;s tegen immando's ghanistan Gezinsvoogd Savanna wordt strafrechterlijk vervolgd Een uurtje in de rij voor Jan Wolkers mmÊÊÊmÊÊÊm Komt dat zien! ^meerderheid voor missie Katwijks WD-raadslid Van Efferink in opspraak om illegale garage Maandag 14 maart start het Leidsch Dagblad met een unieke abonneewervingsactie. Leidsch Dagblad Groep Iraanse passagiers bezet vliegtuig Lufthansa Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag n maart 2005 tb- REGIO Nederland slobbert meer wijn van minder merken eidschdagblad.nl Voor toegang tot station is straks een pasje nodig Benthuizenaren schrijven boek over adopteren Voorstopper van Voorschoten is rijp voor profcarrière Wisselvallig w 5*7 LOSSE NUMMERS 1,20 S 1,70 9 - PvdA, Groen- b zijn tegen het sturen ando's naar Afghanis- cties kunnen de Ne- missie niet goedkeu- takten zij gisteravond lebat duidelijk, [slechte manier waarop ndeAfghanen behan- p verdenking van ter- n gearresteerd, lag de raar op de maag. igspartijen WD, CDA :emden wel in met de et als de fracties van JtenUnie en SGP. Dat |dat binnenkort 250 nnaar Afghanistan ver- i zijn 165 comman- fcaan deelnemen aan ©p terroristen van Al de Taliban. De rege- fcezien het gevaarlijke de missie op zo jlijk steun van de Ka- Jpt. Jrdvoerder Koenders regering te weinig [een goede behande- ngenen te garan- j noemde het onbe- dat het kabinet geen jheeft gemaakt om de i die Nederland aan Jt te blijven vol- voorkomen dat deze worden. „Deze mis- jbreuk met de Neder- ditie om te opereren "i kaders van het inter- Irecht", aldus Koen- j tegenstem van de pmerkelijk omdat de l nu toe alle militaire (advertentie) duizelingwekkende stuntaanbiedingen PrijzenCircus bij V&D t/m 20 maart Kijk voor de openingstijden op www.vd.nl COMMENTAAR SAVANNA psche dood van de 3- Savanna zijn door IBtagsinstanties ver- ajke fouten gemaakt, het Bureau Jeugd- laarlem heeft ernstig 'k de Raad van de Kin- rming valt veel te ver- i conclusies Inspectie 'zijn schok- mdat de p Savanna ent blijkt te Ijks sterven kinderen onder de lulpverleners. ik dat de structurele pyl Ij® de misstanden in E rl .rg worden aangepakt. ncie Noord-Holland, 711 •tort de verantwoorde raagt voor de jeugd- iing, heeft al maatre- "ekondigd. Het ligt id dat er bij de be- telling ook personele -ies worden getrok- e nalatigheid van de ;d en haar chef mag traft blijven, rechtelijk vooronder- de verantwoordelijk- den haag/alphen - Het Openbaar Mi nisterie (OM) in Den Haag stelt een gerechtelijk vooronderzoek in naar de gezinsvoogd die betrokken was bij de zaak van de peuter Savanna. Dat maakte het OM gisteren bekend. Het 3-jarige meisje uit Alphen aan den Rijn werd vorig jaar september dood in de kofferbak van haar moeders auto ge vonden. In een rapport over de zaak, dat de In spectie Jeugdzorg gisteren uitbracht, wordt harde kritiek geuit op de jeugd hulpverlening. De inspectie verwijt het Bureau Jeugd zorg onder meer dat er niet werd inge grepen toen de moeder, die verdacht wordt van het doden van haar doch tertje, hulpverleners buiten de deur zette. Daarnaast liet de teamleider de gezinsvoogd te veel alleen opknappen, terwijl de voogd zich te veel liet leiden door de moeder en daardoor de veilig heid van het kind uit het oog verloor. Volgens justitie kan het vooronderzoek naar de voogd leiden tot de verden king van dood door schuld. Advocaat Burmeister van de gezins voogd noemde in het tv-programma Netwerk het vooronderzoek 'buitenge woon stigmatiserend' voor zijn cliënt, terwijl in zijn ogen de zaak waarschijn lijk geseponeerd zal worden. De kans is volgens hem groot dat het verband tussen de dood van Savanna en het optreden van de gezinsvoogd niet kan worden