I fdA blokkeert plan burgemeester Kamer eist uitleg Kamp over 'Irak' O' Burgemeester Rijnwoude struikelt over declaraties Juw en ruzie na doodschieten vrijder Italiaanse journaliste J Tblefoon: Succes in vrieskou en hitte .atsfractie stookt vuurtje op maandag 7 maart 2005 Wegtrekkende neerslag voorruit tankauto Amsterdam - Drie jongens heb ben gisteravond op de snelweg AIO in Amsterdam een steen gegooid naar een tankauto met 40.000 liter benzine. De steen ging dwars door de voorruit heen. De chauffeur werd niet geraakt en wist de tankauto langs de kant van de weg te zet ten. De jongens gooiden de steen vanaf een viaduct bij het Bos en Lommerplein in Am sterdam-West. Bos afgesloten ten bate herten almere - Staatsbosbeheer heeft dit weekeinde het Fluitbos bij Almere tijdelijk afgesloten om edelherten te beschermen. De herten, afkomstig uit de Oost- vaardersplassen, hebben in dit bos beschutting gezocht tegen het winterse weer. Ze worden daar opgejaagd door de vele wandelaars. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ïf Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/OV Naam: I i Adree: 1 Postcode I I Plaats: i Geboortedatum: e-mail: I Bank/giro* Handtekening: Stuur deze bon op in ecu ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v. I afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) 1 E-mail lezerasorvicwhdc.nl of surf I bieding is geldig tot 31 maart 2005 Wij gaan zorgvuldig om met persoons- 1 gegevens In net ooiofon van de krant I vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 8 710404 600011 lië rc jinli iarb irrespondent ië rouwt en ruziet na de dramatische in Irak van de journaliste Giuliana larbij vrijdagavond een van haar be- ïheim agent Nicola Calipari door Ame- Dldaten werd doodgeschoten. Duizen- :n gisteren in Rome langs de baar van ie vandaag een staatsbegrafenis krijgt, mt heeft tevens een ernstige diploma- tussen Washington en Rome veroor- ae neemt geen genoegen met de Ame- ïzing dat het militaire commando in ras geïnformeerd over de Italiaanse be- ïtie. Een legerpatrouille opende het de auto met Sgrena en drie agenten mi (de Italiaanse militaire inlichtingen- het donker met grote snelheid een ïst naderde en niet reageerde op stop- de Amerikanen. Italiaanse premier Silvio Berlusconi Amerikanen wel degelijk geïnformeerd oop van de onderhandelingen met de Toristen, die Sgrena een maand gele- dad ontvoerden.Als er iets is fout ge- communicatie is het aan Amerikaanse :rde de krant La Repubblica de pre- onmiddellijk ingesteld justitieel on- ior het parket van Rome is al gebleken dat niet alleen Sgrena, maar ook de bestuurder van de auto en een lichtgewonde Sismi-agent de Amerikaanse versie tegenspreken. „We reden niet harder dan veertig, vijftig kilometer", zei de chauffeur. En de eveneens gewond geraakte Sgrena schrijft in haar krant, het zeer linkse II Manifesto, dat er geen stoptekens werden gege ven en er geen wegversperring was. „We kwamen in schijnwerperlicht en werden meteen be sproeid met honderden kogels", schrijft ze. Sgrena veronderstelt dat de Amerikanen met op zet hebben geschoten om haar te doden, omdat Washington fel gekant is tegen onderhandelin gen met terroristen. Zij laat niets los over het be talen van losgeld, maar dit werd door landbouw minister Alemanno in een kranteninterview gis teren wel gesuggereerd. Er zou mogelijk acht mil joen euro zijn betaald om haar vrij te krijgen. Het relaas van Sgrena (57) over de laatste etappe naar de vrijheid, is beklemmend. Toen de auto