'Ook kinderen in de Abu Ghraib' Onderhandelingen over BUITENLAND Nieuwe Yad Vashem kiest voor de mens Apocalyps wordt werkelijkheid in Angers Bush keert leider van Sinn Fein de rug toe regering in Irak mislukt Amerikaanse generaal getuigt over wantoestanden in gevangenis bij Bagdad Balkenende bij opening van Yad Vashem-museum Chinese president heeft nu alle macht in handen i(K _jza Rice. Foto: Reuters al geen tent worden - De huidige Ame- w ninister van buiten- ;JTe en Condoleezza Rice dü gd zeker geen kandi- a bij de volgende pre- 1 laezingen in 2008. In iew met de televisie- m! C liet Rice weten dat »ehoefte heeft om fa ikandidaat te zijn, het an is en het niet asTje wordt wel voorge- e ideale Republikein- Z tat om president volgen. Zij zou de rekken van veel .1 minderheden en ied kunnen meten Clinton, die door de sche partij wordt ge- i mogelijke kandi- maandag 14 maart 2005 rrijheid lini JO c Ce inputeerd, nadat de toe opdracht had jongen was erg door een slang was ;ens de krant The zijn ouders tegen Zij zagen meer in 1 van een traditio- Washington/ANP - In de be ruchte Abu Chraibgevangenis bij Bagdad hebben de Amerikanen ook kinderen gevangen gehou den. Dat blijkt uit verklaringen die de voormalige commandant van de gevangenis, de Ameri kaanse brigade-generaal Janis Karpinski heeft afgelegd voor een onderzoekscommissie van het Congres. De New York Times citeert dit weekeinde uit de verslagen van de commissie. Karpinski vertelde haar onder vrager in mei 2004 over jongens van ongeveer 10 jaar die in de Abu Ghraib vastzaten. Volgens de New York Times vertelde ze niet waarom de jongens wer den vastgehouden of wat er met ze is gebeurd. Karpinski was in de tweede helft van 2003 verantwoordelijk voor het Ame rikaanse detentiecentrum, dat na de val van Saddam Hussein werd gehuisvest in de Abu Ghraib - gevangenis Karpinski vertelde dat ze de jongste Iraakse gevangenen dikwijls opzocht. Een jongen „die eruit zag alsof hij acht jaar was", vertelde haar dat „hij graag zijn moeder wilde zien en of hij haar alsjeblieft mocht bel len. Hij huilde." De jongen zei twaalf jaar te zijn. Hoge legerfunctionarissen heb ben al eerder toegegeven dat in Abu Ghraib zeer jeugdigen wer den vastgehouden, al zouden die niet zijn misbruikt zoals veel volwassen Iraakse gevan genen is overkomen. Volgens The New York Times is het voor het eerst dat berichten naar buiten komen over kinderen van rond de tien jaar. Karpinski verklaarde dat vanaf zomer 2003 vrouwen en kinde ren zijn verplaatst naar de Abu Ghraib-gevangenis vanuit en kele, minder goed uitgeruste detentieplekken in I De krant publiceerde zaterdag bovendien hoe Amerikaanse militairen in Afghanistan al een jaar vóór Abu Ghraib de fout in zijn gegaan. Uit documenten van het leger, die de krant kreeg toegespeeld door de mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch, blijkt dat twee Af ghaanse gevangenen in 2002 in Amerikaans kamp vlakbij Kabul geketend, opgehangen aan het plafond en geschopt en gesla gen zijn. Het geweld leidde tot de dood van de twee gedeti neerden. Een soldaat is inmiddels aange klaagd wegens doodslag. De militair is ervan beschuldigd een Afghaan vijf dagen lang te hebben geslagen en uiteindelijk gedood. De soldaat had toege geven de gevangene 37 keer te hebben geslagen. Volgens een rapport van de aanklagers bin nen het Amerikaanse leger wa ren de verwondingen zo erg dat beide benen hadden moeten worden geamputeerd, als de man niet was overleden. Uit de rapporten blijkt volgens de krant dat ook sprake was van seksuele vernedering en het la ten poseren in mensonterende en pijnlijke houdingen. eger wil moslims Riet Britse leger wil ■Jims recruteren. Za- iötèn oproep gedaan 9«wnitische gemeen st land. De comman- j "je Britse strijdkrach- :1 Walker, zei zich te willen inzetten dat meer de cul- ieuze en etnische