'Crossovers' rukken op in Genève Ja overgangsjaar mikt Peugeot op verdere groei Hoge waardering voor 2005-editie AutoRai Open versie Ferrari F430 AUTOrHEENISKERK Grotere zus van baby-Benz debuteert op Zwitserse show "we Matiz Chevrolet ."ir Mercedes staakt in de dit jaar de productie teo. De op basis van :e gebouwde tegen- n auto's als de Ci- :lingo, Peugeot Part- lult Kangoo en Fiat eft weinig succes ge it model bestaat 4 jaar, Jederland zijn er in geen 100 verkocht. jlger Lexus edio april iksveer - De nieuwe en GS430 die op voor het eerst te in, staan medio april aler. De GS300 heeft we 3.0 V6-benzinemo- lirecte benzine-inspui- 5 pk. De GS430 heeft "-benzinemotor met leide zijn gekoppeld nieuwe 6-trapsauto- i GS300 Business kost -tiro, de GS430 Executi- 5^op 83.400 euro. re Mazda op'Genève' |Op de 75ste 'Salon de ithult Mazda de derde van de Mazda MX-5. nieuwe roadster is er icelift van de Mazda 6, de zomer een stijvere en meer geluiddem- teriaal krijgt. De nieu- 5, opvolger van de f, gaat 23.495 euro kos- 5-persoons auto met indeling en twee schuif- ^omt in juni op de ,en diesel komt pas in n8 1.8 is de voordeligste, •Sfst 27.295 euro. Weg&Wiel vrijdag 4 MAART 2005 redactie: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks Vorig jaar augustus onthulde Ferrari op de autosalon van Pa rijs zijn F430. Deze supersport wagen betekende het begin van een compleet nieuwe generatie Ferrari 8-cilinder motoren. In Genève debuteert momen teel de cabrio. De 'open' versie van de F430, Spider genaamd, is op een aantal punten ver want aan de Formule 1, net als zijn dichte broer. Het tot de verbeelding sprekende sport wagenmerk heeft heel veel er varing in de Formule 1 en past technieken daaruit toe in zijn productiewagens. Zoals het in novatieve elektronische diffe rentieel dat de tractie en weg- ligging onder alle omstandighe den verbetert. De Spider is ook voorzien van een op het stuur wiel gemonteerde selectiescha kelaar waarmee tijdens het rij den de afstelling van het onder stel kan worden aangepast. De vloeiende lijnen van de F430 Spider zijn getekend door Pin- infarina en verfijnd via geavan ceerde computersimulatie om de luchtweerstand zo beperkt mogelijk te kunnen houden. Net zoals bij de Berlinetta heeft de nieuwe Spider twee ellip tisch gevormde lucht-inlaten die de voorste remmen van Fraaie nieuwe supersportwagen uit Maranello: de F430 Spider met 490 pk aan boord. Foto: Reuters koeling voorzien. De vorm van de inlaten is geïnspireerd op die van Ferrari raceauto's uit 1961. De spoiler die aan de onderkant de twee inlaten optisch met el kaar verbindt zorgt er voor dat de middelste luchtstroom di rect naar de vlakke onderkant wordt gevoerd. De F430 Spider is voorzien van een compacte, volledig elek trisch bediende cabrio-kap die zo wordt weggeborgen dat de krachtbron onder alle omstan digheden in volle glorie kan worden bewonderd omdat hij slechts is afgedekt met een doorzichtige glazen plaat. Ook de open F430 wordt aange dreven door de nieuwe, com pacte 490 pk sterke 4.3 liter V8- motor die de auto in staat stelt een topsnelheid van ruim 310 km/u te bereiken en van 0 tot 100 km/u in slechts 4 seconden te accelereren. Wederom een supersportwagen van Ferrari, maar hoe kan het ook anders... Amsterdam - Tevreden bezoe kers, tevreden exposanten en een tevreden organisatie. Auto Rai 2005 is voor alle partijen goed verlopen. Nadat de deu ren van Nederlands grootste in door evenement zich hadden sloten, stond de bezoekersteller op 460.000. Een tevredenstel lend resultaat, aldus de Rai. Volgens de voorlopige uitkomst van het bezoekersonderzoek krijgt de beurs een waardering van ruim 7,6. Dat