Zeven miljoen voor veiliger musea KUNST CULTUUR Madama Butterfly staart, droomt en smacht Boudewijn de Groot zingt generaties samen Heimwee en kracht deemoed en hoogmoed Prachtig en verzorgd concert Kunst Na Arbeid Johnny Depp als Irakese atoomspion zaterdag 12 maart 2005 muziek recensie Wijnand Zeilstra Concert: 'Eeuwige jeugd' door Boudewijn de Groot. Gezien: 11/3, Stadsgehoorzaal, Leiden Het duurt even voordat hij op het podium verschijnt. Eerst horen we zijn stem met het nummer waarnaar deze con certtour is vernoemd. Het to neel is nog leeg. Na verloop van tijd verschijnen de muzikanten, live muziek en zang vangen aan en pas dan betreedt Boudewijn de Groot de bühne. Zo'n op komst suggereert franje en poespas. Maar dat is slechts schijn: De Groot pakt zijn gitaar en brengt wars van bombarie zijn rijke repertoire. In alle een voud beperkt hij zich tot de hoofdzaak. De muziek. Het oogt vertrouwd, het klinkt ver trouwd. De show is een reprise van de jubileumtour van vorig jaar. Een dubbel jubileum was dat toen eigenlijk: veertig jaar in het vak en zestig jaar oud. De Groot vat de inhoud van deze reprise als volgt samen. Het is het licht aangepaste jubileumconcert waarbij we vóór de pauze nieuw en een beetje oud krij gen, en daarna het omgekeer de. Het programma is dan ook merkbaar met zorg samenge steld. f)e Groot speelt niet op de automatische piloot en heeft zo veel te bieden dat hij geluk kig niet alleen maar op oude successen hoeft te teren. En als hij dan even teruggrijpt naar dat vroegere repertoire, valt er geen spoor van routinematig heid in de uitvoering te beken nen. Een lied als 'Noordzee' bij voorbeeld zingt hij nog altijd met de passie en de melancho lie die we al zo veel jaren ken nen. Natuurlijk zit Ernst Jansz aan de vleugel en bespeelt daar naast nog andere instrumen ten. Jansz (van Doe Maar) is ook al zo'n dertig jaar begelei der van De Groot. Net zo van zelfsprekend is het dat herhaal delijk de naam van de in 2002 overleden tekstschrijver Len- naert Nijgh valt. Samen hebben ze immers een heel oeuvre op gebouwd. De Groot zingt diver se nummers van de aan Nijgh opgedragen cd 'Het eiland in de verte': 'Op weg naar mijn lief, 'Hoe moet ik het de stad vertel len' en het subtiel gearrangeer de 'Het land van Koning Jan'. Ook 'De vondeling van Ame land', De Groots succesvolle versie van Freek de Jonges tekst, krijgt tijdens dit concert een gloedvolle vertolking. Met het befaamde 'Avond' - 'Ik geloofik geloof, ik geloof, ik geloof, ik geloof, in jou en mij' - wil hij aan het einde van het concert alle stelletjes een ple zier doen. Voor de jonge stelle tjes die nog hoopvol naar de toekomst kijken tot en met de oude stelletjes die in nostalgie omzien naar het verleden. Bou dewijn de Groot zingt genera ties samen. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Muziekvereniging Kunst Na Arbeid o.l.v. Huib Tempelman, slagwerkgroep o.l.v. Joop de Ruiter, m.m.v. Hetty van Veen. Gehoord 11/3, 't Anker, Hazerswoude-Rijndijk. 'Kunst Na Arbeid' speelt voor een volle bak. Het Anker zit bomvol als het slagwerk links op het brede podium donker roffelend inzet, het hele orkest in maat en tempo meetrekt naar het warme Afrika. KNA is een geweldig groot en gemoti veerd orkest met veel bugels, sopraan-, alt- en tenorsaxen, hoorns, trombones, bolle bari tons en een hele grote bas. De klarinet (hout) is in een fanfare de grote afwezige. Toch speelt het 'brass'-orkest symfonische muziek waarin je de bugels kan vergelijken met de violen uit het symfonieorkest. Onder het motto 'Muziek, taal van de