ECONOMIE Topjaar voor Interpolis Cadeaubon Nuon als gebaar NS en KLM vragen vele miljoenen van Staat 'Hier geen Poolse salarissen' Forse groei aantal vrouwen op nationale arbeidsmarkt Magic Blue gaat vliegen naar zonbestemmingen Topman Greenberg weg bij grootste verzekeraar Robot 'Emiew' geeft de vijf Boskalis ziet perspectief na grondige reorganisatie 'Leidende rol bij microverzekeringen in Derde Wereld 20^ evrije periode theek In het gevecht om huizenbezitters ibank, Friesland IS Bank een nieuwe iant in de strijd, [ie een huis willen ko- >n voor het eerst een jjc afsluiten zonder in laanden rente te len. Maar ook be- juizenbezitters die -10h hypotheek hebben, ""je willen oversluiten, jebruik maken van de periode.De banken it het financiële voor- •haald kan worden ig is om veel poten- inkopers over de •kken. De winst die als hij de rente iting aftrekt, is aan- inder dan het voor- halen valt uit het •nvan de hypotheek- is de banken. WorldCom bevonden woensdag 16 maart 2005 dig I 1 - Bernard Ebbers, de ge topman van het nse telecomconcern n, is schuldig bevon- e miljardenfraude bij f, Dat kan de 63-jarige jaar celstraf opleve- dCom ging in 2002 ten 1 een boekhoudschan- 1 miljard dollar, het 3 n de geschiedenis van kaanse bedrijfsleven, ht bewezen dat hij op was van het omvang- oei. Het vonnis wordt een op 13 juni. I digitale rafen Invoering van de digi- naaf in nieuwe [ens moet weer een 1 uitgesteld. De ver- missie van het Euro- jment besloot dat gis- russel. Het apparaat lijden beter vastlegt uidige machientje, ia augustus 2006 in licks. Reden is dat te >ese landen nog niet Énet de voorbereiding. 6 al tot uitstel beslo- j fabrikanten nog niet jn. Over het uitstel en ing van de rusttijd jr 12 uur wordt in md door het voltalli- es Parlement. Over punt zijn de euro ariërs sterk verdeeld. reau voor controle e visserijministers jpese Unie hebben it de oprichting van voor gezamenlijke role. Brussel hoopt es straks effectiever [et bureau start bin- ir in het Spaanse Vi- eau krijgt een raad r met vertegenwoor- de lidstaten en de ommissie. De dage- g berust bij een uit- ecteur. Het bureau ^dewerkers en een van circa 5 miljoen nenlijke aanpak van 2 roles stond hoog op hjst van minister 3 ooral Noord-Euro- 2 klagen over grote Zo zouden hun zui- 2-urrenten amper gen, wat 'zwartvis- j schrijding van vis mand werkt. lever 1,25 t meer loon i- De 3500 werkne- iilever die onder de 1 krijgen vanaf 1 procent meer loon. jjkomst van de CAO- 2ïlingen, die in de haandag op dinsdag :,d. Bij ziekte krijgen aers het eerste half cent loon doorbe- tweede halfjaar procent en in het tejaar krijgen zij 85 3ma krijgen zij nog een aanvulling op 'h, afhankelijk van arin mensen weer ken. De CAO loopt :006. In mei wordt praat over de pensi- "stress te w bedrijf' t Nationaal Fonds Volksgezondheid en eau United Capaci- 1 hulpmiddelen te- j elkaar gebracht in ie werkgevers vanaf inen bestellen. Een Ie werknemers 1 vermoeidheids- ir tot zeven procent Utverschijnselen. den zich 50 men- r stress. Sectoren treft stressrisico zijn de gezond- ïderwijs, horeca en stuur (politie). Vol eider Dercksen gevers iets aan n is dat vaak veel r dan zij denken. utrecht/anp - De High Speed Alliance (HSA), het sa menwerkingsverband van NS en KLM dat in 2007 over de hogesnelheidslijn gaat rij den, eist vele miljoenen eu ro's van de Staat. De HSA wil compensatie omdat de trei nen langer dan verwacht over het traject Amsterdam- Brussel zullen doen. De Nederlandse en de Belgi sche overheid bereikten af gelopen vrijdag na lang steg gelen een akkoord