hardgemaakt. Het Bureau Jeugdzorg in Noord-Hol land, dat verantwoordelijk was voor het toezicht op Savanna, heeft al con sequenties getrokken uit de zaak. Het bureau wordt grondig gereorgani seerd. Zo worden 'vergaande' perso nele maatregelen getroffen, aldus de brancheorganisatie voor de jeugdzorg. De verantwoordelijke manager van Jeugdzorg Noord-Holland en de voogd die de peuter en haar moeder bege leidden, zijn op non-actief gesteld. De Tweede Kamer heeft gisteravond in een spoeddebat een onderzoek geëist naar het functioneren van alle bureaus Jeugdzorg in Nederland. Een meerder heid van de Kamer (CDA, WD, D66, CU en SGP) is bang dat bij andere bu reaus dezelfde fouten in de werkwijze voorkomen. De onderzoekers moeten voor de zomer aanbevelingen doen over verbetering van de manier van werken van de bureaus. missies in het buitenland heeft goedgekeurd. D66-woordvoerder Bakker zei ook te worstelen met de wijze waarop de Amerikanen de mensenrechten van de gevan genen schenden en kondigde aan de regering scherp in het oog te houden. „We kunnen ons echter niet de luxe permit teren dat de strijd tegen het ter rorisme niet doorgaat", aldus Bakker. Minister van defensie Kamp verklaarde dat de regering doel bewust geen afspraken met de VS heeft gemaald om 'Neder landse gevangenen' te volgen. „Wij willen ons op de totale groep richten." Er is internatio naal veel kritiek op de VS, die Afghaanse gevangenen soms ja renlang op Guantanamo Bay (Cuba) onder slechte omstan digheden vasthouden, zonder dat zij formeel ergens van be schuldigd worden. Nederlandse militairen zullen mensen die zij in Afghanistan gevangennemen volgens het geldende humanitaire recht be handelen, benadrukte minister Bot (buitenlandse zaken). Ook de regering heeft kritiek op de VS, zei hij. „Maar juist doordat we meedoen met Enduring Freedom kunnen we er met de VS over praten", aldus Bot. Alleen VVD en LPF hadden niet veel moeite met de wijze waar op de VS met hun gevangenen omgaan. „Ik heb liever dat zij hun dagen slijten in Guantana mo Bay dan in het Laakkwartier in Den Haag", verklaarde WD- kamerlid Van Baaien. Voor iedereen een vriendelijke begroeting: Jan Wolkers signeerde gisteravond zijn boekenweekgeschenk 'Zomerhitte' in boekhandel Kooyker. Foto: Taco van der Eb door Joris Rietbroek leiden - Daar zit hij dan om kwart over zeven, met zijn vrouw Karina en zijn uitgever aan zijn zijde, klaar om de hele avond handtekeningen uit te delen. Honderden Leidenaars staan graag een uurtje in de rij om als beloning hem even van dichtbij te mogen aanschouwen. Of om hem te bedanken 'voor al die mooie boeken.' En natuurlijk om hem een exemplaar te laten signeren van zijn nieuwste werk 'Zomerhitte,' het boekenweek geschenk van dit jaar en zijn eerste roman in 21 jaar. Jan Wolkers is nog steeds ongekend populair bij lezers van alle leef tijden, zo bleek gisteravond maar weer eens tijdens zijn sig neersessie in boekhandel Kooy ker aan de Breestraat. Hoewel, signeren? Urenlang met een pen handtekeningen zetten lukt de 79-jarige auteur niet meer. Daarom zet hij een rood stempel van zijn handte kening in ieder boek dat hem wordt voorgelegd. Zijn echtge note houdt ieder werk stevig voor hem vast. „Nee mevrouw, vanavond kan ik echt niet schrijven", verontschuldigt hij zich als iemand hem vraagt iets persoonlijks bij de handteke ning te zetten. Door de overweldigende be langstelling duurt de signeer sessie liefst drie uur, twee uur langer dan gepland. De rij wachtenden staat tot tientallen meters buiten de boekhandel, maar Wolkers raffelt niets af. Hij neemt voor iedereen de tijd, niemand wordt teleurgesteld. Elke bezoeker gunt hij een glimlach en een vriendelijke