lamer verwerpt ppen advocaat Anouk (7) verzint simpele oplossing vo verkeersprobleem storicus Loe de Jong overleden Inspectie begint tuchtzaak tegen internetarts Roep om Canadees hart voor zeehonden Vereeuwigd in glas Afrekenen in supermarkt met een vingerafdruk "des willen regels afluisteren aanpassen LD-bus morgen op het Kooiplein Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Supervrouwelijke zomermode in 79ste Molenaar-collectie Leidenaar helpt vissers in Sri Lanka aan nieuwe boten Philip Freriks' broertje kwam om bij de bevrijding Atletiektrainer Gerard Lenting gaat naar Oatar E( 3tefweede "-en SP v - Een meerder- Kamer van vindt dat poli beginsel geen ;ken tussen ad- lun cliënten mogen idles willen de re- listeren aanpassen minister Donner van de kwestie debatte- vindt de huidige ma. immunicatie tussen ^Hjen hun cliënten is Kamerlid Weekers fundamentele be- het rechtsbestel. 1 koningsrecht en de ^■dingsplicht van ad- aogen niet gefrus- ^°*len door telefoon- j,. hij gisteren in een t°Ine uitspraak van de f&ben Haag dat politie - ,de telefoongesprek- j advocaten en hun ;t ^gen blijven afluiste- iter bepaalde dat tkken niet per defi nitie onder het verschonings recht vallen. De Nederlandse Vereniging van Strafrecht Advo caten (NVSA) had een kort ge ding aangespannen over de kwestie. Het openbaar ministerie (OM) moet van opgenomen gesprek ken bepalen of er informatie in voorkomt die onder het be roepsgeheim van advocaten valt. Die specifieke informatie mag vervolgens niet in het strafproces gebruikt worden. De Nederlandse wet is op dat punt niet in strijd met de men senrechten, oordeelt de rechter, en hoeft niet veranderd te wor den. Verdachten hebben recht op vertrouwelijke communica tie met hun advocaat, zonder dat ze bang hoeven zijn voor openbaarmaking daarvan. De strafrechtadvocaten span den het geding aan omdat zij van mening zijn dat het OM structureel, en niet af en toe, fouten maakt. Niet alleen vin den zij het onrechtmatig dat ge sprekken met cliënten worden opgenomen en afgeluisterd, maar ze menen ook dat deze informatie verwerkt en bewaard wordt. Enkele advocaten stellen dat politie en justitie informatie die als 'geheimhoudersgesprek' gezien zou moeten worden, ge bruiken om onderzoeken te sturen. In de wet staat dat het OM dergelijke communicatie 'terstond' moet laten vernieti gen. Volgens de kortgedingrechter heeft de NVSA echter niet hard kunnen maken dat deze mis standen structureel voorko men. De WD en de PvdA vinden dat niet de officier van justitie, die zich met de opsporing bezig houdt, maar de onafhankelijke rechter-commissaris het besluit moet nemen de taps aan het strafdossier toe te voegen of de ze te vernietigen. De SP, die voor een tapverbod is, wil dat de minister duidelijk vastlegt in welk geval politie en justitie een vertrouwelijk ge sprek wel mag afluisteren. el \*/gpd - Historicus l is gisteren op 90-ja- ,ree[overleden. De Jong ïersjnd als directeur van atefctuut voor Oorlogs- eenjtie, maar vooral ook igejtvoerige beschrij- 15fderland in de Twee- anprlog. Hij schreef 13 kuilen van 'Het Ko- j'nfNederlanden in de /olgreldoorlog' - deel 14 allftdeling van reacties, lolgens het Neder- lut voor Oorlogsdo- (NIOD), de opvol- ~'.OD, na een kort- ted in alle rust 'e Jong zal in beslo- •rden begraven. Loe de Jong heeft :i en historici veel roepen. Hij wordt als de man die legd wat goed en Loe de Jong. Foto: Archief/GPD wat kwaad was in de Tweede Wereldoorlog. Premier Balke nende prees de historicus