LEIDE LWO neemt 'passende maatregelen' Fooienpot De Burcht voor nieuwe kano's Honden krijgen vijftig uitrenvelden in de stad REGIO Politiek café over Leidse woningbouw EjSffiffSKS Uidsch®,Dagblad R1 iwe teamchef lie in Noord htsociëteit draadloos dusnie houdt lire avond lovatie Robijn traagd 'Nog vele jaren' voor oudste man van Leiden Geen sprake van faillissement Spaar mee voor Intratuin! woensdag 16 maart 2005 Vassenaarse uthandel nieuw pand jjkswaterstaat derioekt sakkingen Het politieteam Lei- heeft een nieuwe nouk Radloff is per 1 >005 officieel aangesteld, jorganger, Martin van jrdt chef van de meldka- n het politiekorps Hol- lidden. Radloff is sinds 2000 teamchef Staf teuning in het district •Voorschoten. Afgelopen szij gedetacheerd in de m de invoering van het werken te be- n. Daarvoor was zij seni- eur bij het bureau Orga- Beleid op in Leider- ij is de tweede vrouwe- efvan een team van de in Hollands Hil Renema is sinds 003 teamchef van Al- j Bezoekers van sociëteit jiit met een laptop kun- [r gratis draadloos inter- lls hun machine is uit liet een wifi-kaartje. De heeft een eigen ting op het snelle, gratis dloze netwerk van Wire- flen. De vrijwilligers van liting hebben hoog op een verbin- geplaatst die het oppikt. Eurodusnie houdt een literaire avond in ervan de Boekenweek, inkomst is een vorm test tegen het uitzetbe- het kabinet. Schrijvers ters dragen voor uit ei- k dat met dit thema te Onder hen is de vluchtelinge Shakila a. Zij zal voorlezen uit 'Herm niets'. De bijeen- in eetcafé 'Las Vegas' Koppenhinksteeg om 20.00 uur. 1 De renovatie van ver shuis De Robijn loopt op. Het was de be- om in augustus te be- piet de verbouwing en ing van het tehuis bij de itlaan, maar de bouw- g is nog niet goedge- lan Planjer, hoofd van itaire Dienst, heeft geen hneer de renovatie kan Tl. van De Robijn in samenhang met de n nieuwbouw van wo- aan de Diamantlaan. imen meer 'levensbe- woningen', waar ou- nger zelfstandig in kun- |ven wonen, met hulp s. Het gaat om 82 nieu- Swoningen' naast de al de 125 aanleunwonin- De Robijn zelf komen 'verzorgingshuisplaat- zijn er nu zestig en er er naar verwachting 18 et aantal verpleeghuis in het tehuis, voor die er lichamelijk of k slechter aan toe zijn, in 18 nu naar 45. Het is dat er een extra 'het gebouw komt. is wel aan renova- naar nog goed bewoon baar we zouden wel eginnen", zegt Planjer. 1 ligt nog ter beoorde- het College Bouw Zie- 'oorzieningen. De ge- moet een bouwvergun- leven en er is ook een Qingsplanwijziging no- e weten nog niet veel n een half jaar geleden, molens draaien leiden - De heer Jan Sierat werd gisteren 103 jaar, maar op zijn verjaardagstaart prijkten maar dertien kaarsjes. „Anders hadden we u eerst op trainingskamp moeten sturen", grapte de directrice van Zorgcentrum Lorentz- hof, de plek waar de jarige sinds 2001 woont. De Leide- naar vierde zijn verjaardag met zijn familie en medebe woners in de grote zaal van het huis. 's Middags kwam burgemeester Lenferink op bezoek. Met zijn 103 jaar is Sierat de oudste man van Leiden. De jarige zelf is heel dankbaar dat hij deze leeftijd heeft mo gen bereiken. Je hoort wel eens van mensen dat het al lemaal niet meer hoeft als ze zo oud zijn. Dat zal ik nooit zeggen. Er zijn hier veel goede mensen en ik heb het erg naar mijn zin. Door mijn leeftijd heb ik het voorrecht nog met veel mensen in contact te komen." Praten over het geloof is een van de dingen die de oud godsdienstonderwijzer graag doet. „Er komen vaak men sen naar me toe met vragen op godsdienstig gebied. Die beantwoord ik graag, voor zover ik dat kan natuurlijk. In de bijbel zijn vele antwoorden te vinden." Door een val heeft de heer Sierat sinds een paar jaar last van zijn