larmering voor vuil zeewater Nieuwe Vacatures •inet zet strengere WAO door Hjin Noordwijk en wellicht Katwijk COMMENTAAR Rijnwoude doet aangifte tegen Hessing Gere hamert op geweldloos verzet Pieterskerk verwacht veel van Ramen-actie Maandag 14 maart start het Leidsch Dagblad met een unieke abonneewervingsactie. Leidsch SDagblad van OERLE m ■OOj, OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 12 maart 2005 Maarten Bak van Quick Boys wil hoe dan ook winnen Nederland en België: ergernis en tederheid Winterse buien NW /ine ,dJ 10rdwijk - Badgas- 11 ^In de nabije toe- lalejarschuwd voor te 5 v%. Dat kan vanaf dn-|gs de Nederlandse antjuw waarschuwings- ig Geïnstalleerd dat wlji tijdig alarmeert ixi-iter door overlopen- ize zomer worden eerste metingen ge- meer bij Noordwijk. er ook graag aan lus wethouder Van tie van het waar- frsteem is gisteren pakt op een zwem- Jsium in Den Haag, fcrganiseerd door de Uid-Holland en de [nenwerking met de waterschappen Delfland en Rijnland. Vorig jaar ontstond grote com motie toen uit onderzoek van de ANWB bleek dat bij Katwijk en Scheveningen het zeewater te vuil was om te zwemmen. Oorzaak waren de zware zo merse regenbuien die gemeen telijke rioleringen niet kunnen verwerken. Na hoosbuien wordt het te veel aan afvalwater, en dus ook het toiletwater, via 'noodkleppen' op de sloot geloosd. Dat komt daarna ongezuiverd via de gemalen in zee, onder meer bij Katwijk. Tot vermoe delijk twee dagen na zo'n bui kunnen strandgasten daardoor ziek worden. Vooral kinderen en ouderen lopen kans op maagdarminfecties, huidirrita ties en oog-, oor- en keelontste kingen als ze het met bacteriën vervuilde water binnenkrijgen. Met de nieuwe methode kan deze vervuiling worden voor speld, zodat een zwemwater- alarm kan worden afgegeven. Zuid-Holland, de twee water schappen en de ANWB willen die informatie verspreiden via één landelijke website voor Ne derlandse kustplaatsen. Daarop moet alle informatie over het zwemwater staan, naast een overzicht van alle activiteiten in de badgemeenten. Een eventueel zwemwateralarm zou ook te zien moeten zijn op elektronische borden bij de stranden zelf. Pagina R2: Katwijk wil ook proef met waarschuwingssysteem - Het kabinet n de knoop doorge- invoering van een 'tngere WAO per 1 Minister De Geus ken sprak na af- ministerraad van dossier'. heeft wekenlang de nieuwe WAO, 1 is overwogen de J te stellen. Aanlei- problemen bij uit- ntie UWV, die had meer voorberei- j te hebben. De :ht ook nog een ste- ie in de Tweede Ka- apen decennia is al Jen geprobeerd het lidsongeschikten te j)e Geus toonde zich r content over het „Een van de fe motieven voor mij om dit werk te gaan doen, was het veranderen van de WAO", aldus de minister. Volgens hem breekt er een 'nieuw tijdperk met perspectief aan, omdat in de nieuwe wet wordt gekeken naar wat mensen nog wel kun nen en niet, zoals in de huidige WAO, naar hun beperkingen. Kern van de nieuwe Wet Werk en Inkomen naar Arbeidsver mogen (WIA), zoals de WAO straks gaat heten, is dat alleen 'volledig' arbeidsongeschikten nog een uitkering krijgen. Werknemers die 35 tot 80 pro cent zijn afgekeurd, komen in de regeling Werkhervatting Ge deeltelijk Arbeidsgeschikten (WGA) en krijgen in principe al leen een loonaanvulling voor dat deel dat ze niet kunnen werken. De Geus zei te verwachten dat verzekeraars uiteindelijk toch zullen besluiten mee te werken (advertentie) vandaag in deze vacaturekrant: Lutowasinstallaties Account Manager Roon BV Inkoop medewerker ergy Accountmanager TERRORISME 1 der Afwezigen' in gisteren de slachtof- terroristische aansla- naart 2004 herdacht, lexplosies in treinen, net forenzen, vielen te dag 191 doden en Men. Met de vernieti- /dloffingen deed het dCmisme in Europa, sch geweld niet langer inigde Sta- pk op hun islimgeweld steeds omt, zal niemand De moord op Theo leeft bewezen dat de I» verspreid als een te ziekte. Ook bij de- •leek dat islamitische 1 zich internationaal georganiseerd. Dat noodzakelijk dat hun niet vereende krach bestreden. Toch zul- I de internationale in acht genomen Jden. vraagt de inzet van e commando's Afghanistan om moeilijkheden. De rode baretten staan onder het bevel van Amerikanen, die het niet erg nauw nemen met de rechten van vermeende terroris ten. In het Amerikaanse gevan genkamp op Cuba, Guantanamo Bay, zitten gevangenen al jaren vast zonder dat tegen