Veerman wil visserij IJsselmeer halveren BINNENLAND 1 Peuters en kleuters vaak onnodig in medisch circuit Musserts grote geheim: vrachtonderzeeër Experts tegen gebruik AIVD-info als bewijs Sneeuwbalgooiende jeugd veroorzaakt overlast CDA'er Ten Hoopen: Weg met de vrije vrijdag Zeven miljoen euro voor afkoopregeling Huurbeleid onder vuur De Roy mag Paco niet zien Kranten melden minder vaak afkomst dader Woningen ver zakker* door bouw theater Middelburg eente laks [wembad De officier van justitie teren voor de recht- 7wolle een voorwaar- Q^ldboete van 45.000 eu- tegen het gemeentebe- 3 Zwartewaterland. tiet OM heeft de ge- /illens en wetens rs en medewerkers ;emeentelijk zwembad luiden in levensgevaar Volgens justitie wist ;nte dat twee beweeg- onds boven het zwem- deugdelijk waren. jte ontslagen i hard rijden ;en - Een hoofdagente JCorps Landelijke Poli- jen is ontslagen omdat {gelogen over een snel- srtreding. De agente de onder de bekeuring men door te stellen dat [anders reed. De mede- yerd in haar vrije tijd lomdat ze meer dan 50 ber per uur te hard reed. eidsvuur naar eningen - Wageningen i eeuwig brandend t vrede en vrijheid zal ;ren. Het vuur wordt i ontstoken bovenop i die naast Hotel De l>p het 5 Mei Plein komt 7 In Hotel De Wereld de Duitsers in 5 de capitulaties. moet 50.000 betalen pam - De rechtbank in jam heeft een van de tdachten van de Van 1. )of in december 2002, ,eeld tot het betalen van ïuro aan de Staat. De nk vond dat er voldoen- js is dat de man dit be eft overgehouden aan oop van de twee gesto- Iderijen. De andere ver- :e-hoeft niets te betalen. ttbank kan niet vaststel- veel geld hij overhield, ™ier$ melden ongelukjes ta - De Fietsersbond wil 1 jers kleine ongelukken elden. Volgens de bond ferkelijke aantal onge- waarbij fietsers zijn be- 1 veel groter dan uit de statistieken blijkt. De if-fietsers melden de on- I' D niet bij de politie als ze Schaafwonden afkomen, jor krijgen politie en ge- |n geen informatie over ït onveilig is. dffen tot 14 voor bende ag - De rechtbank in jag heeft gisteren cel- i tot veertien jaar opge- g 11 negen leden van een sr biaans-Dominicaanse De rechtbank bevond - deleden schuldig aan zes Hen, twee schietpartijen, tvoering, berovingen van Döchauffeurs en de voor- ing van een bankoverval, 1- al gepleegd vanaf no- r 2003. De verdachten tot 32 jaar oud. n >ensbekennen lieling graven Ien - Twee Nijmeegse |es van 7 jaar hebben in ïlopen dagen dertien gra- 1 een monumentale be- laats in hun woonplaats ;- ld. De kinderen hebben bijzijn van hun ouders d, aldus een woordvoer- n de politie gisteren. Een verkster van de begraaf - betrapte de jongetjes bij jntrole. De kinderen had- S dat moment een vaas in anden, die ze van schrik lieten vallen. to op zoek r winnaar ern - Een deelnemer aan ito heeft zijn prijs van 1 !n euro nog niet opge- Dat maakte de Lotto gis- Idag bekend. Het bewuste 6-20-21-25-36) is ver in een boekhandel in De 1. Het gaat om een prijs [trekking van zaterdag 26 Itie brengt slag aan drugslijn itdam - De nationale re- ne heeft zondagavond en jt in Amsterdam en Rotter- fijf verdachten aangehou- ladat de politie in Duits- n een Turkse vrachtauto Itig kilo heroïne had aan- tten. Dit heeft het landelijk t gisteren bekendgemaakt, (ïitse politie kwam twee Chte vrachtauto's op het (dankzij informatie van {a's in Turkije. De ver- :en variëren in leeftijd van 49 jaar. vrijdag 4 maart 2005 door Ronald Frisart haarlem - Afgelopen woensdag berichtte De Volkskrant dat NSB-leider Anton Mussert eind 1945 per brief een