REGIO Zakenvrouwen missen aardigheid in hotels Leiderdorp mag door met kappen l 'Zonder gemeentehuis wordt Warmond een spookdorp' kswaterstaat onderzoekt zakkingen in de NI 1 Geen gepamper in het Alphense detentiecentrum R3 'Vrienden' schermen met 1250 bezwaarschriften :n| Geen Alcatraz van Alphen woensdag 16 maart 2005 nv ncy rcaa t n nd - „Er is niks aan te doen. Je kunt tegenhouden." G. Paardekooper lue zijn dagelijkse wandeling. Als hij het er, itehuis van Warmond passeert, blijft n\ en neemt hij de verbouwde villa jed in zich op.,Ja, ik heb het afie ld J ilezen en gehoord. De ambtenaren v ken. In januari begint de uittocht, P ze mij persoonlijk verteld." n en gewone dinsdagochtend in War- 1 v In het gemeentehuis houden burge- 11P r en wethouders hun wekelijkse col Ubert legevergadering. Niemand die iets merkt van boze of verontruste burgers. „Wij wis ten het natuurlijk al, maar vanmorgen las ik het dan in jullie krant", reageert één van de baliemedewerksters. „Voor de meeste mensen is het nieuws nog vers. Vandaar dat we niets hebben gehoord. Ik heb geen enkel telefoontje binnengekregen." Hoe denken de ambtenaren eigenlijk over de veranderingen die op stapel staan? Communicatiemedewerkster Olga Bal doet tevergeefs haar best iemand te vinden die bereid is daarover meer te vertellen dan 'de sfeer blijft goed'. Iedereen heeft het te druk. Ook in de agenda van de burgemeester is geen vrij kwartiertje te vinden. „Hier valt niet veel te halen voor je", concludeert één van de ambtenaren. „Stuur nou die bus van het Leidsch Dagblad een keer naar het dorp, dan krijg je vast meer te horen. Er leeft van alles." Naar de Dorpsstraat dan maar. Daar is al-* tijd wel met iemand een praatje te maken. „Rampzalig", roept H. de Ruijter uit. „Ik heb het nieuws vanmorgen in de krant ge lezen. Dit is een drama voor alle oudere in woners van Warmond. En dat zijn er nogal wat. Ik hoor ook niet meer bij de jongsten. Nu mag en kan ik nog autorijden als ik naar Sassenheim moet om mijn paspoort op te halen. Maar hoelang gaat dat nog? Ik hoop dat ze zo netjes zijn om een hulpsecretarie te openen. Voor al die ouderen voor wie de sluiting van het gemeentehuis een groot probleem gaat worden." „Belachelijk", is het woord dat een paar keer in brood- en banketbakkerij Ouds hoorn valt. Verkoopster J. van Wingerden maakt zich behoorlijk kwaad. „Warmond wordt een spookdorp." Ze vertelt dat er al zo weinig is voor de senioren. „Soms zijn de buurtsupers tegelijkertijd gesloten. Dan moet je voor een simpel pakje boter een heel eind rijden. Ik pak de auto, maar die oudjes kunnen dat niet. Systematisch wor den de voorzieningen hier afgekaveld. Kijk hier eens rond. Het is hier allemaal raar verdeeld. Dit kale dorp heeft wel vijf kap pers, maar geen groenteboer." C. van Grieken, die een broodje komt ko pen, weet wel een bestemming voor het pand als de gemeentelijke organisatie een maal is verdwenen. Historisch genootschap Warmelda zoekt een passend onderkomen. „Die kluis waarin nu alle belangrijke stuk ken worden bewaard, kan dan mooi herge bruikt worden." Restauratiearchitect Robers die menig mo nument in zijn eigen woonplaats Warmond (en ver daarbuiten) op zijn naam heeft staan, zou willen dat het gemeentehuis weer een woning wordt. „Het rechterge deelte van het gemeentehuis is ooit uitge breid en verbouwd. Ik verwacht niet dat men dit zo maar afbreekt. Dus trekt er mis schien een notaris of een instelling in. Om dat het zonde is de nieuwbouw zomaar af te stoten. Persoonlijk geloof ik in herstel van het woonhuis. Dat zou ik als restaura tiearchitect het leukste vinden." Bengu Ozcan ziet veel in 'service with a smile' kia Stoelinga ip- Nederlandse za- wen willen respectvol behandeld in hotels. Zij jat