LEIDE Voorlopig geen cameratoezicht op Beestenmarkt 'Fouilleren tast privacy meer aan dan H Vijf vragen over de nieuwe woz-beschik]<ing ><J Geweld in uitgaanscentrum moet door fouilleren en surveillances afnemen enaar terroriseerde drugsscene Boete voor vuurwerk bij heropening Asian Palace Spaar mee voor Intratuin! LeidschÖrDagblad delen tegen =me in Leiden maandag 14 maart 2005 De Internationale Dag :isme en Discrimina- op zondag 20 maart, ^iden in het teken van Jndelingen. Belangstel- Vinnen vanaf 13.00 uur Leidse centrum wan- hebben dan de keuze ïema's: een algemene chije langs vele beziens- rinj jeden voert, een religi- rs ate langs kerken, een To een synagoge en een itische tempel en een en 1 culinaire route, langs ngl Üers en eethuisjes met lar onale keukens. Het be- t Euis diaconaal centrum ari 'rij aan de Oude Rijn gel aarnaast is er een jon- vai gramma in het LVC. t pi ester Lenferink opent en ment. hei nd> Bouwman ^cheque uit val, Wies Bouwman over- erljranavond namens Mo- Irie raartzorg en -verzeke- 5 On cheque van 1700 eu- l stichting VTV/Cen- r w 58. Het bedrag is be- ee or materialen die no- n 1 ij het wedstrijdzwem- 10] r mensen met een ver- r af ;e handicap, zoals po- e c n een EHBO-kist. ijti nasiel MSM-prijs treek-Dierentehuis evenshage heeft een innen van de Moyra rena Stichting. Die de inzet van het die- -ei aterdagmet2500 euro "?ra stallen beeld van een SM-stichting reikt de jks uit aan een orga- J 1zich hard maakt voor f1 a Izijn. Stevenshage is e lasiel voor Leiden, de '°e tenten en een deel van streek. door Marijn Kramp leiden - De komende twee jaar moet het geweld in het uit gaanscentrum rondom de Bees tenmarkt met 5 tot 10 procent afnemen. Maar er komen voorlo pig geen camera's te hangen. Burgemeester Lenferink wil het geweld terugdringen door pre ventief te fouilleren, meer sur veillances in het gebied te hou den en een beter overleg met de horecaondernemers. Heeft dit niet het gewenste resultaat, dan wil Lenferink camera's plaat sen. In 2003 had een kwart van al het geweld in Leiden plaats in het uitgaanscentrum rondom de Beestenmarkt en het station. In totaal kwam dat neer op zo'n 400 vechtpartijen en andere ge- welduitbarstingen in het gebied tussen de Mare en het station. Lenferink wil dit gebied aanwij zen als veiligheidsrisicogebied, zodat de politie daar meer be voegdheden krijgt. Op die ma nier wordt het voor de politie mogelijk gemaakt om in dit deel van de stad preventief te fouilleren. Dat betekent niet dat politie in het uitgaanscentrum voortaan iedereen mag fouille ren. Voor zo'n actie heeft zij toestemming nodig van de offi cier van justitie. Eind 2003 en begin 2004 deed de politie twee keer ervaring op met grootschalige fouilleerac- ties. In totaal werden toen zo'n 1500 voorbijgangers gefouil leerd. Het leverde meer dan tien wapens op en zeventien aanhoudingen. Om deze acties mogelijk te maken kregen de Nieuwe Beestenmarkt en Bees tenmarkt destijds al de kwalifi catie 'veiligheidsrisicogebied'. Sinds die tijd zag de politie het aantal incidenten op deze plek ken afnemen. Maar dat ging niet op voor de nabije omge ving van de Nieuwe Beesten markt en het plein. Daarom wil de burgemeester dit zogenoem de veiligheidsrisicogebied uit breiden zodat de politie ook hier preventief mag fouilleren. Behalve dat er op die manier wapens opgespoord kunnen worden, verwacht de politie dat het uitgaanspubliek zich door deze acties veiliger gaat voelen. Betere verlichting en een ande re inrichting van de straten en de parkeerplaatsen moeten hier ook toe bijdragen. reld, mijn krant. 