over de hogesnelheidslijn. Afgespro ken is dat de trein enkele malen per dag Den Haag en Breda zal aandoen. Ten op zichte van het oorspronkelij ke reisschema zullen de trei nen er 8 minuten langer over doen om van Amsterdam naar Brussel te rijden. Dit gaat de HSA vele miljoe nen per jaar kosten, zei een woordvoerder gisteren. Jaar lijks betaalt de combinatie 148 miljoen euro voor het gebruik van het HSL-spoor. NS en KLM eisen nu een korting op deze zogeheten infraheffing. Om welk be drag het precies gaat, wilde de woordvoerder niet zeg gen. „We eisen een substan tieel bedrag." Er zijn volgens hem vele miljoenen euro's mee gemoeid. Minister Peijs (verkeer en waterstaat) zei vrijdag nog te verwachten dat de HSA genoegen zou nemen met het akkoord met de Belgen. De komende weken gaat de HSA met het ministerie over leggen over een schadever goeding. De HSA heeft haast, omdat eind deze maand een optie op extra HSL-treinen bij de Italiaanse bouwer An- saldobreda afloopt. Als de onderhandelingen lang gaan duren, kan de HSA de defini tieve bestelling ook pas later plaatsen. den haag/gpd - De FNV riep gisteren op diverse plaatsen werkne mers op om zaterdag te komen demonstreren in Brussel. Aanko mend FNV-voorzitter Agnes Jongerius (op foto) deelde samen met de huidige voorman Lodewijk de Waal pamfletten uit in de haven van Rotterdam en op Den Haag CS reikte AbvaKabo-voorzitter Edith Snoey folders uit aan reizigers. Snoey: „We hebben grote moeite met de Dienstenrichtlijn van ex-eurocommissaris Bolkestein die in april of mei worden besproken in Brussel. Die richtlijn zegt dat het land waar het hoofdkantoor is gevestigd, bepalend is voor de arbeidsvoorwaar den van het hele bedrijf. Een Pools bouwbedrijf met een vestiging in Nederland mag in het Nederlandse bedrijf de Poolse arbeidsvoor waarden overnemen. Dat betekent Pools loon en de Poolse sociale zekerheden. Wij zijn voor vrij werkverkeer, maar in Nederland wel volgens onze voorwaarden." Foto: GPD/Niels van der Hoeven parijs/ANP - Het aantal vrou wen op de Nederlandse ar beidsmarkt is tussen 1990 en 2003 gegroeid van 47.5 naar 64,9 procent. Ons land behoort daarmee tot de best presteren de van de belangrijke industrie landen. Alleen Spanje en Ier land presteerden nog beter. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde Feitenboek van de OE SO, de denktank van 30 indu strielanden. De definitie voor arbeidsparti cipatie van de OESO is ruimer dan die van het Centraal Bu reau voor het Statistiek (CBS). Volgens de OESO doet iemand mee aan het arbeidsproces als deze minstens een uur per week werkt. Het CBS hanteert als norm 12 uur. Door dit ver schil is het percentage vrouwen dat werkt in termen van het CBS een stuk lager. In 2003 was dat 55 procent. Het ministerie van sociale za ken streeft ernaar dat in het jaar 2010 65 procent van de vrou wen meedoet aan het arbeids proces. Uit berekeningen van het CBS en het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) blijkt dat dat percentage niet wordt ge haald. Deze instituten gaan uit van een groei van 1 procent per jaar. De opstellers besteden ook aandacht aan arbeidsproducti viteit in het bedrijfsleven. Hier deed Nederland het door de ja ren heen niet al te best. Het rapport geeft in percentages aan hoeveel de arbeidsproduc tiviteit per jaar verandert. Ge middeld bedroeg de groei in Nederland iets meer dan 1 pro cent. Daarmee loopt ons land redelijk in de pas met een groot aantal andere industrielanden, maar het bevindt zich in de on derste regionen. Alleen in Zwit serland, Mexico en