'Speciaal onderwijs goedkoper dan uitkerin LEIDEN REGIO Dierenasiel Leiden Stevenshage valt in de prijzen Egbert van yt Oever staat straks in z n 'eigen straat Zwembad Sassenheim week di Meldkamers in één p 'Bollenkoper moet w krijgen voor zijn een HDC972 Icziti ^fi K(K> k f lezing in Kooyker leiden - De politiemeldkamer werkt sinds deze week vanuit het nieuwe pand aan de Roose- veltstraat in Leiden. De politie heeft tevens het nieuwe com municatiesysteem C2000 in ge bruik genomen. De nieuwe meldkamer grenst aan de brandweerkazerne en is voor politie, brandweer en ambulan cevervoer. De alarmnummers blijven ongewijzigd en de offici ële opening is in juni. Er zijn in totaal achttien werkplekken. Met één centrale meldkamer kan de service en hulpverlening aan de inwoners van Hollands Midden beter worden gecoördi neerd en grootschalige inciden ten beter worden afgehandeld. De meldkamermedewerkers van de brandweer 1Q bulancevervoer, de kers van het burea kundige Hulpverlei gevallen en Rampen bureau conflict en ci sing van de politie, november 2004 pand betrokken. Komend weekeind ook de afdeling Tele L 4 politie naar het nie Deze medewerkers binnenkomende tel die niet spoedeisera de ingebruikneming meenschappelijke aan de Roosevelt! dwijnt de politiemel n(j( het hoofdkantoor va Midden in Leiderdoi y :pt aid ;ee tei aldi Rijl noordwijkerhout - Meer controles en sancties moeteiy bollenkopers waar voor hun geld krijgen. Zo moet word men dat de bollensector een slechte naam krijgt. Daal J. Langeslag, voorzitter van de telersorganisatie Koniri meene Vereeniging voor Bloembollencultuur (KAVB) c vergadering in het Noordwijkerhoutse conferentiecenj wenhorst. Langeslag hield de telers voor dat de bollenprijzen 1 sterk zijn geduikeld als de laatste twee jaar. Een verm het aantal hectares, zoals wordt gesignaleerd, kan de Ij wat soelaas bieden. Maar volgens de KAVB-voorzitt® slechts een tijdelijk effect. „Zodra de prijzen weer f stijgt het areaal onmiddellijk en zit je weer met overprol ziet meer heil in het aanboren van nieuwe markten erf' dat kopers bereid zijn een goede prijs te betalen. leiden - Hoogleraar universi teitsgeschiedenis Willem Otter speer geeft op dinsdag 29 maart in boekhandel Kooyker een le zing over de geschiedenis van de Leidse universiteit tussen 1775 en 1875. Tijdens de dies natalis op 8 februari presen teerde hij het derde deel van zijn vierdelige Groepsbeeld met dame. In de derde eeuw krijgt de universiteit onder meer te maken met de patriotten, de Franse bezetting en het beleid van koning Willem I. In 1875, constateert Otterspeer, is Lei den 'naar waarheid' één van de grootste universiteiten van Eu ropa. Belangstellenden kunnen een plaats reserveren in de win kel aan de Breestraat 93. Tele foon: 071-5160510, of e-mail: breel@kooyker.nl. Aanvang Montessorischool houdt open dag leiden - De Montessorischool Apollo houdt zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur open dag. Volgens directeur Rob Ruwette is het montessorionderwijs bij uitstek geschikt kinderen in hun eigen tempo hun eigen mogelijkheden te leren ontdek ken en ontplooien. De Apollo- school telt 250 leerlingen, is 21 jaar oud en staat aan het Strausspad in Zuid-West. Stijgende lijn bij FloraHolland rijnsburg - De cijfers van bloe menveiling FloraHolland verto nen een stijgende lijn. Ten op zichte van dezelfde periode vo rig jaar laten de eerste maan den van 2005 een groei zien van 6 procent. Dat meldt de veiling bij de presentatie van de jaarcij fers over 2004. Vorig jaar bleef de omzet nagenoeg gelijk aan die in 2003, ongeveer 1,9 mil jard euro. Bij de snijbloemen was er wel sprake van een stij ging bij de Nederlandse aan voer met 1 procent. De prijs daalde gemiddeld met 2,5 pro cent. De bloemenveiling reken de bij de begroting voor dit jaar op een vergelijkbare omzet. Oudervereniging waarschuwt: Er moet meer geld bij door Marijn Kramp leiden - „Het speciaal onderwijs is nog altijd goedkoper dan een levenslange uitkering." Want dat, waarschuwt Corine Hamer van oudervereniging DOC 4, is een realistisch toekomstperspec tief voor de zeer moeilijk op voedbare kinderen die nu niet naar school kunnen. Van hen zijn er ruim vijftig in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. „Er moet geld bij op het speci aal onderwijs", concludeert Hamer. „Hoe impopulair dat voor de politiek ook is. Politici geven hun geld natuurlijk liever uit aan zaken die ten goede ko men aan een grotere groep mensen. Maar in wezen is dat op de lange termijn ook wel het geval bij het speciaal onderwijs. Want als je daarin niet inves teert, krijgt later een veel grote re groep mensen problemen." Als zeer moeilijk opvoedbare kinderen ouder worden en ze geen dagbesteding hebben zo als school of werk, blijven de problemen niet beperkt tot de nabije omgeving van het kind. De kans dat ze op straat gaan hangen en overlast veroorzaken is groot. Bij gebrek aan onder wijs en goede begeleiding rest hun een levenslange uitkering, of zoals momenteel gebeurt, opvang in de jeugdgevangenis. Hamer: „Dat is beide een stuk duurder dan het speciaal on derwijs." Uit een onderzoek van het Re gionaal Bureau Leerplicht (RBL) werd vorige week duide lijk dat ruim vijftig kinderen in de Leidse Regio en de Duin- en Bollenstreek thuiszitten, omdat er voor hen geen plek is in het speciaal onderwijs. De groep, verwacht RBL-directeur Zou tendijk, is mogelijk nog wat groter, omdat niet alle gemeen ten hun leerlingenadministratie Veel scholen voor speciaal onderwijs zijn slecht gehuisvest. De Praktijkschool heeft al jaren ruimtetekort, zoals op de locatie aan de Ter Haarkade. Foto: Mark Lamers op orde hadden. Oudervereniging DOC 4, dat staat voor Deskundige Ouders Cluster 4 (de administratieve benaming voor kinderen met gedragsproblemen), strijdt voor verbetering van het speciaal onderwijs. Dat is hard nodig, meent Hamer. Het speciaal on derwijs en alle instanties die daar aanhangen zijn volgens haar vergelijkbaar met een 'on doordringbaar woud'. „Het speciaal onderwijs en speciaal basisonderwijs zijn volledig dichtgeslibd. Er is nergens plek meer. Bovendien is de versnip pering groot. Er zijn veel in stanties die zich met kinderen met gedrags- en leerproblemen bemoeien. Maar die \vi tendeels niet van elkaa mee bezig zijn. Dat n allemaal onoverzichtf zou mooi zijn als er teem komt waarin ond zorg zijn geïntegreerd.' Zelf heeft ze 'enorm g had toen duidelijk 1 haar zoon vanwege gei blemen niet naar een1 school kon. Binnen v den was er voor hem p speciaal onderwijs. een gunstige samenl omstandigheden. Veel moeten daar jaren vo ten. Alleen al het dia ren van een kind, d wat hij precies heeft ei soort school hij thuis! twee tot drie jaar in b men. En als dat uiteini delijk is, moet je vaal tijd wachten voordat op de juiste school. I zit zo'n kind dan thu' het een paar dagdelen school waar het ni P hoort." Het zou prachtig zijjt Hamer, als kinderen] dragsproblemen op male school kunnen als in veel andere Ei den het geval is. samen naar school' een prachtige, maar niet als je de reguliei middelbare scholen doende toerust om met leer- en ge< op te vangen." Dat Hamer het geval in De vergelijldng met landen als Duitsland p* marken, waar veel deren op speciale si ten, gaat volgens H; omdat daar beduidi geld aan onderwijs geven. „Nederland dubbeltje op de eerst ten. Maar dat kan in] van het onderwijs ni< Vandalen maken 'ideale plek' voor standbeeld van Lissese schaatsheld onmogelijk door Gerard Baas ussE - Eerder was het naamplaatje tot twee keer toe verwijderd en onlangs is het beeld met sokkel en al omverge- duwd. De ideale plek voor het stand beeld Egbert van 't Oever, de in oktober 2001 overleden schaatscoach uit Lisse, is niet