Driekwart bajesklanten gaat opnieuw in de fout BINNENLAND 2 Training helpt gevangenen van de misdaad af Overheden overtreden bewust eigen regels Hoogervorst ziet niets in nieuw systeem voor donorregistratie 'Straffen alleen helpt niet' Lam en geitenhok in één worp Ex-gedetineerde beschuldigt cipier van smokkel d sporthal lijnen letr Een sporthal in het Opijnen is gistermor- ebrand. Een persoon mjiar het ziekenhuis om- weel rook had inge- esDe brand ontstond na ie explosie. Over de 2 nvan die explosie is nog eend. lie i walls vol vrijdag 4 maart 2005 Agaten' Vep - De huidige genera- [russoftware biedt vol- bescherming tegen jrvirussen. Dat heeft de watentenbond geconclu- t een vergelijkend on- Firewalls. die compu- erdten beschermen tegen uiablijken echter niet al- idicht. „De geteste fire- uden niet stand als de br wordt aangevallen la jaalde hackers en vi- pipok de zogeheten Tro- Quaarden die bijvoor- langrijke gegevens uit aar buiten smokkelen ngjmetcriminelen, kun- t(iinnenkomen", aldus pen met ïldiensten - Ministeries moeten net het scannen en di- spreiden van kranten- aan hun ambtenaren. Ét de rechtbank in Den Slist in een zaak die was L Binnen door de geza- Nederlandse dagbla- legde een >m van 1000 euro per ~èr ministerie dat het liet nakomt. De dag vers strijden al sinds j betaling af te dwingen. vers vinden namelijk !5L^or de digitale knipsel- 1 geld mislopen. ~le rolt __etwerk op r De politie heeft in de ftecht een xtc-netwerk j. Ze nam dinsdag Ictc-pillen, aanzienlijke jfceden geld, grondstof- iratuur, wapens en au- *slag en hield zeven |i aan. Dat maakte het Ie korps gisteren be- ^amers ^lurgerd terende - Surinamers moeten worden een in- stadjegsexamen af te leggen pisa l Nederland willen en J^at vindt D66-fractie- ^r Dittrich. Hij wijst er- Tirinamers al Neder- op school en veel 49 in de Nederlandse cul- jeschiedenis. n tijdens n€ igerschap trs verr w eVM Ruim de helft van die roken, doet dat Jiterste*S Ze V00r ^Un Mda^chap voor het eerst bij HWiskundige komen. Toch rocent van de rook- 1 plan te stoppen als ze 5 worden. Dat blijkt uit Vzoek van KWF Kan- Ijding onder ruim 1100 dat gisteren is gepu- achten moord "ir vast iden - Drie verdachten fioord op een Leeuwar- kaas blijven langer vast Jstitie in Leeuwarden het voorarrest van [dachten die hebben |net negentig dagen. De Srdachte blijft ontken- hechtenis is met der- 01 verlengd. In januari 54-jarige exploitant Nijlan in Leeuwarden messteek in de hals $|C 5^ven gebracht. In fe- erden de drie verdach- lehouden. idpla; grote oven atorium Ede 't crematorium in Ede, zomer open gaat, iruimte ft extra grote oven voor idel lijkkisten. Volgens trzorging Yarden, ei- dfrect al311 ^et nieuwe crema- i. Het hokomt het steeds vaker ant overledenen in een ex- iSsnliml kist liggen, die niet in beachv^aardoven past. «qstraf voor 3n dreigmail en**™»?De politierechter in 1tïjdetg heeft een 23-jarige wegens be te zien.0van minister Rita Ver- ^^jeemdelingenzaken en aen''96je) veroordeeld tot een van 150 uur. Ook een voorwaardelijke drie maanden. De ld vorig jaar oktober openbare biblio- dreigmail voor Ver- de WD-website. amsterdam/anp - Bijna drie kwart van de gedetineerden (73 procent) komt na zijn vrijlating binnen zes jaar weer in aanra king met Justitie. Bij jongeren ligt dit cijfer nog hoger: 78 pro cent. Dit blijkt uit een onderzoek van het wetenschappelijk bu reau van het ministerie van justi tie, het WODC, dat binnenkort zal worden gepubliceerd. Minister Donner van Justitie maakte de cijfers