ECONOMIE 'Beperkte renteaftrek bijna probleemloos' Verdubbeling pensioenpremie dreigt bij nieuwe beurscrisis Topman Hamming weg bij Vendex KBB MSN'en als betaalvorm Free Record Shop werpt zich op computergames Heineken introduceert in de VS lightbiertje Tijdstip van invoering van groot belang Actie tegen piraterij Stenengooiers belagen ook binnenvaart nwerking "fen Wedge Het voornemen van ütwikkelaar TCN en in- smaatschappij Wedge ïeerderheid in Ballast verwerven, is van de [plaats daarvan kiezen tijen voor intensieve erking met het bouw- )at heeft Ballast Ne- jren gemeld. TCN en Jamen vorig jaar een n Ballast Nedam over u juitse bouwer Hochtief. zitten sindsdien een van 24 procent in Bal- am. rlanders traPen meer »AM - Nederlanders J/orig jaar meer ge- ïerlan in 2003. De omzet a. jnche van snacks en \n, zoals chocoladere- ihips, steeg 2,1 procent 8 miljard euro. Dat cijfers van het Studie- Snacks en Zoetwaren in werden gepubli- loeveelheden ging het lename van 4,3 pro- hoofd van de bevol- het verbruik bijna 32 :hips, biscuit, nootjes, lerepen en ander lek- t het volume harder n de omzet, kan te ma- ben met de prijzenslag jermarkten. e particuliere it in China Okay Airways, de eer dere luchtvaartmaat- van China, heeft giste- jerste vlucht uitge- !et een Boeing 737-900 12 passagiers van het ke Tianjin naar het fWfer gelegen Kunming Ui aldus het Chinese au Xinhua. Intussen ch drie andere Chine- 1 b ïartmaatschappijen bléun eerste vlucht later f ppe opkomst van de re maatschappijen k een nieuw hoofdstuk 9 itvaartgeschiedenis W lksrepubliek, die al ja- lorme economische eleeft. 5 er omzet Ihandel - Ie - De detailhandel wnuari flink minder In vergelijking met erder gaven consu- (,1 procent minder uit. uit cijfers van het ^Jureau voor de Statis- die gisteren werden q fcerd. Een grote oor- l' de forse afname lag ^schil in aantallen m. Als het CBS dat ef- tat, komt de daling uit 3cent. In januari boek- ikels in de voedings- aiddelenindustrie 9 linder omzet. Gecor- de daling 1 procent. naar olie t verder toe ie vraag naar olie ïer toe dan was ver ft Internationale Ener- j (IEA) heeft voor de Ofcnd op rij de vooruit- flpor de verwachte Bb boven bijgesteld. De tste redenen daarvoor fcude weer en de eco- i J groei in de Verenigde B jChina. Het IEA is een lan op het gebied van lor 26 industrielan en publiceerde het lelijkse rapportage verwachten energie ke publicatie volgt op te stijging van de olie- leze week boven de am. chmeding |t Forbes Frits Goldsch- [b 71-jarige grondleg- ndstad, heeft De Lijst Ie lijst van allerrijkste ir wereld, wel te ver- Amerikaanse zaken- publiceerde giste- arïijkse rangorde van S. De editie van 2005 tmen, en daaronder zich vier Nederlan- aren 131 nieuwko- nschmeding was er lij staat op nummer sn geschatte waarde Ujard dollar. idering insa/Swiss' t - De luchtvaart- ppijen Lufthansa en ten toenadering tot Duitse krant Han- chreef gisteren dat de Jitse en Zwitserse '9 °concern het eens zijn ote lijnen van een fusie. Lufthansa-top- huber zou ermee gestemd dat Swiss bij jijn naam behoudt, i Swiss maakte *&|n resultaten over afid. Het verlies be- piljoen frank (230 -pl. zaterdag 12 maart 2005 door Maurice Wilbrink Zeist - Een nieuwe crisis op de beurs kan een pensioenfonds dwingen in één klap de pensioenpremie te ver dubbelen. Dat stelt PGGM, het pensi oenfonds voor werknemers in de zorg- en welzijnssector. Extreme pre miestijgingen zouden het gevolg zijn van nieuwe, strenge normen voor het vermogen van pensioenfondsen. De pensioenwereld voert op dit moment een intensieve lobby voor soepeler regels. De politiek beslist later dit jaar over een nieuw 'Financieel Toetsingska der', dat voorschrijft hoe snel fond sen hun financiële buffers moeten aanvullen als hun vermogen te ver te rugloopt. Met deze regels wil men voorkomen dat fondsen in een situa tie terecht komen dat ze te weinig geld overhouden om aan hun ver plichtingen te voldoen. Pensioen fondsen vallen met name over de eis dat een