Beatrix even in Russische sferen GESPREK VAN DE DAG r Radioprogramma yDyr uitontdekt het zondagochtendgevd Picture perfect fc MENSELIJK DAGELIJKS LEVEN te Een soort Meta de Vries, de Radio 2-presentatrice van weleer die ja renlang luisterend Nederland op de zondagmorgen aan de radio kluisterde met haar muziek- en uitgaansprogramma. Ze deed dat met die mooie stem. Een béétje van die sfeer wil Froukje de Both laten terugkeren op de radio. Zondag is zij voor het eerste te horen in haar nieuwe programma voor Radio 538 'D'r uit', samen met collega-dj Jens Timmermans. Meta de Vries? „Ja, zo'n soort per- sonalityshow heb ik in gedachten en die heb je nog niet op de zon dagochtend. Ik probeer zo'n soort sfeertje te creëren, maai' natuur lijk zal het heel anders klinken dan wat Meta de Vries toen deed. We zijn natuurlijk wel een jonge- renstation." Froukje de Both en Jens Timmermans willen wakker Nederland (of zij die half wakker de radio om 08.00 uur aanzetten) een gevarieerd ochtendblad bie den. „We willen luister-radio, een show op de zondagochtend. Toch zo'n beetje als Meta. Zij was een fenomeen, dat is een beetje mijn referentiekader", aldus de 32-jari- ge actrice (Costa!) en musicalster (Love me just a little bit more). Froukje spreekt voortdurend over het kweken van een zondagoch- tendgevoel. Maar ja, wat is dat dan? „Daar wil ik zelf achterko men. Ook door gesprekken die ik ga voeren met de luisteraars. Ik denk dat het zondagochtendge- voel voor iedereen verschillend is. Kijk, ik presenteer op de vrijdag avond ook een programma. Dat is druk, hectisch, chaotisch. Daar gebeurt van alles. Zo zal het met 'D'r uit' niet worden. Maar saai wordt het zéker ook niet. Dat is niet onze insteek in elk geval. Het is wél Radio 538, daarom zal het altijd luchtig blijven." Uitgaanstips komen er ook, maar die zullen wat anders zijn dan de tips die Meta de Vries gaf. Geen gezinsuitjes naar een braderieën en andere kantklosactiviteiten. „Evenementen waar jongeren op afkomen noemen wij. Dus geen truttige dingen. In een rommel markt zijn de meeste jongeren niet geïnteresseerd." Intussen gaat De Both als een speer in 'dj-mannenland'. Con currentie heeft ze, afgezien van Claudia de Breij op Radio 3, vol strekt niet te duchten. „Ik snap er niks van dat er geen vrouwelijke dj's zijn. Echt géén idee. Als je een beetje ad rem bent, goed bij stem, je formuleert aardig en je blijft je zelf - waarom zou een vrouw dan geen dj kunnen zijn?" Jan van Stipriaan Luïscius 'D'r uit', elke zondagochtend van 08.00 tot 12.00 uur bij Radio 538 De Spaanse koninklijke familie heeft officieel ontkend dat PRIN SES LETIZIA, de vrouw van kroon prins Felipe, aan ANOREXIA lijdt. In een brief van de hoofdvoorlich- ter van het koningshuis, die in de krant El Mundo is geplaatst, wor den de geruchten in de media „ab solute onzin" genoemd. Felipe en de voormalige tv-journaliste Letizia trouwden vorig jaar mei. De laatste tijd viel op dat de prinses een stuk magerder was geworden. In Spaan se en internationale media werd de afgelopen week druk gespeculeerd dat Letizia aan de beruchte eet- ziektezou lijden. Foto: EPA De echtgenote van één van de ko ninklijke lijfwachten blijkt de 'MOL' in de omgeving van de Oran jes, die bijna een jaar lang informa tie aan het roddelblad Privé toe speelde. De vrouw werd opgepakt, nadat BEATRIX justitie inschakel de. Toen het Landelijk Parket zich bij de lijfwacht meldde, bleek die niets te weten van de activiteiten van zijn vrouw. Zij leidde de infor matie over de reizen van Willem- Alexander en Méxima -volgens Privé 