Erotiek thuis aan de vrouw gebracl GESPREK VAN DE DAG 'Postbus 51 is duur, betuttelend en zinloos' Meisje van 13 De schaamte voorbij. Of toch niet? maandag 14 maart DAGELIJKS LEVEN K-C HE(? 6EEW AAA cMT, po P JH IK HEB INvt[)6t> MENSELIJK De Amerikaanse actrice HILARY SWANK moet een boete betalen van omgerekend 117 euro voor de illega le invoer van een appel en een si naasappel in Nieuw-Zeeland. Ze had beide in haar handbagage toen ze op 15 januari aankwam op de luchtha ven van Auckland. Nieuw-Zeeland, een van de grootste fruitexporteurs ter wereld, verbiedt evenwel de in voer van fruit. Swank, die kortgele den een Oscar kreeg voor haar rol in de boksfilm Million Dollar Baby, heeft haar advocaten opdracht gege ven de boete aan te vechten voor een Nieuw-Zeelandse rechter. De ook in Nederland zeer popu laire Amerikaanse ziekenhuisse rie ER blijft nog tot zeker het sei zoen 2007-2008 op de buis. Dat heeft The Hollywood Reporter bericht op basis van bronnen bij de zender NBC. De serie is al elf seizoenen succesvol. De Japanse prinses MASAKO treedt volgende week voor het eerst in lan ge tijd weer in de OPENBAARHEID. De vrouw van kroonprins Naruhito is al geruime tijd overspannen en is in het afgelopen jaar slechts één keer gezien, toen ze op traditionele wijze vanaf een balkon nieuwjaarsgroeten in ontvangst nam. Masako en haar man wonen op 19 maart de traditio nele uitwisseling van huwelijksca deaus bij tussen prinses Sayati en haar verloofde Yoshiki Kuroda, maakte het keizerlijk hof bekend. Het huwelijk van de dochter van de Japanse keizer Akihito en keizerin Michiko met de 'gewone burger' be tekent meteen haar formele uittre ding uit de keizerlijke familie. Masa ko, die eveneens van burgerlijke komaf is, heeft grote moeite met het protocol aan het hof. Die legt zware belemmeringen op de voormalige diplomate, die bovendien nog altijd geen mannelijke troonopvolger heeft gebaard. Foto: Reuters Herman de Coninck Angst en geluk zijn tweelingzusjes Radslagen, handstands, seksuele verbale provocaties: het mocht alle maal niet baten. De Nederlandse zangeres ELLEN TEN DAMME (37) gaat niet voor Duitsland naar de fi nale van het Eurovisie Songfestival in Kiev in mei. Ten Damme deed za terdag met het rocknummer 'Platt- geliebt', geschreven door rockvete- raan Udo Lindenberg, mee aan de Duitse finale in Berlijn. Hoewel het lied wegens de oorspronkelijk als provocerend bedoelde tekst - 'Platt- gefickt' (platgeneukt) moest tot 'platgeliefd' worden gekuist - voor opwinding had gezorgd, wist Ten Damme de toeschouwers niet vol doende warm te maken voor een herhaling van haar Duitse avontuur in de Oekraïne. De zangeres Gracia (22), bekend uit de castingshow 'Duitsland zoekt de superster', won met 'Run and Hide'. De cabaretière/radiomaakster CLAUDIA DE BREIJ heeft zaterdag avond in het Veluwse Putten haar optreden voor een uitverkochte zaal afgebroken. Ze deed dat uit protest, omdat een vrouw in het publiek te gen de zin van de cabaretière met een CAMERA opnames maakte van de show. Evenmin wilde ze haar ca mera afgeven. De show 'Claudia Zuigt' zorgde op voorhand al voor de nodige commotie in Putten, aange zien de poster waarop de voorstel ling werd aangekondigd in deze plaats werd gekuist. Hierop stond een naakte Claudia de Breij als een naar de appel reikende Eva. Uit angst dat het religieuze volksdeel van Putten aanstoot zou nemen aan die afbeelding, werd de naaktfoto op initiatief van Stroud vervangen. De Breij, die hierin een aantasting van haar artistieke vrijheid zag, dreigde de show af te zeggen. ,,Het spijt me ontzettend voor het publiek dat wél oké was, maar filmen tijdens een voorstelling kan echt niet", rea geerde De Breij op haar website. De meeste Nederlanders kopen JONG BELEGEN kaas. Ruim 41 procent kiest voor deze soort, ge volgd door belegen kaas (26 pro cent), oude kaas (23 procent) en jonge kaas (21 procent). Dat blijkt uit het Nationaal Kaas