di- de maatschappij It. Momenteel telt Groot-Brittannië iehonderd mensen igemeenschap. jak belooft lident Hosni Muba- rpte wil een aantal vormen die hande- litieke rechten en de in partijen. Mubarak In toespraak voor de ider in details te tre- veken geleden kon- esident aan dat esidentsverkiezin- ïrdere kandidaten pte Jankovic rich over De Bosnisch Ser- ankovic, die door ivië-Tribunaal in vordt beschuldigd f misdaden, heeft geven en komt van- )en Haag. Jankovic nde de oorlog in 2-1995) plaatsver- iandant van de itie. Hij was verant- lor een eenheid it zich schuldig :t aan verkrach tril lingen van vrou- partij tijdens dienst Een gebedsdienst in het Amerikaanse Vlakbij Milwaukee I, is zaterdag uitge- ;n bloedbad. In to rbij acht mensen Q. Een 45-jarige man ;ns de dienst van de ch of God' plots het oot zeker vier aan- Bct dood. Daarop ichzelf. Drie ge- 1 weken later in het - De Living Church t over de hele we- pgen, onder meer ld schakelt ii uit Vernieuwde holocaustmuseum in Jeruzalem vol persoonlijke details van nazi-slachtoffers door onze correspondent Ad Bloemendaal Jeruzalem - Ergens in het nieuwe muse um van Yad Vashem in Jeruzalem hangt de uitnodiging die SS-leider Reinhard Heidrich stuurde naar een select gezel schap officieren en partijfunctionarissen voor de Wannsee Conferentie. Onder werp van discussie: 'Kwesties die sa menhangen met de permanente oplos sing'. Ofwel: het plan voor de uitroeiing van het joodse volk. Onderaan de brief staat: 'bespreking met aansluitend ont bijt'. Zoiets zegt meer over het karakter van de holocaust dan menige geleerde voor dracht. Overal in het nieuwe museum zijn van die veelzeggende details te vin den, niet alleen over dè wereld van de nazi's, maar vooral ook over die van hun slachtoffers. Vakantiekiekjes van men sen in badpak, gevonden in de zak van een vermoorde man in een massagraf. In maart 1943 schreef gevangene Jacob van Someren in het doorgangskamp Westerbork nog snel met potlood een afscheidsbriefje: „Hedenmorgen vertrek ik naar elders...." Sinds 1953 houdt Yad Vashem de herin nering levend aan de zes miljoen joden die de nazi-tijd niet hebben overleefd. Met een historisch museum, onderwijs instituten, publicaties en archieven. Twee generaties verder, en met steeds minder ooggetuigen in leven, is voor een nieuwe aanpak gekozen. „In het oude museum ontbrak het persoonlijke ge zicht van de holocaust. Daar was men destijds nog niet aan toe. Nu mag het, en dat is hier goed te zien", zegt een medewerkster van Yad Vashem over de nieuwe expositie. Authentieke persoonlijke voorwerpen, citaten en op video vastgelegde getuigenissen illustre ren waar mogelijk het historische ver haal. In het oude museum moest ons land het doen met slechts een paar foto's, maar dat is drastisch veranderd. Wat niet wil zeggen dat er veel is om trots op te zijn. Ruim driekwart van de Nederlandse jo den is onder de ogen van hun landgeno ten naar het oosten afgevoerd, om nooit meer terug te keren. Naast verzet was er in ons land een beschamende mate van collaboratie. In een tentoongestelde brief steekt de in ons land gestationeerde SS-leider Hanns Rauter de loftrompet over de Neder landse politie, die zich enorm inspande om joodse onderduikers op te sporen en op te brengen. Er zijn filmbeelden van Westerbork, gemaakt door Rudolf Breslauer in opdracht van kampcom mandant Konrad Gemmeker. Vanuit een veewagen met bestemming Ausch witz probeert een man wanhopig nog iets duidelijk te maken aan iemand die de deur dichtschuift. Een close-up toont de hand die de klink neerlaat. Moshe Safdie, de 'huisarchitect' van Yad Vashem, heeft gezorgd voor een indruk wekkend museumgebouw. Het centrale element is een 175 meter lange, groten deels ondergronds gelegen, gang van ge wapend beton. De schuin naar boven toelopende wanden eindigen in een gla zen puntdak dat diffuus