Ramen Scheltema: één kleurenzee KUNST CULTUUR Zit er echte schildpad in de schildpaddensoep? Stef Bos fotografeert met woorden Intiem concert mé de juiste dosis spir* Concert 'De Russische Ziel' in De Burcht Tori Amos op catwalk Holland Festival kiest voor meer muzï vrijdag 4 maart 2005 5 Naturalis lid van Barcode Consortium dat kennis over dieren en planten ontsluit KllIlSt VOOT icdcrCG Jamie Cullum. Foto AP Jamie Cullum op Rock Werchter brussel - Opmerkelijk: op de artiestenlijst van Rock Werch ter, het Belgische popfestival dat ook veel Nederlandse be zoekers trekt, staat dit jaar Ja- mie Cullum. Hij vertolkt het lichtere genre op het festival dat dit jaar inplaats van drie, vier dagen duurt. Van 30 juni tot en met 3 juli kunnen muzieklief hebbers verder luisteren naar onder meer optredens van bands als REM, Faithless, Rammstein, Soulvvax, Kr aft- werk, Keane en Queens of the Stone Age. Jan Kruis op Leidse Stripdag leiden - Tekenaar Jan Kruis, be kend van 'Jan Jans en de kinde ren', is te gast op de 19e Leidse stripdag die wordt gehouden op zondag 13 maart. Er worden dit jaar 15 standhouders ver wacht. Jan Kruis wordt geïnter viewd en zal zijn albums signe ren. Er is ook een tentoonstel ling van zijn tekeningen. Van Peter van Dongen (bekend van Rampokan) worden op de stripdag twee gesigneerde kunstdrukken uitgebracht. De Leidse Stripdag wordt gehou den in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4, van 12.00 tot 17.00 uur. Cursus Mummies en Geheimen leiden - Egyptoloog Huub Pragt laat belangstellenden kennis maken met de begrafenisritue len van het oude Egypte. Hij doet dit met de cursus Mum mies en Geheimen. Daarin wordt uitgelegd hoe de Egypte- naren vroeger de lichamen van hun overledenen balsemden en wat de offerrituelen rond de be grafenis voorstelden. De vijf cursusdata zijn in de maanden april en mei. Info: 035-6831657. Braassem in beeld alkemade - Werkgroep Cultuur Alkemade en Stichting Cultura Jacobswoude houden op zon dag 5 juni het evenement 'Braassem in beeld'. Op twaalf plaatsen aan de oevers van het Braassemermeer kunnen be langstellenden onder begelei ding van plaatselijke kunste naars tekenen, schilderen, aquarelleren, fotograferen of beeldhouwen. Op diverse plek ken zoals in Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Woubrugge, Hoog- made en Roelofarendsveen lig gen inschrijfformulieren. Om dat het aantal plaatsen beperkt is, moet men zich voor 10 maart opgeven. 'Misdaad' motto Spannend Boek nijmegen - 'Misdaad in eigen kring' is dit jaar het motto van de 'maand van het spannende boek'. Die maand, door stich ting CPNB bedacht om span nende boeken en thrillers extra onder de aandacht te brengen, wordt dit jaar voor de zeven tiende keer gehouden geduren de de hele maand juni. Volgens de statistieken komt in de reali teit 'misdaad in eigen kring' veelvuldig voor. De thriller die traditiegetrouw door boekhan dels cadeau wordt gedaan in de 'maand van het spannende boek' is dit keer van de hand van René Appel: 'Als broer en zus'. De nominaties voor de zesde Gouden Strop worden op 27 mei gepresenteerd. leiden - Naturalis is lid gewor den van het internationale con sortium Barcoding of Life dat vorige week in Londen is opge richt. Doel van de samenwer king is het ontsluiten en demo cratiseren van de kennis over alle dieren en planten. Ook het Zoölogisch Museum in Amster dam sloot zich bij de groep aan. Van alle soorten dieren, planten