Tien jaar en tbs in ontvoeringszaak BINNENLAND 1 Loe de Jong, harde werker met soms een misser Internetarts erger dan de kwaal? Mensensmokkel werk paar honderd bendes Koepel in de steigers Minister Donner biedt familie excuses aan Champagne na novemberdipje weer in opmars Gevleugelde vijanden Moderne slaven krijgen geen verblijfsvergunning itair eenzijdig -Universiteiten moe- L eisen stellen aan de jie vaardigheden van f die vaak alleen maar 1 etaleren. „Docenten »n vel papier voorle- én bestraffend worden 4en', zei A. Verlaan, erft college van bestuur Tversiteit van Amster- irefen tijdens een bij- Prïvan universiteiten in Éleken cel Jlergroet ls ICEen 33-jarige *j|6ssele is gisteren liejrengen van de Hitler- et 'J agenten veroordeeld ëiken cel. De man had ee4p 24 januari in Goes Lnlijgd met de teksten nffiersturmbanführer' tjoden'. Een week eer- Ij zijn middelvinger »n naar agenten. ibiner na 2 it geschorst ie tuchtcommissie linklijke Nederlandse kUnie (KNGU) heeft /an een turnclub uit :horst. Hij wordt be- ian ontuchtige han- et een minderjarige e man mag de ko- jaar geen trainin gen. meer issers 't( - Het aantal sport- ederland is de afge- ^2jaar met 30 procent totaal zijn er onge- -pmoen sportvissers in iDat blijkt uit een ïTNS NIPO. Niet al- de mannelijke be- ^et 1 rui01 een miljoen we it veel gevist, maar ksie jeugd jonger dan ngS f miljoen) envrou- 10). uin ïan i he s ingtelefoon luinhoop De Tweede Kamer zeer ontevreden likbaarheid van de efoon. Ze eist mor- icje itssecretaris Wijn harde garanties dat g^^lening snel verbe- "partij WD stelt t vernieuwde bereik- ,g steem, waarbij de ligk n nummer is te bel- B p{ al mislukt is. LI khehten 'der eeftïPS zov_.r len '1' ver<jachten m ;rijke mensensmok- :er 'deze weken dient ;nse ïtbank in Alkmaar, [j. ee >aar. Dat heeft een ;rce ter van het open de :rie bevestigd. cen( re personen staan 52 p venl aiek gordel in °pWgenomen (inderen zitten op nk steeds vaker in [Jiiim tweederde (69 3n p agt de veiligheids- ssenen achter het ksje bijrijders voorin de <en zich ook steeds de z sen 2000 en 2004 ,rzoe centage dat de gor- men van 80 naar 90. zeel het tnei ar ei nen lichi bei tage /oor nsei 'rmoedend r Jjoen rijker n Lotto-winnares stieePen euro had Se" ^eft zich geméld. De uw uit De Meern erde zaterdag dend haar lot in bij idel. Ze kwam er m'kcter dat ze m^ï0113^ opl net nest niet gekapt Jgelbescherming en tranche zijn een ge- vereengekomen >men met daarin neer worden ge- eenkomst zorgt vijfhonderd werk- houtkapsector tij- dseizoen aan het blijven, maar dat worden be- llviestaak sring ster Donner de adviestaak uit :et van de Reclas- 'aartoe wil hij per mt een Advies- en it Reclassering iten. De negen- >rden afeonderlij- onder de gezamen- y bordelijkheid van Reclassering Ne- Leger des Heils en is-reclasseringsin- breda - De Koepel in Breda ondergaat een één miljoen euro kostende renovatie. Schilders nemen het dak van de monumentale gevangenis aan de binnenkant onder handen. Aan de buitenkant wordt de zinken dakbedekking vernieuwd. Het schilderen van een koepel met een doorsnede van vijftig meter, waarvan het hoogste punt zo'n 38 meter boven de grond zweeft, is een flinke opgave. Zeker omdat in het monu mentale gebouw 239 mensen 'wonen', van wie een flink aantal maar wat graag naar buiten zou vluch ten. De ingewikkelde steigerconstructie die is gebouwd, is duurder dan het schilderwerk - in de kleuren rood, grijs en wit - zegt Eric Rutten, hoofd van de facilitaire dienst van het huis van bewaring De Bosch poort. Volgens Rutten