Uit de cel, in de penarie V: ER BIJ Nieuw in Hollands Midden: maximaal twee jaar cel voor veelpleger Katwijkse Ine van der Gugten: 'Opvang van ex-gevangenen kan beter, als instanties samenwerken' 95 rt oo mensen Herkenbaar Meer cellen, minder hulp [16 üjk óet ze bedelen bij Justitie. Of de ge- j alsjeblieft een weekje langer mag an [itten. Raar? Niet als je bedenkt dat t merendeel van de gedetineerden de 'f.tpas echt begint zodra ze uit de cel G1 de Katwijkse Ine van der Gugten |jn dan echt alles kwijt. Naast hun "in gezin, hun sociale omgeving, nu tli dak boven hun hoofd. Aan gecoördi- lulp voor deze ex-bajesklanten ont- iet in Nederland. ,hl t tia Buitelaar :lhn 5 del 'f 4| e m ond gebi ns.i\ n ring Nederland trekt de bel over de grote gedetineerden die geleiding krijgt. Direc- van Gennip: „Minister rindt dit geen justitie- een maatschappelij- 'oordelijkheid. Wat ik lelijk vind, is dat de it van gevangenis naar ippij nog steeds niet is. We spreken wel ir dan 20.000 mensen Ijks de gevangenis ver- fsri ngt It pl ïü4 1 bi ad, >laa al b IC, D an der Gugten, ervarings deskundige met ex-gedeti neerden, richtte zeven jaar geleden de Katwijkse afdeling op van de landelijke vereniging voor relaties van (ex-)gedetineerden. Sindsdien zit ze tot over haar oren in het ge vangeniswezen en van de tekortko mingen die ze daar ziet wordt ze vooral strijdlustig. „Ik heb maar één wens: dat al die instanties eens zou den gaan samenwerken." Ze reageert met haar noodkreet op de berichten die afgelopen weken in de media verschenen over gedeti neerden. Uit onderzoek blijkt dat ook zij zelf vinden dat het bar slecht gesteld is met de maatschappelijke opvang na hun detentie. Het ac tualiteitenpro gramma Net werk portretteer de onlangs Fred, een gevangene die vier maan den voor het einde van zijn opgelegde straf buiten de gevan genispoort werd gezet. Letterlijk platzak, met al leen de kleren aan zijn lijf en een paar euro voor de bus. Niets geregeld - geen slaap plaats, geen identiteitskaart - en blijkens de ambtelijke mal lemolen waarin hij verzeild raak te ook niets op korte termijn te regelen. Niet dat er geen hulpinstanties zijn die types als Fred op weg kunnen helpen richting een nor maal bestaan in de samenleving en weg uit de criminaliteit. Van der Gugten kent er inmiddels genoeg, zowel professionele organisaties zoals Re classering Nederland en GGZ Re classering Parnassia, als de talloze vrijwilligersorganisaties die landelijk en lokaal opereren. Maar volgens haar is iedereen vooral met 'zijn ei gen toko bezig'. En juist op het mo ment dat in Katwijk en omgeving de samenwerking tussen bijvoorbeeld het Platform Kocon, De Brug, Par nassia en de GGZ verbetert, gaan de Nederlandse gemeenten en het mi nisterie van justitie rollend over straat over geld, constateert Van der Gugten. „Zo kunnen we nóg niet doorgaan met ons werk." Van der Gugten vindt dat veel van de hulporganisaties lijden aan verkoke ring. „Ik heb met iedereen contact. Maar onderling heeft niemand con- jleem is dat de reclas- Iids begin vorig jaar gedetineerde die niet classering onder toe- at (dus zijn straf volle- fuitgezeten), niets ™""kg doen. Andere instan ts gemeentes, kunnen C Vende in de bres sprin- ent de reclassering. Dit k uit de Gedetineerden- Pn'004 van de Dienst Justi- ruim vinden reinig begeleiding krij- lii£ een verantwoorde te- in de samenleving. Ine van der Gugten: „Het is heel belangrijk om deze beschadigde mensen op te vangen." Foto: Dick Hogewoning tact met elkaar, zo lijkt het. Je kunt niet eens spreken van een gat in een vangnet. Er is geen vangnet, alleen maar een gat" Vaak hebben mensen met een crimi neel verleden ook psychische pro blemen en soms lichamelijke klach ten. Van der Gugten had onlangs nog zo'n cliënt onder haar hoede. „Als de verslavingsreclassering in zo'n geval niet door kan gaan met de behandeling, zetten ze zo iemand op straat." Ze gaan er van uit dat er dan wel mensen in de familie- of vrien denkring zijn, die hun deur open stellen en de energierekening en boodschappen betalen, zegt Van der Gugten. Maar veel ex-gevangenen hebben die contacten volgens haar niet meer, of moeten die noodge dwongen verbreken om niet weer in het 'foute circuit' terecht te komen. Van der Gugten die deelneemt aan de Werkgroep Dak- en Thuislozen, pleit daarom bij de gemeente voor een opvanggelegenheid in Katwijk voor deze mensen. Een plek waar ze even op adem kunnen komen en de zaken kunnen regelen die nodig zijn om weer mee te draaien in de sa menleving. Bovendien kunnen ze er wachten op hulp, want voor de on dersteuning en behandeling die zij vragen zijn vaak wachtlijsten. „Het is heel belangrijk om deze beschadigde mensen op te vangen. Beter dan ze naar Leiden te sturen waar ze hun uitkering moeten aanvragen en op halen, want dan heb je er geen zicht meer op." Op het voorstel voor een opvangplek dat de werkgroep bij de gemeente heeft ingediend, is nog geen reactie gekomen. Lang kan dat niet meer duren, denkt Van der Gugten. Al