Leiden en de referendumverordening SCHRIJVENDE LEZERS v Import-Leidenaars hebben ook hart voor de stad Bagger is niet alleen een volumeproleem Verschijnsel ei-in-ei in 1956 al in Levende Natuur Doortrekken Kanaalwf- slechte keuze! een =ld: Laat Hersteld Hervormden de Oude Kerk gebruiken Ook ik sj heel graj af op Nederln onder Gemeente niet uitleveren aan één persoon Lokale en persoonlijke politieke ambities corrumperen het Leidse democratische proces Doortrekken Kanaalweg is goed plan zaterdag 12 maart 200 Bij deze een reactie op een in terview met Petra Hoogeveen in het Leidsch Dagblad van 17 fe bruari jl. Het interview van Wilfred Si mons met mevrouw Petra Hoo geveen grenst aan discrimina tie. Mevrouw wil Leiden voor de Leidenaars! Laten we eerst even een en an der rechtzetten: 1. Een echte Leidenaar blijft in zijn stad. Een echte Nederlander mag kiezen waar hij/zij het geluk kigst kan zijn. Een zinnig mens kijkt verder dan zijn neus lang is en kan tegenwoordig wereld wijd rondkijken en een plek zoeken waar hij een leuk leven kan opbouwen. Dat kan een Leidenaar zijn die naar elders vertrekt, maar ook een ander- lander die in Leiden zijn heil en levensgeluk zoekt. 2. De massale intocht van hoogopgeleiden die mevrouw niet als Leidenaars ziet! Wees alsjeblieft blij met de 'hoogop geleiden'. Zij geven hun geld over het algemeen ook in Lei den uit. Anders kon Leiden het sociaal gezien wel eens heel erg moeilijk krijgen. 3. Het zijn gasten die hier de dienst uitmaken. Deze 'gasten' hebben hart voor Leiden, an ders wilden ze hier helemaal niet (veelal vrijwillig) bezig zijn. Wees dus blij met deze gasten. Op haar manier zouden de gas ten zich hier niet welkom voe len. Zij die de 'dienst uitmaken' hebben veelal absoluut hart voor de stad (zie onze eigen burgemeester) en hebben dan misschien een andere mening dan mevrouw Hoogeveen, maar dat komt niet omdat ze van oorsprong niet uit Leiden komen. 4. Mevrouw voelt zich verbon den met de plek waar ze is ge boren, Leiden. Prima, maar mag een ander zich alsjeblieft verbonden voelen met zijn ei gen geboortestad maar wel el ders wonen en werken? 5. Transvaal moet blijven zoals het is! Is dat niet een heel klein beetje kortzichtig? Door de ont wikkelingen en regelgeving ver andert alles nou éénmaal. Niet een plek is meer zoals die 50 jaar geleden was. Een stad moet mee in de vaart der volkeren en blijven vernieuwen om aan de eisen van deze tijd te voldoen. Stilstand is achteruitgang. 6. Mevrouw heeft gezien hoe de stad is 'overstroomd' door hoogopgeleide nieuwkomers die hun lot niet verbinden aan deze stad! Mevrouw is wel heel erg kortzichtig en bekrompen bezig. Laat ik even aanduiden dat ik zelfs mijn baan heb opge geven afgelopen maand om meer tijd te hebben voor mijn vrijwilligerswerk (Rode kruis Leiden). En ik ben misschien niet de gemiddelde Nederlan der, maar ik ken velen die als 'niet van huis uit Leidenaar' wel heel veel tijd en energie steken in activiteiten voor iedereen in deze stad. 7. De heer Hessing zegt Leids te zijn en heeft hier 'alleen maar' gestudeerd! Wees blij met ie mand die dus blijkbaar zo'n goede tijd in Leiden heeft ge had dat hij daar zo'n positief gevoel bij heeft dat hij zich Leids noemt. Men studeert trouwens vaak niet alleen maar. Men bouwt hier aan de basis van zijn leven, die cruciaal is voor de rest van je bestaan. 8. Pas afgestudeerden 'bezet ten' sociale huurwoningen die voor kinderen van lager opge leide Leidenaren bestemd zijn! Mensen die pas afgestudeerd zijn, wonen inderdaad in het begin in huizen met een niet zo hoge huur. Zij hebben namelijk een studieschuld opgebouwd die afbetaald moet worden en dan is een koopwoning aan het begin van hun carrière veelal nog niet mogelijk. Maar zodra men wat meer gaat verdienen en een goede baan heeft, stroomt men over het algemeen door naar de duurdere koop sector. Van daaruit wordt veel geld in de Leidse schatkist ge stopt zodat de rest van de Leid se bevolking daar profijt van heeft. En waar staat in gods naam dat de huizen met lagere huren bestemd zijn voor kinde ren van lager opgeleide Leide naren? 