Dialect gedoemd te verdwijnen GESPREK VAN DE DAG Ophef in Putten over poster naakte De Breij Huwelijk: een zakelijk contract tussen individuen Oudere generatie bang dat nageslacht achterstand oploopt Herinneringen aan Middelburg I zaterdag 12 maart DAGELIJKS LEVEN (k HET^ToMMAAK JE- OVE-tZ. Mjj NOU AAAAfZ. tSE-EA/ ZöffOEN MENSELIJK De VADER van de Noorse kroonprinses METTE-MARIT is in Nederland GE TROUWD met een 34 jaar jongere EX-STRIPPER. Hij stapte in de Noorse am bassade in Den Haag in het huwelijksbootje met de studente Renate Barsgard. De twee leerden elkaar vorig jaar kennen in een café in de geboortestad van Mette-Marit, Kristiansand. Hiby trad daar op als zanger, Barsgard als naaktdan- seres. Het is het tweede huwelijk van de 68-jarige Sven Hiby, die aan het Noor se hof als het zwarte schaap geldt. Prinses Mette-Marit heeft nog maar nauwe lijks contact met haar vader, die jaren geleden van haar moeder scheidde. Een van de laatste ontmoetingen was toen Hiby tegen betaling door paparazzi zijn dochter en kroonprins Haakon naar een park lokte, zodat het paar daar stiekem kon worden gefotografeerd. Orthopeed Herman de Boer heeft in Ziekenhuis Bethesda in Hoogeveen de eerste DUBBELE KUNSTTEEN OPERATIE ter wereld uitgevoerd. De patiënt, een 51-jarige vrouw, loopt alweer als een kievit. Voor de opera tie kon ze nauwelijks meer lopen vanwege twee volkomen 'vastgeroes te' grote tenen. Sinds tien jaar zijn er kleine kunstgewrichten op de markt waarmee chirurgen een 'kunstteen' kunnen implanteren. De eerste lich ting kunsttenen was van plastic en hield het niet zo lang uit, maar sinds kort zijn er ook metalen kunsttenen die veel langer meegaan. De BUITENECHTELIJKE dochter van de Belgische koning Albert II, Delphi- ne Boël, KEERT TERUG naar Brus sel. De 37-jarige Boël werkt nu nog als kunstenares in Londen. Ze wil in België haaranderhalfjarige dochter tje grootbrengen. Ook hoopt ze de banden met haar vaders familie aan te halen. De koningsdochter zoekt al langer vergeefs contact met haar va der. Delphine is geboren uit een ver houding van Albert tijdens een huwe lijkscrisis met zijn vrouw Paola. Zangeres DO en zanger XANDER gaan als duo verrassingsconcerten geven. De eerste van de vijf optre dens vindt plaats op 22 maart, meldt organisator Interbrew. De optredens vinden plaats in Dommelsch-cafés, maar vooraf wordt niet bekendge maakt waar precies. Mensen die ach terhalen in welk Dommelsch-café het duo optreedt, mogen het concert gra tis bijwonen. Naast Do en Xander ge ven tussen maart en december nog een aantal bekende Nederlandse ar tiesten duoshows. Het repertoire van ieder tweetal bestaat uit oorspronke lijk Engelstalige popnummers die zij in het Nederlands zingen. Foto: ANP Een poster met daarop een naakte Claudia de Breij als een naar de ap pel reikende Eva, veroorzaakt ophef in het Veluwse Putten. Tot ongenoe gen van de cabaretière/radiomaak ster is de poster, die de theatervoor stelling Claudia Zuigt aankondigt, 'gekuist'. Verder is de titel van het programma weggehaald. Dat alles gebeurde op initiatief van cultureel centrum Stroud in Putten, waar De Breij vandaag optreedt. De programmeur van het cultureel cen trum vreesde dat het religieuze volksdeel van Putten aanstoot zou nemen aan de poster. Impresario F. Ruhl laat namens de artieste weten „onaangenaam verrast" te zijn. „Claudia heeft serieus overwogen haar optreden in Putten af te zeggen. Het impresariaat zegt er verder niets van te begrijpen, omdat in het nabij - gelegen Heerde waar de poster ook is gebruikt „helemaal niemand ervan wakker lag". Top Naeff Terwijl de wereld in haar puin verzinkt, en wij weten