en micro-organismen zal de zo genaamde DNA-barcode wor den bepaald. Dat is een stukje DNA dat uniek is voor elke soort. Al deze codes worden opgenomen in een centrale da tabase, toegankelijk via inter net. Hierdoor wordt determina tie sneller en gemakkelijker. Bo vendien kunnen nieuwe soor ten sneller als zodanig geïdenti ficeerd worden en komt de in formatie straks voor iedereen beschikbaar. Met de nieuwe technische ontwikkelingen zal het straks mogelijk zijn om in het veld te bepalen met welke soort men te maken heeft. Voorbeelden van toepassing zijn: het snel vaststellen van in grediënten in het voedsel (zit er echte schildpad in de schild paddensoep?) en diervoeder (komt er ook dierlijk materiaal in voor?). Voor de douane op Schiphol wordt het eenvoudig vast te stellen of er sprake is van illegale invoer van een be schermde diersoort. De kwali teit van bodem en water kan beoordeeld worden aan de hand van DNA-barcodes. In totaal wordt het aantal le vensvormen op aarde geschat op 5 tot 10 miljoen. Momenteel zijn er 1,7 miljoen beschreven. In Londen gingen de deelne mers van start met drie projec ten: het bepalen en invoeren van barcodes voor alle vogels (10.000 soorten), alle vissen (23.000 soorten) en voor alle zaadplanten van Costa Rica (8000 soorten). Geert Mul doet eerste kunstproject voor De Lakenhal in dekenfabriek door Theo de With leiden - De gevel van het Schel- temacomplex, aan de Oude Sin gel in Leiden, ondergaat van avond een metamorfose. De ra men worden een zee van kleur. Multimediakunstenaar Geert Mul projecteert in opdracht van Stedelijk Museum De Lakenhal graffititekens op de vensters. Het is het eerste kunstproject van het Leidse museum in het voormalige fabriekspand, waarin ook theatermaker Paul Koek met ensemble De Veenfabriek zijn in trek heeft genomen. „Nee, zelf ben ik nooit zo erg met graffiti tekeer gegaan", zegt de in Alphen aan den Rijn ge boren en getogen kunstenaar. Dat hij zijn oog op graffiti heeft laten vallen voor dit kunstpro ject, heeft te maken met dat het de taal van de straat is. Geert Mul (39) heeft in Leiden zoge heten tags verzameld. Een tag is de handtekening van een graf fitikunstenaar. Elke spuiter heeft zijn eigen tag en daarmee eigent hij zich een stuk muur in de stad toe. Leiden kent Mul vooral uit zijn jeugd. Hij ging uit in het LVC en was een geregelde gast van het toenmalige Legermuseum. Aan de kunstacademie van Arnhem specialiseerde hij zich in com puteranimatie en daarna werd hij een van de eerste videojoc keys in Nederland. „Met mijn oeuvre van video's en projecties heb ik vaak in clubs en theaters opgetreden, soms in combina tie met muziek of dans. Later kon ik me meer in publieke ruimtes manifesteren. Ik heb bijvoorbeeld installaties ge maakt voor het stadhuis van Middelburg en een hogeschool in Rotterdam." Nicole Roepers van het voor malige Centrum Beeldende Kunst (CBK) had de kunstenaar al langer in het vizier. Na op heffing van de kunstuitleen zijn de resterende taken van het CBK ondergebracht bij De La kenhal. Het tonen van actuele kunst gaat het museum doen in Geert Mul voor het gebouw van Scheltema: „Ik vind dat mensen vrolijk moeten worden van mijn kunst werk." Foto: Dick Hogewoning de voormalige dekenfabriek Scheltema aan de Oude Singel. Roepers: „Het gebouw moet weer gaan leven. Daarom heb ben we Geert Mul de vrije hand gegeven. Hij is erg bezig met straatcultuur en zou dus in staat moeten zijn het Scheltema