geheim wa pen aanbood aan de Ameri kaanse president Truman. Aan de Amsterdamse Wibaustraat zullen ze het een aardig pri meurtje hebben gevonden. De concurrentie zag het ook zo, want andere kranten - ook deze - kwamen kort daarop met soortgelijke berichten. Eén ding was wel een beetje sneu: het 'nieuws' over de brief van Mus sert was al bekend. Het VPRO- radioprogramma OVT maakte er op 9 maart 2003 melding van, en Mussert-biograaf Jan Meyers schreef er herfst 2003 over in het Vijfde Bulletin Tweede Wereldoorlog. „Neerlandicus Groeneveld heeft de brieven vrij recent ge vonden in het Nationaal Ar chief', meldde het ANP woens dag naar aanleiding van de door Groeneveld zelf geschre ven Volkskrant-publicatie. De VPRO wijst er in een persbe richt echter fijntjes op dat de eer van de ontdekking van de Mussert-brieven toekomt aan archivaris Jongbloed van het Nationaal Archief. In het Vijfde Bulletin Tweede Wereldoorlog, eind 2003 ver schenen bij uitgeverij Aspekt in Soesterberg, licht Meyers zijn lezers in de bijdrage 'Musserts geheim' aldus in: „Onlangs is gebleken dat het archief van minister-president Schermer- horn een brief bevatte die Mus sert hem vanuit de cellenbarak te Scheveningen op 20 novem ber 1945 strikt persoonlijk stuurde". Net als de VPRO-radio citeert Meyers uit het document - waarvan het bulletin tevens een afdruk bevat. Meyers ging destijds bovendien al een stap verder dan Groene veld deze week: hij vertelt hoe Mussert - die meende niet de doodstraf te zullen krijgen maar naar de VS te zullen worden uitgewezen, waar hij voor zich zelf aan Harvard een hoogle raarschap in gedachten had - in Scheveningen in de Engelse taal werd bijgespijkerd door een medegevangene. Dat was de aan het eind van de oorlog door Seyss-Inquart be noemde waarnemend burge meester van Den Haag, Van Maasdijk. Deze, schrijft Meyers, kreeg van Mussert te horen wat diens geheime vinding in grote lijnen inhield: „een schip dat onder water kon varen en daar door geen hinder ondervond van golfslag. Hierdoor kon het breder wor den dan de traditionele vaartui gen en een kolossaal laadver mogen hebben, wat een nieuw tijdperk zou inluiden, zowel voor de vrachtvaart als voor de den haag/gpd - De visserij op het IJsselmeer moet voor eind 2006 met minstens de helft wor den beperkt. Het visbestand in het Usselmeer is de laatste jaren flink geslonken, waardoor er te veel vissers zijn voor goed verko pende soorten zoals de aal, baars en spiering. Minister Veerman (Landbouw en Visserij) heeft zeven miljoen euro uitgetrokken om visver gunningen op te kopen. Op het IJsselmeer zijn nog circa 170 vissers met 76 boten actief. Zij kunnen zich vrijwillig melden. De minister dreigt meer vangst beperkingen door te voeren als er onvoldoende vrijwilligers ko men opdagen. De Nederlandse Vissersbond durft niet te zeg gen hoe groot de animo is voor de afkoopregeling. De IJsselmeervissers die over blijven, krijgen te maken met nieuw beleid, stelt de minister in de brief aan de Kamer. Vis sers die nu een vergunning hebben, zijn niet gebonden aan quota; ze mogen net zoveel vangen als ze willen. In de nieuwe opzet komt er een Vis standsbeheerscommissie (VBQ die vanaf 1 januari 2008 jaar lijks gaat aangegeven hoeveel er mag worden gevangen. Ook de sportvisserij krijgt een stem in de commissie. In 2008 wil Veerman ook het gebruik van zogeheten schietfuiken voor de paling vangst verbieden, zowel op het IJsselmeer als het Markermeer. Naast aal zit er ook veel andere vis in deze fuiken van minimaal zeven meter, soms wel