licht doorlaat. De gang wordt onderbroken door bar rières, die de bezoekers dwingen nissen te betreden, waar de exposities zijn in gericht. Er is geen ontkomen aan: wie eenmaal binnen is moet het hele muse um door, van de boekverbranding tot de koepelvormige hal met de namen en be schrijvingen van meer dan drie miljoen slachtoffers. De gang loopt eerst schuin naar bene den en vervolgens omhoog, om uit te monden in een plateau met een groots uitzicht over het heuvellandschap bij Je ruzalem. Het licht aan het eind van de tunnel. De hoge, sobere ruimte en de wanden van naakt beton zorgen voor een pas sende sfeer, althans bij een persoonlijke voorbezichtiging in een vrijwel leeg ge bouw. Hoe dat zal zijn als de bezoekers bij dui zenden door de gang en de nissen schuifelen is een vraag die zich pas laat beantwoorden na 27 maart, als het nieu we museum open gaat voor het publiek. bagdad/gpd - De Iraakse sji'iti- sche en Koerdische politieke leiders zijn er niet in geslaagd een regering te vormen. Dat had formeel voor woensdag moeten gebeuren, wanneer het nieuwe parlement voor het eerst bijeen komt, ruim zes we ken na de verkiezingen. De partij van de sji'ieten won de stembusgang, de Koerdische partij was een heel goede twee de. Samen hebben zij een twee derde meerderheid. Totdat er een nieuw kabinet is zal de door velen gehate pro-Ameri kaanse interim-regering van premier Allawi blijven zitten. Naar verluidt willen de Koerden meer ministers in het te vor men kabinet. Bovendien willen zij een grotere autonomie in het noorden van het land, en in een groter gebied. Ook willen zij een groter deel van de oliein komsten van het land. Ondertussen gaat het geweld van met name soennitische zij de door. Er werden dit week einde vier lijken gevonden: drie dode Iraakse soldaten en een politieman. Zaterdag kwamen zes Iraakse soldaten om bij een bomaanslag in Mosul en sneu velde daar een Amerikaanse soldaat. In Bagdad doodde een bom twee Amerikaanse burgers die in Irak werkten. Adams niet welkom op Witte Huis londen/washington/anp - De Amerikaanse president Bush heeft persoonlijk opdracht ge geven om de Noord-Ierse Sinn- Fein-leider Gerry Adams te we ren van officiële gelegenheden. Adams, voorman van de poli tieke tak van de terreurgroep IRA, vertrok zaterdag naar de Verenigde Staten om het bezoe delde imago van Sinn Fein on der Ierse Amerikanen op te poetsen. Volgens de Britse krant The In dependent wil Bush niet dat Adams er een al te groot podi um krijgt. Het Amerikaanse staatshoofd heeft volgens de krant ook bepaald dat Adams geen visum heeft gekregen dat hem recht geeft om in de VS fondsen te werven. Sinn Fein heeft in de VS een flinke aan hang en ook belangrijke geld schieters. Volgens een Amerikaanse over heidsfunctionaris wil het Witte Huis duidelijk maken dat Adams geen „betrouwbare partner voor de vrede meer is", een positie die vergelijkbaar met de Palestijnse leider Arafat, die toen hij nog leefde door Bush volstrekt werd genegeerd. Bush houdt Adams en de IRA verantwoordelijk voor het vast lopen van het mede door de VS gesteunde vredesproces in Noord-Ierland. Ook een recente grote bankoverval door IRA-le- den en een IRA-moord in Bel fast zijn voor Bush reden om Adams de rug toe te keren. Volgens Ierse media zal Adams tijdens zijn bezoek overigens wel met verscheidene Ameri- kaanse politici en overheids- 1 functionarissen spreken. Hij is evenwel niet uitgenodigd voor de traditionele viering van St. Patrick's Day, donderdag in het Witte Huis. Adams bezoekt be halve Washington ook New York, New Jersey, Philadelphia, Cleveland en Cincinnati. In de laatstgenoemde stad her haalde Adams in de nacht van zaterdag op zondag dat de IRA „eens van het toneel zal ver dwijnen". Hij nam voor een ge hoor van Ierse Amerikanen ook afstand van de recente IRA- moord op een katholieke man in