Onderzoek, waarvoor UNIEKAAS 510 mensen een enquête liet invullen. Mensen mochten meerdere voorkeuren voor kaas aangeven. Slechts 3 procent van de Nederlandse bevolking koopt geen kaas, in een huishouden gaat er gemiddeld 25 kilo kaas per jaar door en kaas wordt de gehele dag door gegeten. Volgens het onder zoek associeert 90 procent van de Nederlanders kaas met gezond en voedzaam. Vier van de tien huishou dens kopen vers gesneden kaas, ter wijl 36 procent van de Nederlanders vacuüm voorverpakte kaas koopt. Wie serieus denkt dat U2-zanger BONO de Wereldbank gaat leiden, zal bedrogen uitkomen. Bono zet zich graag in voor de bestrijding van de armoede, maar blijft dat doen vanaf DE ZIJLIJN. Dat is bekendge maakt door DATA, de organisatie waarmee Bono zich actief inzet voor de armoedebestrijding. De bank wordt momenteel geleid door de 70- jarige James Wolfensohn, die er in juni mee ophoudt. Afgelopen week einde liet de Amerikaanse minister van Financiën John Snow zich ont vallen dat Bono zich wat hem be treft best kandidaat zou kunnen stellen voor de opvolging van Wol fensohn. Vader Abraham die fietsende smurfen van rechts voorrang geeft, weerman Peter Timofeeff die met zijn pak in een vol bad gaat zitten en de BOB die geen pilsje mag drinken. In elk recla meblok zit wel een voorlich tingsspotje van Postbus 51. Ge schatte kosten: honderd mil joen euro per jaar. De Tweede Kamer vindt het de spuigaten uitlopen. „Soms denk je: waar gaat dit over?" Postbus 51 is sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog het centrale adres voor alle vra gen aan de overheid. Het voor lichtingsbureau begon met kor zelige folders, maar is inmid dels één van de grootste adver teerders van het land. Goed voor ruim twintig publiciteits campagnes per jaar, via krant, radio, internet en televisie. De onderwerpen lopen uiteen van 'veilig vrijen' tot woningisolatie en van 'roken in het bijzijn van kleine kinderen' tot 'afstand be waren in het verkeer'. D66-Kamerlid Bert Bakker kan het rood-wit-blauwe logo van Postbus 51 inmiddels niet meer zien. Hij vindt de filmpjes 'vaak te duur, te betuttelend en zin loos'. „Voorlichting lijkt de op lossing voor alles. Nu komt er weer een campagne om men sen aangifte te laten doen van misdrijven", moppert Bakker. „Alsof dat helpt. Mensen doen geen aangifte, omdat ze er een halve dag mee kwijt zijn en er uiteindelijk niets met hun aan gifte gebeurt. Een campagne verandert daar niets aan. Het geld kan beter gebruikt worden om echt iets te veranderen." Andere fracties delen op grote lijnen de kritiek. CDA'er Wim van de Camp stelde al eerder kritische vragen over de om vang van de voorlichting. En PvdA-Kamerlid Ella Kalsbeek wil 'ook wel eens goed praten over Postbus 51'. „Soms kijkje naar die spotjes en dan denk je: Waar gdat dit over?" Communicatiewetenschapper Klaassen concludeert in zijn proefschrift dat het jaarlijks uit gegeven geld lang niet altijd goed besteed is. „Campagnes worden ook gebruikt voor poli tieke profilering. Ze moeten la ten zien dat de regering of een ministerie ergens mee bezig is." Premier Balkenende is wel en thousiast over Postbus 51. Vorig jaar liet hij aan de Kamer weten dat er 'betere campagneresulta ten tegen lagere kosten' worden bereikt. Het is een conclusie die niet ie dereen onderschrijft, zeker niet na verschijning van een onder zoek dat in opdracht van D66 is gedaan. Daaruit blijkt dat de gestelde doelen vaak al lang ge haald zijn, ruim vóór de spotjes vertoond worden. Frank Hendrickx Eén van de voorlich tingsspotjes over Post bus 51: 'betuttelend'. Foto: GPD «li door Joke Knoop Dare2Dare is de naam van het nieuwe concept om erotiek aan de vrouw te brengen. Thuis op de sofa, samen met vriendinnen, een soort Tupperwa re party maar dan een stukje ondeugender. Een nieuw fenomeen rukt op. Een nieuw huis in een doorsnee nieuwbouwwijk in een gewoon dorp. Een dorp waar iedereen el kaar kent en waar de