8 ch£§ Dagblad jde door Marijn Kramp leiden - De koude wind blaast iedereen snel naar binnen. Deze zaterdagavond is het geen weer voor samenscholingen in het uit gaansgebied rondom de Bees tenmarkt. En zo ziet de politie het graag: iedereen binnen - waar ordebewakers die boel in de gaten houden - en rust op straat. Taxi's en ouders rijden af en aan. Koud geklede meisjes springen eruit en rennen bib berend de UB in. Mannen, al wat onvast ter been, trekken zich aan een taxiportier tot stand en wandelen richting Van Meizen, of toch maar naar Mal le Babbe. Daar is het binnen behaaglijk warm. De muziek staat hard. DJ Korsakov wordt in snel tempo afgewisseld met George Michael en een opge voerde versie van Ich bin wie du-hu ahaha. De portiers wandelen door de zaak en maken her en der een praatje. Om elf uur 's avonds posteren ze zich bij deur. Op dat tijdstip verschijnen ook bij de andere cafés en danstenten in de buurt brede mannen in de deuropening. De zaterdag avond, traditiegetrouw de druk ste uitgaansavond, kan begin nen. Bij de ingang van elke zaak hangen gedragsregels. Naast het bekende rijtje dat drugsge bruik, wapenbezit, geweld en vervelend gedrag niet wordt ge tolereerd, wordt de bezoeker De burgemeester wil de politie meer bevoegdheden geven zodat ze in het Leidse uitgaanscentrum 'fouilleerfuiken' mag opzetten. Maar dat fouilleren, vinden bezoekers van de Nieuwe Beestenmarkt, roept voornamelijk irritaties op. Foto: Henk Bouwman ook gemeld dat hij te allen tijde gefouilleerd kan worden. Die mogelijkheid zou de Leidse po litie ook graag hebben. Een jaar geleden mocht zij daar twee keer ervaring mee opdoen. In totaal werden toen meer dan 1500 voorbijgangers gefouil leerd en zo'n 100 auto's door zocht. Het leverde iets meer dan tien wapens op, voorname lijk messen, wat busjes pepper- spray en drugs. Zeventien men sen werden aangehouden. De politie was tevreden over de actie en zou het preventief fouilleren graag vaker willen in zetten. Een kwart van al het ge weld in Leiden heeft namelijk in de omgeving van de Beesten markt en het station plaats. In het gebied dat grofweg ligt tus sen de Mare en het station moest de politie in 2003 onge veer 400 keer ingrijpen bij vechtpartijen en andere ge weldsdelicten. De politie denkt dat dit aantal afneemt als zij op zijn tijd preventief mag fouille ren. Bovendien, zo is de ver wachting, voelen mensen zich daardoor veiliger in het uit gaansgebied. Maar de Leidse politiek twijfelt. Burgemeester Lenferink voelt meer voor cameratoezicht op de Beestenmarkt, omdat dat de opsporing van verdachten zou vergemakkelijken, maar daar is geen meerderheid voor te vin den in de gemeenteraad. Lenfe rink zet in het nieuwe veilig heidsplan in op preventief fouilleren dat politiek iets min der omstreden is. De stemver houding op dit moment is 20 voor, 19 tegen, maar ook daar lijkt het laatste woord nog niet over gezegd. Pepijn Hijdra, eigenaar van Jazzcafé The Duke, begrijpt niet waarom de gemeenteraad zo moeilijk doet over cameratoe zicht. „Ik vind camera's een be duidend minder grote inbreuk op de privacy dan fouilleren. Van camera's heb je geen last, van fouilleren wel. Het is mij een keer overkomen en ik vond dat niet leuk. Ik vind mezelf, en dat zullen een hoop mensen van zichzelf vinden, geen type dat gefouilleerd moet worden. Als het dan toch gebeurt, wekt dat een hoop irritatie." Zijn portier herinnert zich de fouilleeracties van de politie nog goed. „Het Leidse volk ging die agenten staan uitdagen. Het werkte echt averechts, vond ik." Hij vindt het slecht voor het imago van de buurt en de stad. „Stel je voor dat ze zo'n fouil- leerfuik hebben opgezet en de schouwburg gaat uit. Je kunt die keurige mensen