Thy gooit vaak de kop in de wind TOERISME hotel van Beste Nederland komt in Ootmarsum Tweehonderd jaar Hans Christian Andersen 35 f~ Duitsland WK 2006 land is de verkoop jes voor het WK-voet- 1 jtsland van start ge- ioewel het nog niet zeker is dat 'wij' ons plaatsen is vast in me- Sands huisgezin de i Cfal losgebarsten over vat er in de vakantie 8' ^gebeuren. Even de rwippen en erhéén oetbal vindt tussen 9 2006 plaats), lek- 30het voetbal op de tv op een camping gaan rmf een draagbar e tv. Of én of er geen WK- LVoor de verstokte Je jfhebbers: het Duits lureau heeft vorige e^44 pagina's tellende 0 güitgebracht, Neder- ner, over het evenement. made over de twaalf de stadions, specia- rhi^ngementen, enzo- brochure kost niets, 1 |(-WK voetbal 2006, ,n I een afgeronde zaak', d asteld worden via h ^verkeersbureau.nl of Grd1 folderbestel- 029 (25 cent per imodatie in ReMSch Turijn de sfeer te blijven: id jaar februari naar L®ische Winterspelen in wil, "ied aan nu al op zoek lar accommodatie. De allemaal al vol - 'l plijk met atleten en Janr) officials - en de iben nu hun hoop ge- l de eigenaren van de jnden privé-apparte- it. 'egen uiteraard een 3 ^e vergoeding hopen e optrekjes ook be komen. In totaal gokt zo'n 3.000 apparte- Vïntercampings zijn S#is ook. Voor meer in- nontagnedoc.it. «ei '-prijzen in et-brochure VakantieX- Nfor het eerst met een op de markt ge- e de titel ZON draagt, (brochure, waarin iaf-prijzen vermeld consument kan de o ireissom aan de balie opvragen, Nfi de 125 VakantieX- Igingen in Nederland, site www.vakantiex- ettien wil op deze ma- 0 Jen op het probleem ingen in vraag en ez 0 de reismarkt, waar- en kunnen wijzigen, blijkt dat de reis- 3r(jit hecht aan gedrukte 'om iets in de hand en om de sfeer van 5seimodatie of bestem- 1 Ti te brengen, maar wel in combinatie 10elheid en voordelen aldus de keten. lin ibul i Istanbul-brochure ld International biedt .is van koken een let- iguurlijk bijzondere lovenop een van de Bnten (bijvoorbeeld ■M Istanbul vanaf 215 een unieke op z'n Turks. On- dej van een professio- fe chef-kok leer je 1sljro de man vier ver- w'Turkse gerechten te ar'i in de prijs van de ex- ■J bok nog een uitge- 1stch tot besluit van de "feisje trouwens ook 7<hbineren met elf an- ^rsies. Meer info bij de ^bureaus of op "^ndinternational.nl. tte geran "ilk 'honderd parken 'fe mei in het teken ^-rondleidingen, mu- njer en literaire sessies, picknicks, high- ierdere culinaire activi- ar hitectuur, beeldende orJe geschiedenis van en. En dat allemaal in Myan 'de Dag van het r jispireerd door het j)/laanderen, is het de n dat er elk jaar in sa- n^g met een groeiend neenten een Dag van rardt gehouden in enl, hoopt initiatiefne- 'F' ;orjonstateerde dat wij v)en een groot belang ani aan parken, plant- speelplekken in onze tfing. Maar juist deze Ot)or openluchtrecrea- nntn spel staan onder Lude druk, aldus de vindt plaats v. 'in Venlo, in aanwe- n minister Sybilla n VROM en Guido fom, hoofddirecteur jjinwb.nl is een be schrijving te lezen :erse activiteiten. De zee vreet aan de kalksteenkust Foto's: GPD Geen mens in Stenbjerg Het Deense Jutland is als een ei met een los kopje. Het Limfjor- den is de scheiding. In het noordwesten ligt Thy, eigenzin nig, wild, Terschelling in het groot zeg maar. Paradijs voor sportvissers, wandelaars en strandgenieters. Geen bestem ming voor zeurpieten. door Thom Olink De eindeloze bocht tussen zee en land loopt linksom de hori zon uit. Zo ver de ogen kunnen zien liggen er duinen, heel breed, nauwelijks betreden, ruig en heersend. Wachters over een zee, die een eind ver derop niet zonder reden Jam- merbocht heet. Dit is Thy, noordoost-Jutland, heel anders dan het verder zo rustige vaste land van Denemarken. Hier is de natuur de baas en moeten bewoners en toeristen zich vaak schikken naar zijn grillen. Het gebeurde ons al na enkele dagen van rust en wandelingen: de wind, altijd op de loer, stak op en binnen enkele uren kon je er tegenin hangen. De golven groeiden de lucht in, sloegen met doffe klappen op hoge be tonnen pieren