Eetlessen in plaats van vettax GESPREK VAN DE DAG Supervrouwelijke zomermode in 79ste Molenaar-collectie Jongen zei eerder dat er niks was tussen hem en Jackson Jan Digitaal Pierre Wind: 'Ik kook desnoods een maand voor Hoogervorst' "d~ -I Internet! heeft va; al een rep; Hams' \t< VEftVLEl. AA B- 4 Mten we- met /WflAweere <soao a^^KenJ MENSELIJK Het eiland lag zo afgelegen dat het veilig genoeg werd geacht om de Fran se veroveraar NAPOLEON er zijn laat ste dagen te laten slijten. Maar na honderden jaren eenzaamheid krijgen de bewoners van ST HELENA, een van de meest geïsoleerde bewoonde eilan den ter wereld, hun eigen VLIEGVELD Het vlekje in het zuiden van de At lantische Oceaan is tot nog toe alleen te bereiken met een dagenlange boot tocht. Een verouderd Brits passagiers schip doet er vanuit Namibië 3,5 dag over om het eiland, een van de 13 overgebleven overzeese Britse ge biedsdelen, te bereiken. Het schip wordt echter over vijf jaar uit de vaart genomen. Het internationale vliegveld moet volgens lokale media vanaf 2010 toeristen trekken naar het ei land dat om zijn schoonheid werd be wonderd door de grondlegger van de evolutietheorie, Charles Darwin. De 4000 bewoners van de rotspunt ver dienen nu vooral de kost door bevroren tonijn, koffie en honing te exporteren. woensdag 16 maart DAGELIJKS LEVEN Waarom dragen prinsen en prinsessen eigenlijk geen kroon? Dat willen de Ame rikanen ook wel eens weten. De NOORSE PRINSES Martha Louise heeft daarom de rechten van haar eind vorig jaar verschenen KINDERBOEK kunnen verkopen aan een Amerikaanse uitgeverij. ,,lk ben er erg blij mee", aldus Martha Louise, die na haar huwelijk met de schrijver Ari Behn zelf de kost moet verdienen. Ze schreef een op de geschiedenis van haar opa koning Olav gebaseerd sprookje, waarin ze vertelt dat het voor prinsjes en prinsesjes veel te lastig is om zo'n wie belend sierraad op het hoofd te hebben. Ze dragen daarom de kroon in hun hart, aldus Martha, die een deel van haar studietijd in Nederland woonde. Een Ne derlandse uitgave zit er echter nog niet in. Premier TONY BLAIR heeft het flink VERBRUID bij het vrouwelijk deel van het Britse electoraat. Slechts 9 procent van de VROUWEN vindt.dat hij een derde ambtstermijn verdient, blijkt uit een peiling. Bijna een kwart van de vrouwen vindt dat Blair zijn functie moet neerleggen voor de verkiezingen, die naar ver wachting in mei worden gehouden. 29 procent vindt zelfs dat hij nu met een moet opstappen. Het percentage vrouwen dat Blair als eerlijk bestem pelt, is gezakt van 54 procent in 1997 naar 28 procent. Blair moet het qua po pulariteit ruimschoots afleggen tegen minister van financiën Gordon Brown, zijn belangrijkste rivaal om het partijleiderschap van Labour. Oppositieleiders Mi chael Howard en Charles Kennedy, van respectievelijk de Conservatieven en de Liberaal-Democraten, moeten zich nog meer zorgen maken dan Blair. Zij zijn nog minder populair dan de premier. Campagnestrategen beschouwen het vrou welijk deel van het electoraat als zeer belangrijk. Foto: EPA Een Britse ANARCHISTISCHE groep heeft aangekondigd het HUWELIJK tussen kroonprins Charles en Camilla Parker Bowles op 8 april te gaan VERSTOREN. De Movement Against the Monarchie (Ma'm) betoogde al eerder tijdens konink lijke feesten, zoals de viering van het gouden jubileum van koningin Elizabeth. De leden van de groep gelden als radicale tegenstanders van de monarchie.Vol- gens The Sunday Telegraph bereiden de autoriteiten zich voor op een enorme beveiligingsoperatie om de huwelijksdag zonder problemen te laten verlopen. De 15-jarige jongen die Michael Jackson heeft aangeklaagd, zei eer der tegen een voormalige leraar dat er nooit iets onbehoorlijks is voorge