negentig procent van de totale vangst. Veerman kondigt aan dat zelfs na de halvering van de IJssel- meervisserij verdere maatrege len niet uitgesloten zijn. Voor IJsselmeervissers zijn de plannen van de minister de tweede klap in een week tijd. Vissers mogen voor het tweede achtereenvolgende jaar geen spiering vangen. Ze verloren maandag een kort geding dat ze tegen de staat hadden aange spannen. De 52 vissers geloven dat er veel meer spiering in het IJsselmeer zit dan het ministe rie en biologen stellen. Mogelijk volgt er begin volgende week een hoger beroep. De Europese Commissie werkt aan een voorstel dat de aal stand in Europa moet helpen herstellen. Vissers achten het waarschijnlijk dat er een vangstverbod, of in elk geval een forse beperking komt, voor de vangst van paling op het IJs selmeer. Dat betekent - nog los van de maatregelen van Veerman - het einde voor het merendeel van de vissers: zeventig procent van hun opbrengst halen ze uit de palingvangst. Een nieuwe Nederlandse wintersport lijkt geboren: kite-snowboarden op een ondergesneeuwd weiland. Foto: ANP/Marcel Antonisse arnhem/anp - Het dikke pak sneeuw be zorgt de politie in het hele land veel extra werk. Het gooien met sneeuwballen leidt her en der tot hoogoplopende irritaties, zo blijkt volgens woordvoerders van de politie. Vooral het gooien met ijs- of sneeuwballen tegen ramen van woningen leverde veel meldingen op. In Duiven kregen twee jongens van 13 jaar een pak slaag van een automobilist, nadat zij een sneeuwbal naar zijn auto hadden gegooid. De man achtervolgde de sneeuw- ballengooiers en hield pas op met schop pen en slaan toen de ouders tussenbeiden kwamen. De politie zoekt de bestuurder nog. In Nijkerk werden bewoners van een straat gisteren wakker, omdat een man sneeuw ballen tegen hun ramen gooide. De gealar meerde politie constateerde dat de 30-jari- ge Nijkerker teveel had gedronken en re kende hem in. In Arnhem achtervolgde een 35-jarige man een kind van 12 jaar met een mes, nadat dat kind met een sneeuwbal zijn ruit had ingegooid. Ook bedreigde de man het kind met de dood. Elders in Arnhem liep een sneeuwballenge vecht woensdagavond uit op een echte vechtpartij, waarbij met stokken werd ge slagen. Twee mensen raakten daardoor ge wond. Een 15-jarige Arnhemse jongen meldde bij de politie dat hij was geslagen door een 34- jarige buurtgenoot, nadat hij die met sneeuwballen bekogelde. In Tilburg zou een 41-jarige man door een 21-jarige Tilburger woensdagavond zijn be dreigd met een honkbalknuppel en een mes toen hij hem en zijn vriend had ge vraagd te stoppen met het gooien van sneeuwballen tegen de ramen. De politie heeft de Tilburger aangehouden. In de Bra bantse stad kwamen enkele studenten met de schrik vrij toen vandalen met een sneeuwbal met een steen erin een ruit van hun studentenwoning vernielden. In de regio Zaanstreek-Waterland kwamen woensdag tientallen meldingen binnen van overlast door sneeuwbalgooiende jeugd. Ook werd het verkeer gehinderd in Koog aan de Zaan, Purmerend, Westzaan, Wijde- wormer en Landsmeer, omdat de jeugd sneeuwranden of enorme sneeuwballen met een doorsnede van bijna twee meter en sneeuwpoppen op de rijbaan aan bracht. In Zaandam vernielden jongeren een voorruit van een auto,, toen zij vanaf een viaduct aan de Kolkweg ijshallen naar auto's gooiden. In Bodegraven waren voor de grote sneeuwval van woensdag al problemen met sneeuwbalgooiende jeugd. De politie had dinsdag een 64-jarige man aangehouden omdat hij met een steekwa pen, een mes of een