REGIO y 'Een fuut in de badkuip, dat ging niet meer' pij belastingbetalers draaien ervoor op' 'Vervelend voor hem en voor de gemeente' ie sneeuw zweten voor de zwemzomer R3 atVs ingezet rijd om rjmuseum HDC973 maand ac 7 maart 2005 prdorpse bestuursleden over de Touwbaanaffaire tH in Leefmans p Moeten wethou- jppen, ambtenaren worden en raadsleden |et wordt vanavond Is de Leiderdorpse ge ld tijdens een ingelas- •ring de zogeheten iffaire de revue laat lit een rapport over ring van een pand tot iuw bleek niet alleen 'erschrijding van cir- laar ook werd duidelijk uneentelijke organisa- naren en bestuurders, rolnten rammelde. Voor op dat debat geven di- u^rdorpers, via verschil- eanisaties en instanties bij de plaatselijke jilvast hun mening. Directeur Verdoes van de Lei derdorpse woningbouwver eniging AWL: ,,Ik heb de kwestie alleen via de krant gevolgd. Ik kan niet zeg gen of zoiets ook bij een ander project zou kunnen voorkomen. Het ging over de bouw van en school, wij hebben alleen met de bouw van woningen te maken. Het aftreden van wethouder Roest was vervelend: voor de persoon en de stabiliteit van het dorp. Voorzitter Voets van de Lei derdorpse SP-afdeling: „Het is een belachelijke situatie waarbij Roest nooit de enige verantwoordelijke kan zijn. Een gewoon gezin of een bedrijf heeft een budget en moet het daarmee doen. Bij de overheid gelden kennelijk andere regels. Er wordt slordig met gemeen schapsgeld omgegaan en verve lende spelletjes gespeeld. Ik ver wacht dat het een debat wordt met veel 'eromheen gepraat' en dat een groot rookgordijn wordt opgetrokken." Bestuurslid Sperna Weiland van comité Doesbrug: „Je vraagt je telkens af hoe zoiets heeft kunnen gebeuren. Het is duidelijk dat er op het gemeen tehuis iets moet verbeteren. Waarschijnlijk wisten veel meer mensen dan tot nu toe bekend is van het eigengereide optreden van Roest, maar hoopte ieder een dat het toch goed zou aflo pen. Ik verwacht van het debat niets meer dan dat de al aange wezen schuldige nog eens de schuld krijgt, terwijl je de kwes tie toch duidelijk breder moet zien. De eer aan jezelf houden; daar vinden ze zich veel te be langrijk voor. Voorzitter Pret van voetbal club RCL: „Ik vind het vooral zonde van het geld. De gemeente is al niet scheutig met subsidies en met dit bedrag had de Leiderdorpse sport toch een hoop kunnen doen. De wethouder is nu een maal verantwoordelijk, maar ik vermoed dat direct onder hem ook de nodige fouten zijn ge maakt. De politiek had beter moeten opletten." Voorzitter Jansen van de on dernemersstichting De Baan- derij: „Het is een zaak van de gemeen te en het heeft achteraf geen zin om daar persoonlijk op te reage ren. Maar dat de gemeenteraad heeft zitten slapen, is natuurlijk duidelijk. Secretaris Lek van de oude renbond Anbo: „Ik hoop dat de aanbevelingen in het rapport tot verbeteringen leiden en er wijze lessen worden getrokken. De raad moet naar aanleiding van de Touwbaanaf faire erop toezien dat een herha ling uitblijft. Voorzitter Van Overloop van Het schoolplein aan de Touwbaan. Foto: Hielco Kuipers ondernemersvereniging LOV: „Ik wil niet vooraf reageren, an ders dan dat ik het aftreden van Roest betreur. Dat had niet ge hoeven. Directeur Filemon van basis school De Hobbit (Klerkenhof) „Een gedegen controle op dit soort projecten lijkt me hard no dig. Er is duidelijk geen vinger aan de pols gehouden. In Lei derdorp loopt momenteel een pan tal veel grotere projecten. Als die fout gaan. ontstaan veel gro tere tekorten dan bij de Touw baan. Voorzitter Van Winterswijk van Burger Belangen Leider dorp: „Ik wil niet het gras voorde voe ten van mijn fractie wegmaaien, maar