Kamer hecht aan schikken bouwfraude r BINNENLAND 1 'Gezinsvoogd heeft veel te veel kinderen in zijn mik' e in gespre Wie jarig is trakteert! Balkenende voor harde aanpak stenengooiers Infoavond =J Vrees voor kostbare rechtszaken Nabestaanden klagen over onkosten uitvaartwezen Op zoek naar ruimte en rust Akkoord over HSL-Zuid en Westerschelde Melkert bijna terug in spotlights Jaaropgaven UWV naar fout adres ra bij Van Til Meer dan 150.000 mensen zijn onnodig slechtziend van tilWETCCTi A.S. ZONDAG GEOPEND! Investeer in kennis niversiteit Nederland den bij met bus zaterdag 12 maart 2005 Een bus met 48 joral middelbare Ddsteravond ge lag Bant van de ■meloord en Lem- [de politie raakten ïen gewond. De ten waren op de r Drachten van i naar Londen. dam is eefbaar „jnsterdam is uit jh meest leefbare (reld gezakt. De liiddels op de lts na Zwitserse jnève en Zürich. k Vancouver heeft Europese top /enen, München If geplaatst. In het igekeken naar poli- I economische en Einde jscheiding [et kabinet wil de I afschaffen. Dat jter Donner (justi- tidelijk na afloop irraad. Sinds april •chtparen hun •tten in een gere- ierschap dat ze iel en zonder tus- a de rechter kun- »n. Het kabinet wil ilijkheid af, om- iden de procedu- ?el eëist na vertreding ie bedrijven op n de Hoge Flux 0 in Petten, hoor- slk 1 miljoen euro ich eisen. Ze heb- fns justitie schul- n vele milieu- fc. Tegen de Nucle- Eroup (NRG), het goek Centrum CN) en Mallinck- beldt het verwijt |jke stoffen op on- jbben opgeslagen. vervoer erdam ëjBtet reizen met jtnetro in Amster- veiliger gewor- il incidenten yjna 13 procent ten |?003. In 2003 regi- 3 5277 inciden- ibeurde het nog 1 een conducteur jverd uitgeschol- Igd. De directeur ;rbedrijf denkt dat [er meer een ge ler controles. 5nel tol ferkeer Jnister Peijs van ^ïiet dralen met 1 een tolsys- fchtwagens. Het is idergelijk systeem n worden inge- fe minister be idt een kamer- .van PvdA, WD, iLinks. Na een an Berlijn, is de ssie tot de conclu- Jat het Duitse tol- ^.vrachtwagens zo Q0jin Nederland ontjingevoerd. tot mn einde oelPgOlf ^Nederland is nog af. Het jp met griep daal- nïn dagen nauwe- uit cijfers van ^Influenza Cen- NIC meldde aantal gnepge- k zakte van ge- ig per 10.000 in- Tdteventien- ebr. koia terug WO erd niveau 'e WD is bijna te- eau van de Ka len van twee jaar Politieke Baro- televisieprogram- n de liberalen de- zetels, een min- verkiezingen. Het stand voor de Jen halfjaar. Inter- jijft het succesje ïe aan het optre- ptalig partijleider e reclame ^ekeraars' reclame-uitin- erzekeraars zijn Slogans over •en niet altijd en I procent fysio- >ed' zijn ook niet it concludeert de 5 .bond uit onder- 'laims van zorg- n advertenties in tndelijke kranten. Vereniging van jeugdvoogden woedend op Justitie den haag/gpd - Het kabinet moet de rechtszaken over de bouwfraude alsnog laten afko pen door de bouwsector, vinden CDA, WD en LPF. Ze willen een streep zetten onder de kwestie en vrezen ellenlange kostbare rechtszaken. Een week geleden besloot de regering principieel een door overheden en bedrijven over eengekomen schikking te nege ren. Die stap heeft Tweede Ka mer en lagere overheden zeer verbaasd. Volgens CDA'er Ats- ma lag er een wens van de Ka mer om snel zekerheid te krij gen voor alle betrokkenen. Daar gaat het kabinet nu aan voorbij. WD'er Hofstra ziet niets in de eindeloze rechtszaken waar de regering voor kiest. ,,Dat levert de overheid veel