op nog geen kilometer afstand van het vliegveld werd beschoten, wierp Calipari zich ter bescher ming over haar heen. De kogel die hem in het hoofd trof, verwondde Sgrena aan de schouder en long. „Mijn bevrijder stierf in mijn armen", schrijft ze. Sgrena, die na het incident voor medische hulp werd overgebracht naar een Amerikaans militair hospitaal, verblijft nog in een Romeins zieken huis en moet mogelijk later deze week worden geopereerd. inzell/fribourg -Zowel in de vrieskou van het Duitse Inzeil ais in de beklemmende warmte van de tennishal in het Zwitserse Fribourg zorgden Nederlandse sporters het afgelopen weekeinde voor opvallende pres taties. In Inzeil won de Oranje-schaatsploeg op de WK afstanden drie keer goud, vier keer zilver en twee keer brons. Voor de grootste verrassing zorgde outsider Barbara de Loor. Op de 1000 meter won ze gisteren goud voor de Duitse favoriete Anni Friesinger en Marianne Timmer. In Fribourg won de Ne derlandse tennisploeg het duel in de Davis Cup met 3-2 van Zwitserland. Voor het be slissende punt zorgde Sjeng Schalken, die een zenuwslopende vijfsetter tegen Stanislav Wawrinka in zijn voordeel besliste. Meer nieuws op de sportpagina's. Foto's: Reuters/Ruben Sprich en ANP/Vincent Jannink COMMENTAAR ORGAANDONATIE Br morgen in Tweede 2 spannen. Dan wordt 1 over een voorstel om rlanders automatisch lor te maken. Alleen daar actief tegen te kan iemand voorko- ïij donor wordt. Met pech wordt dit plan en Christenunie dins- aomen. Minister Hoo- an volks- i is een legenstan- of hij het in is de irganen. In ons land patiënten op wacht- r een nieuwe lever, ft Jaarlijks sterven al- 0 nierpatiënten voor ervangend orgaan be is. Het is begrijpelijk lenverenigingen wan- Toch is het Actieve itrariesysteem, dat 1, een brug te ver. van organen is nu ijwillige en bewuste bij het voorgestelde iteem wordt de 'be- jedraaid. Elke Ne- loet actief bezwaar aantekenen als hij géén donor wil zijn. En dat is een vorm van dwingelandij. Het afstaan van organen moet een positieve keuze blijven en geen automa tisme. De integriteit van het li chaam staat voorop. Er zijn minder ingrijpende ma nieren om het aantal donoren te vergroten. Te denken valt aan intensievere publiekscampag nes. Ook kunnen zie kenhuizen hun perso neel beter leren om gaan met dit gevoelige onderwerp. De sug gestie van minister Hoogervorst om do noren - bij wijze van beloning - meer recht te geven op organen brengt een oplossing niet dich terbij. Een besluit om te transplante ren moet altijd op medische gronden worden genomen. Pa tiënten, die om religieuze rede nen hun organen zelf niet willen afstaan, mogen daarbij niet ge discrimineerd worden. Het 'voor wat, hoort wat'-beginsel hoort niet thuis in de gezondheids zorg, die voor iedereen toegan kelijk moet zijn. Hugo Schneider Waarnemer Hessing dient ontslag in door Loman Leefmans rijnwoude - Waarnemend burgemeester Enric Hessing (57) van Rijnwoude stapt per direct op. Uit een intern onderzoek is gebleken dat hij een aantal 'onjuiste on- kostendeclaraties' heeft ingediend. Het gaat volgens een persbericht van de ge meente Rijnwoude om enkele duizenden euro's. De inderhaast opgetrommelde gemeen teraad heeft na de bekendmaking het ver trouwen in de WD'er opgezegd. Daarop heeft Hessing besloten om deze week zijn ontslag bij de commissaris van de konin gin in te dienen. Het gemeentebestuur beraadt zich nog op juridische stappen tegen de burgemeester die heeft toege zegd het bedrag in de gemeentekas terug te storten. Over