Met een Alfa het water op WEG WIEL 2 Vaders jongensdroom 1 gaat onder zeil EU kan nog niet kiezen uit twee exploitanten voor Europees navigatiesysteem Galileo Nederlandse boot met een Italiaans hart Uit het turbulente leven van jonkheer Carel Ui, irbeurs brussel/anp - Brussel heeft een keuze uit de twee kandidaat-exploitanten voor het Europese navigatiesysteem Galileo uitgesteld. De Europese Unie gaat met beide bedrijven verder on derhandelen over voorwaarden. Galileo moet het Europese alternatief worden van het Amerikaanse GPS- systeem. De satellieten kunnen bur gers en bedrijven helpen met de plaatsbepaling in bijvoorbeeld auto's. De strijd om het 3 miljard euro kos tende project gaat tussen Inavsat (een consortium met EADS, Thales, Arcadis en ING) en Eurely (met onder meer Alcatel). Volgens het projectbu reau verschilden de beide voorstellen erg weinig. Daardoor was het onmo gelijk om te kiezen. Het bureau gaat nu met beide tegelijkertijd onderhan delen. De nieuwe fase gaat hooguit drie maanden duren. De selectiepro cedure loopt geen vertraging op. De onderhandelingen zouden door de concurrentie juist sneller kunnen gaan, verwacht het projectbureau. De eerste testsatelliet moet nog dit jaar in de ruimte worden gebracht. Uiteindelijk komen er dertig kunst manen. Het Europese systeem is ver noemd naar de Italiaanse sterrenkun dige Galileo Galilei (1564-1642). Hij moest zijn revolutionaire opvatting dat de aarde rond de zon draait in 1633 onder druk van het Vaticaan af zweren. iaan Celdermans ar komen kleine jon nen uit. Of liever: grote (romen, want met een |n ruim 16 meter kun je jiieuwe Victoire 51 on- fklein' noemen. Een gelijnd zeilschip, hét /eel van de 50ste Hiswa. mjacht, zeker, maar wel e Alkmaarse Victoire- ts Vader slapeloze nach- bezorgd. ire 51 in cijfers een de klassieke uit- 5 van de nieuwste Vic- indrukwekkend, ook rs spreken tot de ver- ig.De '51' is 16,30me- 5 en 4,20 meter breed. )gang is afhankelijk wensen van de klant. 1st met een standaard 'Steekt' de klassieker eter, maar het schip k worden uitgevoerd 1 kiel midzwaard, )or het een diepgang an 1,80 tot 3,50 meter, is het ook nog moge- er een 'wedstrijdkiel' :e monteren, waarmee oire 51 2,80 meter lip is standaard kot- igd en de masthoogte t zelfs 23 meter. Er 31 Volvo Penta D3 110 elmotor in. Werfeige- aas Vader beklem- at bijna alles kan wor- Janderd als de klant 1st. Dat geldt voor het ïr, de tuigage, de mo le elektronica, maar >f de kleur van het ïormaal 'oesterwit') r de indeling ervan. »fo: www.victoire.nl >72 5150 644. ga-leden van de eigen club. Maar onze Victory' ligt alweer een paar jaar in de Middelland se Zee, omdat we die hoek van de wereld ook wel eens wilden verkennen." 'Die hoek van de wereld' is ge knipt voor nieuwe trots van Victoire, de '51', die in de stan daarduitvoering een slordige 750.000 euro moet kosten. Nu eens niet ontworpen door de huisarchitect (Koopmans sr. is ermee gestopt), maar door An- dré Hoek in Edam. Klaas Vader: „Om ons te onderscheiden van alle moderne jachten, die alle maal steeds meer op elkaar gaan lijken, zochten wij een klassiek jacht van ongeveer 15 meter en natuurlijk van polyes ter. Het bleek André Hoek die ons droomschip al had ontwor pen. Er voeren er zelfs al enkele van rond, maar niet één van polyester". Vader kocht de exclusieve rech ten van Hoek en zette het ont werp in nauwelijks twee jaar tijd naar zijn 'polyester hand'. „Polyester