fonds maar twaalf maanden krijgt om te repareren, als het vermo gen onder het minimumniveau komt te liggen. Volgens PGGM-topman Noordzij kan die korte reparatietijd ertoe leiden dat de pensioenpremie moet worden verdubbeld om het tekort aan te zui veren. In het geval van PGGM zou de premie rond de 30 procent van het salaris, waarover je pensioen op bouwt, komen te liggen. Bij ABP (do centen, ambtenaren) zou het zelfs op 40 procent uitkomen. Dergelijke pre mieverhogingen worden maatschap pelijk en economisch niet haalbaar geacht. De nieuwe eisen aan het pensioen vermogen zijn een reactie op de zor gelijke situatie waarin tientallen fond sen in 2002 terecht kwamen. Ze za gen miljarden euro's aan kapitaal verdampen in 2001 en 2002, toen de aahdelenkoersen in elkaar stortten. Een aantal fondsen zag de buffers zelfs zover slinken, dat ze op dat mo ment niet aan hun toekomstige ver plichtingen konden voldoen. Veel fondsen hebben vervolgens de pre mies sterk verhoogd en de pensioen uitkering een paar jaar niet aangepast aan de prijsstijgingen. Daarmee is hun vermogenspositie weer iets ver beterd. De Nederlandsche Bank, die toezicht houdt op de pensioenwereld, eist niet alleen dat fondsen snel orde op zaken stellen, als hun vermogen te ver te rugvalt. De centrale bank wil ook dat de kans heel klein is dat een fonds in zo'n situatie belandt. PGGM en ande re fondsen stellen al langer dat ze daardoor beperkt worden in het ne men van risico's bij hun beleggings beleid. De Tweede Kamer lijkt dit te steunen. Noordzij: „De politiek wil zekerheid op de korte termijn. Wij als pensioenfondsen willen beleggen op de lange termijn, zodat we het maxi male rendement kunnen halen. Dan moet je accepteren dat je als fonds tijdelijk onder het minimumniveau van je financiële reserves uitkomt.'' PGGM belegt een relatief groot deel van haar kapitaal op de aandelen markt en claimt in de afgelopen de cennia een hoger rendement te heb ben geboekt dat een aantal grote Ne derlandse beleggingsfondsen, zoals het Postbank aandelenfonds of het aandelenfonds van Robeco. Noordzij vreest dat PGGM wordt gedwongen meer te beleggen in veilige obligaties. Zo zou het vermogen minder snel onder het minimumniveau kunnen zakken en kunnen noodmaatregelen achterwege blijven. Maar pensioen deskundigen waarschuwen dat met een grotere nadruk op obligaties het gevaar bestaat dat fondsen niet lan ger kunnen indexeren, dat wil zeggen de uitkeringen aanpassen aan de in flatie. Obligaties leveren immers meer zekerheid, maar een lager ren dement op dan aandelen. Werkne mers bouwen bij het wegvallen van de indexatie in veel gevallen ook min der pensioen op. Noordzij kondigde gisteren aan dat hij de komende tijd de druk op het ministerie van financiën, De Neder landsche Bank en de Tweede Kamer wil opvoeren om de nu voorgestelde normen voor financiële buffers bij te stellen. Hij gaf eerder deze week tijdens een J persontmoeting toe dat de pensioen- - fondsen in de cffgelopen jaren gefaald, hebben zelf het heft in handen te ne men bij het ontwerpen van nieuwe eisen aan de pensioenreserves. „De pensioenwereld heeft dit inderdaad te veel aan anderen overgelaten. We hebben nooit een deuk in een pakje boter geslagen." utrecht/anp - De hypotheekren teaftrek kan flink worden be perkt zonder grote gevolgen voor de huizenprijzen op langere termijn. In het economenvak- blad ESB schetsten twee econo men gisteren een variant waar bij er alleen aftrek is tegen het tarief van de eerste belasting schijf. Als gevolg van deze maatregel zouden de huizenprijzen in 2012 ruim 6 procent onder het dan verwachte niveau liggen. Vanaf 2015 zou de huizenprijs gelijk oplopen met de verwach te prijzen zonder dat de over heid ingrijpt. Het voordeel van de beperking van de renteaftrek is volgens de economen Boelhouwer en De Vries dat alle inkomensgroepen er evenveel van profiteren. De discussie rond de aftrek baarheid van de hypotheekren te steekt regelmatig de kop op. Nederland is in Europa het