is een halve punt meer dan de 2003-editie. Daarmee lijkt de nieuwe opzet van de AutoRai zijn vruchten af te werpen. Voor het eerst wer den in meerdere hallen centrale paviljoens ingericht met daarbij cateringpunten en terrassen. Daardoor bood de tentoonstel ling een 'anders dan anders'- aanblik, hetgeen door de be zoekers zonder werd gewaar deerd. De diverse paviljoens ('Schoon en zuinig' in de Eu ropahal, 'Klassieke Klasse' van Carros in de Hollandhal, 'De sportauto van' van GTO in de Parkhal, de Fotowedstrijd van Autotelegraaf en de Super Car Paddock van Autovisie in de Europa Foyer) scoorden in de bezoekerswaardering allemaal een ruime zeven. Dat gold ook voor het Formule 1-plein en het Dakar-paviljoen. De grote dagelijkse drukte had geen invloed op de waardering van de bezoeker. Bijna tweeder de van alle AutoRai-bezoekers ziet de beurs als hét podium voor algemene oriëntatie of het bekijken van autonieuws, maar een minstens zo grote groep er vaart een bezoek aan de Auto Rai als een gezellig dagje uit. De gemiddelde bezoekduur kwam uit op bijna vijf uur, een half uur meer dan twee jaar gele den. Twintig procent van de be zoekers gaf aan concrete koop plannen te hebben voor een nieuwe auto, dat zijn dus ruim 90.000 autokopers. Opvallend was dat bijna de helft (43 pro cent) van deze aspirant-kopers aangeeft voor een ander merk te kiezen dan de auto waarin ze nu rijden. 33 procent van deze aspirant-kopers zegt het merk van de nieuwe auto nog niet te hebben vastgesteld. Daarmee is 24 procent van deze groep ko pers merktrouw te noemen. Veel bezoekers kozen ervoor om de AutoRai met de auto te bezoeken, maar er werd ook druk gebruikgemaakt van het openbaar vervoer en de gratis pendelbussen. rp - Half april komt t (voorheen Daewoo) ieuwe Matiz. Van de neratie zijn er in Euro- 30.000 verkocht. De flatiz is 3,50 meter lang >er kan kiezen uit twee notoren: 0.8 liter 52 pk r en 1.0 liter 66 pk 4-ci- Dodge keert terug met de Caliber. Foto's: Reuters den gebouwd. In februari 2006 zal de BLS bij de dealers in de showroom staan. Dit zal de eer ste Cadillac uit de historie zijn die eveneens wordt uitgerust met een dieselmotor. Het Amerikaanse Dodge keert na jaren afwezigheid terug naar Europa. In Genève markeert de Dodge Caliber deze stap. De Caliber is een 5-deurs crossover waarmee Dodge mikt op jonge re automobilisten en streeft naar een sportiever imago dan het tot hetzelfde concern beho rende Chrysler. Voorheen gold Dodge vooral als de bedrijfswa- gentak van Chrysler. (advertentie) Leiden Roelofarend sveen 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX TEL: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-331 28 66 www.autoheemskerk.com Genève. Eckhard Crone, lid van de raad van bestuur van Daim- lerChrysler: „Met de B-klasse spelen we in op de veranderen de wens van de klant. De mo derne mens wil zijn auto zake lijk gebruiken, in zijn vrije tijd en voor de familie". Het Duits-Amerikaanse auto concern ziet voorlopig wel af van de introductie van de B- klasse in de Verenigde Staten wegens de ongunstige koers- verhouding tussen de dollar en de euro. Als de waarde van de euro duidelijk vermindert, komt de introductie alsnog, aldus een woordvoerder. De introductie in Canada en Mexico gaat in te genstelling tot die in de VS ge woon door. De nieuwe B-klasse komt in de loop van de eerste helft van dit jaar op de markt in Europa, vanaf juni staat hij in de Neder landse showrooms. De instap- prijs is 26.490 euro voor een B 150. De diesels beginnen bij 32.675 euro. De Autosalon van Genève, die dit jaar voor de 100ste keer wordt gehouden, geldt mondi aal als de belangrijkste auto show. Het Amerikaanse