Generaal tegen wil en dar SPORT Groot respect voor Michels 'Twintig van Alphen ook in de sneeuw5 Rinus Michels zag zichzelf niet als medogenloos of onmenselijk Carrière Rinus Michels Grasshoppers laat niets heel van Wildcats: 95-47 H DC 992 vrijdag 4 maart 2005^ N Foto: Reuters/Michael Kooren den haag/gpd - In de voetbal wereld wordt Rinus Michels herinnerd als een toptrainer die het Nederlandse voetbal op de kaart heeft gezet. Ook Johan Cruijff roemde zijn leermeester. „Wat het voetbal betreft, heb ik altijd enorm veel bewondering voor zijn leiderschap gehad. Ie mand die altijd zeer duidelijk was in wat hij wilde en wat hij van je verlangde en om dat te bereiken soms iets overdreef. Naarmate de boel in beweging kwam, nam die hardheid af en gaf hij je steeds meer vrijheid." Cruijff zei Michels te zullen missen. „Zijn begeleiding van je ontwikkeling heb ik altijd als zeer bijzonder en uniek erva ren. Zowel als voetballers en trainer is er niemand geweest van wie ik zoveel geleerd heb." „Michels ging op een keiharde manier met zijn spelers om, maar wel altijd open en fair", zei Ronald Koeman, die vorige week opstapte als trainer van Ajax. „Door hem ging je beter voetballen en de groep had al tijd groot respect voor hem. Maar hij ging ook met groot respect met de spelers om. Mi chels heeft een heel lange tijd een enorme invloed gehad op het Nederlands voetbal. De ma nier waarop hij Nederland in '74 op het WK liet voetballen, het winnen van het EK in '88. In mijn carrière heeft hij ook een belangrijke rol gespeeld. Hij liet je beter voetballen. Hij was na tuurlijk bekend om zijn ijzeren discipline, maar later werd hij milder, merkte je." Sjaak Swart kende Rinus Mi chels als speler, trainer en goe de vriend. „Als voetballer was hij een goede verbindingsspe ler. Hij kon geweldig goed kop pen. Als trainer was hij zijn tijd ver vooruit Toen wij in de jaren zeventig bij Ajax met Cruijff, Neeskens en Keizer speelden, kwamen trainers uit de hele wereld kijken naar het totaal voetbal, waarvan hij de uitvin der, de presentator was." Michels was hard, zegt Swart. „We waren eigenlijk gewoon nummers. Hij pakte je keihard aan. Maar achteraf kan ik zeg gen dat het goed geweest is voor onze ontwikkeling. We zijn allemaal persoonlijkheden ge worden, een fiks aantal is trai ner. Discipline stond bij hem voorop. Hij kon zo lelijk kijken als we een keer verloren had den. Dan wist je wat er kwam op de training, liet ie je lopen tot je helemaal gek werd." Rinus Michels is gisterochtend in een. ziekenhuis in het Belgische Aalst overleden. De Generaal werd 77 jaar. Twee weken terug werd de voormalig voetbaltrai ner aan een hartklep geope reerd. Sindsdien verbleef Michels op de intensive care. Hij overleed na complicaties. Michels haalde als voetballer van Ajax het Ne derlands elftal, maar beleefde zijn grootste successen als trai ner. Hij werkte bij Ajax en Barce lona en won in 1988 met het Ne derlands elftal het EK in Duits land. In 1974 had de Amsterdam mer met Oranje de WK-finale te gen Duitsland verloren. Hij was De Generaal. Tegen wil en dank. Eigenlijk paste het he lemaal niet bij zijn aard om commando's uit te delen. Als voetballer stond hij zelfs een beetje als grappenmaker be