Europeanen zijn steeds racistischer BUITENLAND Srebrenica-beul meldt zich in Den Haag Geen kwaad woord over Wilhelmina' Britse lieveheersbeestjes zijn zo onschuldig niet Italiaanse troepen vanaf september weg uit Irak In de bres voor dolfijnen as weigert bestand militante Palestijnse Harnas weigert voor ijd een bestand met Is- it te nemen. Wel las het idee van een enkele maanden", irdvoerder Moham- gisteren in Caïro. ïen leiders van de lelangrijkste Palestijnse groeperingen bijeen |het stoppen van ge in Israël te praten. De president Abbas wil jn bestand van twaalf regelen. Israël vindt staakt-het-vuren een ;eldigheidsduur moet dent Kosovo vit aanslag -President Ibrahim ran Kosovo, is gisteren noordaanslag ont- jn bom verbrijzelde de .4 t van zijn gepantserde maar de president ;edeerd. De aanslag ats toen hij op weg was ontmoeting met EU- ïdcoördinator Javier Iet was onduidelijk wie de aanslag zat. Het diepe politieke crisis rtrek van voormalig ïamush Haradina naar islavië-Tribunaal in Haradinaj is aange- igens marteling, ver en moord. ige opstand vangenis De Filipijnse politie de bestorming van een lis in de hoofdstad gedetineerden dood- i, onder wie drie lei- de terreurgroepering raf. De politie-actie p een 24 uur durende van militante moslims angenis. Volgens de is de opstand het werk veer 10 Abu Sayyaf ter die bij het begin van jdrie bewaarders lesië vindt lijks lijken JEH - In het noorden iidonesische eiland worden dagelijks nog (honderd lichamen ge- an slachtoffers van de bijna drie maanden Volgens het nationale roor hulp bij rampen Been van 10 tot 13 Iriehonderd stoffelijke ten geborgen. Indo- ft inmiddels 126.343 rs begraven en telt 94.000 vermisten. r overleeft oordsprong i - Een 18-jarige Pool sprong van de elfde g overleefd. Volgens radio gisteren ging n zelfmoordpoging, i zou veel botten heb- iken en een bescha- l hebben opgelopen n het zuidwesten van ït het raam van zijn er was gesprongen. Iden hem gevonden. in verbiedt zwangeren [Taiwanese overheid en die betrapt worden ijdens de zwanger- joeten met een be- in 250 euro.Deze moet ervoor zorgen in betere gezondheid komen, zo liet een (is van het Taiwanese 'van gezondheid gis- in. Het Taiwanese imoet het Wetsvoor- iedkeuren. Onder de ende wetgeving kun- liers die sigaretten [eren verkopen boe- iximaal 50.000 dollar, 10 euro, krijgen. res netwerk rbestrijding Vijf Europese landen rwijfteren afgesproken Jal netwerk op te zet- prmatie uit te wisse- jrorisme. Duitsland, Groot-Brittannië, Ita- ije hebben dit in Gra- proken. Ze willen temationaal waar systeem opzetten dat [bij de autoriteiten t ergens explosieven Rh)«n. Rhy i bij aanval vd-Kenya trijders van een stam sgebied van Kenya ihebben zeker 22 le lt andere stam afge- jal vrouwen en lan- Jolitie schoot acht Bood. Het bloedbad ]uit de strijd tussen ische clans over de _p over het gebied. heeft sinds decem- lensenlevens geëist. woensdag 16 maart 2005 Chef-veiligheid van Mladic beschuldigd van genocide, uitroeiing, etnische vervolging en moord belgrado/anp-rtr-afp - De voormalige Bosnisch-Servi- sche luitenant Drago Nikolic, die gezocht wordt wegens gen ocide na de val van Srebrenica, geeft zich over aan het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. Dit heeft de Servische regering gisteren laten weten. Nikolic vliegt morgen naar Den Haag, aldus de in Belgra do uitgegeven mededeling. De tenlastelegging tegen Nikolic was in 2002 in Den Haag ge publiceerd. Volgens de aan klacht was Nikolic in 1995 chef veiligheid van de Bosnisch- Servische Zvornik-brigade, die een sleutelrol speelde bij de massamoord op duizenden moslims uit Srebrenica. Nederlandse VN-soldaten on der leiding van overste Karre- mans konden de genocide toen niet voorkomen. Nikolic wordt medeverantwoordelijk gehouden voor onder meer het doden van moslims vrijwel onder de ogen van de Neder landers, bij hun basis in Poto- cari. De 47-jarige Nikolic is aange klaagd wegens genocide (vol- kenmoord), uitroeiing, etni sche