Aantal gevangenen groeit J BINNENLAND 2 I 'Verbod snorfiets goed voor verkeersveiligheid' Besnijdeniscentra krijgen het steeds drukker Illegale dierenhandel zwaar genoeg gestraft Eerherstel Descartes bij Universiteit Utrecht Ontslag uit de gevangenis is nog geen vrijheid 'Vroeg geboren kinderen intensiever onderzoeken' Steeds meer moorden in grote steden 1200 Plaatsen extra door meerpersoonsceUen Op zoek naar de beste kebab Verkoop sigaretten gedaald vaste gast elzone Straatprostituees gen voelen zich beke- de politie. Dat heeft 3g De Straatmadelief «mens de prostituees OCgens woordvoerster ijnprt is het diverse keren men dat binnen an- D'|r tientallen politiewa- L de afwerkplek aan Dlmstraat kwamen. L i in plaats van gericht |ren komen ze aapjes en| het rustig is in de ;fud komen er tientallen gs, als de politie echt is|e je niemand." dinsdag 15 maart 2005 Ud Iv ||p j: meer hulp rsporters - Nederlandse win- hebben dit winter- \IQte\ vaker een beroep hulpverlening dan in Briode vorig jaar. De rmcentrale heeft dit tseizoen ongeveer 40 eer hulpverleningen beporal bij voertuig- ling, zoals autopech len, was een enorme d«n mest r legaal U - Veehouders kun- ir volledig legaal hun pen. Daarbij gaat het a die in de afgelopen len hebben opge- idat ze minder mest ze mochten, opgebouwde sal- iderde van de lan- jroductie worden I, bovenop de toege- lelheid. Dat consta- lekblad Boerderij dat .schijnt, in een ana- nleiding van het 'n van het huidige zo- MIDAS-systeem. boekhouding vervalt, niet voldoet aan Eu- 1 pakt valse ftes aan )e politie in de stad gint een proefproces ien die een valse straatroof hebben halve dat het straf- het verwerken van ons veel tijd en een politiewoord- politie wil de kos- onderzoek op de erhalen. Valse aan- ieestal bedoeld om ig op te lichten. Ie variant controle De politie gaat auto- iin Flevoland op ntroleren met de aatsbare trajectcon- ederland. Het sys- eren in gebruik ge- Lelystad. Vanuit heel titeresse getoond jplaatsbare controle, iordvoerder van de trajectcontrole wordt l van bestuurders (punt, maar over een tand gemeten. Aan n aan het einde van t wordt de wegge- itografeerd. Een rekent de gemid- id. veldhoven/anp - Kinderen die veel te vroeg zijn geboren, moe ten intensief worden begeleid. Omdat een aantal van deze kin deren later leerproblemen krijgt, is het aan te bevelen om ze daar allemaal al op 5-jarige leeftijd gericht op te onderzoe ken. Dat stelt kinderarts-neona toloog M. de Kleine in het proefschrift waarop hij donder dag op de Universiteit Leiden promoveert. De Kleine is werk zaam in het Méxima Medisch Centrum in Veldhoven. Het gaat om kinderen die wor den geboren na een zwanger schap korter dan 32 weken en kinderen die minder wegen dan 1500 gram. De overlevingskan- leiden/voorburg - De meeste moorden worden gepleegd in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Maar pas sinds 1965 is de kans slachtoffer te worden van moord of doodslag in de grote steden veel groter geworden dan in de rest van het land. In de periode 1965-1990 is die kans in de drie grootste steden verzevenvoudigd. Dat concluderen onderzoekers P. Nieuwbeerta (Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshandhaving) en I. Deer- enberg (Centraal Bureau voor de Statistiek) in een studie die gisteren is verschenen. Zij ge ven voor het eerst een overzicht van langetermijntrends in slachtofferschap van moord en doodslag in Nederland, op ba sis van gegevens van het zoge heten historische bestand slachtoffers moord en dood slag. Zij onderzochten de perio de 1911-2002. In totaal zijn in die jaren 7493 mensen op Ne derlands grondgebied overle den als gevolg van moord of doodslag. In de periode 1965-1990 deed zich een sterke stijging van het aantal moorden en doodslagen voor: van gemiddeld veertig per jaar naar tweehonderd. In die periode tekent zich ook het ver schil af tussen de drie grootste steden en de rest van het