zijn er nog geen gedetineerden geweest die geprobeerd hebben via de steigers naar buiten te klimmen. „Dat zou ook geen zin hebben. Je kunt wel in de steigers klimmen, maar naar buiten kom je niet." Foto: GPD/Johan van Gurp zutphen/gpd - De ontvoerder en verkrachter van het 13-jarige meisje uit Eibergen heeft giste ren tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd ge kregen. De rechtbank in Zutphen volgde daarmee de eis van het openbaar ministerie. De advo caat van de 38-jarige Deventen- aar Michel S. verwacht niet dat hij in beroep gaat. 'S. wil zo snel mogelijk aan zijn tbs-behande ling beginnen', aldus de advo caat, 'Met deze straf kan dat al over drie of vier jaar'. Veroor deelden mogen al na eenderde van de opgelegde celstraf met een tbs-behandeling beginnen. Naast de ontvoering en ver krachting van het meisje uit Ei bergen, acht de rechtbank de Deventenaar schuldig aan on tucht met een minderjarig meisje in Voorschoten en de poging tot ontvoering van een meisje uit Ahaus in Duitsland. S. was vorig jaar mei na een af spraak niet teruggekeerd naar de tbs-kliniek Flevo Future in Utrecht. De rechtbank rekent het S. zwaar aan dat hij het meisje uit Eibergen veertig uur lang onder bedreiging van een mes heeft vastgehouden, haar meerdere keren heeft verkracht en onvoldoende eten en drin ken heeft gegeven. 'Dat hetgeen het meisje heeft moeten mee maken nog lange tijd en wel licht haar hele leven diepe spo ren zal nalaten, behoeft geen betoog', aldus de rechtbank. Het advies van het Pieter Baan Centrum (PBC) werd overgeno men. De man was verminderd toerekeningsvatbaar ten tijde van de misdrijven. Hij heeft een ernstige persoonlijkheidsstoor nis met borderline, narcistische en antisociale kenmerken. 'S. is voortdurend op zoek naar geï dealiseerde relaties met meisjes of jonge vrouwen, waarbij hij slechts oog heeft voor zijn eigen belangen', aldus de rechtbank. Daarbij spelen frustratie, kren king, woede, bedreiging en al coholgebruik een rol. Een eer dere tbs-behandeling heeft geen resultaat gehad. Integen deel, oordeelde de rechtbank, de problematiek van S. is eerder verslechterd dan verbeterd. Het meisje uit Eibergen ondervindt nog steeds psychische gevolgen van het misdrijf. Minister Don ner van justitie heeft per brief zijn excuses aangeboden aan haar en haar familie en toege zegd dat er een schaderegeling zal worden getroffen. rijswijk/anp Het blijft goed gaan met de verkoop van champagne in Nederland. Vorig jaar werden uit Frankrijk bijna 3 miljoen flessen geïmporteerd. Ten opzichte van 2002 is dat een stijging van 16 procent. Toen werden ruim 2,5 miljoen flessen geïmporteerd. Aanvankelijk leek het in de maanden oktober en november erg slecht te gaan met de ver koop van het feestelijke drankje in Nederland. Volgens de woordvoerster van het Cham pagne Informatiecentrum is de sfeer in Nederland daar van in vloed op geweest: „Een grote vakbondsdemonstratie in Am sterdam en de moord op Van Gogh brachten niet de sfeer waarin je nu eens een fles champagne opentrekt. We kwa men die maanden zelfs óp de elfde plaats te staan van de lijst met champagne importerende landen. Meestal staan we op de achtste plaats." Uiteindelijk bleek de verkoop in de maanden daarvoor en in de cember goed genoeg om toch weer een relatief forse stijging te laten zien. door Thea van Beek den haag - Het fenomeen internetarts is al zo oud als internet zelf. Toch is niet bekend hoeveel artsen uitsluitend via internet con tact hebben met patiënten. Ook weet nie mand hoeveel mensen