Werkgever wil af van vorstverlet ECONOMIE Bouwfonds ziet grote behoefte aan goedkope huizen Air Exel ontsnapt weer aan bankrg Vrachtwagenchauffeurs ontduiken massaal Duitse V Verzenders spookfacturen op zwarte lijst Aegon krikt winst op naar 1,6 miljard euro Brussel zoekt overleg iin Noren over haringvanj 'Simplicity' bij Philips kan niet zonder monteur Ex-voorzitter OPEC bezorgd over oliepw 1 Maatregelen tegen wijnpias vrijdag 4 maart 2005 door Gert van Harskamp den haag - Voor het eerst pleit een grote projectontwikkelaar voor de bouw van goedkope koophuizen. Dat is de enige mogelijkheid om de vastgelo pen woningmarkt in beweging te brengen, concludeert de grootste woningbouwontwikke- laar van Nederland, Bouw fonds, na een nog vertrouwelijk onderzoek. Hiermee neemt Bouwfonds een afwijkend standpunt in binnen de wereld van projectontwikke laars. Het merendeel van de ontwikkelaars ziet juist heil in duurdere nieuwbouw. Bouw fonds meent echter dat juist de bouw van goedkope koophui zen tot een prijs van 175.000 euro doorstroming op de wo ningmarkt weer op gang kan brengen. De grootste projectontwikke laar heeft zelf onderzoek ver richt naar de vastgelopen wo ningmarkt. Daaruit blijkt dat er per jaar maar liefst 130.000 van die betaalbare gezinswoningen gebouwd moeten worden om in de behoefte te kunnen voor zien. Vooral huurders overwe gen volgens het Bouwfondson- derzoek te verhuizen als er koopwoningen beneden de 175.000 euro op de markt ko men. Volgens directeur Friso de Zeeuw van werkmaatschappij MAB Ontwikkeling van Bouw fonds blijkt uit de cijfers, dat de nieuwbouw van betaalbare wo ningen essentieel is om de vast gelopen woningmarkt weer in beweging te krijgen. Niet alleen de doorstroming wordt volgens hem bevorderd. De bouw van betaalbare koopwoningen blijkt volgens hem een goede reme die tegen het 'scheef wonen', want veel Nederlanders wonen te goedkoop in relatie tot hun inkomen. Woningen onder de 175.000 euro verkleinen de stap van een huurwoning naar een koophuis. De Zeeuw: „En er ko men steeds meer terugstromers op de markt. Dat zijn mensen die na bijvoorbeeld een echt scheiding of een financiële te genwind op zoek zijn naar een betaalbare koopwoning. Daar zijn dit soort huizen ook ge schikt voor." Dat die 130.000 woningen per jaar ook werkelijk gebouwd worden, is een illusie. De totale woningproductie bedraagt vol gens het CBS op dit moment 65.000 huizen. In de topjaren negentig werden er gemiddeld 90.000 huizen per jaar uit de grond gestampt. Uit het onderzoek blijkt dat er op dit moment zelfs helemaal geen woningen onder de 175.000 euro gebouwd kunnen worden. De grondprijzen zijn simpelweg te hoog. „De grond prijs bedraagt nu gemiddeld 30 tot 35 procent van de totale bouwkosten met uitschieters naar zelfs 60 procent", zegt De Zeeuw. „Om deze goedkopere woningen te realiseren, moeten gemeenten de grondprijs verla gen naar circa 20 procent van de totale bouwkosten." brussel/anp - Het verzoek van Nederlandse vissers om meer haring te mogen vangen, leidt niet direct tot een 'ja' in Brus sel. Europees commissaris Borg (visserij) wil eerst proberen een akkoord te sluiten met Noorwe gen en IJsland, die geen lid zijn van de Europese Unie. Nederlandse vissers hadden woensdag om een hoger quo tum Atlantico haring gevraagd, omdat Noorwegen dit jaar dras- -Ee »gtui{ tisch meer laat vangen.1^1156 van buiten de EU ziji"et meer gaan vangen en vfortte minder", stelde voorfrzaa Vrolijk van de Redersvee ^U( voor de Zeevisserij. r~,ui De Commissie erkent rij-overleg met Noorwfl" ee tig is. „Noorwegen ontüess?' al jaren aan dat soort'ectu We moedigen het land Pet 0 te nemen", aldus een"tna voerster van Borg gisteifen F( brussel - Om het wijnoverschot in Europa te bestrijden, over weegt de Europese Commissie over te gaan tot opkopen en op slag. Dat moet het inkomen van de wijnboeren