raarschuwing voor iekgladde wegen jmsm Duindamseslag als ideaal langlaufgebied Goed Wonen 3 bizoutproducenten kunnen vraag niet aan dn ix geweld bij sneeuwballen gooien -mïTiiir^afi Stilte voor De Generaal Helft herkeurde WAO'ers moet op zoek naar baan Winterfoto's van lezers ERA vrijdag 4 maart 2005 Opnieuw sneeuw ladSjzw A o/i° I5/6 5 maart 2005 OPEN HUIZEN ROUTE le ^neeuw en vorst blijven e or overlast op de we- vel het auto-, trein- en *er gisteravond op- ^tregeld was, was de ider groot dan woens- vanochtend wordt re- met spekglad- ep en brokken ijs op de de strenge vorst, graden onder nul werkt meer. Rijkswaterstaat isen aan niet de weg n. Vandaag trekt op- 1 sneeuwfront over ons wel dat niet meer dan timeters sneeuw zal imoest het stellen met laats van drie start- en tanen. Ook moest ijs gen worden verwij - vertraging in de hand de middag trad er (herstel op. Toen kon- intig vliegtuigen per !n en twintig vertrek- travond liep dat op tot üdus woordvoerster uipers. Toch moesten vluchten worden ge- teiten op Schiphol le en de kritiek van eer- week ter harte te heb- lomen. Gisteravond itische toestanden en boze passagiers. Ruim 1.500 passagiers moesten vannacht wel noodgedwongen op het vliegveld doorbrengen. De 1.200 veldbedjes achter de douane waren tegen half elf gis teravond allemaal bezet. De se rene rust in de aankomst- en vertrekhal was bijna opvallend. Alleen bij de KLM-balie was het druk. Daar stond een lange rij passagiers te wachten op oplos singen voor de geannuleerde vluchten. Schiphol verwacht vandaag meer vluchten af te handelen, maar rekent nog wel op vertragingen. In de loop van de ochtend re den alle bussen van het open baar vervoer weer grotendeels volgens schema. Vervoersbe drijf Connexxion had gisteroch tend bij aanvang van de dienst regeling moeite het rooster te volgen, met name in de Leidse en Haagse regio. Later, toen de wegen beter begaanbaar wer den, reden de bussen wel weer op tijd. Bij de VerzekeraarsHulpDienst was het gisteren opnieuw druk. 's Avonds stond de teller op 600 meldingen van ongevallen. „Nu is het wachten op de ochtend spits van vandaag. Het einde is nog niet in zicht. Vooral door opvriezing van het wegdek wordt het glad.", aldus een woordvoerder. Volgens een ANWB-zegsman verliep de avondspits gisteren rustig. In de Coentunnel bleek er ijsvorming aan roosters te zijn ontstaan, wat gevaar voor weggebruikers opleverde. De tunnel werd daarom gistermid dag afgesloten. Gisteravond kon er weer een rijbaan open, maar tot laat in de avond ble ven er files ontstaan. Bij de Nederlandse Spoorwegen waren gisteravond nog niet alle problemen opgelost die zich in de ochtendspits hadden voor gedaan. Vooral in de Randstad bleef het treinverkeer vertraging ondervinden. Volgens een zegs man viel zo'n tien procent van de Randstedelijke treinen uit. Door de grote vraag naar strooizout zijn zoutleveranciers in Nederland genoodzaakt hun klanten op rantsoen te zetten. Gemeenten krijgen nog maar een deel van wat zij vragen. „Om te voorkomen dat we za terdag zijn uitverkocht", zegt R. Vitale, verantwoordelijk voor de uitgifte van zout bij Akzo Nobel. Akzo is één van de drie grote strooizoutleveranciers die de Nederlandse markt beheersen. Het bedrijf produceert het zout zelf en draait op volle toeren, zegt Vitale. „Maar hier is niet tegenop te produceren. Pagina's Binnenland 1 en Regio: Meer sneeuwnieuws lacht in de cel voor mishandeling jongen ide/woubrugge - iedereen een stevig lgevecht weet te bleek woensdag der andere in Hazers- jndijk. Een 61-jarige f leze plaats mishandel- -jarige jongen die, sa il iet wat vriendjes, ^pllen gooide. Toen een paar sneeuwballen het huis van de man raakten, stormde de bewoner naar bui ten, greep de 15-jarige knaap, gaf hem een knietje en beet hem in zijn vinger. Vervolgens kreeg de jongen nog een klap op zijn hoofd met een zware zaklamp. De man heeft de nacht in de cel doorgebracht. (advertentie) eindhoven - Met zijn portret op de achtergrond herdachten spelers en publiek gisteravond Rinus Michels met een minuut stilte voor de voetbalwedstrijd PSV- TOP Oss. De oud-coach overleed gistermorgen op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in het Belgische Aalst nadat complicaties waren opgetreden na een aanvankelijk geslaagde hart operatie. Johan Cruijff, die met hem samenwerkte bij Ajax, Barcelona en Oranje, noemde Michels in een reactie op zijn