zo ideaal gebleken. Bij de ingang van de Lissesche IJsclub aan de Rand meerstraat is te weinig sociale controle en hebben vandalen vrij spel. „Laatst is het beeld omvergetrokken en bijna in de sloot beland. Dat moet met zo veel kracht gepaard gaan dat je wel een tijdje bezig bent. Ongelooflijk. Zoiets doe je niet als je weet dat je betrapt kan worden", zegt Lisser Bert Mondriaan, een van de bedenkers van het plan om een standbeeld voor de Lissenaar te plaatsen. Er is inmiddels een nieuwe plek gevon den in de Egbert van 't Oeverstraat. Met de gemeente wordt nog overlegd over de precieze plaats en de verwachting is dat het standbeeld er over een paar weken staat. „Je mag toch hopen dat in een straat mensen wat meer op elkaar, el- kaars spullen en andermans spullen let ten." Het beeld van Egbert van 't Oever bij de onthulling door zijn vrouw Guus en zijn ex-pu pil Yvonne van Gennip. Archieffoto: Dick Hogewoning Op 28 mei 2003 werd het standbeeld voor Van 't Oever onthuld in nabijheid van zijn vrouw Guus en de schaatstop- pers Marianne Timmer en Yvonne van Gennip, die hun olympische successen voor een belangrijk deel aan de 'grote kleine man' te danken hadden. Het beeld is gemaakt door het Lissese beeld houwersechtpaar Frans en Truus van der Veld. Het stelt Van 't Oever in een karakteristieke pose voor: hij geeft de rondetijd aan een pupil door, die vijf se conden onder het schema rijdt. Yvonne van Gennip meldde bij de onthulling dat het ging om een van haar drie gouden ritten bij de Olympische Spelen van 1988 in Calgary. In afwachting van de herplaatsing staat het standbeeld op de Lissese gemeente- werf. Daar wordt ook een plaat onder de sokkel gezet, die omver duwen voortaan onmogelijk moet maken. Mevrouw Guus van 't Oever is blij dat er hard wordt gewerkt om een goede plek te vinden voor het beeld van haar man. „Ik vond het erg wat er is gebeurd. Aan zoiets denk je toch niet? Het is zo zin loos. Ik hoop wel dat het beeld op de nieuwe plek goed tot zijn recht komt. Het is een klein straatje, maar het is wel goed dat er nu wat meer op gelet kan worden. Waar hij eerst stond vond ik zo'n mooie plek, zo vlak bij de ijsbaan, maar ja, het kon niet meer, hè?" door Bas de Rue sassenheim - Het zwembad van sport- en recrea tiecomplex Wasbeek in Sassenheim is minstens een week dicht. De pompruimte van het bad raakte onklaar doordat een grote hoeveelheid water naar binnen lekte. De schade aan de pom pen en elektrische apparatuur is 'aanzienlijk', zegt algemeen manager J. van der Linden. „Het kloppende hart van het zwembad ligt stil." De oorzaak van de wateroverlast, die dit weekend plaatshad, is waarschijnlijk een bedieningsfout. De gevolgen zijn aanzienlijk. In een eerste schat ting gaat het zwembad uit van een ton schade plus misgelopen inkomsten, die het bad schat op 10.000 euro. „In de pompruimte stond meer dan 50 centime ter water. De circulatiepompen, regelkasten en allerlei elektronische meetapparaten zijn defect. Zelfs het licht kan niet meer aan", zegt manager Van der Linden. „We moesten het zwembad za terdag meteen sluiten. Voor zwemverenigingen en scholen is dat natuurlijk vervelend. Die heb ben we zo snel mogelijk van de sluiting op de hoogte gesteld." Hoe lang het zwembad nog dicht blijft, hangt af van de toestand van de twee waterpompen. Als deze nog te redden zijn, dan kan het bad moge lijk volgende week weer open. „Als we nieuwe pompen moeten installeren, dan gaat het langer duren," zegt de zwembadmanager. „We streven ernaar uiterlijk volgende week woensdag weer open te zijn. Maar helaas moeten we wat dat be treft wel een aantal slagen om de arm 111 Het waren de waterpoloërs van zwem Sassenheim die het lek als eersten vertelt I. Kampschreur van de zwem a2 „Onze polojeugd was met ongeveer deis ren in het water aan het trainen toen eier der bij de ballenopslag de lucht van