Westen laat Sri Lanka in de kou staan BUITENLAND 'Hitler had eerder atoombom dan VS Bashir krijgt 2,5 jaar cel voor aanslag Bali Britten behandelden asielzoekers als oud vuil Saudi-Arabië eist direct vertrek van Syrische troepen uit Libanon Een slof sigaretten voor seks met een kind N-Korea dreigt VS met test afstandsraket Duitse moeder en drie kinderen doodgevroren Wenen boos op Jackson s eind maart —George Bush H - De Palestijnse lei- aioud Abbas reist ein- naand naar Washing- overleg met president lush. Dat zei een Pales- ictionaris gisteren. Een datum staat nog niet wordt het eerste be- een president van de je Autoriteit aan het is sinds Bush in 2001 t van de Verenigde Sta- Bush boycotte Abbas' jer Yasser Arafat. te Duitser eden De oudste man van I, Hermann Dörne- woensdag in zijn ets Düsseldorf op 111- jfüjd overleden. Dat i familie gisteren be- 'ct. Hij zou in mei ieworden zijn. De ou- jei altijd dat hij zijn ho- Jl te danken had door leen zoet biertje te nut- poor het drinken van nat. De oudste Ne- k is de 114-jarige Hen ri Andel-Schipper uit en. Zij geldt ook als de rsoon ter wereld. S boetes i rokers De Spaanse regering ioetes opleggen voor eden van het rookver- n 2006 onder meer op en in een groot deel >reca wordt ingevoerd, tners die illegaal roken I kunnen een boete tot Hjiro krijgen. Personen ^okverbod overtreden, :ekening houden een tot 600 euro. vrijdag 4 maart 2005 er doden ^nazelen hamburg/anp-dpa - Adolf Hitler had eerder een atoombom tot zijn beschik king dan de Amerikanen, maar het wa pen was te primitief en onhandig om vanuit de lucht te worden ingezet. Dat schrijft de Duitse historicus Rainer Karlsch in zijn boek 'Hitiers Bom', dat later deze maand verschijnt. Volgens Karlsch namen Duitse weten schappers in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog proeven met een zoge noemde 'vuile bom', waarmee radioac tief materiaal over een groot gebied kon worden verspreid. Als dat klopt, zou dat betekenen dat Duitsland de Amerikanen dichter op de hielen zat dan gedacht in de race om nucleaire wapens. De nazi's gebruikten volgens Karlsch ge vangenen uit concentratiekampen als menselijke proefkonijnen. Honderden van hen kwamen daardoor op gruwelij ke wijze aan hun einde, aldus de Duitse historicus. De twee testlocaties waren volgens Karlsch gesitueerd op het eiland Rügen in de Oostzee en in de bossen ten zui den van de Duitse hoofdstad Berlijn. Karlsch kreeg gisteren bijval van de Amerikaanse historicus Mark Walker, een internationaal erkend expert op het gebied van het nucleaire programma van het Derde Rijk. Hij noemde de argu menten van zijn Duitse collega „zeer overtuigend". Het vernietigend vermogen van Hitiers wapen kwam niet in de buurt van dat van de bommen die de Amerikanen in augustus 1945 afwierpen boven de Ja panse steden Hiroshima en Nagasaki, aldus Walker. Het Duitse projectiel was volgens hem vooral bruikbaar om op rukkende geallieerde troepen terug te drijven, niet om op grote schaal ver woestingen aan te richten. Walker prees het werk van Karlsch. De Duitser heeft volgens hem „een heel nieuw hoofdstuk" geschreven over Hit- Iers zoektocht naar een 'wonderwapen', waarmee de Duitse dictator dacht op het laatste moment toch nog de over winning te kunnen behalen in een oor log die zo goed als verloren was. Tot dusver werden Hitiers beweringen dat zijn wetenschappers aan zo'n wapen werkten, afgedaan als het gebrabbel van een wanhopig en gestoord man. Alge meen werd aangenomen dat Duitse we tenschappers weliswaar experimenteer den met zwaar water in een poging tot kernsplitsing, maar dat zij bij gebrek aan zuiver uranium weinig progressie kon den boeken. Karlsch zegt echter gedocumenteerd be wijs te hebben gevonden van het be staan van een nucleaire