intemetartsen raad plegen voor hun medische problemen. Dat het flink mis kan gaan in dergelijke contacten bleek vorige maand bij de zelf moord van een 44-jarige depressieve vrouw, nadat zij de pijnstiller Depronal kreeg verstrekt door de internetarts van www.dokteronline.com. Het middel wordt in Nederland vrij weinig voorgeschreven, omdat het makkelijk ge bruikt kan worden om zelfmoord te plegen. De artsenorganisatie KNMG stelt aan inter- netartsen de voorwaarde dat tussen arts en patiënt een behandelrelatie moet bestaan. Bij artsen die uitsluitend via internet wer ken, is dat niet het geval. Voor hen laat de KNMG de mogelijkheid open bepaalde me dicijnen voor te schrijven die geen risico's voor de gezondheid opleveren. Vorig jaar sommeerde de inspectie drie in temetartsen, onder wie C.V. van Dokteron- line, te stoppen met hun diensten. Twee van hen zijn daarmee inmiddels gestopt. De basisarts C.V., die niet is gespecialiseerd als huisarts, ging door met zijn diensten voor Dokteronline. In een reactie stelt Dokteronline zich wel degelijk te houden aan de richtlijnen van de KNMG. Medicijnen worden pas ver strekt na het invullen van een uitgebreide vragenlijst. Die wordt vervolgens beoor deeld door de arts, die zo nodig nog aan vullende vragen kan stellen. Ook wordt ge vraagd naar ander medicijngebruik. De gegevens worden bij Dokteronline op geslagen in een elektronisch patiëntendos sier dat alleen toegankelijk is voor de arts. Het uitgeschreven recept wordt online doorgestuurd naar de apotheek. De apothekersorganisatie KNMP zegt geën ervaringen te hebben met intemetartsen. De medicijnen die deze artsen voorschrij ven, komen rechtstreeks van internetapo theken. De omzet van dergelijke apotheken is vol gens de KNMP nog gering. „Elke arts of specialist kan medicijnen voorschrijven. Al leen heeft de huisarts meer zicht op zijn patiënt. In twijfelgevallen hebben apothe kers ook contact met de huisarts. Die weet of al eerder een zelfmoordpoging is ge daan. Dat is echter geen garantie dat zoiets nooit gebeurt. Hoe wrang ook, het blijft de verantwoordelijkheid van de patiënt zelf wat die met de medicijnen doet", aldus een woordvoerder. De Inspectie voor de Gezondheidszorg wijst op de gevaren van het raadplegen van intemetartsen. Zo kunnen medicijnen wor den voorgeschreven die niet geschikt zijn voor de patiënt, omdat de internetarts niet op de hoogte is van diens achtergrond. De KNMG ziet ook positieve kanten van derge lijke diensten. Zo raadplegen mensen bij voorbeeld gemakkelijker een internetarts bij geslachtsziektes of impotentie, kwalen waarmee ze uit schaamte vaak niet naar hun huisarts stappen. Het Nederlands Huisartsen Genootschap verwacht dat internet in de toekomst in een beperkt aantal gevallen een belangrijker rol gaat spelen. Nu al zijn veel huisartsen onli ne. Dan gaat het vooral om het aanvragen van herhalingsrecepten, uitslagen van on derzoeken of informatie over specifieke ziektes. .Artsen die uitsluitend online zijn te berei ken, keuren we af', zegt een woordvoerder. „De keuze van medicijnen wordt vaak op commerciële gronden gemaakt. Maar het belangrijkste nadeel is toch het ontbreken van direct contact. Voor veel problemen wil de huisarts toch zijn patiënten zien en is een lichamelijk onderzoek nodig." den haag/gpd - Een paar hon derd bendes houden zich bezig met mensensmokkel van en naar Nederland. Maar het aan tal mensen dat door de bendes wordt getransporteerd naar Ne derland als eindstation, lijkt fors te zijn afgenomen. Dat staat in een omvangrijk onder