overlijden de man, van wie hij het meest had geleerd. Vanwege zijn harde aanpak ty peerden de spelers Rinus Michels vroeger als 'de beul'. De Generaal - 'voetbal is oorlog' - was een andere bijnaam van hem. Ajax wil zon dag rond de topper tegen AZ op eervolle wijze afscheid nemen van de voormalige succestrainer van de club. Hoe Ajax daar invulling aan geeft, kon het gisteravond nog niet bekendmaken. Meer over Mi chels op de sportpagina. Foto: GPD/Jeroen Putmans enactief.nl - 4, 5 6 j ART 2005 ■krbeurs utrecht Ook aan de Bateweg in Wou- brugge liep een sneeuwballen gevecht woensdagavond danig uit de hand. Slachtoffer was een 16-jarige jongen die zich met een groepje vrienden uitleefde in een hevig sneeuwballenge vecht. Een omwonende trok dat niet en ging verhaal halen. Na een woordenwisseling, sloeg en schopte hij op zijn slachtoffer in. De politie hield de man niet direct aan maar onderzoekt de zaak nog. Een dag eerder was het raak in Bodegraven. Daar ging een man met een mes een sneeuw- ballengooier te lijf. De politie Hollands Midden heeft woens dag en gisteren 193 klachten gekregen over sneeuwballen gooiende jongeren. 'Het is hier wat minder klimmen dan in Oostenrijk' door Jan Preenen noordwijk - Seefeld, Lech en Leermoos zijn deze week vervangen door de Duin damseslag in Noordwijk. In elk geval voor Ria en Hubert Duivenvoorde. De afgelopen jaren gingen ze steevast langlaufen in Oos tenrijk Dit jaar niet. „Vorig jaar hebben we veel regen gehad. Daarom hebben we besloten om Oosten rijk een jaartje over te slaan en in mei in Griekenland op vakantie te gaan. Niet we tend dat de sneeuw dit jaar zo dicht bij huis zou liggen. Geweldig toch?", aldus Ria Dui venvoorde. Het Noordwijkerhoutse paar woont aan het Westeinde. Op korte afstand van het nieuwste skigebied. De liften ontbreken, maar dat maakt niets uit. De Duivenvoor- des komen ook zo wel in hoger sferen. Of zoals hij het zegt: „De laatste tijd namen We de ergste heuvels en bergen toch al niet meer. Dus is het niet zo erg dat het hier wat minder klimmen is." Ze zijn niet de enigen die op deze donder dagmorgen dit schitterende kerstlandschap binnenglijden. Het parkeerterrein bij de Duindamseslag is overvol. Het doet denken aan de spits in de zomer. Tussen de vele gezinnen met kinderen, honden en sleetjes vormen de mountainbikers Johan van Dam uit Woubrugge en Marcel Boersen uit Vel- senbroek opvallende verschijningen. Van Dam stelt zichzelf voor als 'de 507', Boer sen als 'de 455'. De nummers verwijzen naar de Wegenwacht, waarvoor ze werken. Maar nu even niet. Van Dam: „Er is al ge beld of we een extra dienst willen doen. Maar we willen nu even bijtanken voordat we vanmiddag weer aan de slag moeten." Van Dam en Boersen zijn elke donderdag morgen op het mountainbike-circuit van zeven kilometer in Hollands Duin te vin den. Van Dam: „Normaal doen we twee rondjes, maar het zal er nu waarschijnlijk maar ééntje worden. Het lijkt me zwaarder dan anders." Pagina R2: 'Langlaufen kost dit jaar helemaal niets' Hèt evenement voor lekker weg in eigen land, fietsen, buitensport, avontuurlijke en actieve reizen. COMMENTAAR WETSOVERTREDERS t om gniffelen of boos den, maar verbazing rauwelijks wekken. Ge- provincies en het Rijk ;n met een zekere re- j hun eigen regels. Dat U/an illegale bomenkap öden afvallozingen of :ht handhaven van ligheidsvoorschriften. izelfsprekend een stou- :hte, maar misschien lie ondeugende ambte wethouders soms een slee2 strafrechtelijke over- ,h u in de jaren t002 consta- wetenschap- de Vrije Uni- in Amster- een onder- r de gehoor- 1 der overheden. Vooral uur- en milieuregels en gelmatig de hand ge- aaizijn te ingewikkeld, te- 16. lg of te duur. Het is een ik; 2Iat burgers herkennen: arsiUemiddelde ambtelijke s immers geen jota te i. Enige compassie met vertredende wethouder »k op z'n plaats. Verve- ,er jkomstigheid is overi- het vaak de burgers en van worden. Ernstige misstan den zijn volgens de onderzoe kers zeldzaam. Maar er wordt ook niet echt op toegezien dat de overheid zich aan de eigen regels houdt. Het openbaar mi nisterie stelt zelden vervolging in en doet veel zaken af met een boete. Dat is minder begrijpe lijk. Burgers worden hedenten- dage gemaand keurig alle for mulieren in te vullen en de aan wijzingen van het gezag op te volgen. Bij de minste overtre ding van de kleine lettertjes wordt de dader bovendien mid dels 'lik-op-stuk-beleid' tot