KUNST CULTUUR Een gepassioneerde confrontatie Als Wende zingt, ziet de wereld er anders uit Brassband Warmond blinkt uit in up-tempo werk Songfestival zoc het bedoeld is Een ode aan Ja Popconcert tegen malaria Gemist: de peperbus Eerste Alphense Musical Venray onevenwic maandag 14 maart» Tinariwen uit Mali. Foto: EPA dakar - In de Senegalese hoofdstad Dakar kwam de afge lopen dagen de crème de la crè me van de Afrikaanse popmu ziek bijeen in de strijd tegen malaria. Het concert over twee dagen was een initiatief van de zanger Youssou N'Dour en er waren optredens van onder an deren Khaled, Salif Keita, de Touareg-groep Tinariwen uit Mali en de zanger Comeille uit Rwanda. De ziekte malaria kost elke dertig seconden in Afrika en Azië een kind het leven, we reldwijd bijna 3000 per dag. Met het concert bereikten de musici via de televisie honder den miljoenen mensen. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Voorschotens Kamerkoor en Toonkunstkoor Hilversum o.l.v. Nico Hovius, m.m.v. Maaike Poorthuis (sopraan), Jan van Maanen (tenor), Bas Kuijlenburg (bas), Alfred Buitenkant en Thom Jansen (piano) en de Kathedrale Koorschool Utrecht. Gehoord: 12/3, Mexx, Voorschoten. Drank, dans en liefde, maar het meest van deze is de liefde, en dan wel de zeer lijfelijke. Dat is ongeveer de boodschap van het Beierse erfgoed de 'Carmina Burana', een verzameling ge dichten en muzieknotaties uit de twaalfde/dertiende eeuw, die naast liefdesliederen en drink- of speelliedjes ook het moraliserende genre bezit. Carl Orff toonzette circa 1930 met name de eerste twee genres, aanvankelijk voor twee piano's en zijn geliefde slagwerk, koor, jongenskoor en sofisten; later voor orkest. Nico Hovius koos voor de eerste versie en dat is origineel. Op het brede 'podi um' van de hal in de prachtige oude Zilverfabriek (nü het op trekje van Mexx) staat en ligt het slagwerk waarachter in lu diek zwart geklede studenten van het Kon. Conservatorium het geweldig uitgebreide assor timent bedienen. Twee vleugels pal naast elkaar beloven veel, maar hebben weinig spectacu lair spel en tegenspel te bieden; de partituur is daar veel te ma ger voor. Op het balkon van de 'bel-etage' staat het Kathedrale Koor uit Utrecht opgesteld, be paald een lief, zuiver zingend koortje dat echter node de doordringend heldere (knapen) koorklank mist. Wat de Carmina zo spannend maakt, zijn de pregnante rit mes, scherpe samenklanken en de cruciale rol voor 'de tekst'. Maar ook en vooral de humor, de spot, de bijna krolse zinne- ;;lijkheid, de aardse wellust. En ideze (on)deugden mist de vriendelijke, soms zelfs fraaie ^uitvoering van het Voorscho- 'tens Kamerkoor met Toon kunstkoor Hilversum. Natuurlijk zijn er momenten van extase, zoals in het laatste 'O Fortuna', waar koor, piano en slagwerk het dak van Mexx oplichten om ons vervolgens aan ons Lot over te laten. Die leuke opwaarts wiekende zin netjes in "Veris leta Facies' (het vrolijke gezicht van de lente) waarin Zephyrs adem geurt naar nectar, en de maagden héél wat beloven, klinken lief lijk, snoezig, maar ze missen pit en schalksheid. Zo ook in 'Ecce gratum, et optatum'; de woor den vragen om een 'bite'. Pas als de tekst meer vaart en dyna miek krijgt worden we op bevel van Venus beloond met een jui chende scène. Jammer genoeg ook geen gesmacht in 'Chuma, chum Geselle mein (kom m'n liefje)' wat zo lekker kan ophit sen. Pas in het drinklied 'Bibit hera, bibit herus' komt de dorstige, jazzy geest uit de fles, culminerend in een zwelgend 10! IO! IO! Van de drie dramatische solis ten zingt de sopraan Maaike Poorthuis het meest weelderig en sensueel. Haar zinderende coloratuur zweeft als een geu rende rozenguirlande door de ruimte. De slagwerkgroep haalt eruit wat er in zit, in een