land. Vóór die jaren was er niet of nauwelijks sprake van enig ver schil. Vanaf 1965 is het aantal moor den in de drie grootste steden vrijwel continu gestegen. De stijging in de rest van het land bleef hier sterk bij achter. In de jaren 2000-2002 vielen ge middeld 3,4 slachtoffers per 100.000 inwoners in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Rotterdam telde jaarlijks ge middeld 4,1 slachtoffers per 100.000 inwoners, Amsterdam 3,2 en Den Haag 2,6. In de rest van Nederland vielen 0,9 slachtoffers per 100.000. sen voor dit soort baby's neemt toe. Maar de kans op ontwikke lingsstoornissen neemt niet evenredig af, aldus De Kleine. Ernstige problemen worden meestal wel op tweejarige leef tijd herkend. Licht motorische stoornissen en leer- en gedrags problemen komen pas op de schoolleeftijd aan het licht. Later nemen die problemen toe en kunnen ze een levenslange belasting vormen, aldus de kin derarts. Bij gangbare onderzoe ken komen die problemen niet altijd aan het licht, ontdekte De Kleine. Daarom moeten deze kinderen standaard grondiger en uitgebreider worden onder zocht. den haag/gpd - Het aantal gevangen is in Nederland in een jaartijd met 18 pro cent gegroeid. Nieuwe mogelijkheden als twee op een cel, elektronische detentie en meer plekken voor bolletjesslikkers en andere drugsdelinquenten zorgen vol gens het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) voor de toename. In totaal zaten op de door het CBS ge hanteerde peildatum 31 september 2004 16.455 mensen opgesloten. Dat zijn er bijna 2500 meer dan een jaar eerder. Sinds 1 oktober zijn er door de opening van meerpersoonsceUen nog eens 1200 plaatsen bijgekomen. Het aantal vrouwen dat in de gevangenis terecht kwam, steeg sneUer dan het aan tal mannen, met dertig procent tot 1.085. Bijna eenderde van de vrouwen zit vast voor een drugsdeüct. 44 Procent van hen is afkomstig uit Suriname en de Nederlandse Antülen. Onder de 'tijdelij ke wet noodcapaciteit drugskoeriers' zijn er in de gevangenissen achthonderd plaatsen bijgekomen voor drugsdelin quenten. Mannen vormen de absolute meerder heid in de gevangenissen, zij zorgden ook voor de grootste groei. De grootste groep gevangen mannen is tussen de 25 en 35 jaar oud. Binnen die groep zit het grootste deel vast voor geweldsdelicten. Van de mannen onder de 25 jaar zit de helft vast voor een geweldsmisdrijf. De gevangenispopulatie is onder te ver delen in drie groepen. De grootste groep, 43 procent, bestaat uit personen die door de rechter tot gevangenisstraf zijn veroordeeld. De tweede groep, 39 procent, zit in voorlopige hechtenis. De overige gedetineerden zijn mensen die tot hechtenis zijn veroordeeld, vreemde lingen in afwachting van uitzetting en veroordeelden die wachten op een plaats in een tbs-kliniek. Tot de gevangen worden ook mensen gerekend die veroordeeld zijn en niet in de cel zitten, maar een 'penitentiair pro gramma' volgen, bijvoorbeeld een oplei ding of stage. Een deel van hen staat on der elektronisch toezicht. Het aantal plaatsen in het penitentiaire programma is met ongeveer vierhon derd plaatsen uitgebreid tot 765 plaat- den haag/anp - Een verbod van de snorfiets zou de verkeersvei ligheid in Nederland sterk ver beteren. Dat geldt ook voor het verhogen van de leeftijd waarop brommer mag worden gereden, van 16 naar 18 jaar. Dat stelt de Stichting Weten- schappeüjk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in een advies dat later deze maand wordt aangeboden aan minister Peijs van Verkeer en Waterstaat. Een eerder voorstel, vorig jaar, om de minimumleeftijd voor brommerrijden te verhogen naar 17, werd door de Tweede Kamer afgewezen. Een andere maatregel die de SWOV voorstelt, is om begin nende automobüisten niet 's nachts te laten rijden en geen passagiers te laten vervoeren. In de Verenigde Staten en Ca nada heeft dit effect gesorteerd, aldus het rapport „Veilig, wat heet veilig