itbuiting illegalen ïoderne slavernij' Klachtenregen over aanbieders van internet mam Vernieuwd rij-examen verhoogt slagingskans Janen werken hier voor 2 euro per uur - les eisen s in Alpen COMMENTAAR Europa onderzoekt illegale ontvoeringen door de CIA De mooiste marathon Vandaag start het Leidsch Dagblad met een unieke abonneewervingsactie. Leidsch Dagblad Dirk Kuijt blijft twee jaar langer bij Feyenoord Paus verlaat ziekenhuis Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 14 maart 2005 Filmpjes Postbus 51 betuttelend Voorlopig geen camera's in Leids uitgaansgebied ,np - Duizenden evia criminele organi- jit West-Afrika in Ne- n terechtgekomen, ;yir dusdanig uitgebuit a' ke is van moderne sla- onthulde directeur N. an de Sociale Inlich- Opsporingsdienst ir aanleiding van de |wil het Tweede-Ka- [GroenLinks) morgen 5 van justitie en igenzaken naar de Ka- 1 ^lom ze aan de tand edver de gesignaleerde SIOD worden er in [West-Afrika duizen- Bn geronseld om in aan het werk te naai hier verdienen et meer dan enkele uur en moeten ze voor allerlei dien sten betalen. „Ze moeten onder meer voor hun slaapplaats en identiteitspapieren betalen", al dus Laagland zaterdag in het RTL Nieuws. De locaties waar de Afrikanen worden ondergebracht, zijn vaak bijzonder slecht. „In hele extreme gevallen kunnen ze al leen een stoel huren voor 150 euro per maand", aldus de SIOD. „Zo iemand heeft zijn hele leven verzameld rondom die stoel." Uit zes onderzoeken van de op sporingsdienst blijkt dat bendes uit Nigeria en Ghana vele mil joenen verdienen aan de uit buiting van de illegalen. De cri minelen houden tweederde van het inkomen van de illegaal voor zichzelf waardoor deze persoon in veel gevallen niet meer dan 2 euro per uur ver dient voor ongeschoold werk in slachterijen, de schoonmaak branche en de tuinbouw. Volgens de SIOD zijn de werk omstandigheden vaak erg slecht. Zo zijn er voorbeelden bekend van fabrieken waar de productieband sneller is gezet, het enorm heet is en de ge luidsnormen worden over schreden. De dienst stelt dat het moeilijk is om de uitbuiters aan te pak ken omdat die, zodra ze lucht krijgen van een onderzoek, de benen nemen om daarna hun praktijken weer voort te zetten. Daarom heeft de SIOD de werk wijze in de laatste twee opspo ringsonderzoeken aangepast, waardoor toch ook deze men sen opgepakt konden worden. In de zes onderzochte zaken zijn volgens de woordvoerster van het ministerie in totaal ne gen hoofdverdachten opgepakt, van wie twee bendeleden en ze ven werkgevers. Quick Boys weet het niet meer xV e Overwegend CJ* droog zw 4^5 6/7° rtr -In de [stenrijkse en Zwit- 1 zijn de afgelopen I totaal zeker tien het leven geko- iawines. Bij het Ta- f in Frankrijk wer- h twee skiërs door bedolven op circa r hoogte. Vrijdag I drie mensen om loor lawines in het [nt Savoie op 1500 tenrijkse skigebied in de buurt van cwam gistermiddag skiër om het leven, ge slachtoffer maak- net zijn twee kinde- tocht buiten de pis- rij door een lawine psleurd. en konden levend teeuw worden ge- erdag kwam in de regio Vorarlberg ige man om het •k in het Zwitserse d werd een 55-jari- oor de sneeuw ge fitte een lawine in irijkse £illertal het ien 21-jarige Neder- I washington/anp - Europese landen onderzoeken of agen ten van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA de wet overtreden door verdachten van terrorisme in Europa op te pakken en vervolgens over te brengen naar landen waar ze tijdens verhoor worden ge marteld. Dat heeft The Washington Post gisteren bericht. Volgens de krant hebben Zweden, Duits land en Italië een onderzoek ingesteld naar de vraag of de CIA illegaal verdachten heeft gedetineerd en naar een ander land heeft overgebracht. Het zou gaan om zeker vijf mannen die zeiden te zijn ont- (advertentie) $0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 voerd en in een ander land te zijn ondervraagd en gemar teld. Toen bleek dat ze niets met de