9. Ik krijg als goed lezer de in druk dat mevrouw Hoogeveen ook van oorsprong niet uit Lei den komt. Ik zeg toch ook niet tegen haar dat ze terug moet naar Drenthe waar ze in Hoo geveen maar een bestaan moet opbouwen. 10. Ik ben zelf ook van oor sprong geen Leidse, maar voel me hier uitermate goed thuis. Leef met heel veel plezier sa men met iedereen die hier ge lukkig is. Heb hier fijne vriend schappen opgebouwd met zo wel Leidenaren als met niet van oorsprong Leidenaren. Maar dat maakt toch helemaal niets uit? De wereld zit nou eenmaal tegenwoordig multicultureel in elkaar en doe daar je voordeel mee. Ie kan er alleen maar van leren. Houd alsjeblieft op met discri mineren. Iedereen leeft zoals hem of haar goed dunkt. Wees gelukkig met elkaar en maak er E het beste van. En niei zichtig alsjeblieft. Als mensen uit de stad z<fha" wijderen die niet hier othei ren, zou Leiden een li groot probleem hebbjEiH gens mij zou het LU* P mi meer kunnen functio dat het merendeel va^g sen die daar werken 4 is. Waar wilt u dan u ceerde gezondheids^ daan halen? De stadig™ men ontwricht raken^dig wens, als geboren en» en F Leidenaar zou ik mei gedachtegoed ook htr sproken voelen. U g uit dat iedere Leiden] opgeleid is! Ook men hier zijn geboren, kil prima IQ hebben. NiC Leidenaar is dom! Het idee van AA. van der Laan (Leidsch Dagblad 22 februari inzake benutting van Vlietland voor het storten van bagger) heeft ons geschokt. Wij zijn van mening dat dit soort gedachten voortkomen uit onwetendheid en kortzichtigheid. Van der Laan gaat er kennelijk vanuit dat bagger voornamelijk een volumeprobleem is. De bagger behoeft zijns inziens sa nering omdat het water te on diep is geworden. Dat valt af te leiden uit zijn oplossing name lijk verplaatsing naar een grote diepe plas. Dat bagger een ver nietigende uitwerking op de daar aanwezige planten en die ren en ook op de waterkwaliteit heeft, is niet van belang want we zien het niet, dus is het er ook niet. Daarin ligt juist de oorsprong van het baggerprobleem. Vele tientallen jaren is er - omdat we het toch niet zagen - niet ge baggerd. Dat achterstallig (bag ger) onderhoud moet nu, onder meer als gevolg van de inge voerde Europese Kaderrichtlijn Water, aangepakt worden. Bag ger heeft namelijk een groot ne gatief effect op de waterkwali teit doordat de in het slib aan wezige organische materialen via bacteriële processen wor den omgezet tot meststoffen en soms zelfs giftige gassen. Dat alles is de belangrijkste nood zaak van verwijdering. Afstor ten van bagger in grotere wate ren is dus absoluut geen oplos sing, maar een verplaatsing en ook concentratie van het pro bleem. Een tweede uitgangspunt voor Van der Laan is waarschijnlijk de ontsierende werking van tij delijke baggerdepots en mis schien de vrees voor stank. Daar kunnen we ons wel wat bij voorstellen. Toch is dit een structurele oplossing met aan zienlijke voordelen boven het storten onder water. De genoemde hoeveelheden vragen slechts relatief kleine percelen die wellicht bij lokale landbouwers gehuurd kunnen worden. Na inklinking van ge storte bagger rest een vruchtba re grondstof voor tuinaarde, of meststof voor landbouw. Als daarvoor behoorlijke vergoe dingen gelden, zullen landbou wers hieraan graag meewerken. Overigens is het waarschijnlijk slechts éénmaal een omvangrij ke operatie. Na sanering van het huidige baggerprobleem, hetgeen zoals gezegd in de loop van tientallen jaren ontstond, zal de hoeveelheid bagger bij structureel onderhoud klein zijn. Meestal kan dit zonder problemen of bijzondere voor zieningen op de oevers gedepo neerd worden. Kostbaar trans port van bagger over grote af standen wordt voorkomen. Het ecosysteem van Vlietland wordt niet belast met bagger (mest stoffen) uit de gehele regio. De recreatieve functie van Vliet land blijft onaangetast. Wij hopen dat bestuurders in de regio in het geheel niet na denken over de gedachten van AA. van der Laan, maar moch ten ze