REGIO Verborgen, geheim en onverklaarbaar Brill komt met standaardwerk over esoterie ISAAC NEWTON - Aimv)-FA t Forse verbetering 'fï/. i E R TT boven' Het boek dat 'antwoorden geeft op al le vragen die De Da Vinci Code heeft opgeroepen', bestaat. Het verscheen vorige week bij de Leidse uitgeverij Brill en moet het wereldwijde stan daardwerk worden op het terrein van magie, occultisme, vrijmetselarij en andere geheimzinnige zaken. Hèt is een vreemde optocht die twaalfhonderd pagina's lang pas seert. Maanaanbidders, scientolo- gen, alchemisten, kaartleggers, ka tharen, mystici met visioenen, tove naars, mannen die onsterfelijkheid claimden. De Dictionary of gnosis western ésötericism betekent een mijlpaal Voor de Leidse uitgever. Nooit eerder verscheen er in de wereld een zo compleet overzicht van dit onover zichtelijke randgebied van de religie. Honderdtachtig wetenschappers Werkten eraan mee. Het is mysterie troef in die ontelbare mensen en genootschappen die aan het oog voorbijtrekken. Als er één gemene deler is aan te wijzen, dan is het namelijk dat deze zich beschou wen als hoeder van een of ander ge heim. De waarheid is niet wat het lijkt, alles hangt met alles samen en alleen een elite van goede verstaan ders begrijpt de echte boodschap onder het oppervlak. Omdat niets is zoals het eruit ziet, is de geschiedenis van de esoterie on losmakelijk verbonden met samen zweringen. Vrijmetselaars zijn er al tijd van beschuldigd achter de schermen de politieke touwtjes in handen te hebben, Rozenkruizers bestuurden het werk van Goethe op verborgen boodschappen, mystieke broederschappen kenden vele gra den van inwijding en moderne hek sen beoefenen hun religie in het ver borgene. Esoterie is vandaag de dag wat min der geheimzinnig, zo lijkt het. De ontelbare boeken over tarot, aurale- zen, reïncarnatie bij de afdeling eso terie van de boekhandel vormen nog maar het topje van de ijsberg. Nie mand beschouwt de Vrije School als New Age-aanhangers bezoeken vaak Stonehenge. Veel stromingen uit de esoterie grijpen graag terug op een ver verleden. Moderne heksen zeggen zich te base ren op voor-christelijke vruchtbaarheidsriten, Vrijmetselaars zien hun geschiedenis graag teruggaan op de tempel van Salomo. Foto: Reuters/Paul Hackett bolwerk van geheimzinnigheid, ter wijl oprichter Rudolf Steiner een echte esotericus was: geobsedeerd was door de zoektocht naar hogere werelden, het verband tussen de ziel en de planeten, karma en reïncarna tie. Brill presenteert zijn New Age-ency- clopedie als een naslagwerk dat ant woord geeft op 'alle vragen die een boek als De Da Vinci Code heeft op geroepen'. Auteur Dan Brown heeft als geen ander een aantal obscure genootschappen en hun ideeën aan een groot publiek bekendheid gege ven, zoals de Priorij van Sion, de tempeliers en de Illuminati. Hoe zit het met de antwoorden op de vragen die zijn boeken opwer pen? Die heeft The Dictionary snel gegeven. Volgens Dan Brown heeft de kerk de waarheid eeuwenlang stelselmatig verduisterd: dat Jezus het belang van de vrouw voorop stelde, dat hij getrouwd was en dat zijn nazaten voortleven onder de Ka tharen in Zuid-Frankrijk. De Graal zou van dit alles het symbool zijn, en Leonardo da Vinci (in het geheim een grootmeester van de Priorij) ver stopte aanwijzingen in zijn schilde rijen. Maar Da Vinci's rol in de geschiede nis van de esoterie is blijkbaar te on beduidend om hem op een van de twaalfhonderd pagina's van de Dic tionary te vermelden. De Priorij van Sion, die volgens De Da Vinei Code al eeuwenlang in het verborgene complotten smeedt, moet het doen met een enkele alinea. De priorij en het idee dat Jezus' na zaten nog steeds leven, wordt afge daan als een verzinsel van