we hebben de afgelopen dagen intensief overlegd en er komen geharnaste vragen over hoe het college en het ambtelijk management hiermee denkt weg te komen." Bestuurslid Randy Koo van bewonersvereniging Leyhof: „Dit lijkt me een typisch geval van de gemeenteraad verkeerd voorlichten. Wellicht dat er een machtsstrijd tussen de Leider dorpse politiek en ambtenaren aan ten grondslag ligt. In elk ge val draaien wij belastingbeta lers ervoor op. Ms een - Nadat de initia- 5 van het Nationaal elmuseum eerder een wend comité van ig naar voren hadden y 1, hebben nu de te- rs een lijst met cory- 'gesteld. Inzet is de n het museum op Reigersbergen aan de atweg op de grens ïtriaag en Wassenaar. hum is een idee van de l ierde Wassenaarder eewman die een om- )rk' collectie oldtimers zoi staan tentoongesteld hosdonksveer, maar tstf wil ze dichter bij Bveen. Hij liet een muse- iersrpen door de Ameri- le thitect Graves dat cir- vaDen euro gaat kosten, e tioorzichtige schattin- ge rui de auto's vanaf de opening in 2007 on- 1.000 bezoekers per n. ilannen lopen diverse jnisaties te hoop. Ook uit de Haagse wijken re en Marlot en de ge- 'assenaar zijn tegen. :n toename van ver- Rijksstraatweg. De het grote expositie- nog in strijd met zo- eentelijke bestem- als met het streek- provincie. Maar de- e ambtelijke organi- rijkswaterstaat en terie van Vrom zijn dwars te gaan lig- leek bij een recente st. Alleen de Rijks- jr de Monumenten- et zich omdat het rjCjnabij Huis ten Bosch 5r /er Duindigt, officieel eJtaat als 'beschermd a ajiité van aanbeveling er anderen prins Ber- or, oud-ANWB-top- dei Nouwen en Ubbo p gi: voormalig directeur ""jksdienst voor de Mo- krijzorg. Tegenover deze n hebben de tegen- nige bekende Neder- stelüng gebracht, zo- Fster Yvonne Keuls, "'èe Henk Vonhoff en ant' Carel ter Linden, tóing over de bouw useum ligt bij de ver overheden nog niet toefhiet. Carla van Steenbergen en haar vaste medewerker Marco Neuteboom poseren met de twee kerkuiltjes die in de Leidse Stevenshof werden gevonden. Foto: Taco van der Eb Vogelasiel in Oegstgeest viert dertigjarig bestaan met twee nieuwe ambulances door Loman Leefmans oegstgeest - Het begon met een zwaan voor de kachel en een fuut in de bad kuip, bij Carla van Steenbergen thuis. Precies dertig jaar later is het vogelasiel in Oegstgeest een organisatie met 145 vrijwilligers, circa 2000 donateurs en sinds afgelopen weekeinde, ter gelegen heid van het jubileum, twee fonkelnieu we dierenambulances. Het lijkt haar verjaardag wel. „Ik word er zenuwachtig van", zegt Van Steenber gen als ze weer een presentje moet uit pakken. Haar huis aan de Haarlemmer straatweg puilt uit van de vrijwilligers die samen het zesde lustrum vieren. „Het is vandaag de bedoeling dat ik ie dereen bedank voor alle hulp - soms bij nacht en ontij - en niet andersom", ver ontschuldigt ze zich. Achter haar wo ning bevindt zich de vogelopvang. In de volière hoppen vier monsters van kraai en rond, een revaliderende zwaan zit doodstil in een bassin en twee kerkuil tjes zoeken beschutting bij elkaar in een kooitje. De ruimte is een sterke verbetering ten opzichte van haar oude huis aan de Leidse Anna Paulownastraat waar Van Steenbergen ooit begon. Een hobby, in gegeven door haar betrokkenheid bij dieren, werd al snel een dag- en nacht- taak. Ze kreeg onderricht van de inmid dels overleden dierenarts Muurling en in rap tempo groeide de bekendheid van het asiel. „Eén stukkie in jullie krant doet soms een boel." De huidige woning aan de Haarlemmerstraatweg werd twintig jaar geleden door Van Steenber gen speciaal met het oog op de vogelop vang uitgezocht omdat het een grote schuur