benen. Toch doet hij elke dag trouw zijn oefe ningen: een aantal rondjes lopen door het huis. Leuker echter vindt hij lezen, zijn grote hobby. Op zijn hoge leeftijd is hij zelfs weer aan een zelfstudie Engels begon nen. „Dan lees ik een boek in het Engels met daarnaast de Hollandse vertaling. Zo leer je alle woorden toch het best", doceert de onderwijzer in hem. Af en toe neemt hij een stukje van zijn verjaardagstaart. Veel tijd krijgt hij daar niet voor, want veel mensen wil len de jarige feliciteren. Een buurvrouw weet niet of ze hem 'nog vele jaren' moet wensen. „Dat mag je gerust doen hoor", lacht de jarige. Foto: Henk Bouwman Gemeente gaat streng optreden tegen overlast door Timoteus Waarsenburg leiden - Op ruim vijftig locaties in de stad mogen honden voortaan vrij rondlopen. Als hondenbezitters buiten die aangewezen gebieden hun vier voeter los laten lopen, riskeren ze een boete van dertig euro. De gemeente gaat actief contro leren en heeft één opsporings ambtenaar vrijgemaakt voor 'hondencontroles'. Daarnaast zijn ook parkeerwachters be voegd om hondenbezitters die zich niet aan de regels houden, op de bon te slingeren. Op dit moment geldt officieel in de hele stad een aanlijngebod, wat er op neer komt dat hon den niet los mogen lopen. Slechts op een paar plaatsen, zoals speeltuinen, geldt nu een uitdrukkelijk losloopverbod. Met het aanwijzen van vijftig locaties waar honden vrij kun nen rennen, hoopt het college hondenbezitters tegemoet te komen. Daarnaast dekt de ge meente zich op deze manier ju ridisch in om daadwerkelijk be keuringen te kunnen uitdelen aan overtreders. „Alle hondenbezitters in de stad - voorzover bij ons bekend - krijgen een kaartje toege stuurd waarop de uitrenvelden staan", zegt verantwoordelijk wethouder Rogier van der San- de. „Bovendien komen op die plekken bordjes te staan. Dan is er geen excuus meer om je niet aan de regels te houden." De voorlopige lijst met uitren velden werd eind vorig jaar ge presenteerd. Naar aanleiding van een aantal bezwaarschrif ten zijn twee aanvankelijk be oogde uitrenvelden alsnog af gevallen: het parkje tegenover het Plantsoen en de groen strook langs het Rozenpad. Volgens het college van burge meester en wethouders is een strikt beleid voor loslopende honden in een compacte stad als Leiden noodzakelijk. Omdat het groen in de stad, zoals bij voorbeeld het Plantsoen en het Van der Werfpark, veel wordt gebruikt 'door spelende kinde ren en andere vormen van re creatie'. En dat gaat volgens de gemeente niet samen met los lopende honden. „In Leiden zijn zo'n 4000 hondenbezitters die samen ongeveer 5000 hon den hebben", stelt het college. „Dat is ongeveer 4 procent van de bevolking." Behalve een boete voor het los laten lopen van honden buiten de aangewezen gebieden, riske ren hondenbezitters ook een boete van dertig euro als ze de poep van hun viervoeter niet opruimen. Om deze overtreders in de kraag te kunnen vatten, rijden er op 'piekuren', mo menten op de dag waarop veel mensen hun hond uitlaten, speciale controleurs op brom mertjes rond. De gemeente zet dus in op strenge handhaving, maar doet ook een beroep op de inwoners van Leiden. Van der Sande: „Als er ergens met de regelmaat van de klok honden loslopen waar dat niet mag, of als er structu reel veel hondenpoep ligt, kan dat gemeld worden bij het ser vicepunt wonen. Dan sturen wij de controleurs wat vaker naar die gebieden." door Silvan Schoonhoven leiden - Met onder meer de fooi enpot van sociëteit De Burcht onder de arm trok hij naar Sri Lanka. De Leidse antropoloog Hans Feddema keerde terug naar het kustdorp waar hij ooit onderzoek deed naar 'boeddhis tische vervloekingen' en waar de bevolking nu het puin ruimt van de