reactor en test locaties voor kernwapens. Ook heeft hij volgens een woordvoerder van zijn uitgeverij DVA een ontwerp- schets gevonden voor een plutonium bom, die dateert uit 1941. Verder voert hij stralingsmetingen en analyses van bodemmonsters aan als bewijs. Beloofde financiële hulp blijft uit k - Het aantal kinderen ijdt aan de gevolgen :elen, is de afgelopen reldwijd gedaald van 1999 tot 530.000 vo- e )at hebben de Wereld- e"tidsorganisatie en Uni- ^"inderfonds van de VN, ^bekendgemaakt. Tien ^en nog maar stierven niljoenen kinderen fekte. Door een inten- :er!natieprogramma is dat 111 afgenomen. Tussen r J}003 zijn wereldwijd jen kinderen ingeënt. Sist leven Aarokkaan 3nth Marokko is zeer jnlijk voor het eerst overleden aan de :=ke variant van de gek- ziekte BSE, de ziekte itzfeldt-Jakob. Dat r.de Marokkaanse auto- jsteren bekend. In de jjn tot nu toe iets meer gevallen van de ziekte tzfeldt-Jakob bekend n, vooral in Groot-Brit- 1 |e ziekte wordt ver- aa^ veroorzaakt door het lenvoedsel dat gemaakt is rijvlat besmet is met BSE. \ir jnen gestrand ai1st Florida liraN - Voor de kust van Bx&aanse staat Florida vlile tientallen snaveldol- liePtrand. De school dol- ïldfam woensdag in de ia#n in de ondiepe wate- hpt stadje Marathon, op Jengroep Florida Keys, rikh kwamen vast te zitten anftd. Nog eens twintig ren werden een nabij- canaal ingedreven om >men dat ook zij zou- ïden. pw lag uren (raan in rug .etV - Een 92-jarige vrouw "Wyorkse wijk Harlem is Hg in haar woning aan- Jmet een deel van de in haar onderrug. Ze len en riep zes uur tulp. Uiteindelijk von- en de gewonde enldus The New York ws in de editie van gis- I® i toegesnelde brand- 'lest de kraan afzagen. B. ziekenhuis kon de 'tn^den losgemaakt. Het is de brandweer een flat de vrouw niet is iloed. ])n door in Italië colombo/anp-afp - Grote hulp organisaties en buitenlandse overheden zijn nog altijd niet over de brug gekomen met de beloofde steun voor het door de tsunami zwaar getroffen Sri Lanka. Tot nu toe is veertig mil joen dollar overgemaakt, terwijl ruim een miljard was toegezegd. De Srilankaanse regering heeft eerder becijferd alleen dit jaar zeker 500 miljoen dollar nodig te hebben voor de wederop bouw van de hard getroffen re gio's. Voor de komende jaren is in totaal zeker 1,8 miljard no dig. Dat geld is vooral bestemd voor de bouw van huizen en herstel van infrastructuur. Het Internationaal Monetair Fonds IMF riep Colombo vorige week nog op zorg te dragen dat de toegezegde gelden ook be schikbaar komen. Het eiland dreigt grote economische pro blemen te krijgen als de weder opbouw niet gefinancierd kan worden. Momenteel zijn het vooral particuliere organisaties, zowel Srilankaanse als buiten landse, die geld pompen in de wederopbouw. Via dit kanaal is al 600 miljoen dollar beschik baar gekomen. Dit geld ging veelal rechtstreeks naar projec ten zonder toezicht of bemoeie nis van de centrale Srilankaan se overheid. Colombo zelf biedt tot dusver vooral hulp aan de tienduizen den getroffenen in de vorm van voedselhulp en financiële steun. Die is overigens niet toe reikend omdat vaak hele fami lies, veelal zonder bron van in komsten, moeten teren op de paar tientjes die wekelijks wor den verstrekt. De Sri Lankaanse minister van financiën nam gisteren afstand van berichten over corruptie binnen de overheden bij de verstrekking van de tsunami- hulp. Volgens hem blijft er geen geld aan de strijkstok van cor rupte ambtenaren hangen, maar houden de internationale donoren hun geld vooralsnog op zak. Aanhangers van Bashir lieten buiten de rechtszaal luidkeels hun protest horen tegen de veroordeling van hun leider. Foto: Reuters jakarta/gpd-rtr - De radicale Indonesische moslimgeestelijke Abu Bakar Bashir is veroor deeld tot 2,5 jaar