van Hanstholm en eroverheen. Toch bleven enkele taaie sport vissers bijeen: Fransen, Duit sers, Denen en enkele landge noten. Een beetje beschermd achter een stalen deur in de ka demuur smeten ze hun zeehen- gels uit en vaak waaide hun an- kerlood van twee ons en meer ver van het doel. Je kon elkaar niet verstaan in het gebulder, maar een arm omhoog bete kende: beet! Platvis en makreel uit het schuimende water. Het was er prachtig in zijn woest heid. Een dag later - oh wonder - la gen we op het strand. Achter Vissersschepen in het heldere licht een stuifduin heerlijk in de zon. Links niemand, rechts nie mand. Ook voor ons geen men sen, alleen de heftige nog onbe gaanbare branding, een kilo meters vuilwitte schuimkraag waarboven meeuwen koers probeerden te houden. De zee schopte duidelijk na. Een paradijs, tien maal Ter schelling in maten gerekend. Die dag kwamen twee families in zicht, meer niet, rust, einde loze rust. Het landschap daar op Thy is vreemd, lijkt uit oude tijden overgedragen, maar dat is schijn. De mens is hier behoor lijk aan het prutsen geweest. Met maar één doel; overleven. Dit Denemarken bestond ooit uit voortdurend van vorm ver anderende kalksteeneilandjes. De geharde bewoners smeden die aaneen met zeezand en om ze vast te houden werden fikse bossen aangeplant, met voor namelijk dennen. Ze heten plantages en zijn van de staat. En zo ligt tussen Agger op de zuidpunt en Bulbjerg een deels gemaakt landschap onder de hemel - elke dag anders - vol bossen, duinen, meren, heide velden, een interessant dieren leven en strand, eindeloos breed strand, 's Zomers is het in enkele badplaatsen even druk, dorps druk, aangenaam. Achter die brede groene rand hebben we ook de vlakke vel den doorkruist, wuivend graan en dorpen, soms kleine indu strie, langzaam afdalend naar het Limfjorden. Dat is een wa ter tot voorbij de horizon, on diep, waarop kleine veerboten de Kop van Jutland vastmaken aan het 'vasteland'. Hier wordt eindeloos gezeild, ook in groepsverband. Camping Op de camping van Hanstholm bij de Vigso Bocht keken we on ze ogen uit. En dat kon ook niet anders, want we stonden op een plateau, veertig meter bo ven de zee, een theater, vlak en uniek. Vandaar naar het strand en de zee hollen was een feest - bij de branding kon je goed te zien hoe de zee aan het kalk steen knabbelt. Omhoog en te rug naar de luxehut bracht fluittonen in de adem. 's Avonds, als we voor ons huisje met een jas aan de laatste zon nestralen bijeenveegden, zaten we op de eerste rij voor een ci- nemascoopdoek en dropen kleuren van de hemel zo in zee. De sportvissers waren dan al binnen van hun avonturen aan de kust, op de pieren van Hanstholm of op zee. De boten uit Hanstholm gaan onder meer naar het Gele Rif, een be roemde verzameling wrakken op zo'n tachtig kilometer uit de kust. Bij het Gele Rif vangen ze alles, veel en groot; kabeljauw, zeewolf, platvis, makreel, pol lak, koolvis en haringhaaien. Hier zakt het lood regelrecht in de prijzenkist, de records zijn niet te tellen. De schippers van de sportvis- boten in Hanstholm hebben de magische plek hard nodig, want ze moeten wennen aan een nieuwe toekomst. Ooit was hier de grootste vishaven van Dene marken, nu roest te veel. De commerciële visserij gaat ook hier op de punt van Thy bijna ten onder in het springtij van Brusselse maatregelen en eigen waan van overvloed. De deuren van het vernieuwde winkelcentrum in Hanstholm gaan te zelden open en dicht, er dreigt steeds minder werk nu de haven leegbloedt. Bovenop een hoog duin staat een leeg hotel met zout op de ramen. Ze hebben het moeilijk daar in Thy. Toekomst Maar zoals campingbaas Bent Thodsen vertelt, het besef breekt nu door dat er andere mogelijkheden zijn. De unieke natuur, het ruige land met ver zonken dorpjes en onverslaan bare stranden raken meer en meer in trek. Bij de toeristen die van laarzen houden en van ge ringe drukte vóór de duinen en die tegen een beetje wind kun nen. Maar zelfs die wind voert kansen aan. Voor de sportvis sers op zee vallen nogal wat da gen uit, maar