Nieuw-Zee- land was de gemiddelde groei van de arbeidsproductiviteit nog lager. rotter dam/anp - Luchtvaart maatschappij Magic Blue gaat deze zomer passagiersvluchten verzorgen op zonbestemmin gen rond de Middellandse Zee. De vrachtvervoerder springt daarmee in het gat dat is ont staan na de ondergang van Dutchbird. Magic Blue, dat nu alleen vrachtvluchten uitvoert, heeft twee Boeings 757 van Dutch bird overgenomen. Bovendien wil de maatschappij personeel van deze failliete onderneming aannemen, zei directeur Hem- mer gisteren. Dutchbird vloog op zonbestemmingen, maar ging eerder dit jaar failliet. On derhandelingen met investeer ders liepen op niets uit. Onge veer 250 werknemers kwamen op straat te staan. „We praten met diverse kleine touroperators", aldus Hemmer. Het is de bedoeling vanaf Schiphol te vliegen. De direc teur ziet kansen voor zijn maat schappij, omdat er volgens hem deze zomer een capaciteitste kort zal zijn. Behalve Dutchbird konden ook Air Holland en V- Bird het hoofd niet boven water houden. Chartermaatschappij Holland Exel zit in financiële problemen. Hemmer erkent dat het vervoeren van passagiers een vrij risicovolle onderne ming is. Magic Blue kiest vol gens de directeur voor zeker heid door een van de twee Boeings 757 voorlopig als extra .capaciteit beschikbaar te stellen voor andere vervoerders. Fraude kost 79-jarige 'Hank' de kop Tokyo - Het Japanse elektronicaconcern Hitachi presenteerde giste ren de nieuwe 'menselijke' robot 'Emiew'. De 'tweewieler' kan maxi maal zes kilometer per uur halen, iets meer dan de wandelsnelheid van de gemiddelde volwassene. De robot is uitgerust met een sys teem om botsingen te vermijden. 'Emiew' kan ook ongeveer 100 woorden herkennen en ze combineren om opdrachten uit te voeren. Foto: Reuters/Yuriko Nakao amsterdam/anp - Boskalis ver- wacht in 2005 een hogere om zet te draaien dan de 1 miljard euro van vorig jaar. Aan een winstprognose waagt het bag gerbedrijf zich niet. „Daarvoor is het nog te vroeg in het jaar", zei topman Van Gelder gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers 2004. De nettowinst kwam het afgelo pen jaar uit op 30,2 miljoen eu ro tegen 70,9 miljoen in 2003. De omzet lag vrijwel op hetzelf de niveau. Het bedrijf draaide het tweede halfjaar beter. Bo vendien vielen de reorganisa tiekosten met 12,8 miljoen euro 2,2 miljoen lager uit. Het bedrijf ging in 2004 in de steigers, schrapte 450 banen en trimde de vloot. „Daarmee is een goede basis gelegd voor verdere jaren", aldus Van Gel der. Hij wees erop dat de marktomstandigheden de laat ste maanden zijn verbeterd, vooral buiten Europa. De or derportefeuille is met een om vang van 1,2 miljard euro 'ste vig' gevuld, meent hij. Van Gelder meldde gisteren 'vers van de pers' een nieuwe opdracht, die Boskalis samen met zijn Amerikaanse partner gaat uitvoeren. Het betreft het uitdiepen van het toegangska naal naar de haven van New York en New Jersey, een op dracht van 79 miljoen dollar. In Nederland daalde de omzet van 230 naar 195 miljoen euro. Nederland heeft vooral met de aanleg van de Tweede Maas vlakte potentie genoeg voor Boskalis, maar wegens de trage besluitvorming is het wachten nog altijd tot de eerste spa de grond in kan. Aanzienlijk beter verging het Boskalis in het Mid den-Oosten, waar het vorig jaar 203 miljoen euro aan omzet draaide tegen 113 miljoen euro in 2003. Deze regio moet het in 2005 weer doen voor het con cern uit Papendrech. Bovendien komt het landwin ningsproject in Singapore, dat voor 340 miljoen euro in Boska lis' orderportefeuille