heel duidelijk bij de idse werknemers. Het soneel in het buitenland ,D Is veel eleganter en ijker bestempeld. Bij zcan (21), stagiaire van irdorpse horeca advies- fan Spronsen Part- igsp 1 de ogen geopend. Zij a veel gesprekken met ven - precies wat haar itaat als ze het hotelvak 1 miardig zijn voor vrouwen. sc|dewerkers zal ze daar- dringen. mastend en zakelijk, zcan wil carrière ma- zoals de tien vrouwen ïaar afstudeerscriptie neegewerkt. Ze liet za- m en vrouwelijke ho- kers vertellen over hun [1reving. En dat was niet tan wist precies wat eendaal, commissaris il de l'Europe en het /eni ouwelijke bestuurslid en G, bedoelde toen ze de ,em aze, nietszeggende be- r Isfrases van het Neder- ;n e ersoneel nadeed. 1 j. n willen zich gewoon t je, emak voelen", zegt ozendaal zei het zo: s uitenland is men nog v Theatertickets worden ,at j en zonder te overdrij- Tn ze ervoor dat je je lakt voelt. In Neder- ïert het me vooral als Bengu Ozcan is student Business Management aan de Haagse Hogeschool in Den Haag: „Vrouwen willen zich gewoon op hun gemak voelen." Foto: Hielco Kuipers n N s lunch een ober zegt: vate even onderbreken om j 1 uit te leggen' of 'heeft en j aakt?' Het is semi-def- ,enli aat luist om aardig akenvrouw van 2002, laren, directeur Ko- 3 gel Porceleyne Fles in -1( hierover meepraten: z lidden-Oosten is het c j veau ongekend hoog. t QH tbaarheid in Neder - z itels moet respectvole- enover vrouwen. Ik ech *e verwelkomende be- ^°^titdekte ook dat men- in het hotelvak klach- ;n. Marycke Jansen, manager van het sta- _van de International T ty Management X peuwarden, vindt dat landse werknemers ej 1 onbeleefd kunnen zijn. De aspecten die zij volgens Ozcan mist in de Nederlandse hotellerie zijn: 'service with a smile', beleefdheid, vriendelijk heid en professionaliteit. Of zo als Jansen zelf zegt: „Hotels in Nederland zijn soms wat kneu terig." Bengu Ozcan studeert zelf Busi ness Management aan de Haagse Hogeschool in Den Haag. Een internationaal ge richte opleiding, waarmee zij binnenkort de hotelwereld hoopt te veroveren. „Ik ben over een paar maanden klaar en ga de komende tijd sollicite ren om in een hotel aan de slag te kunnen." Ze spreekt accent loos Nederlands en vloeiend Turks, Engels, Duits en iets minder Italiaans. „Ik ben in Ne derland geboren en woon nog bij mijn ouders in Rotterdam. Geweldige mensen, ze hebben mij altijd gesteund in mijn stu diekeuzes en vinden dat ik moet doorgaan." Ozcan vindt het jammer dat Nederland wei nig zakenvrouwen (6,5%) telt. „In Turkije zijn er veel meer topvrouwen. In Nederland den ken vrouwen niet onmiddellijk aan een carrière. Zelfs meiden van mijn leeftijd niet. Ik vind dat jammer. Als vrouw heb je toch meerwaarde als je door dringt tot een directie." Stiekem heeft ze aan de top vrouwen gevraagd hoe ze zover zijn gekomen. Daar heeft ze le ring uitgetrokken voor nu en in de toekomst. „De combinatie kinderen en carrière is niet de makkelijkste. Topvrouwen in het hotelwezen kiezen vaker voor geen kinderen. De wisse lende werktijden zijn moeilijk te combineren met andere din gen", weet Ozcan inmiddels van horen zeggen. Ze prent het in haar hoofd en ziet wel hoe zij daar straks mee omgaat. Ook hoorde ze van de dames dat vrouwen zich beter kunnen in leven, niet om de boel heen draaien en geen haantjesgedrag vertonen. „Dat komt me op dit moment meer van pas", zegt ze met humor. Op de vraag of haar scriptie nog aanbevelingen heeft, lacht ze meewarig. „Natuurlijk had ik een doel voor ogen, toen ik aan deze opdracht begon. Ik wilde antwoord krijgen op de vraag of het aanpassen van het hotel concept voor de vrouwelijke gast kansrijk of zinloos is? De NH-Hoteles in Nederland, zoals Krasnapolsky, Barbizon of Am sterdam