niet zo maar laten passeren, dat zou te veel willekeur zijn, maar je moet er toch niet aan denken dat ze straks tientallen schouw burgbezoekers op weg naar het station staan te fouilleren. Hij vindt de discussie over de veiligheid in het uitgaansgebied overtrokken. „Wat gebeurt hier nu helemaal? Af en toe een vechtpartij, meer niet. Dat is toch van alle tijden. Toen ik hier vroeger uitging, gebeurde dat ook met enige regelmaat. Volgens mij is dat onvermijde lijk in een gebied met veel hore cazaken." Anna, Mare en Chris, die ver derop op de Nieuwe Beesten markt al pratend kou staan te kleumen, zijn het daar mee eens. Anna: „Ik heb me hier nog nooit onveilig gevoeld en ik kom hier heel vaak. Ik durf hier altijd alleen over straat te lopen, dat geldt trouwens voor de hele Leidse binnenstad. In sommige buitenwijken is dat wel an ders." De drie hebben nog nooit narigheid meegemaakt op de Beestenmarkt en omgeving. Mare vindt fouilleren en came ratoezicht daarom onnodig. „Dat fouilleren roept alleen maar ergernis op en die came ra's kun je volgens mij beter in Noord hangen. Daar gebeurt veel meer. Hier op de Nieuwe Beestenmarkt vind ik het sim pelweg geldverspilling." haag - Tegen een igsverslaafde Leide- ij het station een an- sgebruiker met een lijf ging, is bij de in Den Haag drie igenisstraf waarvan voorwaardelijk ge schillende getuigen ie' de verdachte de in Leiden. Veel ver- Duden om die reden hem zijn. Een van in ieder geval alle Dit slachtoffer, die 'Rasta' droeg, werd tember vorig jaar bij 1 in Leiden om ondui delijke redenen door de ver dachte aangevallen. Volgens de verdachte had 'Rasta' aan zijn spullen gezeten. Daarom ging hij hem met een hamer te lijf. Het slachtoffer zou verschillen de malen op zijn hoofd zijn ge slagen. Enkele getuigen zagen hoe de verdachte 'Rasta' vervol gens met een mes in zijn been stak. Het was niet de eerste keer dat de verdachte met geweld een ruzie beslechtte. Op 1 septem ber vorig jaar zou hij op de Wil lem de Zwijgerlaan in Leiden een andere kennis uit het drugsmilieu met een ijzeren staaf hebben bewerkt. Het slachtoffer zou nog schulden bij de verdachte hebben uit staan. De verdachte zou behal ve gebruiker namelijk ook dea ler zijn. Verschillende drugsge bruikers verklaarden bij de po litie dat zij regelmatig cocaïne en heroïne bij de verdachte kochten. Vaak betaalden zij met gestolen spullen. De verdachte zelf ontkende alle beschuldigingen, maar volgens officier van justitie Barkhuijsen is er voldoende bewijs om de man voor poging tot doodslag, mishandeling en het dealen van drugs te veroordelen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Paul de Tombe leiden - Het vuurwerk en de leeuwendans waarmee Chine zen bepaalde gebeurtenissen luister bijzetten, zijn bedoeld om kwade geesten te verjagen en geluk te brengen. In Leiden hebben die rituelen een ave rechtse uitwerking gekregen. Voor het illegaal afsteken van twee honderdduizendklappers op de avond van de feestelijke heropening van het verbouwde restaurant Asian Palace, heeft organisator John Verhoeven een boete gekregen van 750 eu ro. Curieus was dat het vuur werk zonder vergunning werd afgestoken voor de ogen van burgemeester Henri Lenferink. Met een diner voor 180 klanten vierde de familie Hu, eigenaar van Asian Palace, op die negen de december niet alleen dat het ingrijpend gerenoveerde eta blissement weer openging. Ook de tweede plaats die Shao Ming Hu had behaald tijdens het WK Chinees koken, gaf alle aanlei ding tot een feestje. Dat zou traditiegetrouw luister worden bijgezet met het afsteken van vuurwerk en het uitvoeren van een leeuwendans. John Verhoeven, supervisor