schroevedraaier, in stak op een 17-jarige jongen. den haag/gpd - Strafrechtdes kundigen zijn tegen het gebruik van AIVD-informatie in rechts zaken. Als informatie van de Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst mag worden ge bruikt, kan dat ertoe leiden dat de ATVD haar werkwijze aan past en ervoor terugdeinst de politie te informeren. Die waar schuwing kreeg de Tweede Ka mer gisteren van professor Buruma, hoogleraar strafrecht. De Kamer had Buruma en an dere deskundigen uitgenodigd hun mening te geven over een wetsvoorstel van justitieminis ter Donner. Die wil informatie van de AIVD als bewijs kunnen gebruiken in strafzaken tegen vermeende terroristen. De deskundigen kraakten het plan af. Als de AIVD weet dat de informatie die zij aan politie en justitie doorgeeft, kan worden gebruikt in rechtszaken, zal zij bepaalde zaken wellicht niet meer melden. Het is een heel verschil of je in formatie verzamelt om aansla gen te voorkomen of om tijdens een proces als rechtsgeldig be wijs van misdrijven te dienen. Dan moet immers de geloof waardigheid van de informatie kunnen worden vastgesteld. „De AIVD is er niet om boeven te vangen, maar om te zorgen dat wij niet ontploffen", schets te Buruma het dilemma. Bo vendien zal de geheime dienst haar bronnen geheim willen houden. Donner heeft daarom voorge steld dat alleen de rechter-com- missaris, die het strafrechtelijk onderzoek leidt, de informatie van de AIVD beoordeelt en met de betrokken medewerker van de dienst spreekt. De advocaat van de verdachte en de rechter op de zitting kunnen niet met de bron praten of hem vragen stellen. „Daarmee is het proces gedeeltelijk geheim, en dat kan niet in Nederland", aldus pro fessor Spronken, hoogleraar verdediging in strafzaken. De informatie van de AIVD is niet onafhankelijk te controle ren en dat deugt niet, oordeel den de deskundigen. Daardoor zullen er nauwelijks processen zijn waarin deze informatie wordt gebruikt, verwachtte voorzitterTonkens van de Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak. CDA en WD zijn voor, juist omdat de wet volgens hen maar zelden zal worden ingeroepen. De Kamer debatteert de ko mende maanden met Donner over het voorstel. groningen/gpd - Veel peuters en kleuters belanden onnodig in het medische circuit. Steeds meer ongeruste vaders en moe ders komen op het spreekuur van het ziekenhuis, omdat hun kind een achterstand zou heb ben. „Onterecht", zegt orthopeda goog en spraakpatholoog Sie- neke Goorhuis van het UMCG (Universitair Medisch Centrum Groningen). „Ouders en leer krachten hebben gewoon te weinig kennis van de ontwikke ling van jonge kinderen. En door het vele testen en toetsen worden ze onzeker." Goorhuis is gespecialiseerd in de taalontwikkeling van peuters en kleuters. „Met zeker een van de vijf kinderen die bij ons ko men, is niets mis met de ont wikkeling. Vaak is zo'n kind simpelweg nog niet aan toe aan bepaalde woorden of klanken. De een praat heel vlug en de ander is motorisch ijzersterk. Je kunt nu eenmaal niet alles even snel. Die ouders kunnen wij ge ruststellen." Goorhuis is vandaag een van de sprekers op het congres 'Dolge draaid; mogen peuters nog peuteren en kleuters nog kleu teren?' in het UMCG. Zij nam ook het initiatief tot dit sympo sium. De vraag of kinderen niet te vroeg langs de meetlat worden gelegd, staat centraal. Goor huis: „Door al dat testen en toetsen leggen we die kinderen langs een meetlat, maar peuters en kleuters zijn zich nog aan het ontpoppen. Zij moeten het hebben van het spelen. Helaas wordt er