terug te geven aan de straat." In Leiden is Mul op zoek ge gaan naar tags. Onder meer in het LVC en op het In Between Festival heeft hij jongeren hun handtekening laten spuiten. Daar is gefilmd hoe ze hun tag op transparant papier zetten. Dit ruwe materiaal heeft Mul in de computer gestopt om er mee te gaan stoeien. „Ik heb de kleuren bijvoorbeeld feller ge maakt. Met vijf beamers wor den deze beelden straks op de ramen van het Scheltema ge projecteerd. Het wordt een feestelijke boel. Ik vind dat mensen vrolijk moeten worden van mijn kunstwerk. Dit pand krijgt een culturele bestem ming. Dat is toch een feest voor de hele stad in deze barre tijden voor de cultuur." Mul heeft een stuk of dertig tags verzameld. „Zo'ri handtekening is eigenlijk het meest vervloekte onderdeel van graffiti. Het heeft niets met esthetiek te maken. Toch snap ik die jongeren wel. In een anonieme stad heb je als straatjongen geen enkele in vloed. Op deze manier laat je je toch gelden. Je eigent je een stukje van de stad toe." De projecties van de tags zijn met ingang van vrijdag te zien op de ondenamen van het Scheltemagebouw. De boven lichten worden ingevuld met een door Maarten van Maanen getekend beeldverhaal. Hij cre- eerde eigentijdse ikonen. „Hij geeft bijvoorbeeld een eigen in terpretatie aan de Leidse sleu tels uit het stadswapen. Bij hem worden dat steeksleutels. Er zijn ook lammetjes te zien. Die verwijzen natuurlijk naar het verleden van Leiden als wolver- werkende stad." De installatie 'Tagged' is tot en met 20 maart elke avond tot middernacht te zien. Op don derdag, vrijdag en zaterdag is het Scheltema van 19.00 tot 22.00 uur geopend om het pu bliek gelegenheid te bieden kennis te nemen van ander werk van Geert Mul. Er worden twee videofilms vertoond: 'La Derive' en 'Transfer Points'. De ene film toont de hectiek van de stad in beeld en geluid. De andere is meer poëtisch en laat zien hoe een trein uit Leiden Centraal vertrekt. Dat tafereel duurt twintig seconden, maar Mul heeft het opgerekt tot zes minuten. Hij zet telkens vijftien stappen vooruit en daarna tien terug. Datzelfde repeterende ef fect zit ook in de muziek. De films zijn gratis toegankelijk. Multimediaproject van Geert Mul. Tot en met 20 maart. Van 19.00 tot 24.00 uur. Scheltema Complex, Marktsteeg 1, Leiden (tegen over de Leidse Schouwburg) Geen groter genot dan Henk van Os te horen, maar voor al ook te zién spreken. Afgelopen woensdag had ik - en nog 400 andere genodigden - het genoegen om de hoogleraar Kunst en Samenleving weer eens aan het werk te zien. Van Os hield een inleiding op de tentoonstel ling Venezia! die vanaf morgen in de Hermitage aan deAmstel te be zichtigen is. De oud-directeur van het Rijksmuseum heeft die expositie zelf ingericht. Van daar ook dat hij in de aula van de Amsterdamse Uni versiteit het woord voerde. Mensen die de ai mabele professor kennen van het te levisieprogramma Beeldenstorm op zondagavond kunnen zich vast wel een voorstelling maken van een uurtje met Van Os. Dat voor je gevoel alweer voorbij is eer je twee keer met je ogen hebt ge knipperd. Zijn vertrou wde ver schijning op de buis (kaal hoofd, snor, beminnelijke glim lach) doet het minstens zo goed op de kansel van deze voormali ge Lutherse kerk. Niet dat hij preekt. Hij doceert. Hij doet dat op een manier die in de verte wel wat weg heeft van de wijze waarop het vroege re kunsticoon Pierre Jansen zich tot het kijkersvolk