REGIO 'Minister Peijs moet Zoeterwoude ontzien' 'Je krijgt mij heus niet meer de barricaden op' Iterwoude laat Gezinsvoogd Savanna liet zich inpakken door de moeder T ozb-aanslag St&vjhÉ Consultatiebureau trok wel herhaaldelijk aan de bel maar ving keer op keer bot Oegstgeests spreekuur over lokale heffingen flink bezocht Stichting Grote Polder Groene Hart pleit voor lagere bijdrage aan verlengde verdiepte ligging A4 r$ slaan paal /bouw SJZ ^UDE - Jordan Engel (6) pLeeuwen (50)-het [oudste spelende lid kropen gistermiddag hachine om de eerste ian van een aanbouw itine van de Zoeter- jetbalclub. De aan- ;dt in juli opgeleverd. \ie nieuwbouw is veel fjweest. SJZ had gere- en flinke bijdrage van pte, maar deze bleef •|b moest daardoor ;n bijstellen. Er ,er meer een verdie- liop de nieuwe aan- irvallen. Met de aan- le verbouwing van dan de huidige kantine 3 lag gemoeid van on- 1. <e ton. De financiering ■esvoorzitter Leo van ipyoor circa 85 procent lij jub steekt er eigen deeft een lening afge- «voor de gemeente Dat. en bespaart op ■sprdat vrijwilligers zelf nu uit de mouwen gaan ?noor de laatste centen gifcties voeren." inj baan Venetië egstgeest «den haag - Vier van Ijjen die naar de Raad g|5apten om bestem- Y .Rijnfront te torpede- o(li daar geen gelijk ge- een het bezwaar van pega bv - een bedrijf Verwerkt, maar op jtsluitend een kan- :aan - is gegrond •e gemeente had het zomaar mogen nen'. Het bestem- nu onherroepelijk; ipen voor het "Ve- ;stgeest'. In een ibiance worden op 00 woningen ge- Verhaar Omega eente onderhan- tgeest wil niet het lvil dat de onderne- n [jnfont 'fabrieksachti- ten gaat beginnen, p wit is vastgelegd :=jen kantoor blijft, tar niet weg. Onraad ttschoten !n - De gemeente iain heeft sinds giste- 30I|ntenraad van de 3e hst. Wethouder Ca- leerde gisteren de deze raad tijdens imst in de raads- 15 gemeentehuis. Het fenpanel, de voorlo- m;nieuwe adviesor- zes leden van de ihfldragen. dig n it zaterdag 12 maart 2005 door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude moet bij minister Peijs aandringen op een forse verlaging van de gemeentelijke bijdra ge aan de verlengde verdiepte ligging van de A4. Daarvoor pleit de Stichting Grote Polder Groene Hart in een brief aan de gemeenteraad. De stichting vindt het 'van de gekke' dat Zoeterwoude wordt gedwongen om voetbalclub Meerburg uit de Meerburgerpolder te halen om de vereiste 10 miljoen voor een verdiept stuk rijksweg en enkele miljoenen voor de Rijn Gouwe Lijn op tafel te kunnen leggen. ,Als een kleine polder als de Meer burgerpolder déze bedragen moet opbrengen, waar zijn rijk en provin cie dan mee bezig?", vraagt Ineke Hiel van de stichting zich af. De Stichting Grote Polder Groene Hart maakt zich zorgen over de re cente ontwikkelingen in Zoeterwou de. De wethouders Van der Kooi en Ates stelden onlangs voor om Meer burg te verplaatsen van de Meerbur gerpolder naar de Ommedijkseweg in het Groene Hart. Dan kan Zoeter woude in de Meerburgerpolder meer woningen bouwen en meer geld ver dienen om de bijdragen aan de ver diepte rijksweg en de Rijn Gouwelijn te kunnen betalen. Van de fracties in de Zoeterwoudse gemeenteraad krijgt het college van burgemeester en wethouders voor deze plannen vooralsnog geen steun. Vorige maand spraken zij zich in een eerste reactie uit tegen verplaatsing van Meerburg naar de Ommedijkse weg. Donderdag 17 maart nemen zij een definitief standpunt in over de eventuele verplaatsing van de voet balclub. De Stichting Grote Polder Groene Hart, die fel tegen aantasting van de Grote Polder is, neemt het de wet houders niet kwalijk dat zij op de proppen zijn gekomen met de Om medijkseweg. „In hun hart willen zij helemaal niet tomen aan de grenzen van het Groene