kend. „Maar ik ontdekte bij Ajax al snel dat ik nadrukkelijk afstand moest nemen, dat ik een andere relatie met mijn spelers moest onderhouden, wilde ik presteren. Als trainer kom je het beste weg als je bo ven de spelers staat, als een mi litair." Meedogenloos, onmenselijk noemden ze hem. Maar zelf zag hij dat niet zo. „Ik had juist enorm respect voor mijn spe lers." Op slechts enkele honderden meters van het Olympisch Sta dion van Amsterdam geboren, was de jonge Rinus al dol op voetbal. In de zomer van 1940 kwam een droom uit: hij mocht lid worden van Ajax. Joop Koh ier, commissaris bij de club, had de kleine knul zien spelen op straat en achtte hem goed genoeg voor de jeugdopleiding van de hoofdstedelijke club. Tot 1958 bleef Michels bij de club spelen, een rugblessure deed hem besluiten een punt achter zijn carrière te zetten. Als speler werd Michels twee keer landskampioen met Ajax, in 1947 en 1958. Zijn debuut in de hoogste voetbalklasse was verpletterend. Op achttienjarige leeftijd maakte hij vijf van de acht Ajax-treffers tegen ADO. Michels - bekend van de vaak volledig uit zijn verband geruk te uitspraak 'Voetbal is oorlog' - haalde het Nederlands elftal als speler slechts een handvol ke ren. Net als bij zijn club Ajax acteerde hij in die tijd in Oranje als rechtsbinnen. „Maar dat was niet mijn beste positie, mij was de midvoorplaats op het lijf geschreven." Michels omschreef zichzelf als een effectieve speler. „Ik was geen man met ijzeren longen, maar ik had wel dynamiek, kon kort spelen, snel weg zijn. En ik had een goed schot." Een bui tenlands avontuur ambieerde hij nooit. „Ik had een heel an dere carrière op het oog, ik was leraar lichamelijke opvoeding." Nadat hij als trainer aan de slag was gegaan bij de Amsterdamse amateurclubs JOS en AFC, kwam Michels terug bij zijn grote liefde Ajax. Met een ge lukje. DOS had hem als trainer geweigerd, omdat Michels te onervaren was, 36 pas. Ajax wil de het, op aandringen van de KNVB, wel proberen. Het was het begin van een ver regaande professionalisering. Trainingskampen werden ge pland, sportvoeding deed zijn intrede, spelers werden fullprof en bleven voor langere tijd aan de club verbonden. Het ren deerde. Tussen 1965 en 1971 won Michels met de club vier landstitels, drie nationale be kers en de Europacup I. Op Wembley werd Panathianikos verslagen (2-0). De beloning was een transfer naar Barcelona, waar Michels ook nog eens (met opnieuw Jo han Cruijff als speler aan zijn zijde) de Spaanse titel en beker pakte. Hij kreeg er driehon derdduizend gulden per jaar, een enorm salaris voor een trai ner in die tijd. Het maakte van Michels de eerste coach die rijk werd in het voetbalvak. Als coach bleek Michels een groot tacticus. Zowel op als naast de mat. De Amsterdam mer, in 1999 gekozen tot Coach van de Eeuw, was enorm goed in staat een team te kneden van een groep individualisten. „Het is heel complex, het gaat verder dan de groep een dagje meene men naar de Ardennen." Het teambelang stond voor hem voorop. Michels was een meester in het kweken van een teamgevoel, ook al had hij in zijn tijd te maken met grote spelers en dito ego's. Legenda risch zijn de anekdotes over hoe hij Cruijff en Van Hanegem in het