heeft voor ons geen geheimen, want al sinds 1964 bouwen wij er schepen van. Ideaal voor warme streken als het Middellandse Zeegebied en de Caribische eilanden. Geen zon en zee die vat krijgen op je scheepsromp, geen roest of schilderwerk En het maakt dit schip enkele eurotonnen goed koper dan dezelfde uitvoering in aluminium." In dezelfde twee jaar tijd wer den de eerste twee nieuwe Vic- toires gebouwd op de Alkmaar- se werf. Een onwaarschijnlijke prestatie (Klaas Vader: „Het personeel is zo enthousiast dat iedereen nu ook op zaterdag fluitend naar zijn werk gaat. Ik heb er slape loze nachten van!") voor wie de klassieke schoonheden ziet lig gen. De liefhebber hoeft daar voor niet naar Alkmaar, maar kan tot en met zondsag de His wa bezoeken. Daar ligt -in vol ornaat- de 'Madrugada', zoals de eersteling is gedoopt door haar Hollandse eigenaar, die er de oceanen van de wereld mee zal bezeilen. eYong nu bp beniine |SsangYong heeft een tering van de Rexton. jiter benzinemotor met :co, twee airbags, fider centrale vergren- [pst hij 32.990 euro. De ft inschakelbare vier- Irijving en hoge en lage De Rexton was er al jiter diesel en 2.9 turbo- jet Koreaanse SsangY- Igebruik maakt van ou- des-techniek, is vorig benomen door de [autofabrikant van Chi- Jiai Automotive, Irbeurs door Maarten van de Rakt Bouw een aluminium sportboot, zet er de motor in van een Alfa Romeo 66, verf 'm in de kleur 'al fa rosso' en ga ermee op het Sne- kermeer scheuren. Een droom komt uit. Maar eerst is deze Alfa Romeo-boot te bewonderen op de Hiswa. Detail van de AR 233 Superleggera, de ventilatiegaten. Stapel vol lof over Superleggera Huub Stapel is vol lof over de AR 233 Superleggera. „Het is een fantastische, heel mooie boot. Ik vind hem iets hebben van een Riva. Dat is een tijdlo ze, Italiaanse boot met veel hout" Stapel heeft nog niet zo gek lang 'iets' met boten. „Thuis had niemand in onze omgeving een boot. Dat was iets voor mensen in de verte. Toen ik de eerste keer ging zeilen met een vriendin, moest ik op de boeg gaan staan en roepen wanneer ze moesten laveren. Dus strand den we in de struiken. Nee, een boot en ik, dat was lange tijd een ongelukkige combina tie." Driejaar geleden besloot Stapel een rap bootje te ko pen, een Sea Ray 180 Sport. „300 Pk, V8 Mercury-motor. Afa Romeo-boot. Hij is gewoon te bestellen en er hebben zich al belangstellenden gemeld voor een proefvaart. De prijs: vanaf 149.000 euro. Maar waar gaat de eerste boot heen? „Het liefst naar Evert natuurlijk. Die boot hoort gewoon bij zijn ziel." Ja, die gaat heus wel van zijn plek af. De reden? We zitten nu eenmaal aan de Maas, dan gaan we ook waterskiën met de kinderen. Ik heb twee zoons van 11 en 13. Ze doen van alles, wakeboarden en zo, als het maar zo hard mogelijk is. Gewoon skiën is al lang saai." Door de pr-man van A- fa Romeo is Stapel betrokken bij de AR 233. „Hij vroeg of ik mijn naam aan deze boot wil de lenen. Zo mocht ik hem ook onthullen tijdens de bo- tenshow in Leeuwarden." De acteur kijkt uit naar een proef vaart op een mooie lentedag, liefst voor de deur in het Lim burgse Kessel. Of hij zelf een Alfa Romeo-boot koopt? „Tja, dat ligt natuurlijk ook aan wat-ie moet kosten." Deze droom is werkelijkheid geworden. Evert heeft er nog één: varen op het Canal Grande in Venetië. Dat moet een mooi gezicht zijn, tussen de gondels en busboten in. Meer informatie: www.ar-yachts.com BOEKEN De 50ste aflevering van 