op school geen onderscheid meer gemaakt tussen kleuters en ba sisschoolkinderen. Onderwijs kundige methoden worden meteen al toegepast en nemen, zeker bij kleuters, de ruimte in van de belangrijke speelmo- menten." Goorhuis ziet met lede ogen aan dat ook leerkrachten nau welijks iets weten over de ont wikkeling van jonge leerlingen. Kinderen doen, volgens haar, op die leeftijd alles met horten en stoten; dan weer een stap naar voren en dan weer een naar achteren. Door onwetend heid wordt de paniek vergroot. O jee, is er iets mis met dit kind? „Vanuit de overheid wordt er alles aan gedaan om taalachter standen te voorkomen. Dat is goed, maar het moet niet zo zijn dat elke ouder nu denkt dat zijn of haar kind een achter stand heeft. Integendeel." den haag - De ontevredenheid over het huurbeleid laat zich niet insneeuwen. Boze huurders, maat schappelijke organisaties en politieke partijen trotseerden gisteren de winterse kou om voor de Tweede Kamer de huurplannen van minister Dekker (VROM) onder vuur te nemen. In hoeverre het protest effect zal hebben, moet volgende week blijken als de Tweede Kamer over het nieuwe huurbeleid debatteert. Directeur Van Veen van de Nederlandse Woonbond was tevreden over het verloop van de huurdemon- stratie. „Wat we willen laten zien is dat er een breed maatschappelijk protest is tegen de plannen. En dat is gelukt." Foto: GPD/Jeroen Jumelet amsterdam/anp - Edwin de Roy van Zuydewijn krijgt geen omgangsregeling voor zijn hond Paco. Op de stamboom van de viervoeter staat prinses Margarita vermeld als eigenaar en bovendien heeft zij 3,5 jaar geleden 2000 euro betaald voor de hond, oordeelde de recht bank in Amsterdam gisteren. De Roy van Zuydewijn had een kort geding aangespannen te gen Margarita, omdat hij de hond enorm mist. Na de schei ding van de twee nam Margari ta het dier mee naar Nederland. Bij de rechter wilde hij afdwin gen dat hij Paco twee weken per maand bij zich kon hebben. Bij de rechtbank voerde De Roy aan dat zij de hond hadden ge kocht om zich op het landgoed te kunnen uitleven en dat hij daar beter op zijn plaats is dan in de stad. De advocaat van prinses Margarita voerde aan dat een verblijf op het landgoed van tijdelijke aard is omdat het te koop staat. enschede/anp - Kranten ver melden steeds minder vaak de afkomst van daders en verdach ten. Ten opzichte van 2001 was dat vorig jaar met de helft afge nomen, blijkt uit een afstudeer onderzoek van Stiana Sibon van de Universiteit Twente. De studente Toegepaste Com municatiewetenschap verge leek de berichtgeving in de Volkskrant, het Algemeen Dag blad, de Telegraaf en het NRC Handelsblad. Het viel op dat in de berichtgeving over allochto nen de Marokkanen naar ver houding oververtegenwoordigd zijn. Begin februari bepleitte direc teur Fermina van het Landelijk bureau ter Bestrijding van Ras sendiscriminatie (LBR) meer openheid over de achtergrond van verdachten. Het verzwijgen van de etnische afkomst werkt juist averechts, verklaarde hij. Als voorbeeld noemde hij het incident in Amsterdam waarbij een automobiliste een Marok kaanse tasjesdief doodreed. Als eerder bekend was geweest dat de vrouw van Surinaamse af komst was, waren de spannin gen misschien minder hoog op gelopen, meende het LBR. den haag/gpd - CDA-Kamerlid Jan ten Hoopen riep het kabi net gisteren op ervoor te zorgen dat 'de vrijdag weer een gewo ne werkdag wordt'. Hij ergert zich eraan, dat bedrijven op vrijdag vaak vroeger sluiten of niet bereikbaar zijn. Veel werk nemers hebben een zorgdag en bedrijven plannen de ATV-da- gen van hun personeel vaak in voor het weekend. Ten Hoopen wil daar vanaf. De Tweede Kamer vergadert nooit op vrijdag. Wat doet u zelf vandaag? „Ik ben ondervoorzitter van de Kamer. Vandaag vervang ik Frans Weisglas. 