rijk gamma van klanken en kleuren, raak en ritmisch opgediend. Volgende keer de peperbus er over! muziek recensie Susanne Lammers Concert-. Johannes-Passion van J.S. Bach door Kamerkoor Ungua Musica en het Amsterdams vocaal ensemble Alkan o.l.v. Maria van Nieukerken. Solisten: Immo Schroder (evangelist), Sinan Vural (Jezus). Barbara Borden (sopraan), Inga Schneider (alt), Arco Mandemaker (tenor) en Job Hubatka (bas) Gehoord: 11/3, Marekerk, Leiden. Onverbiddelijk en onaantast baar is hij niet, 'Herr, unser Herrscher'. Maria van Nieuker ken laat haar eigen Lingua Mu sica en het Amsterdamse Alkan in een statig tempo de Johan- nes-Passion openen en méér dan van grootsheid zingt het koor van onafwendbaarheid. Dat bedaarde tempo geeft ook de ruimte nog even te zoeken naar homogeniteit en balans. Maar zodoende wordt het ope ningskoor niet die overdonde rende opmaat tot het lijdens verhaal volgens Johannes. Het klinkt eerder wat afwachtend, alsof ook zij zich willen laten overtuigen. Dat doet evangelist Immo Schroder vervolgens. Met hem beschikt Lingua Musica over een verteller die zich met hart en ziel in het verhaal stort, een ooggetuige die hartstochtelijk verslag uitbrengt en alle luiste raars erin meesleept. Schröders recitatieven hebben vaart en hij legt heel precieze accenten met kleur, dynamiek en welgeko zen, minieme vertragingen. Zijn stem is helder en volumineus en hij is woordelijk verstaan baar. De Jezus van Sinan Vural steekt daar mooi bij af. Hij zingt een tamelijk onverstoorbare Chris tus, met zijn wat ouderwets timbre en een flinke dot vibra to. Die onverstoorbaarheid is een zeer bewuste keuze, gezien het tweegesprek met Pilatus, waarin Job Hubatka hem vruchteloos uit zijn tent tracht te lokken. Dat is een van de mooiste momenten in deze Jo hannes-Passion, deze confron tatie tussen Pilatus en Jezus, aangevuurd door de evangelist en door het koor met krachtige turbae op de spits gedreven. De aria's zijn van een wisselend niveau. Dat lijkt voor de pauze ten dele veroorzaakt door de akoestiek van de Marekerk, na de pauze is het begeleidingsen semble niet altijd op dreef. Alt Inga Schneider revancheert zich, met net iets meer galm en een tikje terzijde van het orkest, in 'Es ist vollbracht' en het is jammer dat de gambist dan iets te veel door zijn emoties over mand wordt. 'Zerfliesse, mein Herze' van sopraan Barbara Border wordt ernstig gehinderd door de rommelende hoboïst. Dat is jammer, want het lijkt uiteindelijk iedereen een tikje onzeker te maken. Ook het koor kan vervolgens de serene sfeer van het 'Ruht wohl' niet hele maal vinden. Lingua Musica en Alkan over tuigen het meest in de koralen, rustig en sereen gehouden, lief devol gedetailleerd, en in de turbae, waarin heftigheid en ex pressie gelijk op gaan met be heersing en discipline. alphen aan den rijn - Ze zongen, ze dansten, ze speel den gitaar, ze speelden trompet. Tja, wat deden ze ei genlijk niet, al die Alphenaren die gisteren en eergiste ren meededen aan de audities voor De Eerste Alphense Musical, die het theaterseizoen in het spiksplinternieuwe theater Castellum begin september moet gaan openen. Ruim negentig verschillende acts hadden zich vooraf aangemeld, van eenlingen en duo's tot een enorm koor. In samenwerking met de gemeente Alphen aan den Rijn en Kroonenburg Musicaltheater Producenten uit Rotter dam produceert theater Castellum deze eigen musical. Het Rotterdamse bedrijf verzorgt musicals voor wie dat wil, compleet met choreografie, tekst, licht, muziek en alles wat er nog meer nodig is. Voor de uitvoering zorgt degene die het bedrijf heeft ingeschakeld. Zo was er al eerder een musical voor en door de Alphense ambtena ren. Aan de jury nu de taak de talenten er uit te pikken. „Daarbij letten we