minder op. Be drijven hebben dan toch weer slimmere advocaten." LPF'er Van As steunt een schikking on der de voorwaarde dat het ge doe over de bouwfraude dan voor eens en voor altijd is afge lopen. Vertegenwoordigers van ge meenten, provincies en water schappen hadden met ministe rie en bouwbedrijven aan tafel gezeten en kwamen vorige maand een akkoord overeen. De bedrijven zouden 65 mil joen euro betalen om vervol ging van zaken over 1100 bouwprojecten te beëindigen. Dat de ministers het onderhan delingsresultaat van hun eigen ministeries afwijzen, vindt di recteur Ploeger van het Inter provinciaal Overleg (IPO) merk waardig. Hij zal net als de ge meenten en de Unie van Water schappen zijn teleurstelling uit spreken op een hoorzitting die de Kamer over twee weken over de kwestie houdt. Volgens Ats- ma heeft een schikking voorde len voor alle partijen. Bedrijven en werknemers weten waar ze aan toe zijn, de overheden ver keren niet meer in onzekerheid hoeveel ze krijgen. Volgens minister Dekker van ruimtelijke ordening zijn de overheden bij de 1100 aanbe stedingen voor 150 miljoen eu ro door samenspannende be drijven benadeeld. Bedrijven hebben voor andere zaken al 244 miljoen euro aan boetes opgelegd gekregen. PvdA'er Depla vindt dat na de brief van Dekker een schikking van minder dan 150 miljoen euro onmogelijk is. „Dat bedrag moet hoe dan ook op tafel ko men. Als het niet via onderhan delingen kan, dan maar via de rechter. Maar onderhandelings- technisch is het zo dom dat het kabinet zegt nu voor de rechter te kiezen." door Theo Haerkens den haag - De vereniging van jeugd voogden (BMJ) is woedend over het strafrechtelijk vooronderzoek tegen de begeleider van het gezin waarin de vorig jaar vermoorde driejarige Savanna op groeide. Het meisje, dat al vanaf haar ge boorte werd verwaarloosd en mishan deld, werd vorig jaar levenloos in de kof ferbak van de auto van haar moeder ge vonden. Ze wilde met een vriend Savan na gaan begraven in een natuurgebied. BMJ-voorzitter Ton Moolenaar is woe dend over de justitiële actie tegen de ge zinsvoogd en dreigt met staking en de monstraties. „Een gezinsvoogd krijgt veel te veel kinderen in zijn mik en kan geen goede beslissingen meer nemen", briest hij. Jeugdbeschermers voeren de voogdij over 22 tot 24 kinderen die ze eens in de vier tot zes weken een uurtje zien. „De rest van de tijd zitten ze aan de telefoon om hulp te regelen of achter de computer om verslagen te tikken. El ke scheet moeten ze registreren, elk tele foontje naar een school! Door de wacht lijsten overal is het pappen en nat hou den." Volgens de voorzitter van de Belangen vereniging voor Medewerkers in de Jeugdbescherming gaat de meeste tijd op aan de rapportage, in- en extern overleg en reistijd. „Natuurlijk zien de voogden de kinde ren veel te weinig", erkent Moolenaar. Hij vindt dat verschrikkelijk. „Bovendien moeten ze onder grote tijdsdruk belang rijke beslissingen nemen over uithuis plaatsing, terugplaatsing van kinderen of het overplaatsen naar al dan niet ge sloten instellingen." Hij noemt het 'absurd' en 'schandalig' dat zijn werkgever - de overheid - niet meer faciliteiten beschikbaar stelt. Hij verwijst naar een experiment waarbij ge zinsvoogden voor niet meer dan 15 kin deren verantwoordelijk waren. „De re sultaten waren positief." Maar minister Donner van justitie zegt dat hij er geen geld voor heeft. „De jeugdbescherming geeft al