dat toch doen dan mo gen ze onze gedachten daarbij ook overwegen. A. de Wit, Zoetermeer. Een goed besluit zou naar mijn mening geweest zijn de Her steld Hervormden niet gebruik te laten maken van de Pniëlkerk (die inderdaad gezien de steeds grotere toeloop in de HH-dien- sten relatief krap is), maar ze de Oude Kerk ter beschikking te stellen. En dan zouden er ook afspraken met de PKN-ge- meente mogelijk moeten zijn omtrent de aanvangstijden: bij voorbeeld een maandelijkse wisseling daarvan. De pijn van de scheuring is in beide kerkverbanden voelbaar. Laten we dan ook samen die pijn dragen en elkaar proberen te vinden in een oplossing waarbij beide kerkverbanden op een waardige manier hun erediensten kunnen beleggen. Leo van Haasteren uit Warmond met zijn reuzenei. Archieffoto: Dick Hogewoning Wat zou een dergelijke houding veel goodwill onder de leden van beide kerkverbanden kwe ken met betrekking tot het el kaar in liefde en respect dragen en verdragen. De nu voorge stelde oplossing roept alleen nog maar meer vragen op met als gevolg ontevredenheid en onbegrip. En dat voor voorma lige broeders! Ik meen dat de Pniëlkerk wel de minst florissante oplossing is voor de Hersteld Hervormden; zij zijn of waren nauwelijks par tij in de besluitvorming hierom trent en 'staan met de rug tegen de muur'. Herzien dat genomen besluit. Aad van der Plas, Katwijk. In het Leidsch Dagblad van 25 februari toont Leo van Haasteren uit Warmond een reuzenei van tien centimeter, waar binnen zich een gewoon kippenei be vindt. Beide eieren bezitten een schaal, al was die van het grote ei erg dun. Toe vallig las ik twee dagen later iets soortge lijks en wel in De Levende Natuur van februari 1956. De tekst geef ik hieronder weer, ongewijzigd, op de spellipg na. De tekst vermeldt een foto. Die is matig van kwaliteit; ik laat hem hierbij dus maar achterwege. Schrijver is Dr. P. Kruisinga uit Rijswijk. Er kwamen geen reacties in een volgend nummer van dit tijdschrift. Het verschijnsel ei-in-ei zal dus wel erg zeldzaam zijn. De Levende Natuur is een tijdschrift, opgericht door Jac P. Thijsse in 1896. Mede door dit blad nam de belangstelling voor de levende natuur sterk toe. Een abnormaal kippenei. Van een ken nis kreeg ik - het is nu reeds een paar jaar geleden - de hier afgebeelde dop van een kippenei. Bij nader inzien leek het mij toch wel gewenst deze gegevens te publiceren, ofschoon ik eerst dacht het ei maar ei te laten. Niets had het vermoe den gewettigd, dat dit ei een grote verras sing zou opleveren. Het had de normale grootte van een flink kippenei. De lengte bedroeg 6,5 cm en de grootste diameter was 4,4 cm. Gewoonlijk vallen eieren met twee dooiers op doordat ze extra groot zijn en soms extra lang. Maar aan dit ei viel niets ongewoons op. Toen het echter voor het gebruik was gebroken, bleek het behalve de gewone bestanddelen boven dien nog een klein afzonderlijk eitje te bevatten, dat omgeven was door een zeer dun dopje. Dit bevatte zoals te verwach ten was alleen een dooier, het had een diameter van 2,2 cm en was vrijwel bol rond. Het was dus een niet volledig ont wikkeld eitje in een groter exemplaar. Ei eren met twee dooiers treft men onder kippeneieren zo nu en dan wel aan; ze zijn niet bepaald uiterst zeldzaam, maar van een ei zoals dit had ik nog nooit ge hoord. Men zegt echter dikwijls dat er niets nieuws onder de zon is en het kan dus zeer wel mogelijk zijn dat dit nog geen unicum zal blijken te zijn.' Peter van den Berg, Noordwijk. Op het stuk 'KatwijkJ zellige zender WDRfl 16/2) wil ik reageren! al heel veel jaren nal ook ik vind dit een h] zender. Deze mevrol wijk krijgt daarom nT waardelijke steun. Al die herriezendersj gisch dat de jeugd o aan het doordraaier! laten we niet vergeel 'ouderenclub' steedj wordt en redelijk vej ren heeft. Ik volg met belangsl berichten over de on van de aarde en de r daarvan zoals het stj zeespiegel. Ook heti van Nova en het arti Maarten van Rosseij Leidsch Dagblad var ri vond ik interessanfto< Leuk is altijd als weL pers