CSI: puzzelen met bloedspatten en nagels MEDIA 'Je kunt iets ergers aan je kont hebben hangen' 'Jongeren moeten De Kleine Waarheid zien' Anniko van Santen is hét gezicht van AVRO-dierenprogramma's Hans Laroes leidt nic NOS nieuwsafdeling Planet.nl bij Raad voor de Journalistiek door Monique Brandt Amsterdam - Ze is niet vegetarisch, heeft gewoon leren schoenen aan en er scharrelt in haar tuin ook geen kudde huisdieren rond. Een kat, ja, die heeft ze wel, opgeduikeld via het programma Dierenziekenhuis. Het beestje was na een val van een balkon binnengebracht, en nadat het was opgelapt, wilden de eigenaren de rekening niet betalen. „Toen heb ik mijn creditcard maar ge trokken en had ik opeens een poes." Anniko van Santen (1971) is, naast dierenarts Henk Lommers, sinds jaar en dag hét gezicht van het AVRO-thema Dieren en Natuur. Maar een dierenfanóat wil de Hilversumse zichzelf nu ook weer niet noemen. „Dieren, natuur, het zijn leu ke onderwerpen om mee geassocieerd te wor den. Je kunt wel ergere dingen aan je kont heb ben hangen, als het gaat om het beeld dat men sen van je hebben. En ik héb echt iets met die ren, anders zou ik deze programma's niet doen. Kijk, als er onder je ogen een lammetje geboren wordt, moet je zelf ook de emotie kunnen voelen die de kijker voelt. Ik ben geen pop die maar elke tekst leest die ze me voorleggen. De kijker merkt het trouwens als een presentator geen affiniteit heeft met het onderwerp. Je kunt nog zo'n goede tekstschrijver hebben, als kijker zie je dan toch een soort leegte in die blik. Ik heb die keuze voor dierenprogramma's toch wel bewust gemaakt. Toen ik het kinderprogramma Cartoon Express deed voor RTL 4 was ik veel op reis. Op een dag zat ik ergens in Tanzania op een landrover iets te vertellen over olifanten. Op dat moment dacht ik: dit vind ik léuk!' Toen viel het allemaal op zijn plek." Er staat, wat Anniko van Santen betreft, heel wat te gebeuren op het vlak Dieren en Natuur. Vanaf vandaag is ze wekelijks te zien met de nieuwe se rie AVRO Dierenpark, die dit keer draait om Artis. In vijf afleveringen wordt het reilen en zeilen in Artis uitvoerig uit de doeken gedaan. „Je ziet vooral de verzorgers in beeld, omdat dat een goe de indruk geeft van wat er zoal gebeurt. Soms ben je als presentator vooral een storende fac tor." Naast Dierenpark: Artis presenteert ze vanaf za terdag Van Tuin naar Tafel, waarin ze elke week de oorsprong en smaak van biologisch eten on derzoekt. Moestuinen, dier- en natuurvriendelijk boeren, onbespoten eten zonder poespas, het komt allemaal aan bod. En vanaf 19 april is ook AVRO Wilde Wereldreizen er weer, waarin naast Van Santen ook - onder anderen - Tooske Breu- gem en Angela Groothuizen afreizen naar een warm land. Om de Airmiles hoeft Van Santen het overigens niet meer te doen. Voor het kinderprogramma Cartoon Express reisde ze midden jaren negentig al over de hele wereld. Vier jaar lang minimaal twee weken per twee maanden naar de meest af gelegen plekken der aarde, dat alles om de hori zon van de jonge RTL-kijkertjes te verbreden. „Een hectische tijd, vooral omdat we heel veel zendtijd hadden. We moesten dus enorm veel materiaal draaien. Dat betekende: 's ochtends om half zes op en dan doorwerken tot het licht weer uit ging. Tijd voor reflectie was er nauwe lijks, al heb ik ook veel ellende gezien. Vooral de kwetsbaarheid van kinderen is me erg bij geble ven. Als ik dan mensen hoor zeggen dat het leven in Afrika zo heerlijk simpel is, dan denk ik, hoe kun je dat zeggen! Je kunt het idee van terug naar de natuur enorm verheerlijken, maar die kinde ren gaan wel dood