Syrië haalt troepen weg uit Libanon BUITENLAND Spitsuur bij Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag Blair bepleit verdubbeling hulp aan 'tragisch' Afrika Traangas Iraanse monarchisten geweldloos uit vliegtuig Cypressen symboliseren doden Madrid Zweden telt mogelijk 1000 oorlogsmisdadigers Blair redt terreurwet met concessie aan Lords eel schiet rdood ;n crimineel heeft jeen rechtbank in het Atlanta een rech- jhoten. Hij bracht itsvervangend she- chtbankverslagge- Bens officieuze ge- et de vierde moord iter in de Verenigde 1979. De dader ten. De man wist een agent te be- Hij moest voorko ks verkrachting en ik bos Californië Een Amerikaanse gisteren voor een ji San Diego bekend jrtober 2003 een brand heeft veroor- ammenzee ontpop- indelijk tot grootste ji de geschiedenis hië en kostte aan isen het leven. Meer izen werden ver- Russische doden 7Jij een helikopter- Stsjenië zijn vijftien tldaten omgeko- ïs lokale media be- I tot een speciale ite-eenheid. Een leefde het onge- eurde toen de heli- ïlektriciteitskabel ikelijk werd ver- helikopter was door militanten ;t Russische bestuur J strijden. Eerder rerd rebellenleider ïadov gedood door )ldaten. zaterdag 12 maart 2005 appel gering van Wit jjèen monument 2fappel oprichten. 3|de 'onbestrijdbare 2:yoor het land'. 54 dag geldt de aard- ^jfficieel symbool 5i:and. Witrussen Imatig als 'aardap- iangeduid. Wit oort tot de zeven iappelleveranciers cel voor ie auteur le Belgische kin- brijver Guido Lae- fn in Mechelen tot zes jaar gevan gens ontucht met )e schrijver mis- ngens tussen 1978 em thuis, waar hij en organiseerde )ep VRT. De schrij- 73 al veroordeeld inding van veer- n op de school Reeks verdachten van oorlogsmisdaden op de Balkan meldt zich 'vrijwillig' den haag/anp - De afgelopen weken zijn een reeks mensen uit de Balkan in Den Haag gearriveerd die het Joegosla vië-Tribunaal van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden be schuldigt. Ze kwamen allemaal vrijwillig zij het aangemoedigd door de autoritei ten thuis. Een van de interessantste nieuwkomers is de voormalige uitsmijter en guerrilla chef Ramush Haradinaj. Hij is een etni sche Albanees die een van de sleutelfi guren is geweest bij de etnische zuive ringen tegen Serviërs in Kosovo in 1998 en 1999. Deze in Kosovo door Albanezen geëerde voorman werd eind vorig jaar premier van het Albanese bewind dat onder aus piciën van de Verenigde Naties in Koso vo is gevestigd. Dinsdag gaf hij die post op om zich voor het tribunaal te komen verantwoorden, nadat bekend was ge worden dat het hem aanklaagde. Don derdag pas ontvouwde het tribunaal de lijvige aanklacht die 37 veelal gruwelijke punten omvat, zeventien misdaden te gen de menselijkheid en twintig oorlogs misdaden. Hij verschijnt maandagochtend al om acht uur voor de Maltese magistraat Agi- us want vanaf 9.00 uur zijn de drie rechtszalen van het tribunaal voor lo pende zaken volgeboekt. Het tribunaal zal gezien de recente vrijwillige toe stroom van beklaagden waarschijnlijk naar meer zalen moeten gaan uitzien. Afgelopen week ging hoofdaanklaagster Carla Del Ponte naar Sarajevo om daar de opening van een nieuwe rechtbank kamer voor oorlogsmisdaden bij te wo nen. Die moet het tribunaal in Den Haag gaan ontlasten en er voorts toe bij dragen dat het elf jaar oude internatio nale tribunaal in 2010 zijn deuren kan sluiten. Geldschieters van het hof vin den het dan mooi geweest. Voor een 'happy end' van het Joegosla vië-Tribunaal moet er echter nog veel gebeuren. Het historische proces tegen de voormalige Joegoslavische