'Syrië start troepenverplaatsing' BUITENLAND Bel '0900™ 1900 Ij komt naar je toe, waar je maar wilt I Toeristen beginnen rechtszaak na tsunami Sinn Fein worstelt met diepe partij crisis 'Terroristen al-Qaeda in veel Britse steden' Taalstrijd laait weer op in België Iran waarschuwt VS en Europa voor oliecrisis Na afloop van Syrisch-Libanese top in Damascus Nucleair centrum roekeloos met afval (onze hypotheekadviseur) Dat is de kracht van de Postbank Brand Noorse tanker geblust - imoordenaar in Pakistan het zuidwesten van ffiheeft de politie een lennitische moslim ;rd die ervan wordt fc iuim 130 sjiieten te ■jedood. Ramzan Men- f Ictivist van de verbo- fiisatie Lashkar-e- vrijdagavond laat t. Hij werd gezocht Isectarische moorden. ^hoofddoekje jise regering ichi Vlaamse regionale digK zaterdag begonnen ^"'Campagne tegen dis mie en racisme, naar n igvan de vele bedrei- een islamitische «ïister van een bedrijf *st-Vlaamse Ledegem igen over het dra len hoofddoek. In ad- in alle Vlaamse dag- Iepen de tien regionale persoonlijk op tot lagzaam Vlaande- mensen met diverse escinden actief aan de sa- deelnemen". jjma weer i in Oekraïne l-president Leonid Oekraïne is zater- ig teruggekeerd in de 1 Kiev. Hij heeft naar zijn vakantie in ifgebroken om een naken aan alle specu- hij betrokken was bij makende moord op Uist Georgi Gongadze, •leden. Koetsjma be- vakantie te beëindi- it de voormalige mi- i binnenlandse zaken tsjenko vrijdag zelf- 3<ko zou in een af- nief hebben gesteld dat jjien zijn entourage ijn wanhoopsdaad rachten. foto's 'qawi ■on - CNN heeft zater- n website foto's ge nii een man die de Jor- poristenleider Abu Zarqawi zou zijn. De use nieuwszender ;cente foto's onlangs gekregen. Bronnen :bben bevestigd dat dtZarqawi gaat. De ze- Jijken op dezelfde djd te zijn genomen. V edelijke al-Zarqawi 5 {jaard, draagt een jtrui en ziet er ver- uit. maandag 7 maart 2005 'jië wil hulp ruimen afval parle- ;n hebben zaterdag pm internationale 5t opruimen van ge- emisch afval dat door li op tweede kerstdag 'eraakt. De giftige irzaken bij de be ier meer ademha- (men en huidinfec- ■en van Ichtige i (ia - Een team van 'ie en Amerikaanse ar- heeft in het oosten twaalf zeer oude ivonden van een je. De fossielen lij- te zijn dan Lucy, het [skelet dat weten- 1974 opgroeven in lebied. Volgens een onderzoeker zijn tussen de 3,8 en 4 oud. Lucy leefde ng3,2 miljoen jaar vondst kan de we ieer inzicht geven in jke evolutie voor 'Lu- fohannes. hoeft geen is uit Europa .^jiina heeft geen be- 'of geld voor de aan- ^eavanceerde wapens Het wil echter dat [&e Unie het wapen gen de Volksrepu- omdat dat embar- at op „politieke dis- J. Dat heeft de Chi ller van buitenlandse ren gezegd op een entie. I door Oostenrijk - Drie Duitse man- Ierdag om het leven )or een lawine bij de plaats Kaiser in Ti men van de drie ttdag met behulp van pter gevonden op dr ier hoogte. De Duit- saterdag vertrokken "dtocht maar keerden 1 niet naar hun ver- ïrug. Het is ondui- ïlf debet zijn aan 1 van de lawine. Een itoffers was een ge le berggids. damascus/anp - Syrië begint vandaag met het verplaatsen van de Syrische troepen in Liba non naar de Bekaa-vallei, in het oosten van het land. Dat heeft de demissionaire Libanese minis ter van defensie Abdel Rahim Mrad gisteren gezegd. Mrad zei dat de verplaatsing begint na afloop van een Sy risch-Libanese top die vandaag in de Syrische hoofdstad Da mascus wordt gehouden. De Syrische president Bashar al-Assad kondigde de gefaseer de verplaatsing van de militai ren in Libanon zaterdag aan in een toespraak voor het