's lands grootste botenshow is voor Vic toire Jachtbouw om meer dan één reden bijzonder. Natuurlijk, het is een hele eer om het vlag genschip van de beurs te mo gen presenteren en een wereld primeur bovendien. En vanzelf sprekend zijn Klaas, zijn vrouw Iieke en alle 25 werknemers van de Alkmaarse werf ape trots dat kroonprins Wil- lem-Aexander voor even hun gast was, toen hij dinsdag de jubile rende Hiswa opende. Maar het zijn 'slechts' windvlagen in een bries van volharding, want Vic toire is -als enige bedrijf- voor de 50ste keer present op de ex positie. Dat is pas écht uniek. Meer dan 70 jaar geleden begon opa Vader aan het Alkmaarse Baanpad met een kleine scheepswerf, die hij Victoria doopte. Kleine houten bootjes werden er gebouwd, alle maal open en bedoeld voor een zomerse zon dag op het Alkmaarder- meer. Het waren derge lijke zeilscheepjes waarmee de werf een halve eeuw terug op de eer ste Hiswa stond. „Mijn opa en zijn zoon Cor -mijn vader dus- hadden toen al oog voor schoonheid, want zij bouwden alleen maar mooie bootjes", zegt Klaas Vader, directeur-ei genaar van Victoire, zoals de werf te genwoordig heet. Schoonheid was ook het kenmerk van de ontwerpen van Koopmans, die van af 1964 decennia lang het gezicht van Victoire bepaalde. Eerst met een piep klein kajuitjachtje, de Victoire 22, dat 40 jaar geleden op de Hiswa debuteerde. Later met schepen van ruim 9, 10,11 tot zelfs bijna 13 meter lang. In al die jaren groeide Victoire uit tot een begrip op wal en water. Maar de ontwerpen bleven het schoonheidsideaal van Koop Het lijkt wel een jongensboek. Over een rijk jongetje dat op een kasteel woont, dat geniet van het leven en lekker in race wagens rondscheurt. Zo is het ook opgeschreven door Frits van Someren, die naar eigen zeggen lang geleden besmet is met het Formule 1-virus. Hoofdstuk 2: Waarin Carel kat tenkwaad uithaalt en voor het eerst achter het stuur kruipt. Hoofdstuk 4: Waarin Carel van de baan gestuurd wordt en Grand Prix gaat rijden. Carel is jonkheer Carel Pieter Anthoni Jan Hubertus Godin de Beaufort, die gek was van auto racen en die begin jaren zestig als eerste Nederlandse auto coureur punten voor het we reldkampioenschap Formule 1 wist te veroveren. Hij woonde op kasteel Maarsbergen en leer de op het landgoed rijden in een pantserauto van de Cana dezen. Jonkheer Careltje debu teerde in 1954, amper 20 jaar oud, op het circuit van Zand- voort en 6 jaar later reed hij in de Formule 1, toen nog een echte autorace en niet het com merciële circus van vandaag. Carel was een bijzondere man, een kwajongen en bon-vivant, met een apart, soms kinderlijk gevoel voor humor, waar hij zelf de meeste lol om had. Hij kon in volle vaart in zijn race auto een sigaretje roken tijdens de training of in de hitte van de strijd naar een bekende langs de baan zwaaien. Een grote, sterke vent, allesbehalve het prototype van een coureur, met te grote schoenen voor de pe dalen zodat hij meestal op zijn sokken reed. Met als gevolg brandblaren op zijn voetzolen als de pedalen te heet werden. Hoewel het publiek hem steen rijk waande, ging hij zijn eigen weg, met bescheiden middelen. Maar een feestje op het kasteel, daar draaide hij zijn hand niet voor om. Hij was bevriend met de grote namen uit de racerij, zoals Jim Clark, Graham Hill en John Surtees. Maar ook Anton Geesink, die Carel ooit hielp om flink af te vallen. Ben j^wel eens bang tijdens de - Van donderdag 