zoek van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) dat van daag verschijnt. Het landelijke politiekorps weet niet precies hoeveel mensen de afgelopen jaren naar Nederland zijn gesmokkeld. Maar de afna me kan worden afgeleid uit de grote afname van het aantal asielzoekers, aldus de politie, die de afgelopen twee jaar 300 onderzoeken gedaan naar men sensmokkel. Tweederde tot driekwart van de asielzoekers geeft aan door bendes naar Nederland te zijn gesmokkeld. In 2000 kwamen nog 43.000 asielzoekers naar Nederland. Vorig jaar waren dat er nog maar 9.700. Volgens de immigratiedienst IND zouden afgelopen jaar 7000 mensen naar Nederland zijn gesmok keld. Nu Nederland door het aangescherpte asielbeleid min der aantrekkelijk wordt voor vreemdelingen, gebruiken mensensmokkelbendes Neder land steeds meer als doorvoer- land. De mensen die de bendes dui zenden tot tienduizenden eu ro's betalen voor hun transport komen vooral uit Afrika en Azië, met name China. Vooral de Chinese bendes, die een be langrijk deel van de mensen- smokkelmarkt in handen heb ben, zijn goed georganiseerd. De transporten met soms tien tallen mensen ineens worden veelal via luchthaven Schiphol en de Rotterdamse haven door gesluisd naar populaire eindbe stemmingen als de Verenigde Staten, Engeland en Scandina vië. Wereldwijd gaan miljarden eu- tqs om in mensensmokkel, een markt die inmiddels te vergelij ken is met de drugshandel. oudorp - De natuur kan soms wreed zijn, ook in de stad. Een sperwer is geen lieverdje, maar de manier waarop dit exemplaar in het Noord-Hollandse Oudorp een duif te grazen nam was bepaald niet kinder achtig. De prooi werd vervolgens smakelijk opgepeuzeld. Sperwers zijn roofvogels die bij voorkeur in de bossen leven, maar ook genoegen nemen met open terrein met boomgroepen. Foto: GPD/Joop Boek P V Verdonk wil geen fout signaal afgeven den haag/anp - Minister Ver donk (Vreemdelingenzaken) ziet in de berichten over dui zenden West-Afrikaanse 'sla ven' in Nederland geen aanlei ding om illegale werknemers te legaliseren. Verdonk zei dat gis teren in het wekelijkse vragen uurtje van de Tweede Kamer. „We moeten geen foute signa len afgeven aan illegalen, maar de werkgevers aanpakken die aan hen verdienen'.', zei Ver donk. Zij en staatssecretaris Van Hoof van sociale zaken moesten op verzoek van Groenlinks reage ren op berichten van de Sociale Inlichtingen- en Opsporings dienst (SIOD) dat criminele bendes op grote schaal mensen in West-Afrika ronselen om on der mensonterende omstandig heden in Nederland te werken in bijvoorbeeld de tuinbouw of kippenslachterijen. Volgens Groenlinks-Kamerlid Vos zou het kabinet dergelijke „moderne slaven" eeAijdelijke verblijfsvergunning moeten ge ven, zodat ze kunnen meewer ken aan de opsporing van hun uitbuiters. Verdonk en Van Hoof betoog den dat het kabinetsbeleid te gen illegale tewerkstelling vruchten begint af te werpen. Het feit dat de SIOD zaken als die met de West-Afrikanen op het spoor komt bewijst dat juist, zei Verdonk. Van Hoof wees erop dat de boetes per 1 januari fors ver hoogd zijn, tot 8000 euro per il legale werknemer. Overigens dateert de zaak van de West- Afrikanen van voor de jaarwis seling. Van Hoof toonde zich niet af wijzend over een CDA-idee om bedrijven die illegalen in dienst blijken te hebben publiekelijk aan de schandpaal te nagelen. „Dat is de moeite waard om er nader naar te kijken", aldus de staatssecretaris. den haag/gpd - De dood van historicus Loe de Jong heeft ge mengde reacties opgeroepen. De gisteren