terreurorganisatie al- Qaeda te maken hadden, zijn ze weer vrijgelaten. Mensenrechtenorganisaties beschuldigen Washington er van dat verdachten worden overgebracht naar landen als Egypte, Jordanië, Pakistan en Afghanistan, waar ze op hard handige wijze aan de tand worden gevoeld. De CIA voert dergelijke 'uitle veringen' doorgaans uit met hulp van bevriende lokale in lichtingendiensten. De Euro pese autoriteiten onderzoeken of deze praktijk een schending is van de soevereiniteit van hun land en mensenrechten, aldus de krant. Ook zouden de autoriteiten de mogelijkheid onderzoeken of de CIA-agen- ten kunnen worden vervolgd of dat ze diplomatieke on schendbaarheid genieten. Pagina Buitenland: Amerikanen martelden Afghanen dood sankt moritz - Wat de Elfstedentocht is voor Nederland is de Engadine Skimarathon voor Zwitserland. Ongeveer 12.000 langlaufers namen gisteren in de omgeving van Sankt Moritz deel aan het evenement dat 34 jaar geleden voor het eerst werd georganiseerd. Toen waren er 945 deelnemers. Sindsdien voelen steeds meer mensen zich aangetrokken tot de jaarlijkse sportieve krachtmeting over 42 besneeuwde ki lometers: jong en oud, mannen en vrouwen. Een mooiere entourage voor een marathon is ook haast niet denkbaar. Foto: EPA aa WILDERS m wi fan 1 3Ciand werd als politieke een dwarse ge ld onder de kiezers dflleerd en later verket- 3eenmansfractie Geert na zijn gisteren ge- I 'onafhankelijk- jring' hopelijk een ïOïhandeling krijgen. acht dezelfde snaar j| (Chappelijke onvrede Ti. Maar zijn ideeën e fundamentalistisch ^tisch, dat g ike tegen- akkelijker kun- nax int d. vafec feit in zijn zijn ver- j drommels van een 'kfligheidsbeleid, een aanpak van de is- >r zeer beperkt vreem eid. Maar zijn start- andere dan die van deze onderwerpen feer van het politie- jftiaalde en bespreek- Pims sympathi- len ongetwijfeld dat ïnde met diens erf- kan. Maar feit is wel Itiek' sinds de lente het roer behoorlijk g^ieeft omgegooid. ^jjfl van de Groep-Wil- Irisch van een voor ■Slof ongekende kwali teit. Maar zijn voorstellen zijn on-Nederlands, en direct ont leend aan het Amerikaans con servatisme. Afschaffen van de ontwikkelingshulp, halvering van het ambtenarenapparaat en een forse verlaging van de belas tingen betekenen een ongeken de breuk met de tradities van de verzorgingsstaat en internatio nale betrokkenheid. Een status aparte binnen de Europese Unie en 'heroverweging van de euro' getuigen van ondoor dacht nationalisme en zijn een directe aanslag op de han delsbelangen van on ze economie. Wilders' pleidooi ouders en docenten zelf de inhoud van het onderwijs te laten bepalen klinkt vrijzinnig maar is onzin nig, en staat haaks op het tege lijkertijd bepleite verbod op is lamitische scholen. Ronduit populistisch is Wilders' schets van de 'politieke elite' als een stel 'laffe en bange mensen' die Nederland de afgelopen de cennia hebben 'geschaakt'. Het klinkt allemaal aardig want er is best het nodige mis in dit land. Maar wie zich als Redder des Va derlands presenteert, heeft het hoog in de bol. Peter de Vries den haag/gpd - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR) wil het praktijkexa men voor het rijbewijs opde len in meerdere toetsen. Het CBR beschouwt zijn initiatief als een vervolg op het bestaan de 'Rijbewijs in Stappen', waarbij cursisten ook tussen tijds getoetst worden. Die toet sen tellen echter nog niet mee voor het eindresultaat. Het CBR wil daar verandering in brengen. Het CBR zegt goede resultaten te boeken met Rijbewijs in Stappen: het slagingspercenta ge is er met '20 tot 30 procent' door toegenomen, aldus de woordvoerder. Het huidige praktijkexamen geeft volgens het CBR 'te veel een momentopname'. Het CBR heeft bij verkeersminister Peijs een aanvraag ingediend om twee tussentijdse toetsen te laten meetellen bij het eind oordeel, aldus een woordvoer- (advertentie) Kijk elders in deze krant hoe u kans maakt op mooie cadeaus! der