parle ment. Hij zei dat het gaat om een eerste stap in een proces van totale terugtrekking. „We verplaatsen onze troepen naar de Bekaa-vallei en van daaruit naar de Syrische-Libanese grens", aldus al-Assad. De pre sident noemde geen tijdsche ma. Sjeik Hassan Nasrallah, chef van de pro-Syrische beweging Hezbollah in Libanon, sprak zich gisteren uit tegen een di recte en volledige terugtrekking van de Syrische militairen uit Libanon. Hij zei dat daarvan geen sprake kan zijn zolang nog sprake is van een „staat van oorlog" met Israël. Verder maakte de leider van Hezbollah duidelijk dat de be weging niet zal toegeven aan de internationale druk om de wa pens neer te leggen. Hij zei dat de groepering die nodig heeft om zich te verdedigen tegen Is raël. wenen/anp - Een groep slacht offers van de tsunamiramp in Azië, onder wie een aantal Ne derlanders, heeft een officiële aanklacht ingediend bij een rechtbank in New York. De toe risten willen de Thaise over heid, de Amerikaanse tsunami- waarschuwingsdienst en de Franse hotelketen Accor laten vervolgen omdat deze drie par tijen niet adequaat zouden hebben gereageerd op de (na derende) ramp. Dat hebben hun advocaten via de Oostenrijker Herwig Hassla- cher zaterdag laten weten. De groep van meer dan zestig slachtoffers bestaat naast Ne derlanders uit Zwitsers, Fran sen, Oostenrijkers en Duitsers. Volgens hun advocaten is het hen niet om een schadevergoe ding te doen, maar om aan be wijsmateriaal te komen dat er sprake is geweest van nalatig heid voor en na de ramp op tweede kerstdag. Het Amerikaanse tsunami waar schuwingssysteem van de Na tional Oceanic and Atmospher ic Administration (NOAA) heeft volgens de klagers wel waarge nomen dat er een zeebeving was, maar heeft daarna nagela- ten de landen in het gebied te waarschuwen. De Thaise over heid zou ook hebben geweten dat er gevaar voor tsunami be stond, maar zou ten onrechte geen waarschuwing hebben doen uitgaan, die mogelijk vele levens had kunnen redden. De hotelketen Accor tenslotte zou hebben verzuimd familiele den van slachtoffers in te lich ten. Bovendien zou Accor zijn hotel in Khao Lak op een breuk in de aardkorst hebben ge bouwd. Bashar al-Assad's portret hangt in alle straten van Damascus. De Syrische president kondigde de troepenverplaatsing aan. Foto: Reuters Nasrallah riep op tot een pro- Syrische betoging morgen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet. Hij zei dat de Libanezen met de vreedza me demonstratie de Syriërs kunnen bedanken voor alles wat ze hebben bereikt in Liba non. Met de actie kunnen ze tevens hun ongenoegen kenbaar kma- ken over de buitenlandse be moeienis met het land, aldus Nasrallah. Syrië heeft circa 14.000 militai ren in Libanon. Hun aanwezigheid staat sterk onder druk na de moord vorige maand op de Libanese oud- premier Hariri. Damascus had na de aanslag ook al aangekon digd de Syrische troepen naar de Bekaa-vallei te verplaatsen. londen/anp - In Groot-Brittan- nië zijn tot wel tweehonderd „door al-Qaeda getrainde terro risten" aanwezig. Dat heeft het voormalige hoofd van de Lon- dense politie geschreven in de krant News of the World, waar uit de BBC zaterdagavond ci teerde. Sir John Stevens, die onlangs met pensioen ging bij de Me tropolitan Police, noemt de dreiging van aanslagen reëel. Hij dringt er bij de regering op aan, de controversiële antiter reurwetgeving zo snel mogelijk door te drukken. Burgerrechtengroeperingen zijn tegen de plannen en de huidige mogelijkheden voor de tentie zonder enig proces. Zij vinden dat gerechtigheid en mensenrechten