gevangenis straf voor zijn betrokkenheid bij de bomaanslag op Bali in 2002. Die aanslag kostte het leven aan 202 mensen, merendeels bui tenlandse toeristen, onder wie vijf Nederlanders. De rechter achtte Bashir's rol bij de aan slag op het Mariott Hotel in Ja karta in 2003, waarbij 12 doden vielen, niet bewezen. Bij die Australië teleurgesteld over uitspraak tegen moslimleider aanslag kwam een Nederlandse bankdirecteur om het leven. De aanklager had acht jaar geëist tegen Bashir, die volgens wes terse regeringen de spirituele leider is van Jemaah Islamiah, een moslimorganisatie die geli eerd zou zijn aan al-Qaeda. In een voorgelezen verklaring noemde Bashir de uitspraak 'een tirannieke daad'. Vervol gens werd hij breed lachend af gevoerd door de politie, terwijl aanhangers hun vuisten balden en 'Allah Akbar' (God is de grootste) schreeuwden. De rechters lieten weten dat Bashir (66) niet zelf betrokken was bij de uitvoering van de Bali-aanslag, maar zijn goed keuring hiervoor had gegeven en derhalve had deelgenomen aan 'een kwaadaardige samen zwering'. „De verdachte wist dat de uitvoerders van de aan slag mensen waren die in Af ghanistan en Pakistan geleerd hadden bommen te maken", aldus de verklaring van de rechtbank. Omdat zijn voorar rest van 10 maanden van de straf wordt afgetrokken, hoeft Bashir nog maar twintig maan den in de cel te zitten. Australië en de Verenigde Sta ten reageerden onmiddellijk te leurgesteld op de uitspraak. Au stralië zal het Indonesische openbaar ministerie oproepen in beroep te gaan om een hoge re straf voor Bashir te krijgen. „Wij zijn enigszins bezorgd en teleurgesteld dat de straf zo laag is", reageerde minister van buitenlandse zaken Alexander Downer. Onder de doden wa ren 88 Australiërs. Ontzetting over BBC-documentaire GSL. Zij legden met een verbor gen camera vast hoe asielzoe kers werden geschoffeerd. De documentaire Detention Un dercover' toonde hoe een me dewerker in Oakington, bij- naamd Wolfie, naar een vluch teling schreeuwt: „Kom uit je gore nest voordat ik je flinke schade toebreng." Een andere werknemer vraagt: „Welk nut hebben deze zakken nou voor de maatschappij? Ze zijn niet eens goed genoeg in hun eigen gemeenschap en komen daar om hier om alles voor niks to krijgen." De journalisten kre gen op Heathrow te horen dat je de asielzoekers gerust een mep mocht verkopen „zolang je geen bewakingscamera's ziet". De lift was een geliefde plek om er op los te slaan. Staatssecretaris voor immigra tiebeleid Des Brown zei de zaak 'uiterst serieus' te nemen. „GSL is een intern onderzoek begon nen. Ik overweeg verdere actie als ik alle feiten ken. Het is in ieders belang zo snel mogelijk de waarheid boven tafel te krij gen." door onze correspondent Esther Gotink londen - De Britse regering heeft ontzet gereageerd op een stiekem gefilmde BBC-docu- mentaire waaruit blijkt dat asielzoekers bij aankomst op het Londense vliegveld Heath row en in opvangcentrum Oa kington nabij Cambridge slachtoffer zijn van racisme en geweld. Liberaal-democratisch woordvoerder Mark Oaten rea geerde verbouwereerd. „Som mige beelden waren ronduit walgelijk. Het personeel behan delde asielzoekers als tweede rangs burgers." Global Solutions Limited (GSL) dat op Heathrow verantwoor delijk is, heeft meteen vijftien medewerkers geschorst in af wachting van een intern onder zoek. In een verklaring zegt het bedrijf: „GSL tolereert geen ra cisme, discriminatie of enige ander vorm van misbruik op de werkvloer." De BBC-journalisten Boazman en Pagnacco werkten drie maanden lang undercover voor l 2 - Een ongeval met een igtuig heeft gisteren bij ,nJanse Bologna aan vijf zjjJiet leven gekost. Het 1 Jortte door nog onbe- objrzaak neer, kort nadat ;v^e luchthaven was ver- aldus Italiaanse