vooral op de uitstraling", zegt Mirjam Kroonenburg. „Maar als iemand een dijk van een stem heeft en er verder als een zoutzak bijstaat, is dat natuur lijk ook goed." Foto: Dick Hogewoning muziek recensie Joris Rietbroek Voorjaarsconcert van de Brassband Warmond o.l.v. Gerhart Drijvers. Gehoord: 11/3, Trefpunt in Warmond De stevige koude wind en fikse regenbuien van dit weekeinde doen niet direct denken aan de lente. Toch verzorgde de Brass band Warmond zaterdagavond alvast haar voorjaarsconcert in de aardig gevulde zaal van het Warmondse Trefpunt, met 'vrij heid' als terugkerend thema. Op een podium rijkelijk voor zien van lentebloemen brach ten de ruim 30 koperblazers van de brassband onder meer enkele marsen, bekende stuk ken uit de opera Nabucoo van Verdi en filmmuziek van Hans Zimmer en John Williams. De Warmondse brassband on der leiding van dirigent Gerhart Drijvers blinkt vooral uit in het wat luchtigere werk, dat ook eenvoudiger te spelen is. Zo worden de marsen 'Red Black' en 'The Liberty Bell' - bekend van het tv-programma Monty Python's Flying Circus - vlot en stevig opgevoerd. Dorien Willems heeft een glansrol in het vrolijke stuk 'Xy- lophonia.' Vlekkeloos speelt ze een reeks snelle, springerige melodieën op haar xylofoon. Vervolgens krijgen de ouverture en het slavenkoor uit de opera Nabucco van de Warmongers een respectvollere behandeling dan van het gemiddelde dweil orkest dat deze stukken meestal speelt tijdens voetbal- en schaatswedstrijden of bij het carnaval. Het is wel jammer dat er een fikse 'brom' zit in de ge luidsinstallatie van Het Tref punt. Niet dat het orkest hier iets aan kan doen, maar het ge zoem uit de boxen valt des te meer op tijdens de stukken uit Nabucco, omdat daar nogal wat stiltes in zitten. Met de bij vlagen bombastische filmmuziek van componisten Hans Zimmer en John Williams heeft de band meer moeite. Niet dat de muziek uit de films The Last Samurai, Jurassic Park en Saving Private Ryan volko men wordt verprutst, integen deel, maar een paar schoon heidsfoutjes tijdens de intieme re momenten verstoren hier en daar toch het totaalgeluid. Na dit wat zwaardere werk brengt het orkest een luchtige afsluiter om het publiek niet bezwaard naar huis te laten gaan; het swingende Hello Dolly uit de gelijknamige musical uit 1964. Hoewel er muzikaal dus genoeg te genieten valt bij de Warmon ders, is er gedurende het hele concert voor veel bezoekers toch een grote ergernis. Twee oogverblindende spots schijnen vanaf het podium regelrecht de zaal in, waardoor enkele bezoe kers gedurende het hele con cert sterretjes zien. Die felle lampen zijn nodig opdat alle muzikanten de dirigent goed kunnen zien, zo luidt de verkla ring. Misschien is het handiger om de volgende keer de belich ting ietsje anders op te stellen. En om de geluidsinstallatie tij dens het concert uit te zetten. muziek recensie Susanne Lammers Concert: Wende door Wende Snijders. Met Bart Wolvekamp (piano), Rogier Bosman (accordeon) en Jeanne Biessen (viool). Gehoord: 12/3, Muzenhof, Leiderdorp. Eigenlijk niet durven ademha len als ze zingt, en na afloop nog lang euforisch zijn. Als Wende Snijders zingt, gaat de wereld er anders uitzien. Een groot uur naar haar luisteren in een intiem theater is een ca deautje zoals je er maar zelden een krijgt. 