gisteren be kend in Amsterdam op een congres over het terugdringen van recidive, herhaling van het misdrijf. De bewindsman noemde de cijfers onrustba rend. De cijfers hebben betrekking op personen die in 1997 zijn ver oordeeld. De effecten van het programma Terugdringen Reci dive, dat het ministerie van jus titie in 2002 is begonnen, zijn nog niet duidelijk. De verwachting is dat dit pro gramma, onderdeel van het Veiligheidsprogramma van het kabinet, het aantal ex-gedeti neerden dat in herhaling vervalt zal terugdringen. Volgens Donner blijkt uit de hoge recidivecijfers dat straffen alleen niet helpt, evenmin als meer of hoger straffen. Hij ver wees daarbij naar cijfers in de Verenigde Staten, waaruit blijkt dat hogere straffen geenszins leiden tot een verminderd aan tal ex-gedetineerden dat weer op het criminele pad beland. Met het programma Terugdrin gen Recidive, dat het ministerie uitvoert met het gevangeniswe zen en de reclassering, heeft Justitie ingezet op een gediffe rentieerde aanpak, die neer komt op reïntegratie van ex-ge detineerden en gedragsveran dering. Daartoe zijn nieuwe methoden en werkwijzen ont wikkeld. Een daarvan is RISc, een zogeheten diagnose-instru ment waarmee problemen van individuele gedetineerden die leiden tot crimineel gedrag in kaart worden gebracht. Op ba sis van zo'n diagnose bekijkt de reclassering of een gedetineer de geschikt is voor een re'ïnte- gratietraject. Justitie introduceerde vorig jaar een nieuwe maatregel voor veelplegers. Zij kunnen volgens die maatregel, de zogeheten ISD-maatregel, twee jaar wor den opgesloten. Tijdens hun detentie komen zij, indien ge schikt, in aanmerking voor een reeks behandelingen die erop zijn gericht hun (criminele) ge drag te veranderen. In Amster dam en Den Haag heeft de Van alle veroordeelde criminelen gaat driekwart na het uitzitten van hun straf opnieuw in de fout. Foto: CPD/Cees Mooij rechter onlangs een aantal no toire veelplegers de ISD-maat regel opgelegd. Donner benadrukte het belang van nazorg voor ex-gedetineer den. Daarbij zijn tal van zoge noemde ketenpartners bij be trokken, van Justitie tot ge meentelijke- en zorginstellin gen. Vorige week heeft de minister afspraken gemaakt met de vier grootste gemeenten over na zorg voor veelplegers, zoals scholing en woonbegeleiding. door Jaco van Lambalgen Amsterdam - Een groot deel van de gevange nen zal ook in de toekomst weer de fout in gaan. Maar dat kunnen er veel minder worden. Justitie voert de komende jaren een nieuw pro gramma in om van gevangenen bravere bur gers te maken. Deskundigen uit Canada en Groot-Brittannië praten hun Nederlandse colle ga's deze week bij op een congres. „Van de mensen die nu in de gevangenis zit ten zien we verreweg de meesten binnen een aantal jaren terug wegens een ernstig delict. In vijf jaar tijd is dat zo'n 60 tot 70 procent," zegt Bart van der Linden. „Maar dat percen tage kan behoorlijk teruggedrongen worden." Van der Linden is projectleider van program ma Terugdringen Recidive van het ministerie van justitie. De komende jaren moeten alle gevangenissen en de reclassering een nieuwe aanpak invoeren om ervoor te zorgen dat minder criminelen op herhaling gaan. Want de huidige situatie verdient geen schoon heidsprijs. „Er zijn 130 verschillende pro gramma's," schetst Van der Linden. „Nu heb ben alle gevangenissen hun eigen aanpak, waarbij het maar net van hun afspraken met reclassering en gemeenten afhangt hoe ie mand wordt opgevangen. Wij willen terug naar acht basistrainingen." Nieuw