Belfast. De Sinn-Fein-leider zei „teleurgesteld maar niet be ledigd" te zijn dat Bush hem- niet heeft uitgenodigd voor de bijeenkomst donderdag. tel aviv/gpd - Israël beleeft de komende dagen het omvang rijkste bezoek van buitenlandse leiders sinds de begrafenis van premier Jitschak Rabin, bijna tien jaar geleden. VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan, tien presidenten, zeven regeringslei ders en twintig ministers bevin den zich onder de genodigden die morgen de opening bijwo nen van het nieuwe museum van het holocaust-instituut Yad Vashem. Premier Ariel Sharon zal minstens negen van de pre sidenten en regeringsleiders persoonlijk ontvangen, onder wie Jan Peter Balkenende. De Nederlandse premier spreekt zijn Israëlische collega vandaag tegen het eind van de middag. Eerder op de dag reist hij naar Ramallah voor overleg met de Palestijnse president Machm- oud Abbas en premier Achmed Kurei. Diplomatieke kringen verwach ten dat het gesprek van Balke nende met Sharon in een posi tieve sfeer zal verlopen. De Ne derlandse premier zal zijn steun uitspreken voor Israëls losmakingsplan, dat onder meer voorziet in een terugtrek king uit de Gazastrpok. Daar naast zal hij Sharon vragen de stappen te nemen die staan vermeld in de Routekaart, het internationale vredesplan. Volgens dat plan moet Israël een eind maken aan de bouw in al zijn nederzettingen en de ne derzettingen die het sinds maart 2001 heeft opgericht, ontmantelen.Maar de regering zal met het ontmantelen geen haast maken. Sharon heeft zijn handen vol aan het verzet tegen de terugtrekking uit Gaza, die ih juli moet beginnen. Het kabinpt heeft een nieuwe commissie in het leven geroepen, die moet beslissen hoe de aanbevelingen van de eerste moeten worden uitgevoerd. De linkse oppositie laakte die maatregel als 'puur tijdrekken'. Sharon verwacht van de internationale gemeen schap begrip voor de precaire situatie. De verwachting is dat de buitenlandse bezoekers, in clusief premier Balkenende, weinig meer zullen doen dan hem herinneren aan zijn ver plichtingen volgens de Route kaart. taliaanse kiescom- ;Alessandra Mus- findochter van de n Dictator Benito litgesloten van deel- li$ikale verkiezingen jou de handteke- pj nodig had om »en doen, hebben issolini, de leider Rechtse partij Soci- fef, wilde een gooi pt hoogste ambt in I Lazio, een van de lo's waar op 3 en 4 ingen worden ge- r beveelt itie been 1 kenya hebben art van een vijfjarig peking/anp - De Chinese presi dent Hu Jintao heeft gisteren definitief alle macht in de volksrepubliek naar zich toege trokken. Het Chinese parlement benoemde Hu volgens het persbureau Xinhua tot voorzit ter van de centrale militaire staatscommissie. Dat was de laatste post die nog werd be kleed door zijn voorganger Jiang Zemin. Hu begon aan zijn opmars in 2002, toen hij partijvoorzitter werd. Een jaar later was hij pre sident en vorig jaar schoof hij Jiang opzij als legerleider. Nu de ex-president ook zijn laatste officiële - en vooral ceremonië le - post heeft opgegeven, is de machtsovername door de 62- jarige Hu compleet. Hu is relatief jong voor een ho ge Chinese bestuurder. De vol gens velen „briljante techno craat" werd geboren in de oos telijke provincie Anhui en legde zich tijdens zijn studie in Pe king toe op de techniek van wa- terlaachtcentrales. Binnen de communistische partij bekleed de 'lij sinds 1964 verscheidene Grootste pedofilieproces uit Franse geschiedenis gaat tweede week in Hu Jintao. Foto: Reuters functies zoals leider van de grootste communistische jeugdorganisatie en voorzitter van de partij in Guizhou. Hu werd overigens niet door Jiang Zemin (78) naar voren ge schoven maar door diens voor ganger Deng Xiaoping. De op mars van Hu was daarna niet meer te stuiten. Sinds gisteren is hij definitief de leider van 1,3 miljard Chinezen. door onze correspondent