staat, dichterbij. Het project lag ruim twee jaar geleden stil door een conflict tussen Singapore en Maleisië over de aanvoer van zand. Recent was er sprake van toenadering, het wachten is nog op een definitieve door braak. tilburg/anp - Verzekeraar Inter polis heeft een topjaar achter de rug. De nettowinst steeg met 37 procent naar 219 miljoen euro. Het operationele resultaat ver dubbelde zelfs ruimschoots naar 241 miljoen euro. De omzet van de Rabobank-dochter kwam 3 procent hoger uit op 5,1 miljard euro. Uit Nederland kwam 4,8 miljard euro, 11 procent meer. Vooral schadeverzekeringen en particuliere levensverzekerin gen deden het goed. Een om zetdaling in de laatstgenoemde sector vloeide voort uit een vo rig jaar genomen besluit om zich te concentreren op Neder land. Verder gaf de sector Arbo en Reïntegratie een flinke min te zien. Interpolis had vorig jaar de wind mee van gunstige weers omstandigheden en ook de aandacht voor schadelasten- en kostenbeheersing speelde een positieve rol. Ht aantal perso neelsleden ging omlaag met 3 procent naar 5823. De financië le positie is solide. De solvabili- teitsmarge is met 189 procent ook fors hoger dan wettelijk vereist is. Interpolis wil de komende jaren een leidende rol bij het introdu ceren van microverzekeringen in de Derde Wereld. Het gaat om eenvoudige verzekeringen als logisch vervolg op microle ningen die de allerarmsten in staat stellen een bedrijfje te be ginnen. Deze kredieten maken veel mogelijk, maar een sterfge val of arbeidsongeschiktheid kunnen gezinnen in de proble men brengen. De Rabo-dochter gaat niet zelf optreden als ver zekeraar, maar helpt kleine on derlinge maatschappijen op te zetten. Interpolis is al begonnen in Sri Lanka, de Filippijnen, Nepal en India. In Thailand en Cambodja is onderzoek gaande. Er zijn nu 100 medewerkers van het Ne derlandse bedrijf betrokken als vrijwilliger bij de ontwikkeling van micro verzekeringen. Zij doen dit binnen MIAN, een netwerk van deskundigen dat als doel heeft een stelsel van microverzekeraars in de wereld op te bouwen. door Chris van Alem door Eric de Bie den haag De bemiddelingspoging van oud-bankpresident Duisenberg in de voortslepende aandelenleasekwestie dreigt in drijfzand te belanden. Advocaten van gedupeerde beleggers en belangen verenigingen voelen zich buitengesloten bij het overleg en hebben aangekondigd nieuwe collectieve claim procedures tegen aanbieders Dexia en Aegon te beginnen. Bij het begin van het bemiddelingsover- leg werden vorige maand vrijwel alle rechtszaken stilgelegd. Het gemor onder beleggers is vooral toe genomen nadat Duisenberg vorige week niet inging op het verzoek van 15 advo catenkantoren betrokken te worden bij de onderhandelingen over een oplos sing van het aandelenleaseconflict. De kantoren, die ongeveer 4000 gedupeerde leasebeleggers vertegenwoordigen, had den dat in een brief gevraagd. Duisen berg schreef echter terug dat hij daaraan vooralsnog geen behoefte heeft. Een re den gaf hij niet. „Wij staan nu aan de zijlijn en dat is raar", meent advocaat Tulp, die namens de 15 kantoren als woordvoerder op treedt. „In deze fase wordt naar ons idee het schikkingsvoorstel in de grondverf gezet. Het lijkt me dan toch zaak dat ver tegenwoordigers van gedupeerden daar bij aanwezig zijn." Met wie Duisenberg nu wel praat, is onduidelijk. Tulp ver moedt dat hij alleen met Dexia, Stichting Leaseverlies en de Consumentenbond om de tafel zit. De laatste twee partijen vertegenwoordi gen bijna 100.000 boze beleggers, maar hebben volgens Tulp geen mandaat om een