Hart. Maar de ge meente kan niet linksom of rechts om. Zij wordt gewoon in de bank schroef gezet", aldus Hiel. De komst van een voetbalcomplex in het Groene Hart is het begin van het einde, vreest Hiel. „Leg je er voetbal velden neer, dan is het hek van de dam. Dan zegt rijkswaterstaat: o. dan kunnen een oprit van de Nil, een transferium en een rangeerterrein voor tachtig treinen daar ook wel." Nog één keer oud-wethouder Arie Roest over de Touwbaan door Loman Leefmans leiderdorp - Het knaagt niet aan hem, maar hij kan zich er ook nog niet van losweken. De precies een jaar geleden afgetre den wethouder Arie Roest is on losmakelijk verbonden aan de Leiderdorpse Touwbaanaffaire en toen begin deze week het rapport over deze zaak in de ge meenteraad uitvoerig werd be sproken, viel zijn naam weer veelvuldig. In zijn woning pal naast het gemeentehuis wil hij er nog één keer op ingaan, dan is hij er klaar mee. Je krijgt mij niet meer vanwege deze kwestie de barricaden op. Ik heb aan 25 jaar plaatselijke politiek veel ple zier beleefd. Het is jammer dat het op deze manier eindigde." Het gewraakte rapport ligt op de huiskamertafel, vol met handgeschreven krabbels, op en aanmerkingen door de tekst heen. Roest heeft het boekwerk uiteraard gespeld. Zijn conclu sie: „Het rapport heet 'Touw baan ontknoopt', maar er blij ven losse touwtjes over, bepaal de verbanden zijn niet gelegd. De onderzoekscommissie mist de accountantsdeskundigheid om die verbanden wél te leg gen. Ik denk dat ik het KPMG- rapport waar een paar keer naar wordt verwezen toch maar eens opvraag." Roest citeert passages, becom mentarieert conclusies en ra kelt terloops complete vergade ringen van jaren geleden op. Het onderwerp zit hem nog diep, al ontkent hij dat. „Ik be kleed een paar nieuwe functies bij de kerk, een schoolbestuur en een ziekenhuis waarbij ik me nuttig kan maken." Het boek 'Afrekenen met Pe per', over het aftreden van de voormalige Rotterdamse burge meester, gebruikt hij als inspi ratiebron. Roest ontkent zeker niet dat rond de Touwbaan een grote reeks fouten is gemaakt bij de verbouwing van een pand tot schoolgebouw. De overschrijding van het budget met zeven ton, die vrij plotse ling aan het licht kwam en veel betrokkenen overviel, leidde tot het aftreden van de CDA'er. „Zeven ton ja. Daar moet je nog twee bedragen van aftrekken waarvoor is verzuimd een kre diet aan te vragen. Dan hou je anderhalve ton over. Nóg veel geld en nog steeds vervelend, maar het is van een heel andere orde dan zeven ton." Zijn berekening vormt de inlei ding tot wat hem het meest heeft gestoken aan de hele zaak: de persoonlijke aanvallen. „Er was een overschrijding en ik was politiek verantwoorde lijk. Maar ik ben ook als een schuldige in de hoek gezet, als een verdachte behandeld. On langs nog, bij de nieuwjaarstoe spraak van burgemeester Zon- nevylle. Gelukkig zijn de sug gestieve opmerkingen uit een eerder rapport van de gemeen tesecretaris in het eindrapport niet terug te vinden. Dat ik stel selmatig informatie heb achter gehouden, werp ik verre van me. Kom, ik ga toch geen zaken op eigen houtje regelen. Ik in formeerde mijn collega's iedere dinsdag en vrijdag. Alleen, in formatie die ik niet had, kon ik dus ook niet doorspelen. Ik ben door een deel van de ambtelijke top voorgelogen." Het is gespierde taal en bij de hoogste ambtenaar, de eerder genoemde gemeentesecretaris, mist hij elk verantwoordelijk heidsgevoel. „Ik heb er geen vertrouwen in dat het goed komt via de aanbevelingen in het rapport. Het is algemeen bekend dat hij niet goed func tioneert, ook bij mijn twee op volgers, maar die distantiëren zich daarvan. Daarnaast heeft ook de huidige CDA-fractie op merkingen over mij gemaakt