II". De SWOV adviseert de minister ook de snelheidslimieten onder de loep te nemen. De bestaan de limieten zijn star en daarom ongeloofwaardig. Veel wegge bruikers rijden daarom te hard. Maximumsnelheden moeten aansluiten bij het het wegbeeld. Volgens het adviesorgaan lei den verschülende snelheidsli- mieten tot verwarring, ook om dat de scheiding tussen in de stad en buiten de stad vervaagt. Buiten de bebouwde kom geldt bijvoorbeeld soms 60, soms 80 kilometer per uur, terwijl het wegbeeld hetzelfde is. den haag - De jongerenorganisatie van de WD, de JOVD, gaat op zoek naar het beste kebab restaurant van Nederland. Minister Ver donk (Vreemdelingenzaken en Integratiebeleid) gaf gisteren het startschot voor de culinaire zoektocht. In restaurant Haci Baba in Den Haag zette ze haar tanden in een broodje. JOVD'ers gaan vanaf 19 april samen met Turkse jongeren kebabrestaurants in het land keuren. De avond ervoor krijgen de juryleden in spe een korte cursus over het keuren. Het echte doel van de uitverkiezing is om JOVD'ers en Turkse jongeren met elkaar in contact in te brengen. „We willen in een relaxte sfeer en onder het genot van een broodje kebab ken nismaken en van gedachten wisselen over alles watje bezig houdt", aldus de liberale jongerendub. Ze zijn voorlopig nog niet klaar: er zijn circa 1400 kebabrestaurants in Nederland. Op 2 juli wordt het winnende restaurant bekendgemaakt. Foto: CPD/Koen van Weel 3VO: Brommerleeftijd moet omhoog De minimumleeftijd voor brom- en snorfietsers moet van 16 naar 18 jaar. Volgens verkeersveiligheidsorganisatie 3VO scheelt dat jaarlijks 44 verkeersdoden. Dat is een kwart meer dan tot nu gedacht. In 2003 vielen er ruim honderd doden met brommers. Binnenkort bespreekt de Tweede Kamer voorstel len voor jongeren in het verkeer. De organisatie vindt dat er nu 'de kans is om in te grijpen'. Vorig jaar stemde een Kamer meerderheid tegen een verhoging van de leeftijd. Volgens 3VO is een meerderheid van de Nederlanders (62 procent) in elk ge val voor het verhogen van de leeftijd naar minimaal 17 jaar. abcoude/anp - Doordat het ziekenfonds de besnijdenis van jongens om religieuze re denen sinds 1 januari niet meer vergoedt, krijgen besnijdeniscentra het steeds druk ker. Daar kost de ingreep onder plaatselijke verdoving 215 euro, tegen 800 tot meer dan 900 euro in een ziekenhuis. Het Besnijdenis Centrum in Amsterdam, met dependances in Almere en Zaandam, deed vorig jaar ruim 1500 besnijdenissen. Dit jaar gingen er al zo'n tweehonderd jon gens per maand onder het mes, zei direc teur A. Klein van Besnijdenis Centra Neder land maandag. De centra in Amsterdam en Utrecht krijgen volgens hem nu toeloop uit heel Nederland te verwerken.Den Haag opent 26 maart een centrum. Ook zijn er plannen voor een vestiging in Nijmegen. Sommige zorgverzekeraars vergoeden be snijdenissen in de aanvullende verzekering. Zo krijgen verzekerden bij Agis maximaal 150 euro terug. Die hoeven bij een besnij denis in een besnijdeniscentrum dus veel minder bij te betalen dan wanneer de in greep in een ziekenhuis plaatsvindt. Klein, huisarts in Abcoude, weet niet of door de afschaffing van de vergoeding meer ouders hun toevlucht nemen tot het illegale 'keu kentafelcircuit'. In Nederland worden jaar lijks 15.000 jongens, voomarrielijk moslims en joden, om religieuze redenen besneden. Een deel van de ouders laat de besnijdenis in het land van herkomst, meestal Turkije of Marokko, verrichten. In Nederland von den de meeste besnijdenissen altijd onder volledige narcose in het ziekenhuis plaats. den haag/anp - De straffen voor de illegale handel in be schermde dieren en planten zijn zwaar genoeg. Minister Veerman van Landbouw voelt er weinig voor de strafmaat ver der op te voeren. Wie doelbewust handelt in be schermde dieren als schildpad den, gifkikkers en papegaaien kan hiervoor maximaal voor zes jaar de gevangenis indraaien of een boete van 45.000 