als 'een buitengewoon markante man die titanenwerk heeft ver zet met 'zijn' levenswerk'. Vol gens collega-historici is na De Jongs werk geen boek over de oorlog verschenen dat niet een reactie of een voortbouwen op zijn werk was. De Jong werd in oktober 1945 benoemd tot hoofd van het in mei van dat jaar opgerichte RIOD. Het instituut had als taak historische documenten over Nederland tijdens de Tweede Wereldoorlog te verzamelen en toegankelijk te maken. Zijn bekendheid bij het grote publiek kreeg hij bij de uitzen ding van de door hem geschre ven en gepresenteerde televi sieserie 'De Bezetting', die in 21 afleveringen tussen 1960 en1965 werd uitgezonden. Vijf jaar daarvoor had hij van de minister van onderwijs en we tenschappen de opdracht ge kregen een wetenschappelijk werk te schrijven over Neder land in de Tweede Wereldoor log. Pagina Binnenland 1: Harde werker met soms een misser den haag - De Canadese ambassadeur April vond gisteren rond de vijftig demonstranten met 75.000 handtekeningen tegen de aan staande zeehondenjacht op zijn stoep in Den Haag. Tegenstanders van de commerciële zeehondenjacht in 26 landen zijn allemaal tege lijk naar Canadese ambassades en consulaten getrokken om te pro testeren met de boodschap 'Heb hart voor zeehonden'. Canada staat de jacht toe om de populatie in toom te houden. De kabeljauwstand moet zo verbeteren. Volgens de protesterende organisaties zijn dit valse argumenten en gaat het om commerciële jacht. Het witte bont van de jonge dieren levert per vachtje ongeveer 50 euro op. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - De Inspectie voor de Ge zondheidszorg begint een tuchtzaak tegen een internetarts van de website www.dokteronline.com. De arts leverde volgens de inspectie onverantwoorde zorg en hield zich niet aan de richtlijnen van artsenorganisatie KNMG. De arts heeft de pijnstiller Depronal voorgeschreven aan een depressieve 44-jarige vrouw, die daar mee zelfmoord zou hebben gepleegd. Dokteronline.com benadrukt dat patiën ten ook de 'gewone' arts kunnen mislei den, als ze zelfmoord willen plegen. Ne derland moet kiezen: of een mondige pa tiënt en moderne middelen of betutteling, stelt het internetbedrijf. Een landelijk te raadplegen patiëntendos sier zou gedeeltelijk een oplossing kunnen zijn, stelt het bedrijf. Maar het wijst er ook op dat iedereen zelfmoord kan plegen met pijnstillers die zonder recept bij super markt of benzinestation te koop zijn. De Tweede Kamer praat vandaag over de veiligheid van patiënten. Een Kamermeer derheid van WD, CDA en PvdA vindt dat minister Hoogervorst (volksgezondheid) het voorschrijven van medicijnen via in ternet moet verbieden, zolang een arts geen relatie met de patiënt of volledige in zage in de medische geschiedenis van de patiënt heeft. Huisartsen mogen wel hun eigen patiën ten via internet helpen, vindt de meerder heid. De minister laat via zijn woordvoerster we ten dat hij eerst de uitspraak van het tuchtcollege wil afwachten. Ook de KNMG ziet vooralsnog geen aanleiding om de richtlijn aan te scherpen en wil de tucht zaak afwachten. Het gebruik van internet in de medische wereld is sterk in opmars, overigens met steun van minister Hoogervorst, een meerderheid van de Tweede Kamer en de medische beroepsgroepen zelf. Pagina Binnenland 1: Internetarts erger dan de kwaal? COMMENTAAR WIETTEELT on* Gerd Leers van Ijfelt niet langen jeP' van wiet toe. Leers Uil «4r G tofcaif kromme regeling ipen en het in bezit softdrugs moet ge- het produceren