van het CBR gisteren. Het ministerie van verkeer en waterstaat zegt 'positief te staan ten tegenover het plan, aldus een woordvoerster, want het ministerie is zelf ook 'op zoek naar betere manieren van examineren'. „Wij willen bij voorbeeld risicobewustzijn aan het rijexamen toevoegen." Als het CBR groen licht krijgt, wordt het tussentijds toetsen eerst in Noord-Holland en in een oostelijke provincie (Gel derland of Overijssel) inge voerd. Het CBR vergelijkt de tussen toetsen met de situatie op school. „Scholieren hebben ook eerst schoolonderzoeken voordat ze de eindexamens in gaan", aldus de woordvoerder. rotterdam/gpd - Dirk Kuijt heeft een nieuw contract bij Feyenoord tot 2009. De 24-jari- ge Katwijker, van wie wordt ge dacht dat hij ooit naar een Eu ropese topclub gaat, is er blij mee. „Ik heb geweldige waar dering gekregen van Feyenoord en dat blijkt ook uit dit con tract. Ik voel me hier goed en heb mijn gevoel laten spreken." De spits sluit een overgang naar de Europese top echter niet uit. „Dat kan je in de voetballerij nooit, het blijft een droom voor me." Het oude contract van Kuijt liep tot de zomer van 2007 en be helsde een salaris dat hem niet onderscheidde van het gemid delde bij Feyenoord. Dat is nu veranderd. „Maar dat is logisch, toen ik kwam was Pierre van Hooijdonk de onbetwiste spits van Feyenoord. Alleen bij de eerste training was alles an ders." Kuijt groeide, na vijf sei zoenen FC Utrecht, in één sei zoen bij Feyenoord uit tot een vermaarde, door veel clubs ge wilde spits en een international. Echte aanbiedingen volgden echter nog niet, alleen in de winter bood een club 10 mil joen euro. Over de bedragen van het nieuwe contract wor den geen mededelingen ge daan. Met het nieuwe contract lijkt de kans groter dat Kuijt volgend jaar nog een seizoen in de Kuip speelt. „Je maakt geen nieuw contract voor vier jaar als je an dere plannen hebt", zei tech nisch directeur Mark Wotte. Maar zeg in de voetballerij nooit nooit, gaf ook Dirk Kuijt toe: „Ooit wil ik wel naar het buitenland. Maar de club uit mijn dromen heeft zich nog niet aangediend." Spanje en Engeland hebben Kuijts voor keur, zoveel wil hij wel kwijt. Duidelijk is dat Feyenoord niet alleen het salaris van Kuijt heeft verbeterd, maar ook de markt waarde bij een eventuele ver koop van Kuijt op de Europese markt. Voor Kuijt speelde ook mee dat de club hem kon overtuigen met de toekomstplannen. „Ik wil zo snel mogelijk Champions League spelen, het liefst met Feyenoord. De club heeft me vertrouwen gegeven met goede toekomstplannen. Feyenoord zit nog niet aan zijn plafond. Ik wil met Feyenoord een prijs winnen. Dit contract is goed voor de club en voor mij." rome/anp-rtr - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren het Ge- melli-ziekenhuis in Rome verla ten, achttien dagen nadat hij daar een keeloperatie had on dergaan. De 84-jarige kerkvorst verliet de kliniek in een grijs busje, dat hem terugbracht naar het Vaticaan. De paus werd op 24 februari met ernsti ge ademhalingsmoeilijkheden opgenomen. Hij onderging een tracheotomie, waarbij een buis je in zijn keel werd geplaatst om hem te helpen ademen. Het Vaticaan heeft laten weten dat de paus zelf zal beslissen welke rol hij zal spelen in de week voor Pasen. Hij heeft de belangrijkste taken in die week gedelegeerd aan zijn belangrijk ste kardinalen, maar kan wel licht zelf ook zijn opwachting maken bij sommige vieringen. door Hans van Keken Hilversum - Abonnees van intemetpro- viders geven massaal gehoor aan de op roep van de Consumentenbond om hun klachten te melden. De bond had amper anderhalve week na de start van de actie al bijna 1200 dossiers binnengekregen. „Zelden hebben we in zo'n korte tijd zo veel respons op een actie gehad", meldt de Consumentenbond. De klachten beperken zich niet tot slechts enkele internetaanbieders, zo blijkt uit een eerste inventarisatie. „Na genoeg alle providers komen in meerde re of