Cadil lac gebruikt dit podium voor de presentatie van modellen waar mee ze op de competitieve Eu ropese markt terrein willen ver overen. De BLS (B-class luxury sedan) is een productierijp stu diemodel naar een kleine Cadil lac die zelfs in Europa zal wor- genève/anp - Autofabrikanten blijven hun aantallen modellen uitbreiden om aan de verande rende vraag van de kopers te voldoen. Op de autosalon van Genève, die gisteren open ging voor het publiek, worden maar liefst 50 nieuwe modellen én conceptauto's gelanceerd. De opvallendste trend: de zoge naamde 'crossovers' rukken op, auto's die het uiterlijk hebben van een suv (sports utility vehi cle), de ruimte bieden van een minivan en de rijkwaliteiten be zitten van een sedan. BMW-topman Helmut Panke voorspelt juist voor dit type au to's een sterk groeiende belang stelling, een gevolg van de toe nemende individualisering. „Consumenten zoeken naar auto's waarmee ze zich kunnen onderscheiden", aldus Panke. Met bijna productierijpe stu diemodellen laten de produ centen zien dat zij hun partijtje Mercedes-Benz lanceert in Genève de B-klasse, een iets ruimere A-klasse, zeg maar. Foto: Reuters willen meeblazen. Richard Par- 3r-Jones, vice-president pro- uctontwikkefing van Ford: „Je moet binnen je productrange flexibiliteit bieden, de klant vraag er om". In Genève toont Ford de Sav Concept als studie van een sportieve ruimtewagen die naar eigen smaak met twee of drie zitrijen is in te richten. Het Tsjechische Skoda showt de Ye ti, een vierwielaangedreven mi nivan. Nissan brengt de zeer fu- turisch ogende Zaroot, een eveneens vierwielaangedreven ruimtewagen met als opvallend kenmerk twee reusachtige vleu geldeuren. De Hyundai HED-1 is een concept voor een kleine minivan als concurrent van de Renault Modus, de Fiat Idea en de binnenkort uit te brengen Peugeot 1007. De interesse van de fabrikanten is verklaarbaar. Uit de verkoopcijfers blijkt bij voorbeeld, dat in Nederland vo rig jaar voor het eerst meer compacte mpVs (multi purpo se vehicle's) zijn verkocht dan auto's in het C-segment (zake lijke middenklasse). Die ont wikkeling tekent zich in heel Europa af. De vraag naar ruimere auto's noopt fabrikanten tot het intro duceren van compleet nieuwe modellen. Mercedes-Benz lan ceert in Genève bijvoorbeeld de B-klasse, een compacte mpv die iets ruimere afmetingen heeft dan de bekende A-klasse. De Duitse fabrikant gaat hier mee de directe concurrentie aan met succesvolle auto's als de Opel Zafira en de Renault Scénic. Opel onthult de nieuw ste generatie Zafira eveneens in Showthema op de 28ste klassiekerbeurs van Ant werpen is dit weekeinde de historie van Porsche. Het mooie sportwagenmerk uit Zuffenhausen pre senteerde in 1949 de legendarische 356 coupé, de voorloper van de huidige 911. Dr. Porsche sleutelde zijn auto's in elkaar in een benepen ruimte, ge huurd van carrosseriebouwer Reutter in Stuttgart. De eerste, grotendeels met de hand gebouwde Porsches herbergden een Volkswagen-motor met 40 pk en ze kostten 9950 euro. Per dag rolde er eentje de houten barak uit. De 356 werd tot 1965 gemaakt en toen opgevolgd door de succesvolle 911, die in 40 jaartijd doorontwikkeld, verbeterd en verfijnd is, maar altijd herkenbaar is gebleven. De sportwagenicoon is geliefd vanwege zijn pres taties, zijn hoogstaande techniek terwijl 'alles ach terin' (motor zowel als aandrijving) door velen al tijd als ouderwets en onveilig beschouwd is. De fantastisch klinkende boxermotor, het contactslot 5/gpd - Het jaar 2004 is (fabrikant Peugeot/Ci- A) een overgangsjaar in een moeilijke markt, {ft het concern in totaal ft auto's verkocht (ruim 'jjoen Peugeots en bijna en