en mag toestaan. De volgens de Lim- - worden gekoppeld V "frenge richtlijnen en agei tieh die Leerg nu aan. nieuw, maar uit de "atten promi- nai r bepaald Het ge- ir yfoed en een te litszin. De 'Stai Jing rond letups heeft m hypocriete trekjes. •nu or ervaring wijs ge- etbi de burgervader nu genjkn. m gedogen levert vol- 7 te, m 'win-winsituatie' ■n '1 wordt grotendeels ^tefliteit en dus de cri- ehaald en de politie raao prioriteiten stellen troifrdurende klopjacht ers wil zijn plannen ■ouwen tijdens een 1 ntie' in zijn eigen regio. Hij hoopt dan tevens zijn buurgemeenten in Duitsland en België ervan te overtuigen een soortgelijk beleid te voeren, zo dat een gezamenlijk signaal richting Den Haag en Brussel kan worden afgegeven. Op zichzelf is een grensover schrijdende samenwerking een logische gedachte. Het drugstoe risme kan zo beter worden be streden. Toch zou Leers er goed aan doen niet alleen te focussen op zijn buren. Hij weet als geen ander hoe gevoelig de kwestie daar ligt en hoe moeizaam die discussie nog wel eens zou kun nen verlopen. Als Leers in Maas tricht snel resultaat wil zien, brengt hij zijn stelling eerst in eigen land goed over het voet licht Ook daar moet nog het no dige missiewerk worden ver richt En vooral binnen zijn ei gen partij. Weet hij die slag te winnen, dan vergemakkelijkt dat ongetwijfeld het verdere po litieke proces en wellicht ook het gesprek met zijn buren. Adriaan Brandenburg leiden - In de Leidse Pieterskerk is gisteren het eerste glas-in- loodraam met namen van donateurs ont huld. Onder anderen Elco en Janneke Brink man, Cees en Marian Goekoop hebben hun steentje aan de actie 'Ramen met Namen reeds bijgedragen en zijn in ruil daarvoor vereeuwigd in het glas van de nieuwe kerkramen. In de hele kerk is ruimte voor 2100 namen. Schen kers betalen een startbedrag van 50 euro en 25 euro per letter. De Stichting Pieterskerk Leiden verwacht met de actie een half miljoen euro op te halen. Voor de restauratie van de kerk is in totaal 18 miljoen nodig. Foto: ANP/Koen Suyk bonn - Je vingerafdruk ach terlaten in de supermarkt om de rekening te betalen. De Duitse supermarktketen Edeka neemt in Rülzheim, vlakbij de Nederlandse grens, een proef met deze nieuwe vorm van betalen. Als de kassa de aankopen heeft aangeslagen, kan de klant kiezen tussen contante, pin- of vinger-betaling. In dat laatste geval haalt de klant zijn vinger over een speciale lezer en in een mum van een tijd is het bedrag van zijn rekening afgeschreven. De klant heeft daar vooraf schriftelijk toestemming voor gegeven. Bovendien zijn de vingerafdrukken ge koppeld aan de persoonlijke gegevens opgeslagen bij de supermarkt. Edeka in Rülzheim heeft nu zo'n 100 klanten die met de vinger betalen. In de VS wordt fingerprint paying ook al toegepast, onder meer bij een vestiging van McDo nald's in Califomië, waar klanten een bonus krijgen voor het betalen op deze manier. Het grote voordeel is de snelheid. Contante beta lingen, pin- en creditcard transacties kosten veel meer tijd. Bovendien is het veiliger voor klanten omdat ze geen contant geld bij zich hoeven te hebben of het risico lopen dat hun pincode wordt afge keken. Supermarktketen Thriftway in de Amerikaanse hoofd stad Washington heeft het biometrische Pay by Touch- systeem inmiddels al defini tief ingevoerd. Albert Heijn, de grootste supermarktketen van Nederland, heeft nog geen concrete plannen voor invoering van deze vorm van betaling. joteus Waarsenburg rk is kinderspel. Mensen die te voet be- lts Rhijnhof aan de Haagse Schouwweg in Lei- r leken, moeten over het fietspad lopen. En daar- het college van burgemeester en wethouders «sloten het fietspad om te vormen tot wandel- dat aan de overkant van de weg al een twee- De aangever van deze even simpele als doeltreffende oplossing: de 7-jarige Anouk de Vries uit de Stevenshof. Begin februari klom de jonge Anouk in de pen. 