REGIO 'Heer, zegen de projectmanager' Noord-Korea blijft grootste vervolger van christenen Parochies sparen voor de Masai Pater Geerlings viert jubileum Brill: naslagwerk over New Age Gespreksavond Da Vinci Code Gebedsgroepen bloeien bij Leidse bedrijven Extreme makeover stemd voor de 'Boomfeestdag vooral r ii lllddll .ZUlj Noord-Korea is nog steeds de grootste chris tenvervolger. Dat blijkt uit de Ranglijst Christen vervolging, die de orga nisatie Open Doors jaar lijks uitgeeft, nu over de situatie in 2004. De lijst rangschikt landen naar de mate waarin christe nen vanwege hun geloof worden vervolgd of ge discrimineerd. Voor de derde keer op rij staat Noord-Korea bo venaan. Precieze cijfers zijn moeilijk te verkrij gen, aldus de organisa tie, maar algemeen wordt aangenomen dat op dit moment tiendui zenden christenen zuch ten in Noord-Koreaanse gevangenenkampen, en dat er in 2004 minstens twintig christenen in ge vangenschap zijn dood geschoten of -geslagen. Vier landen van de top tien zijn overwegend is lamitisch, vier hebben een communistisch regi me en één land, Bhutan, is overwegend boeddhis tisch. Saudi-Arabië neemt opnieuw de twee de plaats in, gevolgd door Vietnam, Laos, Iran, Maldiven, Somalië, Bhutan, China en Afgha nistan. Somalië was ge stegen van de 11de naar de 7de plaats. In het Oost-Afrikaanse Eritrea, zo tekende Open Doors nog aan, is de si tuatie voor christenen verder verslechterd. In dit land worden mo menteel meer dan vier honderd christenen van wege hun geloof onder erbarmelijke omstandig heden gevangen gehou den in kerkers en stalen zeecontainers. Volgens de organisatie lijden wereldwijd naar schatting 200 miljoen christenen aan vervol ging en discriminatie vanwege hun geloof. I E R BÓVEN hazerswoude - De parochies van Hazerswoude-Rijndijk, Ha- zerswoude-Dorp en Koudekerk aan den Rijn zamelen tijdens de vastentijd geld in voor het Ma- sai-volk in Tanzania. Dat wordt bedreigd in het bestaan door gebrek aan grond, onderwijs en schoon drinkwater. Deze week bezorgen de parochianen de 'vastenzakjes' in de dorpen. Volgende week worden die weer opgehaald. Ook de scho len doen mee aan de inzame- ling. noordwijkerhout - Pater Fran ciscaan Nico Geerlings, gebo ren en getogen in Noordwijker- hout, viert zondag dat hij zestig jaar geleden tot priester werd gewijd in Weert. Sindsdien heeft hij als missionaris in Bra zilië gewerkt. Zondag om 11.00 uur is er in de parochiekerk van St. Victor een feestelijke eucha ristieviering, waarin Geerlings zelf voorgaat. Daarna kan hij worden gefeliciteerd in het Vic- torhuis. leiden - De Leidse uitgeverij Brill kondigt 'met zeer veel trots' de verschijning aan van een naslagwerk op het terrein van gnosis, spirituatiteit en New Age. Volgens de uitgever is het boek (samengesteld door Wouter J. Hanegraaff) 'het eer ste alomvattende naslagwerk dat het volledige vakgebied van gnosis en westerse esoterie be slaat van de late oudheid tot het heden'. Het boek, dat morgen wordt gepresenteerd in Amster dam, behandelt alle esoterische stromingen, van kabbala tot vrijmetselarij en new age. Brill kondigt het aan als een stan daardwerk dat antwoord kan geven op 'alle vragen die een boek als De Da Vinci Code heeft opgeroepen'. oegstgeest - Was Jezus ge trouwd? Had hij een kind? Leeft zijn nageslacht nog? Heeft de kerk haar eigen geschiedenis vervalst? Omdat de bestseller De Da Vinci Code bij veel kerk gangers vragen oproept over de oorsprong van het christen dom, organiseren de protes tantse kerken in Oegstgeest een gespreksavond over het boek. Dat gebeurt op donderdag 17 maart. Predikant Henk Plomp geeft een inleiding over zijn ei gen leeservaring in 'het boek dat al zoveel stof heeft doen op waaien'. Daarna moet een 'open en levendig gesprek' ont staan, schrijft Plomp in de aan kondiging. De