anderen applau disseren als de vaantjes strak staan. Toen we tijdens een dag vol vla gen uit west-noordwest boven Hanstholm de enorme Duitse bunkervesting met complete spoorlijnen bekeken zagen we diep onder ons een mooi tafe reel. Honderden surfplanken met kleurige zeilen trokken oe- rend hard schuimsporen voor de kust. De gebruinde koppen kwamen uit tientallen landen. Bent Thodsen van de camping Algemene inlichtingen over kleine musea, wandelen, natuurpar ken e.d.: VisitDenmark, 071 5211 544 (09.30 tot 12.00 uur), www.vi- sitdenmark.co. Over Thy: VW.Thisted, die verwijzen verder, www.thisted-turist.dk. Hanstholm Camping: hele jaar open, 450 plaatsen en 27 hutten de luxe met douche, ijskast, magnetron en 4-6 slaapplaatsen, tel. 00 45 9796 5198, zie www.hanstholm-camping.dk. Kirsten Kjasrs Museum in Frostrup, www.kkmusea.dk. Hengelsport: In de meren kan met vergunning worden gevist. Heel goed is de omgeving van Viborg. Viborg Turistbureau, tel: 00 45 8725 3075, www.visitviborg.dk. Ook zijn er vele visparken. Voor Gele Rif en andere kust- en zeestekken zie www.visitdenmark.com. vertelde ook dat voor deze kust vele nationale en internationale kampioenschappen plankzeilen worden gehouden. En dat er nog een groep regelmatig te gast is in Thy en op zijn cam ping even voorbij Hanstholm; de modelvliegtuigbouwers. Hier vinden ze door de hoogte verschillen en het vreemd ge laagde landschap gedroomde thermiek. De sportvissers zijn er altijd en voor hen heeft de campingbaas goede huisjes en speciale voorzieningen als schoonmaaktafels met stro mend water. We hebben op Thy immens ge noten van de rust en de kleine dingen. Van de dorpen aan zee als Agger, Stenbjerg - waar merkwaardig genoeg iemand fluit zat te spelen - Nr.Vorupor, Vangs, Klitmoller en noordelijk van Hanstholm de stranden van Lild en Bulbjerg. Daar za gen we in het helderste licht vissersboten op het strand lig gen in lichtblauw, geel en rood. Als geweldige torren op hun zij kant. In Lild werden er twee hoog op het strand gesleept aan kabels, die uit een puffend mo torhuis kwamen; oude tijden, nooit verdreven. Voor wie de rust in deze hoek van Denemarken te veel wordt en even met meer mensen wil praten, gaat naar Thisted met een gezellige winkelstraat en enkele musea. Het ligt aan het Limfjorden. Nabij het Tommerby Fjord (een plat meer heet ook fjord) brach ten we een dag door vol heerlij ke eenvoud en verwezenlijkte idealen. Daar ligt namelijk het Kirsten Kjaers Museum met tientallen schilderijen van deze even eigenzinnige als originele Deense kunstenares (1893- 1985). Maar de verbouwde boerderij met bijschuren in de bossen bij Frostrup bieden en betekenen veel meer. Oude levensgezellen John An derson uit Engeland en Harald Fuglsang, de Deen hebben een microklimaat vol menselijke warmte geschapen. Daar kun nen kunstenaars terecht in ate liers, daar wedijvert kamermu ziek met vogels, lopen kinderen en honden vrolijk rond. De bezoekers drinken koffie, eten en praten en laten wat geld achter voor dit Eden. We vonden hier een eiland op een eiland. Toen we, na kalme ge sprekken met John, Harald en enkele schilders en een maaltijd vol bruinbrood en eigenge maakte jam, wegreden hebben we wel drie keer omgekeken. Na het bos bij die aardige men sen kwam een heideveld, heel groot en het diepe avondrood maakte dat het in bloei stond. door Alice Plekkenpol Denemarken herdenkt dit jaar de tweehonderdste geboorte dag van Hans Christian Ander sen. Dat gebeurt met speciale tours, voorstellingen, exposities en themareizen. Maar het ac cent ligt op hoofdstad Kopen hagen en Andersen's geboorte stad Odense. Odense telt circa 180.000 inwo ners en heeft een aardig, oud, voetgangersgebied. Vanuit het centrum vaart een boot naar de dierentuin en het openlucht museum. In dat museum wordt van eind juni tot begin augus tus drie keer daags de gratis toegankelijke Hans Christian Andersen Parade opgevoerd, een soort musical. Op het eiland Funen zijn meer daagse tochten naar kastelen en huizen waar Andersen ver bleef. Ook zijn er Andersen- tours in