gareel kreeg. „Voor het WK van 1974 was er het pro bleem van de Feyenoorders en Ajacieden, die hadden nog nooit in dienst van elkaar kun nen spelen in het Nederlands elftal. Toen kwam ik binnen, met heel weinig tijd omdat ik tegelijk coach was van Barcelo na. En tegelijk was er alom cha os, te beginnen met een kwestie over de premies. Ik heb gezegd: binnen twee weken moet dit zijn opgelost. Wie dan niet mee wil, blijft maar thuis. Toen werd het snel opgelost, waren de spelers de winnaars. Achteraf is dat een bindmiddel geweest." Michels was de man achter wat wereldwijd bekend is geworden als het totaalvoetbal. Verdedi gers gingen mee in de aanval, aanvallers verdedigden mee. Met Oranje speelde hij in 1974 voetbal dat de wereld nog nooit had gezien. Met Barcelona, LA Aztecs en FC Köln en (veel later) Bayer Lever- kusen was het nadien nooit meer zo mooi als in 1974. Als bondscoach gloreerde Michels echter. Telkenmale wist hij, met zijn welbekende strenge blik en onderkoelde humor, een team te smeden van individualisten. Nadat Michels in 1984 terug keerde bij de KNVB werd het WK van Mexico weliswaar ge mist - Michels onderging in die tijd ook al een hartoperatie - maar nadien kwam zijn groot ste succes. In 1988 volgde de revanche voor het WK van 1974. In de fi nale kreeg de Sovjet-Unie klop, in de halve finale werd Duits land verslagen. „Een trauma van veertien jaar is afgesloten." Michels kreeg het voor elkaar de selectie tot een eenheid te smeden door de bobo's met hun grillen tot de gezamenlijke vijand van de spelersgroep te verklaren. Ook het EK van 1992 maakte Michels nog mee als trainer. Zijn laatste duel als bonds coach verloor Oranje. In de hal ve finale toonde Denemarken zich in een strafschoppenserie gelukkiger. Nadien praatte Mi chels in commissies van de KNVB, Uefa en Fifa mee over de toekomst van het voetbal. Tot voor kort bezocht Michels, ook na het overlijdt vrouw Wil anderhalfC nog geregeld wedst zie poppetjes en kij" kwaliteit van het voer nog steeds als coai3 emotie", vertelde hijf 2003. Michels was, waar nog altijd een gra?' gast. Zijn humor, vf' koeld, was ongeëves hij pakte dolgraag d^J. om een lied ten gehé gen. P Met zijn hartklachter leven, hij doseerde ningen. „Mijn vader" veld omdat er nog passoperaties best|| heb dat geluk wel i heb ik kunnen bijteljB gisteren. Edward Swier voetballer o clubtrainer - bondscoach Ajax, 1945- 1958 (5 interlands) 1945 1950 Zandvoortmeeuwen- 1959- 1960 JOS, 1960- 1964- Ajax, 1965 -1971 Barcelona, 1971 -1975i Supervisor WK 1974 Ajax, 1975- 1976 Barcelona, 1976-1978 Los Angeles Aztecs, 1978-1980 r FC Köln, 1980- 1983 1 Technisch directeur KNVB 1984-1986 Bondscoach 1986 - 1988-1 Bayer Leverkusen,.. 1988- 1989 Bondscoach 1990 -1992- 1955 i960. 1965. 1970. 1975. kampioen van Nederland re 1966, 1967, 1968, 1970 Jï bekerwinnaar v jd 1967, 1970, 1971 7 ||s Europa Cup 1 \2h 1971 ;ki 1980 1985. 