richtte, nog in dagen van de zwart-wit televi sie. Schijnbaar los uit de pols zet Van Os ons even geduldig als zorgvuldig uiteen hoe wij naar een schilderij van Tiepolo, Guardi of Canaletto moeten kij ken. Hij klikt de dia's van de Ve- rietiaanse meesters heen en weer en nog een keer. En nog een keer. Wijst veelvuldig, gebaart met zijn armen. Trekt je met zijn enthousiasme en beeldend vermogen als het ware zó de lijst binnen en drukt je het doek op. Let op de emotie, roept hij,ont dek het verschil. Kijk naar die lucht, naar die kleur. Het zit niet hier, het zit daar. Jaaaa, ziet U wel. Ik zou voor de lol wel eens een ■blik willen werpen in de biblio theek van Henk van Os. Zeker tienduizenden kunstboeken, ca talogi en atlassen heeft hij voor ons gelezen om alles piekfijn uit te kunnen leggen. Het aardige is dat al die kennis, al die weten schap totaal geen belemmering i vormt om ons in eenvou helder Nederlands duidèi. maken wat hij bedoelt. A tair geneuzel aan bla-bl^ doe, heeft Van Os een brq dood. Kunst, zo vindt de^ ste kunstkenner van Nedp is niet alleen voor de gegyt burgerij. Kiqc voor iedereen Het moeilijk^ woord dat h^ zijn verhaal het Venetië u 18de eeuw n mond nam, loriet. (Toen over kleur gi maar dat ha de grootste c barbaar in h zeischap op i ment allang Taal van de ging hij ook de weg. 'Die l ros op dat scl - die staat dm gewoon voorn zeg nou zelf.Het ontlokt|j besmuikt gegiechel aan a telpakjes onderzijn gehou Voor de expositie Venezut1 Henk van Os uit al het /dij dat de Hermitage in St.Pai burg voor het kleinere bm aan deAmstel te bieden fel over Venetië. Zowel Petene als Amsterdam afficherer, graag als het Venetië van 1 Noorden, vanwege al hei Bovendien was er eeuwem den al sprake van kruisbi1 ving op het gebied van Art) v architectuur tussen dezen centra van handel en cul\ Reden genoeg om een hete. triootje aan te gaan, zoahk mitage-directeur Ernst Vet woensdag in zijn voonuo uitdrukte. 1 Tijd voor een suggestie, üh heeft, net als Venetië, Ami dam en Petersburg, ook /Ie veel water. En had, binniii poorten, ook heel veel gror men op het gebied van ddt derskunst zoals Rembrawt GerritDou, Jan Steen, Jai Goyen etc. Van dat kwarti den moet dan toch ook et dige expositie te maken z weet zeker dat Henk van J al zijn kennis en ervaring mooi idee kan ontwikkel1 Geef hem de vrije hand ol gestalte te geven in De La hal. En laat hem het inlèu. praatje vervolgens houdè. Stadsgehoorzaal. Zodat iedereen die dat w. horen en kan zien wat et het is hoe deze man over\ spreekt. in leiden - 'De Russische Ziel', een theaterconcert gewijd aan twee Russische dichters, Mari- na Tsvetajeva (1892-1941) en Osip Mandelstam (1891-1938) wordt donderdag 10 maart op gevoerd in de tuinzaal van de Burcht in Leiden. Beide dichters woonden in Pa rijs in de periode van Diagilev, een van de grootste kunstver nieuwers van de afgelopen eeuw aan wie momenteel in het Groninger Museum een ten toonstelling is gewijd. Tsvetaje va en Mandelstam hadden in hun jonge jaren een korte maar felle liefdesverhouding en ble ven hun hele leven bewonde raars van eikaars dichtkunst. Ruim 60 jaar na hun dood zijn ze weer heel populair. In Ne derland is hun werk inmiddels door vijf verschillende vertalers vertaald en uitgegeven. Hun ge dichten zijn ook geschilderd op twee muren in Leiden. Tsvetajeva en Mandelstam kwamen op dramatische wijze aan hun eind. Osip Man delstam werd in een strafkamp geëxecuteerd om een