bijeenkomst be gint even over achten in de bi bliotheek van Oegstgeest aan de Floralaan. In een zijzaaltje van het Leidse ruimtevaartbedrijf Dutch Space zijn vier medewerkers in gebed verzonken. Foto: Taco van der Eb Bidden voor een beter bedrijfsresultaat, het halen van target of voor genezing van overspannen collega's: het gebeurt bij steeds meer bedrijven. De baas is daar niet altijd blij mee. Harm, Mark, Bert en Hans zitten om een vergadertafel ergens hoog in de statige kantoortoren van het Leidse ruimtevaartbedrijf Dutch Space. Zo op het oog nemen de heren de dage lijkse bednjfszaken door. „Het project ligt redelijk op schema, we moeten nog met de subcontractors praten." „Ik merk wat nervositeit bij het team, er kleven wat risico's aan." „Er moet nog veel gebeuren voor de review. We hebben een heel krap schedule." Het lijkt een gewone business-mee ting, tot het moment dat Harm be sluit: „Nou mensen, laten we bid den." De vier Dutch Space-werkne- mers sluiten de ogen en vouwen de handen. „Heer, dank dat we een week extra hebben om het proposal uit te werken. Heer, geef dat ons bedrijf werk toevalt, dat ons nieuw geld ople vert. En dat mensen elkaar zullen vin den. Wilt u met de projectmanagers zijn. Heer, bij u is alles mogelijk." Natuurlijk probeer je zo concreet mo gelijk te bidden, zegt Harm Hogen huis na afloop van de gebedsbijeen komst, als zijn collega's weer aan het werk zijn. .Anders kan je het effect ook niet meten." Dat 'bidden voor je bedrijf helpt, daarvan is Hogenhuis overtuigd - 'an ders zou ik het niet doen'. „Een voor beeld. We hadden een moeilijke situa tie met de Ariane V-raket. Er was een failure geweest en er werd veel ge vraagd van de mensen om te zorgen dat de lancering toch door kon gaan. Een jongen uit ons team was verant woordelijk en ging er bijna aan onder door. Maar omdat we in gebed om hem heen stonden, heeft hij het ge red." .Ander voorbeeld: er was een pakket je kwijtgeraakt in de post. We moes ten het terughebben. Dan ga je zoe ken, maar ook bidden. Het pakketje dook uiteindelijk op in Breda. En neem de missie van André Kuipers: een halfjaar lang balanceerden we op een mes tussen succes en falen. Het gebed heeft ons enorm gesteund en de missie werd een volledig succes. Kijk, er lopen hier een hoop gestresste kippen rond, maar als je het in gebed bij God neerlegt, neem je een hoop spanning weg." Dutch Space is niet het enige bedrijf in Leiden waar gelovige werknemers zich van tijd tot tijd afzonderen in een zaaltje. Tom van Wageningen richtte een gebedsgroep op aan de universi teit. Tot concrete wonderen heeft ge bed niet geleid, geeft hij eerlijk toe. „Gebed werkt vooral ondersteunend voor mezelf. Het geeft psychisch steun als je weet dat je zielsverwanten hebt. Het is goed te weten dat God ook bij me is als ik hier achter m'n pc'tje zit." Louis Dubbeldam, die met vier gelijk gestemden een bidstond begon op het Leidse softwarebedrijf iSoft, vindt VÉT COOL het eveneens moeilijk om de vinger op concreet resultaat te leggen. „Er zijn collega's die zijn genezen nadat we voor hen hebben gebeden, maar de hamvraag is: komt dat door het ge bed of door iets anders? Toch zijn we ervan overtuigd dat bidden helpt. Dat is onze slogan." Bidden voor de baas komt bij steeds meer bedrijven en instellingen voor. Fabrikant van kantoorbenodigdheden Avery Dennison in Hazerswoude- Rijndijk heeft een bidstond, Beter-uit Reizen in Alphen aan den Rijn ook. Landelijk gaat het om bijna honderd groepen. Niet alle bazen zijn blij als er een ge bedsgroepje opbloeit onder de werk nemers. Uit een enquête onder vijf duizend managers blijkt dat bijna de helft van hen er niets voor voelt om het biddend personeel voorzieningen te bieden. Tom van Wageningen van de univer siteitsbibliotheek kan zich dat leven dig