op peil houden. De wijnregio's oogstten afgelo pen zomer een grote oogst, ter wijl Europeanen steeds minder wijn drinken. Vooral Frankrijk dringt aan op maatregelen. Meer passagiers voor Ryanair den haag - Luchtvaartmaat schappij Ryanair heeft in febru ari 13 procent meer passagiers vervoerd dan vorig jaar rond deze tijd. Waar veel luchtvaart maatschappijen proberen met scherpe acties de stoelen bezet te krijgen, ziet de prijsvechter de passagierstroom maand na maand groeien. De in Dublin gevestigde maatschappij baar de afgelopen maand nog op zien door voor 3,5 miljard euro nieuwe vliegtuigen te bestellen bij het Amerikaanse Boeing. Winst Simac blijft gelijk veldhoven - Automatiseerder Simac Techniek heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 1,1 miljoen euro, gelijk aan het re sultaat in 2003. De onderne ming verklaarde gisteren dat de dalende trend in het vierde kwartaal tot stilstand is geko men. De beursgenoteerde on derneming uit Veldhoven ty peerde de Nederlandse ICT- markt als 'moeizaam, maar re- utrecht/anp - Hoewel Philips eenvoud hoog in het vaandel heeft staan, meent het concern dat de aansluiting van de eigen elektronica de technische vaar digheden van de consument toch te boven gaat. Wie draad loze Philips-systemen koopt, kan die laten aansluiten door een gespecialiceerde monteur. De service die het allemaal sim peler moet maken, kost echter wel geld. Voor een consument die producten uit de serie Con nected Planet koopt, de draad loze wereld van Philips, begint het met een prijskaartje van 79 euro. Hij kan het natuurlijk ook gratis zelf proberen. Het elektronicaconcern voert sinds september de slogan Sen se and Simplicity (nuttig en eenvoudig). De producten moeten veel kunnen en makke lijk te bedienen zijn. Het bijge leverde mannetje om de boel aan te sluiten, lijkt daarmee in tegenspraak. Maar dat ontken de A. Bijlsma, directeur van de divisie consumentenelektronica in de Benelux, gisteren bij een presentatie van nieuwe produc ten in Utrecht. „Om optimaal gebruik te kun nen maken van de producten is goede installatie een voorwaar de. Veel mensen zien daar te genop. Iemand die dat voor je doet, kan de laatste drempel wegnemen", aldus Bijlsma. delijk stabiel' in 2004. P&O Nedlloyd vaart wel bij Azië Rotterdam - De winst van rede rij P&O Nedlloyd, een grote klant van de Rotterdamse ha ven, is vorig jaar omhoogge- schoten. Na belastingen ver diende de onderneming 310 miljoen dollar tegen 18 miljoen dollar in 2003. P&O Nedlloyd profiteerde vooral van de con tainervaart tussen Europa en Azië. De vraag was zo groot, dat de rederij haar tarieven kon verhogen met 13 procent. De rederij heeft veel werk aan de vele Europese bedrijven die de productie naar lagelonenlan den in Azië verhuizen. Numico trekt zich terug uit China zoetermeer - Numico, fabrikant van ziekenhuis- en babyvoe ding, trekt zich grotendeels te rug uit China. Twee B-merken babyvoeding en een fabriek worden verkocht. Het concern concentreert zijn Chinese acti viteiten voortaan op één top merk (Cow Gate) in het wel varende Shanghai en de provin cie Guangdong. Het bedrijf trekt zich ook helemaal terug uit de Braziliaanse markt voor babyvoeding. Groei aantal vacatures lager voorburg - In het vierde kwar taal van 2004 stonden in Neder land 128.000 vacatures open. Dat zijn er 2000 meer dan een kwartaal eerder, bleek gisteren uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Volgens het bureau neemt het aantal vacatures veel minder snel toe dan begin vorig jaar. Toch zijn er vanuit de arbeids markt ook positieve signalen. Werknemers veranderen de laatste kwartalen steeds sneller van baan. Dat is goed nieuws voor hun vertrouwen in de eco nomie. Rente eurolanden verandert niet frankfurt - De rente in de twaalf landen die de euro als munteenheid hebben, veran dert voorlopig niet. De Europe se Centrale