gedicht dat hij had gemaakt over Stalin. Marina Tsvetajeva verhing zich na de arrestatie van haar man, dochter en zus. Het is niet be kend waar ze begraven zijn. In het theaterconcert 'De Russi sche Ziel' (Requiem voor een dichter) wordt gesproken woord, zang en muziek gecom bineerd met een video-impres sie van Moskou en St. Peters- burg. De Russisch-Nederlandse componist Michael L. Gelier heeft muziek gecomponeerd op de Nederlandse vertalingen van de Russische gedichten. De op voering word voorafgegaan door een Russisch theebuffet (aanvang 19.30 uur). Voor meer informatie en reserveringen: 073-6569703 of per e-mail: wellspring@tiscali.nl parijs - De Nederlandse mode-ontwerpers Viktor Rolf hebben deze week Parijs weer op stelten gezet met hun nieuwe wintercollectie 2005-2006. Bijzondere gast op de catwalk was deze keer zangeres Ori Amos die gezeten achter de piano, in vlammend rood, enkele speciaal voor haar Nederlandse vrienden gecomponeerde nummers zong. Foto: Reuters/Jack Dabaghian muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Mieneke van der Velden, viola da gamba en Fred Jacobs, theorbe. Gehoord 2/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. 'The grand Tour', laten we eer lijk zijn, het klinkt een beetje te luisterrijk voor een kort intiem concertje met kleine intieme stukjes van renaissanse/barok componisten uit Italië, Duits land, Engeland en Frankrijk. Het zijn de eerste volwaardige composities die niet voor de menselijke stem geschreven zijn, maar nog wel direct gere lateerd zijn aan het chanson, madrigaal of canzona. In het tweede gedeelte zijn we al weer een halve eeuw verder en horen we barokmuziek helemaal van uit het instrument gedacht, voor gamba en theorbe, zo po pulair aan het hof van Versail les. De vocale lijn wordt bedui dend minder belangrijk. De viola da gamba (letterlijk beenvedel) speelt de meest pro minente rol. Het is echt zwoe gen op dat zevensnarige strijk instrument. Mieneke van der Velden ontlokt zachte zuchten de 'geluiden' aan haar vedel met allerhande bij- en bovento nen, maar als het even mag fel en diep in de snaren strijO, striemende, grommende vlijmscherpe klanken. iT De vier Recercada's van lid Ortiz klinken om beurteips kleed, kaal of oplaaiend, jar kleine explosies van sneb; E nootjes, pittige ritmes, ve. I zeld van een lieve tokkelen begeleiding op de theortel lange basluit met een apijz hals en schroeven voor dsc nanssnaren. De toccata e zona van Giovanni KapsP6 speelt Fred Jacobs met z/j^j elegant, met veel aandaaia frasering. In de 'pavin' v?11 bias Hume houdt van de den aanvankelijk met mc lange zinnen spannend kleurrijk. Door het snel h« weer bewegen van de str: volgen er fraaie, bijzondf menklanken die de hofdi zijn plechtstatigheid ont^. In vijf korte dansen van Edir de Visée (1650-1725) too^ Jacobs dat de theorbe w^a3 lijk een volwaardig soloiiih r ment kan zijn die het kari van de dans galant (allen» slepend (sarabande), onc-82, gend, grappig (mascaradws weergeeft. en Van der Velden excelleer!"11 Marin Marais' Pièce de v0u' waarin ze bevlogen en te nisch virtuoos elke dans -5 3 teert met de juiste dosis =c theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Licht', concert door Stef Bos. Met Jan van Looy (toetsen), Francis Wildemeersch (gitaren), Martin De Wagter (percussie) en Roberto Mercurio (bas). Gezien: 3/3, schouwburg Leiden. Nog te zien: vanavond. Tripodia, Katwijk. Gewoon niet zingen, dat