voorstellen. „Aan de universiteit is een gebedsgroep not done. Ik wil niet generaliseren, maar aan de universi teit geldt een wetenschappelijke, ra tionele optiek op wetenschap, van waaruit het geloof 'achterhaald' is. Watje niet ziet, dat bestaat ook niet. Anderzijds verbaas ik me erover dat mensen wel open staan voor allerlei oosters getinte filosofieën." Vanwege de scepsis heeft Van Wage ningen daarom geen ruchtbaarheid gegeven aan het bestaan van de ge bedsgroep. „Bewust, ja. Om geen aanstoot te geven." Aan de universi teit geldt nog een andere reden voor terughoudendheid, vermoedt hij. „Ze willen geen precedent scheppen. Van uit moslims kwam er een initiatief om een gebedsruimte in te richten en dat gaf veel frictie. Stel dat een leidingge vende welwillend tegenover ons zou staan, dan moet hij moslims dezelfde ruimte bieden. Gelijke monniken, ge lijke kappen, en daar wil men niet aan." Misschien dat de baas bang is dat personeel te veel bidt en te weinig werkt. Dubbeldam van iSoft - die nooit officieel toestemming vroeg voor zijn gebedsgroep - let er daarom op dat hij alleen bidt buiten werktijd om. ,Als ik nou de kantjes eraf liep", zegt ook Hogenhuis, „dan hadden ze een punt. Maar ik geloof dat mijn baas herkent dat God mij zegent. Al zullen ze dat natuurlijk nooit uitspre ken." Hij noemt nog een argument waarom sommige bazen sceptisch reageren: de angst dat er via de ge bedsgroep gevoelige informatie lekt tussen werknemers van verschillende afdelingen en managementniveaus. „Maar wat we hier bespreken, blijft binnenskamers." Of de baas nou staat te juichen of niet, collega's nemen het sportief op. Spottende reacties zijn zeldzaam, zeg gen Hogenhuis, Van Wageningen en Dubbeldam. „Ik heb er helemaal niks mee", zei een collega van de laatste, „maar ik begrijp dat het voor jou on dersteunend is." Silvan Schoonhoven Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Een feestje en ik geef licht. De ogen leuk aangezet, de haren perfect geföhnd. Mijn slanke taille wordt geaccentueerd dankzij een alleraardigst kleedje. (Een kort jurkje, zodat ook meteen opvalt hoe welge vormd en gespierd mijn be nen zijn geworden.) Mensen die ik een tijdje niet heb ge zien, blijven vol ongeloof naar me kijken. 'Nancy, ben jij het echt? Jemig wat ben jij veran derd. Wat zie je er geweldig uit. Hoeveel kilo ben je kwijt? Dertig?' Toen ik op 19 januari mijn ge vecht tegen vijftien kilo over tollig vet begon, droomde ik van zo'n ervaring. Ik koester de de toekomstbeelden in mijn hoofd van een super- slanke, stralende Nance. Mijn eigen extreme makeover! Van vet varkentje naar welge vormd wijf. Al komen bij mijn metamorfose geen plastisch chirurgen, stylisten of visagis ten kijken. Helaas. Het wil maar niet vlotten. Niemand die ook maar iets van mijn transfor matieproces merkt. Behalve ikzelf dan, maar dat is vast verbeelding. Soms sta ik voor de spiegel en denk: ja, er be gint toch echt lijn in dat lijf te komen. Dan kijk ik gefasci neerd naar dat piepkleine stukje buikspier. Of ik obser veer minutenlang mijn bo venbenen: lijken ze nu slanker of zijn ze gewoon dunner ge worden? De weegschaal kan me geen antwoord geven; dat apparaat heb ik ontdaan van batterijen. Ik wil niet het risico lopen dat ik me ga wegen en zwaar te leurgesteld word. Aangezien ik altijd wijde, elastische kle ding draag (volgens mijn moeder heb ik een afschuwe lijke kleedstijl; een soort eeu wige zwangerschapslook) is ook aan mijn broeken niet te merken of Uc soms slink. Maar het meest vervelende is toch wel dat ik van anderen totaal geen bevestiging krijg. Nie mand die me zegt dat ik ben afgevallen of zoiets. Neem Buuf, afgelopen zater dagmiddag. De hele straat leefde zich uit bij een sneeuw ballengevecht. Dankzij mijn programma bij de sport school, beschik ik tegenwoor dig