be groeting met zijn welbekende, hese stem. „Ja, komt u maar hoor." De allerjongste bezoe kers biedt hij een stroopwafel aan. „Wil je misschien een koekje", vraagt hij aan een meisje van een jaar of acht met een exemplaar van 'Zomerhitte' in de hand. „Ze zijn lekker hoor, ik heb ze zelf ook gegeten. Gebruik 'm anders maar als boekenlegger. Het is tenslotte een stroperig verhaal." Uiteraard bestempelt hij niet alleen honderden boekenweek geschenken. Ook krijgt hij tien tallen, soms stevig beduimelde exemplaren van ondermeer 'Turks Fruit', 'Brandende Lief de', 'Terug naar Oegstgeest', 'Kort Amerikaans' of 'De Walg vogel' overhandigd. De echte liefhebbers hebben een ca deautje voor hem meegeno men. Een flesje wijn, alvast voor zijn tachtigste verjaardag in ok tober, een 26 jaar oude foto waar hij op staat of een werk stuk over een van zijn boeken, jaren geleden geschreven op de middelbare school. Samen op de foto mag natuur lijk ook. „Maar niet zoals de naakte dame op de voorkant van het boekje hoor", waar schuwt Wolkers de knappe blondine die naast hem po seert. „Want daar is het nu veel te koud voor." De gemeente Alphen aan den Rijn wil ais de laatste woonplaats van Savanna haar eigen bijdrage leveren aan een beter functioneren van de jeugdzorg. Wethouder Tigelaar (jeugdbeleid) kon digde gisteren de aanstelling van een 'kindermarinier' met vergaande be voegdheden aan. De gemeentelijke functionaris moet de hulpverlening gaan coördineren en snel kunnen in grijpen als er ergens iets mis dreigt te gaan. Pagina R3 Meer nieuws over de zaak Savanna OM vervolgt Bouaouzan Rotterdam - Voor het eerst in de historie van het betaald voetbal gaat het openbaar mi nisterie een voetballer vervol gen voor een ernstige overtre ding op het veld. Het betreft Sparta-speler Rachid Bouaou zan voor de overtreding die hij maakte op Niels Kokmeijer van Go Ahead Eagles. Kokmeijer liep door de wilde charge van de Spartaan op 17 december een open dubbele beenbreuk op. Hij moest zijn voetbalcar rière beëindigen. Pagina Sport Anan waarschuwt voor atoomterreur madrid - De wereld moet alles doen om te voorkomen dat ter roristen de middelen in handen krijgen om een nucleaire aanval uit te voeren. Zo'n aanval zou niet alleen op grote schaal dood en vernietiging zaaien, maar ook de wereldeconomie tot staan brengen en miljoenen in bittere armoede storten. Dat zei VN-secretaris-generaal Annan gisteren in Madrid aan het slot van een driedaagse anti-terro- rismeconferentie AZ al bijna in kwartfinales Donetsk - AZ is al bijna zeker van deelname aan de kwartfi nales van het Uefa Cup-toer nooi. In de eerste wedstrijd van de vierde ronde won het elftal van Co Adriaanse verrassend van Sjachtar Donetsk. In Oekra- ine werd het 3-1 voor de Alk- maarders. Voor AZ scoorden Nelisse, Mathijsen en Perez. De laatste deed dat uit een straf schop. De return is volgende week in Alkmaar. Pagina Sport Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! heid van de gezinsvoogd is een andere kwestie. Op het eerste oog is dat een te zwaar middel. Dit vooronderzoek - uniek in zijn soort - plaatst de jeugd hulpverlening als geheel in een kwaad daglicht. Het betekent dat ook werknemers in de ver slavingszorg of de re classering het risico van een aanklacht lopen als hun cliën ten iets vreselijks overkomt. Bedacht moet wor den dat de jeugdzorg jarenlang onder druk van bezuinigingen heeft gewerkt, waardoor de aan dacht voor ontspoorde ouders en hun kinderen is verminderd. Verder blijft het een feit dat Sa vanna opzettelijk is gedood door haar moeder en niet door de ge zinsvoogd. Zelfs als de hulpver lening adequaat was geweest - en dat was duidelijk niet het ge