ene lied dat iedereen kent en ieder een toch op zijn minst als toe gift had verwacht. Tijdens zijn theatertour zingt Stef Bos niet zijn grote hit 'Pappa'. Dat is in trigerend. Naar het waarom daarvan laat zich slechts gissen. Misschien is het een soort ei genzinnigheid. Dat ene lied kennen we nu zo langzamer hand wel, zal hij gedacht heb ben, en er is nog zo veel ander werk. Dat laatste klopt in elk ge val. Stef Bos heeft in de loop der jaren een respectabel oeu vre bij elkaar geschreven. Als je daar een avond lang geconcen treerd naar mag luisteren, valt op dat zijn werk van een even wichtig niveau en constante kwaliteit is. Hij laat veel aan bod komen en neemt de tijd om sommige nummers in te leiden. Stef Bos zegt zelf een paar maal dat hij met zijn ogen schrijft of dat hij fotografeert met woor den. Het is een treffende beeld spraak voor de manier waarop hij zijn observaties in woorden tracht te vangen. Zijn taalge bruik is licht poëtisch maar mijdt door zijn eenvoud holle zweverigheid. Voeg daarbij de muzikaliteit en de vocale kwali teiten van Stef Bos en de muzi kaal hoogwaardige ondersteu ning door zijn vier begeleiders (onder wie de bekende namen van Jan van Looy en Francis Wildemeersch)en je weet dat je kunt rekenen op een meer dan waardevol concert. Vooral zijn ontspannen stemgeluid heeft iets geheel eigens. Bij de inzet van een lied weet je zel den, of hij nog spreekt, zingzegt of al met zingen is begonnen. Bij Stef Bos loopt dat naadloos in elkaar over. Hij bezingt de verliefdheid en de tederheid ('de tederheid die telt'), speculeert over vrouwen aan de macht, vraagt zich af 'of dit nu later is', schetst met iro nie een feestje van ijdele ac teurs en beschrijft zijn onbegrip over bepaalde toestanden in de wereld. 'Pappa' komt dan wel niet aan bod, maar zijn moeder wel - in een sober lied staande bij haar graf. Resultaat van dat alles: verschillende stemmin gen en verschillende muzikale stijlen vormen een smaakvol geheel. amsterdam/gpd - Het eerste Holland Festival dat onder de artistieke hoede van Pierre Audi plaatsvindt in Amsterdam tus sen 1 en 26 juni, laat een sterke accentverschuiving in muzikale richting zien. Pierre Audi, de opvolger van Ivo van Hove, brengt niet minder dan vier opera's. Behalve Pro- kofjevs 'L'amour des trois oran ges' en 'Rage d'amours' van Rob Zuidam (regie Guy Cas- siers), producties van De Ne derlandse Opera, waar Audi ook de baas is, komt de Ham- burgische Staatsoper langs voor opvoeringen van Alban Bergs 'Wozzeck' en 'Lulu', beide ope ra's in een regie van Peter Kon- witschny en geleid door Ingo Metzmacher, de nieuwe chef van De Nederlandse Opera. In het Muziekgebouw worden concerten verwacht van het As- ko Ensemble en het Hilliard En semble. Verder is er de ensce nering te zien die Peter Sellars maakte van twee Bach-canta- tes, gezongen door Lorraine Hunt Lieberson. In de Westerfasfabriek speelt het Concertgebouworkest ruimtelijke muziek van Kurtag, Ives, Gabrieli en een op^t werk van Jacob ter Vt36£ met videobeelden vai*° Drupsteen. In het Corf8' bouw spelen het Radio f"ku orkest en solist John $36 het nieuwe pianocond Richard Rijnvos. tj Het theateraandeel bij hfcgg land Festival wordt dit i domineerd door de vir theaterversie van Guy F voor het Ro Theater van f/j 'A la recherche du temi du'. Voor het eerst tijdig festival zal het stuk als iftid cyclus te zien zal zijn.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12