waarover ik binnenkort tijdens een ledenvergadering ophelde ring ga vragen. En daar laat ik ook een waarschuwing horen: CDA, wees niet zo naïef om te denken dat het toeval is dat vijf tien jaar na het gedwongen ver trek van wethouder Den Boeft weer een CDA-wethouder poot je is gelicht." Collegialiteit is een woord dat meermalen terugkeert in Roests Arie Roest, geportretteerd ten tijde van zijn aftreden, is 'klaar' met de Touwbaan. Archieffoto: Hielco Kuipers betoog. „Laatste was er in een andere gemeente een soortge lijk geval. Maar op het moment dat de raad een motie tegen een wethouder wilde indienden, zei de burgemeester: 'realiseer je wel dat we dan allemaal op stappen'. Door alle schuld op mij te schuiven bleven Molken- boer en Zonnevylle een jaar ge leden op hun plaats. Dat neem ik ze kwalijk." Roest realiseert zich dat zijn op merkingen wellicht slecht zul len vallen, vijftien meter verder op in het gemeentehuis. Dat was al eerder het geval toen hij vlak na zijn aftreden een aantal gepeperde uitspraken deed in een interview met deze krant. „Klopt, ik moet ook niet bekend komen te staan als een bad lo ser en meedoen aan de roddels die het imago van het gemeen tebestuur verder verslechteren. Het is positief dat de school voor moeilijk opvoedbare kin deren aan de Touwbaan er uit eindelijk is gekomen, want het was verschrikkelijk voor de be trokkenen dat die kinderen thuis zaten." Een welgemeende tip houdt Roest over voor de plaatselijke politiek. Een financiële bijdrage vragen aan buurgemeenten, omdat het een regionale school betreft, raadt hij af. „Daar zou ik me voor schamen. In Leiden krijg je direct het antwoord: 'hoeveel dragen jullie bij aan onze ijsbaan?' De Elckerlyc zou misschien wel kunnen bijdra gen. Door het plotselinge tekort aan lokalen bij die school, is er haast gemaakt bij de Touwbaan en dat heeft mede het tekort veroorzaakt." >e - Inwoners van "Ie hebben vandaag de aanslag voor de zaakbelasting in de fcAn. Vergeleken met [ïeenten is Zoeter- jmee laat. „Bij het |Tit de spullen voor 1 ;t, was iets mis met matuur. Daaraan is eeiP weken driftig ge- :we4us wethouder Van get islag staat ook de orfde vermeld waarop dufi het huis heeft ge- isj|gens Van der Kooi oners van Zoeter- .j.por iAfUislag met angst en uit poet, maar is die ?ra£cht. Omdat de ge- et (Vaardestijging com- ie pr het tarief omlaag lvorgaan de meeste in- ei^le euro's meer be- criprig jaar. „Iemand id met een waarde ;d<x iet/ nuv TELLING L >kd in ten gebruiken b™ als melkkoe. de abif UW mening wa i, n s dschdagblad.nl iet 3 i°i [dit ?shr if'tordewijk isivf neP- Het speciale ie bran de gemeente 1 dever de ozb-aanslag edife woz-taxatie, twee en. ie raadzaal, is door eighsen bezocht. Vol- getentewoordvoerder neiflen de meeste be- akkfen over de taxatie- r deaun huis. „Een ho- ir genaakt altijd vragen n vflit initiatief." DorUwoz-taxatie schept Het consultatiebureau meldt Jeugdzorg verscheidene keren tevergeefs dat het absoluut niet goed gaat met Savanna. Bij en na de geboorte van zusje Rowena, in mei 2004, komen er naast de voogd ook weer ande re hulp- en zorgverleners over de vloer. Sommigen kloppen aan bij het consultatiebureau dat opnieuw in actie komt. Na enig getouwtrek brengen de ge zinsvoogd en de medewerker van het consultatiebureau on verwacht samen een bezoek aan de familie. Savanna ziet er dan miserabel uit en de sfeer in huis is afschuwelijk. Weer luis tert de medewerker van jeugd zorg niet naar de suggesties van het consultatiebureau. De hulpverlener van het consulta tiebureau gaat na dat gezamen lijke bezoek nog een keer bij Sa vanna langs. Daarna wordt de deur niet meer voor het consul tatiebureau opengedaan. De voogd komt nog een paar keer in huis, maar die