10 tot Bondag 13 maart is in lie Motorbeurs. De fee kent 50.000 m2 De klassieke uitstraling van de nieuwste Victoire is indrukwekkend. Tekening: Victoire mans -en van generaties Vader- volgen. Klaas Vader kon onmogelijk om al dat water en al die schepen heen. Hij moest, zou én wilde niet liever dan zeilen. Eerst in een jolletje, later in een BM en een FJ'tje. „Lieke en ik zijn meegegroeid met de ontwikke ling van Victoire. Letterlijk bij na, want naarmate de open bootjes plaatsmaakten voor ka juitjachtjes en die kajuitjachten volwassen zeilschepen werden, stapten ook wij steeds over in een iets groter model. Inmid dels zeilen wij een Victoire 11.22 en ooit hopen we onze ei gen '51' te hebben. Het IJssel- meer? Vroeger helemaal ons vaarwater en we zijn er nog steeds aan verknocht: in elke haven de Victoirevlag in top en 's avonds een borrel met colle race, werd hem geregeld ge vraagd. En dan vertelde hij hoe hij met verschillende coureurs vlak voor hun dood nog had zitten praten. Dan ging hij na denken: zo-even leefden ze nog. Nu zul je ze nooit meer zien. Maar die sombere ge dachten zette hij dan weer gauw uit zijn hoofd. Een keer ging het bijna mis. Op de voor autosport volkomen ongeschikte Avus-baan in Ber lijn. Carel ging te hard door een natte kombocht en schoot over de rand een ravijn in. Even later sukkelde hij met zijn kromme Porsche weer vrolijk over de baan en liet zich fotograferen, zittend op de rand waar hij juist overheen was ge^hoten. Maar toen sloeg het noodlot echt toe. Hoofdstuk 8: Waarin Carel de laatste race rijdt. Op 1 augustus 1964 tijdens de trai ning voor de Grand Prix van Duitsland vloog Carel op de Nürburgring uit de bocht, de zelfde waarin 12 jaar later Niki Lauda aan de dood ontsnapte. "Veilige* Carel kende de baan door de Eifel als zijn broekzak, en toch... De teller bleef steken op 46 Grand Prix. Carel Godin de Beaufort overleed op 30-jarige leeftijd. De dood van een van de laatste kleurrijke figuren in de autosport werd door ieder een betreurd. Een jongensboek hoort anders te eindigen. Peter Lodewijks Het leven van Formule Koureur Carel Godin de Beaufortdoor Frits van Some ren; uitgeverij Aprilis; prijs: 24.50 euro. [entertainment, stunt- imonstraties en cafés, •bruikt de beurs voor introductie van de ïiversary modellen; ook osanten uit de eerste 15) zijn van de partij. met een motor van Skoda of Volkswagen doen. Zo'n lifesty- leproduct als een sportboot zou een leuke uitbreiding van het merk zijn", neemt Schulpen een schotje voor de boeg. Het Alfa Romeo-logo op de boeg zou de sportboot af ma ken. Maar uiteraard mag dat niet zomaar. Nu moeten Koop mans en Schulpen het nog doen met de aanduiding 'po wered by Alfa Romeo' en hun zelfontmkkelde stoere AR-logo. De eerste proefvaart verliep zo als je van zo'n snelle macho- Italiaan kunt verwachten: met een bekeuring voor te hard va ren, 65 euro dokken. „Dat was heel schappelijk, want we had den ook geen verlichting en reddingsvesten aan boord", Rally, Piallen, Den Bosch. ^twerp Classic Salon, *en Expo, België. ja.de alon van Genève, 'Genève, Zwitserland, on-auto.ch ^Prix Australië, etej 1. natrk, Melbourne. iulal.com itorbeurs, Jaarbeurs- recht [orbeursutrecht.nl ipean Tuning Show irdam. ipeantuningshow.com ^ïtish Cars Lifestyle, i, Rosmalen. ■Jitishcarsandlifestyle.nl is/ttoVak, vakbeurs, 18'lerdam. (4t0vakrai.nl (5 tttuurtrein- en model Spaamehal, www.eurospoor.nl vd Prix Maleisië rcuit, Sepang. iulal.com ionale Oldtimer itie, Prins Bemhard- idlaren. 