Centre zijn bezig met speciale vrouwenkamers. Als ik op de zakenvrouwen die ik ge sproken heb af ga, blijkt dat ze daar niet direct behoefte aan hebben. „En aan een aparte vrouwenvleugel moeten ze he lemaal niet denken. De vrou wen willen wel graag een föhn, een strijkplan of een strijkijzer op de kamer hebben. Body-lo tion en nagelremover misstaan ook niet op de badkamer. Ook vinden ze het fijn als ze een mooie en vooral veilige kamer dichtbij de lift hebben. Al hun andere wensen zitten meer in de houding van het personeel", meldt Ozcan. „Veel vrouwen voelen dat ze anders worden behandeld dan mannen door het hotelperso neel en gasten." Ilja Verhaaren verklaarde dat mannen vaak denken dat je bij iemand hoort en je moet uitkijken dat ze niet voordringen. „Als een portier een taxi voor je roept, moet je soms echt op je strepen staan, want voordat je het weet zit er een man in." Andere bevindin gen die ze van de zakenvrou wen meekreeg, is dat mannen sneller worden geholpen. „Men gaat er te vaak vanuit dat je een meereizende echtgenote of maitresse bent. Alleen eten in een bar wordt dikwijls als zielig gezien voor vrouwen, maar niet voormannen." „Heel erg in de ogen van de vrouwen is het als mannen hen een drankje willen aanbieden en dat met de ober gaan rege len. De ober moet het eerst vra gen aan de dame in kwestie in plaats van gelijk een drankje neerzetten. Ze vinden dat het hotelpersoneel hier beter mee moet omgaan." Bengu Ozcan beseft dat er een schone taak voor haar is weggelegd. Ze is nog steeds blij dat Guido Ver schoor, de stagebegeleider bij Van Spronsen, haar op dit spoor heeft gezet. „Hij zou zo de hotellerie in kunnen", zegt ze licht spottend. „Hij was aar dig, elegant, en respectvol." door Loman Leefmans leiderdorp - Ook het restant van de bijna 8000 bomen op de Kleine Zandput in Leiderdorp mag worden omgehaald. Dat heeft de rechter gistermiddag bepaald. Het kappen was vorige week stilgelegd op verzoek van de Stichting Tot Behoud Leider- dorpse Bomen. Die vond dat de plaatselijke overheid ten onrech te een vergunning voor de om vangrijke snoeioperatie had af gegeven. De rechter oordeelde anders. Op de Kleine Zandput en het aangrenzende Landje van Spek, twee gebieden achter de Mau- ritssingel, moet een nieuwe woonwijk en een tenniscom- plex komen. De aanzienlijke hoeveelheid groen die daarvoor moet wijken, zit verschillende milieuorganisaties in Leider dorp dwars. Niet alleen door het verlies van bijna 8000 bo men op die plek, maar ook doordat de laatste tijd op diver se andere locaties in Leiderdorp fors in het bomenbestand is ge sneden. Een eerder gepresen teerd groencompensatieplan van de gemeente werd door de diverse bomenverenigingen als 'onvoldoende' gekwalificeerd. Mede daardom stapte de stich ting naar de rechter. De gemeente is blij met het oordeel. Ook al omdat allerlei commotie ontstond tijdens de zesdaagse stoplegging. Volgens enkele ooggetuigen is ook na het eerdere besluit van de rechtbank, in de ochtend van 9 maart, doorgegaan met snoei en. Daarnaast klaagden ver schillende instanties, waaron der de plaatselijk afdeling van de Socialistische Partij, dat in de dagen die aan 9 maart voor afgingen, wellicht uit vrees voor een kapverbod, al tachtig pro cent van de bomen werd omge zaagd. Dat werd als een geme ne streek gezien want daardoor had een uitspraak sowieso niet zoveel zin meer. Door deze klachten 'ontstond een onjuist beeld over het ontbreken van zorgvuldigheid', zo staat in een gemeentelijk persbericht over de uitspraak van gisteren te le zen. Bestuurslid Kees Meijer van de Stichting Tot Behoud Leider- dorpse Bomen wil niet op de uitspraak reageren voordat hij ook het schriftelijke oordeel en de argumentatie van de rechter heeft