wereld' blaast de wind KNA naar de katoenvelden in het zuiden van Noord-Amerika met een medley van bekende swingende spirituals. Een strijdlustige, instrumentale song The flying Doctors' uit de welbekende Australische serie laat naast uitgeschreven schrille harmonieën en hoge melodieu ze passages met klingelende belletjes ook wel eens wat ho ren wat niet helemaal door de 'bugel' kan. Toch is deze relleri ge muziek met gekke tegen draadse en honingzoete ritmes knap gespeeld. We lopen in de maat achter de slagwerkgroep aan, die in 2/4 of 6/8 maat ons denkbeeldig fiks laat paraderen in 'Let's go marching'. Dan wordt de 'grote regulateur' van de vereniging gehuldigd, de bassist Huib Verbree, door de afgevaardigde van de Kon. Ned. Federatie van Muziekverenigin gen Adrie Holleman. Ook Mat- thijs en Peter, twee muzikale duizendpoten, worden de lucht ingestoken voor hun niet afla tende hulp op alle fronten. Na dit intermezzo varen we naar Israël waar we met de 'Exodus' aankomen. De ver schillende klankkleuren van het felle, kleine koper en de bron zen brom van de grote wijde bekers, in klaagzang en vreug debetoon maken in 'Shalom' echt indruk. Na de pauze zijn er toppers uit Schotland, Zwitserland, Carib bean en de Balkan; in de we reldtaal muziek! Een prachtig, verzorgd en sfeervol concert dat sympathiek en adequaat aan el kaar wordt gepraat door Hetty van Veen. muziek recensie Lidy van der Spek Theaterconcert: 'de Russische Ziel' door Irene Maessen (sopraan) en Pierre Mak (bariton), m.m.v. Marieke Keser (viool), Alexander Geiler (cello) en Miroslav Dimitrov (piano), compositie Michael L Geiler. Gehoord 10/3, Kunstkring de Burcht, Leiden. Twee citaten van de Russische dichters Marina Tsvetajeva en Osip Mandelstam lijken elkaar nauw te raken 'Dichters kun je doden, maar niet hun gedich ten' en 'Ik geloof in de kracht van het poëtische woord, dat de dood van de maker zal overle ven'. Deze positieve geldings drang geeft ons nü nog de gele genheid ons te laten confronte ren met poëzie over de dood heen. Een der beste vertalers, Charles B. Timmer zorgde voor een in dringende vertaling van de be waard gebleven gedichten van deze twee geliefden. Verder hebben zich drie Gellers bezig gehouden met compositie, tekst, muziek; en video-impres sies van het vooral oude Rus land en haar tijdloze natuur. Twee zangers met een groot in levingsvermogen, de sopraan Irene Maessen en de bariton Pierre Mak, hebben zich volle dig ingezet om de hedendaagse atonale muziek op allerlei ma nieren tegen te komen, afwe rend, ketsend, als los zand, ver vreemd van zijn wortels, met tegendraadse ritmen, een enke le keer teder of klagend omhel zend. Marieke Keser .viool, Alexander Gelier, cello en Miroslav Dimi trov, piano vormen een trio dat voor je gevoel een eigen wereld schept van korte, scherpe of weemoedige, fladderende (prik kel) draadjes, die niet tot een bol willen of kunnen samenklu- wen, wat verscheurdheid, breekbaarheid, bindingsangst uitstraalt. Zang en muziek lij ken elkaar als de pest te mijden. Ze leiden net als in Brecht- /Weill's 'Dreigroschenoper' een geheel eigen wanhopig leven, wat je nóg meer bepaalt bij de onvoorstelbare misère (twee re voluties en het juk van Stalin) van deze twee dichters (Marina Tsvetajeva verhing zich in 1941 en Osip Mandelstam stierf in 1938 in een Siberisch door gangskamp). Met een minimum aan attribu ten (zwarte of witte shawl, een bloemenkransje voor Marina, een Russisch hemd met gestrik te sjerp voor Osip), prachtige dia's van Russsische goudbe- kroonde kerken, witalbasten beelden en vervallen