media. I gelijk speelde de hevige w^al een rol bij het onge- ltt*essna 340 vloog na de )rt"ect in brand. Het toe- lcj net opgestegen voor ennt naar de regionale tejTen Forli. peking/gpd - Noord-Korea wil weer lange afstandsraket ten gaan testen. Het rigide communistische land voelt zich niet langer gebonden aan afspraken uit .1999 over een tijdelijke teststop. Direc te aanleiding is volgens het officiële Noord-Koreaanse persbureau KCNA de beledi ging door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Condoleezza Rice. Die noemde Noord-Korea een 'nest van tirannie'. De Noord-Koreaanse rege ring in Pyongyang eist excu ses van Washington. Als de Verenigde Staten weigeren worden de testen hervat. In 1998 testte Pyongyang een Taepodong-raket die een be reik heeft van 2500 kilome ter, genoeg om Japan te kun nen bedreigen. De Chinese regering heeft nog niet gereageerd op de Noord-Koreaanse dreiging. Maar gisteren zei de Chinese onderminister van buiten landse zaken, Wu Dawei dat de urgentie voor hervatting van onderhandelingen met Pyongyang over diens kern wapenprogramma toe neemt. China is gastheer voor het nucleaire overleg waaraan verder wordt deel genomen door de Verenigde Staten, Zuid-Korea, Japan en Rusland. Noord-Korea weigert sinds vorige maand nog langer te praten omdat het zich be dreigd voelt door de Verenig de Staten. Het land eist de garantie van Washington dat het geen aanvallen uitvoert op Noord-Korea. De VS zeg gen geen plannen te hebben om Pyongyang militair aan te pakken. riyad/gpd-rtr - De Saudische kroonprins Abdulah heeft de Syrische president Basjar al-As sad gevraagd om onmiddellijk te beginnen met de terugtrek king van zijn troepen uit Liba non. „Dat is wat de hele wereld wil. Als het niet gebeurt zal dat tot problemen leiden in de be trekkingen tussen Syrië en Sau- di-Arabië", zei een Saudische regeringswoordvoerder na een ontmoeting tussen beide lei ders in de hoofdstad Riyad. Sinds de moordaanslag vorige maand op de Libanese oud premier Rafik al-Hariri is de kri tiek op Syrië, dat met 15.000 soldaten in Libanon daar sinds 1976 de feitelijke machthebber is, sterk toegenomen. Al-Hariri was een groot voorstander van de terugtrekking van de Syri sche soldaten uit zijn land. Vol gens zijn aanhangers is hij daarom door of op initiatief van Syrië vermoord. De afgelopen weken is in Beiroet hevig gede monstreerd tegen de Syrische aanwezigheid. Dat leidde tot het opstappen van de pro-Syri- sche regering, eerder deze week. Onder meer de VS, Groot-Brit- tannië en Egypte maar sinds deze week ook Rusland hebben er bij al-Assad op aangedron gen uit Libanon te vertrekken. De Syrische president liet eer der deze week weten daartoe ook bereid te zijn, maar dat het drie tot zes maanden kan duren eer het zo ver is. De Saudische leiders sloten zich gisteren aan bij de critici die menen dat de terugtrekking nu meteen moet beginnen. VN-secretaris-generaal Kofi An an stuurt de komende dagen zijn speciale gezant voor het Midden-Oosten, de Deen Terje Roed-Larsen, naar Beiroet en Damascus om over de terug trekking te praten. Annan moet in april een rapport over de si tuatie uitbrengen aan de VN- Veiligheidsraad, die in een reso lutie in september vorig jaar al vroeg om terugtrekking van de Syrische soldaten. pegau/anp-dpa - De politie in de Duitse deelstaat Saksen heeft woensdag in een veld bij de plaats Pegau de lichamen gevonden van een 38-jarige vrouw en haar drie dochters van vier, acht en tien jaar. De vier zijn volgens de politie ver moedelijk doodgevroren. De moeder lag over haar kinderen heen. Haar lichaam vertoonde geen sporen van geweld, zei een woordvoerder van de plaatselij ke politie gisteren. De echtgenoot heeft zijn vrouw en kinderen in de nacht van dinsdag op