ontvangen. In de tussen tijd worden de komende dagen de bomen afgevoerd. Daarna wordt de Kleine Zandput, een voormalige vuilstortplaats, ge saneerd en vervolgens begint de bouw van de woonwijk waarvan de eerste resultaten medio 2006 zichtbaar zijn. Morgen moet de gemeente Lei derdorp opnieuw voor de rech ter verschijnen. Dan is de ver plaatsing van het woonwagen centrum in park de Bloemerd en de bezwaren daartegen van Houdt Leiderdorp Groen aan de orde. voorschoten/stompwijk - De teller staat op 1250. Dat is het aantal bezwaarschriften dat de actiegroep Vereniging Vrienden van Vlieüand heeft verzameld tegen de voorgenomen bouw plannen in recreatiegebied Vlietland. Volgens voorzitter Krijgsman zwelt de stapel schriftelijke protesten nog da gelijks aan. Om het recreatiegebied, dat of ficieel onder de gemeente Leid- schendam - Voorburg valt, be ter te bevolken en nieuwe voor zieningen te geven, is een om vangrijk plan ontwikkeld. Het gaat daarbij om de bouw en aanleg van 102 woningen. 120 appartementen, verschillende nieuwe sportfaciliteiten en an dere publiekstrekkers zoals een restaurant en een rondvaart boot. Daartegen kwamen ver schillende groepen omwonen den, de Socialistische Partij en de actiegroep van Krijgsman in het geweer. Met de lading bezwaren moet een wijziging van het bestem mingsplan worden tegenge houden. rleni ïpen 1 'e technieken faalden op twee plekken' Tele t nie rkersj 3 tel», dsenr ™8)eta Kroft den run - Rijkswa- iderzoekt waarom de (.K-'hnieken om rijksweg 0I|ld op slap veen aan te twee plaatsen heb- Id. „Over de hele ■wAijldoet de weg, behalve Wkeer twintig meter bij ter hoogte van Bode- Idus een woordvoer- ijkswaterstaat. Sinds !n geldt ter plekke een inelheid van 70 kilo- de herstelwerkzaam- week, kunnen auto- er weer gewoon 100 per uur rijden. gen kwamen twee leden tijdens een in- het licht. „We had- wel door dat de weg 'erzakken was, maar >rzitte8at het herstel nog wel veer pachten. Maar tijdens erprojinspectie besloten we en erfen maatregelen te ne- ttrkomen dat automo tet hun hoofd tegen ouden vliegen, werd de B de snelheid teruggebracht naar 70 kilometer. „Het rijdt comfor tabeler", zo verwoordt Rijkswa terstaat het. „Bovendien wilden we de weg snel repareren om verder zakken te voorkomen." Dat de weg intussen levensge vaarlijk zou zijn geworden, be strijdt ze. Volgens haar is het beeld op deze weg niet anders dan op de gemiddelde andere wegen die pas zijn aangelegd. „Overal is wel iets aan de hand. Overal is de grond weer anders en is het dus de vraag hoe de weg zich houdt." Ook het stuk rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen was kort na de aanleg op sommige plekken verzakt. Het laatste deel van rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven is in mei vorig jaar in gebruik ge nomen. Het samenwerkings verband van verschillende be drijven (Consortium Nil) legde de 7,5 kilometer lange weg op de slappe veenbodem in een ongekend snelle tijd van drie jaar aan. De wegenbouwers maakten gebruik van nieuwe technieken waarbij het zet- tingsproces werd versneld. Bij de reguliere methodes wordt de zandlaag gestort en moet de weg-in-aanleg een poos rusten. In dat geval had er zeker twee tot drie jaar bij de aanleg moe ten worden opgeteld. Het consortium was niet alleen verantwoordelijk voor de aan leg, ook dragen de bouwers nog tien jaar zorg voor het onder houd. Ze hebben hiervoor een budget van 65 miljoen euro ge kregen. Hoeveel de verzakkin gen het consortium kosten, wil de woordvoerster van Rijkswa terstaat niet zeggen. Projectlei der Tiemersma van het consor tium wil al helemaal niets meer zeggen. Alle persvragen verwijst hij na de landelijke publiciteit van maandag door naar Rijks waterstaat. De verzakkingen worden deze week hersteld door asfalt op het wegdek aan te brengen. Dat ge beurt over twee keer een lengte van twintig meter, over de volle breedte van de weg. Het werk heeft alleen 's nachts plaats. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - In de nieuwe gevangenis van Alphen aan den Rijn - de grootste die ooit in Nederland werd ge bouwd - worden de 1316 gede tineerden straks niet gepam- perd. Het hoogstnoodzakelijke krijgen de illegale vreemdelin gen voorgeschoteld, zodat ze uit verveling snel hun identiteit prijsgeven. Dat zegt directeur Bart Kroon van de sector bij zondere voorzieningen van de Dienst Justitiële Inrichtingen. Op een karig bezochte informa tieavond in het personeelsres- taurant van de Sociale Werk voorziening verzorgt Kroon dinsdagavond, samen met een aantal andere medewerkers van justitie en de Rijksgebouwen dienst een toelichting op het bouwplan voor het detentie centrum. Het wordt een H-vor- mige gevangenis met voorna melijk tweepersoonskamers. Burgemeester Schoof zag liever een jeugdgevangenis komen maar het detentiecentrum dat pal naast de bestaande gevan genis De Geniepoort verrijst, wordt een petoet voor mannen die illegaal in Nederland ver blijven en die 'bij toeval' zijn opgepakt. „Mogelijk hebben ze een criminele achtergrond", legt Kroon uit. „Maar toen ze Het detentiecentrum wordt geen Alcatraz van Al phen, maar krijgt een standaard bewaking. Een vijf meter hoge witte muur (niet oranje zoals bij de Geniepoort) scheidt het complex van de rest van de wereld. De ingang komt aan de kant van de Ei kenlaan. In het H-vormige pand worden, verdeeld over vier etages, de meeste gedetineerden onder gebracht. Er zijn 628 tweepersoons- en 60 eenper soonskamers. Op de bovenste verdieping van de H worden sportzalen ingericht. Aan de kant van de Eikenlaan staan vier verschil lende gebouwen op een rij. Van links naar rechts zijn dat: magazijn; het hoofdgebouw met bezoe kersingang, bezoekersruimte en kantoren; het ge bouw waar de gedetineerden binnenkomen en (ui terst rechts op computertekening) een complex waar gevangenen worden geïsoleerd. De bestaan de gevangenis Geniepoort grenst aan het H-vormi ge cellencomplex (linksboven op de tekening). Illustratie: PR werden opgepakt was dat niet op heterdaad bij een drugsdeal of zo iets dergelijks. In elk geval zijn het geen uitgeprocedeerde asielzoekers, dat is een heel an dere categorie." Naar schatting lopen 240.000 mensen illegaal in Nederland rond. Dit zijn personen die nooit de intentie hebben gehad om een verblijfsvergunning aan te vragen. Eenmaal opgepakt moeten zij zo snel mogelijk te rug naar hun eigen vaderland, is de visie. Bij 8 procent van de gevangengenomen illegalen lukt het niet om de terugreis te regelen, meldt Kroon. „De rechter beslist uiteindelijk dat zulke mensen weer de straat op mogen." Met de gemeente Alphen is af gesproken dat de mannen die vrijkomen niet bij ^ie poort worden losgelaten maar op het station worden afgezet. Met een treinkaartje voor een rit naar de stad waar ze vandaan komen. Volgens Kroon is binnen 'een zee van ruimte'. „Je kunt straks in de gangen pingpongtafels neerzetten." Veel gebruik kun nen de mannen daarvan niet maken. Het vertier dat ze wordt aangeboden, blijft beperkt tot het wettelijke minimum. Er wordt ook geen werkplaats ingericht. „Ze verdienen dus niks. Ze krijgen 10 euro zakgeld. Een kwart wordt ingehouden voor de televisie. Een televisie op cel geeft altijd minder be heersproblemen. Van de reste rende 7,50 euro kunnen ze een pakje shag kopen. Of een tele foonkaart." De Rijksgebouwendienst denkt dat de eerste gedetineerden in oktober 2006 kunnen komen zitten. Kroon wil graag in juli open.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15