tuinen, gerelateerd aan de inhoud van de gedichten. Irene Maessen en Pierre Mak beginnen en sluiten dit recital met duetten, ver van elkaar ver wijderd, dat afstand suggereert. Onbereikbaarheid ook. Intege re, dramatische zanpmet vreemde intervallen, met magi sche accenten en met korte en afgebeten zinsdelen. Alsof elke zin in stukken gebroken móet worden, zingen zij over heim wee en kracht, deemoed en hoogmoed, muzikale fantasie- en, en over onvergankelijke lief de. Een aangrijpend Requiem met eeuwigheidswaarde, voor twee sterke mensenkinderen 'Zij konden malkander niet krijgen; het water was veel te diep'. den haag/gpd - Johnny Depp heeft de filmrech ten gekocht op het boek The Bomb In My Gar den, dat het waar gebeurde verhaal vertelt van Mahdi Obeidi, een Irakees die als spion en we tenschapper Saddam Hussein aan een kernbom moest helpen. Depp speelt zelf de hoofdrol. Na de invasie van Irak had dr. Mahdi Obeidi ge probeerd zichzelf over te geven aan de Amerika nen. Als bewijs van zijn kennis over massavernie tigingswapens had hij een zelf ontworpen kern centrifuge begraven in zijn achtertuin. Maar de CIA hechtte geen geloof aan de Obeidi's bewerin gen. Toen de geleerde zich bedreigd voelde, werd hij het land uit gesmokkeld door de Amerikaanse journalist Kurt Pitzer, die hem tevens hielp zijn ervaringen op schrift te stellen. Iliams. Foto: AP «e Williams at Mozart den haag/anp - Staatssecretaris Van der Laan (Cultuur) stelt 7 miljoen euro be schikbaar om de veiligheid in musea te vergroten. „Met het geld kunnen musea maatregelen nemen om hun veiligheids beleid structureel op orde te brengen", aldus een woordvoerster. Uit onderzoek is gebleken dat er snel maatregelen nodig zijn. Van der Laan wil daar graag aan meewerken, schrijft ze de Tweede Kamer. De bewindsvrouw wil dat er een structureel en duurzaam veiligheidsbeleid voor rijksgesubsidieer- de musea komt. Verder wil ze dat er een databank voor gestolen cultuurgoederen komt. De ministers Remkes (Binnen landse Zaken) en Donner (Justitie) moe ten daar dan aan meewerken. Van der Laan gaat verder een zoge noemde 'Netwerkaanpak Veiligheid voor collectiebeherende instellingen' verspreiden over gemeenten en provin cies. Deze aanpak voorziet in samen werking met lokale politie en brandweer en werd ontwikkeld door het Instituut Collectie Nederland (ICN) in Rijswijk. Daarnaast zal de Koninklijke Bibliotheek een systeem opzetten om incidenten centraal te registreren, aldus de woord voerster. „Hiermee kunnen musea elkaar in een vroeg stadium op de hoogte stellen van incidenten en van elkaar leren. Niet- rijksinstellingen zoals niet-rijksmusea, archieven, bibliotheken en andere col lectiebeherende instellingen, kunnen subsidie voor veiligheidsprojecten aan vragen bij de Mondriaanstichting", al dus de zegsvrouwe van het departe ment. De Nederlandse Museumvereniging is verheugd over het besluit van Van der Laan. Vooral het door de Koninklijke Bi bliotheek uit te voeren proefproject voor een systeem voor de centrale registratie van incidenten valt bij de organisatie in goede aarde. „Op basis van deze proef kan vervolgens binnen afzienbare tijd een structureel incidentenregister wor den ingesteld", zo stelt de vereniging. „Een centrale registratie helpt musea, archieven en bibliotheken om ook ande re bedreigingen voor de diverse collec ties dan diefstal te analyseren. Daarbij kan gedacht worden aan vandalisme maar ook aan brand en waterschade. Het is een uitstekende ondersteuning bij het vormen van een integraal veilig heidsbeleid door elke afzonderlijke erf