de hoogte van de som heerst nog onduidelijkheid. „Die moet nog worden vastgesteld", meldt wethouder en loco burgemeester Frank Uljee. Dat is ook de reden dat Hessing nog niet overtuigd is van zijn schuld, maar hij vond het desondanks beter om af te tre den. „Er mag geen enkele twijfel zijn over de integriteit van het gemeentebestuur", aldus Hessing. „Ik kan niet aanblijven terwijl burgers weten dat er een onder zoek gaande is. De inwoners moeten er op kunnen vertrouwen dat de zorgvuldig heid van handelen maximaal is. De ver antwoordelijkheid van de burgemeester gaat op zo'n moment boven die van mijn persoon." De uitkomst van de berekeningen op het gemeentehuis vreest Hessing niet. „Dat er een onderzoek kwam, heeft me ver baasd. 'Zoek maar uit', zei ik. Ik had al het voornemen om niet door te gaan in Rijnwoude. Op het moment dat vorige week bleek dat het onderzoek naar De Telegraaf was gelekt, kwam dat besluit in een stroomversnelling. Declaraties vor men een grijs gebied. De een vindt ze te hoog, de ander niet. Er is hierover in Ne derland al genoeg gedoe. Als ik niet meer het volledige vertrouwen heb, kan ik niet aanblijven", aldus Hessing, die binnen kort met een uitgebreide verklaring komt. Pagina R3: 'Vervelend voor de man en de gemeente' den haag/gpd - Defensieminister Henk Kamp heeft zich afgelopen weekeinde de woede van Kamerfrac ties op de hals gehaald. In een inter view zei Kamp dat hij twijfelt of er voldoende informatie was over mas savernietigingswapens in Irak om als kabinet de Amerikaans/Britse aanval te rechtvaardigen. De minister moet deze week bij de Kamer op het matje verschijnen. Eerder gaf het kabinet aan dat er ge noeg onderzoeksgegevens bestonden om steun te kunnen verlenen aan een oorlog. Irak bleek uiteindelijk niet over massavernietigingswapens te beschikken. PvdA-kamerlid Bert Koenders reageerde verbaasd op de uitlatingen van Kamp. „We zijn nog niet eens weg uit Irak en dan roept de minister dit ineens. Dat kan abso luut niet." Vandaag dragen de Ne derlandse manschappen hun com mando in Zuid-Irak over aan de Brit ten. Samen met D66-kamerlid Bert Bakker eist Koenders dat de minister van defensie deze week in een spoeddebat uitgebreid tekst en uitleg geeft. Kamp heeft ook veel conster natie veroorzaakt in de gelederen van de Socialistische Partij. „Dit is een provocatie van de Kamer om zijn ge weten te sussen", brieste SP-kamer- lid Harry van Bommel. De SP wil dat er een parlementair onderzoek wordt verricht naar de precieze gang van zaken rond de oorlog in Irak. Groenlinks, PvdA en D66 neigen ook sterk naar een parle mentair onderzoek. Een Kamermeer derheid lijkt langzamerhand in zicht. Het kabinet heeft altijd geweigerd de Tweede Kamer inzicht te geven in de informatie, op basis waarvan het steun aan de oorlog in Irak verleen de. WD-fractievoorzitter Jozias van Aartsen vindt de ophef over de uitla tingen van Kamp sterk overdreven. „Op de keper beschouwd ging het niet over de massavernietigingswa pens, maar om het feit dat Saddam Hussein jarenlang resoluties van de Veiligheidsraad wegwuifde." Minister Kamp geeft in het gewraakte interview overigens „nog geen eind oordeel" over de kwestie-Irak. „Ik ben daar nog niet aan toe. Je kunt je afvragen of er voldoende informatie was over de aanwezigheid van mas savernietigingswapens. Kon je op ba sis daarvan wel conclusies trekken? Die vragen leven bij iedereen. Een antwoord heb ik nog niet. De ge schiedenis zal ons dat leren", aldus Kamp. j^gpd - De senaatsfrac- PvdA