en om Odense. Meer informatie: tel. 00 45 6613 1337, www.visitfyn. com. Het Hans Christan Andersen Museum aan Bangs Boder is dagelijks, behalve maandag, open van 10.00-16.00 uur, en tree 50 kronen. Het vroegere woonhuis van Andersen aan de Munkemollestraede 3 is dage lijks, behalve maandag, open van 11.00-15.00 uur. Het open luchtmuseum Den Fynske Landsby, net buiten Odense, is vanaf april dagelijks, behalve maandag, open van 10.00-17.00 uur, entree 40 kronen. In de winter alleen op zondag van 11.00-15.00 uur open, gratis en tree. Informatie over de musea in Odense: tel. 00 45 6551 4601, www.odmus.dk. In Kopenhagen staat vanaf deze maand veel muziek en theater op het programma. Het muse um Wonderful World of Hans Christian Andersen is dagelijks open van 10.00-18.00 uur, en tree 80 kronen, www.hcander- sen.com. Tussen mei en sep tember zijn er fietssafari's door de Deense hoofdstad, de tocht van 4,5 uur inclusief lunch en fietshuur kost 350 kronen. Wandelingen zijn er ook. Meer informatie: tel. 00 4533 239 490, www.citysafari.dk en www.visitcopenhagen.dk In Nederland is er eveneens aandacht voor Andersen. Diver se touroperators hebben the mareizen naar Denemarken. De Efteling biedt de attractie Het Meisje met de Zwavelstok jes en de musical De Kleine Zeemeermin, jeugdtheater Son- nevanck trekt door het land met sprookjesvoorstellingen en op tv komt de serie Fairytaler. Discussie over kunst in Kjaers Museum FEITEN CIJFERS door Alphons Weierink Bovenop de Kuiperberg in Oot marsum moet over drie jaar het beste hotel van Nederland staan. Een uiterst luxueuze ac commodatie met 90 suites in combinatie met een compleet wellness-centrum met de meest uiteenlopende faciliteiten voor de gasten. Het nieuwe hotel moet in Ne derland erkende tophotels als het Amstelhotel en Lauswolt in Friesland voorbijstreven. Met Joop en Betsy Logtenberg-van der Maas op de plek waar 'het beste hotel van Nederland' moet verrijzen. Foto.- Wegener dit even spectaculaire als ambi tieuze plan wil het Ootmarsum- se horeca-echtpaar Joop en Betsy Logtenberg-van der Maas nog één keer van zich doen spreken. Het gaat om een in vestering van 35 miljoen euro. Het nieuwe hotel moet ver schijnen op de huidige locatie van hotel De Wyllandrie - het voormalige PTT-vakantieoord - op de Kuiperberg en komt in de plaats van hotel De Wiemsel aan de andere kant van Oot marsum. Ook het aan De Wiemsel gelieerde restaurant De Wanne (één Michelin-ster) wordt met nog twee andere res taurants in de nieuwbouw inge past. Het zal de verwende gast straks in het nieuwe hotel aan hele maal niets ontbreken. Daar moet ook het zogeheten well ness-centrum voor zorgdragen met faciliteiten variërend van een compleet beautycenter tot sport- c.q. ontspanningscen trum met meerdere zwemba den, squash- en tennisbanen, sauna's en bubbelbaden. „Dit wordt werkelijk hét neusje van de zalm", zegt Joop Log- tenberg. „Groter wel, maar mooier is er straks geen hotel in Nederland te vinden. Alleen al de plek bovenop de Kuiperberg met het fantastische uitzicht over het Duits-Nederlandse grensgebied kent zijn gelijke niet." Privé-kliniek De huidige Wiemsel krijgt een nieuwe bestemming als privé- kliniek in combinatie met zorghotel. De familie Logten- berg is hierover in onderhande ling met een aantal medisch specialisten. Het complex blijft wel eigendom van de Ootmar- sumse horecafamilie. De familie Logtenberg-van der Maas gaat ervan uit in 2006 met de bouw te kunnen beginnen en het nieuwe tophotel eind 2007, uiterlijk begin 2008, in ge bruik te kunnen nemen. Vervol gens kunnen de medisch speci alisten hun privé-kliniek en zorghotel openstellen. De bouw van het nieuwe hotel past in de familietraditie van Logtenberg-van der Maas. Die begon al in 1968 met het vaak door de koninklij ke familie gefrequenteerde restaurant De Wanne, een initiatief van wijlen Ton van der Maas. In 1978 volgde het hotel De Wiemsel waar in de jaren 80 een Europese financiële top werd gehouden en in 2000 werd De Wyllandrie gekocht.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21