tien jaar aan waar de fouten zitten en het WODC, het onderzoeksinstituut van het ministe rie van justitie, is het er mee eens dat de budgetten te klein zijn", betoogt Moole naar. „Het gaat niet aan om een gezins voogd wie dit overkomt nu de bijl in zijn nek te leggen." Moolenaar weigert de moord op Savanna te zien als een inci dent. Hij noemt het 'wrang" dat de sec tor al zo lang vecht om de positie van hulpverleners te verbeteren. „Dat moe ten ze doen en niet een collega laten spartelen." Zelf is Moolenaar ook gezinsvoogd en hij is de laatste die zal betogen dat een hoger budget nieuwe Savanna's kan voorkomen. Voor hem is het nu niet meer dan een gelukkig toeval dat er de afgelopen jaren niet méér doden zijn ge vallen in gezinnen waar kinderen gees telijk of lichamelijk ernstig worden mis handeld. „Je kunt niet zeven keer 24 uur in een gezin zijn. Als je de deur achter je dicht slaat, kan de waanzin toeslaan. huizen/ANP - Nabestaanden van overledenen hebben in 2004 de Stichting Klachteninsti tuut Uitvaartwezen vooral be naderd met klachten en vragen over financiële aspecten van een uitvaart. In totaal dienden zij 93 klachten in. De Ombuds man beoordeelde negentien als terecht. In die gevallen is een vergoeding toegekend, aldus de stichting in haar jaarverslag. De meeste toegekende klachten gaan over rekeningen. In enkele gevallen werden fouten van de uitvaartondernemer aangere kend. Zo gingen een T-shirt en een bril onbedoeld rpee het graf in en werden sieraden verbrand tijdens een crematie. In twee gevallen verliep de plechtigheid wat chaotisch. Een keer bleek de kist te smal voor de overledene, de in allerijl ge haalde passende kist was be schadigd. oen haag/anp - Nederland en België hebben een akkoord be reikt over de aanleg en exploita tie van de hogesnelheidslijn HSL-Zuid en de uitdieping van de Westerschelde. Minister Peijs van verkeer en de Vlaamse minister Peeters van openbare werken hebben dat gisteren be kendgemaakt. Afgesproken is dat de snelle trein enkele malen per dag Den Haag en Breda zal aandoen. Ten opzichte van het oorspron kelijke reisschema zullen de treinen er 8 minuten langer over doen om van Amsterdam naar Brussel te rijden. Wat de Westerschelde betreft kost het totaalpakket een half miljard euro. Naast verdieping gaat het om de aanleg van 1000 hectare natuurgebied waarvan 600 hectare in Nederland. Vlaanderen betaalt 80 procent, Nederland 20 procent. Minister Veerman (landbouw) verzeker de dat de boeren hiervan niet de dupe zullen worden. Deze derde verdieping van de Schel de moet de haven van Antwer pen beter toegankelijk voor gro te containerschepen. (advertenties) nieuwegein - Een betere toekomst voor de kinderen, de drukte in Nederland, een studie, betere sociale en economische verwachtingen of gewoon een oude dag in aangename temperaturen, iedere emi grant heeft zo zijn reden om Nederland voorgoed of voor een tijdje te verlaten. Op Expat 2005, de Emigratiebeurs in Nieuwegein die gis teren begon, kunnen aspirant-emigranten ook vandaag nog terecht voor al hun vragen over een nieuwe toekomst in een vreemd land. Uit cijfers van het CBS blijkt dat sinds de emigratiegolf van de jaren vijftig het afgelopen jaar nog nooit zoveel Nederlanders naar het buitenland zijn geëmigreerd. Foto:P ANP/Koen Suyk den haag/anp - De mei-maand van 2002 was de zwartste pe riode in het leven van Ad Mel kert. Na de moord op Pim For- tuyn op 6 mei 