euro krij gen. Een bedrijf kan voor de zelfde overtreding nu een geld straf van maximaal 450.000 eu ro krijgen. Is er geen opzet in het spel, dan is de celstraf maximaal een jaar en de boete hooguit 11.250 euro of 45.000 euro voor bedrijven. In een brief aan de Tweede Kamer liet Veerman gisteren weten dat de ze strafmaat voldoende moge lijkheden biedt om op te treden tegen de illegale dierenhandel. landelaar TNO I - Pillenhandelaar (tra heeft een kort gespannen tegen (instituut TNO. TNO in afslankpil die de markt brengt, uit moet worden ge- at die nog onvol- jetest. „Dat-is smaad lijn bedrijf loopt itijgingen in ver- kiedia schade op", gisteren. inten pen banen 'Gemeenten bezui pr door te snijden in [anisatie. Het Colle- iidszaken, de werk- iging van alle ge- srwacht op basis •ek dat dit jaar 5000 en geschrapt. Ge itslagen zijn niet De gemeenten ^^en ongeveer ^■ïatieplaatsen. pijaar voor 1>akmoord' Het openbaar mi- gisteren voor de Maastricht vijftien •t tegen de 27-jarige 'lgens justitie op- i gegeven voor de )fferbakmoord. De 'lgens de aanklager t Douven (51) uit jrmoorden, omdat te<,tiandelde en be- >00 $n vefdwenen peiste. Bovendien *v een relatie met fnan begonnen. 'Ik voel me als een hond zonder eigenaar' utrecht/anp - De Universiteit Utrecht rehabiliteert- de ver maarde Franse filosoof René Descartes tijdens een plechtig heid op 23 maart. Descartes (Cartesius, 1596-1650) woonde in de Domstad in de tijd waarin de universiteit werd gesticht. Onder leiding van de Utrechtse theoloog Voetius werd zijn den ken aan de academie in de ban gedaan. De universiteit verleent de filo soof eerherstel na afloop van het symposium 'Descartes en de Utrechtse Academie, 1636- 2005', meldde de instelling gis teren. Rector magnificus prof. dr. W.H. Gispen zal tijdens de 'verzoeningsplechtigheid' in het Academiegebouw een bul in het Latijn voorlezen en die samen met burgemeester Brou wer ondertekenen en aan een in zeventiende-eeuwse kledij gestoken 'Descartes' overhan digen. De filosoof zal in even welsprekend Latijn antwoor den. Descartes woonde vanaf 1635 enige tijd in een huis aan de Maliebaan naast het huidige aartsbisschoppelijk paleis, de ambtswoning van kardinaal Si- monis. Hij schreef er een groot deel van zijn hoofdwerk Dis cours de la Méthode (1637). Zijn filosofie sloeg aan bij stu denten en enkele hoogleraren aan de prille universiteit, maar viel bij de academische godge leerden op'rotsige bodem. Ook stond zijn werk lange tijd op de lijst van verboden boeken (In dex) van de Rooms-Katholieke Kerk. De filosoof is vooral bekend ge worden door zijn uitgangspunt 'ik denk dus ik besta'. Bij zijn zoektocht naar waarheid ge bruikte Descartes de methode van radicale twijfel. De enige zekerheid die hij overhield, was het feit dat hij twijfelde en dus kritisch kon denken. voorburg/anp - De aanscher ping van de Tabakswet en een forse prijsverhoging hebben in 2004 geleid tot een forse daling van de verkoop van sigaretten en shag. Er werden 12 procent minder sigaretten en 8 procent minder shag verkocht. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek gisteren publiceerde. De schatkist is er niet slechter van geworden, want er kwam in 2004 toch meer accijns en BTW op rookwaar binnen. Aan ac cijns kwam vorig jaar volgens voorlopige cijfers 1,94 miljard euro binnen. In 2003 was dat nog 1,75 miljard. Vorig jaar februari ging de prijs van een pakje sigaretten (van 25 stuks) en van een pakje shag met 80 eurocent omhoog. De meeste sigaretten gingen 4,60 euro kosten. Hiervan komt 3,36 euro in de vorm van accijns en BTW bij de fiscus terecht. De prijs van een pakje shag werd eveneens 4,60 euro. Daarvan gaat 2,81 euro naar de schatkist. door Marloes de Koning den haag - Voor Nederlanders die uit een buitenlandse gevan genis komen bestaat geen op vang. De kans dat ze op straat terecht komen en direct weer een criminele carrière beginnen is