was het maar omdat volgend jaar de Wet Maatschappelijke Ondersteuning in werking treedt. „De gemeenten heb- Hans Moolenburgh, voorzitter van het Platform Kocon in Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg, vindt de problemen die Van der Gugten schetst heel herkenbaar. Het platform, dat activiteiten ont wikkelt op het gebied van versla vingszorg, presenteert binnenkort een project voor de groep veelple gers, zegt Moolenburgh. „We hebben al het nodige in gang ge zet met het project Reïntegratie (waarbij ex-gedetineerden wor den begeleid naar werk) maar je kunt niet alles in één keer op de rails hebben, want het vraagt een hoop afstemming." Dat het vaak aan die afstemming ontbreekt, is hij eens met Van der Gugten, alhoewel het in Katwijk sinds een half jaar de goede kant op gaat, volgens hem. „We heb ben inmiddels een werkgroep waarin wij samenwerken met Par nassia, de GGZ, de gemeente, De Brug en de Katwijksche Bouwver eniging om iets te doen voor de ex-gedetineerden. Maar het is erg complex. Met constateren dat er een probleem is, ben je er nog niet." De misstanden die de Katwijkse Van der Gugten schetst, zijn niet van vandaag op morgen ontstaan, meent Thees Gemier, manager van GGZ Reclassering Parnassia. „De situatie waar we in terecht zijn gekomen, is het gevolg van een decennialange ontwikkeling naar meer individualisatie, minder tolerantie en meer aandacht voor financiële kosten dan voor sociaal maatschappelijke winst." Er wordt eerder geld vrij gemaakt voor cel len, dan voor hulp en begelei dingsmogelijkheden. Volgens Gernler blijkt een succesvolle aan pak van ex-gedetineerden soms wel degelijk mogelijk, bijvoorbeeld in Den Haag. Door goede afspra ken wordt daar op een verant woorde manier samengewerkt tussen de gemeente, politie, justi tie en gevangeniswezen, GGZ Re classering, psychiatrie en versla vingszorg en ZATERDAG 12 MAART 2005 ben dan een opvangverantwoorde- lijkheid voor al hun eigen inwoners, lieverdjes of niet. Als de gemeente die verantwoorde lijkheid lastig vindt, schuift ze het geld maar door, oppert Van der Gug ten. „Dan zorgen wij zelf wel voor de eerste opvang. Maar daarmee is het probleem pas deels opgelost en Van der Gugten blijft hameren op de noodzaak voor andere hulpinstan ties om samen te werken wanneer een ex-gevangene met lege handen op hun stoep staat. „Ik zou willen dat ze elkaar vinden, dat ze de leem te vullen." Er wordt eerder geld vrij gemaakt voor cellen, dan voor hulp en begelei dingsmogelijkheden. Veelplegers mogen maximaal 4 maanden door Eric-Jan Berendsen Sinds 1 oktober vorig jaar is de Wet Inrichting Stelselma tige Daders (Wet ISD) van kracht. Daarmee heeft justitie een sterk wapen in handen in de strijd tegen veelplegers. Voor de politieregio's Haaglanden en Hollands Midden zijn er in de penitentiaire inrichting Haaglanden in Zoe- termeer 75 cellen vrijgemaakt om stelselmatige daders, veelplegers, op te sluiten na een vergrijp. Veelplegers kunnen voor een auto-inbraak, winkeldiefstal of het ste len van een fiets tot maximaal 2 jaar cel worden veroor deeld. Stel dat een veelpleger, vrijwel altijd mannen, wordt ge arresteerd voor een autokraak. „Dan komt hij in Zoeter- meer en kan hij kiezen", aldus hoofdofficier Han Moraal van het arrondissementsparket Den Haag. „Of hij gaat na het uitzitten van zijn straf de hulpverlening in of hij wil niks. In het laatste geval kan hij maximaal twee jaar cel krijgen voor die ene autokraak. Dat is zeg maar een optelsom voor alle nog niet bestrafte vergrijpen uit het verleden. Het is niet ongewoon dat een veelpleger 3 tot 5 keer per dag iets steelt." De veelplegers moeten wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zij mogen niet meer dan maximaal 4 maanden celstraf hebben openstaan, het mogen geen illegalen zijn, want die worden meteen overgedragen aan de Vreemdelingendienst, en het mogen ook geen psychia trische patiënten zijn. Daarnaast moeten zij de afgelo pen vijf jaar meer dan 10 keer een proces-verbaal heb ben gekregen voor een misdrijf. Justitie houdt nauwlet tend in de gaten of alle 75 cellen bezet zijn. Komt er een leeg, dan wordt er een veelpleger opgepakt die in die le ge cel komt. Dat is niet zo moeilijk, want in Haaglanden zijn bij de politie zo'n 250 veelplegers bekend en in Hol lands Midden 100. „We willen ons meer richten op de persoon", aldus Mo raal. .Alleen straffen helpt niet of onvoldoende. Wij gaan proberen mensen te veranderen door gericht te interve niëren. Na het uitzitten van de straf wordt er gewerkt aan de resocialisatie. Daarbij wordt gekeken naar arbeid en inkomen, verslaving en psychische problematiek, huisvesting, schulden, dagbesteding en zorg en opvang. Regelmatig overleg met alle disciplines is daarom be langrijk." Of deze aanpak werkt, moet nog blijken. Af spraken over deze gezamenlijke werkwijze zijn onlangs met alle betrokken instanties gemaakt. celstraf open hebben staan. Archieffoto: Kastermans

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3