fundamenteel zijn voor het Britse recht en niet verloren mogen gaan. Volgens Sir John zal elk uitstel van de invoering al-Qaeda maar al te welkom zijn. Volgens de Britse antiterreur wetten die na de aanslagen van 11 september 2001 van kracht werden, mochten buitenlan ders die werden verdacht van terroristische activiteiten, zon der proces of aanklacht voor onbepaalde tijd worden opge sloten. Eind vorig jaar oordeel den de Law Lords, het hoogste rechtscollege van het land, dat die maatregelen in strijd waren met de grondwet, vooral omdat ze alleen van toepassing waren op buitenlanders. Londen wil nu nieuwe antiterreurwetge ving, waarin onder meer de preventieve detentie is vervan gen door huisarrest, die ook voor Britten geldt. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - De taalstrijd in België is opnieuw opgelaaid. In Lui- kebeek, bij Brussel, kwam het gisteren tot opstootjes tussen groepen Vlamingen en Frans- taligen. Er viel één lichtgewon de. 32 mensen werden gear resteerd. De Walen, duizend man sterk, betoogden vóór de inlijving van de Vlaamse randgemeen ten bij Brussel. Zowat vierhon derd aanhangers van het ex- treem-rechtse Vlaams Belang en de gematigdere N-VA (Nieuw-Vlaams Alliantie) hiel den op him beurt een tegen betoging tegen de verfransing van de streek. De politie was massaal op de been om een confrontatie tus sen de twee groepen te voor komen. De Vlamingen moch ten de dorpskern niet in. Het kwam tot wat duw- en trek- werk toen enkele Franstalige betogers, die de weg kwijt wa ren, op de Vlaamse manifes tanten botsten. Aanleiding voor het opleven van de taalstrijd is de discussie over de splitsing van de kies kring Brussel-Halle-Vilvoorde, die - na de Voerstreek in de ja ren zeventig/tachtig - het nieuwe symbool dreigt te wor den voor de diepgewortelde meningsverschillen tussen Vlamingen en Walen. Die kieskring beslaat behalve uit 19 tweetalige Brusselse, ook 35 uit Nederlandstalige gemeenten in Vlaams-Bra bant. Door die omstreden constructie kunnen Franstali ge partijen bij de verkiezingen stemmen ronselen op Vlaams grondgebied. Bij de federale verkiezingen van 2003 ging het om ruim 70.000 stemmen, goed voor twee zetels in het parlement. De Vlamingen willen door de kieskring te splitsen aan die oneerlijke situatie een einde maken. Vlaamse partijen kun nen immers ook geen stem men ronselen in Wallonië. De Walen zien de splitsing echter niet zitten. Zij dreigen met een regeringscrisis als de Vlamingen proberen hun wil erdoor te drukken. Vooral in de zes zogenaamde faciliteitgemeenten rond Brus sel (officieel Nederlandstalig maar met speciale taaifacilitei ten voor Franstaligen) steken de vijandigheden tussen Walen en Vlamingen weer de kop op. Ook Linkebeek is een faciliteitgemeente. Als het aan de Franstaligen ligt, worden die zes gemeen ten bij Brussel gevoegd, en dus gewoon tweetalig. „Pure provocatie", vinden de Vlamingen. „Uitgesloten", reageerde de Vlaamse minis ter-president Yves Leterme voor de VRT-televisie. door onze correspondent Esther Gotink londen - Leider van Sinn Fein Gerry Adams haalde gisteren fel uit naar de Ierse regering, om dat die er volgens hem een 've nijnige anti-Sinn Fein agenda op nahoudt'. Aan de andere kant veroordeelde hij de recen te moord door leden van het re publikeinse leger IRA. Adams sprak op het congres van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, dat in het teken had moe ten staan van haar honderdste verjaardag en de electorale suc cessen in Noord-Ierland en de Ierse republiek. Maar inplaats daarvan moest de partij een diepe crisis