de Frans man Pierre Plantard (1920-2000). „Het verband tussen al deze claims en de Katharen wordt door historici met groot wantrouwen bezien, maar heeft ongetwijfeld veel toegevoegd aan het mysterie en de fascinatie van 'Katharenland', ten voordele van het plaatselijk toerisme." Daar gaat het mysterie. Silvan Schoonhoven VRAAG De Nederlandse schooljeugd is nog steeds te dik. Bezorgd nen buitelen met de wildste voorstellen over elkaar heen. Nationaal Instituut voor Ge- Geen ontbijt, maar een tra\ zondheidsbevordering en Ziektepreventie ouders be boeten die hun kinderen zonder verantwoord ontbijt naar school sturen. Navraag bij de Leiderdorpse gymnasti JAN HOLLANDER, die de schooljeugd dagelijks aan het bei krijgt. Hoe hard is de strijd tegen overgewicht bij kinderen m „De situatie is zorgelijk. Kinderen zitten te veel stil. Ik zi dorp niet meer op straat spelen. Ze kruipen ongetwijfeli ver achter de computer." Kinderen die sporten moeten ook goed eten. „Dat klopt, maar dat gebeurt niet altijd. Ik zie ze 's och! al met een zak chips lopen als vervanger van het ontbijt hun ouders daarvoor te beboeten? Leuk idee, maar dat niet zitten. Ook de voorgestelde vet-tax (extra belasting zond eten zoals patat en chocola) vind ik luchtfietserij, ver springtouwen uitdelen op school of leg meer trapve voor de jeugd, zodat ze meer kunnen bewegen." Tot slot: hoe zit het met de bewegelijkheid van de gym „Daar vraag je me wat. Mijn knie is versleten, dus nu st keuze: een operatie of meer gaan bewegen. Maar als ik laatste kies dan zie je mij toch geen snelle 100 meter mi tekst: Tim Brouwer de Koning foto: fijj UIT DE ARCHIEVEf I ANNO 1955, Maandag 14 Maart j I LEIDEN - Buitengewoon groots - het aantal receptiegangi de duizend - en bijzonder hartelijk was de belangstelling, terdagmiddag in het Prytaneum aan het Rapenburg conce rond de figuur van mej. dr. C. Hovens Gréve, die deze dag jarig artsjubileum herdacht. Een belangstelling zo groot- wachtenden stond buiten het gebouw op sommige mornet aan de Breestraat - dat men er wel een half uurtje voor ove hebben voor al eer men in de gelegenheid werd gesteld de thieke arts, die op deze dag terug mocht zien op vier decei consciëntieuze plichtsvervulling, de hand te drukken. ANNO 1980, vrijdag 14 maart LEIDEN - Wellicht dat er voor de bouwvakvakantie weerl klotsen in de Waardgracht. Het zuidelijke gedeelte kan <F zijn, de vraag is: wat voor bruggetjes zullen er over hetvC men? Het is aan de gietijzeren zijkant al te zien dat het fp getje bij de Groenesteeg een strakke vorm meekrijgt. Foto: archief Leidsch Dagblad - Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veen plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken of 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vei Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contai de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Lelden. UI binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12 30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -171' (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per| worden verzonden geldt een gi aan portokosten per verschif) c Voor zaterdagabonnementqn zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng. oSoo-itii^ Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur, d (als op zaterdag voor 12.00 urjn wordt de krant dezelfde dag» j tussen 12.00 en 13.00 uur bêc_ krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementÉ" schriftelijk, uiterlijk één de abonnementsperiode, tal lezersservice, postbus 2,180^ Voor leveringsvoorwaarden! www.leidschdagblad.nl of Kfe 37014187. iur jell AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en dataflG aanzien van (de inhoud vanjl worden