888. www.pbh.nl edactie Weg Wiel, 7,2003 PA Haarlem, til: hdwegenwiel@hdc.nl jng onder verantwoording •effende organisatie. De uit- jt verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. te informatie: bel het ver- jnnummer of ga naar het internetadres. Wie op een mooie lentedag een knalrode speedboot over de Maas bij het Limburgse Kessel ziet jakkeren, en zich afvraagt hoe de piloot heet: dat moet Huub Stapel zijn. De acteur is dol op deze sportboot, die vol uit AR 233 Superleggera heet, zeg maar 'vederlicht'. Hij volg de de bouw van de Nederland se boot met een Italiaans hart anderhalfjaar op de voet. En- mag zich peetvader noemen. Maar er is ook een echte 'vader' en een 'suikeroom'. „Evert Koopmans was een man met een droom. Hij wilde graag een sportboot bouwen met een echte Afa Romeo-motor erin om op het Snekemieer te varen. Maar ja, dat doe je niet zo gauw, want je hebt een huis en kinderen en het dak van de ga rage lekt. Ik heb hem de hel pende hand geboden. Want ik besefte dat-ie het alleen niet voor elkaar zou krijgen. Maar dan wilde ik wel dat de boot heel veel kwaliteit zou krijgen", verklaart organisatie-adviseur Willem Schulpen. Hij wierp zich op als projectleider en fi nancier. Met zijn tweeën zijn ze aan de slag gegaan. Het team groeide allengs uit naar een man of 60. Koopmans die van jongs af aan in de cascobouw zit, maakte het ontwerp samen met zijn va der en Schulpen. „Een hightech automotor geschikt maken voor een boot, was een hele klus", vertelt Schulpen. „Die motor is onderhand voor 80 procent ge wijzigd. Zo zijn onder meer de Evert Koopmans en Willem Schulpen in hun Alfa Romeo-boot. Foto's: Jeroen Jumelet koeling van de radiateur, kabel boom en de transmissie aange past. Een boot heeft natuurlijk geen versnellingsbak. Allerlei sensoren waren overbodig. Abs en airco, dat heb je ook niet op een boot. Het was een ongelo felijke klus." Het chique interieur is tot in de puntjes verzorgd. Stijlvol is ma honiehout, zwart leer en roest vrij staal gebruikt. Aan boord is ook een krachtige muziekinstal latie. Geen detail is vergeten, zoals handige vakjes voor mo bieltjes. Ageweken is van de gangbare vaste stoelen. „Deze zetels kun je draaien, net als in een Espace. Dan krijg je een ge zellig hoekje." De Ideur was geen punt van discussie: het karakteristieke al- AR 233 Superleggera Lengte: 7,00 meter Breedte: 2,30 meter Diepgang: 60 centimeter Gewicht: 1100 kilo Motor: Alfa Romeo 2.4 liter 20V JTD175 farosso. Dat was ook de harten wens van de Alfa-importeur. Alfa heeft iets met boten. Het is een grote nautische sponsor. Zo'n boot past helemaal bij het merk. Dit project kun je niet zegt Schulpen. „En dat terwijl het zicht door de mist maar 20 meter was. Maar de proefvaart verliep verder erg goed." Schulpen smijt met superlatie ven om het eindresultaat te be schrijven. „Het is het kwadraat van wat ik me had voorgesteld. Zelfben ik eigenlijk zeiler, maar dit vind ik de mooiste sportboot die ik ooit gezien heb. Die vorm is superuniek. Iedereen kijkt er naar met een glimlach van waardering. De bouw was een enorm avontuur. Alle betrokke nen hebben bij deze boot het gevoel een lovebaby te koeste ren." Het ronde kontje, de gril le, het snuitje, de motor achter stevoren roepen bewondering op. Het zal niet blijven bij deze ene

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19