Bank (ECB) besloot gisteren geen verandering aan te brengen in de rentestand. Het belangrijkste tarief, de her financieringsrente, blijft staan op 2 procent. Analisten hadden al aangegeven dat de matige groei van de economie in de eurolanden een verhoging van de rente niet rechtvaardigt. Ho gere rente remt de groei door gaans af. door Gerry van der Lit utrecht/amersfoort - Het vriest dat het kraakt, er ligt een dik pak sneeuw en op de bouw plaats jankt de zaagmachine, zingt de radio en kloppen de ha mers alsof het zomer is. Is vorst verlet verleden tijd? Nee, maar de werkgevers willen er wel van af. De CAO van bouwvakkers be paalt dat ze niet meer hoeven werken bij een gevoelstempera tuur van min 6 graden Celcius. Die gevoelstemperatuur (com binatie van wind, vocht en wer kelijke temperatuur) wordt bij gehouden door meetstations en gemeld via de Bouw-Weerlijn. Afgelopen nacht min 10, min 15: er komt geen bouwvakker opdagen vanochtend? Ingrid Pallada van FNV Bouw: „Ze moeten zich gewoon om 7 uur melden op de bouwplaats. Dan tot 10 uur wachten in de keet. Misschien knapt het weer op en kunnen ze toch aan de slag. En de baas mag ze ook ander werk, binnen, aanbieden." „Er wordt tegenwoordig vaker doorgewerkt in de winter in de bouw", bevestigt Adrie van Kes- sel van Ballast Nedam in Nieu- wegein. Tegelen, metselen, be ton storten en asfalteren is on mogelijk als het vriest. Schilde ren in de kou kan ook niet. Maar met bepaalde maatrege len kom je een heel eind. We werken steeds meer met prefab. Betonnen onderdelen worden in hallen vorstvrij voorgeprodu- ceerd. Daarmee los je niet het hele probleem op, maar je kunt het beter organiseren." Arno Pronk van BAM in Bunnik vult aan: „De werkkleding is de laatste jaren sterk verbeterd. De pakken die de mannen buiten dragen, isoleren goed, zijn wind- en waterdicht. En het ge reedschap is beter dan vroeger, ze hebben hulpmiddelen om te tillen." Organiseren maakt veel moge lijk. Het loont soms om een project zo snel mogelijk dicht te maken: dak erop, muren en ra men erin. Dan kunnen de in stallateurs en timmerlieden ge woon doorwerken, zegt Van Kessel van Ballast Nedam. fint Luchtvaartbedrijf wil over een maand weer vliegen maastricht/gpd - Luchtvaarder Air Exel is opnieuw aan een fail lissement ontsnapt. Uitkerings instantie UWV had dat faillisse ment aangevraagd omdat het nog sociale premies krijgt van de Maastrichtse vliegmaat schappij. Het bankroet kon vol gens Air Exel-directeur P. Jan maat worden afgewend, omdat het bedrijf het UWV voor de rechter ervan wist te overtuigen dat er binnenkort meer geld binnenkomt bij het vliegbedrijf. Volgens Janmaat is de vlieg maatschappij bezig vier van zijn vliegtuigen te verkopen. Met een tweetal kopers is Air Exel in een vergevorderd stadi um, zegt hij. Wanneer dat lukt, beschikt Air Exel volgens Jan maat over geld om het UWV en andere schuldeisers te betalen. De fiscus hield onlangs een boedelveiling op het hoofdkan toor van Air Exel omdat het ook nog geld te goed had. Het is niet de eerste keer dat Air Exel aan een faillissement ont komt. Eind vorig jaar werd öp de valreep een betalingsrege ling getroffen met Denim Air en reisorganisatie Chapter Free Born. Die twee hadden ook het faillissement van Air Exel aan gevraagd. De vier vliegtuigen die Air Exel binnenkort hoopt te verkopen, behoren volgens Janmaat niet tot de vloot waarmee Air Exel gev, tzfc n, v zelf normaliter zijn [ez uitvoert. De vliegmaalk vt verhuurt die toestellenvoe dere luchtvaartbedrijvJat 1 hij. Overigens voert Air al vier weken geen juj meer uit. Het merende! 