Citroëns). Met die jan 2,7 procent werd een 1st behaald van 1,35 mil- (1,5 miljard in 2003). bedroeg vorig jaar Ijard euro, een stijging rocent ten opzichte lar daarvoor. Peugeot dit jaar uit van een le omzetgroei en een )re winst, omdat het rd euro denkt te kun- len in kosten, ondanks Iprijzen. sommige concur- PSA in de loop van .j vernieuwing van de Itireeks voortzetten. En, {telling tot bijvoorbeeld i Mercedes, heeft het jgeen last van de zwak- I het bedrijf exporteert i niet naar de VS. IPSA er vanuit dat het Inoeten investeren in (ïn marketing. De auto- jft een vechtmarkt, e consument dus kan fop een aanhoudende Tan aanbiedingen en acties. Alle automerken flat dit, bij een nog wei- iende economie en een n Nederland) sombere ent, de enige manier is «aandeel te behouden. van PSA was in koop op schema. PSA heeft in Frankrijk een marktaandeel (personenauto's en lichte bestelauto's) van 31,9 procent, iets minder dan in 2003. Het marktaandeel in Spanje (21,4 procent) steeg voor beide merken van het con cern met 5 procent. In Duits land, Italië en Frankrijk was het marktaandeel van het concern stabiel. In Nederland hadden Peugeot en Citroën aan het eind van 2004 samen 14,2 pro cent van de personenautomarkt in handen. PSA verkoopt in middels meer dan een kwart (28,2 procent) van zijn auto's buiten Europa. Vooral Zuid- Amerika was met een stijging van 31 procent vorig jaar de be langrijkste groeimarkt. In Oost- Europa en China was de con currentie dermate heftig dat na jaren van flinke groei er in 2004 een stagnatie optrad. Deze week toont PSA op de Au tosalon in Genève zijn samen met Toyota ontwikkelde kleine auto voor de Europese markt. Die wordt gebouwd in een nieuwe fabriek in Kolin, Tsje chië, in drie herkenbare versies: Peugeot 107, Toyota Aygo en Citroën Cl. Een andere blikvanger op de stand van Peugeot is de 407 Coupé Prologue. Het merk be schouwt deze nog als concept auto, maar we mogen aanne men dat dit de opvolger is van de fraaie 406 Coupé, die al sinds oktober 2004 niet meer wordt gebouwd. De sportieve variant van de 407, dit keer niet door Pininfarina maar door Peugeot zelf getekend, ver schijnt volgend jaar. links van het stuur, de unieke vorm en de hoge bouwkwaliteit zijn al jaren maatstaf. Er zijn sport wagens die sneller zijn. Maar aan de kwaliteit van een Porsche kunnen ze niet tippen. Porsche maak te naam door successen in de autosport, maar ook omdat beroemde mensen zich er graag mee lieten fotograferen. Acteur James Dean verongelukte in 1952 met een Porsche. Macaber, maar zowel de naam van Dean als die van Porsche werden daar door 'onsterfelijk'. De sportwagenfabrikant maakt tegenwoordig drie modellen, de fantastische 911 in een fabelachtig aantal varianten, de Boxster en de suv Cayenne. En de zaken gaan er zeer voorspoe dig, er komt zelfs een vierde modei, genaamd Cay man. De show van oldtimers, motorfietsen en res- tauratiebedrijven is in vier hallen van Antwerpen Expo, voorheen Bouwcentrum, tot en met zondag 6 maart. Vandaag open tot 21 uur en zaterdag en zondag van 9-18 uur. Entree 12 euro. Foto: Archief De 407 Coupé Prologue volgt de 406 Coupé op. Onder: de Peu geot 107, drielingzusje van de Toyota Aygo en Citroën Cl. Nieu we succesnummers? Foto's: EPA 2004 voor het vierde achtereen volgende jaar de kleine Peugeot 206, waarvan er bijna 800.000 werden verkocht. Het bedrijf is ook tevreden over de verkoop van de 407 en de 307 (in Neder land de best verkochte auto). Bij onderdeel Citroën verkocht het kleine model C3 wat minder dan verwacht met 363.000 stuks. De nieuwe C4 en de grote C5 liggen volgens PSA in de ver-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17