aan malaria." Bij de televisie kwam Van Santen trouwens te recht door een misverstand. Ze werd als scholier gevraagd bij de lokale Limburgse tv door iemand die ten onrechte meende dat ze journalistiek wil de gaan studeren. Via de lokale tv kwam ze, nog in haar eindexamenjaar bij RTL Véronique - zoals RTL 4 in de begintijd heette - terecht. Als om- roepster. „Het was een bizarre tijd. Omdat RTL een Luxemburgse organisatie was, moesten de omroepsters vanuit Luxemburg opereren. Op vrijdag treinde ik met een koffer vol schoolboe ken naar Luxemburg, waar ik dan moest werken in de grote RTL-villa. Er zaten alleen maar Anniko test biologisch eten. Foto: AVRO Luxemburgse technici, die geen woord Neder lands verstonden. De autocue, waarvan de pre sentator zijn tekst afleest, was nog een papiertje dat onder een cameraatje werd gedraaid en werd geprojecteerd. Ik moest steeds aan die technici uitleggen hoe het laatste Nederlandse woord van mijn tekstje werd uitgesproken, zodat zij wisten wanneer Ze de band voor het volgende program ma konden starten. En ik zat daar tussendoor maar in mijn eentje op mijn schoolonderzoeken te blokken in een opnamestudiootje in de kelder, met een magnetron en een computer. Op dag drie liep het papiertje met de tekst vast terwijl ik aan het presenteren was. Toen dacht ik, ik doe het voortaan wel uit mijn hoofd. Na drie week einden in die Luxemburgse kelder met mensen die je niet verstaan, was de glamour van televisie er voor mij wel af. Na tien dagen was het trou wens sowieso afgelopen, toen werden de om roepsters weer afgeschaft. Maar ik zat in de kaar tenbak, en zo kreeg ik andere programma's."In de tussentijd was Van Santen wel begonnen aan een universitaire studie ontwikkelingspsycholo gie, die ze 'voor driekwart' heeft afgemaakt. „Ik heb het altijd leuk gevonden dingen te leren. En televisie, dat vond Uc aanvankelijk één grote grap. Ik weet nog dat ik op een gegeven moment een pak visitekaartjes kreeg, waar op stond: Anniko van Santen, presentatrice. Ik heb een halve dag in een deuk gelegen. Tv, dat was toch geen werk? Pas na een paar jaar merkte ik dat tv ontzettend verslavend is, én dat presenteren een vék is. Al ben je als presentator wel meer aan toevallighe den overgeleverd dan als je een goed eindredac teur bent. Er hoeft maar een nieuwe programma directeur te komen die me niet ziet zitten en het feest is over. Voordat ik kinderen had werkte ik alleen maar, en toen had ik meer controle over wat ik deed. Ik bepaalde waar ik ging staan, wat ik ging vertellen. Nu ik minder ben gaan werken, sta ik aan het einde van de keten. Ik ben stiekem jaloers op het meisje dat de opnamen in Artis heeft gedaan, omdat ze zo'n item helemaal zelf kan bepalen: de sfeer, de muziek, de vragen. Maar dat komt wel weer als mijn kinderen hele dagen op school zitten. Ik heb het nu even druk genoeg met Van Tuin tot Tafel. We willen men sen leren: wat is smaak ook al weer? Maar ook: het telen van groenten, en dierenwelzijn. We wa ren bij een biologische boer waarvan de varkens heerlijk in het stro liggen te maffen. In dezelfde uitzending hebben we het ook over varkenslap jes. Dat wringt natuurlijk wel een beetje. Maar ja, helemaal eromheen lullen kun je ook niet. Als je vlees wilt eten, moet er uiteindelijk iéts dood." Dierenpark Artis, vandaag Ned. 2, 19.55 uur Van tuin naar tafel, zaterdag, Ned. 2,17.30 uur hilversum/gpd - Hans Laroes, hoofdredacteur van het NOS Journaal, is sinds gisteren jour nalistiek verantwoordelijk voor alle nieuwsafdelingen van de NOS. Onder zijn leiding gaan de huidige redacties van het Journaal, NOS Actueel, Radio 