1995 2000 2005 BARCELONA kampioen van Spanje 1974 Spaanse bekerwinnaarN 1978 FC KÖLN Duitse bekerwinnaar 1983 Bondscoach jn 1 Europees kampioen in IBS1® i landskampioen o bekerwinnaar Europa Cup 1 Europees I door Thijs Zeeman alphen aan den rijn - Koersdi- recteur Ad Persoons ligt niet wakker van het 'Elfstedentocht- weer' van de afgelopen dagen. Persoons wil dan ook absoluut niets weten van het afgelasten van de Twintig van Alphen. „Geen denken aan. De wed strijd komt alleen in gevaar als de wegen glad zijn, maar daar ziet het niet naar uit." Wat moet er gebeuren om de wedstrijd niet door te laten gaan? „Dan moet aantoonbaar zijn dat de veiligheid van de deelne mers niet gewaarborgd kan worden. Dat kan zijn wanneer, zoals ik al zei, de wegen glad zijn. Of als er zulke dikke mist is, dat de hardlopers gevaarlijke plekken niet meer kunnen zien. Zoals het er nu uitziet, is daar absoluut geen sprake van." Is de organisatie niet bang dat door het slechte weer de Afri kanen thuis blijven? „Die zijn wel wat gewend hoor. Misschien dat we voor die mensen kachels langs het par cours moeten zetten. Nee, zon der gekheid, die komen echt wel naar de wedstrijd." Is de sneeuw een welkome gast om de wedstrijd span nend te maken? „Ik zie het eerder als een na deel. Deze wedstrijd is de ope ning van het atletiekseizoen, de toppers willen natuurlijk geen blessures oplopen. En daarbij ligt het tempo meestal enorm hoog, dat zal met sneeuw niet veel anders zijn." Bestaat er een plan B, voor het geval het toch te erg wordt? „Nee, daar zie ik geen reden voor. De wedstrijd is ooit een keer in gevaar geweest, tijdens zeer dikke mist, maar verder nog nooit. Mocht het zondag nog steeds heel slecht weer zijn en de veiligheid is daardoor in derdaad in gevaar. Dan is er geen plan B, maar dan wordt de wedstrijd afgelast. Deze beslis sing wordt dan genomen na overleg tussen wedstrijdleider Rinus Hemelop, politie, brand weer en mijn persoontje." De atletiekliefhebber hoeft zich dus geen zorgen te ma ken? „Nee hoor. Zoals ik het nu zie is de kans op afgelasting minder dan vijf procent. Ik zit al meer dan dertig jaar in dit vak en ik heb nog nooit meegemaakt dat dat is gebeurd. En daarbij, er bestaat toch ook zoiets als een wintermarathon. Het lijkt me dat er tijdens die wedstrijd ook wel eens sneeuw valt." katwijk - Grasshoppers heeft gisteravond een grote stap gezet richting deelname aan de play offs. De Katwijkse basketbalsters lieten in sport hal Cleijn Duijn niets heel van directe concurrent Wildcats (95-47) en namen daarmee niet alleen een voorschot op de achtste plaats, maar ook re vanche voor de ruime nederlaag eerder dit sei zoen. In Nijmegen ging Grasshoppers destijds met ne gentien punten verschil onderuit. Tel daarbij de wetenschap dat Wildcats bekend staat om zijn agressieve speelwijze en een moeilijke avond leek in het verschiet te liggen voor Grasshoppers. De realiteit was anders. De thuisploeg had alle waar schuwingen van coach Rerié Mulder goed opge pikt en gaf de oppenent geen centimeter ruimte. „Wij waren duidelijk gretiger en daarom is de uit slag terecht", vond Mulder. Grasshoppers had halverwege het duel al een ruime marge opgebouwd (52-28), die in het res tant nooit meer in gevaar kwam. Wildcats pro beerde met fysiek spel nog wel iets te forceren, maar dat werkte contraproductief: de bezoekers eindigden de wedstrijd zelfs met vier speelsters na een aantal uitsluitingen. Scores Grasshoppers: Petra de Zwart 25 (14 rebounds), Jes sica Kemp 16 (10 steals), Alie Rousseau 16 (8 rebounds), Marloes van