over een behoorlijke con ditie. Vandaar dat ik me ont popte tot een echte sneeuw- krijger. Ik peperde iedereen in en sprintte weg zodra een an der me wilde terugpakken. De meeste ouders hadden de strijd allang gestaakt, toen ik nog met de kinderen als een dolle tekeerging. „Zeg Nan ce", begon Buuf (superslank terwijl zij zich wél de hele dag volpropt), „doet dat program ma van jou eigenlijk nog wat?" „Je ziet niks, hè", rea geerde ik. „Nee niet echt, maar je hebt natuurlijk een dikke winterjas aan. Aan de andere kant, wat er langzaam afgaat, komt er waarschijnlijk niet meer bij." En neem mijn vriendinnen Wïllemien en Sylvia, eerder deze week. Syl: „Je bent nu al een flink tijdje bezig." Wil: „Ben je het nog niet zat?" In koor: „Het gaat wel met een slakkengang, hè." Ik moet heel beteuterd naar de mei den hebben gekeken. „Maar we zien het wel, hoor", ver goelijkte Syl op een ongeloof waardige manier. Het gaat echt tergend lang zaam. Ik voel me bekocht. Ik flash me het apenzuur (ik heb dikwijls pijn in mijn kuiten van het sporten), snoep niet (soms heb ik het heel moeilijk om dat vol te houden), eet su- pergezond (volkorenproduc ten, veel groenten en fruit, magere melkproducten) en nog vliegen de kilo's er niet af. Vannacht heb ik van pure el lende liggen dromen van bo- terbabbelaars. Terwijl ik die weeïge snoepjes nooit lekker heb gevonden. Overdag mij mer ik over diëten: zal ik dan toch maar gaan lijnen. Terwijl ik dankzij het programma dat ik volg heel goed ben gaan be grijpen dat je van diëten juist dik wordt. Ik heb overwogen een rubber afslankpak aan te schaffen. In hoofdstuk zes van de 'bewust wordingscursus' waarvan ik wekelijks een deel krijg toege stuurd, las ik echter dat zo'n rubbermethode onzinnig is. 'U verliest alleen tijdelijk vocht en verbruikt zeer weinig extra calorieën of vet.' Rubber of plastic kleding sluit de huid en de huidventilatie af. Daar door ga je extreem zweten. Dit vochtverlies zie je terug op de weegschaal maar niet in je vetpercentage. Het lichaam vult het teveel verloren vocht altijd weer aan. Ik moet vertrouwen houden in de koers die ik samen met mijn coach van de sport school heb uitgestippeld. Dus blijf ik doorgaan met gewoon (voldoende maar niet teveel) eten. En met flink bewegen. Al die jaren heb ik een dieet nooit langer kunnen volhou den dan een dag of tien. An ders leven doe ik al meer dan zes weken! Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl VRAAG De kans bestaat dat Nederland het dit jaar zonder Nationale) feestdag moet stellen. De grond is zó koud dat de kwekers df= bomen, be- deelnemende 77- 7 77 1 gemeenten, er StttttSKltlClCTCTl UClClTlgl niet uit kun- gest in ANNO 1955, Maandag 7 Maart Rei] atw LEIDEN - Waarin schuilt toch het grote geheim van de aantriaag kracht, die de gymnastiek steeds weer op zeer vele meisjes hum Wanneer men bedenkt, dat er heel wat zelfdiscipline nodig isrdc weken achtereen met volledige inzet van alle verstandelijke ewir melijke capaciteiten waarover men beschikt, door 'teamwork' co zamenlijk succes te streven, moet deze kracht toch wel bijzorsta zijn. Misschien hebben de beide leiders van Concordia, de hïisd Nievaart en G. J. Wiethaar, Zaterdagavond in de tot de laatsti w bezette Stadsgehoorzaal op deze vragen het antwoord gegeveen. programma dat 17 punten telde, waren slechts vier nummersrpe stelturnen gewijd. Desondanks hebben zij kans gezien in dethiti en gereedschapsoefeningen, met uitstekende begeleiding vaoen nisten, een variatie te brengen, die de turnsters inspireerde troor geestdriftige uitvoering van de dikwijls zeer zware oefeningenn d publiek tot groot enthousiasme bracht. ope 1.001 ANNO 1980, vrijdag 7 maart VOORSCHOTEN - „Het Wedde" zal niet voor de zomer in ge kunnen worden genomen. De bouw van dit nieuwe Voorsdnab recreatiebad