1 Journaal, NOS Radionieuws, Met het oog op morgen, inter net en teletekst op in een nieu we multimediale NOS-nieuws- voorziening. NOS-nieuws nieuwe stijl gaat komend najaar van start. Doel van de operatie is het nieuws multimediaal aan een zo groot en breed mogelijk publiek aan te bieden. Wat gaan de kijker, de luisteraar en de internetter concreet merken van de ingrij pende, interne hervorming? Laroes: „Door een intensievere samenwerking tussen de ver schillende afdelingen, blijft er meer tijd over voor bijvoor beeld research bij het Journaal. Verder zal het publiek via alle ia ï)i beschikbare kan: diepgravender worden omdat a dacties op hetze de beschikking he materiaal. Bovenc naar een 24-uurs ziening. Nu al brog. doordeweeks elk binnenkort willen het weekeinde ga< In september gekoesterde wens te vervulling: een naai. „We begini net, in samenwer 4. en de grootste» :re zender FunX, ma p® ling is dat er ook iha uit voortkomt." De sportredacties zullen volgend g eens samensmer multimediale Ook hier zal ééi teur verantwoord [y alle sportuitzend 5 radio en internet. Ide De cast van Crime Scene Investigation, de versie uit Las Vegas, iedere zaterdag en maandag bij RTL 4. De cast van CSI Miami, iedere dinsdagavond bij Yorin. Foto's: gpd/pr amersfoort/anp - Planet.nl sluit zich als eerste puur digi taal medium aan bij de Raad voor de Journalistiek. Hoofdre dacteur Pieter van Twisk noemt de uitgave daar 'klaar voor'. De Raad heeft Planet Internet zelf benaderd. Alleen het nieuwsge deelte van de internetsite valt onder het gezag van de journa listieke klachteninstelling. Op de nieuwsredactie van Pla net Internet werken 35 (eind) redacteuren en er schrijven nog eens zestig freelancers voor de nieuwssite, die al tien jaar be staat. Hoofdredacteur Van Twisk spreekt van een „redelijk grote eigen productie" met een prominente rol voor nieuws en onderzoeksjournalistiek. „In ternet is een anarchistisch me dium. Controle bestaat niet. Als volwaardige nieuwsbron voor miljoenen mensen ben je toch tot verantwoording verplicht", aldus Van Twisk. jon. Hei >eu Top 10 meest bekeken programma sb Bpc 1. Studio Sport zo. 19 u. NOS M 2. AS Monaco-PSV NOS F 3. Journaal (zo, 20u) NOS 17.4 4. Kopspijkers VARA 9.0 5. Boer zoekt vrouw KRO ,9-2 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 rtch 7. Chelsea-FC Barcelona NOS ner, Juventus-Real Madrid NOS |er 9. Vermist TROS 10. Memories KRO eèr Top 10 meest bekeken kinderprogral door Monique Brandt Amsterdam - Kannibalisme, lustmoorden, maden, aan afge hakte, ontbindende ledematen knagend ongedierte, onthoofd ingen. De Amerikaanse succes serie Crime Scene Investiga tion, waarin een team forensi sche detectives moorden oplost aan de hand van sporenonder zoek, blinkt niet uit door fijn zinnigheid. Ook in de spin-off s CSI: New York en CSI: Miami vloeien bloed en andere 'body fluids' rijkelijk. In de Verenigde Staten, waar de kijkcijferlijsten nooit eerder werden aangevoerd door drie varianten van één serie, klagen ouderorganisaties vol afschuw over de inhoud: „Families die nen zich tijdens hun tv-avon- den niet te amuseren met beel den van een autopsie, vermink te lichamen, bloedspatten en ontbindende lijken." Waarop een woordvoerder van beden ker Anthony E. Zuiker weer fijn tjes opmerkte dat 26 miljoen kijkers het kennelijk niet met hen eens zijn. „Zij zijn niét bang voor anale uitstrijkjes in het eerste half uur van het pro gramma." Ook massa's Nederlandse kij kers verkneukelen zich een paar keer per week over het opdui ken van de zoveelste toegeta kelde Jane of John Doe. CSI (dat zich afspeelt in Las Vegas, op