mannen hun vaste avonden hebben bij de voet balclub. Op zo'n doordeweekse voetbalavond komen Claudia's vriendinnen bij elkaar in haar huiskamer. De stoelen staan in het gelid, de koffiekan en frisdranken op tafel, zelfgebakken cake erbij. Claudia en haar vriendinnen zijn twinti gers, jonge vrouwen met veelal een vaste relatie, sommigen ge trouwd. Allemaal buitengewoon keurig. Het blijft keurig deze avond bij Claudia, ook al gaan de al dan niet eetbare strings, de dildo's en de vibrators van hand tot hand tij dens de homeparty van Dare2Da- re. Liederlijk? Het woord past niet in de sfeer van deze avond waar- Over trakteren was ze duidelijk geweest. Dat deed je niet meer op de middelbare school. Als het even kon, hield je je verjaardag helemaal stil. Stel je voor dat de lerares Frans ook voor jóu begon te zingen, zoals ze laatst voor Wouter deed. Alsjeblieft zeg! Over de rituelen binnenshuis ben ik ook opeens niet zo zeker meer. Welke taart, wat voor visite, welke vriendin nen moeten er langskomen? En wat wil ze uitkiezen om te eten? De onbenulligheid van de onderwerpen doet mijn dochter af met een simpel schouderopha len. Maakt haar allemaal niks uit. Slingers of geen slingers lijkt me opeens ook de kwestie niet meer. Zoals er voor alles een eerste keer is, is dit voor ons de eerste keer dat een nazaat niet aftelt naar zijn of haar verjaardag, maar de viering van de geboorte dag ondergaat als één van die vele onvermijdelijk heden die ons bestaan nu eenmaal kent. Het is ba lanceren op een broos evenwicht van acceptabel of helemaal fout. Voor je het weet rent ze stampvoe tend de trap op. Of weet ze van schaamte niet waar ze moet kijken. Het niet te hoeven trakteren berooft mijn eega in elk geval van een week huisvlijt, om zakken chips, re pen chocola of Spongebob-koekjes te verpakken in felgekleurde hoedjes, bootjes of vogelverschrikkers van papier. Het koortsachtig speculeren over ca deaus is vervangen door mijn dochters wereldwijze verzuchting dat ze nu toch wel alles zo'n beetje heeft. Ze zou er nog wel eens over nadenken, wat ze aan de tantes moet vragen. En we houden er toch wel reke ning mee dat ze die dag na school nog gewoon bas ketbaltraining heeft? Op basketbal kan ze anoniem jarig zijn. Toen ik haar zes jaar geleden opgaf, heb ik per ongeluk de geboortedag van haar en van haar moeder door elkaar gehaald. Op de dag dat haar team haar feliciteert, hoeft ze alleen maar uit te leg gen wat een sukkel haar vader is. Dat doet het altijd goed, in die kringen. Wanneer ze wél jarig is, weet niemand. Mijn jarenlange traditie om cadeaus te geven waar ik zelf ook enig belang bij heb, leidt in dit geval tot de suggestie om maar een racefiets te vragen. Hoe vaak zit ik niet om een trainingsmaatje verlegen? En had ze vorig jaar - op een geleende fiets - al niet de Alpe d'Huez beklommen? Binnen vijf minuten zitten we in de auto, op weg naar de fietsenmaker om haar maten op te nemen en de bestelling te noteren. Dui zend euro armer, maar een blije dochter rijker, neem ik thuis met gemompel over lange levertijden de hobbel van een echtgenote die vindt dat ik eerst had moeten overleggen. De dag voor de verjaardag hangt er nog meer veran dering in de lucht. Basketbal zou ze toch maar af zeggen. En moest ze de volgende ochtend nu zelfde ren zeventig. De twintigers zijn de schaamte voorbij. Of toch niet? De vriendinnen praten weliswaar vrijelijk over seks in het algemeen, maar niet in het bijzonder. Hun bestellingen doen ze diskreet en ieder afzonderlijk in de keuken. Taboes, weet Bonnie, bestaan nog wel degelijk op het gebied van vrouwelijke erotiek. „Ik schrik van geen enkele vraag," vertrouwt ze de vriendinnen toe. Bonnie is an derhalf jaar geleden van de mode wereld overgestapt op de verwen spulletjes van Dare2Dare. Het idee van de homeparty is overge waaid uit België en het fenomeen neemt hand over hand toe. Bon nie is twee tot drie keer per week op