leider Slobodan Milosevic verloopt tergend traag en aanklagers noch Milosevic' ver dediging blijken over veel doelmatigheid en overtuigingskracht te beschikken. De Serviërs uit Bosnië en Servië-Mon- tenegro hebben sinds eind januari vier generaals (Lazarevic, Gvero, Miletic en Perisic) en een ex-minister (Stanisic) naar Den Haag gestuurd, maar de hoofdverdachten van Del Ponte blijven spoorloos. Zij heeft bezworen dat het tribunaal niet sluit voor die zijn berecht. Het gaat om de voormalige politieke en de militaire leider van de Serviërs in Bosnië-Herzeg- ovina, respectievelijk Radovan Karadzic en Ratko Mladic. Voorts aast Del Ponte verbeten op de Kroatische held uit de af scheidingsoorlog, generaal Ante Gotovi- na. Hij is in 2001 ondergedoken en vol gens Del Ponte weet Zagreb precies waar hij uithangt. De spoorloze generaal dreigt deze maand de start van toetredingsonder handelingen tussen Kroatië en de Euro pese Unie op de lange baan te schuiven. Vooral Nederland en Groot-Brittannië hameren er al geruime tijd op dat die gesprekken beslist niet kunnen begin nen als Gotovina nog niet naar het tri bunaal is overgebracht. Gotovina is een oorlogsheld voor de Kroaten, net als Haradinaj dat is voor Al banezen in Kosovo. Bosnië heeft 1 maart ook een oorlogsheld gestuurd, de ex-bevelhebber van de Bosnische mos lims Rasim Delic. aanklacht Ie Khmer - Een militair hof heeft nieuwe aan- trmuleerd tegen -functionarissen Khmer, die eind van de vorige irikbewind voerde, genoodzaakt nieu- ïggingen op te stel- ree, Ta Mok en ieu, langer te kun- iden in afwachting ting van een VN- fet de nieuwe aan- tnen de mannen irden vasthouden. oek: Pest ëgen aids j pestepidemieën «ui de middeleeu- ichttiende eeuw Rebben een deel van ten mogelijk im- akt voor het aids- ideren twee Britse ïpers. Het was al 2bekend dat mensen laaide genetische 11 aids krijgen. Vol- ichappers van de van Liverpool is die 25jdirect gevolg van 6ïmieën, omdat juist 33fet aantal mensen Ifltie het hoogst is. 25! politie I geweld 42 Turkse politie 36h een onderzoek 25^d naar het geweld 47l>testactie voor 30hten, afgelopen 44 anbul. De Europe- 43 eerde geschokt op de demonstratie, 5ien was hoe agenten caftuigden. Een j' !r van de politie 16 et gebruik van ge- lïdemonstra'tie uit- 22P- Wel zei hij dat ür'visiebeelden moe- 22 of individuele 21 schuldig hebben II excessief geweld. fland eert bilin - Een Palestijnse jongen bedekt zijn gezicht nadat Israëlische militairen traangasgranaten afvuurden bij een demonstratie op de Westelijke Jardaanoever. De demonstratie bij het dorp Bilin was gericht tegen de omstreden muur die de Israeli's hebben opgericht. De Israeli's verdedigen de barrière als een middel om terroristische activiteiten vanuit Palestijns gebied te voorkomen; de Palestijnen worden geconfronteerd met een verlies aan land en een beperking van hun bewegingsvrijheid. Foto Reuters door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - In Brussel is gister ochtend een vreedzaam ein de gemaakt aan de bezetting van een vliegtuig van Luft hansa door 59 Iraanse mo narchisten. Zij weigerden het toestel, dat donderdagmid dag op Zaventem landde, te verlaten zolang niet aan hun eisen - het stopzetten van de steun aan het islamitische re gime in hun land - was vol daan. De actie was vijf maan den lang voorbereid. De Belgische autoriteiten be sloten tot ontruiming over te gaan na urenlang vruchteloos onderhandelen. De actie voerders weigerden het toe stel te verlaten, ook nadat Binnenlandse Zaken hen een ultimatum had gesteld: of uit stappen of