vervolging en moord. Zijn vrijwillige overgave is bekend gemaakt op de dag dat presi dent Theodor Meron van het tribunaal in Belgrado is voor gesprekken met Vojislav Kos tunica. De Servische premier is gekant tegen uitleveringen aan het tribunaal, maar moe digt verdachten aan zich vrij willig over te geven. Nikolic is de negende etnisch- Servische verdachte die zich sinds november vrijwillig heeft overgegeven aan het tribunaal. Belgrado hoopt op een positief advies van het tribunaal inza ke verdere toenadering tot de EU. De unie is momenteel be zig met een 'haalbaarheidsstu die' terzake. Gebrekkige samenwerking met het VN-tribunaal zorgt er waarschijnlijk voor dat buur land Kroatië kan fluiten naar het begin van toetredingson derhandelingen met de EU die morgen hadden moeten be ginnen. Dat is gisteren verno men uit diplomatieke bronnen in Brussel. Nederland, dat de grootste te genstander is van gesprekken met Zagreb, kreeg tijdens di plomatiek overleg in Brussel de steun van twintig van de 25 EU-lidstaten om niet met Kro atië te gaan onderhandelen zolang de oorlogsmisdadiger generaal Gotovina nog niet is uitgeleverd aan het Joegosla- vië-tribunaal in Den Haag. Gotovina is voor de Kroaten een held. Volgens het Joego- slavië-Tribunaal houdt Zagreb hem verborgen. Geneefse Conventie De soldaten van het Joego slavische leger werden goed geïnstrueerd over het inter nationale oorlogsrecht. Elke militair kreeg een boekje over de Geneefse Conventies en andere relevante bepalin gen. Dat zei ex-president Milosevic gisteren tijdens zijn proces voor het Joego- slavië-Tribunaal. Hij liet het boekje zien dat uitlegt dat executies van burgers zonder vorm van proces verboden zijn en dat niet mag worden geplunderd. Helft mag buitenlanders niet wenen/gpd-rtr - Een op de vijf Europeanen ziet immigranten het liefst teruggaan naar het land van herkomst. De helft van de Europese bevolking zegt bui tenlanders niet te mogen. Dat blijkt uit een studie van het Centrum voor onderzoek naar Racisme en Xenofobie (vreem delingenhaat) van de Europese Unie (EUMC), dat gisteren in Wenen is gepresenteerd. Er zijn grenzen aan de multi culturele samenleving, is een opvatting die door steeds meer Europeanen wordt gedeeld. Het onderzoek is gebaseerd op enquêtes die zijn gehouden tussen 1997 en 2003. Zestig procent van de ondervraagden uit de oude vijftien lidstaten van de EU meent dat de multi culturele samenleving niet on eindig is. Ook in algemene zin zijn Euro peanen intoleranter geworden ten opzichte van buitenlanders. Veertig procent vindt dat legale immigranten geen aanspraak mogen maken op de burger rechten van het gastland. Bijna zestig procent beschouwt im migranten als een „collectieve etnische bedreiging". Ze ant woordden bevestigend op de vraag of immigranten een ge vaar vormen voor de werkgele genheid en cultuur van een land. Vijftig procent gaf aan buiten landers sowieso niet te mogen. Anderzijds ontdekten de onder zoekers dat Europeanen die im migranten persoonlijk kennen juist heel open staan voor bui tenlanders en hun cultuur.; Tachtig'procent van de onder vraagden zei er geen proble men mee te hebben samen te leven met immigranten. In ste delijke gebieden blijken men sen toleranter te zijn dan op het platteland. - v "N, Plymouth - Milieuactivisten verhinderen in het Kanaal, zo'n veertig kilometer ten zui den van de Britse kust, dat Franse vissers op zeebaars hun netten uitzetten. Hun vis- methode - twee schepen slepen samen een enorm net achter zich aan, de zogenoemde spanvisserij - kost jaarlijks aan naar duizenden dolfijnen en andere zeezoogdieren het leven. Veel van die dieren spoelen aan op Franse en Britse stranden, maar ook de bruinvissen die op de Nederlandse kust aanspoelen (jaarlijks ongeveer 150) zijn vaak verdronken in de netten van deze vissers. De Europese Commissie gaat bezien of de spanvisserij aangepakt kan worden. Foto: EPA rome/anp-rtr - De Italiaanse troepen in Irak worden vanaf september teruggetrokken. Dat