niet waar we 't zoeken moeten, daalt van Gods troon op strompelende voeten de kleine Vrede, bloedend en verminkt Foto: ANP Volgens een woordvoerster van Str oud zit het cultureel centrum in Put ten flink in z'n maag met de kwestie. „Wij hebben met medeweten van het impresariaat vooraf een inschat ting gemaakt en geconcludeerd dat een deel van Putten aanstoot zou kunnen nemen aan de poster. Maar het was alleen de bedoeling de naaktfoto te vervangen. Dat ook de titel is verdwenen, was een foutje en had niet gemogen." Volgens de programmeur die meldt „altijd pal te staan voor de artistieke vrijheid van artiesten", zijn na over leg met het impresariaat op diverse plaatsen in Putten inmiddels origi nele flyers naast de gekuiste poster geplakt. De voorstelling is inmiddels bijna uitverkocht. Het huwelijk wordt van een ro mantische verbintenis voor het leven steeds meer een zakelijk contract tussen individuen. Pa ren trouwen vaker onder huwe lijkse voorwaarden en veel meer vrouwen behouden hun eigen achternaam. Dat blijkt uit cijfers van het Ne derlands Interdisciplinair Demo grafisch Instituut (NIDI) en de Universiteit van Utrecht. Rond 1960 trouwde minder dan tien procent van de paren onder hu welijkse voorwaarden, in 2003 was dat gestegen tot eenderde. Het aandeel van vrouwen dat na het trouwen de eigen naam be houdt, is nog sterker gestegen: van een kleine vijftien procent rond 1960 naar bijna de helft in 2003. Het huwelijk is steeds meer een contract geworden waarin beide partners onafhankelijk van elkaar blijven, concluderen onderzoe kers Helga de Valk en Ruben van Gaaien. Deze trend wijst er vol gens hen op dat individualisering van de samenleving tot partner schappen is doorgedrongen: partners anticiperen op een leven vóór de dood hun scheidt. De verzakelijking is een manier om de positie van de financieel zwakkere partij in een huwelijk, meestal de vrouw, te versterken. De cijfers komen voort uit een groot onderzoek naar familierela ties, waarvoor 9700 Nederlanders zijn ondervraagd. Voor de cijfers over het huwelijk zijn alleen de gegevens over 8200 autochtone Nederlanders gebruikt. Daaruit blijkt dat paren met een eigen be drijf veel vaker onder huwelijkse voorwaarden trouwen dan die zonder eigen bedrijf. Dat ver kleint het risico bij een faillisse ment. Bij paren met een eigen bedrijf kiest de vrouw er iets vaker voor om haar eigen naam te behou den. Ook paren die eerst hebben samengewoond (en voorzichtiger zijn bij het aangaan van een 'eeu wige' verbintenis) trouwen vaker onder huwelijkse voorwaarden, en de vrouw houdt vaker haar ei gen naam. Dezelfde trend is te zien bij mensen die eerder ge scheiden zijn geweest. Hoewel het nog nader moet wor den onderzocht, vermoeden ze dat de ontwikkeling gevolgen kan hebben voor het aantal echt scheidingen. De Valk: ,,Als de partners er losser, als individu, in staan, kunnen ze de verbintenis makkelijker verbreken. door Carine Neefjes Het dialect verdwijnt. Hoewel veel ouderen hun streektaal omarmen, willen ze niet dat hun nageslacht dialect spreekt. Belachelijk, vinden deskundigen. Ze trekken vandaag ten strijde tijdens de Nederlandse Dialectendag en praten in het Gro nings, Fries, Limburgs en Brabants over dialect in de keuken. Liefhebbers uit alle windstreken komen bij elkaar om het culturele erfgoed zo lang mogelijk in stand te houden. Toch moet worden ge vreesd dat het dialect na een paar generaties zal verdwijnen. Accen ten en klanken blijven wél be staan, omdat die te moeilijk zijn om af te leren, zeggen deskundi gen. Dus over honderd jaar kun nen we nog wel horen wie er uit Groningen, Friesland, Brabant of Limburg