geheime dienst FSB strijken zelf de tien miljoen dol lar tipgeld op voor informatie over de verblijfplaats van de onlangs gedode Tsjetsjeense re bellenleider Asian Maschadov. Dat beweert de beruchte Tsje tsjeense krijgsheer Sjamil Basa jev. Volgens Basajev is Maschadov door Russische troepen opge spoord, doordat hij te vaak ge bruik maakte van zijn mobiele telefoon. De rebellenleider werd op 8 maart gedood in het Tsjetsjeense dorp Tolstoj-Joert. Niemand heeft Maschadov ver raden, benadrukt Basajev in een verklaring op de rebellen- website kavkazcenter.com. FSB'ers moeten het uitgeloofde bedrag van tien miljoen dollar (7,5 miljoen euro) dus wel in hun eigen zak steken, zo luidt zijn theorie. De FSB, de opvolger van de KGB, liet vorige week weten dat tipgeld wordt uitgekeerd. Wie en hoeveel personen de miljoe nen dollars krijgen, werd niet bekendgemaakt. De FSB gaf aan mee te zullen werken aan een andere identiteit voor tip gevers. Zij kunnen verhuizen naar een andere regio of een ander land en krijgen de kosten voor plastische chirurgie ver goed. De geheime dienst hoopt dat Basajev door middel van tipge vers wordt getraceerd. Op zijn hoofd staat eveneens tien mil joen dollar. Basajev eiste de verantwoordelijkheid op voor een reeks bloedige aanslagen, onder meer in een school in Beslan, vorig jaar september, en een theater in Moskou, bijna drie jaar geleden. Landen bekvechten over eilandjes tokio - De betrekkingen tussen Japan en Zuid-Korea dreigen ernstig verstoord te worden door een conflict over de soeve reiniteit van een paar onbe woonde eilandjes. Beide landen eisen al jaren de stukjes rots ter grootte van Rottumerplaat op, maar sinds het bestuur van een Japanse provincie het deze week tot haar grondgebied heeft uitgeroepen, is het con flict geëscaleerd. In de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul werden de Japanse vlag en het portret van de Ja panse premier Koizumi ver brand en raakten honderden verhitte demonstranten slaags met de oproerpolitie. In een geharnaste toespraak herbevestigde president Roh Moo Hyun op zijn beurt de aanspraken van zijn land op de eilandjes, die in Korea Tok-do en in Japan Takeshima heten. Hij eiste voorts dat Tokio 'ein delijk zijn excuses aanbiedt' voor de misdaden gedurende de tijd (1905-'45) dat Korea een Japanse kolonie was. Daarnaast was het een schandaal dat Ko reaanse 'trobstmeisjes', die tij dens de Tweede Wereldoorlog in Japanse militaire bordelen waren misbruikt, nog steeds op een schadevergoeding wachten. Het besluit van het bestuur van de provincie Shimane om de eilandjes symbolisch in te lij ven, is de zoveelste aflevering in een nu al jaren durende so ap. Volgens Tokio zijn ze al sinds 1905 Japans grondge bied. Dat wordt bestreden door Seoul, dat ze sinds 1953 daadwerkelijk bestuurt. Vorig jaar werd het hoogtepunt in de slepende kwestie bereikt toen Seoul een postzegel uitgaf waarop 'Tok-do' stond afge beeld. Tot grote woede van To kio, dat bij Seoul een verbod op de uitgifte eiste. De ruim twee miljoen zegels waren bin nen drie uur uitverkocht. Serieuze pogingen om het con flict op te lossen zijn sindsdien niet ondernomen. Japan stelde na de postzegelaffaire voor de kwestie ter arbitrage voor te leggen aan een internationale instantie, maar dat werd door Zuid-Korea verontwaardigd van de hand gewezen. Dat het conflict bij de g aanleiding tot een confrontatie leidt, wordt vooral geweten aan het feit dat Japan zich vol gens Korea nooit oprecht heeft verontschuldigd voor zijn schrikbewind tijdeMde kolo niale periode en zijiroorlogs- misdaden. den haag/gpd - Amnesty International verwerpt het plan van Nigeria om de misdaden in de Sudanese provincie Darfur niet te laten berechten door het Internationaal Strafhof in Den Haag (ICC), maar door een speciaal 'Afri kaans panel voor rechtspraak en ver zoening'. „Dit voorstel ondermijnt het vertrouwen dat veel landen, waaronder Nigeria, gesteld hebben in het Strafhof om de meest vreselijke misdaden in de wereld te behandelen", aldus de men senrechtenorganisatie. Nigeria is op dit moment voorzitter van de Afrikaanse Unie. Het door de Nigeriaanse president Oba- sanjo gelanceerde plan om een speciaal Afrikaans tribunaal te belasten met de misdaden die in Darfur zijn gepleegd, komt voort uit de wens van de Afrikaan se Unie om 'Afrikaanse oplossingen voor Afrikaanse problemen te zoeken'. Ook hoopt men hiermee een doorbraak te forceren in de huidige impasse bin nen de VN-Veiligheidsraad, met aan de ene kant Europa dat het ICC wil inscha kelen en aan de andere kant de Ver enigde Staten die daar fel tegen gekant zijn. Door die impasse is de Veiligheids raad er nog altijd niet in geslaagd een eensluidend standpunt in te nemen ten opzichte van Darfur, waar in twee jaar tijd 180.000 doden zijn gevallen. Amnesty vindt de plannen van Obasan- jo slecht omdat ze niet tegemoet komen aan de wens van de inwoners van de provincie om verzoening tot stand te brengen middels het berechten van ie dereen die de meest vreselijke misdaden tegen burgers heeft begaan. „Het ICC heeft inmiddels laten zien dat het in staat is sneller, effectiever en goedkoper op te treden dan ad hoe tribunalen, waarvan de oprichting veel tijd en geld kost", aldus Amnesty. Soedan is welis waar geen ondertekenaar van het ver drag dat aan het ICC ten grondslag ligt, maar de kwestie Darfur kan er door de Veiligheidsraad naar verwezen worden. Toenemend verzet tegen het ICC zorgt er volgens Amnesty voor dat misdadi gers beschermd en ongestraft blijven en dat het vinden van een oplossing voor het conflict in Darfur nog meer vertra ging oploopt. Het Internationaal Straf hof in Den Haag wordt door een flink aantal Afrikaanse landen gesteund. Het permanente hof onderzoekt op dit mo ment misdaden in de Democratische Republiek Congo en Uganda. Niet alleen inzake Darfur worden in Afrika op dit moment vraagtekens gezet bij de rol van het ICC. Eerder deze week reisde een delegatie van religieuze lei ders uit Noord-Uganda naar Den Haag om het Strafhof op te roepen zich niet langer te bemoeien met het conflict in hun regio. Het ICC onderzoekt de mis daden in het noorden van Uganda en wil een aantal leiders van het Verzetsle ger van de Heer (LRA) aanklagen. De geestelijken vrezen dat dit de rebellen ervan zal weerhouden deel te nemen aan vredesoverleg, waardoor er voorlo pig geen eind komt aan het al 18 jaar durende conflict.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5