is dat de verschillende problemen ge structureerd worden aangepakt. Zo zal straks van alle gevangenen een zorgvuldige diagno se gemaakt worden; waarom zij voor de mis daad kiezen en wat het risico is dat zij dat blijven doen. Van der Linden: „Veel crimine len hebben een gekleurd beeld van de maat schappij die zij de schuld geven van hun ge drag. Als zij maar meer geld hadden, of een baan konden krijgen dan hoefden ze immers geen misdrijven te plegen. Het aanleren van de eigen verantwoordelijkheid en het trainen van andere denkpatronen is een vast onder deel van de training." „Maar het gaat ook heel praktisch om de behandeling van versla ving, het vinden van werk en onderdak, en het omgaan met je huisbaas en de buren." El ke training wordt specifiek afgestemd op de individuele gevangene. Die opzet is afgekeken van het buitenland. „Canada loopt al jaren net even voor op ons. Daar blijkt dat het aantal gedetineerden dat terugvalt door een gerichte aanpak met zeker tien procent verminderd kan worden. Dat lijkt misschien niet veel. Maar volgens Brits onderzoek verdient iedere euro die in dit pro gramma gestoken worden zich vier keer terug omdat er minder misdrijven gepleegd wor den." „Tien procent minder recidive is heel aan zienlijk," betoogt J. Bonta, directeur onder zoek Gevangeniswezen en Reclassering in Ca nada. „Dat kan oplopen tot dertig procent. Dat is een grote afname in criminaliteit en dus ook van mensen die daar slachtoffer van worden. Een training slaat niet bij iedereen aan, net zoals niet iedereen op school zijn wiskunde haalt. Bovendien is de nazorg be langrijk, iemand die terugkeert in de maat schappij moet zijn nieuwe vaardigheden kun nen oefenen en een beetje geholpen wor den." Daar ontbreekt het in Nederland nogal eens aan. Het komt geregeld voor dat gevangenen die vrijkomen geen enkele begeleiding meer krijgen. Dat moet veranderen, benadrukt Van der Linden. „Gemeentelijke diensten en zorg instellingen, zoals de verslavingszorg, moeten meewerken. Het klinkt allemaal heel logisch, maar het moet wel van de grond komen." Tegelijk mogen daar geen wonderen van ver wacht worden, waarschuwt Van der Linden. „Sleutelen aan gedrag kost eenmaal tijd. Het is heel moeilijk om ingesleten gewoonten af te leren. Een training duurt minimaal drie maanden. Mensen moeten dus een redelijke tijd vastzitten om mee te doen. „Van de 30.000 tot 40.000 gevangenen zitten de mees ten maar één of twee maanden vast. Wij gaan ervan uit dat jaarlijks zes a zevenduizend mensen voor een anti-recidivetraining in aanmerking komen. Slechts een klein deel van de criminelen is onverbeterlijk, benadrukt Bonta. „Dan heb je het over ernstig gestoorden of psychopaten. Dat is niet meer dan tien procent. Ik ben er van overtuigd dat je de rest door trainingen een heel eind kunt bijsturen." Politici als Geert Wilders pleiten vooral voor strengere straffen. Ook in Canada ligt de re classering onder vuur van politici die de op lossing zoeken in langer straffen. „Uit onder zoek is nooit gebleken dat dat helpt," zegt Bonta. „Daar komt bij dat de meeste mensen na verloop tijd toch terugkeren in de maat schappij. De vraag is of je wilt dat ze beter te rugkeren." Uitvoering te duur of niet haalbaar winssen - Volgens boer Marius Willems uit Winssen is het een wereldprimeur: een van zijn ooien bracht in één worp een lammetje én een geitenbokje ter wereld. De Boer liet afgelopen herfst schapen en geiten in dezelfde wei lopen. Dat zou de oorzaak zijn van de bijzondere