komt. Hoeveel Nederlanders nu nog dialect spreken, is onduidelijk. Ruwe schattingen lopen uiteen van 500.000 tot twee miljoen mensen. Ook is onmogelijk om te zeggen hoeveel verschillende dia lecten Nederland telt. Een beetje chauvinistische inwoner uit Lim burg beweert dat zijn dorp een ei gen dialect heeft, terwijl de taal in een gehucht drie kilometer ver derop bijna hetzelfde klinkt. Is er dan toch sprake van een ander dialect? De Stichting Nederlandse Dialec ten spreekt liever over dialect groepen: in Nederland zijn er ruim twintig gebieden met een re gionale taal. Zo is alleen de pro vincie Noord-Holland al opge deeld in vier verschillende dialect groepen: Kennemerlands, Water- lands, Zaans en West-Fries, deze laatste vooral niet verwarren met Fries. De dreigende verdwijning van het dialect wordt mede veroorzaakt door het negatieve imago, stelt Siemon Reker, bijzonder hoogle raar Groninger taal en cultuur aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Het gekke is: de oudere generatie omarmt de regionale taal en wordt melancholiek bij de weten schap dat het dialect zal verdwij nen, maar ze willen per se niet dat hun nageslacht dialect spreekt. Bang dat hun kinderen en klein kinderen een taalachterstand op lopen. Dialect wordt nog steeds geassocieerd met achterlijk. Daar- Al eeuwenlang wordt in het zuiden het woord patat gebruikt voor aardappel. Met de komst van de Spanjaarden is dit woord naar Nederig teerd. Foto: GPD/Phil Nijhuis mee red je het niet in deze we reld." Onzin, vindt Reker. „In de praktijk blijkt dat kinderen tot hun twaalfde heel goed in staat zijn om verschillende talen te le ren. Ze kunnen feilloos switchen van de ene naar de andere taal. Dialect is echt geen belemmering om goed Algemeen Beschaafd Nederlands te leren." Dat dialect in sociaal opzicht vroeger wel verwarring veroor zaakte, blijkt uit het Dialectenboek Acht dat vandaag wordt gepresen teerd. Het Dialectenboek Acht is vooral gewijd aan het taalgebruik in de keuken. Zo heeft iedere re gio een schat aan specifieke uit drukkingen om aan te geven dat iets niet lekker smaakt. Zo zijn er in het Fries maar liefst zestien ver schillende woorden voor slappe koffie: sleatswetter (slootwater) en goatswetter (gootwater) komen vrij veel voor, maar ook flutbakje, bocht en Reinder-om (vernoemd naar een zekere oom Reinder) worden gebruikt om duidelijk te maken dat de koffie niet te drin ken is. Voor slappe thee geldt een andere woordenlijst: hazzepis of runemiich; dit laatste betekent letterlijk pis van een ruin. Dialectonderzoeker Jan Stroop ontdekte waarom mensen bene den de grote rivieren nooit patat zeggen als ze het over een zakje gefrituurde aardappels hebben. „Al eeuwenlang wordt in het zui den het woord patat gebruikt voor aardappel. Met de komst van de Spanjaarden is dit woord naar Nederland geïmporteerd. In de eerste helft van de zeventiende eeuw maakte het katholieke zui den nog volop deel uit van het Spaanse rijk. In het Noorden ver loren de Spanjaarden hun greep en daarmee ook hun invloed op de taal." Het dialect in de keuken is ont staan in een periode dat de rolver deling tussen mannen en vrou wen nog zeer traditioneel was. Mannen werkten van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat op het land; vrouwen stonden achter het aanrecht en moesten hun hard werkende echtgenoten op vaste tijden van een stevige maaltijd voorzien. Als moeder de vrouw er zich met een Jantje van Leiden van af maakte, mopperde de man des huizes, zo blijkt in Groningen. „Dit is lui-wieve-kosf." Over vrou wen die te lang bij elkaar koffie dronken, werd door de buurt ge roddeld. Dat waren kowietoeten