Henk Glimmerveen angers - Angers, hoofdstad van de Anjou-streek, is één van de sympathiekste steden van Frankrijk. Er wordt niet alleen de wereldberoemde likeur Cointreau ge maakt, duizenden bezoekers komen jaarlijks naar het indrukwekkende kasteel in het centrum, om zich te verdringen voor het immens grote, honderd meter lan ge, wandtapijt over de Apocalyps. Het wandkleed werd in de 14de eeuw gemaakt voor hertog René van Anjou en is in zijn soort één van de fraaiste ter wereld. Sinds kort is de Apocalyps gruwelijke werkelijkheid ge worden in Angers. Afgelopen week gruwde Angers al direct na het begin van het monsterproces tegen enke le tientallen inwoners van de stad. Zij worden beschul digd van op grote schaal gepleegde verkrachtingen en andere seksuele misdaden tegen 45 kinderen. Maar liefst drie dagen hadden vier griffiers nodig om de hon derden pagina's tellende aanklacht voor te lezen. Voor het eerst hoorde een aantal verdachten wie hen bij de politie had beschuldigd. En dat gaf onmiddellijk aan leiding tot woedende ruzies, die in de rechtszaal alvast verbaal werden uitgevochten: „Wacht maar. Straks op de binnenplaats, bij het luchten, krijg ik je wel." Waar na parketwachten de vechtersbazen al in de rechtszaal uit elkaar moesten halen. Dat op zich was al een kwelling maar de eerste verho ren confronteerden rechters, juryleden, rechtbankver slagoevers en publiek met een nog zwartere werkelijk heid. Een werkelijkheid die nauwelijks te bevatten is en waarbij verdachten elke schijn van menselijkheid lijken te hebben verloren. Opa's, vaders en moeders die zon der met de ogen te knipperen toegaven dat ze zich ver grepen aan kinderen, kleuters vaak nog. Moeders die na afloop een slof sigaretten in ontvangst namen en zoontje of dochtertje een paar francs toestopten om in de spaarpot te doen. De gruwelijkheden speelden zich af in de flat van de 36-jarige Franck V. in de ogenschijnlijk rustige buiten wijk Saint-Léonard. Hij geldt als één van de hoofdver dachten. Om zijn achtergronden wat beter te kennen was rechtbankpresident Maréchal begonnen met het horen van Francks vader, Philippe (59). Deze was in 1991 tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld van wege een reeks verkrachtingen van een aantal minder jarigen. Onder de slachtoffers: zoon Franck plus twee kinderen van 9 en 12 jaar uit diens tweede huwelijk. Franck spartelde niet tegen, zei de officier van justitie onder verwijzing naar de zwakbegaafde gesteldheid van de jongen. Waarom hij kinderen verkrachtte, ook zijn eigen kinderen, wilde de rechter weten. „Ik zal u eerlijk zeggen, ik hou niet van ze. Ik heb ze 13 jaar niet gezien, ik heb me nooit met ze beziggehouden en ik heb ook nu nog geen reet met ze te maken. Waarom Franck zijn vader toch bij hem in huis had ge nomen, zelfs als hij wist wat voor vlees hij in de kuip had, vroeg rechter Maréchal vervolgens aan de zoon. „Ik ben stom geweest, ik wilde dat mijn vader mijn kin- De schokkende pedofiliezaak is samengevat in 28 dikke dossiermappen. Foto: Reuters deren leerde kennen antwoordde Franck. Die kennis making met opa was voor de kinderen van Franck en diens echtgenote Patricia een hel. Marine, Inès en Vin cent moesten met grootvader doktertje of verstopper tje spelen in de slaapkamer en als opa aan z'n gerief was gekomen stopte hij zijn schoondochter wat geld toe. Toen Patricia door de verdediger van Franck werd gevraagd wat zij beschouwde als de zwakkere kanten van haar moederschap antwoordde de 32-jarige vrouw: „Ik was nooit erg goed in schoonmaken. En ik rook." Is dat alles, wilde de advocaat weten. Ja, meer kon Patricia niet bedenken. Het nieuwe holocaustmuseum in Jeruzalem confronteert de bezoeker heel direct met de persoonlijke verhalen van de miljoenen joodse slachtoffers van de nazi's. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5