werkt dan nog steeds vooral aan een 'goede verstandhouding met moeder'. „Terwijl", zegt hoofd inspecteur De Vries achteraf, „veel meer naar het kind geke ken had moeten worden." Welke rol de voogd speelt in de laatste levensmaanden van Sa vanna komt niet dmdelijk naar voren. In het rappoffvan de in spectie staat bijvoorbeeld niet te lezen of de medewerker van jeugdzorg ook maar iets heeft gemerkt van het naderende drama. gepland. Als mensen zien dat hun huis volgens de gemeente meer waard is geworden, dan hebben ze daar vragen over, dat weten we uit ervaring. Ook van daag hebben we gemerkt dat mensen het prettig vinden als belastingmedewerkers en taxa teurs van de gemeente ze daar over persoonlijk te woord staan." Desalniettemin kan bezwaar maken nog tot zes weken na dagtekening van het beschik kingsbiljet. 'Hogere taxaties maken altijd vragen los' duidelijk een band. „Mijn huis is meer dan twee maal hoger getaxeerd dan in 1999", mop pert een Oranjepark-bewoner van ergens in de zestig tijden een van de twee spreekuren. Zijn buurman, met wie hij een oprijlaan deelt, heeft vergelijk bare bewaren. „Het lijkt erop dat de gemeente de trend van de woz-stijging tussen 1999 en 2003 doortrekt naar 2005. Dan komt er ineens een ton bij. Op die manier worden huizenprij zen gewoon maar uit de losse pols vastgesteld." Volgens fi nancieel ambtenaar Teunissen is dat niet waar. „Maar het maakt duidelijk hoeveel vragen er zijn." Hoewel Oegstgeest de gemid delde waardestijging in het dorp compenseert met lagere ozb-tarieven, kan het zijn dat mensen door een hogere taxa tie toch meer onroerende zaak belasting moeten betalen. Bo vendien betekent een waarde stijging dat mensen meer geld kwijt zijn aan bijvoorbeeld wa terschapsbelasting. „Daarom is het belangrijk om aan mensen uit te leggen hoe de nieuwe taxatie tot stand is gekomen", vertelt Anholts. „Het gaat om landelijke wetgeving, die nieuw is en bovendien strikter dan we gewend zijn." De bezwaren van veel Oegst- geestenaren zijn wellicht ver sterkt doordat de verslagen van de hertaxaties in eerste instan tie niet werden meegestuurd met de ozb-aanslagen, die daarop zijn gebaseerd. Toch is het spreekuur volgens Anholts geen goedmakertje. „We had den dit al een maand geleden van 300.000 euro gaat 8 euro meer betalen. Dat lijkt ons heel reëel." Volgens Van der Kooi zit de schrik er in Zoeterwoude goed in, na de forse verhoging van de ozb met 22 procent en de dras tische verhoging van de riool rechten van vorig jaar. „Dat blijft ons maar achtervolgen, helaas. Laatst begonnen ze er in een radioprogramma weer over, terwijl de ozb dit jaar al leen stijgt met het inflatieper centage van 1,5 procent en de afvalstoffenheffing en de riool rechten niet stijgen." De stijging in 2004 -was flink, geeft Van der Kooi toe. „Maar vergeten wordt dat de belastin gen al jaren niet omhoog waren gegaan en dat Zoeterwoude middenmoter is als je de hoog te van de gemeentelijke belas tingen vergelijkt met andere ge meenten." Door flink te schrappen in al lerlei zaken kan de verhoging van de ozb volgens Van der Kooi ook in 2006 beperkt blij ven tot het inflatiepercentage. Zo is de verfbeurt van het inte rieur van het gemeentehuis uit gesteld en krijgen de ambtena ren geen nieuwe bureaustoe len. Ook is de aanschaf van een nieuw systeem voor het registe ren van post in de ijskast gezet. Verder wil de gemeente de ge plande renovatie van het speel veldje aan de Jan van Banning- straat "doorschuiven, evenals de vervanging van bomen aan de Nassaulaan. De dood van Savanna, september vorig jaar, schokte velen. Archieffoto: ANP/Robin Utrech door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een broodmager kind met blauwe plekken op de wangen. Voor