elkaar tegenspn' het woord 'wetenscf een vreemd daglicht staan. Als ik poolkap- gletsjers zie smelten^ g simpele geest dat dr gens moet blijven. |g j Of lager gelegen geb; als de helft van Nedj over 30 of 60 of 100 per water komen te staarea| niet zo belangrijk. treft mag men nu bF'je een enorme dijk, zolrs e lijk uit de kust. Op <Lc( nen windmolens wc plaatst. Men slaat d:let vliegen in één klap frs Als hier de zaak oncj. moet men zich real een ramp kan ontsta leen al wat betreft h| slachtoffers veel g de ramp bij de laat! Kortom; aanleggen^ Guus v" iboi Iedereen papegaait elkaar maar na in wat voor zegen Aad van der Luit is voor de stad. De man heeft zich in de loop der tijd zo'n monopoliepositie opge bouwd, dat iets van groot be lang voor de stad, de Laken- feesten, zonder hem niet eens meer door kunnen gaan. Heeft iemand er wel eens bij stilgestaan dat je je als gemeen tebestuur nooit moet uitleveren aan één persoon? Daarbij is hij ook nog eens ambtenaar in dienst van de gemeente. De kans op belangenverstrengeling lijkt me hier veel te groot. En wordt het niet eens tijd dat er een frisse wind door die feestjes van Van der Luit gaat? Als het de bedoeling was van Geertsema om van hem af te komen, heeft hij mijn zegen! Van der Luit, d'r uit! M. van den Berg, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 21 februari wordt geschreven over de geplande fietsenstalling en de mogelijkheden tot het aan vragen van een referendum ten aanzien van het daarover te ne men besluit. Marijn Kramp re fereert in dat verband aan het destijds aangevraagde referen dum over het binnenstadtracé van de Rijn Gouwe Lijn en stelt dat zulks destijds niet referen dabel was. Dit is niet slechts onjuist, maar miskent ook het principiële punt waarover Leidse burgers en wijkverenigingen destijds met zowel de gemeenteraad als B en W hebben getwist. Wat was het geval? De gemeenteraad stond op het punt om een besluit te nemen over de Rijn Gouwe Lijn. Meer specifiek zou die door de oude Leidse binnenstad moeten gaan rijden. Dit wordt tot op de dag van vandaag in Leiden aange duid als het 'binnenstadtracé'. Het betrof - kort gezegd - een voorgenomen besluit over een bestuurlijke aangelegenheid. Daarmee was het voorgenomen besluit naar zijn aard referen dabel. Een formeel vereiste was vol gens de toen geldende referen dumverordening dat daarvoor minimaal 750 handtekeningen van Leidse ingezetenen moes ten worden verzameld. De initi atiefnemers haalden er binnen drie dagen maar liefst 2500 op Zowel aan het materiële als het formele vereiste voor het hou den van een referendum over het binnenstadtracé van de Rijn Gouwe Lijn was dus voldaan. Dat was overigens ook het ad vies van de Referendumkamer aan de gemeenteraad. Die Refe rendumkamer is een soort raad van wijze mannen en is speci aal voor dit soort gevallen door het Leidse bestuur ingesteld. De huidige uitzonderingsgrond voor bovenlokale aangelegen heden bestond toen nog niet en is eerst na de referendumkwes tie over het binnenstadtracé van de Rijn Gouwe Lijn aan de verordening toegevoegd. Het verliep echter allemaal an ders. Allereerst werd er door de toen malige D66 wethouder Pechtolt druk op de initiatiefnemers uit geoefend om de aanvraag in te trekken. Ik zie mijzelf nog vol verwondering met de initiatief nemers in de raadkamer op het stadhuis zitten toen ik de ver ontwaardiging van het gezicht van Pechtolt aflas en zijn mis prijzingen over het referendu minitiatief aanhoorde. Jawel, die verontwaardiging en misprijzingen behoorden toch echt bij een D66-er die nota be ne ook nog tot landelijk voorzit ter van zijn partij was be noemd! Daar moeten we het voor bestuurlijke vernieuwin gen dus niet van hebben, te meer omdat de voltallige D66 fractie de anti referendum koers van haar wethouder des tijds volgde en tegen stemde. De rapen waren echter pas goed gaar toen de gemeente raad op eenzelfde avond het verzoek voor een referendum afwees en een minuut later het besluit voor het binnenstadtra cé voor de Rijn Gouwe Lijn