gearresteerd wor den. Om vijf uur 's ochtends werd het vliegtuig door een duwtruck naar een veilige plek op de luchthaven ver plaatst, weg van de terminal, waarna luchtvaartpolitie en de nationale reserve de actie voerders van boord haalden. Dat gebeurde zonder bloed vergieten. Alle actievoerders, op één na, verlieten vreed zaam het vliegtuig. Geen van hen was gewapend. De Iraniërs, afkomstig uit de hele wereld, waren donder dag samengekomen in het Duitse Frankfurt. Daar stap ten ze op het vliegtuig naar Brussel, waar ze omstreeks twee uur 's middags landden. Van de 120 passagiers weiger den er zestig uit te stappen, waaronder twee zwangere vrouwen en twee kleine kin deren. Het cabinepersoneel kon het toestel wel gewoon verlaten. Pas na enkele uren verliet de woordvoerder van de Iraniërs het toestel om de media te woord te staan. Hij liet weten tegen terrorisme te strijden. Volgens hem verblijft Osama bin Laden in Iran, waar hij de bescherming van het islamiti- sche regime geniet. Ook wor den vrouwen in Iran nog steeds gestenigd en mishan deld, aldus de woordvoerder. De actievoerders legden con tact met verschillende am bassades en gaven een ver klaring uit, waarin ze eisten dat Europese landen, waar onder Nederland, Groot-Brit- tannië en Duitsland, hun steun voor Teheran zouden stopzetten. Als niet op hun eisen werd ingegaan, dreig den ze 'indien nodig' met een hongerstaking. door onze correspondent Henk van den Boom Madrid - 7.37 uur. In de hele stad beginnen de kerkklokken te luiden. Madrid herdacht gis teren het bloedbad van een jaar geleden waarbij 191 doden vie len en meer dan 1500 gewon den. Op perron 2 van station El Pozo strooit een man een paar anjers en margrieten op de rails. Het is de plek waar zijn vader werd gedood door de bommen van terroristen. Hij zat in een van de vier treinen die enkele minuten na elkaar explodeerden. De nabestaanden van de slachtoffers en de gewonden hebben gevraagd om de her denking sober te houden. Velen van hen zijn de stad uit gegaan om in familiekring in alle stilte deze dag te herdenken. Maar dat verzoek kan niet ver hinderen dat overal spontaan herdenkingsplechtigheden worden gehouden. Op de vier plaatsen waar de treinen ont ploften komen reizigers, brand weerlieden en hulpverleners bij elkaar om troost bij elkaar te zoeken. Bloemen en kaarsen markeren de plaatsen die 365 dagen eer der lagen bezaaid met dode li chamen en gewonden. Een vrouw toont een krantenfoto waarop ze bloedend en met ge scheurde kleren, wordt gehol pen door een andere reiziger. Ze heeft het overleefd, maar de emotie van dit moment is zo hevig dat ze flauwvalt. Mensen van het Rode Kruis dragen haar weg. Om twaalf uur is de officiële herdenking. Er wordt niet ge sproken, opnieuw op verzoek van de slachtoffers. Koning Juan Carlos opent in het Retiro- park het 'bos van de afwezigen', een groene heuvel met 192 cy pressen en olijfbomen. Ze staan symbool voor de 191 doden in de treinen, en de politieman die later overleed toen zeven terro risten zich opbliezen bij hun ar restatie. beiroet-den haag/gpd -Syrië heeft naar schatting 3000 solda ten en hun materieel uit Noord Libanon teruggehaald naar eigen land. De operatie, die dinsdag startte, is gisteren afgerond. Alleen twee grensposten, inclusief een militair vliegveld in de grens streek, zijn nog bemand. Maandag spraken de Syrische president Assad en zijn Libane se collega Lahoud af dat Syrië de naar schatting 15.000 solda ten in Libanon voor eind maart terug zou trekken naar de Be- kaa-vallei in het oosten van het land, langs de