eni ge land waar een volledige af trekbaarheid wordt geboden en velen vrezen dat het systeem fi nancieel onhoudbaar zal wor den. Ondanks pleidooien van onder meer oppositiepartijen en banken, zegt het kabinet vast te willen houden aan de fiscaal aantrekkelijke aftrekpost. De economen hebben ook de gevolgen bekeken van de volle dige afschaffing van de hypo theekrenteaftrek. Deze variant, waar in de politiek geen voor standers voor zijn, zou drama tisch uitpakken voor de huizen markt. Op korte termijn kan de daling van de huizenprijzen op lopen tot 30 procent. Op lange re termijn zijn de gevolgen minder groot. Boelhouwer en De Vries wijzen erop dat ook het tijdstip van de maatregelen van belang is voor de verwachte gevolgen op de huizenmarkt. In perioden van forse prijsstijgingen kan een be perking van de renteaftrek zon der veel problemen worden doorgevoerd. Ze betreuren het dat er niet ingegrepen is in de periode 1996-2001 toen de hui zenprijzen flink stegen. Met een gemiddelde stijging van 3 pro cent vormen de komende jaren een veel minder aantrekkelijk decor om tot een forse fiscale stelselwijziging over te gaan, al dus de economen. In ESB komt ook fiscalist Ste vens met een variant voor de huidige hypotheekrenteaftrek. Hij pleit ervoor de eigen wo ning over te brengen naar box 3 van het belastingstelsel, waar het vermogen wordt belast. Er zou dan een fiscale vrijstelling moeten gelden voor huizen tot 300.000 euro. Om de gevolgen voor de koopkracht te compen seren, komt Stevens met een extra heffingskorting, het schrappen van het huurwaar deforfait en verlaging van het toptarief van 52 naar 48 pro cent. De koopkrachtdaling zou tussen de 1 en 5 procent uitko men. Oppositiepartij PvdA is positief over de plannen van Stevens. „Hij laat een hele mooie over gang zien naar een eerlijker sys teem voor de behandeling van de eigen woning zonder dat die grote schade toebrengt aan de huizenmarkt", zegt PvdA- Tweede-Kamerlid Crone. Hij wil volgende week minister Zalm (Financiën) en staatsse cretaris Wijn (Financiën) erover aan de tand voelen. Manila - In de Filipijnse hoofdstad Manila zijn gisteren 300.000 illegale cd's vernietigd. De Filipijnse regering heeft piraterij de oorlog ver klaard en daarom werken vijf overheidsinstanties samen om dergelijke praktijken een halt toe te roepen. President Macapagal-Arroyo hoopt op die manier meer buitenlandse investeerders te trekken. De vernietigde cd's hadden een waarde van 180.000 dollar.Foto: EPA amsterdam/anp - Ed Hamming (57) ver trekt als bestuursvoorzitter bij het waren huisconcern Vendex KBB. Hij wordt bin nen enkele maanden opgevolgd door Tony de Nunzio (44), die momenteel de topman is van het Britse Asda, een onderdeel van het Amerikaanse supermarktconcern Wal- Mart. Dat heeft Vendex-KBB gisteren naar buiten gebracht. Hamming, die vijftien jaar bij het warenhuisconcern heeft gewerkt, blijft als adviseur bij Vendex KBB betrokken. In 1993 kwam De Nunzio bij Asda, eerst als financieel directeur van Allied Maples, een divisie van Asda. Vijf jaar later promoveer de hij tot financieel directeur van de Asda- groep. Volgens Vendex KBB speelde De Nunzio 'een belangrijke rol' toen Wal-Mart in juni 1999 Asda opkocht. In 2002 nam hij de leiding van Asda op zich. CNV Dienstenbond reageerde vrijdag met instemming op het vertrek van Ham ming. „Ondanks al zijn inspanningen is het Hamming niet gelukt het concern en met name Vroom en Dreesman uit de rode cij fers te halen. Sluitingen van vestigingen en diverse reorganisaties hebben de laatste ja ren een forse wissel getrokken op het per soneel. De maatregelen hebben echter niet het gewenste resultaat opgeleverd." rotterdam/anp - De branchevereniging voor de binnenvaart, de Koninklijke Schuttevaer, wil dat minister Peijs van Verkeer en Waterstaat ook een onderzoek uitvoert naar stenengooiers die vanaf bruggen passerende schepen belagen. Eerder werd bekend dat Rijkswaterstaat een risi coanalyse gaat uitvoeren naar aanleiding van