mindere mate aan bod, zoals Wa- nadoo, Planet, Hetnet, Freeler, Lycos, Internl.net, Tiscali, @home, Speedlinq en Zonnetmeldt woordvoerster Pauli ne van den Brandhof van de bond. Ook de aard van de klachten blijkt zeer di vers. „Zoals het ongemerkt wijzigen van de kleine lettertjes in de voorwaarden, overstappen dat veel te lang duurt, on verwacht moeten betalen als je te veel hebt gedownload, niet ingaan op klach ten en vragen niet beantwoorden", somt Van den Brandhof op. De Consumentenbond riep begin maart op om klachten over providers te mel den. Aanleiding was het vermoeden dat met name over Tiscali veel werd ge klaagd, waarbij de bond al aankondigde te willen bemiddelen. Uit de reacties blijkt nu dat ook veel andere internet aanbieders voor ergernis en irritatie zor gen. Miljoenen mensen hebben inmid dels een abonnement op een internet aanbieder, maar Van den Brandhof vindt de bijna 1200 klachten in amper anderhalve week verontrustend veel. „Dit is ongekend veel, terwijl de actie Acht passagiers slaags in vliegtuig Rotterdam - De politie en de Koninklijke Marechaussee heb ben gisteravond op de luchtha ven Rotterdam Airport acht passagiers van een vliegtuig aangehouden die verdacht wor den van betrokkenheid bij een vechtpartij in het toestel. Het toestel van Transavia was on derweg van het Spaanse Gero- na naar Rotterdam toen twee groepen passagiers met elkaar op de vuist gingen. De vecht partij ontstond vermoedelijk nadat iemand van de ene groep handtastelijk was bij een vrouw die bij de andere groep passa giers hoorde. Leidenaar komt om in Veenendaal veenendaal - Een 19-jarige Lei denaar is zaterdagochtend om gekomen bij een verkeersonge luk in Veenendaal. De jongen reed op een snorfiets en werd geschept door een taxibusje. Toen de ambulances en de traumahelikopter arriveerden waren omstanders begonnen met de reanimatie van de jon gen. Hij werd per ambulance naar het UMC in Utrecht ge bracht, waar hij later die dag overleed. Volgens getuigen ver leende de jongen geen voor rang. Gewonden door plofkaars in kerk rome - Zeker twee mensen zijn gisteren gewond geraakt door een bomexplosie tijdens een kerkdienst in Noord-Italië. De bom was verstopt in een elek trische kaars. De politie denkt dat de aanslag het werk is van dezelfde persoon de afgelopen tien jaar al verscheidene keren explosieven in gebruiksartike len heeft verstopt. Afgelopen ja nuari ontplofte een plastic paasei in Trevisio, nadat kinde ren ertegen hadden getrapt. Toen vielen er geen gewonden. Kamelenraces zonder kinderen abu dhani - De Verenigde Ara bische Emiraten hebben harde maatregelen aangekondigd te gen illegale praktijken bij kame lenraces. Bij deze zeer populai re sport worden vaak kinderen als jockey ingezet omdat die minder wegen dan volwasse nen. Voortaan moeten de joc keys minimaal 16 jaar oud zijn en ten minste 45 kilo wegen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! V Ja EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/D v Naam: Postcode: Plaats: Tblefoon: Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij de en velop naar afd Lezereservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel O80O-1711 (gratis) E-mail lezersserviceV hdc.nl of surf naar www letdschdagtolad.nl. Deze aai bieding is geldig tot 31 maart 2005 nog de hele maand maart voortduurt. Maar voor ons staat al vast dat er dus echt iets mis is met deze markt." De bond is nu al tot de conclusie geko men dat dit gevolgen moet hebben. „We zullen kijken welke aanbieders er uit springen en afzonderlijk contact met ze zoeken, om de problemen op te lossen", aldus de woordvoerster. De bond pleitte eerder dit jaar al bij de minister van eco nomische zaken voor een geschillen commissie voor internetaanbieders, omdat mensen met een geschil nu al leen nog op de rechter zijn aangewezen. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 60001«

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1