nam. Daarmee werd het juri disch vereiste voorgenomen besluit een genomen besluit. De initiatiefnemers spanden daarop een bestuursrechtelijk kort geding aan. Ook de rechter zag dat het voorgenomen be sluit bewust door de gemeente raad was getransformeerd tot een genomen besluit. En dat laatste is volgens de referen dumverordening niet referen dabel. Zijn de Leidse burgers door voornoemde besluitvormings procedure door het gemeente bestuur gemangeld? Jazeker. En dat vond de rechter ook. Die noemde in zijn uitspraak de handelwijze van de gemeente raad zeer onzorgvuldig jegens de Leidse burgers. Daarmee bleef het referendum echter van de baan. Zolang het Leidse openbaar be stuur in staat en aantoonbaar bereid is om door manipulatie van procedurele kwesties de aan de Leidse burgers toege kende rechten af te nemen, kunnen we ze beter gewoon af schaffen. Dat is dan ook direct duidelijk en zo blijven burger rechten en politiek electorale opportuniteit gescheiden. En zo moet het ook zijn. M.A.M. Wagemakers, Leiden. Het doortrekken van de Kanaal- weg is bedoeld om de Zijlsingel en de Hoge Rijndijk te ontlas ten. Doordat het wegennet in de Leidse agglomeratie een be perkte capaciteit heeft, zal deze nieuwe route veel verkeer aan trekken. De nadelen die dit met zich meebrengt, zijn groot. Ik noem ze van noord naar zuid. De Sumatrastraat is een zeer smalle route. Een grotere ver keersbelasting zal gevaarlijke si tuaties opleveren, vooral ook voor kinderen die oversteken naar school of zwembad. Bo vendien zal de geluidsbelasting en luchtverontreiniging waar schijnlijk te hoog worden. De doorsnijding van het be drijfsterrein De Waard betekent een streep door de plannen hier in de toekomst een aan trekkelijk woongebied te ma ken. Met de verbinding naar de Hoge Rijndijk is het dan ver standiger de bedrijfsbestem- ming te handhaven. De intensivering van het ver keer op de Kanaalweg maakt de oversteek van langzaam verkeer van en naar Meerburg en Roomburg een stuk onveiliger en datzelfde geldt voor de be reikbaarheid van het Polder park Cronesteyn vanuit de Bur- gemeesterswijk en Professoren- wijk. Wanneer men naar een oplos sing zoekt voor een noord-zuid tangent aan de oostzijde van de Leidse agglomeratie is een pa rallelweg langs de A4 een veel betere oplossing. In Leiden is een deel van een dergelijke weg al aanwezig in de vorm van de Willem van der Madeweg. Lei derdorp is in het kader van het W4 project al bezig met de aan leg van een parallelweg vanaf de Ericalaan. Dit om de be drijfsterreinen Vierzicht en Bo spoort te ontsluiten. De verbin ding van de aansluiting van de NI 1-oost met de Europaweg is niet zo ingrijpend. De enige grote investering vormt de extra tunnelbak onder de Rijn. Door een combinatie met de onder tunneling van de A4 kunnen de kosten hiervan wellicht te be perken zijn. De regio zou bij- Eindelijk een goed plan, het doortrekken van de Kanaal weg. Zo maak je minder kilo meters: dus beter voor de milieu. Ik hoop dat dit plan vlug door gaat Iedereen in Leiden die een auto heeft, maakt daar veel gebruik van om van zuid naar noord te kunnen rijden, zelfs van west naar oost. Peterjan te Broeken, Leiden. voorbeeld aan het lp voorstellen de aanslnd de NI 1-oost op de- vervallen ter bevori de doorstroming licht wil het Rijk d; len aan die tunnel. I zal een dergelijke de meerwaarde v< ven gronden langsI aanzienlijk vergrot] Wanneer als liitkoi studie naar de mei oost-westverbindii Leidse agglomeratij wordt voor een vei door Voorschoten, rallelweg doorgel den tot dat aansli Hofvlietweg ligt hi( tekent een aanziei ring van de ontsli ontworpen bedrijf Roomburg. In dit ontvlechting van h(,e de en regionale verfstu A4 nog extra verbe|enl door het laten veni aansluiting van deran op de A4. tfor Ik zal er als oud-pl|Q c deze regio geen ge< maken kritiek te spa.v, meentelijke plann nadelen van de v tangent en het nii weging betrekken1 mijn mening veel sing van een par: de A4 vond ik, dat ning toch moest

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18