'Hallo gemeente,' schreef het meisje. „Ik loop vaak met mijn ouders vanaf de Stevenshof naar de begraafplaats Rhijnhof. Ik loop dan over de Haagse Schouwweg. Het is erg lastig dat ik dan over het fietspad moet lopen om dat er nergens een voetpad is. Er zijn wel aan allebei de kanten fietspaden. Nou leek het mij een goed idee om het fietspad aan de kant van Rhijnhof te veranderen in een voetpad. Het fietspad aan de andere kant is toch voor beide richtingen." En om haar argumenten nog meer kracht bij te zetten, besloot het meisje haar handgeschreven epistel met de mededeling dat ze deze oplossing al een keer heeft ge meld aan een politieagent 'die het ook een goed idee vond'. Haar ouders adresseerden de met 'groetjes Anouk de Vries' ondertekende brief aan het servicepunt wonen, postzegel erop en afwachten maar. Het antwoord krijgt Anouk vandaag, nauwelijks zes we ken later. „Wij hebben gesproken over jouw idee om het fietspad daar te veranderen in een voetpad. Wij vinden dat een prima idee! Wij gaan daar dus een voetpad van maken", schrijft wethouder Hessing namens het voltallige colle ge. „Erg goed dat jij hebt nagedacht over het probleem van het lopen over een fietspad." woensdag 16 maart 2005 ,413/16' Verhoren vanuit Alphense bak alphen aan den run - De ille galen die in de nieuwe gevan genis in Alphen worden onder gebracht, hoeven niet naar bui ten als zij moeten, voorkomen bij de vreemdelingenkamer. Het detentiecentrum, dat de grootste gevangenis van Neder land wordt, krijgt een mini- rechtbank in huis. Met behulp van camera's en digitale appa ratuur wordt aan 'telehoren' gedaan. Gisteravond werden de toekomstige buren geïnfor meerd over de bouw van de ge vangenis, die plaats biedt aan 1316 mensen en werk heeft voor 780 fulltimers. Pagina R1 Lampedusa vol met vluchtelingen lampedusa - Het Italiaanse ei land Lampedusa wordt sinds maandag overspoeld door vluchtelingen die illegaal Euro pa binnen proberen te komen. In 24 uur tijd bereikten bijna 1200 mensen vanuit Noord- Afrika het eiland. Het opvang centrum voor illegalen op Lam pedusa is met 190 plaatsen vol strekt ontoereikend om de stroom op te vangen. Reden voor de sterke stijging van de komst van vluchtelingen naar Lampedusa is de weersverbete- ring in het Middellandse-Zee- gebied. Redacteuren van het Leidsch Dag blad toeren wekelijks met de Ci- troënbus door de regio. Morgen staat de bus op het Kooiplein in Lei den. Wie zijn mening wil geven over de toekomst van de wijk, over zaken als drugsoverlast, de multiculturele samenleving, leefbaarheid en derge lijke, kan vanaf 10.00 uur terecht met zijn of haar verhaal. Tips en nieuwtjes zijn eveneens welkom. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/dV Naam: Adres: Postcode: Plaats Tblefoon Geboortedatum A-mail Handtekening: Uitsluitend bij Stuur deze bon op In een ongefrankcor- de envelop naar Leidsch Dagblad, t a v afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) B-mail: lezersservioev hdc.nl of surf naar www leidachdagblad.nl. Deze aan- geldig tot 31 maart 20OS vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1