geboorte. Volgens Willems hebben verschillende wetenschappers ge zegd het geitenbokje te willen onderzoeken. Foto: ANP den haag/gpd - Gemeenten, provincies en het rijk overtre den met grote regelmaat hun eigen regels. Dat varieert van il legale bomenkap en het nege ren van brandveiligheidsvoor schriften tot illegale afvallozin- gen en de opslag van gevaarlij ke stoffen. Meestal worden re gels bewust geschonden, om dat de uitvoering te duur of on mogelijk is. Dat blijkt uit het onderzoek 'Overtredende overheden'. „Overheden hebben een blinde vlek voor hun eigen regelge ving", constateert onderzoeks leider Leo Huberts. Hij is hoog leraar bestuur en organisatie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van de Stuurgroep Handhaven op Niveau, waar van oud-burgemeester Rein Welschen van Eindhoven voor zitter is. De werkgroep is in 2000 in het leven geroepen door de rijksoverheid om de handhaving van wetten en re gels in Nederland te verbeteren. Uit het onderzoek blijkt dat ernstige misstanden zeldzaam zijn. Toch begingen overheden in de periode 1999-2002 in totaal 552 strafrechtelijke overtredingen. In 60 procent van de gevallen ging het om overtredingen op het gebied van milieu en na tuur. Volgens Huberts is het aannemelijk dat de gevonden overtredingen nog maar het topje van de ijsberg zijn. Over heden worden zelden vervolgd; het openbaar ministerie doet de meeste zaken af met een boete. Meestal schenden overheden bewust de regels. Verder speelt ook onwetendheid, gebrek aan deskundigheid of tegenstrijdig heid van regels een rol. Daar naast zijn ambtenaren het soms niet eens met bepaalde regelge ving. Dat ernstige misstanden inci denten zijn betekent volgens Huberts niet dat relatief on schuldige overtredingen wegge wuifd moeten worden. „Het overtreden van regels kan grote gevolgen hebben voor burgers of een bedrijf dat wacht op een vergunning of subsidie. Boven dien tast onzorgvuldigheid het vertrouwen in de overheid aan." Opvallend is dat uit het onder zoek blijkt dat bestuurders en ambtenaren vinden dat de overheid zich beter aan de re gels zou moeten houden dan burgers en bedrijven. De prak tijk wijst anders uit, stelt Hu berts. Zo komt het voor dat overheidsgebouwen niet aan de eisen voor brandveiligheid vol doen of dat overheden de regels voor aanbestedingen niet goed toepassen. Organisaties die de regels moeten handhaven, zo als inspecties, letten bovendien minder strikt op de naleving door overheden dan door bur gers en bedrijven. Voorzitter Rein Welschen van Handhaven op Niveau zegt niet verrast te zijn door de resulta ten van het onderzoek.Volgens de oud-burgemeester van Eind hoven vergeten overheden niet alleen zichzelf te controleren, maar is het vaak ook 'not done' om elkaar op missers aan te spreken. 'Bewaker gaf mij mobiele telefoon' den haag/anp - Minister Hoo gervorst (Volksgezondheid) ziet niets in een nieuw donorsys teem waarbij iedere Nederlan der automatisch donor wordt, tenzij hij of zij vastlegt dat niet te willen. Dit zogenoemde Ac tief Donor Registratiesysteem (ADR) gaat volgens hem tiental len miljoenen euro's kosten. Het levert weinig nieuwe or gaandonoren op. De minister beloofde de Twee de Kamer snel brieven te sturen waarin hij zijn standpunt met cijfers onderbouwt. De SP, PvdA, Christenunie, LPF, D66, GroenLinks en de groep Lazrak zijn wel voorstander van dit nieuwe systeem. In theorie zouden zij bij de stemmingen volgende week een nipte Kamermeerderheid kunnen halen. De tegenstan ders WD, CDA, SGP en groep