de orde geroepen. Van verschillende kan ten is in reactie op het onderzoek betoogd dat de overheid het goede voorbeeld hoort te ge ven en een 'cultuuromslag' moet maken waarbij gehoorzaamheid aan de eigen voorschriften voor op staat Dat is goedbedoeld en waar. Maar er is een veel simpe ler oplossing: overheden moe ten voor elke nieuwe richtlijn die ze uitvaardigen, twee be staande schrappen. Want waar minder regels en wetten zijn, valt ook minder te overtreden. den haag/gpd - De helft van het aantal arbeidsongeschikten dat sinds oktober is herkeurd, moet op zoek naar een baan. Van de 10.000 WAO'ers die inmiddels zijn herkeurd volgens de nieu we, strengere criteria, raken er 4000 hun uitkering helemaal kwijt en 1100 gedeeltelijk. In totaal moeten de komende jaren driehonderdduizend ar beidsongeschikten onder de 50 jaar opnieuw worden gekeurd. Behalve WAO'ers gaat het ook om mensen met een WAZ- (zelfstandigen) of Wajong-uit- kering (jonggehandicapten). Van de 275 herkeurde WAZ'ers is eveneens de helft weer geheel of gedeeltelijk goedgekeurd. Van de 9000 jong-gehandicap- ten is vijf procent goedgekeurd voor betaalde arbeid. Minister De Geus van sociale zaken heeft verheugd gereageerd op de 'eerste tussenstand'. Wel wijst hij erop dat nu eerst de jongeren zijn opgeroepen voor de herkeuring en de mensen waarvan keuringsinstantie UWV verwacht dat ze het mak kelijkst weer een baan kunnen vinden. De 'moeilijke gevallen' moeten nog worden opgeroe pen. Als de hele herkeurings operatie is afgerond, verwacht De Geus dat bij een kwart de uitkering is gestopt of verlaagd. Het nieuwe systeem houdt er geen rekening mee of iemand de taal niet beheerst of niet met computers kan omgaan. Daar door worden WAO'ers eerder voor werk in staat geacht. (advertentie) zijn die er de dupe Peter de Vries leiden/regio - Honderden winterfoto's van lezers ontving de redactie na de oproep van gisteren. Dieren in de sneeuw, typisch Hollandse winterlandschappen en andere 'stillevens' voeren de boventoon. Een se lectie uit de inzendingen staat vandaag op de achterpagina van het regiokatern (R8). Daarnaast prijkt op de pagina met kerkdiensten (R6) een fraaie nachtelijke opname uit Leiden. De foto hierboven maakte Loes Mentink uit Leiden van de Zoeterwoudsesingel en het Plantsoen in haar woonplaats. Foto: Loes Mentink BIJ UW DAGBLAD! Leidsch Ü1& Dagblad MAKELAAR Krant soms laat in de bus Sneeuw en gladheid hebben ertoe geleid dat sommige vrachtwagens met kranten (ernstige) vertragingen hebben opgelopen. Daardoor is de ze krant gisteren bij een aantal abonnees te laat bezorgd. Omdat de sneeuwoverlast aanhoudt, kan de bezorging, ondanks extra maatrege len, ook vandaag tot problemen lei den. Daarvoor onze excuses. DE DIRECTIE Geen hockey en amateurvoetbal den haag - De KNVB heeft be sloten het complete program ma in het amateurvoetbal voor komend weekeinde te schrap pen. De overvloedige sneeuw val maakt in vrijwel heel Neder land voetbal onmogelijk. De KNVB, die doorgaans pas op vrijdag beslist over afgelastin gen, was er al snel van over tuigd dat sneeuwruimen geen optie is en besloot tot een alge hele afgelasting. Ook het veld- hockey dat dit weekeinde zou worden hervat, gaat niet door. Hedrick opnieuw wereldkampioen inzell - Chad Hedrick heeft gis termiddag in Inzell zijn wereld titel op de 5 kilometer gepro longeerd. De Amerikaanse schaatser won in Zuid-Duits- land in een wereldrecord voor buitenbanen: 6.25,61. Bob de Jong (6.30,53) won zilver, Carl Verheijen (6.32,73) brons. Bij de vrouwen veroverde de Canade se Cindy Klassen de wereldtitel op de 1500 meter. Pagina Sport (advertentie) OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Geert Mul doet kunstproject in dekenfabriek t/ Ja Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M V Naam: Adres: Postcode: Plaats. Iblefoon Geboortedatum: e-mail Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by automatische incasso Stuur deze bon op in een ongefrankeer- de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a v. afd. Lezerssorvico. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, or bel 080O-1711 (gratis). E-mail: lezersservicevhdcnl or surr naar www.leidschdagblad.nl Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Leidsch Froukje de Both zoekt gevoel van zondagochtend Veel kritiek op plannen voor Oostvlietpolder

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1