vloek van de tsunami. Hij hoorde er de gruwelverhalen en hielp vissers aan nieuwe boten. Angst slijt snel, stelde hij vast. „Je kunt de Srilankanen niet in hun ziel kijken, maar het leek of de angst en het verdriet bij hen alleen de eerste weken na de ramp een hoofdrol speelden. Het repareren van de verbrijzel de boten, financieringsbronnen aanboren, die zaken hebben nu voorrang. Een moeder vroeg me nog over de golf: komt-ie nog een keer? En wat als-ie 's nachts komt? Maar de enorme angstpsychose is weggetrok ken." Het waren vooral de veerkracht en vindingrijkheid van de kust bewoners die de antropoloog en zijn vriendin José van den Putte in het oog sprongen. De familievetes, wraak en jaloezie die veel eilandbewoners nor maal gesproken in hun greep houden, waren tijdelijk verge ten. „Behalve dat hulp ook weer jaloezie veroorzaakt. Ik heb de ruzies die dat opleverde tussen een aan drank verslaafde buurman en zijn vrouw vanuit onze slaapkamer kunnen fil- Verbrijzelde kano's langs het strand van Sri Lanka. Particuliere foto men voor een documentaire." Feddema vestigde zich midden tussen de vissers en de palmbo men in een gespaard gebleven huis. Honderd meter van de waterlijn, niet ver van de tenten voor de daklozen. Hij zag er hoe de vissers met kunst- en vlieg werk, door sieraden van hun vrouw in onderpand te geven, geld bij elkaar scharrelden om boten en netten te repareren. „We zijn geen trauma-experts", zegt Feddema. „Maar vragen naar de ervaringen was het minste wat we konden doen." Het leverde dramatische verha len op, waarbij 'toeval' en 'be schikking' een hoofdrol speel den, net als het gevoel dat de tsunami op de een of andere manier een bestraffing vormde. „Het was die dag volle maan, een boeddhistische feestdag. Sommigen zaten al in de hoger gelegen tempel toen de golf kwam. Anderen ontsnapten omdat ze cricket keken op de televisie van een vriend in het heuvelachtige deel van het dorp. Twee meisjes van elf en vijf renden bij het eerste teken van onraad hand in hand naar de tempel. Hun vader en tante raakten te water in de eerste golf, maar ontsnapten aan de tweede doordat ze op zoek gin gen naar de meisjes." De stoet verhalen is eindeloos. Een vrouw raakte na de eerste golf verstrikt in een touw, tot een visser haar bevrijdde, kort voor de tweede golf. Een dame, eigenaar van een kopieerwin kel, liet zich elke ochtend op dezelfde tijd door een riksha ophalen. Uitgerekend op Twee de Kerstdag belde de riksharij- leiden De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) neemt 'passende maatregelen' om de financiële problemen op te lossen. Over de inhoud daarvan worden geen mededelingen gedaan. Dat staat in een persverklaring van het be stuur en het management. Volgens de verklaring is er geen sprake van een mogelijk faillis sement. Op een achterbanraad pleging in december sprak de Ondernemingsraad van de LWO zijn zorgen uit over de 'precaire' financiële situatie. Zonder harde bezuinigings maatregelen vreesde de raad voor een faillissement, zo blijkt uit het verslag, dat vorige week is verspreid onder de medewer kers. De OR wil geen nadere toelichting geven. Bestuur en management schrij ven in de verklaring dat zij met de gemeente in gesprek zijn over de financiële problemen. Er zijn 'werkafspraken gemaakt' over een 'nadere analyse'. De Leidse politici zijn door wet houder Buijing achter gesloten deuren geïnformeerd over de problemen bij de LWO. PvdA- raadslid Hilde Jansen wil de kwestie morgen aan de orde stellen tijdens een commissie vergadering. Het is niet voor het eerst dat de LWO met financiële problemen kampt. Enkele jaren geleden moest er fors worden bezuinigd en zijn enkele buurthuizen af gestoten. De organisatie is