25 in negen maanden tijd- af uit zijn werkrooster. De vrouw is eind 2003 gearresteerd. Frank Clark Ik kan me niet meer herinneren wat voor uitvluchten de mensen verzonnen voordat er computers waren Televisiepresentatrice IRENE MOORS is de nieuwe ambassadeur van het RO DE KRUIS. Moors, onder meer bekend van het RTL-programma Live and Cook ing, wordt het gezicht van de hulpacti viteiten van het Rode Kruis in Neder land. De tv-presentatrice stelt dat ze nog heel wat werk te verrichten heeft, „ledereen kent het Rode Kruis van noodhulp in het buitenland. Helaas we ten maar weinig mensen dat het Rode Kruis ook in Nederland actief is", zegt Moors. Volgende week draait ze een dagje mee als vrijwilliger tijdens een vakantieweek voor chronisch zieken en gehandicapten in Wezep. Drie op de vier JONGE VROUWEN in België zou een esthetische OPERATIE laten uitvoeren als ze daar de kans toe hadden. Ze willen graag hun borsten, billen en neus anders zien. Dat blijkt uit een internetenquête onder 1684 Belgi sche vrouwen. Bij oudere dames zijn vooral de facelift en buikcorrectie popu lair. Een liposuctie (vetafzuiging) is de eerste keuze van mannen. Slechts 45 procent van de ondervraagden zei niets aan zijn uiterlijk te willen veranderen. Toch is de plastische chirurgie voor de meesten slechts een laatste optie om het uiterlijk te verbeteren. Bijna negen op de tien denken in de eerste plaats aan een gezondere levenswijze: langer slapen, beter eten, meer sporten. Twin tig procent zegt echter al jaren niet meer aan zijn conditie te hebben ge dacht. In Japan is YOSHIAKI TSUTSUMI gis teren gearresteerd. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de VERVALSING van de cijfers van zijn Seibu-imperium en aandelenhandel met voorkennis. De 70-jarige Tsutsumi werd van 1987 tot 1990 jaarlijks tot rijkste man ter we reld uitgeroepen door het Amerikaanse tijdschrift Forbes. Zijn bezit zou toen ruim 16 miljard dollarwaard zijn ge weest. Zijn ouders bouwden een fortuin op met het opkopen van vastgoed tij dens de wederopbouw van Japan na de Tweede Wereldoorlog. Tsutsumi bouw de hét imperium uit met de ontwikke ling van onder meer ski-oorden, golfba nen en hotels. Vorig jaar was Tsutsumi gezakt naar de 159ste plaats op de lijst van rijkste mensen ter wereld met een bezit nog maar drie miljard dollar. De Amerikaanse zangeres DIANA ROSS heeft de Gouden Medaille van de stad PARIJS gekregen. De burgemees ter, Bertrand Delanoë (rechts op de fo to), prees bij de uitreiking in het stad huis het 'immense talent' van de zan geres en benadrukte dat zij de waarden uitdraagt, waar ook Parijs voor staat. Hij bekende dat de Zuid-Afrikaanse oud-president Nelson Mandela hem eens had toevertrouwd dat hij zich ge- inspireerd voelde door de zangeres, die volgende maand 61 wordt. Ross rea geerde enthousiast op de onderschei ding: „Ik ben gek op Parijs, het staat voor kunst, glamour en mode". Foto: EPA Door de spullen die langs mijn keukenraam omhoog worden getakeld, kan ik een eerste indruk niet onder drukken. Comfortabele tweezitsbank, eikenhouten eettafel met bollende poten, artistiek bedoelde kistjes, een nieuwe 'antieke' kast, een gitaar en een enorme poster van een Hollands meestenverk. Zo onopval lend mogelijk gluur ik naar beneden. Het is moeilijk te zeggen wie het stel in kwestie is. Een uitgebreide als verhuisdienst functionerende vriendengroep staat pa raat bij de gehuurde verhuisbus: De vlekkeloze en tot in de puntjes georganiseerde verhuizing van een vlek keloos en tot in de puntjes georganiseerd stel. De bur gerlijke statui doet zijn intrede in 'mijnpand. Bijna een jaar heb ik zonder buren gewoond. De re novaties lieten op zich wachten en de vastgestelde huurprijs was krankzinnig. In een maand tijd zijn al le mij omringende appartementen verhuurd. En nu willen die nieuwe buurtjes kennis maken. Klop Klop. 