goedbeherende instelling." iet nummer 'Angels' e Williams is momen- nulairste begrafenis- jdftGroot-Brittannië. Het van Amadeus Mo- 1 niet verder dan de /slüts. Als goede tweede nk Sinatra's 'My way' chiog net voor Monty Mways look on the j of life'. In de rest a is 'The show must ore Queen het geliefdste gevolgd door 'Stair- iven' van Led Zeppe- bway to hell' van de onise hardrockband 1, e jec e-Edison lampson A - De Amerikaanse Dmas Hampson feuvre-prijs Klassiek ir Me Edison Stichting. G'lbezit een van de °4mmen van vandaag bert die met een (erformance', aldus w j, die verder de veel- 1 tan de zanger roemt. JIHeoefent vrijwel alle *zoies, van musical tot Hij krijgt de prijs tij- iison-gala op 2 mei :ertgebouw in Am- i (tival niet 'veningen UI- Het filmfestival Sea vindt dit jaar Jaats in Schevenin- Brincie Zuid-Holland ente Den Haag wil- bsidie meer ver- n het evenement, e kosten voor de or- et meer zijn op te editie in Vlissingen ïl voortbestaan. Het It daar voor de ze- plaats van 9 tot en ember van dit jaar. [ing Lewitt nnefanten - De Amerikaanse Sol LeWitt (1928) 'erken geschonken inefantenmuseum at. Sol LeWitt is nd om zijn minima- dpturen, wandschil- 1 tekeningen. Vanaf kt het Haags Ge- jeum terug op Le- rlfafische werk van de 'eertig jaar. Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Koen de Vries, beeldend kunste naar te Leiden, in de ze vende hemel? Beste Boek „'Reis naar het einde van de nacht' van Celine. Ik ben niet een frequent lezer maar als ik in een boek stap, wil ik dat het me meeneemt langs de randjes van mijn bewust zijn. Dat het me woorden geeft voor vragen die ik zou willen stellen. In dit boek neemt hij je mee langs heel veel facetten van het leven en ontleedt ze met een fileer mesje. Na het lezen ben je een ander mens." Mooiste Muziek „'Every day I wear a greasy black feather on my hat' van Moondog JR, uit 1995 al weer. Deze band, tegen woordig bekend als Zita Swoon, heeft mij met deze cd volledig uit mijn even wicht gebracht. Hoe kunnen een paar snotneuzen van net in de twintig deze muziek maken. Ik heb het hen na deze cd dan ook niet meer horen doen al waren ze er een paar maal in de buurt. Toch denk ik niet dat het een toevalstreffer was en wacht ik als een hongerige hond naar een volgende openba ring als deze." Beste Film „'Fear and Loathing' in Las Vegas van Terry Gilliam. Weer een antwoord waar ook vele andere hadden kunnen staan maar ik dacht hem hiermee ook voor zijn oeuvre te eren. Deze regis seur, bekend als de Ameri kaan van Monty Pyton en daar verantwoordelijk voor de animaties, maakt allerlei soorten sprookjesfilms en dat doet hij met een grote verbeeldingskracht. In deze film wordt de uitvinder van de gonzo journalistiek ge volgd en stap je tot twee maal toe in een soort drugs- droom waar je zelf niks voor hoeft te gebruiken om het volledig te kunnen volgen. Een soort glijbaan door de menselijke geest, een gedro geerde geest die niets anders kan dan al zijn impulsen te volgen." Mooiste Kunstwerk „De moeilijkste keuze als laatste. 