val - dan nóg kan de jeugdzorg niet in alle gevallen voorkomen dat ouders hun eigen kinderen vermoorden. Hugo Schneider door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijkse fractie leider van de WD, Eco van Ef ferink, moet opstappen, vindt raadslid Janssens (Bakens Ver zetten Katwijk). De WD'er heeft enkele jaren geleden zon der vergunning een garage bij zijn huis gebouwd, blijkt uit vertrouwelijke informatie die de partij Gemeentebelangen van de gemeente heeft ontvangen. Door tussenkomst van de toen malige CDA-wethouder Berk- heij heeft de gemeente er van afgezien om het illegale bouw sel te laten afbreken. Gemeentebelangen (GB) heeft vragen gesteld over de wijze waarop de gemeente in het jaar 2000 is omgegaan met de ille gaal tot garage verbouwde car port van Van Efferink. Uit de antwoorden van de gemeente lijke organisatie blijkt dat de af deling Bouwen destijds de eige naar wilde verplichten de ille gale bouw af te breken, op straffe van een dwangsom. Maar de wethouder besloot dat de gemeente van die actie moest afzien. Door een aangekondigde wets wijziging zouden immers meer bouwwerken vergunningvrij worden, zo was de verwachting. „Je zou dan iets afbreken wat achteraf had mogen blijven staan", zegt Berkheij in een re actie aan deze krant. „Ik heb toen gezegd: wacht even af of (advertentie) de nieuwe wet die ruimte biedt." Overigens is volgens de nieuwe wet - die pas in 2003 is ingegaan - voor een dergelijke verbouwing nog steeds een 'lichte' bouwvergunning nodig. Raadslid Janssens, die de kwes tie nu in de openbaarheid brengt, vindt dat Van Efferink als gemeenteraadslid ongeloof waardig is geworden door de affaire. „Als raadslid maak je voortdurend regels waar de burger zich aan moet houden. Deze week nog kreeg ik een dwangsom van 10.000 euro on der ogen van een Katwijker die op zijn eigen grond een illegaal stuk aan zijn huis had ge bouwd. Hoe kun je als raadslid dan zelf de regels aan je laars lappen?" Volgens Van Efferink is er niets waar van de hele affaire. De raadsleden Janssens en Ter Haar (die namens GB de zaak heeft uitgezocht) uiten valse beschuldigingen aan zijn adres, gebaseerd op vermoedens, zegt de WD'er. (advertentie) Kijk in de krant van maandag hoe u kans maakt op mooie cadeaus! brussel - Een groep van 58 Ira- niërs wil een vliegtuig op de Brusselse luchthaven Zaventem niet verlaten. Zij eisen dat de Europese Unie alle banden ver breekt met Teheran. Bovendien willen ze met hun actie de te rugkeer van een koning naar Iran bewerkstelligen. Onder de actievoerders zijn Nederlan ders. Het toestel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa kwam uit Frankfurt. De Iraniërs, die een dubbele natio- J £L, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70) M/DV Naam: Adres: Postcode: Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum: p-mail Bankgiro' Handtekening: Uitsluitend bij Stuur deze bon op in een ongcfrankea do envelop naar Leidsch Dagblad, t at 127. 1SOO VB Alkmaar, of bel 0800-1711 (gratis). E-mail: lezersservice^ hdc.nl of surf naliteit bezitten, hebben voed sel en medische verzorging ont vangen. Volgens Ramin Atash- gar, woordvoerder van de Irani ërs, zijn de inzittenden in hon gerstaking. Alle 58 mensen die nu nog in het vliegtuig zitten, komen van overal ter wereld. Ze zijn wel allemaal van Iraanse origine. De actievoerders beho ren naar eigen zeggen tot de groepering 'Anjomane Pades- hahi', die wil dat de monarchie wordt hersteld in Iran. I bieding is geldig tot 31 maart 20O5. vindt u nadere informatie 1 Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch £14 Dagblad 8 710404 600011

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1