'Hoi, ik ben Hulpeldepup en ik ben hier samen met mijn vriend ingetrokken. Het leek ons leuk jullie alle- maal uit te nodigen om kennis te maken.En voor ik het weet, ben ik uitgenodigd voor een avondje koffie met gebak. Nog voor dat avondje is aangebroken wordt er weer geklopt. Wat is toch dat geluid dat bij mij vandaan komt? Tja, dat zal mijn cv welzijn, die inderdaad oorverdovend hard aanslaat en vervolgens fluitend het hete water door de leidingen stuurt. De pech wil dat hun bed aan de andere kant van die muur staat. Ik zal nog eens bellen of ze daar iets aan kunnen doen, oké. Daar gaan weal, het buren leed is geboren. Om acht uur klop ik aan met een klein bosje roosjes. Ik kan me maar beter van mijn beste kant laten zien. Een stralend welkom, ik ben de eerste. De inrichting is niet verrassend, de doorgevoerde perfectie wel. Het is af! Tot en met de bos tulpen op de eettafel. Alles is er en staat op zijn plaats. Wat ongemakkelijk neem ik plaats in het knusse plaatje, rechtstreeks uit de Ikea- catalogus. Bedenk dat ik mijn haar wel iets netter had kunnen doen en probeer zo nonchalant mogelijk een rafel aan de onderkant van mijn colbertje los te trek ken. We drinken koffie met baklava. Ik zit te kliederen en kruimel, terwijl de ins outs van de renovatie en het huis worden besproken. Ook mijn kachel, die als een bronzig beest mijn nieuwe buurtjes rond bedtijd en '5 morgens vroeg tot wanhoop drijft. Ai, dit kan een pro bleem worden. Nog niet, want mijn nieuwe buurtstel is van het har telijke soort en ze snappen heus wel dat ik er niet veel aan kan doen. Maar zeg, wat doen jullie allemaal precies, we zijn zo nieuwsgierig. Mijn verhaal is war rig en ongecontroleerd, net als mijn leven. In schril contrast met wat zij te vertellen hebben. Picture Per fect: Hij werkt bij de gemeente (waarom ben ik niet verbaasd?) waar hij zich bezighoudt met de verbete ring van probleemwijken en zij is gespecialiseerd in ontwikkelingshulp en schrijft daarover voor liet on derwijs en de wetenschap als freelancer. Wauw... poli tiek correct én maatschappelijk geëngageerd. Nog een stukje baklava? Nee sorry, ik moet er weer vandoor, ik ga nog even naar kantoor: er ligt een deadline op mijn bureau. Ik besluit de ogen zo groot als de koffie- sclioteltjes te negeren. Moeilijker om aan voorbij te gaan, is de zelfreflectie die zich in de daaropvolgende dagen aan mij op dringt. Als ik thuis kom en geïrriteerd tot de conclusie kom dat haar fiets op 'mijn'plekje staat. Had ik een eigen plekje dan? Blijkbaar was ik in die veronderstel ling. Als ik de kachel aanzet, hoor ik de verhitte lokroep van mijn cv door het pand gieren. Elf uur, was dat niet bedtijd bij de buren? Het pand is gehorig, betekent dat dat ik niet om drie 's nachts de afwas kan gaan doen? Het vervelende van buren is dat ik, door rekening met hen te houden, me uiterst bewust wordt van mijn eigen tekortko mingen. Gebrek aan regelmaat, gebrek aan tolerantie, territoriumdrift, mijn contactgestoorde a-sociale ganggedrag, mijn afkeer voor maatschappelijke per fectie. Mijn luiheid en nalatigheid wat betreft mijn eigen inrichting. Kortom, ik ontbeer alles wat mij tot een prettige buurvrouw zou kunnen maken. Ik zou voor geen goud met ze willen ruilen, en toch... Het is niet alleen dat het gras van mijn buren groener is; zij hebben gras en ik niet! Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com Froukje de Both naast haar algemeen directeur van Radio 538 Jan-Willem Brüggenwirth. Foto: Ton Koningin Beatrix onthult het standbeeld van Anna Paulowna. Foto: GPD/John Oud Ni Koningin Beatrix had zich geen passender decor kunnen wen sen voor de onthulling van een standbeeld van haar Russische betovergrootmoeder Anna Pau lowna. 'Het leek wel of ik door een Russisch winterlandschap reed', liet ze burgemeester Pen- nink van Anna Paulowna we ten. Een dikke laag verse sneeuw gaf het Sluisplein van Anna Paulowna woensdag de juiste ambiance, die de met een bontmuts en stevige laarzen toegeruste Beatrix duidelijk kon waarderen. Anna Paulowna die de polder gemeente haar naam gaf, is door de Moskouse kunstenaar Alexander Taratynov heel on gebruikelijk als amazone afge beeld op een steigerend paard. De beeldhouwer bestegen ook de tsarentroon. jo Het leek Alexander een leuk .et idee zijn zusje uit te huwelij- 'ir ken aan de Oranjes en zoals nl het in die tijd ging, gehoor- js zaamde Anna. Volgens haar efi bofte Nederland dat het een 00 tsarendochter als koningin ld kreeg, de hoofdprijs in de lote-hc rij zeg maar. itb Anna, die op 1 maart precies j/e 140 jaar geleden overleed, had geen gemakkelijk karakter, eer trekje van de Romanovs. Wan neer in latere jaren haar nako- Q melingen -oudste zoon Willem III voorop, maar Beatrix niet |ig uitgezonderd- met koppig en jei wispelturig gedrag ministers el< het leven onmogelijk maken, wordt dat toegeschreven aan het 'Russische bloed' van de Oranjes. De koningin liet in 1844 schrif- fii telijk weten 'geen zwarigheid' Q r te maken om aan het verlan- scl gen tegemoet 101 jer Ls die koningin Bea- St"£l Tl Cl DCP Cl te komen de trix zijn ontwerp 'droogge- ït 1 S»ersAnna Paulowna als krachtige OtltVllllH Westerwaard' Anna Pau- V vrouwen en wilde hun heroïek op deze manier uitdrukken. Maar na opmerkingen, onder ande ren van paardenkenners, heeft de Rus aan de voet van het beeld een slang toegevoegd. Het paard heeft nu een goede reden om te steigeren. Ook de Russische televisie was naar de kop van Noord-Hol land gekomen. „Bij ons is het veel kouder en is er veel meer sneeuw", bagatelliseerde de verslaggeefster de plaatselijke euforie over het winterse weer. .Anna Paulowna is een stukje van onze geschiedenis. Verge ten misschien, maar daarom nog wel belangrijk", verklaar de ze haar komst, in het kiel zog van de Russische ambas sadeur Kirill Gevorgian. De Russische groothertogin Anna Paulowna trouwde in fe bruari 1816 in Sint-Petersburg met de latere koning Willem II. Haar vader was de in 1801 ver moorde tsaar Paul, haar broers Alexander en Nicolaas lowna te noe men. In 1847 was de polder ag omdijkt, in 1870 werd Anna laj Paulowna een zelfstandige ge- lt( meente. Maar het duurde nog n 1 eens 135 jaar alvorens ook hier bit een standbeeld -Den Haag heeft al veel langer een beeld van de naamgeefster verrees, betaald door bedrijfsleven en inwoners. Van de winterse sfeer stapte koningin Beatrix na de onthul- al ling vervolgens het voorjaar r 2 binnen. In Breezand opende to ze namelijk de 25ste editie van de Lentetuin, een expositie van bolbloemen als hyacinten, narcissen en tulpen. „Heel mooi", aldus de koningin, die in haar leven al heel wat van dit soort tentoonstellingen heeft gezien. Maar, zo beken de ze na de rondleiding, ze was nog geen expert genoeg om over de resultaten een vak kundig oordeel te vellen. Hans Jacobs

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2