grens met Syrië. Vervolgens zou er voor eind april een plan zijn voor de te rugtrekking van de eenheden naar het vaderland. Syrië zond in 1976 voor het eerst soldaten naar buurland Libanon. Destijds was er een burgeroorlog gaande. Die ein digde in 1990. Van de 40.000 Syrische militairen bleven er bijna desondanks 15.000 in Li banon achter, later versterkt met 5000 veiligheidsagenten. In het noorden van Libanon is het vertrek van de Syrische een heden met gejuich ontvangen. Veel bewoners van het gebied kunnen nu voor het eerst sinds 1976 weer hun destijds gecon fisqueerde eigendommen be zoeken. De bewoners van de Bekaa-vallei maken zich onder tussen grote zorgen over de komst van de resterende Syri sche soldaten. Men vreest dat die voor langere tijd in de regio zullen blijven. De internationale gemeenschap dringt al langer aan op het ver trek van de Syrische troepen uit Libanon. Na de moord op oud premier Hariri zijn in Libanon met name christenen de straat op gegaan om het vertrek van de Syriërs te eisen. De islamit- sche Hezbollah wist echter ook honderdduizenden op straat te krijgen om zich daar juist tegen te keren. De speciale gezant van de VN, Terje Roed-Larsen, is vandaag in Syrië om met president As sad te praten over het vertrek van de Syrische troepen uit Li banon, inclusief een tijdschema daarvoor. De VN riep Syrië eer der in een resolutie op alle mili tairen uit Libanon weg te halen. Morgen (zondag) is Roed-Lar sen in Libanon. In Libanon heeft de pro-Syri- sche premier Karami inmiddels grote problemen met het sa menstellen van een kabinet. Hij wilde daarin de oppositie een plek geven maar die heeft dat aanbod afgewezen. Karami trad eerder na de moord op Hariri af maar president Lahoud vroeg hem terug. Volgens de oppositie leidt de herbenoeming van Karami er alleen toe dat de politieke crisis in Libanon voortduurt. Boven dien ziet men er een poging van Syrië in op toch grote invloed in het land te houden. stockholm/gpd - In Zweden bevinden zich mogelijk duizend oorlogsmisdadigers uit landen als Iran, het voormalige Joego slavië en Afghanistan. Dat is tien keer meer dan het officiële aantal dat de Zweedse autori teiten hanteren. Dat beweert Hans ölvebro, die zich namens het Nationale Cri minele Onderzoeks Bureau van Zweden over oorlogsmisdaden buigt. „Waarom zou de situatie hier anders zijn dan in bijvoorbeeld Nederland, dat ongeveer even veel vluchtelingen opneemt als Zweden?", vraagt ölvebro zich af. „Daar hebben ze berekend dat er zich zo'n 1500 misdadi gers onder de vluchtelingen kunnen bevinden." ölvebro's bewering wordt on derschreven door onderzoek van het Zweedse radiopro gramma Ekot, dat heeft aange toond dat veel vluchtelingen die verdacht worden van onder meer oorlogsmisdaden, niet bij de politie worden aangemeld, zoals voorgeschreven door de Zweedse Migratie Raad. Onder de onderzochte gevallen bevin den zich diverse leden van de voormalige geheime dienst van Afghanistan, Khad. Deze organisatie wordt verant woordelijk gehouden voor de dood, door marteling, van zeker vijftigduizend Afghanen. De Zweedse justitieminister Thomas Bodström bestrijdt dat Zweden een toevluchtsoord voor oorlogsmisdadigers is. „Tegelijkertijd ligt het voor de hand dat mensen naar Zweden, en ander landen, komen om hun verantwoordelijkheden te ontlopen", aldus de bewinds- door onze correspondent Esther Cotink londen - Op de valreep is het Britse Hogerhuis gisteravond akkoord gegaan met de nieuwe anti-terreurwet. Premier Tony Blair was bereid één concessie te doen aan de conservatieve hogerhuisleden