2002, kreeg de PvdA-leider het verwijt dat hij Fortuyn had 'gedemoniseerd' en een klimaat had geschapen dat de moord mogelijk maakte. Affiches werden beklad met 'Melkert moordenaar' en de PvdA-leider ontving bedreigin gen dat hij 'de volgende' zou zijn. Met zijn gezin moest hij onderduiken. Melkert had geen toekomst meer in Den Haag en met dank aan de nieuwe CDA-premier Balkenende, kon hij de luwte zoeken in Washington met een hoge functie bij de Wereld bank. Als Melkert die baan ver ruilt voor het VN-ontwikke lingsprogramma UNDP is hij terug in de (internationale) spotlights. Melkert was al op zijn dertigste Kamerlid. De kapperszoon uit Gouda bleek intelligent, bui tengewoon ambitieus en wist als onderhandelaar het onder ste uit de kan te halen. Bij de WD werd hij daarom 'Rupsje Nooitgenoeg' genoemd. Melkert was in politiek Den Haag niet overal geliefd. Hij gold als een koele rekenaar, een geslepen vos, voor wiens streken het altijd oppassen ge blazen was. 'Sluwe Ad', werd hij wel genoemd. Na acht jaar Kamerlidmaat schap werd Melkert in 1994 op 38-jarige leeftijd minister van sociale zaken en werkgelegen heid in het eerste paarse kabi net. Tijdens zijn ministerschap werden de 'Melkertbanen' ge ïntroduceerd, gesubsidieerde banen voor langdurig werklo zen. Na de kabinetsformatie van 1998, waarbij Paars-2 ontstond, keerde Melkert terug in de Tweede Kamer, ditmaal als fractieleider en opvolger van de naar Groningen vertrokken Jac ques Wallage. Melkert was lang voorbestemd om premier te worden van Ne derland. Hij was de kroonprins van premier Kok, die het stokje als politiek leider aan hem overgaf in augustus 2001. In het najaar van 2001 leek Ad Melkert nog rechtstreeks op het premierschap af te stevenen. De enige die hem nog kon be dreigen - leek het - was toen malig WD-leider Hans Dijk stal. Maar de opkomst van Pim For tuyn in het voorjaar van 2002 bracht Melkert in het nauw. Het debat na de gemeente raadsverkiezingen in maart 2002 is legendarische televisie. Met een gezicht als een oor wurm liet Melkert ach uitda gen door een triomfantelijke Fortuyn. Na de moord op For- Ad Melkert. Foto: CPD tuyn en de desastreuze uitslag voor de PvdA bij de Tweede- Kamerverkiezingen, was de po litieke droom voor Melkert over. amsterdam/anp - Uitkeringsin stantie UWV heeft 31.000 WAO'ers een excuusbrief ge stuurd, omdat hun jaaropgaven mogelijk naar een verkeerd adres zijn gestuurd. Door een storing zijn verouderde namen en adressen boven de brieven terecht gekomen. Daardoor ontvingen een aantal mensen in eerste instantie een verkeer de of geen jaaropgave. Vooral mensen die verhuisd, getrouwd of gescheiden zijn, werden de dupe. „Om verwar ring te voorkomen hebben we de jaaropgaven alsnog of nog maals naar de 31.000 WAO'ers gestuurd", .aldus een woord voerder. Het UWV heeft in to taal 1,8 miljioen jaaropgaven verstuurd. Prachtige avant-garde armstoel. De DS-255 voert een plezierige dialoog met iedereen die de uitnodiging om plaats te nemen niet kan weerstaan. Een hommage van het gehele de Sede-designteam aan Vassily Kandinsky. de Russisch-Franse grond legger van de abstracte schilderkunst. CS? de Sede Ons ac Openingstijden. den en slechtzienden bijgehou den. De werkgroep van Keunen heeft als eerste alle bekende ge gevens gecombineerd en komt tot de conclusie dat er in Ne derland tussen de 220.000 en 320.000 mensen een visuele be perking hebben. Maar met na me ouderen in