160 werknemers zit al |$t thuis. Het is volgens de direJN - bedoeling dat Air Exékaa verkoop van de vier vlile ti en de inbreng van niePtra taal door twee geldfam over ongeveer een ma#n i zijn vluchten kan het st Grootaandeelhouder len£ Exel is zakenman Eriknkw ger. Ook Industriebanfid. aandeelhouder. ten cant >me ider jakarta/anp - De voormalige voorzitter van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC), Purnomo Yusgiantoro, heeft zijn zorgen geuit over het huidige hoge peil van de olie prijs. De leden van de OPEC moeten op hun komende ver gadering in Iran nauwgezet de oorzaken van de hoge olieprijs bekijken, verklaarde hij giste ren. Woensdag doorbrak de Ameri kaanse olie de grens van 53 dol lar per vat (van 59 liter). In de prijs zitten meer factoren ver werkt dan het huidige koude winterweer op het noordelijk halfrond. Daarmee doelde Yus giantoro op veiligheidszaken en politieke onderwerpen. De voormalig OPEC-voorzitter, die in Indonesië minister van Ener gie is, weigerde evenwel com mentaar te geven op een moge lijke productievergroting door het oliekartel om de prijs om laag te krijgen. De OPEC-verga- dering is op 16 maart in de stad Esfahan in Iran. De prijs van ruwe olie zou wel eens kunnen oplopen naar 80 dollar per vat, heeft generaal Adnan Sheh^ r van de OPEC gezegd. daarop is weliswaar kl< ik kan die mogelijkhei mende twee jaar nietj' dien „Als de pnjs om een ol reden naar dit niveau voorbeeld als in eenijus producerende landen citeit met een of twee>tQe vaten per dag wegvalt, ^SJ. wacht ik niet dat die fitzje op dat niveau zal blijvL klaarde de OPEC-sectreP Cl door Wierd Duk raststatte wetterau - De tolheffing voor zwaar vrachtverkeer in Duitsland, die sinds 1 januari van kracht is, heeft vervelende gevolgen: steeds meer vrachtwagenchauffeurs, ook Nederland se, wijken uit naar de provinciale wegen. Verontwaardigde burgers en milieuorga nisaties beklagen zich over de overlast. Michael Breitkopf, verzekeringsadviseur in het Noord-Duitse Börnsen, wiens kantoor aan de B5 ligt, telt 'elke minuut een vrachtwagen'. „Voor de invoering van de tol waren het er maar drie of vier per uur." De B5 door Börnsen loopt pa rallel aan de A25 tussen Hamburg en Geesthacht. 'Mautflüchter' worden ze genoemd: tol- ontwijkers. Automobielclub ADAC heeft op provinciale wegen meetpunten inge richt om het aantal vrachtwagens te tel len. „Pas over een tijdje weten we om hoeveel het gaat", zegt een woordvoer der. „We gaan er van uit dat de overlast na de winter toeneemt omdat de bin nenwegen dan beter begaanbaar zijn." „Ik ken collega's die regelmatig uitwij ken", vertelt Stefan Heimig (35), een vrachtwagenchauffeur uit Sleeswijk - Holstein, op de parkeerplaats Wetterau boven Mainz. „Soms vraagt hun baas hen om een sluiproute te vinden. Ze krijgen dan een premie." Gemiddeld 12,5 eurocent per kilometer bedraagt de tol. Heimig heeft een OBU (on board unit) aan boord van zijn Sca nia. Dat apparaat staat per satelliet in contact met de driehonderd tolpoorten op de Duitse snelwegen. In het reken centrum in München wordt berekend hoeveel belasting Heimigs baas moet af dragen. Chauffeurs die nog niet over een OBU beschikken, worden geacht bij tic- ketterminals bij benzinestations en weg restaurants af te rekenen. „Maar sommi ge collega's wagen het erop en betalen niet", weet Heimig. Het tv-programma Frontal21 onder zocht hoe moeilijk het is om de tol te ontduiken. Conclusie: helemaal niet. Een journalist reed met een transport bedrijf mee en legde zeshonderd kilo meter af zonder tol te betalen. De auto werd niet eenmaal door controleteams aangehouden en het transportbedrijf niet beboet. „De meeste tolbruggen zijn helemaal niet ingeschakeld", oordeel den de programmamakers. Het ministerie van transport en Toll Col lect, de uitvoerder van het heffingssy- teem, protesteerden tegen deze 'schan- daaljournalistiek'. Maar zij konden de indruk niet wegnemen dat er willekeurig wordt gecontroleer daad functioneren niet alle tc^" permanent. Een sluitende [,a1 wordt, wegens de hoge kosten!