uitdrukkelijk voorbej rechten berusten bij HDC Uil c.q. de betreffende auteur. (5> HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van vwi beeldende kunstenaars aanl CISAC-organisatie zijn gere^ Beeldrecht te Amstelveen fQ HDC Media BV is belast met^ gegevens van abonnees van' gegevens kunnen tevens w®| gerichte Informatie over voL|( en te geven, zowel door onsj derden. Heeft u hier bezwar~r u dat laten weten aan HDC^'e Lezersservice, postbus 2, i8rf (C m UTI itttiii im ww DEUTSCHE A BUNDESPOST M Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Ik ben niet langer een hope loos geval. Mijn vetpercentage is spectaculair gezakt. Mijn coach Edwin Staal is trots op me. „Je bent van een Mini naar een Volvo gegaan. Nu gaan we er een Mercedes van maken", ging hij verder nadat ik mijn vreugdetranen had weggeveegd. Ja, ik barstte spontaan in tra nen uit nadat mijn vetrollen waren gemeten. De kilo's glij den tergend langzaam van mijn lijf af. Terwijl ik zo knok. Ik was hard toe aan een op steker en die heb ik nu gekre gen. „Wat denk je zelf', vroeg Ed win nadat hij op vier verschil lende plaatsen met een soort knijptang mijn huidplooien had gemeten. „Geen flauw idee maar als het percentage onveranderd is gebleven, stop ik ermee." „Jij gaat door, wed den? Je percentage is met 5,4 procent gedaald. Nance, dat is geweldig. Echt waar. Dit is een fantastisch resultaat. Ik ben trots op je." Mogelijk dat Edwin nog meer loftuitingen voor me had, maar ik hoorde ze niet meer. Ik kon alleen nog maar jan ken. In één klap verloor ik alle frustratie van de afgelopen weken. Prompt begreep ik waarom je topsporters op de televisie altijd ziet huilen ter wijl ze gewonnen hebben. „Hier heb ik voor gewerkt", snotterde ik. Toen ik aan het programma begon, viel mijn vetpercenta ge in de categorie 'fors over gewicht'. Nu in 'overgewicht'. „Je bent dus iets minder erg vet", constateerde mijn colle ga Ruud de volgende dag, na dat ik op de redactie flink over mijn resultaat had zitten op scheppen. Dankzij de immer sardonische Ruud was mijn overwinningsroes op slag ver dwenen. Ik weet ook wel dat ik er nog lang niet ben. Ik heb nog heel wat vet te verbranden om op het niveau te komen waarmee ik gezond oud kan worden, maar ik ben tenminste wél op weg. Het is jammer dat ik de afgelopen jaren mijn lijf zo heb verwaarloosd. Geleidelijk werd ik steeds dikker en met de vele crashdiëten die ik volgde, heb ik dat proces al leen maar verergerd. Het is nooit te laat om het roer om te gooien. Dat zeg ik ook tegen de 'fans' van deze columnserie die mij schrijven of vertellen dat ik vooral moet doorgaan maar dat het voor hen allemaal te laat is. Niet dat ik de illusie koester dat ik de 58 kilo ooit nog haal. Ik was een jaar of 19 toen ik zo slank was. Maar ik ga wel voor een gewicht dat in gezonde verhouding tot mijn lengte staat. En ik ga voor een ver antwoord vetpercentage. Mijn coach zegt steeds dat ge wicht niet alles is. Na een maaltijd kun je anderhalve ki lo zwaarder zijn. Flink poepen en je bent dat weer kwijt. Spieren en vocht zorgen ook voor een (groot) deel voor het gewicht. Vandaar dat Edwin zweert bij vetmeten. Dat laat écht zien hoeveel lichaamsvet je hebt. Hoe meer vet, hoe groter de kans op hart- en vaatziekten. Zeker als je daarbij ook rookt; een verhoogde bloeddruk hebt; een cholesterolgehalte hebt dat de pan uit rijst of lijdt aan suikerziekte. Een kennis van me (flinke man) kreeg vorige week een hartinfarct. Het was een klein tje, maar toch. „Raar eigen lijk", begon hij toen ik giste ren bij hem op ziekenbezoek was. „Je weet dat je te dik bent. Je weet dat roken ver schrikkelijk slecht voor je is. Je weet ook dat al dat bier je geen goed doet. Toch blijf je doorleven alsof je onfeilbaar bent. Nu heb ik me toch een optater gekregen. Niet nor maal meer. Verdorie Nance, ik ben 47. In één klap ben ik een oude vent." Het komt weer goed met hem. En met mij ook. Ik denk niet langer alleen aan het zichtba re resultaat van mijn strijd te gen overgewicht (een slank fi guur) maar ook aan het on zichtbare doel. Ik vecht voor een forse verbetering van mijn gezondheid. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl Vreemde kostgangers Eeuwenlang heeft de esoterie als een magneet gewerkt op non-con formisten. Met de klok mee: vijf van de meer roemruchte en markante figuren uit de geschiedenis van de esoterie'. Madame Blavatsky - Een even be langrijke als omstreden dame uit de negentiende eeuw. Was naar eigen zeggen helderziend, deed aan levi tatie (vliegen) en kon voorwerpen materialiseren uit het niets. Werd beroemd door het vuistdikke werk de Geheime Leer, die de grondslag legde voor de theosofie en daarmee de hele New Age-beweging. Lag tij dens haar leven regelmatig onder vuur door beschuldigingen van op lichterij en plagiaat. Adolf Hitler - Hitler had een diep gewortelde fascinatie met esoterie. Zijn NSDAP begon zelfs als een af splitsing van een geheim genoot schap dat zich bezighield met een spirituele strijd tussen het blonde en het donkere ras. Hitier zag wel wat in 'een ridderorde gevrijd aan de heilige graal van zuiver Ger-. maans bloed', schrijft de Dictionary. Het Thule Gesellschaft, waar hij eni ge tijd toe behoorde, onderzocht onder andere de mogelijkheid dat de aarde hol is. Aleister Crowley - Heroïnegebrui ker, dichter, magiër en bergbeklim mer Aleister Crowley hoorde tot de kleurrijkste figuren uit de bloeitijd van de esoterie: het begin van de twintigste eeuw. Pal naast museum stuk nummer 666 in het Egyptisch Museum in Cairo krijgt hij het 'Boek van de Wet' ingefluisterd door een hoger wezen. Het bleek het heilige boek van een nieuwe religie, Thele- ma, en Crowley ziet zichzelf als pro feet daarvan. Omdat het met de komst van Thelema afgelopen is met het christendom, identificeert Crowley zich met het Beest uit het bijbelboek Openbaring. Stierf kort na de oorlog berooid en eenzaam, maar zijn tronie leeft voort op de hoes van het Beatlesalbum Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band. Nicolas Flamel - De enige tovenaar uit de Harry Potter-boeken die echt heeft bestaan, al zijn de meeste ver halen die om hem heen hangen niet meer dan mythes. Flamel kon kwik in zilver veranderen en zilver in goud. Hoewel deze alchemist werd geboren in het veertiende-eeuwse Parijs, gaat het gerucht dat hij en zijn vrouw nog steeds leven, dankzij de 'steen der wijzen' - ook bekend uit het gelijknamige Potterboek. Isaac Newton - Dat deze wiskundi ge niet alleen de zwaartekrachtwet- ten opstelde maar zich ook met eso terie bezighield, weet elke lezer van De Da Vinci Code allang. Tweeder de van zijn werken wijdde hij aan religie en esoterie. Newton was vooral geïnteresseerd in alchemie, dat hij zag als een middel om God te verheerlijken. Hij was wel zo ver standig om zijn interesse geheim te houden voor zijn wetenschappelijke collega's. VÉT COOL Met wat voor kinderlichamen heeft 11 in de gymzaal te „Het is ongetwijfeld waar dat kinderen gemiddeld dikke maar dat verloopt geleidelijk. Ik kan niet zeggen dat dej opeens veel dikl een paar jaar gei merk ik dat het! is bij veel kindei gen ook minder met elkaar, heti meer ikke, ikke,; Wat zou het pla te sporten op sd lossen? „Dat is een goed maar dan raken] politiek. Met mj lessen op schoo zelfs een proble afgestudeerde leerkrachten van de Pabo niet meer auto bevoegd zijn om gymles te geven."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8