heeft de Italiaanse premier Ber lusconi bekendgemaakt. Kort ervoor had het Italiaanse parle ment goedgekeurd dat het ver blijf van de 3000 militairen in Irak met een half jaar wordt verlengd. „We zullen ons contingent al voor het eind van het jaar ver minderen, beginnend in sep tember, met instemming van onze bondgenoten", zei Berlus coni in een interview met de Italiaanse televisiezender RAI. Volgens Berlusconi hangt de snelheid van de terugtocht af van de mate waarin de Iraakse regering op dat moment in staat is zelf voor de veiligheid te zorgen. Berlusconi is een van de trouw ste bondgenoten van de Ameri kaanse president Bush. Hij stond pal achter het besluit van Bush om Irak binnen te vallen. In juni 2003, twee maanden na dat de invasie was voltooid, werd de Italiaanse troepen macht naar Irak gestuurd. Sinds die tijd zijn 21 Italiaanse mili tairen om het leven gekomen. Italië is sinds het begin sterk verdeeld geweest over de mili taire aanwezigheid in Irak. De publieke opinie lijkt te zijn ge kanteld na de dood van Nicola Calipari. De veiligheidsagent werd onlangs door Amerikaan se militairen in Irak doodgei schoten, toen hij de journaliste Giuliana Sgrena op weg naar het vliegveld begeleidde. Dé vrouw, die begin dit jaar in gij zeling was genomen, was kort daarvoor vrijgelaten. Berlusconi zei voor zijn besluit met de Britse premier Blair te hebben gesproken. Ze zouden tot de conclusie zijn gekomen dat de publieke opinie in beide landen in meerderheid voor een militaire terugtocht uit Irak is. De Amerikanen zijn gisteren opnieuw in verlegenheid ge bracht door een schietpartij bij een controlepost. Soldaten hebben de plaatsvervangend commandant van het Iraakse leger in de provincie al-Anbar doodgeschoten. Het voertuig met brigade-generaal Ismail al- Obeid werd onder vuur geno men nabij de provinciehoofd stad Ramadi. De avondklok was toen al ingegaan. Dat heeft de Iraakse politie gemeld. Premier op bezoek bij Nederlands bejaardenhuis in Haifa 'Strijden tegen antisemitisme' De Israëlische president Moshe Katsav heeft giste ren in Jeruzalem het ver nieuwde museum Yad Vas- hem geopend dat is gewijd aan de volkerenmoord op Europese joden. Katsav riep de landen van de EU op te strijden tegen nazis me en antisemitisme. Hij zei dat jongeren niet met dit soort ideeën besmet mogen worden. De joodse schrijver en Nobelprijswin naar voor de Vrede, Elie Wiesel, zei dat de holocaust niet wordt herdacht „om mensen aan het huilen te krijgen, maar om een bete re wereld te maken". Kats av en Wiesel werden bij de opening vergezeld door tal rijke buitenlandse gasten uit circa veertig landen, on der wie premier Balkenen de en VN-chef Kofi Annan. haifa/anp - De band met het vaderland is nog steeds warm, maar vaak komen de bewoners van Beit Joles niet meer in Ne derland. Premier Balkenende bracht gisteren een bezoek aan het bejaardentehuis in de Israë lische havenstad Haifa. Bijna alle bewoners van het huis hebben hun wortels in Ne derland. De instelling is met onder meer met geld uit Den Haag opgericht. De meesten lij ken redelijk tevreden met de hulp die de Nederlandse staat ze na de Tweede Wereldoorlog heeft gegeven. „Wij hebben ge zien hoe slecht de mens kan zijn, maar we hebben ook het tegendeel gezien," aldus Anne ke Hijmans. Dat laatste heeft volgens haar de band met Ne derland warm gehouden. Zelf heeft ze op zes verschillende onderduikadressen gezeten. De 85-jarige Alfred Frank woont sinds 1950 in Israël. Hij ver baast zich erover dat na vijftig jaar die gevoelens voor het va derland blijven bestaan. Gezien zijn achtergrond wekt dat geen verbazing. Hij is een Engeland vaarder en daar trots op. „En ik wil geen kwaad woord over Wil helmina horen," laat hij nog weten. Na de oorlog voelde hij zich nog thuis in Nederland, maar toch vertrok hij vijf jaar later naar het beloofde land. Hij praat niet met bitterheid over de oorlog en de de tijd daarna. Over de houding van de Nederlanders tussen 1940 en 1945 zegt hij: „Iedereen maakte fouten". Bovendien moeten we niet vergeten dat de Duitsers het hebben gedaan, voegt hij eraan toe. De oudste bewoner van Beit Joles, de 97-jarige Sara Verdooner, is een andere me ning toegedaan. Nederland viel haar na de oorlog tegen. „Vijf jaar Duitse bezetting heeft het land geen goed gedaan". Maar ze is wel vereerd met het hoge bezoek. Bezorgd is Engelandvaarder Frank vooral over de groei van het antisemitisme in zijn oude vaderland. Die zorg deelt Balke nende met hem. „Ik stoor mij aan de huidige tendensen van antisemitisme onder de huidige generatie in Nederland," aldus de premier in de toespraak tot de verzamelde senioren. Het bejaardenhuis Beit Joles in Haifa kreeg gisteren bezoek van premier Balkenende. De meeste bewo ners van het huis zijn van Nederlandse afkomst. Foto: ANP/Juan Vrijdag Britse 'Hannibal' wilde vroegere vriend opeten londen/anp-afp - Peter Bry an, ze noemen hem in Enge land 'Hannibal the Canibal', naar de mensenetende hoofdpersoon in de speel film The silence of the Lambs. De 35-jarige Brit heeft gisteren voor een ge rechtshof in Londen bekend dat hij twee mensen heeft gedood. Een van zijn slacht offers was een vroegere vriend, die hij van plan was op te eten, nadat hij hem had gedood. Bryan, doodde de man in diens woning, na dat hij uit een psychiatrisch ziekenhuis was vrijgelaten. Hij was bezig hersens van het slachtoffer te koken, toen de politie hem betrapte. Bryan werd weer in de kli niek opgenomen waar hij opnieuw toesloeg. Hij viel een medepatiënt aan die niet veel later aan zijn vfwon- dingen overleed. Bryan is aangeklaagd voor doodslag. Veroordeling wegens moord zit er niet in omdat de man verminderd toerekeningsvat baar is verklaard. londen/anp - Een grootschalig onderzoek moet antwoord geven op de vraag hoe groot de bedreiging is van een op onverklaarbare wijze in Groot-Brittannië beland type lieve heersbeestje. De diertjes, van de oorspronkelijk Aziatische soort Harmonia axyridis (ook bekend als Harlequin Ladybird), blijken bijzonder vraat zuchtig. In tijden van voedselschaarste zijn zij zelfs kannibalistisch en eten zij andere soorten lieveheersbeestjes op. Sinds de diertjes vorig jaar september zijn gesignaleerd, maken natuurliefhebbers zich zorgen over de gevolgen voor de inheemse lieveheersbeestjes. Die gaan misschien wel het onderspit delven omdat de wat grotere en zwaardere Aziatische verwanten zich meester maken van 'hun' voedsel. Hoe de Aziatische veelvraten precies in Groot-Brittannië - en ook in Frankrijk, België en Nederland - zijn beland, is niet geheel duidelijk. Mogelijk zijn zij vanuit de Verenig de Staten, waar zij vaak worden ingezet bij de bestrijding van insecten op planten, via zendingen fruit in Europa terechtgekomen. Het probleem is zo dringend, dat insecten kenners uit heel Groot-Brittannië gisteren in Londen bijeen waren om maatregelen te be spreken. Het onderzoek naar het voorkomen van de diertjes is een van de belangrijkste aanbeve lingen omdat deskundigen het probleem eerst goed in kaart willen brengen. Zij roe pen iedereen die het maar wil op om vanaf nu te kijken wat voor lieveheersbeestjes zij in hun omgeving aantreffen en hun bevindin gen te melden op een speciale website, ww- w.harlequin-survey.org. Van de Aziatische soort willen zij heel precies weten waar de diertjes gezien zijn, compleet met postcode en aantallen. De natuurliefhebbers kunnen al heel snel gaan tellen omdat rond deze tijd de lieveheersbeestjes uit hun winterslaap ontwaken. Overigens denken de insectologen al wel aan een oplossing. Dr. Michael Majerus van de universiteit van Cambrigde, zei tegen de BBC dat de schade die de diertjes veroorzaken beperkt kan worden door gebruik te maken van vallen waar zij met lokstoffen naar toe worden getrokken. In Nederland zijn al tienduizenden exempla- ren van de Harmonia axyridis gesignaleerd. In ons land is nog geen officieel onderzoek verricht naar de diertjes.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7