het gooien met voorwerpen vanaf viaducten. Voorzitter De Vries schrijft in een brief aan Peijs dat 'de binnenvaart reeds enkele jaren wordt ge confronteerd met dergelijke criminele activitei ten'. Hij stelt dat dat vooral gebeurt op de brug gen over het Amsterdam-Rijnkanaal en het Maas-Waalkanaal. Peijs wil dat bruggen en viaducten waar sprake is van verhoogde risico's, het eerst worden be schermd tegen stenengooiers. Het gaat bijvoor beeld om bruggen of viaducten boven wegen waar veel vervoer van gevaarlijke stoffen plaats vindt. Ze laat Rijkswaterstaat in kaart brengen bij welke bruggen of viaducten een verhoogd risico be staat. Daar kunnen dan hekken of overkappingen worden geplaatst. De Schuttevaer vindt dat dat ook moet gebeuren met bruggen over water. „Wij onderschrijven de noodzaak om op sommige bruggen voorzieningen aan te brengen waardoor het stenen gooien wordt bemoeilijkt." Ernstige ongelukken zijn er tot nu toe niet ge beurd, maar stenen hebben wel schade aange richt op schepen. „Het gebeurt één tot twee keer per maand en er is een lichte stijging." De Vries roept binnenvaartschippers ook op met een videocamera verdachte personen op brug gen te filmen, voor eventueel bewijsmateriaal voor de politie. „Dat hadden we al een keer eer der gevraagd, maar het gebeurt nog niet. We hebben er al twee jaar mee te maken." De Schuttevaer en de politie hebben afspraken gemaakt over incidenten. Zo is er een speciaal meidnummer voor schippers die iets verdachts zien. utrecht/anp - SNS .Rank intrn- nrnrpnt van dp nriis pn mavi- utrecht/anp - SNS Bank intro duceert binnen enkele weken een nieuwe vorm van internet- bankieren. De bank maakt het verrichten van kleine betalin gen mogelijk via het populaire MSN Messenger van Microsoft. „We hebben een wereldprF meur", aldus gisteren een zegs man van SNS Bank. Gebruikers kunnen via MSN een prepaid-kaart ophalen, de zogeheten Bill, en die opladen voor het doen van betalingen. Voor het onderling overmaken van bedragen rekent SNS Bank een provisie. Over hoeveel dat is, wil de zegsman geen mede delingen doen. Hij bevestigt wel dat iemand die iets verkoopt 5 procent van de prijs en maxi maal 60 cent moet afdragen. Het gaat om betalingen van maximaal enkele honderden euro. MSN-gebruikers hoeven geen rekening te hebben bij SNS Bank. Ze kunnen met Bill betalen voor internetaankopen en geld naar elkaar overmaken. De afhandeling verloopt wel via deze bank. SNS Bank had de bedoeling het nieuws binnenkort zelf te pre senteren. Het nieuwe transac tiesysteem, 'buddybanking' ge heten, lekte echter uit via inter- netnieuwsleverancier Emerce. MSN Messenger heeft al een si te in de lucht waarop het 'bud- dybanken' gaat gebeuren. den haag/gpd - Bierbrouwer Heineken breekt met het verle den en gaat in de VS onder ei gen vlag een light-variant op de markt brengen. Tot nu toe wil de Heineken daar niet aan om zo de exclusiviteit van het Hei- neken-pils te benadrukken. De groeiende vraag naar bier met minder calorieën dwingt de multinational echter tot een koerswijziging. Het nieuwe biertje, onder de naam Heineken Premium Light Lager, wordt dit jaar getest op de Amerikaanse markt. De vraag naar light-bieren is in de Verenigde Staten de laatste ja ren explosief gestegen. Volgens het Amerikaanse 'Beer Institu te' bestaat de totale markt in de Verenigde Staten inmiddels voor 47 procent uit light-bier. „Met Heineken Premium Light Lager komen we tegemoet aan de groeiende vraag van Ameri kaanse consumenten naar light kwaliteitsbier", liet Heineken - bestuurder Bolland gisteren weten. „Hiermee versterken wij onze positie in het Amerikaanse light-segment." Heineken bracht al wel eerder light-bieren op de markt, maar dan onder de vlag van bijvoor beeld het Amstel-merk. Amstel- lite werd afgelopen najaar ook geïntroduceerd in Nederland. Topman Ruys liet weten zeer tevreden te zijn. door Achille Prick den haag - Free Record Shop stapt in de markt voor tweede hands computerspellen, leder een die een