zal later deze kabinetsvoorstel voor uiit volk gekozen burge lokkeren. Dat zei frac- n[er Han Noten gister- in, het tv-programma het plan van mi ni de Graaf (D66) van dse zaken straks schip- kan dat de vai van ^t-Balkenende II tot ge er Noten zei dat mi- e'Graaf veel te hard van ipt met 'zijn' gekozen ister. De Graaf wil in burgemeesters in één rangen. Noten vindt fg genoeg. „De ge- hebben nauwelijks om zich op de verkie- or te bereiden", aldus larnaast speelt een rol len van de PvdA heb- Sproken dat een bur- uiteindelijk door de gemeenteraad moet worden ge kozen en niet rechtstreeks door het volk. Op 22 maart bespreekt de Eer ste Kamer de noodzakelijke ver anderingen in de Grondwet. Voor de zogenoemde deconsti- tutionalisering is een tweederde meerderheid nodig. Zonder de PvdA is die meerderheid on haalbaar. D66-leider Boris Dittrich wilde gisteravond niet vooruitlopen op een mogelijke aanvaring tussen kabinet en Eerste Ka mer. De gekozen burgemeester was voor D66 een harde voor waarde voor deelname aan het kabinet en is vastgelegd in het regeerakkoord. „We zullen wel zien hoe de stemming op 22 maart uitpakt. Ik constateer dat het erg moeilijk is de gevestigde orde de benoemde burgemees ter af te nemen. Iedere keer is er weer een andere partij die zenuwachtig wordt", zei Dit trich. Volgens betrouwbare bronnen rond de PvdA-senaatsfractie zou Noten bereid zijn in te gaan op een tegemoetkoming van minister De Graaf. „De deur zit nog niet onbeweeglijk in het slot", aldus een ingewijde. Waaruit die knieval zou moeten bestaan was niet duidelijk. Mo gelijk stemt de Eerste-Kamer- fractie van de PvdA wel in met een gedeeltelijke invoering van de gekozen burgemeester. In een aantal grote steden, bij voorbeeld. In hetzelfde tv-programma rea geerde minister Laurens Jan Brinkhorst van economische zaken, partijgenoot van De Graaf, furieus op de uitspraken van Noten: „Het is een schijn heilige reactie. De PvdA maakt zich hiermee tot de Partij van het Verleden." PvdA-leider Wouter Bos nam het op voor Noten. „De Graaf zou zijn zege ningen moeten tellen. De kri tiek van Noten sluit aan bij die van onze Tweede-Kamerfrac tie", aldus Bos. Soedanrood uit de handel den haag - De Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) heeft tien tallen producten uit de handel gehaald waarin de verboden kleurstof soedanrood zit. Het gaat vooral om oosterse pro ducten als chilipoeders, sausen en palmolie. Soedanrood kan kanker veroorzaken. Sommige artikelen met de verboden kleurstof verdwenen vorig jaar al uit de schappen. Twee weken geleden liet de toezichthouder op de voedselkwaliteit worces- tershiresaus van het merk Cros- se Blackwell uit de winkels halen omdat er soedanrood in zit. Pagina Binnenland Albers eerste uitvaller in Fi Melbourne - De Nederlandse formule 1-coureur Christijan Albers was gistermorgen in de Grand Prix van Australië de eer ste uitvaller van het seizoen. Het debuut van de rijder van Minardi duurde slechts zestien ronden. Bij zijn eerste pitstop viel zijn motor stil vanwege een probleem in de versnellingsbak. Wereldkampioen Michael Schumacher viel eveneens uit. De Italiaan Fisichella (Renault) won de race. Pagina's Sport Steen door Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 'Mister Songfestival' Johnny Logan in y Stadsgehoorzaal Lawinegevaar zet streep door topper Ajax-AZ Niet fotomobieltjes aanpakken, maar gebrek aan fatsoen Gebedsgroepen bloeien op in Leidse bedrijven

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1