beslissing te nemen. „Zij kunnen niet namens die mensen overgaan tot een schikking. Als er een regeling uit de bus komt, moet die toch aan iedere be legger apart worden voorgelegd. Het lijkt me daarom zinvoller als die beleggers via hun advocaten rechtstreekser wor den betrokken bij het overleg." Stichting Leaseverlies sleepte Dexia en kele jaren geleden voor de rechter we gens misleiding bij de verkoop van aan- delenleaseproducten. Tot nu toe echter zonder veel succes. In individuele pro cessen werden door advocaten, onder wie Tulp, betere resultaten geboekt door de nadnik te leggen op schending van de zorgplicht en het ontbreken van een handtekening van de partner. Duisenberg wil niet toelichten waarom hij de advocaten niet uitnodigt. „De heer Duisenberg reageert momenteel niet op verzoeken van de media", laat een woordvoerder van de Nederland- sche Bank (DNB) weten. „Hij wil dat het overleg in een zo rustig mogelijke omge ving plaatsvindt." Ook de belangenverenigingen Payback, Beursklacht en Platform Aandelenlease (PAL) trekken zich daar niets meer van aan. Volgens die partijen dient Duisen- bergs bemiddeling 'niet het belang van de gedupeerden van de aandelenlease - affaire'. „Dexia en Aegon zijn in bijna al le rechtszaken aan de verliezende hand. De bemiddeling door Duisenberg dient vooral banken te behoeden voor meer vertrouwensverlies van het publiek", al dus Bruggraeve van Beursklacht. Zo denkt ook Koremans van het Platform Aandelenlease erover.Alleen de gedu peerden met lopende contracten en met een nog niet betaalde restschuld worden er nu bij betrokken. De rest kan naar hun geld fluiten." Advocaat Tulp adviseert zijn klanten hun rechtszaken gewoon voort te zetten. „De meeste zaken wachten alleen nog op een vonnis. Beleggers willen dat graag horen, ondanks de bemiddeling. Dexia heeft altijd gezegd dat de kwestie per zaak moet worden bekeken. Daar ben ik het helemaal mee eens. Maar nu dringt de bank er opeens op aan alles stil te leggen in afwachting van een col lectieve regeling." Amsterdam - Driehonderd extra medewerkers om een achter stand van 38.000 energiereke ningen weg te werken. Klagen de klanten knagen aan de repu tatie van Nuon. Verantwoorde lijk bestuurder Peter Erich slaat met zijn vuist op tafel:„Ik zeg tegen mijn mensen: op 1 juli moet alles opgelost zijn." Wat zijn de voornaamste oor zaken van de achterstand? „Heel veel mensen die na 1 juli 2004 zijn verhuisd hebben dat niet 10 dagen tevoren gemeld, zoals dat zou moeten. En het duurde erg lang voordat we hun meterstanden doorkregen van de netwerkbedrijven. Dat gaat veranderen. Tien dagen te voren een verhuizing melden dat hoeft niet meer. En alle ver- huiskwesties worden voortaan afgehandeld door onze Klan tenservice in Leeuwarden, ter wijl we dat eerst op vier lokaties deden." Verandert er nog meer? „Voor bepaalde groepen consu menten doen we het anders. Bijvoorbeeld nabestaanden die zaken voor overledenen afwik kelen. Dat heeft geleid tot heel veel schrijnende gevallen. Die moesten vaak meerdere keren bellen. Daar komt nu een apar te service voor. In april komt er ook een aparte afdeling bij de Klantenservice waar makelaars en woningbouwverenigingen verhuizingen kunnen melden." Waarom moeten klanten die klagen 10 eurocent per mi nuut telefoonkosten betalen? „Om het onze klanten makke lijk te maken hebben we dat een paar weken geleden afge- Nuon-bestuurder Peter Erich. Foto: GPD schaft. Nu betaaltje 2 eurocent tijdens de piekuren en 1 euro cent tijdens daluren. We heb ben ook de administratiekosten verlaagd. Als