heeft veel tegenslag ondervonden. Zo was er fer traging bij het begin van de werkzaamheden door de streng. van 1978/1979. Ook het natte najaar van 1979 werkte beien; Men streeft er nu naar het bad voor de bouwvakvakantie a^1*6 ken. Foto: archief Leidsch Dagblad ar^ai Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gL' VOO 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder verm^sdii Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante Lnro de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U kri|zore binnen drie weken thuisgestuurd. n h< nige steil feter COLOFON Leidsch Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mall: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-515° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. Dagblad fe useii oi ,3iei Voor abonnementen die per poslj^p. worden verzonden geldt een toef aan portokosten per verschijnd: Voor zaterdagabonnementen zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gr/ Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr-, 07.30-17.00 uur; za: of (als op zaterdag voor 12.00 uur w wordt de krant dezelfde dag n; tussen 12.00 en 13.00 uur belt, on krant op maandag n Lee OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: u( AAR schriftelijk, uiterlijk één maand v)orni; de abonnementsperiode, t.a.v. af: lezersservice, postbus 2,1800 AA;. ec Voor leveringsvoorwaarden aboifs Gi www.leidschdagblad.nl of KvK-nllg il 37014187. lap, AUTEURSRECHTEN 11 h Alle auteursrechten en databanken A aanzien van (de inhoud van) dezs hai worden uitdrukkelijk voorbehouf zon rechten berusten bij HDC Uitgev^ c.q. de betreffende auteur. ïwo: HDC Media BV. 2004 ïioes De publicatierechten van werke4<lk beeldende kunstenaars aangeslci niet CISAC-organisatie zijn geregeld B acht Beeldrecht te Amstelveen dus HDC Media BV is belast met de /en. gegevens van abonnees van dit had gegevens kunnen tevens worde&ggj^j gerichte informatie over voordesLii* en te geven, zowel door onszelf l.. derden. Heeft u hier bezwaar teg1J8er u dat laten weten aan HDC Med' Wild Lezersservice, postbus 2,1800 AAbad egen nen halen. En dat betekent dat de voor 16 maart geplande pk^j gevaar loopt. Navraag bij boomkweker MARTIN KRAAN uit H woude-Dorp. Wat betekent boomfeestdag voor u? „Zelfben ik er meestal niet bij, maar voor kinderen is het goed. Zo kunnen wij ze bewust maken van het groen in hun omgeving. Op het platteland, zoals hier in Hazerswoude, weten ze het wel, maar vooral voor stadskinderen is een boomfeestdag belangrijk. En nu je het zo vraagt: ik heb als kind destijds ook een boompje geplant op de boomfeestdag. Die bestaat dus al lang, want ik ben nu 37 jaar en zal toen een jaar of 10 zijn ge weest." Een vraag namens veel stadskinderen: waarom krijgt u fee bomen niet op tijd uit de grond? nar „Je hoeft maar naar buiten te kijken om te zien dat de groL^ hard is. Voor ons is het een moeilijke periode, want wij mi komende weken uitleveren, maar kunnen dat niet. DoorgfP1 dit zo'n drukke tijd, dat we de achterstand nooit meer kiufdc goedmaken. Eigenlijk is het rampzalig. Zo zie je maar weanis tuur wint het altijd." Kunt u in de 21ste eeuw dan geen technisch snujje bede?|'va toch bomen uit de koude grond te stampen? „Natuurlijk kan dat. Wij kweken ook bomen in kassen. MF^ gaat niet zozeer om ons als wel om de consument. Die hel dat winterweer geen zin om boompjes te planten en gaat!]*; wandelen in de sneeuw. Het weer bepaalt het koopgedrag mensen." m Om op de consumenten van de toekotnst terug te komen schoolkinderen: kunt u voor hen niets bedenken om ze fjl. boompje te laten planten? „Dat lijkt mij niet zo moeilijk. Doe de boomfeestdag tweel later." 3 v, tekst: Tim Brouwer de Koning archieffoto: Dick Ho^ UIT DE ARCHIEVEN^

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 8