'Zingen' is in het geval van Wende Snijders een woord dat de lading maar zeer ten dele dekt. Als zij een liedje aanpakt, trekt ze het naar zich toe, laat ze zich er volledig door opvre ten en verteren, en verhevigt ze het op alle fronten. Een soort van totale overgave, waardoor elk liedje een dramatische ex plosie wordt. Elke vezel van haar lijf zingt mee, en hoewel ieder chanson volkomen na tuurlijk en spontaan uit een oerbron lijkt te komen, blijft in tussen alles hyperdoordacht. Ze zingt tientallen malen '9a va' in Brels '£a va (le diable)' en el ke '9a va' klinkt anders en krijgt een andere, onvermoede, la ding. Ze zingt (in 'Ne me quitte pas') 'je me cacherais la' terwijl ze naar een hoekje wijst, en nog nooit sprong het onderdanige, berouwvolle van die woorden zo in het oog. Zelfs het knippe ren van haar ogen (in Bécauds 'Je t'attends') zet ze in om de woorden, haar woorden, kracht bij te zetten. "Wende' is, mede door regis seur Ruut Weissman, een per fect opgebouwd programma. Ze rijgt de liedjes dwingend aaneen, zonder noemenswaar dige pauzes, wijst het applaus bijna van de hand. Eerst en vooral moeten deze liederen gezongen worden, nu, en op haar voorwaarden. Of ze nu fluisterzachte liefdesliedjes zingt, odes aan Parijs, geënga geerde woedeuitbarstingen of introverte sfeerbeeldjes, ze bijt zich vast en bewerkt een soort trance, die zonder meer over slaat op haar publiek. Ze zingt veel en onnavolgbaar Brei, maar ook een heel geloof waardig 'Telkens Weer' - als 'Chaque Fois' in een schitteren de eigen vertaling. En ze laat zich begeleiden door drie muzi kanten die heel precies weten wat haar interpretaties nodig hebben. Maar ook zonder bege leiding zou ze in een liedje als 'La Foule' de duwende, trek kende mensenmenigte, die haar eerst de liefde brengt en die dan weer afneemt, massa weten te geven. Wende Snijders is gewoon sensationeel. muziek recensie Theo de With Voorstelling: 'Songfestival in Concert' door Orkest Koninklijke Luchtmacht o.l.v. Jos Pommer. Met medewerking van Johnny Logan, Tony Neef, Brigitte Nijman, Stephen Stephanou en Nicole Hermans. Gezien: 12/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. 'Diva' van Dana International is het beste songfestivalliedje aller tijden. Dat vindt tenminste de publieksjury die zaterdagavond in de Leidse Stadsgehoorzaal een keuze mocht maken uit ne gen winnende nummers. Deze voorkeur heeft waarschijnlijk meer te maken met de hilari sche act die Tony Neef ervan maakte dan met de muzikaliteit van het lied zelf. Tony Neef zet een goede traves tiet neer. Dat liet hij al eerder zien in de musical 'Rocky over the rainbow'. Dana Internatio nal, de Israëlische transseksueel die in 1998 het Eurovisie Song festival won, leent zich ook voor een aanpak die 'over the top' is. Hakken, veren, een jurk als een paarse bonbon en een meterslange sleep. En dan heel hysterisch zingen: „Viva la Di va, viva Victoria, Cleopatra." In de show 'Songfestival in Concert' wordt de juiste toon getroffen. De vijf zangers en zangeressen benaderen het vijf tig jaar bestaande tv-evene- ment met een vette knipoog. Want het Eurovisie Songfestival is toch vooral rare acts, gekke jurken, veel gedoe en een ein deloze puntentelling. Maar er wordt ook niet vergeten dat het songfestival heel heeft voortgebracl prachtige uitvoerii liaanse klassiekers mare', 'I treni de T( senzate'. En het orkest is tei pean Broadcastingl het orkest een pj afgeschaft bij het Songfestival, maanjer um van de Stadsgt staat het Orkest v; lijke Luchtmacht opgesteld. Wat eei de artiesten live bi worden door kuni ten. Als klinkende na; tuurlijk leuk om J( Mister Songfestr hebben. Hij bepei kig niet tot zijn dri« nende nummers ther year', 'Hold 'Why me'), maar aan onder meer ei ge uitvoering van aarde'. In vocaal bji Logan het echter vier Nederlandse De avond eindigt uf het scorebord. ErW aardige parodie ne 11 de onvermijdelijl ling. De punten haald in het Engel! Duits, er wordt ges 'the green room' nooit groen is) eni blijft de glimlach b het gezicht. In mei zover. Glennis Gra woordigt Nederlan rovisie Songfestiva ook uitpakt, Leidei \r terdagavond een a tief voor Kiev. Het tival zoals het eige muziek recensie Lidy van der Spek