vallen tussen hem en de popster. De jongen zei dat tijdens een kruisver hoor door de advocaat van Jackson, Thomas Mesereau. De tiener, een voormalige kankerpatiënt, beweerde vorige week dat de zanger hem in 2003 twee keer heeft misbruikt. Dat zou op Jacksons ranch Neverland zijn gebeurd. Jan Greshoff Een onbeduidende man is niets, een onbeduidende vrouw is toch nog altijd een vrouw De Amerikaanse zender ABC be richtte maandag dat aanklager Tho mas Sneddon en de raadslieden van Jackson zaterdag hebben gesproken met de man die ten tijde van de vriendschap van de tiener met de 'King of Pop' leraar van de jongen was. De leraar zou van zijn toenmali ge leerling hebben vernomen dat er tussen hem en Jackson niets was ge beurd. Mesereau wees er tijdens het verhoor op dat de 15-jarige jongen tal van disciplinaire problemen had. De tiener gaf toe dat hij op de John Burroughs Middle School in Los An geles opstandig was en zelden huis werk maakte. De in een rood jack ge stoken Jackson arriveerde maandag ruim op tijd bij de rechtbank in San ta Maria in Cahfornië. Vorige week donderdag kwam hij door een be zoek aan een ziekenhuis ruim een uur te laat in pyjama bij de recht bank aan. Volgens zijn pr-adviseur was Jackson in het ziekenhuis voor een rugkwaal, anp-afp Er was een tijd dat je het niet in je hoofd haalde om te fotograferen in een museum. Nou ja, een kiekje zonder flitsen kon nog net, maar gebeurde weinig, want het was donker tot schemerachtig en fotorolle tjes waren prijzig. Flitsen was uiteraard uit den boze. Kwam je met camera en toebehoren te dicht in de buurt van een fraai schilderij dan ontivaakte de sup poost uitzijn sluimer om daarin pas terug te keren als je de zaal verlaten had. Op flitsen stond als straf het gat van de museumdeur. Recent verleden alle maal. Sinds de komst van de digitale camera, al dan niet verjubeld in een mobiele telefoon is er geen hou den meer aan. Verleden week was ik in Parijs en kon weer niet de verleiding weerstaan om een paar uur rond te scharrelen in het Louvre, het mooiste en spannendste museum dat bestaat. Je kunt er al sedert lang over de hoofden lopen. Massaal toerisme laat ook de cultuur niet onberoerd. Maargoed ook, want waarom zou alleen een kleine elite zoals vroeger tot al dat moois toegang hebben? Een prijs moet helaas betaald worden. En zo is ook het Louvre in hoog tempo bezig te veranderen van een tempel der kunst in een ballenbad, een overdekt voetbalstadion, nog net zonder toeters en kartonnen bekers bier, maar wel met spervuur van digitaal geflits. De beroemdste schilderijen uit Italië hangen in de Grande Galerie en daar hoefje niet eens over de hoofden te lopen, je kunt er met gemak op gaan liggen. De Da Vinci Code mist zijn uitiverking niet. Bij de Mona Lisa is er een tien rijen dikke oploop alsof er gratis stokbroden worden uitgereikt in Bangladesh. Boven alles uit een woud van armen met handen eraan die camera's la ten flitsen. Wat de lens vastlegt, is goed op de achter zijde van het camerahuis zichtbaar. Ik spiek even mee en zie het resultaat: een rij hoofden met tussen alle koppen door soms een vleug van het beroemdste gezicht in verf geschapen. Van al die miljoenen pixels haalt maar een enkele de raadselachtige glim lach. Voor die glimlach kun je beter terecht bij de af deling Mona Lisa in de museumwinkel, alle kleuren en formaten. De suppoosten van het Louvre hebben zich bij de techniek neergelegd. Ze zitten op hun stoel en dom melen. Wat zouden ze anders moeten? Tegen al die armen met handen eraan zeggen, monsieur, mada me, u mag niet flitsen? Ze zouden net zo goed kun nen verordonneren, zolang u in het Louvre bent, moet u uw adem inhouden. Alles flitsen en vastleg gen van wat je denkt te