Klaveren 14, Carola de Jong 12. Rectificatie leiden - In de voorbe schouwing op de wed strijd van Grasshoppers is gisteren een vervelende fout geslopen. Niet Carola de Jong, maar Corinda van Velzen - Guyt is in verwachting. Onze ver ontschuldigingen voor deze misser. SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL Vanavond Eredivisie (20.00): FC Twente - RBC Roosen daal. Eerste divisie (20.00): Helmond Sport - FC Dordrecht, Emmen - Fortuna Sittard. MW - VW Venlo, Cambuur Leeuwarden - Sparta Rot terdam, Haarlem - AGOW, Excelsior - Hera cles Almelo, FC Zwolle - FC Eindhoven. Zaterdag Eredivisie (19.30): SC Heerenveen - RKC Waalwijk, Willem II - FC Den Bosch, NAC Bre da-Vitesse. Zondag Eredivisie (14.30): PSV AD0 Den Haag (12.30), NEC - Ajax, FC Utrecht - FC Gronin gen, Feyenoord - Roda JC, AZ - De Graatschap. Eerste divisie (14.30): FC Volendam - Storm vogels/Telstar, TOP Oss - BV Veendam AMATEURVOETBAL Alle wedstrijden zijn afgelast. ZAALVOETBAL Eerste divisie A: Bax - Rotterdamse Studenten (vanavond, 20.45) BASKETBAL Mannen Promotiedivisie: MSV - Quo Vadis (zo. 15.30). Eerste divisie: BS Leiden - Racing Beverwijk (za. 20 00). Vrouwen Eredivisie: BV Leiderdorp - Landsmeer (za 19.30), Lieshout - Grasshoppers (za. 21.00). HANDBAL Mannen Eerste klasse G: Deltasport - Saturnus (zo. 14.30). Eerste klasse H: Savosa - Stompwijk'92 (zo. 16.50), Rijnstreek - Hellas 3 (zo. 15.30). Vrouwen Hoofdklasse B: Foreholte - DWS (zo 13.30). Alle wedstrijden afgelast. KORFBAL Hoofdklasse A: TOP - Fortuna (za. 19.30). Overgangsklasse D: SCO - Sporting Trigon (zo. 14.30). Eerste klasse F: Avanti - Pernix (za. 19.40). Tweede klasse E: Tempo - Kinderdijk (za. 19.30); G: Fiks-VEO (za. 15.25). Derde klasse A: Fluks - Luno (za. 19.20), Ma- djoe - VZOD (za. 19.30); B: Valto - Velocitas (za. 19.50); D: KZ Leiden - Crescendo (zo. 14 35), De Danaïden - Badhoevedorp (zo. 15.50). RUGBY veen - 't Gooi, Amsterdam - Hilversum. Eerste klasse: The Bassets - RCE/PSV (zo. 14.30). VOLLEYBAL Mannen Derde divisie H: Punch - Leython (vanavond, 19.30), Castellum - Utrecht (za 16.00). WATERPOLO Mannen Hoofdklasse: Rapido - PSV, ZPB - Branden burg, LZ 1886 - HZC/De Robben (20.00), De Ham - De Zijl-LGBA/ivax, Polar Bears - AZPC, HZ/Zian - AZC (zondag). Tweede klasse: Oceanus-Sassenheim, DAW- Katwijk. Derde klasse: ZDHC - Koudekerk. Ereklasse: DI0K - USRS (zo. 14.30), Amstel- Naam: Annemarie Westerbeek. Sport en club: hockey bij Hisa- lis in Lisse. Bijnaam: Anne of Mini, omdat ik zo klein ben. Geboren: 6 januari 1985 te: Leiden. Woonplaats: Sassenheim. Broers/zussen: een oudere zus Suzanne (26) en een oudere broer Frans-Jan (25). Verder heb ik ook nog een jonger zus je, Jojanneke (18). Opleiding: studie Bewegings wetenschappen aan de VU in Amsterdam. Partner:'geen Lengte: 1.62 meter. Positie: voorstopper. Ik stond altijd op het middenveld, maar ik kwam erachter dat ik het spel veel liever voor me heb. Als ik op het middenveld sta is het veel te druk om me heen, dat vind ik niet prettig. Sterke punt: mijn doorzet tingsvermogen Zwakke punt: dat ik af en toe een beetje te fel ben. Ik pak wel eens een groene kaart. Vorige clubs: ik speel al mijn hele leven bij Hisalis. Waarom deze club: Hisalis is een