woensdag, nadat hij hen tevergeefs had gezocht, als vermist opgegeven. Monsterproces tegen Frans pedofielennetwerk begonnen wenen - De Amerikaanse popster Michel Jackson, die op beschuldi ging van kindermisbruik terecht staat in Californië, is extravagant in zowat alles. Ook in zijn kleding en juist dat is veel Oostenrijkers in het verkeerde keelgat geschoten. Behangen als een kerstboom ver scheen hij gisteren in de rechtbank. Een van de versierselen die hij droeg was de Eremedaille van Wenen, terwijl het Weense stadsbe stuur zeker weet dat de King of Pop die onderscheiding nooit heeft gekregen. Dat kan ook niet, wantje moet de vijftig gepasseerd zijn om voor de eremedaille in aanmerking te komen en Wacko Jacko is 46. Volgens Oostenrijkse media heeft Jackson de medaille vermoede lijk gekocht als souvenir toen hij enkele jaren geleden voor twee con certen in Wenen was. Naast zijn hotel was een antiekwinkel die ge specialiseerd is in oude onderscheidingen. Foto: Reuters door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In de Noord-Franse stad Angers is gisteren het monsterproces begonnen tegen 39 mannen en 27 vrouwen die ervan worden beschuldigd drie jaar lang kinderen seksueel te hebben misbruikt. De rechts zaak is in Frankrijk de grootste in zijn soort van na de oorlog en zal minstens vier maanden gaan duren. Hoofdverdachten zijn het echt paar Vergondy, dat al die tijd hun appartement in de wijk Saint-Léonard beschikbaar had gesteld voor buren en kennis sen die zich aan kinderen ver grepen in ruil voor een tas met boodschappen, een nieuwe au toband, een slof sigaretten of een fles alcohol. Alle kinderen, 45 in totaal, waren in de bewus te periode onder de 15 jaar. De oudste was 14, de jongste zes maanden. De eerste dag van het proces was geheel gewijd aan het vast stellen van de personalia van de verdachten en het samenstellen van de jury. Het voorlezen van de akte van beschuldiging zal naar verwachting drie dagen duren. Het proces in Angers vindt plaats nog geen half jaar na de dramatische ontknoping van een soortgelijke zaak in het na bijgelegen Outreau. Ook daar stonden volwassenen terecht op beschuldiging van seksuele mishandeling van kinderen, totdat aan het eind van het pro ces de hoofdverdachte toegaf alles te hebben verzonnen. Volgens de officier van justitie Hervé Lollic verschilt het pro ces in Angers echter sterk van dat in Outreau. Daar waren er alleen de verklaringen van de kinderen, terwijl in Angers een reeks volwassen getuigen aan het woord komt, zo verklaarde hij kort voor het begin van de zitting. Bewoners van Angers zijn ver bijsterd dat drie jaar lang nie mand alarm heeft geslagen. Alle verdachten leefden van de bij stand en werden begeleid door een legertje hulpverleners van de gemeente. Maar niemand- heeft ook maar iets gemerkt van de walgelijke taferelen in de driekamerflat van de familie Vergondy. De affaire begon volgens het openbaar ministerie in maart 1999 toen een jeugdvriend van vader Vergondy zich bij zijn ou de maat meldde. Hij had er zo juist een gevangenisstraf van drie jaar opzitten wegens ze denmisdrijven met minderjari gen en stelde zonder omwegen voor dat hij tegen betaling wel weer seks wilde met kinderen. Dat kwam het echtpaar Vergon dy goed uit. Ze hadden er zelf een paar en ook al hun kennis sen zaten ruim in het kroost. In een mum van tijd had zich een heus netwerk gevormd. El ke woensdagmiddag en ieder weekeind verzamelde zich ten huize van het gastgezin een ge zelschap dat zich in de slaapka mer aan kinderen vergreep. Hun ouders zaten in de woon kamer gezellig te keuvelen en incasseerden na afloop hun boodschappenmand voor de volgende week. Of de slof siga retten. Of de nieuwe autoband.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7