de gezinsvoogd die over Savanna waakt, is dat geen reden om in te grijpen. De voogd slikt de smoesjes van de moeder als zoete koek. Het consultatiebu reau echter, doet poging na po ging om een einde te maken aan de situatie waarin Savanna verkeert. Dat valt op te maken uit de rapportage, die de In spectie Jeugdzorg heeft opge steld. In haar korte bestaan heeft Sa vanna, die in september 2004 op 3-jarige leeftijd de dood vond, in een hel geleefd. Dat werd al eerder duidelijk toen justitie de resultaten van haar onderzoek naar buiten bracht en onder meer meldde dat Sa vanna was uitgehongerd. Dat Bureau Jeugdzorg (BJZ) Noord- Holland te weinig heeft gedaan om het kind te bevrijden uit een afschuwelijke situatie, wordt duidelijk in het inspectierap port dat deze week is gepresen teerd. Twee gezinsvoogden heeft Sa vanna gehad. De eerste ont fermt zich over haar als ze nog geen jaar oud is. Van februari tot en met juli 2002 is het meis je voor haar veiligheid elders ondergebracht. Om onduidelij ke redenen wordt besloten het kind toch terug te laten gaan naar haar moeder Sonja, die dan al is verhuisd naar Alphen. Omdat de voogd van mening is dat de moeder het met alle ver anderingen 'al zwaar genoeg heeft', wordt Savanna niet over gedragen aan een BJZ in Zuid- Holland. Volgens de inspectie een domme zet. Hoe verder de voogd is gestationeerd van haar pupil, hoe moeilijker het is iets te signaleren of ondernemen. Voogd nummer één wordt ziek en er komt een vervangster. De inspectie heeft niet kunnen ontdekken of op dat moment wél is overwogen om het kind bij een hulpverlener uit eigen regio onder te brengen. De eerste tijd dat Savanna bij haar moeder terug is, weet het plaatselijke consultatiebureau niet dat Savanna onder toezicht van jeugdzorg staat. In januari 2003 geven twee andere hulp verleningsinstanties - thuiszorg en geestelijke gezondheidszorg - aan dat zij zich zorgen maken over Savanna. Op dat moment is de nieuwe gezinsvoogd net begonnen. Zij kent de moeder nog niet en wil eerst zelf onder zoeken wat er aan de hand is. Het consultatiebureau ver trouwt de situatie vanaf de eer ste ontmoeting (in 2002) niet. Daarom wordt Savanna niet één keer maar vaker opgeroe pen. Bij zulke bezoeken valt het de arts en verpleegkundige op dat het kleine meisje heel lang kan blijven stilzitten, ongewoon gedrag voor een peuter. Sonja accepteert geen begelei ding van het consultatiebureau (van geen enkele hulpverlener, eigenlijk). Het contact verloopt uiterst moeizaam. Het consul tatiebureau gaat zelf op zoek naar informatie en komt er op die manier achter dat Savanna onder toezicht van jeugdzorg staat. In september 2003 schrijft de gezinsvoogd in haar dossier dat Sonja het verder zonder hulp van thuiszorg en de GGZ wil doen. Daaraan maakt de voogd amper woorden vuil. De om mezwaai wordt geaccepteerd. Ondertussen probeert het con sultatiebureau Savanna op een peuterspeelzaal te krijgen. Die pogingen lopen op niets uit. Het consultatiebureau gooit het uiteindelijk op de taalontwikke ling van het kind, maar nog steunt de gezinsvoogd het voorstel niet. De moeder zegt dat haar kind geen taalachter stand heeft en dat ze geen zin heeft in die peuterschool en de voogd steunt haar daarin. Het consultatiebureau oppert een alternatief: laat Savanna dan testen. De moeder belooft aan het onderzoek mee te wer ken maar doet dit niet. Omdat het consultatiebureau Sonja naar haar zin te veel op de huid zit, verbreekt ze uiteindelijk het contact. Ook dit laat de voogd toe. De gezinsvoogd ziet Savanna twee keer met flinke blauwe plekken. „Dat komt door uit glijden en vallen", is Sonja's verklaring, die aannemelijk wordt bevonden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15