bij de verbouwing en namens de familie organisator van het feestje, slaagde er niet in de ver gunning daarvoor op tijd aan te vragen. „Maar we hebben het vuurwerk toch afgestoken, om dat dit voor Chinezen onver brekelijk hoort bij zo'n gebeur tenis. Met de donderslagen worden de leeuwen gewekt, die vervolgens een dans uitvoeren die geluk moet brengen. Zo is het ritueel en zo hebben we het gedaan. Zo veilig mogelijk ove rigens." Daar hadden de agenten die op het lawaai waren afgekomen geen boodschap aan. Zij maak ten proces-verbaal op en dit weekeinde viel de bekeuring in de bus bij Verhoeven, die voor de viering van het Chinese nieuwjaar vorige maand wel een vergunning had, maar het vuurwerk vanwege de harde wind toen niet mocht afsteken. „Dat ik moet betalen, oké", is zijn reactie op de bon. „Maar het is de eerste keer dat ik me aan zoiets heb schuldig ge maakt en ik moet meteen het maximale bedrag van 750 euro betalen. Volgens de wet is dat juist, maar moet die nou ook zo streng worden toegepast als je zoiets viert?" aantrekkelijke korting bij e weken geleden rieeste inwoners van istidijeuwe woz-beschik- idseiUS' W0Z kes*aa* zijnfn staat voor Wet maaj onroerende zaken. J zijn verplicht perio- kiejjuwe waarde vast te up-f a"e Panden. Vijf vra- s meftwoorden over de es ben. ners. st del iris n? "u's in 2004 ver~ ïter reï lijkt alsof die ebetr le vereniging Eigen eenten verplicht id van een huis op 15 als ijkpunt te ne- 2004 een fraaie uw huis heeft la de daaruit voort- rdestijging dus Ie bai woz-beschik- •ildatum 1 januari 3 yeI*ateurs van de ge- eel uf11 dus uit van de de en rekenen die it uw huis in deze geleden waard 'eest. teveL te va#Wr maken tegen ^schikking, maar Alle huizen in de stad worden voortaan om de twee jaar opnieuw getaxeerd. Archieffoto: Hielco Kuipers mijn buurman niet. Wordt daarnaar gekeken Nee. De gemeente behandelt elk bewaarschrift afzonderlijk. Als u bezwaar maakt tegen uw woz-beschikking maar uw buurman met dezelfde beschik king doet dat niet, is dat geen reden om uw bezwaar onge grond te verklaren. Uiteraard moet u wel kunnen aangegeven waarom u denkt dat de waarde bepaling onjuist is. En als uw buren geen bezwaar maken omdat de woz-beschikking bij voorbeeld zeer gunstig voor hen heeft uitgepakt, zal het feit dat u bezwaar maakt daar even min invloed op hebben. Ik wil dit jaar gaan verbouwen. Kan de woz-waarde tussentijds worden aangepast? Ja. Dat zal niet gebeuren als u kleine aanpassingen doet. Maar in het geval van grote verbou wingen - zoals de aanleg van een extra verdieping of grote aanbouw, het splitsen van hui zen voor dubbel gebruik, het samenvoegen van twee wonin gen, of sloop - wordt de woz- waarde tussentijds omhoog of omlaag bijgesteld. Ben ik nu weer voor vier jaar ge vrijwaard van veranderingen in de woz-waarde? Nee. Werd voorheen de woz- waarde eens in de vier jaar aan gepast, met ingang van dit jaar is die termijn teruggebracht tot twee jaar. In 2007 kunt u dus een nieuwe woz-beschikking verwachten met als peildatum 1 januari 2005. Heeft het zin om bezwaar te maken tegen mijn huidige woz- beschikking? Ja, de waardebepaling wordt dan opnieuw gedaan. In 2001 protesteerden zo'n zesduizend huizenbezitters tegen de door de gemeente vastgestelde woz- waarde. Ongeveer 30 procent van die bezwaren werd geho noreerd. Timoteus Waarsenburg Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! 2ÏJa, ik neem een vast kwartaalabonnement 1 ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Bank-/girorekeningnummer I Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail: lezersservicei&hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7