n rook. Hij dacht direct 'hier klopt iel ei heeft het zwembadpersoneel gewaarsc Voorlopig kunnen de waterpoloërs heC meer in. Zowel de trainingen als de v1 dit weekend gaan niet door. „Dat i ei maar het is ook geen grote ramp", z;n schreur. De waterpolovereniging raakt *a lastig parket als het bad maanden etj „Dan hebben we wel een probleem. N e den in de regio zijn geschikt voor wate e dat wij een bad met een diepte van 111 meter 80 nodig hebben. Dan vallen I aa Noordwijkse Bollenbad al af. Eigenli aa we alleen in Oegstgeest of Leiden ter daar trainen al waterpoloverenigingei wel eens druk worden. Pc Ook basisscholen ondervinden de gei de sluiting. De openbare Bolwerkschc senheim moest deze week alle z schrappen. „Gelukkig kunnen onze zwemmen, dus het is geen groot 0.- ons leren de kinderen vooral nieuwe z ,ta of doen ze aan waterpolo", zegt coö van Voorst. Ook de school heeft ech lijks uitwijkmogelijkheden. „We hopt het bad snel weer opengaat." de Hoevenaars van de stichting. Wilhelmina Wïjckerheld Bis dom, die in de vorige eeuw als zangeres optrad onder de naam Moyra Stava-Morena, richtte de gelijknamige stich ting op om de dierenbescher ming te ondersteunen. Na haar overlijden in 1990 ging haar hele vermogen naar de stich ting. Het bestuur besloot de weldoenster jaarlijks te herden ken met de uitreiking van de MSM-prijs rond haar geboorte dag op 26 februari. Beheerder Leen Gottschal van Stevenshage is dolblij met de prijs. „Zeker omdat er ook een mooi bedrag aan is verbonden waarmee we een hoop goede dingen voor de dieren kunnen doen. Welke, dat moeten we maar eens rustig bekijken. Maar er wordt in elk geval een goede bestemming voor ge vonden, Daarnaast is de prijs voor ons een bevestiging dat we hier goed werk doen." Naast Stevenshage ontvingen dierenopvangcentra in Drach ten, Kampen, Zandvoorten Zwolle de prijs. Cavia's Hoe is het toch met de 65 ca via's die eind vorige maand in slechte conditie werden bin nengebracht bij Stevenshage? De verwaarloosde beestjes wa ren afkomstig uit een ontruimd Beheerder Leen Gottschal van dierenopvang Stevenshage: „Met de prijs kunnen we een hoop goede dingen doen voor de dieren," Archieffoto: Hielco Kuipers huis. Na onderzoek door een dierenarts en verzorging in de dierenopvang, heeft het over grote deel inmiddels een goed 'thuis' gevonden. „Momenteel zijn er nog vijf ca via's bij ons, omdat hun huid nog niet in orde is", aldus Gott schal. „Als de dierenarts zegt dat ze in conditie zijn, kunnen ze ergens worden geplaatst. Twee cavia's die weer gezond zijn, wachten nog op een goed huis. Helaas zijn er vier van de 65 overleden. Drie vlak na aan komst en een hebben we later moeten laten inslapen." Toch is de beheerder van Ste venshage tevreden. „Normaal gesproken zitje maanden met een cavia voordat het dier er gens kan worden geplaatst. Dat er nu zo'n grote groep zo snel een plekje heeft gevonden, is uniek." Eric-Jan Berendsen Dierenasiel Leiden Stevensha ge heeft de MSM-prijs gewon nen. De Moyra Stava-Morena Stichting beloonde de inzet van het dierenasiel afgelopen weekeinde met 2500 euro en een kristallen beeld van een kat. De stichting reikt de prijs jaar lijks uit aan organisaties die zich hard maken voor dieren welzijn. Stevenshage is het die renasiel voor de Leidse regio en een deel van de Bollenstreek. Naast Stevenshage ontvingen vier andere Nederlandse die renasielen de MSM-prijs. De stichting koos voor deze vijf asielen, omdat ze in 2004 het keurmerk van de Raad voor de Erkenning van Dierenopvang centra Dierenbescherming ontvingen. „De asielen doen het allemaal goed met een rap portcijfer van rond de zeven. Maar voor deze certificering hebben ze aan zoveel kwali teitseisen moeten voldoen, dat is toch zeker een acht of negen waard", aldus voorzitter F. De Blauwe Steen, dïe al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14