had en veel ruimte achter het huis. Op de oprit pronken twee nieuwe am bulances. „Eén gespaard, en een gekre gen van een instantie die ambulances weggeeft. Het kostte 20.000 euro", aldus Van Steenbergen. Volgens haar is de re gionale dierenambulancedienst een van de oudste van Nederland. „Vroeger bracht de politie gewonde dieren langs, dat was niet ideaal." De ambulances rij den voor het vogelasiel en het Leidse dierenasiel van Leen Gottschal die zich bekommert om honden en katten. De twee organisaties werken nauw samen. Toch zijn er verschillen, met name op fi nancieel gebied. „De gemeente Leiden heeft de plicht om voor de opvang van zwerfhonden en -katten te zorgen", al dus Gottschal. „Die taak besteden ze uit aan ons en daar krijgen we subsidie voor, precies 23 procent van onze be groting." Van Steenbergen doet het zonder over heidssteun, al zou ze niet vies zijn van wat ondersteuning. „Ik heb meer dan 2000 donateurs uit de hele regio die mi nimaal 13,50 euro betalen. Daar zijn we blij mee, al mogen het er best meer wor den." Burgemeester Hessing na een jaar weg vervolg van voorpagina RiJNWouDE - Precies een jaar en een week duurde het burge meesterschap van Enric Hes sing in Rijnwoude. Hij dient vandaag zijn ontslag in omdat hij meer zou hebben gedecla reerd dan is toegestaan. „Het is uitermate vervelend voor de man zelf en voor de gemeente", zegt wethouder Frank Uljee. „Het is zaak zo snel mogelijk een opvolger te vinden. Er ston den sowieso al gesprekken met de provincie op de agenda over de definitieve benoeming van een burgemeester." De andere twee wethouders, Cees de Best (PvdA) en Kees van Velzen (SGP/CU) hebben afgesproken voorlopig geen commentaar op de kwestie te geven. Ook de fractievoorzitters in de raad schuiven één spreek buis uit hun midden naar vo ren: Gerda Geenjaar (WD). „Het is betreurenswaardig. En dat zeg ik zeker niet alleen om dat het een partijgenoot is. Ik zou het voor iedereen in deze situatie vervelend vinden. Het verdient respect dat Hessing zijn conclusie trekt en het be sluit niet aanvecht." De huidige burgemeester van Noordwijk, Harry Groen (ook WD), kwam in het verleden als wethouder in Amsterdam even eens in opspraak vanwege zijn declaratiegedrag. Dat bleef hem achtervolgen. Geenjaar hoopt niet dat Hessing in hetzelfde schuitje terechtkomt. „Als ie mand goed werk verricht, moet hij niet steeds op één incident worden beoordeeld." De door zijn declaratiegedrag afgetreden waarnemer sprak bij zijn aanreden over zijn vierde carrière. Hij is geboren en geto gen in Rijswijk, maar woont al jaren in Voorburg. Hij studeer de civiele techniek in Delft en economie aan de Erasmus Uni versiteit te Rotterdam. Tussen 1974 en 1986 ontwikkelde hij projecten voor ontwikkelings landen bij het International Re ference Centre. Daarna werkte hij acht jaar in verschillende lei dinggevende functies bij het ministerie van Vrom. Van 1994 tot 2002 zat de WD'er in de Tweede Kamer. Hij viel in die periode op door zijn 'uitveriae- Enric Hessing. Archieffoto: Eric Taal zing' als het minst bekende Ka merlid. Naast zijn functie als volksver tegenwoordiger was hij betrok ken bij de organisatie van de Viering 50 jaar Marshall Plan' en de Viering 400 jaar Ver- eenigde Oost-Indische Com pagnie'. De Voorburger is nog lid van de Raad voor het We tenschappelijk Onderzoek in het kader van Ontwikkelingssa menwerking en van het Politiek Beraad van de Nationale Com missie voor Internationale Sa menwerking en Duurzame Ontwikkeling. Direct na zijn aantreden in Rijnwoude maakte hij zich niet populair door bezoekjes aan gouden bruidsparen af te schaf fen. „Ik voel me meer burger