groot. Ex-gedetineerde Robert N., vanuit een hotel in een slop penwijk in de Peruaanse hoofd stad Lima: „Ik verdien hulp, ik ben ook een mens." Hij ratelt maar door aan de te lefoon. Robert N. (51) heeft acht jaar cel in Peru achter de rug en woont sinds november in een goedkoop hotel in een sloppen wijk van Lima. Hij is blij met ie dereen die naar hem wil luiste ren. „Ik voel me als een hond zonder eigenaar, zonder eten", zegt de voormalige drugskoe rier. Hij is vrij, maar alleen in de meest letterlijke betekenis van het woord. Geld om te reizen heeft hij niet, voor een paspoort evenmin. Intussen loopt de ho telrekening op. In december deed N. een half slachtige zelfmoordpoging. N. heeft psychiatrische hulp nodig en geld voor een ticket. Tot nu toe wil het ministerie van Bui tenlandse Zaken hem niet hel pen. Hij zou zich tot zijn oude re zus moeten wenden, die in het verleden al regelmatig geld naar hem overmaakte. Maar die zit inmiddels zelf financieel aan de grond. En dus blijft N. zitten waar hij zit, tussen de drugs en met buren die hun kamers voor een uurtje huren. Ex-gevangene Robert N. woont al maanden in een goedkoop hotel in Lima. Geld om naar Nederland te komen heeft hij niet. Foto: GPD Gedetineerden in het buiten land krijgen dertig euro per maand van de Nederlandse overheid. Na hun gevangen schap houdt die geldstroom op. Als er dan geen familie is om te helpen, hebben ze een pro bleem. „Er zijn dames die op een of andere manier iemand vinden die ze onderhoudt, waar ze dan iets voor terug doen. En mannen die geld verdienen door toch weer wat drugs- vrachtjes te doen", zegt domi nee Joop Spoor van stichting Epafras, die Nederlandse ge vangenen in het buitenland helpt. De stichting maakt af en toe ook geld over naar ex-ge- vangenen die (nog) niet terug naar Nederland kunnen. Alle zorg en aandacht in de ge vangenis heeft geen zin, als die daarna niet wordt voortgezet", zegt Spoor. „Die mensen moe ten gewoon zo snel mogelijk te rug naar Nederland. Hij vindt dat de ex-gedetineerden een verantwoordelijkheid van het ministerie van Buitenlandse Za ken zijn zolang ze nog niet te rug in Nederland zijn. Het ministerie denkt daar an ders over. „Mensen moeten op eigen kosten naar huis. En als dat écht niet kan en er geen fa milie is, kan op de ambassade een 'overeenkomst van geldle ning' getekend worden," zegt een woordvoerder. Hoe vaak van die mogelijkheid gebruik gemaakt wordt, kan ze niet ver tellen. Het kan, zegt ze, dat ex- gedetineerden rich om aan geld te komen weer op het verkeer de pad begeven. „Wij hebben geen richt op wat mensen in het buitenland doen als ze vrij Gevangen in het buitenland Op dit moment ritten 2393 Nederlanders in buitenland se gevangenissen, verspreid over ongeveer tachtig lan den. Van hen ritten er 1966 vast in verband met drugs. Het merendeel (1993) is man. Zestig procent rit vast in een EU-lidstaat. Het aan tal gevangenen in het bui tenland stijgt snel. In 1988 zaten nog maar 579 Neder landers elders vast. rijn." De reclassering mag for meel alleen mensen met een 'justitiële titel' helpe% en men sen die zijn vrijgelatm hebben die niet. De stichting van domi nee Spoor ervaart de conse quenties, zegt hij. „Bij de re classering werken betrokken mensen die zoveel mogelijk doen, maar ze mogen en kun- nen minder, dat is een hele dui delijke trend. Veel wordt daar door op ons afgewenteld." Het jaarbudget dat Spoor voor de ex-gedetineerden gereserveerd heeft, is nu, na ruim twee maanden, al voor driekwart op. Een deel ging naar de hotelre kening van Robert N. Eén telefoontje is voldoende om financieel uit de put te ko men, zegt N. zelf. Hij krijgt ge regeld bezoek van de 'vrienden' die hem acht jaar geleden ook een drugstransport lieten doen. Ze betalen nu af en toe een drankje voor hem, maar als hij meer wil hebben moet hij weer 'even iets voor ze wegbrengen'.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5