Jubileumconcert: Jaap van Rijn (orgel) m.m.v. Katwijks Chr. Mannenkoor Jubilate o.l.v. Sander van Marion, de Sion Zanggroep o.l.v. Cees Meyvogel, solozang Jacomina en Bettie van der Plas en een Koperensemble. Gehoord: 12/3, Nieuwe Kerk, Katwijk aan Zee. Zelden zat de Nieuwe Kerk Kat wijk zó vol als zaterdagmiddag, ter ere van het 25- resp. 40-jarig jubileum van organist Jaap van Rijn, Katwijker van top tot teen. Al vijfentwintig jaar begeleidt Van Rijn de gemeentezang in de Nieuwe Kerk; daarvóór nog eens meer dan 15 jaar in de re gio. Bovendien is hij al jaren lang geïnteresseerd in orgel bouw, wat resulteerde in een adviseurschap bij restauraties, en bij de bouw van nieuwe or gels. Kosten noch moeite zijn ge spaard om deze dag onvergete lijk te maken voor de jubilaris. Twee zanggroepen, het Kat wijks Chr. Mannenkoor Jubilate o.l.v. Sander van Marion, de Sion Zanggroep o.l.v. Cees Meyvogel, én een fraai koper kwartet verhogen de sfeer met uitbundig vrome, vocale en in strumentale werken. Met een koraalbewerking van Psalm 84 die stapsgewijs naar een climax stuwt zingt de ge meente met de vele belangstel lenden uit zülk een volle borst dat de muren van de Nieuwe Kerk van 'heilgenot' beven. Met een lieflijk postludium rondt Van Rijn zijn eigen koraalbe werking af. Even gaat er één I Tollite Hostias vai de mist in, maar Ganzen' zingt Jul Sander van Marii namisch. Evenals leidt Van Rijn ook Herr' van Handel kleine stapjes in in psalm 84. De ty wenstemmen (Jai Betty van der Plas tintelende klankkl de mannenzang. Air heeft onder di die aan de diskant] trappelvoetjes. Sic/®1 zingt zijn gewijdelsc deinende smartlap klinkt goed als je e Dat jochie daar inf= van de kerkbank z val met twee wijsv de lucht parmanti geren. Het koper 'zingt' zend in twee vroli^ terwijl Van Rijn nii j: send, maar in goe |f met de vier blazer municeert. In een j begeleidt hij in 'K n, rious' wederom koor Jubilate dat a klok, even onderb ,r{ een duet van de u gende zusjes. j Met Boëlmanns T JL danst over de toet j het pedaal en bruka kerk, zijn we bijna j gekomen van dit niet voordat Klazi^e, haar echtgenoot jr cd heeft overhanc ganse kerk zijn oq zingt met de avon o God mijn dankt muziek recensie Hans Keijzers Concert: Hallo Venray. Gezien: 12/3, LVC, Leiden. Vier jaar hebben de fans van Hallo Venray moeten wachten op het nieuwe album. Ieder jaar een plaat uitbrengen is eigenlijk een must als je mee wilt gaan in het jachtige wereldje van de he dendaagse popindustrie. Met Vegetables Fruit voegt de Haagse band een prachtig ge stileerd pareltje toe aan het ge zamenlijk Hallo Venraywerk. Zelfs het publiek is niet ver vreemd van de driemansforma tie, gezien het goedgevulde LVC zaterdag. Piling is up is de zeer rustige binnenkomer. De sna- redrum van Henk Jonkers over heerst de eerste twintig minu ten hinderlijk hard de mix en daardoor klinken Orange en het punky Junglefood, van de eer ste plaat You don't hit a guy with glasses on, zeer oneven wichtig. Pas bij Tuck the man laat Hallo Venray zijn ware gezicht zien. Koom geeft de psychedelische Neil Youngpastidijei felle gitaarlijnen eT lijke onderhuidse? Al laat Koom zijnr1 eind wel helemaaj 01 lopen. f| zi Hallo Venray kiest>u, de gedeelte te vee mendallerige up- a mertjes, soms me geluidscollages bilen van de nummers, solo terug met de Feeling en Paris rumoerig achter i 'et dankt voor de betp te' merkt Koom Koom, Jonkers ei nings sluiten in mooi af. Het stei met discodreun Hot Pants en hetl erige Las Vegas stuk klassiekers. Bij het album V( Fruit klinkt de b; evenwichtig en ve kiest Hallo Veil spelen van veel uf nummers voor ef wichtige setopbc de transparantie van de laatste I rayalbums - te ve bagageruimte va

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6