ofkowietrutten. Of het voor de komende genera ties belangrijk is dergelijke anek dotes over het dialect nog te we ten, stellen ook liefhebbers wel ter discussie. „Feitelijk is het hele maal niet belangrijk? e. economie, hè? Het gr stoffige kennis", relaiY1^ kundige Stroop. „OoP lect kunnen we hondm§ den", voegt Reker toe Volgens Reker heeft 1)11 van dialect wel een 1 ,Het geeft een gevoi warmte. Ik weet het.j een beetje CDA, m; sen voelen zich vei op straat iemand in horen praten. Ze zijl neigd om een praatj^1^ Ook voor de komend1111 kan dialect een bel; spelen in het onderl contact." 3gp Al eeuwenlang wordt'®vei het woord patat gebn aardappel. Met de kold Spanjaarden is dit wo derland geïmporteerd ni !tIS Vorige week stond deze kop in de krant: WONIN GEN VERZAKKEN DOOR BOUW THEATER MID DELBURG. En daaronder: "De bouw van een nieuw theater in Middelburg is in een drama aan het uitmonden". Theater in Middelburg. Als iets de herinnering wakker houdt aan de tijd dat ac teurs en actrices nog dames en heren waren, aan de tijd dat een jong acteur zijn oudere collega met u aansprak, dan is het Middelburg. De schouw burg daar lag op een heuveltje, iets weg van het centrum. Achter het toneel liepen links en rechts trappen naar beneden. Gangetje door en je betrad een vrij grote gemeenschappelijke ruimte waarde kleedkamers op uit kwamen. In de muur zat een plaquette met het volgende opschrift: "Degroote acteur Frits Bouwmeester is in 1846 in deze kleed kamergeboren tijdens de voorstelling". Eeuwen keken op ons neer daar in Middelburg. Natuurlijk speelde Bouwmeesters moeder pal na de bevalling nog mee in de laatste acte. Dat is mij tenminste verzekerd door de acteur Jan Lemaire die in zijn jeugd, dat zal omstreeks 1900 zijn ge weest, met Frits Bouwmeester had gewerkt en die een en ander van hem persoonlijk vernomen had. "Frits had een eigen gezelschapje maar deelde al les eerlijk met zijn mensen", aldus Lemaire. "Aan het eind van de week had hij de karige winst al tijd omgewisseld in giddens. Dan zaten wij, een paar acteurs en anderhalve technicus, om hem heen. En Frits ging dan het rijtje af: "Jij een gul den, ik een gulden. Jij een gulden, ik een gulden". Net zo lang tot de zak met guldens leeg was. Dat was delen op zijn Bouwmeester Tot zover Lemaire. Zijn zoon Cor was trouwens componist. Hij maakte de muziek bij de familie Doorsnee van Annie Schmidt. Ali Cyaankali was hun grootste hit. Later ging Annie werken met Harrie Bannink. En die heb ik weer goed gekend. Zo grijpt alles in elkaar in onze artiestenwereld- Middelburg dus. Men at in "le Baron Chassé". Damast op tafel, bedienend personeel sluipend om je heen. „Het dessert graag snel ober, want we moeten uiterlijk acht uur in het theater zijn". In dien nodig werd in de Baron ook gelogeerd, 's Nachts vermengde het artiestendom zich in de bar met de plaatselijke notabelen aan wie doorgaans de eer van de rekening gegund werd. En de vol gendedagstond men dan een journalist te woord van de Zeeuwse Courant. Of men maakte gezamenlijk een uitstapje naar Vlis- i singen om daar te wandelen op de boule- vard en de lunch te gebruiken in een zaak je aan de wallenkant waar een pan mos selen met frites vier gulden vijfenzeventig i kostte. "Laat u maar zitten ober". En dan 's nachts na afloop van de voorstelling de bus in voor een eindeloze tocht door nie mandsland op weg naar huis. Dat was Mid delburg. Waar men nu drama's meemaakt omdat men Bouwmeester en zijn kleedka mer plaats laat maken voor een nieuw ge bouw. Er zijn zaken, lieve vrienden, die men maar beter ongemoeid kan laten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2