hen een aanklacht loopt. Ook hebben ze geen advo caat toegewezen gekre gen. De Amerikanen weige ren de garantie te geven, dat de - door Nederland se opgespoorde - extremisten naar internationale maatstaven behandeld zullen worden. Daar door loopt Nederland het risico zijn geloofwaardigheid te verlie zen. Ons land biedt onderdak aan instellingen als het Vredes paleis, het Internationale Ge rechtshof en het Joegoslavië Tri bunaal. Het valt niet te verdedi gen dat Nederlandse militairen in Kabul - direct of indirect - breken met rechtsbeginselen die in Den Haag te vuur en te zwaard worden verdedigd. a j en van terroristen in bij Hugo Schneider aan de nieuwe WAO. Donder dagavond werd bekend dat het Verbond van Verzekeraars geen brood ziet in het nieuwe stelsel, zoals het kabinet het hen heeft voorgesteld. Volgens het kabinetsplan moe ten zowel de UWV als particu liere verzekeraars de verzeke ring voor gedeeltelijk arbeids ongeschikten uitvoeren. Con currentie moet ervoor zorgen dat ze beter hun best doen om zieke werknemers weer aan de slag te helpen. Maar volgens de verzekeraars ontbreekt een eer lijke startpositie ten opzichte van het UWV. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil volgende week een spoeddebat met De Geus over de problemen met de verzeke raars. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 reageerden eerder deze week behoedzaam, maar niet afwijzend op de plannen. door Marieta Kroft rijnwoude - Het gemeentebe stuur van Rijnwoude heeft gis teren bij justitie aangifte ge daan tegen oud-burgemeester Enric Hessing. Aanleiding is zijn gesjoemel met declaraties. De aangifte volgt na een intern onderzoek waarbij de gemeente advies inwon bij de eigen jurist. Hieruit bleek dat de gemeente voor enkele duizenden euro's is benadeeld, aldus wethouder Uljee. De accountant van de ge meente gaat hu uitzoeken wat het exacte bedrag is. Volgens Uljee is het nu aan de hoofdof ficier van justitie om te bepalen of de oud-burgemeester wordt vervolgd. Hoewel WD'er Hessing (57) al heeft aangegeven de bedragen die hij onterecht declareerde terug te zullen betalen, heeft het gemeentebestuur na een zorgvuldige afweging niet voor een minnelijke schikking geko zen. „Aangifte doen is toch lo gisch als iemand iets doet wat niet mag", zegt Uljee. Volgens de wethouder viel er op bijna alle declaraties van de oud-bur gemeester sinds diens indienst treding op 1 maart 2004 wel iets aan te merken. Nadat het gesjoemel met de de claraties aan het licht kwam, zegden de wethouders op 24 fe bruari het vertrouwen in de waarnemend burgemeester op. Vorige week vrijdag werd de ge meenteraad in een spoedzitting geïnformeerd en nam de libe raal per direct ontslag. Inmid dels is zijn plek op het gemeen tehuis van Rijnwoude ingeno men door partijgenoot An Hommes. Hessing was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. vlaardingen - Het Tibetaanse volk strijdt al sinds 1949 tegen de Chi nese bezetter. De afgelopen 25 jaar vecht acteur, humanist en boed dhist Richard Gere met hen mee. „Ik ben geboren in het jaar dat Chi na Tibet binnenviel. Ik weet niet of dat iets met mijn betrokkenheid heeft te maken", zei hij gisteren in het stadhuis van Vlaardingen. Zijn inzet geeft hem in elk geval veel voldoening. „Het is het puurste goud." Gere neemt vandaag namens International Campaign for Ti bet (ICT), waar hij voorzitter van is, de Geuzenpenning in ontvangst. De Stichting Geuzenverzet 1940-1945 eert en ondersteunt ICT voor zijn geweldloze campagne voor democratie en een menswaardiger bestaan. Foto: ANP/Robert Vos Voor 25 euro per letter je naam in glas-in-loodramen door Tessa de Wekker leiden - De Leidse Pieterskerk verwacht een half miljoen euro over te houden aan de actie 'Ramen met Namen', waarvoor dinsdagavond de aftrap wordt gegeven. In totaal is er in de nieuwe glas-in-loodramen ruimte voor 2100 namen, die samen een band door de kerk vormen. De bedenkers van de actie denken alle plekken snel aan de man te kunnen brengen. 