je bijvoorbeeld je voorschot wilde veranderen be taalde je daarvoor 35,10 euro. Dat is nu 13,50 euro." Wordt er nog iets geregeld voor klanten die al veel bel kosten gemaakt hebben? „Ja. Uit coulance mag de mede werker van onze afdeling Klan tenservice klanten die kosten gemaakt hebben een cadeau bon aanbieden. De hoogte daarvan is afhankelijk van de aard en de duur van de klacht. Dat is om de pijn te verzachten. We willen een menselijk gebaar laten zien." Tegen een klagende klant met WAO-uitkering zeggen: 'Bel dan niet, als het zo duur is', is dat slim? „Nee, natuurlijk niet. We zijn heel druk met het trainen van onze medewerkers. We kunnen nu per medewerker zien of de klanten vaker dan één keer bel len, zodat we die man of vrouw kunnen vragen: Hoe komt dat? We hebben nog steeds de am bitie om het meest klanten- vriendelijke energiebedrijf van West-Europa te worden. We willen ook verlost worden van al die krantenartikelen." Slecht presteren als bedrijf en als bestuurder toch een bonus van 62.500 euro krijgen. Hoe kan dat? „Ondanks de solide financiële resultaten is er gekort op mijn bonus. Ik krijg maar 65 procent van waar ik recht op heb. En dat geldt ook voor bestuurs voorzitter Van Halderen. Nee, dat kan ik volgend jaar niet meer terugverdienen. Weg is weg.' Nee, u hoeft mij mij echt geen medelijden te hebben. new york/anp - American In ternational Group (AIG), de grootste verzekeringsmaat schappij ter wereld, heeft zijn topman Maurice 'Hank' Green berg aan de kant gezet. De man die bijna 40 jaar de verzekeraar met ijzeren vuist leidde, werd het slachtoffer van frauduleuze praktijken. Greenberg zou betrokken zijn geweest bij een transactie die de financiële positie van zijn concern voor de buitenwereld had moeten verfraaien. Boven dien wordt AIG verdacht van overtreding van de regels voor de effectenhandel. Het concern zou ook hebben meegewerkt aan praktijken waarbij tussen personen extra bonussen kre gen als ze klanten overhaalden met AIG in zee te gaan. In november betaalde AIG een schikking van 126 miljoen dol lar in een zaak die was aange spannen door de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC en het Amerikaanse ministerie van justitie. Greenberg wordt opge volgd door Martin Sullivan. Die was tot nu toe een van de twee topmannen die de dagelijkse leiding in handen hadden. Ook financieel directeur Howard Smith vertrekt. De 79-jarige Greenberg leidde AIG sinds 1967. Hij maakte van de onderneming een van de grootste financiële concerns ter wereld. Qua beurswaarde - 168,5 miljard dolar - is het de grootste verzekeraar in de we reld. De onderneming staat in de Dow-Jonesindex van de ef fectenbeurs van New York. Volgens analisten is Greenberg de belangrijkste persoon die de verzekeringswereld ooit heeft gekend. „Greenberg die weg moet is net als Michael Jordan die stopt met basketbal." Greenberg is een man van wei nig emoties en vertrouwt alleen op feiten. „Je haalt je doelstel lingen of je kan vertrekken." Ondanks zijn leeftijd heeft hij er nooit aan gedacht om te stop pen. Hij deed mee aan de inva sie van Normandië en vocht in Korea. Na een rechtenstudie kwam hij in 1960 bij AIG. Zeven jaar later was hij de opvolger van topman Comelis Vander Starr. Vander Starr begon in 1919 met een klein verzekeringsbedrijf in Shanghai. In 1926 begon hij in de VS. Nu is AIG een concern met 92.000 werknemers in 130 landen. Vorig jaar bedroeg de nettowinst 11 miljard dollar en de omzet 98,7 miljard dollar. Maurice 'Hank' Greenberg. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9