pad. „Soms bij een vrijgezel- lenfeestje, soms bij vrouwen die hun volwassen dochters mee brengen, maar meestal bij vrou wen tussen de dertig en veertig jaar. Vrouwen die het Tupperwa- re-tijdperk zijn gepasseerd en iets vemieuwends willen." Geen man nen tot nu toe, maar wellicht geeft ze in de toekomst gemengde par ty's. Ranzige taferelen? Bonnie schudt haar hoofd: een enkele keer platvloers maar meestal treft ze een grappige giechelsfeer. Zoals deze avond. Bonnie start de verkoop met de Kama Sutra mas sage-oliën en de liefdespluimen: struisvogelveren om te kietelen. De vriendinnen proeven van de eetbare oliën en zijn verrukt over de bodypaint van pure chocolade, compleet met kalligrafeersetje voor zoete teksten op het lijf. „Kun je pijltjes zetten in de goede richting." Dan komt de lingerie te voor schijn: veel kant, miniem stofge bruik. Tussen alle frivoliteiten zien de enkele herenslips er saai uit. Bonnie is het er niet mee eens. „Met een paar strakke man- nenbillen erin ziet het er fantas tisch uit." Er is eetbaar ondergoed en een serveersterpakje dat ieder- wekker zetten, of...? De racefiets is nog steeds in be stelling, maar toch maken wij - mijn vrouw, mijn zoon (8) en ik - 's ochtends om zeven uur onze op wachting in haar kamer, voor het aloude ritueel van cadeautjes op bed. Een beetje onbeholpen kom ik - na een rijtje met kettinkjes, flesjes met onduidelijk geurende vloeistoffen en onder- kledij voor jonge meiden - met een paar beenstukken om onder een wielrenbroek te dragen. Dat mijn dochter zich echt jarig voelt, blijkt volgens mijn zoon uit het feit dat ze bij het naar school gaan wel drie keer naar hem - dat vaak openlijk genegeerde en geminachte wezen dat haar broertje heet- heeft gezwaaid. Aan het eind van een dag met neefjes, nicht jes en vriendinnen wordt er gehuild van ver ontwaardiging als ik ze durf te laten kiezen tussen 'iets met pasta' of 'patat met frikadel len'. Er wordt met vette handen en glim mende kinnen gegeten onder de slinger van vlaggetjes, die we de avond daarvoor toch maar uit de kast hebben gehaald. Meisjes van 13. Wat was daar ook alweer mee? Reageren? column@dickvanderplas.nl en ag eg' |i ei 1 tc ste jle lit ede lev lge izie {en GPD/Jan Verhoeff een past omdat het alle^i vi voorzijde bedekt. em Hilariteit bij de gadgets: eg doom glow in the dark, «er neerd met lichtgevende i D kwastjes. Koekjes die sti >di tijdens het soppen in dei de pepermuntjes, koekjes ehini de vorm van penissen e En handboeien met veil zachte voering in felrozllqi Later op de avond doet jtm intreden. BOB is de afkcf op Battery Operated Boyfrijgi Bonnies koffer komen p gen, dildo's en vibrators, Krystal G, Tarzan, de Te^ met 32 standen en de Ujy^ wel de Porsche onder De een is gezien in de ra Di and the City. De ander ij dit de Viva, zoals de butterfjp. i brerend vlindertje dat dfttal behendig bij zich kan dqeer Het allermooiste? Het bi 21 Ducky met geheime kwjorii Past in elke badkamer, (jhaj schuldig en is toch de s<VÈ) voorbij. Blijft drijven enbm terijen kan het eendje nfrke zwemmen. Het is maar (doe n de Ich Bonnie aan het werk. „Taboes bestaan nog wel degelijk op het gebied van vrouwelijke erotiek." Foto's op Bonnie Vrinten van Dare2Dare uiterst be schaafde woorden - soms de Latijnse be namingen- gebruikt om de erogene zones m/v te duiden. Reacties blijven be perkt tot meisjesachtig giechelen om de good ies and gadgets, de ver zamelnaam voor speel tjes voor vrouwen. Zo nu en doet een rake op merking schaterlachen. Vreemd eigenlijk dat de erotische waar er zo speels uitziet: een roze vibrator of turquoise of mintgroèn of zelfs met flash-light (meteen de duurste: 84,95 euro). Mannetje met aapje als vi brator. Is erotiek slechts een spelletje? Claudia, Cindy, Patricia, Kirsty, Patty, Thalia, Chan- tal en nog wat vriendin nen zijn van de gene ratie van ver na het feminisme in de ja-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2