^ politiek een 'illusie' genoemd^ dien, zo is de redenering, kuijej chauffeurs toch niet zien welkejer gen niet actief zijn. De overheid streeft ernaar hy^ overtreders rond de drie proceiLa den. Maar woordvoerders van ug desverband fiir Güterverkehr Uqq stik (BGL) gaan er van uit dat h|en zwartrijders 'minstens 25 proi draagt en bij buitenlandse vracl* zelfs 50 procent'. Het BGL vindtjIS tal controles 'veel te laag' en acl*» gelegde boetes daarom niet al™* eerlijk: te veel zwartrijders onlL^ dedans. jnlj ov ket woerden/anp - Verzenders van spookfacturen kunnen sinds gis teren op een zwarte lijst terechtkomen. De Vereniging van Ka mers van Koophandel hoopt daarmee beter de strijd te kunnen aanbinden met malafide ondernemers die geld binnenhalen door advertenties te verkopen in gidsen en op websites die hele maal niet bestaan. Sinds vorig jaar zomer heeft de Kamer van Koophandel meer dan 1100 meldingen en klachten ontvangen van dubieuze praktijken van advertentieverkopers. Het Nederlandse bedrijfsleven lijdt honderden miljoenen euro's schade door spookoffertes, aldus de Vereniging van Kamers van Koophandel. De advertentiebureaus sturen veelal ongevraagd brieven en faxen over zogenaamde 'eerder afgesproken opdrachten'. Daarbij staat dan het verzoek de advertentie 'nog even te controleren' en on dertekend terug te sturen. De ondertekenaars blijken daarna zonder het te beseffen opdracht te hebben gegeven voor plaat sing. De kosten kunnen oplopen tot honderden euro's per op dracht, aldus de KvK. Op de 'signaallijst' die de KvK op zijn website heeft gezet, staan twaalf bedrijven. De meeste staan bij het handelsregister inge schreven. Andere bedrijven hebben adressen in Zwitserland en Groot-Brittannië of een telefoonnummer in het eilandstaatje Tu valu in de Stille Oceaan. Als minimaal tien meldingen over malafide advertentiepraktijken van een bedrijf zijn binnengekomen en dit bedrijf de kans heeft gekregen om te reageren/wordt overgegaan tot plaatsing. Over de procedure zijn afspraken gemaakt met het College Bescher ming Persoonsgegevens. De tolheffing voor zwaar vrachtverkeer in Duitsland heeft vervelende gevolgen: steeds meer chauffeurs, ook Nederlandse, wijken uit naar de provinciale wegen. Foto: GPD/Reuters den haag/gpd - Aegon heeft af gelopen jaar zestig procent meer winst gemaakt dan in 2003. In totaal kwam de netto winst uit op 1,66 miljard euro tegenover 1,03 miljard het jaar ervoor. De winst is enigszins gedempt doordat Aegon 218 miljoen euro heeft betaald aan de Frans-Belgische bank Dexia. De miljoenendeal maakt een einde aan de strijd om het voormalige dochterbedrijf van Aegon, Labouchere. Labouche- re was een van de aanbieders van de omstreden aandelenlea- seconstructie. De schikking houdt niet in dat Aegon schuld erkent, stelt de verzekeraar in een schriftelijke verklaring die gisteren is gepubliceerd. Aan de winststijging van Aegon hebben alle landen volgens topman Don Shepard meege- Aegon-topman Don Shepard (rechts) presenteert de jaarcijfers. Foto: ANP/Marcel Antonisse holpen. Shepard doet geen gon door de verbeterde econo- voorspellingen voor het ko- mische omstandigheden meei mende jaar, maar denkt dat Ae- groeimogelijkheden heeft. De VS leveren de verzekeraar als belangrijkste markt de grootste omzet en de hoogste winst. De omzet steeg vorig jaar met meer dan tien procent tot 14,7 miljard euro en de winst steeg met bijna veertig procent tot 1,2 miljoen euro. In Neder land steeg de omzet ook met tien procent en de winst met 16 procent. Er zijn minder levens verzekeringen in Nederland verkocht. Dat is een gevolg van de keuze van Aegon om meer belang te hechten aan winstge vendheid en minder aan grote hoeveelheden verkochte polis sen. Het concern verdiende 600 mil joen euro met beleggingen in aandelen en vastgoed. In 2003 leverde de beleggingsporte feuille nog een verlies op van 270 miljoen euro.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6