zien, is voor de hedendaagse mens even nodig als eten en drinken. Voor de schil derijen is alle wasem en geflits natuurlijk jammer. Ze worden er op den duur heel bleek en pips van. Maar gelukkig is officieel alles vastgelegd, ook flink uitgelicht ongetwijfeld, en de museumwin kei offreert behalve ansichtkaarten ook dikke boeken met veel mooie plaatjes. Daarbij komt: alles is vergankelijk. In de wolkenkrabber op Montparnasse, het hoogste gebouw van Parijs, is deze week asbest geconstateerd. Die toren staat er pas dertig jaar. Mona Lisa heeft eigenlijk best geboft, want zij is van 1500, toen er veel builenpest was, maar nauwelijks as- bestlongen. Het aardige van een digitale camera is dat je meteen het resultaat ziet en met één druk op de knop weer af bent van een miskleun. Valt Rembrandt tegen dan volgt met Vermeer de herkansing. Eindelijk heeft ook Jan Digitaal, de kleine man, een oude meester binnen handbereik. Als dat geen openbaar kunstbezit is dan weet ik het niet meer. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) is voorstander van 'be lasting op vet eten', een zogeheten 'vettax', zo kwam gisteren in het nieuws. Tot afgrijzen van de Haag se kok, voedselkenner en tv-perso- nality Pierre Wind. Het idee is na melijk niet nieuw en Wind strijdt er al jaren tegen. - Een paar jaar geleden zei je al dat je tégen dit idee was. Toch duikt het steeds weer op. „Ik was echt witheet toen ik dit hoorde. Zó intens verdrietig zelfs. Het is ongelooflijk dat er daad werkelijk mensen zijn die denken dat zoiets kan werken. Het is echt heel erg belangrijk dat Hooger vorst dit idee uit zijn hoofd zet. Het plan is ooit eens bedacht door een of andere ambtenaar die niets te doen had en ik heb er ja ren geleden al eens in een column op afgegeven. Ongelooflijk dat het weer terugkeert." Pierre Wind. Foto: GPD - Waarom werkt het niet? „Omdat het weer uitgaat van het negatieve. Net zoals dat onzalige plan om mensen te bestraffen die hun kind geen broodtrommel mee naar school geven. En zo'n vettax, mijn hemel, het gaat helemaal niet om het vet, vet is in zekere mate zelfs goed voor je. Het gaat er alleen om in welke hoevéélheid. Weet je waar de discussie over zou moeten gaan, en dat gaat-ie weer 'ns niet: sui ker. Zet vet tegenover suiker en suiker is veel gevaarlijker. Boven dien: wie gaat bepalen op welk soort voedsel er tax wordt gehe ven; wie zegt mij dat er minder vet in een gehaktbal zit dan in een frikadel?" - Wat nu? „Je moet mensen bewüst maken van wat ze eten. We hebben in Rotterdam een pilotproject gehad van eetlessen op basisscholen en binnen het ministerie van land bouw wordt gekeken of we dat landelijk kunnen invoeren voor vier jaar. Waarom wel geschiede nis en aardrijkskunde en geen les over de eerste levensbehoefte? Denk je niet dat als je op een leu ke manier kinderen van kleins af aan vertelt wat suiker met je doet, dat dat meer helpt dan boetes?! Je moet de mensen léren over eten. Neem die light-dranken. Zó slecht. Waarom? Omdat, en dat is uitgezocht, het gevaar van light is dat mensen denken: ik ben goed bezig, nóg een glaasje, of een Marsje extra, kan best, want ik ben toch goed bezig. Ook is er nog altijd onzekerheid over die suikervervangers. Of die wel goed voor je zijn. Bovendien, en dat is echt bewezen, als je light drinkt wordt in het lichaam de behoefte aan suiker opgewekt. Alleen vol doen die suikervervangers daar niet aan, dus bewezen is ook dat je binnen twee uur na een light- product dan juist échte suiker tot je gaat nemen." - Met andere woorden: eetlessen in plaats van boetes en belastingen. „Wat Hoogervorst wil, is echt het tegenovergestelde daarvan. Ik Gezonde happerri Als eerste middelbare! Nederland gaat het Pi^ lege in Breda met 