'Ramen met Namen' houdt in dat Leidenaars hun naam kun nen laten vereeuwigen in de nieuwe glas-in-loodramen van de Pieterskerk. Het eerste pa neel met namen wordt dins dagavond onthuld en dat is te vens het startsein voor de actie. Met het 'kopen' van hun naam steunen particulieren de res tauratie van de Pieterskerk. De ze actie is een uniek kunstpro ject in Nederland. Alle glas-in-loodramen in de kerk worden de komende twee jaar vervangen. Hoewel het glas niet erg oud is - de ramen zijn voor het laatst in de jaren '70 gerestaureerd - moeten de pa nelen volgens Ernst Diek van Stichting Pieterskerk Leiden hoognodig worden vervangen. „De ruitjes zitten los in het lood, het tocht, het lekt, kort om: het is in heel slechte staat." Met de restauratie krijgen de ramen weer een historisch aan zien. De horizontale glaasjes worden vervangen door een zo genoemd 'wiebertjespatroon met diagonale verloding'. Alle onderste panelen van de ramen zijn bestemd voor de namen, die met blauwe letters schuin in het glas worden gebrandschil derd. Mensen die hun naam in de ramen van de Pieterskerk 'vereeuwigd' willen hebben, kunnen zich vanaf vandaag aanmelden. De kerk garandeert dat de gebrandschilderde let ters minstens vijftig jaar in goe de staat blijven. De actie is bestemd voor de 'ge wone particulier'. Naast het starttarief van 50 euro betaalt de 'schenker' 25 euro per letter. „We hebben het niet duur ge maakt om zoveel mogelijk mensen de kans te geven mee te doen." Het is de bedoeling dat zo de band tussen de bevol- (advertentie) Kijk in de krant van maandag hoe u kans maakt op mooie cadeaus! Belgen maken schoenmaat 62 hasselt/brussel - De grootste man ter wereld krijgt nieuwe schoenen uit België. Oekraïner Leonid Stadnik is 2,55 meter lang, heeft schoenmaat 62 en kan in eigen land moeilijk aan passend schoeisel komen. Stad nik leeft op het platteland en heeft dringend behoefte aan een paar werkschoenen en san dalen. Belgische schoenmakers ontwerpen nu bij wijze van lief dadigheid gratis schoenen voor de man. In mei reist een groep schoenmakers af naar Oekraïne om Stadnik de maat te nemen. In oktober moeten de schoenen klaar zijn. Peter R. de Vries in politiek beraad den haag - Misdaadverslagge ver Peter R. de Vries heeft zijn eerste stappen gezet op weg naar een nieuwe politieke par tij. In restaurant Jan Tabak te Bussum vergaderde hij deze week in het geheim met de voormalige politici Bram Peper (PvdA), oud-PvdA'er Jan Nagel (Leefbaar Hilversum) alsmede met voormalige politievoorlich- ter Klaas Wilting, die ook poli tieke ambities heeft. „Het klopt dat wij bij elkaar zijn gaan zit ten, maar over de inhoud van de gesprekken doe ik geen me dedelingen", aldus De Vries. Melkert kandidaat topfunctie VN den haag - Oud-PvdA-leider Melkert (49) is een serieuze kandidaat voor de topfunctie bij de grootste VN-organisatie, het ontwikkelingsprogramma UNDP. De functie is vacant sinds het vertrek van de Brit Mark Malloch Brown naar het kabinet van VN-baas Annan. Melkert stapte op als fractielei der van de PvdA na de verkie zingen van 2002. In juli 2002 werd hij bewindvoerder bij de Wereldbank. (advertentie) SCHOONMAAKWERK EN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! king en de Pieterskerk wordt versterkt. „Deze kerk is altijd van en voor de Leidenaars ge weest en dat moet zo blijven." Het idee om namen van parti culieren in de ramen te verwer ken, komt voort uit de traditie van de kerk. „Vroeger werd de kerk in stand gehouden door giften. Op vrijwel alles wat vroe ger aan de kerk is geschonken, staat de naam van de schen ker", aldus Diek. „Dus met de ze actie pakken we een oude traditie weer op." Volgens Diek passen de nieuwe ramen uitstekend in het histori sche beeld van de Pieterskerk. Letterontwerper Frank Blok land heeft het lettertype speci aal ontworpen voor het project. „Het zijn letters met 'pootjes', oftewel 'schreef in vakjargon. Toch vindt hij het belangrijk dat het ontwerp van de ramen van deze tijd is. „Als je een hele ou de letter gebruikt, krijg je iets gemaakts historisch, dat is niet echt." De kerk groeit mee met de tijd, vindt Diek.Als je het gebouw wilt houden zoals het nu is, moet je het in zuurvrij hars gieten en er niets meer aan doen. Dan wordt het een dood gebouw." Ja, ïft neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/D v Naam: Adres: Postcode: Plaats: Tfelefoon: I Geboortedatum e-mail: Bank/giro* Handtekening Uitsluitend bij automatische i afd Lezersservice, Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis) E-mnil lezersservice" hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om n gegevens. In het colofon van de krant vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600028

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1