zaterdag en maandag te zien bij RTL 4), CSI: Miami (dinsdag avond, Yorin) en het gloednieu we CSI: New York (zondag avond Yorin) trekken week na week miljoenen kijkers. Elke se rie heeft zijn eigen kleur en sfeer, al komt de inhoud min of meer op hetzelfde neer: 'Leu gens worden achterhaald door het bewijs'. De vaste kijkers kunnen er ove rigens behoorlijk wat van op steken. Zo weten de fans in middels dat een ooghaar met een wit puntje eraan betekent dat die haar niet vanzelf is los gekomen, maar losgetrókken. Dat kan weer duiden op een worsteling. En mocht je een lijk in je badkuip vinden die kleine bloedinkjes in het oog vertoont, is de zaak duidelijk geen geval van verdrinking, maar verstik king. De echte deskundigen vinden dat CSI een scheef beeld geeft van het precisiewerk in hun af tandse laboratoria, dat soms pas na maanden zwoegen re sultaten oplevert. Waar vindt je zulke glamoureuze laboratori umratten die uitdagend ge kleed, zwaar opgemaakt en met wapperende haren de plaats delict betreden? Daarbij mogen de CSI-ers zelf de verdachten verhoren en hebben ze in een mum van tijd de relevante lab uitslagen ontcijferd en daarmee de zaak opgelost. Dat geeft de echte slachtoffers en hun fami lie weer het idee dat de weten schap uiteindelijk altijd de waarheid weet te achterhalen, zo betogen ze. Maar hoe onrealistisch dan ook, CSI heeft het eens zo kleurloze imago van de foren sisch onderzoekers wel behoor lijk opgekrikt. Wegens grote be langstelling start de Universiteit van Amsterdam in september met een gloednieuwe opleiding Forensic Science. De studenten worden er wegwijs gemaakt in het ontcijferen van verfresten, vezels, bandensporen, haren, DNA, gifstoffen en de analyse van digitale gegevens als email. „De serie draait om het oplos sen van een puzzel. Mensen zijn over het algemeen gefasci neerd door puzzels en door de dood", zo verklaart William Pe tersen, wekelijks te zien als CSI- baas Gil Grissom én uitvoerend producent, het grote succes van CSI. Zijn personage, gemodel leerd naar de werkelijk bestaan de onderzoeker Daniel Hol- stein, is een toegewijde, mes scherpe workaholic, die zijn persoonlijk leven ergens achter aan in de rij van 'things to do' heeft gezet. „Niet de acteurs, maar de wetenschap, de spo ren, zijn de helden in deze se rie. Wie had ooit gedacht dat een dramaserie, gestoeld op wetenschappelijk onderzoek, zo'n waanzinnig succes zou zijn?" Zijn collega uit Miami, Horatio Caine (David Caruso) heeft dezelfde gedrevenheid, al 1. Totally spies! 2. Jeugdjournaal 3. At nick Rocket Power Lucky Luke Zoop Kids from room 402 Bende van vijf 9. Wetensnap 10. Kids top 20 Marktaandelen in 9? Jetix NOS Nickelodeon Nickelodeon Nickelodeon Nickelodeon Jetix Jetix VPRO Jetix Nederland 1 12,8 (14.2) Nederland 2 20,2 (14,6) Nederland 3 7,1 (7.0) RTL 4 16,8 (16,7) RTL 5 3,7 (3,4) Yorin 6,0 (5,8) SBS 6 10,8 (14,4) NET 5 5,3 (6,0) Veronica 3,4 (3,8) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijl onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal k De lijst met meest bekeken kinderprogramma's b| kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes stajpg aandelen van vorige week. wa li! de is zijn suffe uitstraling verrader lijk. De voortdurend naar de grond starende, mompelende en weinig spraakzame einzel- ganger stelt zijn leven geheel in dienst van de slachtoffers. De nieuweling in de rij, de New Yorkse Mac Taylor (acteur Gary Sinise), is ook al zo'n eenzame ziel, sinds hij zijn vrouw verloor bij de aanslag op het World Trade Center. Maker Anthony Zuiker werd ge- inspireerd door reality-series die - bijvoorbeeld - elke don derdagavond bij Discovery Channel te zien zijn: Forensic Detectives, FBI-files. Om de se rie enigszins realistisch te hou den, worden de schrijvers gead viseerd door een team van vak mensen. Zo raaddt Devine, hoofd van' lab in Los Angelesf aan handschoenelf' het lijkenhuis. In Nederland moet even op wachten, a fans in Amerika zij spannen afwachtii laatste aflevering v zoen van de Las Vt Regisseur Quentin 1 (Kill Bill, Pulp Fictie vraagd om een blo ®!g de seizoensfinale I waarbij er naar ve m. mand' uit Grissom-2 doodsnood komt. :1 baas zelf zal zijn? 8ste vering 'Kill Gil' gaaPJ nog niet bevestigd q door Barenda Grutterink Amsterdam - „Het zal mis- schien langzaam zijn, maar het is niet saai. De Kleine Waarheid is zó'n mooi verhaal, zó goed geregisseerd en geproduceerd en zó vol van gevoel. De nieuwe generatie móet deze tv-serie ook zien." Willeke Alberti brak in de win ter van 1970 op 1971 dankzij haar hoofdrol van Marleen Spaargaren in de legendarische tv-serie (6 miljoen kijkers, 26 weken lang) door als actrice van formaat. Ze is dolgelukkig dat De Kleine Waarheid nu op dvd beschikbaar is, en ook door de NCRV vrijwel zeker wordt herhaald. Een deel van de bezetting van destijds kwam gisteren bijeen in Amsterdam om de afleverin gen 1 tot en met 13 op dvd in ontvangst te nemen. De beel den zijn voor 22.000 euro opge frist. Behalve Alberti waren er onder anderen haar tv-vader Jacques Commandeur, haar tv- echtgenoot John Leddy en haar tv-dochter Tamar Baruch. Ook Henk van Ulsen, Hans Hoek man en de inmiddels 91-jarige Riek Schagen gaven acte de présence. Hans van Hemert, zoon van de overleden regis seur Willy van Hemert en ma ker van enkele liedjes uit de reeks, was er ook. Natuurlijk werd stilgestaan bij de grote acteurs die er niet meer zijn, maar die we dankzij de dvd en de herhaling op tv weer kunnen zien, zoals Caro van Eyck, Coen Flink, Ton Lensink, Joan Remmelts en Syl- vain Poons, de geliefde joodse acteur met een zeer hoge aai- baarheidheidsfactor. „Zoals hij speelde, met dat verdriet in zijn ogen, verdriet dat hij ook zelf had meegemaakt", mijmert Al berti. „We hebben het zo fijn gehad met zijn allen. Willy van Hemert deed alles voor, met veel gevoel, ik kon me precies verplaatsen in wat hij wilde." John Leddy, Willeke Alberti en Riek Schagen. Foto: ANP/Kippa Van Hemert had haar gezien toen ze onder meer een stukje Pygmalion deed in een 'special' van Henk van Ulsen en Guus Oster. Hoewel deze mensen van het 'grote toneel' haar dus al een kans hadden geboden, was er van dat front een hoop gekrakeel toen Alberti werd uit gekozen voor deze dragende rol in de voor die tijd peperdure productie. „Dat was eigenlijk wel logisch. Het waren verder allemaal topacteurs. Ik was toch maar een zangeresje. Pleuni Touw zou het eerst doen, maar die had andere verplichtingen. Ik moest kiezen uit met Wim Son- neveld op tournee gaan en dit. Mijn keus betekende weer een kans voor Corry van Gorp, die dankzij Sonneveld doorbrak." Alberti, net zestig geworden, staat zeer in het middelpunt dit jaar. Op 28 maart krijgt ze de Radio 2 Zendtijdprijs voor haar gehele werk tijdens het gala van het Nederlandse Lied in Carré in Amsterdam. Tot eind april staat ze in Hello Dolly met Jos Brink en Jamai, over wiens talent ze overigens niet uit kan: „Een openbaring, die jongen." En in het nieuwe theatersei zoen wil ze met een eigen thea tershow komen. De detailhandel heeft al 35.000 dvd's van De Kleine Waarheid ingekocht. De cast van CSI New York, iedere zondagavond op Yorin. Foto: GPD/Timothy White

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10