supergezellige club, waarin iedereen elkaar kent. Ik geef ook trainingen op de club en ik zit ook nog in het jeugdbe- stuur. Hoogtepunt: het kampioen schap met meisjes Al. Ook omdat mijn vader toen coach van dat team was. Dieptepunt: nog niet meege maakt. Blessures: ik heb op dit mo ment een blessure aan mijn rug. Ik kan er wel mee spelen, maar ik hoop dat er binnen kort wat aan kan worden ge daan. Ik hoop uiteraard dat een operatie niet nodig is. Hockeyhumor: dat ken ik ei genlijk niet. We maken wel eens grapjes, maar we halen niet echt dingen bij elkaar uit of zo. Favoriete club: Amsterdam. Daar hoop ik ooit een keer te spelen. Maar in het eerste ko men, lukt me daar natuurlijk nooit. Als ik daar ooit zal gaan spelen, zal ik dat voor de lol gaan doen in een heel laag team. Hoe lang al in het eerste: dit is e zi dieiDf Foto: Taco van der Eb Frankrijk. tuurlijk wel een bee|do komen. Ik vind het»ld voor hem, maar zo bij een grote voetbal* eenmaal. Als je niet moet je weg. Vooroordelen: die 2 veel over mensen dielG natuurlijk. We zijn'" drinken veel en pr^ maal met een aardap-i' keel. Onzin natuurlij!^ misschien vroeger zo genwoordig zitten verschillende mensei^ key. 1 Voetbal- of hockeyiiii dan kies ik toch vooj,^ mannen. Als ik eerlijl'oo die toch wat netter.cicki mannen zijn in mijnfj stuk asocialer. jeikc Krant/tijdschrift: 85 Dagblad en het HocL: 1 zine. 6.3 Muziek: niet iets bijz£s jj! genlijk. Ik luister tb) 6 naar de Top 40. kami Eten: ik ben dol op d(|24 koeken van mijn vad&zur niet wat hij ermee dj^8; ze zijn heerlijk. Hq Drinken: Blueberry 6.41 Up. hya2 Huisdier: geen. Mijl" b vond kennelijk vier kiTE 1 druk genoeg. Respect voor: mijn Qven[ laten me heel erg vrijpen; heel erg goed voor m^47 Hekel aan: roken. Da) 6 zo vies Vakantieland: winte...'." UIT DE DEKKING mijn eerste jaar pas. Vorig sei zoen speelde ik in het tweede, maar door het nieuwe selectie beleid ben ik dit jaar doorge schoven. Vroeger hielden ze de teams altijd zo lang mogelijk bij elkaar, maar sinds dit jaar zetten ze de beste spelers in een team. Oranje: ik volg het Nederlands Vrouwenelftal met name op de grote toernooien. Ik ben geen groot fan, maar het is en blijft mijn sport natuurlijk. Favoriete speelster: dat vind ik een heel moeilijke vraag. Als ik eerlijk ben vind ik alle vrouwen van Oranje heel erg goed. Als je in dat team speelt, heb je al heel wat bereikt. Hobby's: uitgaan en verder vind ik het heerlijk om met mijn vriendinnen te gaan shoppen. Andere sporten: ik ben een echte sportliefhebster. Ik vind tennis leuk, voetbal, zwem men, noem maar op. Ik vind sport leuk om te doen, maar zeker ook om te kijken. Favoriete voetbalclub: Ajax. Ronald Koeman: dat zat er na- Politiek: dat boeit m#-1 Geloof: ik ben gelo(Rc0hb° voed. We bidden voomei en gaan heel soms!°"we kerk. Ik ben blij dat ifc van meegekregen hebheid Studentenvereniging0^ is niets voor mij. daar ook veel te dn#ina|< heb er wel even ctëjK," dacht, maar ik kwa conclusie dat ik datrf;® vind. L Amsterdam: dat isindivi waar ik studeer en \d° de toekomst wil gaaaRlch2 Ik vind het een heel ende stad vooral. E^nt ligt het natuurlijk 050,' 5 buurt, dat vind ik oozing langrijk.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14