op negentigjarige leef tijd overleden De Jong wordt ge prezen om zijn nauwgezette werkwijze, zijn grote productie en de standaard die hij neer heeft gezet over 'goed en kwaad in de oorlog'. Maar ook kende hij volgens politici en collega histo rici missers en kon hij zijn eigen visie maar moeilijk aanpassen. Oud-premier (1977-1982) Van Agt steekt het nog steeds, dat De Jong eind 1978 onthullingen deed over het oorlogsverleden van ARP-politicus Aantjes. Aantijgingen waar later weinig van over bleef. Aantjes werd door een commissie van wijze mannen, de commissie-En- schede, gerehabiliteerd maar De Jong heeft nooit zijn onge lijk erkend. „Natuurlijk over heersen bij mij ook respect en bewondering", aldus Van Agt, „Maar De Jong draagt wel een zware verantwoordelijkheid voor de wijze waarop hij inder tijd onherstelbare schade heeft toegebracht aan de heer Aan tjes." Aantjes zelf zegt 'no hard fee lings' ten aanzien van De Jong te hebben. Al had hij graag een verzoeningsgesprek met De Jong gevoerd. „Indirect heb ik hem daartoe uitgenodigd, maar hij bleek er niet voor beschik baar. Jammer", aldus Aantjes. Deze zaak heeft niet afgedaan aan de hoeveelheid en de kwa- litiet van het andere werk van De Jong, zeiden tal van historici gisteren. Het Niod, opvolger van het Riod roemt de histori cus. Volgens het instituut kan niemand onderzoek doen naar de Tweede Wereldoorlog in Ne derland zonder eerst 'Het ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog' er op na te slaan. Cees Fasseur, bekend van een biografie over koningin Wilhelmina denkt dat alle boe ken na De Jongs werk een ver volgstudie of een reactie daarop waren. Toch heeft het werk van De Jong zijn beperkingen, stellen critici. De Jong was volgens col lega historicus H. von der Dunk niet in staat zijn visie op de oor log en de hoofdrolspelers bij te stellen. „In zijn benadering van de oorlog zat geen enkele groei, zegt Von der Dunk. Toen hij eindjaren tachtig klaar was met zijn werk had hij nog steeds dezelfde mening is in 1945." Von der Dunk denkt dat een fi guur als De Jong in andere lan den niet mogelijk zou zijn. „Omdat hij in opdracht van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen schreef heeft hij jarenlang het monopolie ge had op het onderwerp Tweede Wereldoorlog. Toen hij aan het schrijven was kon niemand een andere mening verkondigen en dat terwijl die oorlog Nederland nog decennia in haar greep hield." Von der Dunk wil de boeken van De Jong daarom niet als een standaardwerk bestempe len. „Zijn kennis is opgenomen en uitgewerkt in nieuwe wer ken. Jongere generaties hebben andere vragen, nieuwe onder werpen worden onderzocht. Von der Dunk noemt als voor beeld de historicus Chris van der Heijden, die in zijn boek Grijs Verleden afscheid neemt van het beeld, dat een groot deel van de Nederlanders streed tegen de Duitse bezetter. Volgens Van der Heijden was de meerderheid vooral bezig te overleven. Ronnie Naftaniel van het Cen trum Informatie en Documen tatie Israel (CIDI) denkt dat het werk van De Jong in de toe komst weer aan kracht zal win nen. „Dan komt de behoefte aan het onderscheid tussen goed en fout weer terug," zegt Naftaniel. „Behoorlijk wat men sen waren gewoon fout. Ze ga ven joden aan bij de Duitsers en stalen hun kunst en bezittin gen. De Jong is er duidelijk over geweest in welke mate dit ge beurde en dat dit fout was." Archieffoto uit 1988 van dr. Loe de Jong bij de presentatie van het laatste (26ste) deel van zijn levens werk. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3