om de wet er alsnog op tijd door te krijgen. Dit was nodig omdat voorgaan de anti-terreurbepalingen op maandag aflopen. Zou er geen vervangende wet zijn, dan kon den terreurverdachten die vast zitten zonder proces vrijuit gaan. De nieuwe wet maakt het mo gelijk vrijheidsbeperkingen op te leggen aan verdachten van terrorisme. De beperkingen be staan onder meer uit (elektro nisch) huisarrest, een avond klok en een verbod op internet en telefoonverkeer. Gisteren werden al acht buiten landse terreurverdachten op borgtocht vrijgelaten, inclusief de radicale moslimgeestelijke Abu Qatada die in verband wordt gebracht met al-Qaida. Qatada zat drie jaar vast zonder proces. Hij kreeg gisteren tal van beperkingen opgelegd zo als een avondklok, een om gangsverbod met specifieke personen, een verbod op mo biele telefoon- en internetge bruik, en een vertrod op het houden van prekeJPof leiden van een gebed. londen/gpd - De hulp van westerse landen aan Afrika moet de komende 5 jaar worden verdubbeld tot 75 miljard euro per jaar. De schulden van de armste lan den in Afrika dienen te worden kwijtgescholden en handelsbarrières voor Afrikaanse producenten moeten worden opgeheven. Afrikaanse leiders moeten tegelij kertijd corruptie uitbannen en goed bestuur stimule ren. Dat zijn de belangrijkste aanbevelingen van de Afrika-commissie van de Britse premier Blair, die van daag haar plannen presenteert. De commissie is begin 2004 in het leven geroepen om iets te doen aan de grote armoede in Afrika, die wordt omschreven als de grootste tragedie van deze tijd'. Naast diverse Afrikaanse leiders maakt ook zanger Bob Geldof deel uit van de commissie. Van de grote sommen extra geld die naar Afrika moe ten, dient volgens de commissie 30 miljard euro te worden besteed aan de infrastructuur, waaronder we gen, havens, vliegvelden en telecommunicatie. Een op merkelijke aanbeveling, omdat onder donoren de afge lopen jaren weinig animo bestond om in dit soort geldverslindende projecten te investeren, gezien de welig tierende corruptie op het continent. Niet verwonderlijk daarom dat de commissie-Blair te gelijkertijd een radicale aanpak van de corruptie pro pageert. Niet alleen Afrikaanse leiders zelf moeten verwerpelijke praktijken uitbannen en voor goed bestuur zorgen, ook dienen westerse regeringen de uitbetaling van smeer geld tegen te gaan en moet worden ingegrepen als ille gale geldstromen worden ontdekt. „Want vergeet niet, bij iedere ontvanger van steekpen ningen, hoort een gever", merkte commissielid Anna Tibaijuka onlangs op. Bovendien moet het Westen ervoor zorgen dat het geld dat vroegere dictators op Europese bankrekeningen hebben gezet, naar de Afrikaanse landen wordt terug gestort. Verder stelt de commissie voor meer geld te stoppen in onderwijs, zowel op lager, middelbaar als universitair niveau, gezondheidszorg en anti-aidscampagnes. De handel in wapens aan landen waar bloedige conflicten worden uitgevochten, moet aan banden worden ge legd en landbouwsubsidies in westerse landen, met name in de Verenigde Staten, moeten drastisch wor den teruggebracht, zodat Afrikaanse boeren hun pro ducten makkelijker kunnen afzetten. Critici menen dat de plannen van de commissie-Blair lang niet ver genoeg gaan en vrezen dat het zoals in het verleden bij mooie voornemens en veel praten zal blij ven, zonder enige actie. Vooral een forse verhoging van het ontwikkelingsbudget is voor veel westerse landen nog altijd een moeilijk te zetten stap, ook al is het al ja ren beloofd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7