's Ochtends zit ik op mijn werkkamer om aller lei documenten te onderteke nen. 's Middags ben ik bij de ondernemingsverenging Zoe- termeer." Vanwaar uw oproep aan het kabinet? „Het aantal mensen dat op vrij dag werkt, neemt zienderogen af. En wie nog wel werkt, werkt vaak maar een halve dag en gaat vroeg weg. Nederland moet zijn economische draag vlak verbreden. Daarvoor moe ten meer mensen langer aan de slag. Uit officiële cijfers van de OESO (een adviesorgaan van de rijke landen, red.) blijkt dat er in Nederland relatief veel men sen aan het werk zijn. Maar het aantal uren dat we werken, ligt lager dan in ander Europese landen. Dat komt doordat zo Foto: GPD veel mensen een deeltijdbaan hebben. Geleidelijk aan is de vrijdag bekort. Het is geen pro ductieve dag meer." Maar jullie willen ook dat ieder een zelfde zorg voor de kinde ren of zieke ouders op zich neemt. Dat kan niet met een fulltime baan. „Als we in Nederland de basis voorzieningen van onze verzor gingsstaat willen behouden, moeten we die ook met elkaar verdienen. Waarom wordt er zo negatief gedaan over werk? Het is leuk, je komt onder de men sen en neemt deel aan het soci ale leven." Maar wie neemt de zorgtaken op zich als werknemers niet meer in deeltijd mogen werken? „Ik wil niet verbieden dat men sen voor hun kinderen zorgen. Maar kunnen we het niet beter met elkaar organiseren? Nu loopt de vrijdag als productie dag weg. Waarom spreiden we de vrije dagen niet beter over de week? En er staan nog een hoop mensen aan de kant. WAO'ers, werklozen, her-intre- ders. Allemaal mensen die graag aan de slag willen. Ook kunnen kantoortijden beter worden aangepast aan school tijden. Zo werken veel bedrijven in Zweden van acht tot drie." Hoe deed u het vroeger toen uw kinderen nog kleiti waren? „Ik had een bakkerij met meer dere winkels. Ik werkte zes da gen in de week. Mijn vrouw deed een paar da gen in de week de administra tie. Dan stond de box op het kantoor. Maar ik begrijp dat die luxe niet voor iedereen is weg gelegd." middelburg/anp - De bouw van een nieuw theater in Middel burg is in een drama aan het uitmonden. De brandweer is gisteravond met spoed naar de bouwput gegaan om deze vol met water te zetten. Een wand van de bouwput is instabiel, door het inpompen" van water wordt tegendruk gegeven. Vanwege verzakkingsgevaar zijn zeven woningen ontruimd. Voor de bewoners is opvang ge regeld in hotels. In verband met een mogelijke instabiliteit van de ondergrond en eventuele problemen voor nutsleidingen is energiebedrijf Delta inge schakeld om de boel in te gaten te houden. Er zijn al geruime tijd proble men bij de bouw. Onder het theater moet een parkeergarage komen, maar het dichtmaken van deze ruimte levert de aan nemer al enkele weken hoofd brekens op. De bouwput krijgt steeds te maken met lekkage, waardoor de grond onder de direct aan de bouwput gelegen woningen wegspoelt. Het theater wordt gebouwd op de plek waar voorheen de Ge neraal Majoor Berghuijskazeme stond. Volgens een woordvoer der van de gemeente was be kend dat de bouw risico's met zich mee kon brengen. De gemeente heeft heeft altijd gezegd dat stoppen geen optie is vanwege de enorme kosten, ongeveer 25 miljoen euro, die de bouw al met zich mee heeft gebracht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3