bestuurder dan burgervader", verklaarde hij toen. Op het mo ment dat de provincie, twaalf maanden geleden, bekend maakte dat Rijnwoude zelfstan dig zou blijven, liet Hessing we ten in te zijn voor een definitie ve benoeming. Later verander de hij van gedachten. Door alle consternatie is zijn herverkie zing defiijitief van de baan. 6V of ;jieuwe ketelinstallatie en glijbaan door inzet vrijwilligers PWA-bad n Leefmans n: ut aan den run - Ram- ld pompen, tikkende lei- [jj echoënde zandfil- iboiiis een vreemde ge- K-rang in het besneeuw- j»ap, maar in het ke rn het Koudekerkse lankim Alexanderbad zijn dezs hard aan het werk 10Uj zomerseizoen. Een gevïn indrukwekkende wordt aangelegd en hoest zelfs een deel rkeiJak worden gelicht. esW niet voor te stellen, ;!d «acht weken gaan we dus toezichthouder devten. dit had is al twaalf jaar [Held van wat toege- 'etfJfjUigers voor elkaar rtefijgen. De gemeente rted< wilde van het open- 0 Mb ad af, maar daar egertje inwoners en sponsors een stokje voor. Het bestand telt 145 Kou- dekerkers die zich in meer of mindere mate kosteloos inzet ten. Een succesnummer dat daardoor al enkele keren in de prijzen viel voor vrijwilligers werk. Zo schonk de rotary dit jaar een paar klimtoestellen. De gemeente is geen vaste do nateur, maar plaatste een nieuw hek van ongeveer 100 meter tussen de ligweiden van het zwembad en de nieuw ge bouwde wijk daarnaast. Helaas is daarbij een fout gemaakt en moet de afrastering binnenkort weer worden afgebroken en op nieuw neergezet. Deze winter wordt op het com plex aan de Kerklaan een extra grote operatie uitgevoerd na melijk de vervanging van het ketelhuis en de aankoop en ver voer van een glijbaan uit Wallo nië. „Die is pas in de zomer van 2006 te zien, maar de huidige glijbuis is dus te koop", bena- dru>j-'fNiezen. Vijf 'bijdehante ouderen', zoals de van oorsprong Haagse toe zichthouder het noemt, zijn vrijwel dagelijks bezig met het instrumentarium dat voor het eerst in 37 jaar wordt vervan gen. Cees Overdevest, hoofd van de techniek, strooit lukraak met wat indrukwekkende getal len. Er gaat 9771 kubieke meter water in de verschillende ba den, om de circa 3000 bezoe kers moet het water door een rij pompen worden ververst en daarvoor zijn twee immense ketels aangeschaft. Een nieuwe en gebruikte, afkomstig uit het voormalige zwembad De Dol fijn uit Hazerswoude-Rijndijk. Niezen laat op foto's zien hoe de vrachtwagens en takels van de firma Rademaker, een van de belangenloze sponsors, de zandfilters en de glijbaan ver voerden en een deel van het dak omhoog liftten. De vervanging was nodig door nieuwe richtlijnen van de over heid voor zwembaden. „We krijgen op onverwachte tijden te maken met keuringen en als het niet goed is, kan het bad terstond worden gesloten. Van daar dat de vernieuwing nood zakelijk is", aldus Niezen die schat dat de operatie 50.000 eu ro kost. Zonder de vrijwilligers en geldschieters waren de kos ten zeker dubbel zo hoog ge weest. Het PWA-bad is de laatste jaren in populariteit vooral buiten de Koudekerkse dorpsgrenzen ge groeid. In Leiderdorp wordt een aanzienlijk deel van de abonne menten afgezet. Het leidt er ook toe dat Niezen ondanks de gro te steun nog steeds op zoek is naar toezichthouders voor het komende zomerseizoen dat op 30 april ingaat. „Trots? Natuur lijk, en we hebben voor het der de jaar op rij de toegangsprij zen en het abonnement niet hoeven te verhogen. Dat is ook een prestatie." Dick Emeis, André Nie zen, Ton Luijkx en Cees Over devest, vier van de vijf 'bijdehante ouderen' in het Koude kerkse ke telhuis. Foto: Hiel co Kuipers

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9