'Impression d'omni- bus' van Medardo Rosso van 1883/84. Ik ken dit beeld al leen van een foto uit een Ita liaans boek over hem. Ik ge loof dat dit beeld niet meer bestaat maar het spookt tel kens, als een soort half ont houden droom, door mijn hoofd. Hij is voor mij een grote inspiratie en ik zie hem als een nieuw begin binnen de portretkunst, een begin waar ik nu op voortborduur. En elk begin is een soort van creatieve explosie waarna je vele kanten op kan. Als ik dit boek bekijk zie ik dat er nog oneindig veel portretten te maken zijn die stuk voor stuk de mens inzicht zou kunnen geven in het be staan. Maar met deze por- trettengroep boort hij een nog veel grotere bron aan: die van intermenselijke rela ties. Als je een park met dit soort beelden inricht, geef je mensen de mogelijkheid om zichzelf hierop te spiegelen en daardoor zich te begrij pen." tekst: Ad van Kaam foto's: Dick Hogewoning United Photos De Boer beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Schilderijen van Annemarie de Groot. Prijzen: 550 tot en met 3.500 euro. Te zien: t/m 27/3, wo t/m vrij 10-17.30 uur, za 10-17 uur, zo 13-17 uur. galerie Frederick van der Vlist, Nieuwe Rijn 26, Leiden. Kunstenares Annemarie de Groot moet een romantisch persoon zijn. Bij de Leidse gale rie Frederiek van der Vlist expo seert zij een groot aantal doe ken die geïnspireerd zijn op de opera 'Madama Butterfly' (1904) van de Italiaanse com ponist Giacomo Puccini. Een muziekstuk vol dramatiek. Cen trale figuur is de geisha Cio- Cio-San, ook wel Madama But terfly genoemd. Zij ontmoet de Amerikaanse marineofficier Pinkerton en trouwt met hem. Maar de relatie is geen lang le ven beschoren. Kort na hun ontmoeting vertrekt Pinkerton weer met zijn schip. En laat Madama Butterfly smachtend achter. In haar beleving zou het huwe lijk eeuwig duren en zij ver wacht daarom dat haar man op een dag terug zal keren. Voor Pinkerton is hun verbintenis echter niet meer dan een kort stondige affaire. Als hij drie jaar later Japan weer aandoet, is hij in gezelschap van zijn nieuwe Amerikaanse echtgenote. Deze Kate weet Madama Butterfly er toe over te halen het zoontje dat Pinkerton drie jaar geleden bij haar verwekte aan hen af te staan. Verteerd door verdriet en schaamte besluit Madama But terfly de eer aan zichzelf te hou den en pleegt zelfmoord. Puccini voorzag dit tragische verhaal van zulke indringende en meeslepende muziek datje als toehoorder na afloop nogal beduusd achterblijft. Bij de schilderijen van De Groot is dat absoluut niet het geval. Die zijn namelijk helemaal niet thea traal of dramatisch. Op haar doeken fantaseert De Groot voort op het thema. En dan met name over de gemoedstoestand van Madama Butterfly. Want Pinkerton komt in de hele serie hooguit twee maal voor. Hoe is het om als vrouw te moeten Madama Butterfly volgens Annemarie de Groot. Publiciteitsfoto wachten op een geliefde aan wie je zulke goede herinnerin gen hebt? Bijna iedereen kan zich daar wel wat bij voorstel len. Dus zien we Madama But terfly voor zich uit staren, dro men, verlangen en verdriet hebben. Soms beeldt De Groot alleen het hoofd van de geisha af, toont zij ons haar treurige maar desondanks ingetogen gezicht. Op andere schilderijen zit of staat Madama Butterfly, ge kleed in kimono, tussen vissen, vlinders of vogels. Een enkele keer valt haar gewaad open en zien we haar blote borsten. Maar vooral de kleuren bepalen de sfeer. Veel aandacht wordt bijvoorbeeld besteed aan de achtergrond. Omdat Madama Butterfly meestal vrij klein en tenger is weergegeven, blijft er voor De Groot veel ruimte over zich uit te leven. Abstracte pa tronen van gekleurde vlekken voegen echt iets toe aan de voorstellingen. Alsof De Groot de klanken van de muziek heeft vertaald in kleur. En zij geeft haar schilderijen prachtige ti tels, zoals 'In schoonheid wordt zij weldra stil' of Van gouden dromen zwaar'. De Groot geeft haar eigen interpretatie van de beroemde opera en voegt er op die manier iets aan toe. Met na me voor wie het stuk kent een bijzondere ervaring.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 25