Wilders hebben samen 74 van de in totaal 150 Kamerzetels. Binnen de PvdA en de LPF zijn nog enkele fractieleden aan het twijfelen en de SP heeft een ziek Kamerlid. De kans is groot dat de tegenstanders om een hoofdelijke stemming vragen dinsdag en dan hoeft er maar één dissidente stemmer bij de voorstanders te zijn of de Ka mermeerderheid sneuvelt. Volgens het plan van de SP en de ChristenUnie komt er eerst een grote landelijke campagne, waarbij ook analfabeten niet worden vergeten. Daarnaast krijgen burgers elke keer als ze op het gemeentehuis komen, de vraag voorgelegd of ze nog steeds donor willen zijn. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij verlen ging van het paspoort of rijbe wijs. Uiteindelijk houden nabe staanden het laatste woord. Nu is het systeem precies om gedraaid. Mensen die hun orga nen na overlijden willen af staan, moeten zich als donor registreren. Ziekenhuizen, art sen en patiëntenorganisaties zijn fel voorstander van het ADR-systeem. Zij denken dat het wel degelijk helpt tegen het tekort aan orgaandonoren. arnhem/anp - Een 51-jarige ex-gedetineer de heeft gisteren voor de rechtbank in Am- hem onder ede verklaard dat een cipier van de gevangenis in Arnhem-Zuid tegen beta ling voor hem een mobiele telefoon de ge vangenis binnensmokkelde. De 46-jarige cipier wordt ervan verdacht dat hij voor ge vangenen tegen betaling drank, eten en mobiele telefoons regelde. De cipier ont kent. De zaak tegen de bewaker kwam aan het rollen nadat de rijksrecherche een onder zoek had ingesteld naar aanleiding van de gijzeling van officier van justitie B. van der Krabben in 2003 in het Arnhemse gerechts gebouw. De officier werd urenlang gegij zeld door een Albanese gevangene. Bij de bevrijding schoot de politie de gewapende Albanees dood. De gijzelnemer zat destijds in de gevange nis in Arnhem-Zuid. Tijdens onderzoek in deze gevangenis naar de herkomst van het wapen, stuitte de recherche op mogelijke corruptie door cipiers. Daar werd vervol gens apart onderzoek naar gedaan. De ex-gedetineerde vertelde de rechters dat hij in het voorjaar van 2001 in de gevange nis in Arnhem-Zuid tweeënhalve maand in beperking zat. In die tijd had de cipier hem beloofd dat hij een mobiele telefoon voor hem zou regelen. De gevangene moest daarvoor 500 gulden betalen. Er werd een afspraak gemaakt dat zijn vriendin het geld aan de cipier zou overhandigen. Korte tijd later kreeg de gevangene de telefoon. Maar hij had er maar kort plezier van, want na twee dagen raakte de batterij leeg. De cipier zou ook twee flessen Bacardi voor hem hebben binnengesmokkeld. Uit onderzoek van de recherche bleek bo vendien dat de telefoonnummers van zo wel de mobiele als de vaste telefoon van de gedetineerde stonden ingeprogrammeerd in de telefoon van de cipier. De ex-gedeti neerde zei hiervoor geen verklaring te heb ben. Hij had de cipier nadien niet meer ge sproken. Hij bevestigde wel dat hij de cipier herkende als degene die voor hem de goe deren binnensmokkelde. De advocaat van de cipier, P. Noppen, zei het vreemd te vinden dat er geen getuigen zijn. Ook herinnerde hij de rechters eraan dat de man zijn verklaring onlangs nog af zwakte bij de rechter-commissaris. De ex- gedetineerde gaf dat laatste toe. Dat had hij gedaan omdat hij destijds toch wel blij was met de telefoon. Maar nu hij onder ede stond, wilde hij geen meineed plegen. „Dat is het me allemaal niet waard." Op 19 mei wordt de strafzaak voortgezet.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5