los geweekt van de gemeente, waarmee de relatie moeizaam is. In plaats van subsidie te ge ven, sluit de gemeente tegen woordig contracten met de LWO af over te leveren dien sten. De geldproblemen, interne strubbelingen en een negatief onderzoeksrapport over de or ganisatie en de relatie met de gemeente leidden de afgelopen jaren tot veel slechte publiciteit. Volgens de gisteren uitgebrach te schriftelijke verklaring willen directie en bestuur de 'financië le problematiek op een zorgvul dige wijze met de medewerkers bespreken, in nauwe samen spraak met de Ondernemings raad en de gemeente Leiden'. „Wij hopen dan ook dat derden dit zullen respecteren en ons de kans geven om deze gesprek ken op een zorgvuldige manier voor te bereiden en te voeren", aldus de verklaring. leiden - Het Leids politiek-cul- tureel café Wittebrood wordt zondag 20 maart in het Volks huis aan de Apothekersdijk ge houden. Het debat gaat over 'slopen en nieuwbouw. Blijft wonen in Leiden betaalbaar?' Waarom moeten in Leiden goedkope woningen worden gesloopt? Naar welk soort wo ningen is de meeste vraag in Leiden? Wordt er wel genoeg sociale woningbouw gereali seerd of zijn de lagere inko mensgroepen op woningen buiten de stad aangewezen? Over deze vragen debatteren wethouder Ron Hillebrand, Lex de Boer, directeur van Portaal, en Mieke Weterings, secretaris van de Federatie Huurders Or ganisaties Leiden e.o. Daar naast zijn er interviews met mensen uit de woonsector en wordt het geheel omlijst met cabaret, muziek en een quiz. Café Wittebrood duurt van 16.00 uur tot 18.00 uur en de toegang is gratis I Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch Dagblad der op dat hij een half uurtje la ter kwam. De winkel langst het strand werd verwoest, de dame en de chauffeur overleefden. Anderen was het lot minder goed gezind. Feddema trof een rooms-katholiek priester, die gebukt ging onder wroeging. Hij had een aantal kinderen bij een geroepen voor wat extra ca techisatie. Hij overleefde, de kinderen kwamen om. „Een jonge Amerikaanse stierf tijdens haar huwelijksreis. Ze verbleef in een bungalow in de bomen, maar was even afgedaald om in de keuken van het guesthouse wat aanwijzingen te geven voor het ontbijt." Zestienhonderd mensen kwa men om in de 'dodentrein', die het water tegemoet reed omdat de stationschef van het voor laatste station zijn telefoon niet had opgenomen toen een an dere chef belde om te waar schuwen. „Het trof me diep, omdat ik zelf vaak met die trein heb gereisd. Het is een para dijselijke rit, pal langs het strand. Maar het werd een do dentrein." Feddema en Van den Putte trokken naar Sri Lanka met het fooiengeld van De Burcht, gif ten van vrienden en collega's, en een bijdrage van de gemeen te die het bedrag verdubbelde. Bij de besteding ervan concen treerden Feddema en Van den Putte zich bewust op vissers in het dorp: sterke mensen die niet drinken. „Door hen te hel pen, had dat een economische uitstraling naar het hele dorp. Ze lieten het ons vol trots weten als ze voor het eerst weer een nacht de zee opgingen." aantrekkelijke korting bij Lees nu Leidsch Dag-blad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! gfja, ik neem een vast kwartaalabonnei •ment en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: M Adres: Postcode/Plaats: (I V m. bezorgoontro Geboortedatum Bajüt-/girorekeningn timmer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. F Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoord nummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 080O - 1711 (gratis). E-mail: lezersservice^hdc nl of surf naar www leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £]4 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13