1 7CKl gen intensief aan de si het schoolkantineprql het Voedingscentrum! komende maandag vil traditionele snacks en* doortjes grotendeels! door gezonde happen 0 De school laat het hie r Sinds kort worden eri in gezonde voeding gi j Het streven is dat leeifo hun ouders zich vault voedingsgewoonten maak vaak grappen, i ook dat iedereen zijn bj moet leveren aan de n pij en dat probeer ik d doen. En ik wil alles doi. noods een maand langl man koken, als hij nogr met deskundigen overr wil nadenken. De menf ook niet minder gaan if dat het duurder werd.f iets van een bewustwof stond dat het slecht vo| ging het afnemen." Victor Schildkamp Een relatie hebba d toch via internet11 naar een nieuwe Volgens ItClicks der meer datings1 komt dat geregel Uit de profielen ters die bij het geschreven st; dat ruim 6 proci vrouwen en ruil cent van de mi een relatie via hi op zoek is naar we date. Het bedrijf ondi ruim 74.000 actii nemers en keek een die actief op FF naar een partnerP gene in het prof»51 ingevuld. ItClicl niet uit dat de pi ges lager uitvajJi daadwerkelijk hi omdat niet iederi lijk is. „Het heeftW verbaasd dat zo\ sen de profielen 1 hebben ingevuld een voorlichter. d' Onder de mense zoek zijn naar ee 'a date is het perce e. met een relatie n:n Ruim 30 procent?re mannen en 32 p van de vrouwen gens ItClicks al eK tie, terwijl ze op naar een date. Volgens het bedt hoge percentage™ verklaren. „Voor j? groepen mensei kennelijk geen p a! meer om een thd?®! schietend seksler'J ders te willen corn ren", stelde de zrse Uit het onderzot ook dat mannen wen niet zoveel hechten aan het van hun partner zoek zijn naar et Van de mannen procent het lich; zijn toekomstige belangrijk. Bij vr dat 32 procent. wordt voor meei helft van de pen echter wel belan zij slechts een kt avontuurtje op hp1 hebben, anp til nii )ei ïft UY er de id< te; De 79ste coutureshow van Frans Molenaar in het Amstel Hotel. Foto's: ANP/Inge van Mill De vrouw gaat deze zo mer supervrouwelijk ge kleed, getuige de coutu reshow van Frans Mole naar. Veel wijde rokken, licht getailleerde jasjes en strak belijnde jurken pas seerden de catwalk tij dens de 79ste couturecol- lectie, die werd gepresen teerd in het drukbezochte Amstel Hotel te Amster dam. Felgekleurde pakken, met dunne ceintuurs verwerkt in de jasjes, werden afge wisseld met ingetogen chique rokken met bij passende jasjes in de klassieke kleurstelling marine en wit. Suède jas jes waren met witte ran den afgezet voor een licht speels accent. Naast frisse en aanwezige kleuren als rood, oranje, kobaltblauw, geel, groen en fuchsia toonde Mole naar een serie pakken in zwart met wit of roomwit. Ook was er een serie gra fisch vormgegeven jurken en mantelpakjes in deze kleurstelling. Behalve ef fen kleurstellingen was er ook een serie pakjes en blouses in zwart en wit voorzien van polkadots, oftewel stippen. Het aanwezige publiek maakte ook de lancering mee van de eerste par fum van de couturier, die dit najaar zijn 80ste col lectie zal showen. Het geurtje wordt vanaf deze week onder de naam Haut Parfum 2005 exclu sief verkocht bij een lan delijke parfumerieketen. Naast het jubileum van zijn 80ste couturecollec- tie viert Molenaar dit jaar overigens nog meer jubi lea: hij wordt 65 jaar, is 45 jaar als couturier werk zaam, is 10 jaar ontwer per van een glascollectie en hij reikt dit jaar voor de 10de keer de Frans Molenaar-prijs uit. Om dit alles te vieren vindt binnenkort een overzichtstentoonstelling plaats in het Centraal Museum te Utrecht en in het Modemuseum in het Belgische Antwerpen. Bo vendien verschijnt er een fotoboek en wordt een tv- documentaire gemaakt. anp Frans Molenaar wordt 65 jaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2