zien te beteugelen. „We werken aan de voorwaar den die nodig zijn voor een vol ledige ontmanteling van de IRA", aldus Adams, in een po ging de reputatie van de repu blikeinen te verdedigen. „We weten dat het overtreden van de wet strafbaar is. Maar we weigeren degenen die de wet overtreden voor legitieme poli tieke doeleinden en een al hon derdjaar durende strijd voor vrijheid, te criminaliseren." De Sinn Fein-leider was ge dwongen te reageren op de al gemene overtuiging (gevoed door verklaringen van de Ierse minister van justitie en politie) dat leden van het katholieke IRA betrokken zijn bij illegale activiteiten, zoals een miljoe nenbankroof, vermeende wit wassing in Ierland en Bulgarije en het intimideren van katho lieken, sinds vijf weken geleden een 33-jarige geloofsgenoot werd vermoord na een woor denwisseling in een bar in Bel fast. Adams noemde de dood van de man, Robert McCartney 'verschrikkelijk', niet alleen om dat het zijn familie heeft be roofd van een geliefde, maar omdat republikeinen erbij be trokken waren. „Ik zal dit on derwerp niet laten rusten voor dat degenen die de republikein se zaak hebben zwartgemaakt, verantwoordelijkheid afleggen voor hun daden. Bij de republi keinen is geen plaats voor cri minaliteit." Martin McGuinness, hoofdon derhandelaar namens Sinn Fein, verklaarde: „Wat mij het meeste pijn doet is de sugges tie, het vermoeden of de indica tie dat de IRA een criminele bende of een instrument voor individuele belangen zou kun nen worden. Wie Robert Mc Cartney heeft vermoord moet zelf verantwoording afleggen." De vier zussen van McCartney, wiens campagne reden is voor de recente golf aan negatieve publiciteit rond de IRA en Sinn Fein, zaten tijdens Adams' toe spraak in de congreszaal. Zij waren door Sinn Fein uitgeno digd en kregen een twee minu ten durende ovatie. Adams gelooft dat de republi keinse pogingen om de IRA te ontmantelen, succesvol zullen zijn. „Het vredesproces is de enige weg vooruit. Ik onder schat geenszins de diepte van de crisis, maar ik ben er zeker van dat een uitweg bestaat." Hij zei dat Sinn Fein zich nu moet afvragen of de rechtlijnige do minee Ian Paisley echt bereid is de macht te delen. Paisley leidt de rivaliserende partij DUP en heeft gezegd niet met Sinn Fein te willen regeren, zolang IRA-le- den zich schuldig maken aan criminele activiteiten. (advertentie) Je bent op zoek naar een hypotheek met lage maandlasten. Als je nu belt, komt de Postbank hypotheekadviseur naar je toe. Op een moment en een plaats die jou het beste uit komt. Bijvoorbeeld bij je thuis of ergens anders. Zo bezocht hij Pieter van den Hoogenband tijdens een training. Als je ook een hypotheek met lage maandlasten wilt, bel dan 0900 1900 (5 ct p/m) voor een afspraak met onze hypotheek adviseur. Of kijk op postbank.nl. Hier kun je ook de dichtst bijzijnde tussenpersoon vinden. caithness/anp - Het nucleaire onderzoekscentrum Dounreay in het noorden van Schotland heeft in de loop der jaren moedwillig honderdduizenden radioactieve deeltjes in zee la ten ontsnappen. Stafleden van de vestiging verdoezelden be wijzen van milieuvervuiling en hadden geen oog voor de risi co's voor de volksgezondheid. De 72-jarige Schot Herbie Lyall, een voormalige veiligheidsfunc tionaris van Dounreay, heeft te gen de krant The Sunday Times uit de school geklapt over ja renlange misstanden bij de nu cleaire fabriek in Caithness. Lyall komt met zijn onthullin gen op het moment dat de Brit se Atomic Energie Authority (UKAEA), de eigenaar van Dounreay, een strafrechtelijk onderzoek naar het