verpleeg- en verzorgingshuizen, diabetici en verstandelijk gehandicapten zouden met een goede bril, een staaroperatie of een laserbe handeling weer veel beter kun nen zien. De werkgroep heeft een natio naal actieplan opgesteld, dat vandaag wordt gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Mensen die in instellingen wo nen, moeten periodiek ge screend worden op hun ge zichtsvermogen. Mensen met suikerziekte krijgen een regel matige controle op netvliesaf- wijkingen. Invoering van het actieplan zal ook in Nederland een aanzienlijke kostenbespa ring opleveren, zo verwacht de Nijmeegse professor. Noofderkade 1038 Ma-DI-Wo: 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Ze: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen pr DESIGNCENTRUM (advertenties) numegen/anp - In Nederland zijn 150.000 tot 220.000 mensen onnodig blind of slechtziend. Dat is ruim meer dan de helft van het totale aantal slechtzien den in Nederland. Een werk groep van de wereldgezond heidsorganisatie WHO wil alle onnodig slechtzienden voor 2010 laten helpen en voorko men dat er mensen blind raken terwijl dat niet nodig is. Dat stelt de werkgroep Vision 2020 Netherlands onder leiding van de Nijmeegse hoogleraar oogheelkunde dr. J. Keunen van het Universitair Medisch Cen trum St Radboud (UMC). Vi sion 2020 is een wereldwijd ac tieprogramma tegen blindheid van de wereldgezondheidsorga nisatie WHO. Volgens cijfers van de WHO zijn er in de hele wereld 161 miljoen mensen blind of slechtziend. Meer dan 70 procent van deze groep kan geholpen worden met simpele ingrepen als chirurgie en la sertherapie. In Nederland werden tot nu toe geen cijfers van het aantal blin- den haag/gpd-anp - Premier Balkenende is voor het hard aanpakken van stenengooiers die vanaf viaducten passerende auto's belagen. Hij voer giste ren in het tv-programma Twee- Vandaag scherp uit naar de mensen die achter dit soort praktijken zitten. „Volgens mij zit het tussen je oren volstrekt fout .als je über haupt hieraan denkt. Dat je het dan nog doet ook, dat vind ik echt verschrikkelijk." Balkenen de heeft met de ministers Don ner (justitie) en Peijs (verkeer) gesproken over het groeiende aantal incidenten van stenen gooien. Volgens hem gaat het niet om zwaarder straffen van daders. Er kan nog veel binnen het geldende strafrecht, stelde de premier. „We moeten elkaar buitengewoon scherp houden. Het komt gewoon te vaak voor, hard aanpakken." Gisteren werd ook bekend dat Koninklijke Schuttevaer, de branchevereniging voor de bin nenvaart, wil dat minister Peijs (verkeer en waterstaat) onder zoek laat doen naar stenengooi ers die bruggen belagen. Eerder werd bekend dat Rijkswater staat een risicoanalyse uitvoert naar het gooien van spullen vanaf viaducten boven snelwe gen. De schippers zeggen dat zij al jarenlang met 'dergelijke crimi nele activiteiten' worden ge confronteerd. Vooral in de zo meravonden zegt het scheep vaartverkeer veel hinder te on dervinden van hangjongeren die vanaf bruggen of vanaf de wal stenen en andere spullen naar passerende schepen gooi en. Bij het Maas-Waalkanaal bij Nijmegen en bij het Amster dam-Ftijnkanaal zijn de meeste problemen. KOAl AS KANGAROOS 23 maart Studiecentrum Amsterdam 19.30 uur Amstelveenseweg 390,020-5788411 16 maart Studiecentrum Alkmaar, Drechterwaard 100 19.30 uur (De HoogeWaerder, 2e etage), 072-5155114

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3