oude game zat is, kan hem bij de keten inleveren en krijgt een inruilpremie. De ge bruikte game gaat voor een tweedehands prijs meteen terug de winkel in. Fanatieke spelers (of ouders van) weten dat het niet meevalt. Een nieuwe computergame van Playstation, X-box of Nintendo kost al gauw vijftig tot zeventig euro en een beetje speler is er na een paar weken wel klaar mee. En dan? Opnieuw een ver mogen uitgeven? Free Record Shop ziet een kans. Wie zijn game bij de keten inlevert, krijgt 7,50 of vijftien euro inruilpre mie. Als meteen een nieuwe game wordt gekocht, levert dat een korting op van tien of twin tig euro. De ingeruilde games gaan vanaf vijftien euro terug in het schap. „In de Verenigde Staten en En geland is de tweedehands han del in games een miljoenenbu- siness. Die ligt hier ook voor het oprapen zegt Roland van Geest, directeur verkoop en marketing van Free Record Shop. „Wij maken extra omzet en de consument kan voor een lagere prijs de laatste nieuwe spellen spelen. Wij zijn al jaren de nummer één in films en mu ziek, maar beide markten staan onder druk. Daarom zetten wij nu in op de games, dat is een 'booming business'. In twee jaar tijd moet onze omzet ver dubbelen." Van Geest is niet bang dat het aanbieden van tweedehands games ten koste gaat van de verkopen van nieuwe games. „We hebben dit systeem afgelo pen jaar getest in drie filialen (Alkmaar, Amsterdam en Rot terdam, red.) en zagen een om zetstijging van het aantal nieuw verkochte games. De meeste klanten die een game inlever den, kochten een nieuwe met korting. Mensen zijn bereid nieuw te kopen, omdat ze we ten dat ze er later weer geld of korting voor terugkrijgen." Volgens Van Geest is de markt voor de zogenaamde 'console games' (gekoppeld aan de spel systemen Playstation, X-box en Nintendo) onnodig te klein. „De fabrikanten zetten heel erg in op de marketing en verkoop van nieuwe games. Die gaan voor een topprijs de deur uit en na een tijdje zijn ze niet meer te' krijgen. Terwijl film- of muziek- klassiekers van bijvoorbeeld tien of dertig jaar geleden nog steeds worden gemaakt en voor een aantrekkelijke prijs worden aangeboden. Dat gebeurt met games niet. Daar bieden wij met het tweedehands aanbod nu een oplossing voor." De handel wordt nu nog gedo mineerd door speelgoedwinkels als Bart Smit en Interytoys, die veertig procent van de markt in handen hebben. Dan komen ketens als Blokker en met zes tien procent marktaandeel volgt Free Record Shop. „De ambitie is heel duidelijk: wij willen marktleider worden", zegt Van Geest. Makkelijk zal dat niet gaan, want ook andere grote partijen willen hun graan tje meepikken. „Wij hebben al eens acties gehad met console games in onze XL-winkels (de grootste filialen, red.)", reageert een woordvoerster van Albert Heijn. „Het is niet onlogisch als wij straks ook definitief in deze markt stappen." De cijfers maken duidelijk waarom iedereen deze markt naar zich toe wil trekken. On danks prijsverlagingen steeg de omzet van verkochte console games in 2004 m^2,3 procent tot 187 miljoen eim>. Het aantal verkochte stuks groeide specta culair met 33,9 procent tot bij na drie miljoen verkochte games. Ter vergelijking: de ver koop van muziek via cd, dvd of video daalde met 4,8 procent. Voor games lijkt de groei er voorlopig niet uit. „Met andere type spellen als de bekende ra ce- en voetbalspellen, vinden ook steeds meer vrouwen het leuk om achter de spelcompu ter te zitten", zegt Wouter Rut ten van de NVPI, de brancheor ganisatie van de producenten en importeurs van games. „Denk aan bijvoorbeeld adven- ture-games, waarbij je bijvoor beeld een code moet kraken of een schat moet vinden, een beetje Lord of the Rings-achtig. We gaan ons ook richten op draagkrachtige babyboomers. Verder biedt nieuwe techniek groeimogelijkheden. Straks kun je ook op je mobiel tje spelen." Tweedehands spellen in filialen van de Free Record Shop. Foto: GPD/Koen van Weel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9