lekken van radioactieve deeltjes boven het hoofd hangt. In een zelf geschreven dossier dat Lyall aan The Sunday Times verstrekte, staat dat hoogradio- actief afval van de fabriek via afvoerputjes in de open zee werd geloosd. Soms gebeurde dat met opkomend water. Bo vendien zouden containers met radioactief materiaal niet goed genoeg zijn gemarkeerd, zodat later verwarring over de inhoud ontstond. Ook zouden medewerkers van de fabriek geregeld met radio actief materiaal hebben ge werkt, zonder dat ze daarvoor kleding droegen die voldoende bescherming bood. Twee colle ga's van Lyall die zonder af doende beschermingsmaatre gelen met radioactief materiaal in aanraking kwamen, overle- onderdeel van ING At) teheran/anp - Iran heeft ge waarschuwd dat een oliecrisis kan ontstaan als de Veiligheids raad van de Verenigde Naties besluit het regime in Teheran over zijn nucleaire ambities op het matje te roepen. De Iraanse toponderhandelaar voor nucleaire zaken, Hassan Rohani, zei zaterdag dat de Ver enigde Staten en Europa als eersten de gevolgen van zo'n crisis zullen ondervinden. Iran is na Saudi-Arabië de grootste olieproducent binnen de OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen. Ondanks zijn dreigende taal toonde Rohani zich optimis tisch over het bereiken van een akkoord met het Verenigd Ko ninkrijk, Duitsland en Frankrijk over het geschil over de nucle aire ambities van Teheran. De Europese landen proberen Iran te overtuigen om te stoppen met het verrijken van uranium. In ruil daarvoor zijn de EU-lan- den bereid Teheran econo misch en politiek tegemoet te komen. De Europese landen voegden zich woensdag bij de Verenigde Staten in hun kritiek op Iran. Het regime in Teheran zou zich niet houden aan de belofte dat het niet langer uranium verrijkt. Recente onderhoudsactiviteiten geven volgens Frankrijk, Duits land en het Verenigd Koninkrijk reden „tot ernstige zorg". De Verenigde Staten verwijten Iran al langer dat het aan de productie van atoomwapens werkt. Verrijkt uranium kan worden gebruikt voor het maken van nucleaire wapens. den later aan kanker. Ze waren veertigers. Lyall stelt dat hij niet kan bewijzen dat hun werk zaamheden in Dounreay heb ben bijgedragen aan hun dood. „Maar ik heb mijn eigen ge dachten. Dit voorbeeld is slechts de top van de ijsberg. Over de leidinggevenden in de fabriek is Lyall duidelijk. Hij zegt dat hij geregeld op maatre gelen heeft aangedrongen, maar dat hij steeds nul op het rekest kreeg. „Er wordt gespro ken over het vervolgen van die mensen, Maar ze verdienen te worden geëxecuteerd, niet ver volgd. Ze speelden met men senlevens. Ze handelden als' nucleaire cowboys." oslo/anp - De brand op de on der de Noorse vlag varende olietanker Fjord Champion is geblust. Een medewerker van de Noorse kustwtfcht liet dat gisteren weten. Hij zei dat de tanker geen olie heeft verloren. Een milieuramp is voorkomen. Het schip is niet geladen met olie, maar heeft wel 800 ton stookolie aan boord voor eigen gebruik. De brand op de Fjord Champion brak vrijdagavond uit in de buurt van Kristiansand in het zuiden van Noorwegen. De tanker was aanvankelijk moeilijk te benaderen voor blusboten, door explosiegevaar en de verzengende hitte. Red dingwerkers haalden zaterdag ochtend met helikopters 28 be manningsleden van de olietan ker. Woordvoerder Ben Wiko- ren van de Noorse kustwacht, zei dat enkele opvarenden voor onderzoek naar het ziekenhuis waren overgebracht. Zij hadden last van rookvergiftiging. Nie mand is ernstig gewond ge raakt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5